(2012-2013 оны хичээлийн жил)

"Өнгөт алга" хөтөлбөрүүд. Зохиогч: Лыкова И.А. - Карапуз - Дидактик ХХК, 2007. Ерөнхий яамнаас санал болгосон ба мэргэжлийн боловсролОросын Холбооны Улс.
Тайлбар тэмдэглэл
Бүтээлч байх чадвар - ялгах онцлогҮүний ачаар хүн байгальтай эв нэгдэлтэй амьдарч, хор хөнөөл учруулахгүйгээр бүтээж, устгахгүйгээр үржиж чаддаг.
Сэтгэл зүйч, сурган хүмүүжүүлэгчид ийм дүгнэлтэд хүрсэн эрт хөгжилбүтээлч байдал, аль хэдийн орсон сургуулийн өмнөх насны хүүхэд- ирээдүйн амжилтын түлхүүр. Зурах явцад хүүхэд туршлага хуримтлуулдаг өөр өөр мэдрэмжүүд- бүтээсэн зүйлдээ баярладаг сайхан дүр төрх, ямар нэг зүйл болохгүй бол бухимдаж, бэрхшээлийг даван туулахыг хичээдэг.
Зурах нь түүний нэг юм зайлшгүй шаардлагатай хэрэгсэлертөнцийн талаарх мэдлэг, мэдлэгийн хөгжил

гоо зүйн боловсрол, энэ нь бие даасан практик болон холбоотой байдаг тул бүтээлч үйл ажиллагаахүүхэд. Зурах замаар хүүхэд тодорхой чадварыг бий болгож, хөгжүүлдэг: дүрсний харааны үнэлгээ, орон зайд чиг баримжаа олгох, өнгөний мэдрэмж. Мөн тусгай ур чадвар, чадварыг хөгжүүлдэг: нүд, гар зохицуулалт, гар хяналт. Бүх зүйлийг системтэйгээр эзэмших шаардлагатай арга хэрэгсэлүйл ажиллагааны арга барил нь хүүхдүүдэд бүтээлч сэтгэлгээ, тэдний баяр баясгаланг өгдөг цогц хөгжил(гоо зүйн, оюуны, ёс суртахууны болон хөдөлмөрийн, бие бялдрын). Зохиогчийн хөгжилд дүн шинжилгээ хийсний дараа төрөл бүрийн материал, түүнчлэн хүүхэдтэй ажиллах ахисан туршлага хуримтлуулсан орчин үеийн үе шатдотоод, гадаадын багшийн дадлагажигчдыг ашиглах боломжийг сонирхож эхэлсэн уламжлалт бус техниктөсөөллийг хөгжүүлэх сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдтэй ажиллах урлагийн үйл ажиллагаа; бүтээлч сэтгэлгээболон бүтээлч үйл ажиллагаа. Уламжлалт бус будгийн техник нь материал, багаж хэрэгслийн ер бусын хослолыг харуулдаг. Ийм аргын давуу тал нь тэдний хэрэглээний олон талт байдал нь эргэлзээгүй юм. Тэдгээрийг хэрэгжүүлэх технологи нь насанд хүрэгчид болон хүүхдүүдэд сонирхолтой бөгөөд хүртээмжтэй байдаг. Тийм ч учраас уламжлалт бус техникхүүхдүүдийн хувьд маш их татагддаг
өөрийн уран зөгнөл, хүсэл эрмэлзэл, өөрийгөө илэрхийлэх агуу боломжийг нээж өгдөг. Практикт эдгээр даалгавруудыг би "Бидний бүтээлч байдал" дугуйлангийн хичээлээр дамжуулан хэрэгжүүлдэг. Тойргийн үйл ажиллагааны нэг хэсэг болгон хүүхдүүд өөрсдийн бодол санаа, мэдрэмж, туршлага, сэтгэл санааг зургаар илэрхийлэх хязгааргүй боломжийг олгодог. Хэрэглээ янз бүрийн техникдүрсийг өнгөт толбо, шугамын хослолоор харж, танигдахуйц дүрс болгон бүтээх чадварыг хөгжүүлэхэд хувь нэмэр оруулна. Клубын үйл ажиллагаа нь "судлах, заах" хэлбэрээр байдаггүй. Хүүхдүүд мастер уран сайхны техникТэгээд сонирхолтой арга хэрэгсэлзурах үйл явцад хөндлөнгөөс оролцох замаар хүрээлэн буй ертөнцийн талаархи мэдлэг. Үйл ажиллагаа нь бүтээлч болж хувирдаг бүтээлч үйл явц
зураачийн бүтээлч үйл явцтай ижил үе шатыг дамждаг олон төрлийн харааны материалын тусламжтайгаар багш, хүүхдүүд. Эдгээр үйл ажиллагаа нь уран зөгнөл, бүтээлч байдал, бие даасан байдлын эх сурвалжийн үүрэг гүйцэтгэдэг.
Хүчин төгөлдөр байна хувь хүний ​​онцлог, бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх боломжгүй юм
Энэ нь бүх хүүхдэд адилхан байдаг тул би ангидаа хүүхэд бүрт өөрийгөө идэвхтэй, бие даан илэрхийлэх, бүтээлч бүтээлийн баяр баясгаланг мэдрэх боломжийг олгодог. Хөтөлбөрт багтсан бүх сэдвүүд нь материалыг аажмаар төвөгтэй болгох зарчмын дагуу өөрчлөгддөг.

Хөтөлбөрийн зорилго, зорилтууд:
Зорилго: бүрдүүлэх уран сайхны сэтгэлгээдамжуулан янз бүрийн арга замуудуламжлалт бус техник ашиглан зурах.
Даалгаварууд:
Төрөл бүрийн сонирхлыг төрүүлэх харааны материалмөн тэдэнтэй хамт ажиллах хүсэл.
Хүүхдийг өөрт тохирсон зүйлийг илэрхийлэх арга хэрэгслийг ашиглан дүрслэн харуулахад урамшуулан дэмж
сонирхолтой эсвэл сэтгэл хөдлөлийн хувьд чухал ач холбогдолтой.
Хөгжлийн нөхцөлийг бүрдүүлэх өнгөт палитр. Авахын тулд будгийг хольж сур
шинэ өнгө, сүүдэр.

Хэрэглэсэн аргууд:
Бүтээлч үйл ажиллагааг чанарын хувьд хөгжүүлэхийн тулд залуу уран бүтээлчидхөтөлбөр нь:
Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд сонгох боломжийг олгодог уран сайхны хэлбэр, уран сайхны хэрэгсэлилэрхийлэх чадвар. Тэд туршлага хуримтлуулдаг урлагийн үйл ажиллагааграфик, уран зураг. Ямар ч тохиолдолд танд "алтан дундаж" хэрэгтэй. Хэрэв та зөвхөн хүүхдийн төсөөллийг хөгжүүлж, эсвэл зөвхөн хуулбарлахыг зааж сургаж, эдгээр даалгаврыг чадварлаг ажлын гүйцэтгэлтэй холбовол эцэст нь сурагч мухардалд орно гэсэн үг юм. Тиймээс зургийн дүрмийг уран зөгнөлийн элементүүдтэй хослуулсан байдаг.
Хөтөлбөрийн бүх хэсгүүдийн онолын мэдлэгийг эхний хичээлүүдэд өгч, дараа нь практик ажилд бэхжүүлдэг.
Практик сургалт, хөгжил уран сайхны ойлголтхөтөлбөрт тэдгээрийн нэгдмэл байдлаар танилцуулсан. Дараах аргуудыг ашигладаг: нөхөн үржихүйн (нөхөн үржих); дүрслэл (тайлбарыг харааны материалын үзүүлэн дагалдуулна); асуудалтай (багш асуудал тавьж, хүүхдүүдтэй хамт түүнийг шийдвэрлэх арга замыг эрэлхийлдэг (асуудлыг хүүхдүүд томъёолдог бөгөөд тэд түүнийг шийдвэрлэх арга замыг санал болгодог);
Хичээл бүрийн эхэнд онолын ярианд хэдэн минут зарцуулагддаг бөгөөд хичээл нь бүтээлүүдийг үзэж, ярилцах замаар төгсдөг.
Сургалтын явцад материал нь аажмаар илүү төвөгтэй болдог. Арга зүйн анги, мастер ангиуд нь багш, оюутнуудын тоглолт хийх үед өргөн хэрэглэгддэг будах ажил, хэрэгжилтийн бүх үе шатанд тууштай тайлбар өгч, зааварчилгаа болон тестийн асуултуудажил ахих тусам оюутны алдааг олж, засах арга замыг санал болгодог. Дүрслэл бол аливаа салбарт, ялангуяа дүрслэх урлагт суралцах хамгийн шууд зам юм.

Клубын үйл ажиллагааны зохион байгуулалт:
Энэ хөтөлбөрийн хичээлийг долоо хоногт нэг удаа оройн цагаар 20 минутын турш явуулдаг. Хичээл бүрийн төгсгөлд эцэг эхчүүдэд зориулсан хүүхдийн бүтээлийн үзэсгэлэнг долоо хоног бүр, сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагуудад улирал бүр сэдэвчилсэн үзэсгэлэнг зохион байгуулдаг.

Материал:
усан будаг, гуаш;
лав, тосон өнгийн харандаа, лаа;
хөвөн арчдас;
хөөс;
коктейлийн сүрэл;
саваа эсвэл хуучин зураастай саваа;
даавуун салфетка;
усны шил;
сойз эзэмшигч;
сойз

Хөтөлбөрийн агуулга:
Хөтөлбөр нь нэг жилийн сургалтанд зориулагдсан (4-өөс 5 насны хүүхдүүдэд зориулагдсан). урагш төлөвлөлт, сар бүр толилуулдаг бөгөөд энэ нь уламжлалт бус зургийн техникийг ашиглан дүрслэх урлагийн хичээлүүдийг багтаасан бөгөөд сэдэв, өрнөл, гоёл чимэглэлийн зураг, загвараар зурах, орно шаардлагатай тоног төхөөрөмж. Хүүхдийн ажлыг зохион байгуулах арга зүй сургуулийн өмнөх насныДүрслэх урлаг нь дидактикийн зарчимд суурилдаг: системчилсэн байдал, тууштай байдал, хүртээмжтэй байдал, хүүхдийн нас, бие даасан шинж чанарыг харгалзан үзэх. Хүүхдүүдийн ажлын чанар нь дараахь зүйлээс хамаарна: насанд хүрэгчдээс чадварлаг арга зүйн удирдамж; түвшин сэтгэцийн хөгжилхүүхэд, санаа, ой санамж, төсөөллийг хөгжүүлэх (түүвэрт дүн шинжилгээ хийх, ажлын үе шатыг төлөвлөх, ажлын үр дүнг зохих ёсоор үнэлэх гэх мэт) хүүхдүүдийн ажиллах тодорхой практик ур чадвар, чадварыг хөгжүүлэх зэрэг материал; хүүхдэд тууштай байдал, шийдэмгий байдал, анхаарал халамж, сониуч зан, харилцан туслалцаа гэх мэт чанаруудыг хөгжүүлэх.

Хатуу хагас хуурай сойзоор нудрах
Илэрхийлэх хэрэгсэл: өнгөний бүтэц, өнгө.
Материал: хатуу сойз, гуаш, ямар ч өнгө, хэлбэрийн цаас, эсвэл үслэг, өргөст амьтны дүрс.
Зураг авах арга: хүүхэд сойзоо гуаш руу дүрж, цаасыг босоогоор нь барина. Ажиллаж байх үед сойз нь усанд унахгүй. Ийм байдлаар хуудас, тойм эсвэл загварыг бүхэлд нь бөглөнө. Үр дүн нь сэвсгэр эсвэл өргөст гадаргуугийн бүтцийг дуурайлган хийдэг.

Хурууны зураг
Илэрхийлэх хэрэгсэл: толбо, цэг, богино шугам, өнгө.
Материал: гуаштай аяга, ямар ч өнгийн зузаан цаас, жижиг хуудас, салфетка.
Зураг авах арга: хүүхэд хуруугаа гуаш дээр дүрж, цаасан дээр цэг, толбо тавьдаг. Хуруу бүрийг өөр өнгөөр ​​буддаг. Ажлын дараа хуруугаа салфеткаар арчиж, гуашийг амархан угаана.

Дал модны зураг
Илэрхийлэх хэрэгсэл: толбо, өнгө, гайхалтай дүрс.
Материал: гуаш бүхий өргөн таваг, сойз, ямар ч өнгийн зузаан цаас, том хэмжээтэй хуудас, салфетка.
Зураг авах арга: Хүүхэд алгаа (бүхлээр нь) гуашаар дүрж эсвэл сойзоор (5 наснаас эхлэн) будаж, цаасан дээр дарна. Тэд баруун, зүүн гараараа зурж, өөр өөр өнгөөр ​​буддаг. Ажлын дараа гараа салфеткаар арчиж, гуашийг амархан угаана.

Өнхрөх цаас
Илэрхийлэх хэрэгсэл: бүтэц, эзэлхүүн.
Материал: салфетка эсвэл өнгөт хоёр талт цаас, таваг руу цутгасан PVA цавуу, суурийн хувьд зузаан цаас эсвэл өнгөт картон.
Зургийг олж авах арга: хүүхэд гартаа цаасыг зөөлөн болтол нь үрчлүүлдэг. Дараа нь тэр бөмбөгийг эргэлдүүлнэ. Түүний хэмжээ нь өөр байж болно: жижиг (жимс) -ээс том (үүл, цасан хүнд зориулсан бөөн). Үүний дараа цаасан бөмбөгийг цавуугаар дүрж, суурь дээр наасан байна.

Хөөс резинэн сэтгэгдэл

Материал: гуашаар шингээсэн нимгэн хөөс резинээр хийсэн тамганы дэвсгэр бүхий аяга эсвэл хуванцар хайрцаг, ямар ч өнгө, хэмжээтэй зузаан цаас, хөөс резинэн хэсэг.
Зураг авах арга: хүүхэд хөөс резинийг будгаар маркийн дэвсгэр дээр дарж, цаасан дээр сэтгэгдэл төрүүлдэг. Өнгөийг өөрчлөхийн тулд өөр аяга, хөөс резин ашиглана уу.

Хөөсний сэтгэгдэл
Илэрхийлэх хэрэгсэл: толбо, бүтэц, өнгө.
Материал: гуашаар шингээсэн нимгэн хөөс резинээр хийсэн маркийн дэвсгэр бүхий аяга эсвэл хуванцар хайрцаг, ямар ч өнгө, хэмжээтэй зузаан цаас, хөөсөн хуванцар хэсгүүд.
Зураг авах арга: хүүхэд хөөсийг будгаар дарж, цаасан дээр сэтгэгдэл төрүүлдэг. Өөр өнгө авахын тулд аяга болон хөөс хоёулаа өөрчлөгддөг.

Үрчийсэн цаасаар дарна уу
Илэрхийлэх хэрэгсэл: толбо, бүтэц, өнгө.
Материал: гуашаар шингээсэн нимгэн хөөс резинээр хийсэн маркийн дэвсгэр бүхий таваг эсвэл хуванцар хайрцаг, ямар ч өнгө, хэмжээтэй зузаан цаас, үрчийсэн цаас.
Зураг авах арга: хүүхэд үрчийсэн цаасыг будгаар дарж, цаасан дээр сэтгэгдэл төрүүлдэг. Өөр өнгө авахын тулд таваг болон үрчийсэн цаасыг хоёуланг нь өөрчилдөг.

Лав өнгийн харандаа + усан будаг

Материал: лав өнгийн харандаа, зузаан цагаан цаас, усан будаг, багс.
Зураг авах арга: хүүхэд зурдаг лав өнгийн харандаацагаан цаасан дээр. Дараа нь тэр хуудсыг усан будгаар нэг буюу хэд хэдэн өнгөөр ​​будна. Шохойн зураг нь будаагүй хэвээр байна.

Лаа + усан будаг
Илэрхийлэх хэрэгсэл: өнгө, шугам, толбо, бүтэц.
Материал: лаа, зузаан цаас, усан будаг, сойз.
Зураг авах арга: хүүхэд цаасан дээр лаагаар зурдаг. Дараа нь тэр хуудсыг усан будгаар нэг буюу хэд хэдэн өнгөөр ​​будна. Лааны загвар нь цагаан хэвээр байна.

Сэдвийн монотип
Илэрхийлэх хэрэгсэл: толбо, өнгө, тэгш хэм.
Материал: ямар ч өнгийн зузаан цаас, багс, гуаш эсвэл усан будаг.
Зураг авах арга: хүүхэд цаасан хуудсыг хагасаар нугалж, нэг тал дээр нь дүрсэлсэн объектын талыг зурдаг (объектуудыг тэгш хэмтэй сонгосон). Будаг нойтон байхад объектын хэсэг бүрийг будсаны дараа хуудсыг дахин хагасаар нугалж хэвлэнэ. Дараа нь хэд хэдэн чимэглэл зурсны дараа хуудсыг нугалах замаар дүрсийг чимэглэж болно.

Хар ба цагаан зураастай цаас (хавтас)
Илэрхийлэх хэрэгсэл: шугам, цус харвалт, тодосгогч.
Материал: картон эсвэл зузаан цаас цагаан, лаа, өргөн сойз, хар сормуусны будаг, шингэн саван (сормуусны халбага тутамд нэг дусал орчим) эсвэл шүдний нунтаг, сормуусны будаг хийх аяга, хурц үзүүртэй саваа.
Зургийг олж авах арга: хүүхэд цаасан хуудсыг лаагаар үрж, лав давхаргаар бүрхэв. Дараа нь шингэн саван эсвэл шүдний нунтаг бүхий сормуусны будаг түрхэж, энэ тохиолдолд нэмэлтгүйгээр сормуусны будгаар дүүргэнэ. Хатаасны дараа дизайныг саваагаар зурдаг.

Хоолойтой блотографи
Илэрхийлэх хэрэгсэл: толбо.
Материал: цаас, бэх эсвэл аяганд нимгэн шингэлсэн гуаш, хуванцар халбага, сүрэл (сүрэл уух).
Зураг авах арга: хүүхэд хуванцар халбагаар будгийг шүүж, хуудсан дээр асгаж, жижиг толбо (дусал) хийнэ. Дараа нь энэ толбыг хоолойгоор үлээж, төгсгөл нь толбо эсвэл цаасан дээр хүрэхгүй. Шаардлагатай бол процедурыг давтан хийнэ. Алга болсон дэлгэрэнгүй мэдээллийг дуусгасан.

Шүрших
Илэрхийлэх хэрэгсэл: цэг, бүтэц.
Материал: цаас, гуаш, хатуу сойз, зузаан картон эсвэл хуванцар (55 см).
Зураг авах арга: хүүхэд сойз дээр будгийг авч, цаасан дээр барьсан цаасан дээр сойз цохино. Дараа нь тэр хуудсыг усан будгаар нэг буюу хэд хэдэн өнгөөр ​​будна. Цаасан дээр цацсан будаг.

Навчны хэвлэмэл

Материал: цаас, гуаш, навч өөр өөр мод(унасан нь илүү тохиромжтой), сойз.
Зураг авах арга: хүүхэд модны хэсгийг өөр өөр өнгийн будгаар бүрхэж, дараа нь цаасан дээр будсан талыг нь түрхэж хэвлэнэ. Шинэ навч авах бүртээ. Навчны ишийг сойзоор будаж болно.

Товойлгон
Илэрхийлэх хэрэгсэл: бүтэц, өнгө.
Материал: нимгэн цаас, өнгөт харандаа, Атираат гадаргуутай объект (Атираат картон, хуванцар, зоос гэх мэт), энгийн харандаа.
Зураг авах арга: хүүхэд хүссэн зүйлээ энгийн харандаагаар зурдаг. Хэрэв та олон ижил элементүүдийг (жишээлбэл, навч) үүсгэх шаардлагатай бол картон загвар ашиглахыг зөвлөж байна. Дараа нь атираат гадаргуутай объектыг зургийн доор байрлуулж, зургийг харандаагаар будна. Дараагийн хичээл дээр зургийг хайчилж, нийтлэг хуудсан дээр буулгаж болно.

Өнгөт зураастай цаас
Илэрхийлэх хэрэгсэл: шугам, цус харвалт, өнгө.
Материал: өнгөт картон эсвэл зузаан цаас, усан будгаар эсвэл эсгий үзэгээр урьдчилан будсан, лаа, өргөн сойз, гуаштай аяга, хурц үзүүртэй саваа.
Зургийг олж авах арга: хүүхэд цаасан хуудсыг лаагаар үрж, лав давхаргаар бүрхэв. Дараа нь хуудсыг шингэн савантай хольсон гуашаар будна. Хатаасны дараа дизайныг саваагаар зурдаг. Дараа нь дутуу дэлгэрэнгүй мэдээллийг gouache ашиглан дуусгах боломжтой.

Ландшафтын монотип
Илэрхийлэх хэрэгсэл: толбо, өнгө аяс, босоо тэгш хэм, найрлага дахь орон зайн дүрс.
Материал: цаас, сойз, гуаш эсвэл усан будаг, чийгтэй хөвөн, хавтанцар.
Зураг авах арга: хүүхэд хуудсыг хагасаар нугалав. Хуудасны нэг тал дээр ландшафтыг зурж, нөгөө тал дээр нь нуур, голд (дардас) тусгасан байдаг. Ландшафтыг хурдан хийдэг тул будаг нь хатаах цаг байхгүй. Хэвлэх зориулалттай хуудасны хагасыг чийгтэй хөвөн арчина. Анхны зургийг хэвлэсний дараа будгаар чимэглэсэн бөгөөд ингэснээр хэвлэмэлээс илүү ялгаатай болно. Монотипийн хувьд та хуудас цаас, хавтанг ашиглаж болно. Сүүлд нь будгаар зурж, дараа нь чийгтэй цаасаар хучдаг. Ландшафт бүрхэг байна

Хяналтын систем:

ХЯНАЛТ
Олон талаараа хүүхдийн ажлын үр дүн нь түүний сонирхолоос хамаардаг тул хичээлийн явцад сургуулийн өмнөх насны хүүхдийн анхаарлыг нэмэгдүүлж, нэмэлт урамшууллын тусламжтайгаар түүнийг идэвхтэй үйл ажиллагаанд нь урамшуулах нь чухал юм. Ийм урамшуулал нь дараахь байж болно.
хүүхдийн гол үйл ажиллагаа болох тоглоом;
гэнэтийн мөч - дуртай үлгэр эсвэл хүүхэлдэйн киноны баатар зочлохоор ирж, хүүхдийг аялалд урьж байна;
тусламж хүсэх, учир нь хүүхдүүд сул дорой хүмүүст туслахаас хэзээ ч татгалзахгүй тул тэдэнд ач холбогдол өгөх нь чухал юм;
хөгжмийн дагалдан. гэх мэт.
Үүнээс гадна хүүхдүүдэд үйл ажиллагааны арга барил, дүрслэх арга техникийг тод, сэтгэл хөдлөлөөр тайлбарлахыг зөвлөж байна.
Шинжилгээ хийж байна хүүхдийн зурагБагш нь дүрүүдийн дүр төрх, цэг, зураас, зураас гэх мэт дүрслэх хэрэгслийн онцлогийг үнэлж, хүүхэд даалгаварт хэр бүтээлч хандсан, үүнийг хийх чадвартай эсэх талаар дүгнэлт гаргадаг.

Лавлагаа

1. Аксенова А.А. Дүрслэх урлагийн хөгжлийн ангиуд. М .: UC. PERSPECTIVE, 2011 он.
2. Давыдова Г.Н. Цэцэрлэгийн уламжлалт бус зургийн техник.
3. Доронова Т.Н. Харааны үйл ажиллагааТэгээд гоо зүйн хөгжилсургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд: арга зүйн гарын авлагасургуулийн өмнөх боловсролын багш нарт зориулсан боловсролын байгууллагууд. – М.Боловсрол, 2006. –192 х.
4. Дубровская Н.В. Бүтээлч байдлын урилга. – Санкт-Петербург: “Хүүхэд насны хэвлэл”, 2004. – 128 х.
5. Колл, Мэри Анн Ф. Будагтай зурах. – М: AST: Astrel, 2005. – 63 х.
6. Никитина А.В. Цэцэрлэгт уламжлалт бус зургийн техник: төлөвлөлт, тэмдэглэл.
7. Фатеева А.А. Бид сойзгүйгээр зурдаг. – Ярославль: Хөгжлийн академи, 2006. – 96 х.
8. Швайко Г.С. Цэцэрлэгийн дүрслэх урлагийн ангиуд: VLADOS CENTER, 2000 он

Антонина Пушминцева

"Аялал Өнгөлөг улс».

5(6) настай хүүхдэд зориулсан дүрслэх урлагийн хичээлийн хураангуй

Сказка хүүхдийн хөгжлийн төвд.

Пушминцева А.А.

Хичээлийн зорилго: оюутнуудад уламжлалт бус материалыг бий болгох боломжийн талаархи ойлголтыг өргөжүүлэх. уран сайхны дүр төрх.

Уламжлалт бус зургийн техник сонирхлыг хөгжүүлэх.

Уран зөгнөл, төсөөллийг хөгжүүлэх, бие даасан байдал, ажиглалт.

Хүүхдэд гоо сайхны мэдрэмж, бусдад туслах хүслийг төлөвшүүлэх.

Зурах арга, хэлбэрийн талаархи мэдлэгийг өргөжүүлэх практик ур чадвар"алхамаар" байрлуулсан өнгөт толбуудыг хооронд нь холбож мод зурах.

Үндсэн өнгө, дулаан, хүйтэн өнгө, өнгө холих тухай мэдлэгээ бататгах.

Заах арга: аман, харааны, практик.

Сургалтын хэлбэр: бүлэг.

Хүүхдийн нас - 5 (6) жил

Хичээлийн цаг - 30 минут

Тоног төхөөрөмж:

Чимэглэсэн самбар.

"Солонго" зурагт хуудас.

Хаан гурван өнгийн, улаан будаг, шар будаг, Цэнхэр будаг, илбэчин Чернильда, илбэчин Бестсветица, харуулын цасан хүн.

Зураг өвлийн байгаль, янз бүрийн жанрын зургийн хуулбар.

Өнгөт цаасан шил.

Өнгөт цаасан түлхүүрүүд.

Янз бүрийн өнгөт тэмдэглэгээ.

"Амьтдыг олох" даалгавар бүхий картууд.

Гуаш нь цагаан, хүрэн өнгөтэй.

Будгийн багс.

Цэнхэр цаасан хуудас.

Шүрших зориулалттай картон тууз.

Хичээлийн төлөвлөгөө.

1. Зохион байгуулах үе шат.

2. Танилцуулга яриа.

3. Асуудлын нөхцөл байдлын мэдэгдэл

5. Практик ажил.

6. Хичээлийн үр дүн - бүтээлийн тойм, эргэцүүлэл.

Хичээлийн явц:

1. Зохион байгуулах үе шат

Багшийн мэндчилгээ:

Сайн уу Паша. Даша. Маша (бүх хүүхдүүдийн нэрийг дууддаг!

Нартай хамт бид мандаж байна,

Бид шувуудтай хамт босдог:

Өглөөний мэнд!

Өдрийн мэнд!

Бид ийм сайхан амьдарч байна!

2. Оршил яриа, удахгүй хийх ажлын сэдэл.

Өнөөдөр би таныг өнгөт орон руу аялахыг урьж байна. Та шидэт хаалгыг онгойлгосноор орж болно. Энэ ямар хаалга вэ? Оньсого тааварлаарай:

-"Өнгө өнгийн хаалганууд

Хэн нэгэн үүнийг нугад барьсан

Гэхдээ тэдгээрийг даван туулах нь тийм ч амар биш,

Тэр хаалганууд өндөр.

Мастер оролдсон

Тэр хаалганы будаг авав

Нэг биш, хоёр биш, гурав биш -

Долоо ч бай, хар даа.

Энэ хаалгыг юу гэж нэрлэдэг вэ?

Та тэдний түлхүүрийг олох хэрэгтэй!" (Солонго).

Тоглоом "Өнгөт хаалга"

Маркеруудыг байрлуулж солонго хийцгээе зөв дарааллаар. Даалгавраа дуусгахын тулд бид юуг санах хэрэгтэй вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт:

"Анчин бүр тахиа хаана сууж байгааг мэдэхийг хүсдэг" гэсэн үг (Хүүхдүүд хосоороо ажиллаж, ширээн дээр эсгий үзэгний солонго тавьдаг).

Сайн байна! Та солонго хаалгыг барьсан бөгөөд бид үүнийг гурван үндсэн түлхүүрээр онгойлгох боломжтой. Тэд ямар өнгөтэй байх вэ? Яагаад?

Хүүхдүүдийн хариулт:

Цэнхэр, улаан, шар нь үндсэн гурван өнгө юм.

(Хүүхдүүд 7 түлхүүрээс 3 түлхүүр сонгоно).


Зөв! Сайн байна, бид зөв түлхүүрүүдийг сонгосон. Нүдээ аниад хамтдаа хэлцгээе:

"Нэг, хоёр, гурав, хаалгыг онгойлгож, олон өнгийн газар руу ор!"

3. Асуудлын нөхцөл байдлын мэдэгдэл.

Ингээд бид олон өнгийн оронд орлоо, хэн биднийг угтаж байна вэ? (Гурван өнгийн хаан).


Энэ бол Триколор хаан ба түүний хамгийн чухал гурван туслах юм. Гэтэл яагаад хаан өөрөө бидэнтэй уулзахаар гарч ирэв? Юу болсон байж болох вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт:

Тэр биднийг хараад маш их баяртай байна. Тэр биднийг дайсан гэж боддог. мөн эх орноо хамгаалахыг хүсдэг.

- "Зовлон тохиолдсон, намар муу шулам Чернильда гэрэл гэгээ, гоо үзэсгэлэнд атаархав. намрын ой, шатааж, хар нүүрс болгон хувиргасан. Энэ ойн амьтдыг Чернильдагийн зарц нар барьж, илбэчин адислагчид бэлэглэж, тэднийг илбэн, өнгөгүй болгов. Өмнө нь энэ үед тус улсад цасан цагаан өвөл болж байсан. Гэхдээ муу шуламуудЗимушкаг ид шидээд унтуулсан. Тэд хааны ордны бүх зургийг хольж "Өвлийн ландшафт" үзэсгэлэнгээ сүйрүүлсэн. Энэ улсын оршин суугчид өөрсдөө муу шуламыг эсэргүүцэж чадахгүй бөгөөд биднээс эх орноо аврахыг гуйж байна. "

4. Ажил гүйцэтгэх технологи.

За залуусаа, та оршин суугчдад туслахыг зөвшөөрч байна уу? Бид юу хийх ёстой вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт:

Гурван өнгөт хаанд тусалж, шулмын үйлдлийг засч, тус улсын оршин суугчдыг авар.

Сайн байна! Та маш зоригтой залуус бөгөөд та бүх бэрхшээлийг даван туулах нь гарцаагүй. Би чамд туслах болно.

"Өвлийн ландшафт" үзэсгэлэнд бүх зүйлийг цэгцэлж, шаардлагагүй зургуудыг устгацгаая.

Тоглоом "Өвлийн ландшафт".


(Хүүхдүүд самбараас бусад төрөл, бусад улирлын ландшафтын зургийг хасдаг).

Аль нь сайхан өвөлөнгөлөг улсад байсан бөгөөд одоо унтаж байна. Өвлийн үзэгдлийн тухай оньсого тааж түүнийг сэрээцгээе.

Тэр цагаан сүрэгт нисдэг. мөн нисч байхдаа гялалздаг.

Энэ нь далдуу болон аманд сэрүүн од мэт хайлдаг.

Тэр аль аль нь цагаан, сэгсгэр,

Мөн баавгай шиг сэвсгэр

Үүнийг хүрзээр тараана

Одоо нэрлэ.

Хун эргэлдэх шиг,

Энэ нь зам дагуу мөлхөж,

Түүний мөрийг дардаг

(Цасан шуурга).

Цас биш, мөс биш,

Мөнгөнөөр тэр модыг устгана.

Чи ямар мундаг хүн бэ! Бид даалгавраа гүйцэтгэсэн. Өвөл сэрж, хүйтэн болж байгааг та мэдэрч байна. Цааш явахаасаа өмнө өвчин тусахгүйн тулд витамины эмээр бие махбодоо хүчирхэгжүүлэхийг зөвлөж байна. Өө, Гурван Цэцэгс бидэнд эм хийсэн боловч муу шуламууд үүнийг асгав. Одоо бид тэдгээрийг өөрсдөө хийх ёстой.

Тоглоом "Өнгөний жишээ".

Улаан гүзээлзгэнэ + шар лийр = жүржийн шүүс.

Улаан гүзээлзгэнэ + цэнхэр чавга = нил ягаан шүүс.

Шар лийр + цэнхэр чавга = ногоон шүүс.


Сайн байна! Бид энэ даалгаврыг төгс даван туулж, одоо хүч чадлаар дүүрэн, ид шидтэй амьтдыг аврахын тулд Blossom хаант улс руу явахад бэлэн байна. Гэхдээ тэд хаана нуугдаж байна вэ?

Тэднийг хайж олоод дулаацуулъя дулаан өнгө. Солонгын ямар өнгө бидэнд туслах вэ? (Улаан, шар, улбар шар).

Тоглоом "Ид шидтэй амьтдыг ол."


(Картууд дээр модны мөчир дээр зурсан ойн амьтдын далд дүрс байдаг).

Сайн байна! Бид цэцэгсээс ойн амьтдыг аварч, дулаацуулсан. Гэхдээ ой шатсанаас хойш тэд хаана амьдрах вэ? Өвөл аль хэдийн сэрж, ойд байшингүй амьтад үхэх болно! Бид юу хийх гэж байна? Бид амьтдад хэрхэн туслах вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт:

Ойг зурцгаая.

5. Практик хэсэг.

Та нар бүгд нэг мод зурж, бид хамтдаа үзэсгэлэнтэй мод хийх болно. дагина ой. Цасан үүл, Зимушкагийн бидэнд өгсөн ид шидийн хяруу бидэнд туслах болно. Гэхдээ бид яарах хэрэгтэй; ойн амьтдад нуугдах газар байхгүй.

1. Цасыг үүл хэлбэрээр цагаан зураасаар газар зурж, хяруу (давс) цацна.

2. Дээшээ жижиг үүлийг зурж, хяруугаар цацна.

3. Илүү жижиг үүлийг дээш нь зурж, хяруугаар цацна.

4. Хамгийн жижиг үүлийг дээд талд нь зурж, хяруугаар чимэглээрэй.

5. Одоо бяцхан шидэт бийрээ аваад хэлье:

- "Нэг, хоёр. Гурав - үүлсийг мод болгон хувирга!"

Бор будгийг аваад модны их бие, мөчрийг зурж, үүлийг холбож, үлгэрийн мод болгон хувиргацгаая.

6. Бид "шүрших" техникийг ашиглан цавуу сойз ашиглан унасан цасыг будна. Үүнийг хийхийн тулд сойзыг будаг руу дүрж, хавтангийн ирмэгийн дагуу дээрээс доошоо чиглүүлнэ.

(Бид дууссан хүүхдийн бүтээлийг самбар дээр өлгөж, үлгэрийн ойг авдаг).

Бидэнд гялалзсан, гялалзсан ер бусын, гайхалтай ой байдаг. Амьтад энэ шинэ байшинд маш их баяртай байгаа бөгөөд бидний тусламжинд талархаж байна. Бид гэртээ харих цаг боллоо. Муу шуламыг ой руу оруулахгүйн тулд цасан хамгаалагч хийцгээе. Хэн байх вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт:

Цасан хүмүүс.

Тоглоом "Бид цасан хүн хийж байна."

Нэг гар, хоёр гар,

(Хүүхдүүд нэг гараа урагш сунгаж, дараа нь нөгөө гараа сунгана)

Бид цасан хүн хийж байна.

(Цасан бөмбөг хийхийг дуурайлган хийх).

Бид цасан бөмбөг өнхрүүлнэ

(Алга нь гуяндаа дугуй хөдөлгөөн хийдэг)

Энд байна!

(Тэд гараа хажуу тийш нь дэлгэж, том хэмжээний бөөгнөрөлийг харуулсан)

Тэгээд дараа нь бага com,

(Алгаараа цээжээ үрнэ)

Энд байна!

(Тэд гараараа жижиг бөөнгийн хэмжээг харуулдаг)

Тэгээд бид үүнийг дээр нь тавина

(Алгаар хацрыг нь цохих)

Жижиг бөөн.

(Хуруунуудаа нийлүүлж, алгаа хол байлга)

Тиймээс манай хамгаалагч гарч ирэв - ЦАСАН ХҮН!

(Гараа хажуу тийш нь тавиад, биеэ зүүн, баруун тийш эргүүлнэ).

Одоо ойд найдвартай хамгаалагчид байгаа бөгөөд бид Өнгөлөг орноос эх орондоо буцаж байна. Хүйтэн ойгоос гарахын тулд бид ямар түлхүүр авах вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт:

Хүйтэн: хөх, хөх, ягаан.

Зөв! Нүдээ аниад хамтдаа хэлцгээе:

"Нэг, хоёр, гурав, хаалгыг онгойлгоод хурдан гэр рүүгээ гүй!"

(Хүүхдүүд багштай хамт ярьдаг).

6. Эцсийн хэсэг. Хичээлийн эргэцүүлэл, дүгнэлт.

Энд бид гэртээ байна! Гэхдээ бид өнгөлөг оронд хавар буцах нь гарцаагүй. Аяллынхоо сэтгэгдлээ хуваалцъя.

Хичээлийн явцад та ямар шинэ, чухал зүйлийг сурсан бэ? Та ямар сонирхолтой зүйлийг сурсан бэ? Таны хувьд юу амархан байсан бэ? Юу нь хэцүү болсон бэ? Та юуг хамгийн их санаж байна вэ? (Хүүхдийн хариулт).

Өнөөдөр бүгдэд нь амжилт, сайхан аялсанд баярлалаа. Баяртай залуусаа.

Ашигласан уран зохиолын жагсаалт.

1. Картушина М.Ю. Хүүхдэд зориулсан логоритмик. -М. : Sphere худалдааны төв, 2004 он.

2. Трофимова М.В., Тарабарина Т.И. Хоёулаа суралцаж, тоглодог: FINE ARTS - Yaroslavl: "Хөгжлийн академи", 1997 он.

Зургийн эх сурвалжууд.

1. Хувийн архиваас авсан гэрэл зургууд.

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдийн бүтээлч сэтгэлгээг эрт хөгжүүлэх нь ирээдүйн амжилтын түлхүүр юм гэсэн дүгнэлтэд сэтгэл судлаач, багш нар хүрсэн.

Бүтээх хүсэл нь хүүхдийн дотоод хэрэгцээ бөгөөд энэ нь бие даан үүсдэг бөгөөд туйлын чин сэтгэлийн шинж чанартай байдаг. Насанд хүрэгчид бид хүүхдэд зураачийг өөрөө олж илрүүлэх, түүнийг хувь хүн болоход нь туслах чадварыг хөгжүүлэхэд нь туслах ёстой. Бүтээлч зан чанар- Энэ бол нийт нийгмийн өмч.

Хүүхдүүд эрт зурж эхэлдэг, тэд яаж хийхийг мэддэг, төсөөлөхийг хүсдэг; Уран зөгнөлт, хүүхэд бодит ертөнцөөрийгөө төсөөллийн ертөнцөд олдог. Зөвхөн тэр л үүнийг харж чадна.

Харааны үйл ажиллагаа нь хүүхдийн эргэн тойрон дахь ертөнцийн талаархи сэтгэгдлээ илэрхийлэх, дүрсэлсэн зүйлд хандах хандлагыг илэрхийлэх боломжийг олгодог тусгай үйл ажиллагаа гэдгийг мэддэг. Зурах явцад хүүхэд өөр өөр мэдрэмжийг мэдэрдэг - тэр бүтээсэн сайхан дүр төрхдөө баярлаж, ямар нэг зүйл болохгүй бол бухимдаж, бэрхшээлийг даван туулахыг хичээдэг.

Зурах нь хүүхдийн бие даасан практик, бүтээлч үйл ажиллагаатай холбоотой байдаг тул ертөнцийг танин мэдэх, гоо зүйн боловсролын мэдлэгийг хөгжүүлэх хамгийн чухал хэрэгслийн нэг юм. Зурах явцад хүүхдийн ажиглалт ба гоо зүйн ойлголт, уран сайхны амт болон бүтээлч байдал. Зурах замаар хүүхэд тодорхой чадварыг бий болгож, хөгжүүлдэг: дүрсний харааны үнэлгээ, орон зайд чиг баримжаа олгох, өнгөний мэдрэмж. Мөн тусгай ур чадвар, чадварыг хөгжүүлдэг: нүд, гар зохицуулалт, гар хяналт.

Үйл ажиллагааны шаардлагатай бүх арга хэрэгсэл, арга барилыг системтэйгээр эзэмшсэн байх нь хүүхдүүдэд бүтээлч сэтгэлгээ, бүх талын хөгжил (гоо зүйн, оюуны, ёс суртахууны-хөдөлмөрийн, бие бялдрын) баяр баясгаланг өгдөг. Түүнчлэн, энэ нь хүүхдийг сургуульд бэлтгэх асуудлыг үр дүнтэй шийдвэрлэх боломжийг олгодог.

Дүрслэх урлаг нь янз бүрийн материал, техниктэй байдаг.

Төрөл бүрийн техникийг ашиглах нь зургийг өнгөт толбо, шугамын хослолоор харж, танигдахуйц дүрс болгон хувиргах чадварыг хөгжүүлэхэд хувь нэмэр оруулдаг.

Хөтөлбөр нь хүүхдүүдийг зурах үйл явцад хөндлөнгөөс оролцуулах замаар эргэн тойрныхоо ертөнцийг ойлгох урлагийн арга барил, сонирхолтой арга хэрэгслийг эзэмшдэг.

Хичээл нь уран бүтээлчийн бүтээлч үйл явцтай ижил үе шатыг дамждаг олон төрлийн харааны материалын тусламжтайгаар багш, хүүхдүүдэд бүтээлч бүтээлч үйл явц болж хувирдаг.

Хөтөлбөрийн зорилго

Зургийн янз бүрийн аргаар уран сайхны сэтгэлгээ, ёс суртахууны зан чанарыг төлөвшүүлэх.

Даалгаврууд

  • Төрөл бүрийн харааны материалыг сонирхож, тэдэнтэй хамтран ажиллах хүслийг төрүүл.
  • Хүүхдэд сонирхолтой эсвэл сэтгэл хөдлөлийн хувьд чухал зүйлийг тэдэнд байгаа илэрхийлэх хэрэгслийг ашиглан дүрслэн харуулахыг урамшуул.
  • Өнгөт палитрыг эзэмших нөхцөлийг бүрдүүлэх. Шинэ өнгө, сүүдэр олж авахын тулд будгийг хольж сур.

Сургалтын үндсэн аргууд

  • хүүхдийн гарыг бичихэд бэлтгэх тусгай ур чадварыг хөгжүүлэх боломжийг танд олгоно;
  • хүрээлэн буй ертөнцийг бүрэн дүүрэн ойлгоход нөлөөлдөг объектын олон өнгийн дүр төрхийг мэдрэх боломжтой болгох;
  • сэтгэл хөдлөлийг бий болгох - эерэг хандлагазургийн процесс өөрөө;
  • төсөөлөл, ойлголт, үр дүнд нь танин мэдэхүйн чадварыг илүү үр дүнтэй хөгжүүлэхэд хувь нэмэр оруулдаг.

Материаллаг дэмжлэг

  • будаг, гуаш, өнгөт харандаа;
  • усны сав, энгийн харандаа, сойз, баллуур.
  • зургийн дэвтэр, палитр.
  • зургийн хуулбар алдартай уран бүтээлчид,
  • танилцуулга үзэх компьютер.
  • байгалийн материал;
  • даавуу, хөвөн материал, утас, утас, маалинган даавуу;
  • гурил, давс, ус (гурил);
  • савангийн хөөс;
  • байгалийн шавар.
  • Эцэг эхчүүдэд зориулсан хүүхдийн бүтээлийн үзэсгэлэнг сар бүр зохион байгуулах.
  • Сэдэвчилсэн үзэсгэлэн.
  • Хотод оролцох ба бүс нутгийн үзэсгэлэнжилийн турш тэмцээн уралдаан гэх мэт.

Татаж авах:


Урьдчилан үзэх:

Дүрслэх урлагийн урт хугацааны хичээлийн төлөвлөгөө

үйл ажиллагаа

4-5 насны хүүхдэд зориулсан

Тайлбар тэмдэглэл

Бүтээлч байх чадвар нь хүний ​​өвөрмөц шинж чанар бөгөөд үүний ачаар байгальтай эв нэгдэлтэй амьдарч, хор хөнөөл учруулахгүйгээр бүтээж, устгахгүйгээр үржиж чаддаг.

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдийн бүтээлч сэтгэлгээг эрт хөгжүүлэх нь ирээдүйн амжилтын түлхүүр юм гэсэн дүгнэлтэд сэтгэл судлаачид болон багш нар хүрсэн.

Бүтээх хүсэл нь хүүхдийн дотоод хэрэгцээ бөгөөд энэ нь бие даан үүсдэг бөгөөд туйлын чин сэтгэлийн шинж чанартай байдаг. Насанд хүрэгчид бид хүүхдэд зураачийг өөрөө олж илрүүлэх, түүнийг хувь хүн болоход нь туслах чадварыг хөгжүүлэхэд нь туслах ёстой. Бүтээлч хүн бол бүхэл бүтэн нийгмийн баялаг юм.

Хүүхдүүд эрт зурж эхэлдэг, тэд яаж хийхийг мэддэг, төсөөлөхийг хүсдэг; Бодит ертөнцөөс ирсэн хүүхэд төсөөлөн бодох замаар өөрийгөө төсөөллийн ертөнцөд олж хардаг. Зөвхөн тэр л үүнийг харж чадна.

Харааны үйл ажиллагаа нь хүүхдийн эргэн тойрон дахь ертөнцийн талаархи сэтгэгдлээ илэрхийлэх, дүрсэлсэн зүйлд хандах хандлагыг илэрхийлэх боломжийг олгодог тусгай үйл ажиллагаа гэдгийг мэддэг. Зурах явцад хүүхэд өөр өөр мэдрэмжийг мэдэрдэг - тэр бүтээсэн сайхан дүр төрхдөө баярлаж, ямар нэг зүйл болохгүй бол бухимдаж, бэрхшээлийг даван туулахыг хичээдэг.

Зурах нь хүүхдийн бие даасан практик, бүтээлч үйл ажиллагаатай холбоотой байдаг тул ертөнцийг танин мэдэх, гоо зүйн боловсролын мэдлэгийг хөгжүүлэх хамгийн чухал хэрэгслийн нэг юм. Зурах явцад хүүхдийн ажиглалт, гоо зүйн ойлголт, уран сайхны амт, бүтээлч чадвар сайжирдаг. Зурах замаар хүүхэд тодорхой чадварыг бий болгож, хөгжүүлдэг: дүрсний харааны үнэлгээ, орон зайд чиг баримжаа олгох, өнгөний мэдрэмж. Мөн тусгай ур чадвар, чадварыг хөгжүүлдэг: нүд, гар зохицуулалт, гар хяналт.

Үйл ажиллагааны шаардлагатай бүх арга хэрэгсэл, арга барилыг системтэйгээр эзэмшсэн байх нь хүүхдүүдэд бүтээлч сэтгэлгээ, бүх талын хөгжил (гоо зүйн, оюуны, ёс суртахууны-хөдөлмөрийн, бие бялдрын) баяр баясгаланг өгдөг. Түүнчлэн, энэ нь хүүхдийг сургуульд бэлтгэх асуудлыг үр дүнтэй шийдвэрлэх боломжийг олгодог.

Дүрслэх урлаг нь янз бүрийн материал, техниктэй байдаг.

Төрөл бүрийн техникийг ашиглах нь зургийг өнгөт толбо, шугамын хослолоор харж, танигдахуйц дүрс болгон хувиргах чадварыг хөгжүүлэхэд хувь нэмэр оруулдаг.

Хөтөлбөр нь хүүхдүүдийг зурах үйл явцад хөндлөнгөөс оролцуулах замаар эргэн тойрныхоо ертөнцийг ойлгох урлагийн арга барил, сонирхолтой арга хэрэгслийг эзэмшдэг.

Хичээл нь уран бүтээлчийн бүтээлч үйл явцтай ижил үе шатыг дамждаг олон төрлийн харааны материалын тусламжтайгаар багш, хүүхдүүдэд бүтээлч бүтээлч үйл явц болж хувирдаг.

Хөтөлбөрийн зорилго

Зурах янз бүрийн аргаар уран сайхны сэтгэлгээ, ёс суртахууны зан чанарыг төлөвшүүлэх.

Даалгаврууд

- Төрөл бүрийн харааны материалыг сонирхож, тэдэнтэй хамтран ажиллах хүслийг төрүүлэх.

- Хүүхдэд сонирхолтой эсвэл сэтгэл хөдлөлийн хувьд чухал зүйлээ илэрхийлэх арга хэрэгслийг ашиглан дүрслэн харуулахыг урамшуул.

– Өнгөт палитрыг эзэмших нөхцөлийг бүрдүүлэх. Шинэ өнгө, сүүдэр олж авахын тулд будгийг хольж сур.

Сургалтын үндсэн аргууд

- хүүхдийн гарыг бичихэд бэлтгэх тусгай ур чадварыг хөгжүүлэх боломжийг танд олгоно;

- хүрээлэн буй ертөнцийг бүрэн дүүрэн ойлгоход нөлөөлдөг объектын олон өнгийн дүр төрхийг мэдрэх боломжийг бүрдүүлэх;

- зургийн үйл явцад сэтгэл хөдлөлийн эерэг хандлагыг бий болгох;

- төсөөлөл, ойлголт, үр дүнд нь танин мэдэхүйн чадварыг илүү үр дүнтэй хөгжүүлэхэд хувь нэмэр оруулах.

Материаллаг дэмжлэг

Будаг, гуаш, өнгөт харандаа;

Усанд зориулсан лонхтой, энгийн харандаа, сойз, баллуур.

Зургийн дэвтэр, палитр.

Алдарт зураачдын зургуудын хуулбар,

Танилцуулга үзэх компьютер.

Байгалийн материал;

Даавуу, хөвөн материал, утас, утас, даавуу;

Гурил, давс, ус (гурил);

Савангийн хөөс;

Байгалийн шавар.

Хүлээгдэж буй үр дүн боловсролын үйл ажиллагаа

Эцэг эхчүүдэд зориулсан хүүхдийн бүтээлийн үзэсгэлэнг сар бүр зохион байгуулах.

Сэдэвчилсэн үзэсгэлэн.

Жилийн туршид хот, бүсийн үзэсгэлэн, уралдаан тэмцээнд оролцох гэх мэт.

Сургалтын эцсийн үр дүн нь дараахь чадвар юм.

бие даасан объект, байгалийн объектуудыг тууштай зурах;

Объектуудаас найрлага хийх;

Зургийн дүрслэл дээр тууштай ажиллах;

Зургийн янз бүрийн техникийг ашиглах.

Боловсролын хөтөлбөрийн боловсролын болон сэдэвчилсэн төлөвлөгөө

4-5 насны хүүхдүүдэд зориулсан "Joy" урлагийн студи.

Сар

Долоо хоног

Харах

ангиуд

Сэдэв

Цагийн тоо

Есдүгээр сар

Зурах

Би зуныг хэрхэн өнгөрөөсөн

Загварчлал

Загаснууд цөөрөмд сэлж байна

Уран зураг

Далай, далай ...

DPI

Северодвинскийн зураг

Зурах

Намар зочлох

Загварчлал

Намрын бэлэг

Уран зураг

Гэртээ цэцэг

DPI

Цайны аяга (хохлома)

Аравдугаар сар

Зурах

Алтан намар

Загварчлал

Бид мөөг түүж байна

Уран зураг

Далайн ландшафт

DPI

Жимсний сагс

Зурах

Намрын ой

Загварчлал

нугас цөөрөм

Уран зураг

Намрын шувуу

DPI

Ойн захад

Арваннэгдүгээр сар

Зурах

Салхины хүчтэй мод

Загварчлал

Петя тахиа, алтан сам

Уран зураг

Энэ бол гунигтай цаг юм

DPI

Миний дулаан хөнжил

Зурах

Шувууд нисч байна

Загварчлал

Амьтны хүрээлэнд

Уран зураг

Олон өнгийн савангийн хөөс

DPI

"Павло-Посад алчуур"

Арванхоёрдугаар сар

Зурах

Анхны цас

Загварчлал

Мөсөн дээрх оцон шувуу

Уран зураг

Цонхноос өвлийн үлгэр

DPI

өвлийн мод

Зурах

Загварчлал

Цасан охин

Уран зураг

DPI

Зул сарын цагаан гаатай талх

Нийт 1-р хагас:

Нэгдүгээр сар

Зурах

Оцон шувуу

Загварчлал

Цирк. Алиалагч царай.

Уран зураг

"Цасан баглаа"

DPI

Вологда нэхсэн тор

Хоёрдугаар сар

Зурах

Санкт-д зориулсан ил захидал Валентина

Загварчлал

Хайртай зүрх (мукасолка)

Уран зураг

Өвөлждөг шувууд

DPI

Дымково тоглоом

Зурах

Загварчлал

Хойд нутгийн амьтад

Уран зураг

Тээвэр-хөлөг онгоц

DPI

Масленица (Алган дээрх нар)

Гуравдугаар сар

Зурах

Ээжид зориулсан карт

Загварчлал

Цветик-симитцветик

(пластинографи)

Уран зураг

Бургас цэцэглэдэг

DPI

Филимоновская тоглоом

Зурах

Анхны цасан ширхгүүд

Загварчлал

Өнгөт шүхэр

Уран зураг

Хаврын ландшафт

DPI

Матрешка (Палех хээ))

Дөрөвдүгээр сар

Зурах

Сансрын зай

Загварчлал

Харь гарагийнхан

Уран зураг

Улаан өндөгний баярын ширээ

DPI

Хөлийн үзүүр

Зурах

Үүр цайхад бургасны мөчир

Загварчлал

Старлингууд ирлээ

(пластинографи)

Уран зураг

Улаан өндөгний баярын өндөгийг буд

DPI

Городецын зураг

Тавдугаар сар

Уран зураг

Баярын салют

DPI

Зурах

Дэлхийн хаврын даашинз

Загварчлал

Жук - Жукович

Уран зураг

DPI

Нийт 2-р хагас:

Нийт:

1-р сар 1-р хичээл

Сэдэв: " Би зуныг хэрхэн өнгөрөөсөн"

Материал:

1-р сар 2-р хичээл

Сэдэв: " Загаснууд цөөрөмд сэлж байна"

Материал: plasticine, цөөрөм бэлтгэх, стек.

1-р сар 3-р хичээл

Сэдэв: "Далай, далай ..."

Материал: гуаш, цаас, сойз.

1-р сар 4-р хичээл

Сэдэв: " Северодвинскийн зураг»

Материал: гуаш, цаас, сойз.

1-р сар 5-р хичээл

Сэдэв: "Намрын аялал"

Материал:

1-р сар 6-р хичээл

Сэдэв: "Намрын бэлэг"

Материал: хуванцар, цаасан хавтан.

1-р сар 7-р хичээл

Сэдэв: "Гэрийн цэцэг"

Материал: усан будгийн будаг, сойз, цаас.

1-р сар 8-р хичээл

Сэдэв: "Цайны сав (Хохлома)"

Материал: gouache, цайны stencil, багс.

2-р сар 1-р хичээл

Сэдэв: "Алтан намар"

Материал: усан будгийн будаг, сойз, цаас.

2-р сар Хичээл 2

Сэдэв: " Бид мөөг түүж байна"

Материал: стек, plasticine, клирингийн хоосон зай.

2-р сар 3-р хичээл

Сэдэв: "Далайн зураг"

Материал: усан будаг, тосон пастел, сойз, цаас.

2-р сар 4-р хичээл

Сэдэв: "Жимсний сагс"

Материал: картон, хуванцар, өнгөт цаас.

2-р сар Хичээл 5

Сэдэв: "Намрын ой"

Материал: гуаш, сойз, цаас, янз бүрийн модноос унасан навч.

2-р сар 6-р хичээл

Сэдэв: "Нугасны цөөрөм"

Материал: plasticine, бөмбөлгүүдийг, үр, цөөрөм бэлтгэх

2-р сар 7-р хичээл

Сэдэв: "Намрын шувуу"

Материал: шувуудын хоосон зайг сийлсэн усан будгийн цаас, усан будаг, багс.

2-р сар 8-р хичээл

Сэдэв: "Ойн захад"

Материал: пластилин, байгалийн материал (боргоцой, царсны мод, мөчир, навч, хөвд гэх мэт), шүдний оо, шүдэнз, коктейлийн соруул, товчлуур, шилэн аяга, салфетка.

3-р сар 1-р хичээл

Сэдэв: " Салхинд байгаа мод"

Материал: усан будаг, тосон пастел, сойз, цаас.

3-р сар 2-р хичээл

Сэдэв: " Петя кокерел, алтан сам"

Материал: plasticine, стек, бөмбөлгүүдийг, модны навч.

3-р сар 3-р хичээл

Сэдэв: "Гунигтай цаг"

Материал: усан будгийн будаг, сойз, цаас.

3-р сар 4-р хичээл

Сэдэв: "Миний дулаан хөнжил"

Материал: картон, өнгөлөг даавуу, цавуу.

3-р сар 5-р хичээл

Сэдэв: "Шувууд нисэж байна"

Материал: усан будаг, тосон пастел, сойз, цаас.

3-р сар 6-р хичээл

Сэдэв: "Амьтны хүрээлэнд"

Агуулга: Бүтээл хамтын бүрэлдэхүүн; хөдөлгөөнд байгаа амьтны дүрсийг загварчлах. Хуванцар материалаар туршилт хийх сонирхлыг төрүүлэх ба урлагийн хэрэгсэлянз бүрийн амьтдын (өд, ноос, нуруу, хайрс) биеийг бүрхэх шинж чанарыг илэрхийлэх. Дүрслэлийн болон илэрхийлэлтэй хэрэгслийг хайж эхлэх (зураас, барзгар бүтэцтэй даавуугаар боловсруулах, цоолох, хэвлэх). Уран баримлын загварчлалын техникийг сайжруулах.

Материал: хуванцар, стек, бөмбөлгүүдийг.

3-р сар 7-р хичээл

Сэдэв: " Олон өнгийн савангийн хөөс»

Материал: усан будаг, хоолой, цаас, саван.

3-р сар 8-р хичээл

Сэдэв: "Павло-Посад алчуур"

Материал: дөрвөлжин хуудас цаас, тосон пастел, усан будаг, чимэглэл, ороолт.

4-р сар Хичээл 1

Сэдэв: "Анхны цас"

Материал: гуаш, хатуу багс, цэнхэр цаас.

4-р сар 2-р хичээл

Сэдэв: " Мөсөн дээрх оцон шувуу"

Материал: plasticine, стек, мөсөн бүрхүүл бэлтгэх.

4-р сар 3-р хичээл

Сэдэв: " Цонхноос өвлийн үлгэр»

Материал: гуаш, цаас, сойз.

4-р сар Хичээл 4

Сэдэв: "Өвлийн мод"

Материал: картон, салфетка, цавуу.

4-р сар Хичээл 5

Сэдэв: " Зул сарын гацуур модны доороос юу олж авмаар байна?»

Материал: харандаа, өнгийн харандаа,гуаш, цаас, сойз,

4-р сар 6-р хичээл

Сэдэв: "Цасан охин"

Материал: пластилин цагаан ба цэнхэр өнгө, бөмбөлгүүдийг, стек.

4-р сар 7-р хичээл

Сэдэв: " Шинэ жилийн сүлд модны баярын хувцас»

Материал: гуаш, цаас, сойз

4-р сар 8-р хичээл

Сэдэв: " Зул сарын цагаан гаатай талх»

Агуулга: Хүүхдүүдэд цагаан гаатай талхны түүхийг танилцуулах. Загвар хэрэглэх техникийг эзэмшихэд тусална уу янз бүрийн материал. -тай туршилт хийж байна урлагийн материал. Сонирхлыг төрүүлэх ардын урлаг, Эх орны түүхэнд. Хуванцар материал, уран сайхны багаж хэрэгслийг туршиж үзэх сонирхлыг бий болгох. Уран баримлын загварчлалын техникийг сайжруулах.

Материал: зуурмаг - гурил, ус, давс, будаг, сойз.

5-р сар Хичээл 1

Сэдэв: "Оцон шувуу"

Материал: усан будгийн будаг, сойз, цаас.

5-р сар 2-р хичээл

Сэдэв: " Цирк. Алиалагч царай"

Материал: хуванцар, стек, Kinder сюрпризийн капсул, товчлуур, жижиг үслэг эдлэл,, циркийн талбайн бэлтгэл.

5-р сар 3-р хичээл

Сэдэв: "Цасан баглаа"

Материал: Цаас, хүйтэн өнгөт усан будаг, сойз өөр өөр хэмжээтэй, салфетка.

5-р сар 4-р хичээл

Сэдэв: " Вологда нэхсэн тор»

Материал: цаас, лаа, шүдний оо, хар бэх, аяга тавагны саван

6-р сар 1-р хичээл

Сэдэв: " Санкт-д зориулсан ил захидал Валентина"

Материал: харандаа, өнгийн харандаа,гуаш, цаас, сойз, усан будаг, тосон пастел гэх мэт.

6-р сар 2-р хичээл

Сэдэв: " Хайртай зүрх (мукасолка)"

Агуулга: Хүүхдүүд хэрэглэхийг зөвлөж байна уламжлалт бус технологиМукасолка хайртай ээж, аавдаа бэлэг бариарай. Хуруугаараа загвар өмс шаардлагатай хэлбэр- зүрх сэтгэл. Улаан тууз, бөмбөлгүүдийгээр чимэглэж, чимэглээрэй. Үргэлжлүүлэн хүүхдүүдийг хослуулан илэрхий баримал дүрс бүтээхийг заа янз бүрийн арга замуудбаримал, чимэглэлийн техник. Уран баримал хийх арга техникийг үзүүл нэмэлт материал(бөмбөлгүүдийг, сүлжих, тууз). Төсөөлөл, хэлбэр, харьцааны мэдрэмжийг хөгжүүлэх.

Материал: гурил, давс, ус, хэлбэр, улаан будаг ба тууз, бөмбөлгүүдийг.

6-р сар 3-р хичээл

Сэдэв: "Өвөлждөг шувууд"

Материал: гуаш, цаас, сойз

6-р сар 4-р хичээл

Сэдэв: " Дымково тоглоом"

Материал: шавар, ус, тосон будаг

6-р сар 5-р хичээл

Материал:

6-р сар 6-р хичээл

Сэдэв: "Хойд нутгийн амьтад"

Материал: plasticine, стек, бөмбөлгүүдийг, үр тариа.

6-р сар 7-р хичээл

Сэдэв: " Тээвэр-хөлөг онгоц»

Агуулга: А.Пушкины “Салхи далай дээгүүр алхаж байна...” шүлгийн хэсгээс уншиж байна. Зохиолын танилцуулгын дагуу хүүхдүүд тэнгэр, далай, далайн давалгаан дээр жигд эргэлддэг завийг дүрсэлдэг. Долгион, үүл, тэнгэрийг бодит мэт харагдуулахын тулд хэрхэн зөв дүрслэх, хэлбэр, эзэлхүүнийг хэрхэн дамжуулахыг заа. Бид усан будгийн техникийг судалж, үе шаттайгаар зурж, цаасыг дараалан будаж, "гэрэлээс харанхуй руу" зарчмаар ажиллаж байна.

Материал: усан будаг, сойз, цаас

6-р сар 8-р хичээл

Сэдэв: " Масленица (Алган дээрх нар)"

Агуулга: Цаасан хавтанг шараар будаж, хатааж, ирмэгийн дагуу нүх гаргаж, туяаны хэлбэрийг өгөхийн тулд угаалгын даавууны утас хийж, гоёл чимэглэлийн нүд, модон шорлог нааж, хөгжилтэй дүр төрхийг бий болгодог. нар. Нарны уран сайхны дүр төрхийг ойлгоход тусална уу. Өнгөний талаархи мэдлэгийг бэхжүүлэх: шар, улаан, улбар шар (дулаан өнгө). Хэлбэрийн мэдрэмжийг хөгжүүлэх. Бие даасан байдал, бүтээлч байдлыг хөгжүүлэх.

Материал: цаасан хавтан, гоёл чимэглэлийн нүд, байгалийн угаалгын алчуур, модон шорлог, шар будаг, багс, цоолбор.

7-р сар 1-р хичээл

Сэдэв: " Ээждээ зориулсан ил захидал"

Материал: харандаа, лав өнгийн харандаа, усан будаг, сойз, цаас.

7-р сар 2-р хичээл

Сэдэв: " Цветик - долоон цветик (пластинографи)"

Агуулга: Хүүхдүүдийг В.Катаевын "Долоон цэцэг" үлгэртэй урьдчилан танилцуулах. Пластилиныг тойм зураг дээр дараалан түрхэж, дэлбээний хэлбэрийг өгнө. Хүүхдүүдийг загварчлах шинэ арга техниктэй танилцуулах - өнгө сунгах, сэдэвт өнгөт шийдэл гаргах боломжийг харуулах, сэтгэл хөдлөлийн илэрхийлэлийг нэмэгдүүлэх.

Материал: долоон өнгийн хуванцар, цаасан дээр хоосон

7-р сар 3-р хичээл

Сэдэв: "Бугас цэцэглэж байна"

Агуулга: Хүүхдүүдийг хурууны будгаар хуруугаараа бургасны мөчир зурахад урь. Бүхэл бүтэн дүр төрхийг бий болгохын тулд хөвөн арчдас ашиглана. Жижиг дэлгэрэнгүй мэдээлэлнимгэн сойзоор будаж дуусгах. гэж хэвлэх замаар зургийн аргын боломжийг өргөжүүлнэ илэрхийлэлтэй ба дүрслэлхүүхдийн уран зурагт гэсэн үг. Хүүхдүүдэд хаврын тухай хангалттай сэтгэгдэл төрүүлж, эв найртай өнгөт найрлагыг бий болгохыг заа харааны хэрэгсэл. Мэдлэгийн сонирхол, байгалийг хайрлах, дүрслэх урлагт санаагаа харуулах.

Материал: хурууны будаг, хөвөн арчдас, сойз, цаас.

7-р сар 4-р хичээл

Сэдэв: " Филимоновская тоглоом»

Агуулга: Филимоновын тоглоомтой танилцах. Филимоновын тоглоом дээр үндэслэсэн цаасан хоосон цаас. Ардын урлагийн сонирхлыг өдөөх. Ардын гар урлалтай үргэлжлүүлэн танилцах; хүүхдүүдийг шинэ ардын гар урлал - Филимоновын тоглоомтой танилцуулах. Филимоновын зургийн хамгийн энгийн элементүүд болох "судал", "багасны яс", "цэцэг" зэргийг эзэмш.

Ойлголт, төсөөлөл, сэтгэл хөдлөлийн-дурын хүрээг хөгжүүлэх.

Ардын урлагт гоо үзэсгэлэнд ёс суртахуун, гоо зүйн хариу үйлдэл үзүүлэх.

Материал: гуаш, цаас эсвэл картоноор хийсэн хоосон тоглоом, сойз.

7-р сар Хичээл 5

Сэдэв: " Анхны цасан ширхгүүд»

Материал:

7-р сар 6-р хичээл

Сэдэв: "Өнгөт шүхэр"

Материал: plasticine, шил, нимгэн шүүсний хоолой.

7-р сар 7-р хичээл

Сэдэв: "Хаврын ландшафт"

Агуулга: Ландшафтын тухай ойлголтын танилцуулга. Дүрслэлээр зурах. Ландшафтын үзлэг, зураг танилцуулах хаврын ландшафтуудалдартай ландшафтын зураачид. Байгаль дэлхийгээ хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх. Зурах техникээ сайжруул усан будгийн будагболон гуаш. Хүүхдүүдэд хаврын сэтгэгдэлийг зохих харааны хэрэгслээр дамжуулж, эв найртай өнгөт найрлагыг бий болгохыг заа. Байгалийг ойлгох, дүрслэх урлагт санаагаа харуулах сонирхлыг төлөвшүүлэх.

Материал: усан будаг, гуаш, багс, цаас.

7-р сар 8-р хичээл

Сэдэв: " Матрешка (Палех хээ)»

Нотолгоонд суурилсан яриа, сэтгэлгээ, бүтээлч төсөөлөл, уран зөгнөлийг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх, тоглоом хийх бие даасан байдал - матрешка хүүхэлдэй.

Материал: цаас эсвэл картон, гуаш, сойз зэргээс матрешка хүүхэлдэй хийх.

8-р сар 1-р хичээл

Сэдэв: " Сансрын зай"

Агуулга: Уран сайхны дүр төрхийг бий болгохын тулд хувьсагч харааны материал: бөмбөрцөг, одны газрын зураг, чимэглэл, гэрэл зураг. Хязгаарлагдмал өнгөний мужид ажиллана. Эхийг бүтээх хуйвалдааны зохиолуудтөлөвлөгөөний дагуу, бүтээн байгуулалт бүтээлч төсөөлөл. Хүүхдийн эргэн тойрон дахь ертөнцийн талаарх ойлголтыг цээжлэхгүйгээр орчлон ертөнцийн гүнд хөгжүүлэхэд дэмжлэг үзүүлэх. шинжлэх ухааны үнэн, гэхдээ тэдгээрийг өөрөө нээх замаар.

Материал: усан будаг, тосон пастел, сойз, цаас

8-р сар 2-р хичээл

Сэдэв: "Харь гарагийнхан"

Агуулга: Хүүхдүүд харь гаригийн хүнийг баримал, төсөөлөхийн тулд хуванцараар ашигладаг. Төрөл бүрийн харь гаригийнхан, тэдгээрийн тээврийн хэрэгслийг дүрслэн үзэх сонирхлыг төрүүлэх гадаад орон зай. Хүүхдүүдийг бие даан бүтээх арга замыг олоход нь урамшуул гайхалтай зургууд(хуванцар, дүрслэлийн эсвэл хэрэглээний аргууд). Төсөөлөл, ажлын танил арга барилыг шинэ бүтээлч нөхцөл байдалд шилжүүлэх чадварыг хөгжүүлэх. Танин мэдэхүйн сонирхлыг бий болгох.

Материал: хуванцар, картон, хуванцар сав.

8-р сар 3-р хичээл

Сэдэв: "Улаан өндөгний баярын ширээ"

Хүүхдийн харилцан ярианы яриаг сайжруулах.

Оросын ардын аман зохиолын элементүүдээр дамжуулан гоо үзэсгэлэнгийн мэдрэмжийг төлөвшүүлэх.

Материал: гуаш, сойз, цаас.

8-р сар 4-р хичээл

Сэдэв: "Дэгдээхэйнүүд"

Агуулга: Бөмбөлөг - помпон үүсгэхийн тулд амны алчуурыг хайчаар дугуйлан зүсэх техникийг ашиглан хүүхдүүд дэгдээхэйний биеийг бүтээж, нүд, хошуугаа хавсаргадаг. Цаасан салфеткаар бүтээгдэхүүн хийх технологитой танилцах үндсэн дээр хүүхдийн бүтээлч сэтгэлгээ, төсөөллийг хөгжүүлэх. Хоёр давхаргатай салфеткагаар гар урлал хийх арга техникийг хүүхдүүдэд танилцуулах. Бүтээгдэхүүн үйлдвэрлэх дараалал, даалгаврыг практик гүйцэтгэх чадварыг хөгжүүлэх, сонирхлыг төлөвшүүлэх хэрэглээний төрлүүдбүтээлч байдал, шаргуу хөдөлмөр, нарийвчлал.

Материал: цаасан салфетка шар, хайч, үдэгч, цавуу, өнгөт цаас.

8-р сар Хичээл 5

Сэдэв: " Үүр цайхад бургасны мөчир»

Агуулга: Газрын тосны пастел ашиглан бургасны мөчрийг зур. Палеттыг ашиглах чадварыг бэхжүүлэх. Өглөөний байгалийн бүх сайхныг ажилдаа илэрхийлж, гоо үзэсгэлэнг илэрхийл мандах нар. Өнгөний ойлголтыг хөгжүүлэх, цаасан дээр найрлагыг бий болгох. Хаврын улирал ирж зэрлэг ан амьтдын өөрчлөлтийн талаарх хүүхдийн ойлголтыг өргөжүүлэх. Цаасан хуудасны бүх талбайг ашиглан хэлбэр, хэмжээ, хэсгүүдийн зохион байгуулалт, пропорцийг ажиглахыг хүүхдүүдэд заа.
Материал:

8-р сар 6-р хичээл

Сэдэв: " Старлингууд ирлээ (пластинографи)»

Материал: хуванцар, хоосон цаас - одтой.

8-р сар 7-р хичээл

Сэдэв: " Улаан өндөгний баярын өндөгийг буд»

Материал: модон өндөг бэлтгэх, гуаш, сойз, зургийн дээж.

8-р сар 8-р хичээл

Сэдэв: " Городецын зураг"

Материал: гуаш, сойз, цаас

9-р сар 1-р хичээл

Сэдэв: " Баярын салют"

Агуулга: Хүүхдүүдэд зурах арга техникийг үргэлжлүүлэн танилцуул чийгтэй цаас. Баяжиж, өргөжүүлнэ урлагийн туршлагахүүхдүүд. Нойтон цаасан дээр усан будгаар зурах ажлыг бататгах, хүүхдүүдийг будгийг холих аргад сургах, бие даан сонгох чадварыг хөгжүүлэх. өнгөний схем, баяр баясгалантай сэтгэлийн байдалд тохирсон дүр төрхийг бий болгох. Хүүхдийн дүрслэх урлагийн сонирхлыг хөгжүүлэх.

Материал: усан будаг, сойз, цаас.

9-р сар 2-р хичээл

Материал: цаасан салфетка, хайч, үдэгч, цавуу

9-р сар 3-р хичээл

Сэдэв: " Дэлхийн хаврын даашинз»

Агуулга: Хүүхдүүдэд тосон пастел, усан будгаар хаврын гоо үзэсгэлэнгийн онцлогийг илэрхийлж, сэрүүн байгалийг дүрслэн харуулахыг заа. Уран зөгнөл, төсөөллийг хөгжүүлэх. Хүүхдийн талаарх мэдлэгийг тодорхой болгож, системчлэх онцлог шинж чанаруудхавар (өдөр уртасч, нар илүү дулаарч, өвс ургаж, бут сөөг ногоон болж, цэцэг цэцэглэдэг; шавьж гарч ирдэг, нүүдлийн шувууд буцаж ирдэг).

Материал: усан будаг, тосон пастел, гуаш, сойз, цаас.

9-р сар 4-р хичээл

Сэдэв: "Цох - Жукович"

Материал: хуванцар, стек, бөмбөлгүүдийг.

9-р сар 5-р хичээл

Сэдэв: "Таны нүдээр үзэсгэлэнтэй хот»

Агуулга:"Архитектур" гэсэн ойлголт, барилгын үндсэн төрлүүд, төрлүүдтэй танилцах барилгын материал. Төсөөллийг хөгжүүлэх. Түүх, соёлоо танилцуулах төрөлх хот. Хотоороо бахархах, түүнийг хайрлах мэдрэмжийг төрүүл. Холимог хэвлэл мэдээллийн хэрэгслээр зурахыг дэмж.

Материал:усан будаг, тосон пастел, гуаш, сойз, цаас.

9-р сар 6-р хичээл

Сэдэв: "Эрвээхэй - гоо сайхан (гоёл чимэглэлийн аппликейшн)»

Агуулга:Аппликейшн ашиглан эрвээхэйний дүрсийг бүтээх. Эрвээхэйг дугуй, дөрвөлжин, гурвалжингаар чимэглэж, хэв маягийг бий болгоход тэгш хэмийг ажиглаарай. Хөгжүүлэх нарийн моторт ур чадваргар, сэтгэлгээ, төсөөлөл; applique-ийг үзэсгэлэнтэй болгох хүслийг хөгжүүлэх. Хүмүүжүүл болгоомжтой хандлагабайгальд хандах, хүүхдүүдийн төрөлх байгалийн үзэсгэлэнт байдлын талаархи мэдлэгийг сурталчлах.

Материал:өнгөт цаас, цавуу, сойз.

Ашигласан боловсрол, арга зүйн ном зохиолын жагсаалт

  1. Д.Н. Колдина, "4-5 насны хүүхдүүдтэй зурах", "Мозайк-Синтез", М., 2011 он.
  2. “Хүүхэд хүмүүжүүлэх ардын урлаг” Ред. Т.С. Комарова, Эд. "Оросын сурган хүмүүжүүлэх агентлаг", М., 1997.
  3. I.A. Лыкова, "Өнгөт алга. Бийргүй зурах", "Өнгө ертөнц" хэвлэлийн газар, 2012 он.
  4. I.A. Лыкова, “Нарсны боргоцой, царсны боргоцой, хясаа... Бид тоглоом бүтээдэг байгалийн материал", "Өнгөт ертөнц" хэвлэлийн газар, 2012 он.
  5. I.A. Лыкова " Дүрслэх урлагцэцэрлэгт. Дүрслэх урлагийн студи дэх хичээлүүд, "Карапуз" хэвлэлийн газар, 2008 он.
  6. С.В. Вохринцева, "Зураг зурж сурах нь", "Уран зөгнөлийн газар", 2005 он.
  7. О.В.Пастюк, А.Н.Фролова, "Сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагын туршилтын талбайн зохион байгуулалт". Бүтээлч төв", М., 2007.
  8. Г.Г. Григорьева " Тоглоомын техникСургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд дүрслэх урлагийн үйл ажиллагааг сургах", 1995 он.
  9. “Дүрслэх урлаг. Ардын болон гоёл чимэглэлийн урлагийн үндэс" (арга зүйн зөвлөмж), "Мосайка-Синтез", М., 1996.
  10. Ольга Соломенникова “Бүтээлч байдлын баяр баясгалан. 5-7 насны хүүхдүүдийг танилцуулж байна ардын урлаг» Мозайк-Синтез, 2008
  11. "Том зургийн ном. Хүүхэд болон насанд хүрэгчдэд зориулсан"Татьяна Емельянова , AST , Полиграфизмдат , Astrel-SPb , 2013 он

Ажиллаж байна хөтөлбөр

« Харааны үйл ажиллагаа ба

сургуулийн өмнөх насны хүүхдийн гоо зүйн хөгжил "ахлахдаа бүлэг

хөтөлбөрт үндэслэсэн танин мэдэхүйн хөгжил 5 настай хүүхдүүд

"Бага наснаас өсвөр нас хүртэл" Гризик Т.И.

Тайлбар тэмдэглэл

Энэхүү хөтөлбөрийг 20014-2015 оны хичээлийн жилд зориулан боловсруулсан болно.

Хөтөлбөрийг үндэслэн боловсруулсан болно арга зүйн зөвлөмжбагш нарт Т.Н.Доронова. Хөтөлбөр нь хувь хүнийг харгалзан үздэг, насны онцлогур чадварын үзүүлэлтүүдийг харгалзан бүлгийн хүүхдүүд хөтөлбөрийн материалөнгөрсөн оны үр дүнд үндэслэн.

Хөтөлбөрт дараахь зүйлийг тусгасан болно.

    шинэ стратегихүүхдийн хувийн шинж чанарыг хөгжүүлэх боломжийг өргөжүүлэхэд чиглэсэн Орос улсад боловсрол;

    хувь хүнд чиглэсэн боловсролын загварын хүрээнд хүүхэдтэй ажиллах агуулга, зохион байгуулалт, арга зүйн шинэ хандлага;

Төлөвлөлтийг хийхдээ дотоод, гадаадын багш, сэтгэл судлаачдын боловсруулалтыг ашиглаж, соёл, урлагийн нэрт зүтгэлтнүүдийн зөвлөмжийг харгалзан үзсэн бөгөөд мөн ашигласан.биечлэн- чиглэсэн багшийн хандлагабүрдүүлэх арга бүтээлч чадвар сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд.

Хөтөлбөр нь долоо хоногт 2 удаа 25 минутын турш хүүхдүүдтэй шууд боловсролын үйл ажиллагааны хүрээнд хэрэгждэг. Хамрагдсан материалыг нэгтгэх нь -д тохиолддог хамтарсан үйл ажиллагаахүүхдүүдтэй багш болон бие даасан үйл ажиллагаахүүхдүүд.

Уран зохиол: Т.Н. Доронова. Сургуулийн өмнөх насны хүүхдийн харааны үйл ажиллагаа, гоо зүйн хөгжил. Москва "Гэгээрэл 2008.

20014-2015 оны хичээлийн жилийн хичээлийн төлөвлөлт

9 САР

Бид зурж байна

10 САРЫН

Бид зурж байна

11 САР

Бид зурж байна

12 САР

Бид зурж байна

НЭГДҮГЭЭР САР

Бид зурж байна

ХОЁРДУГААР САР

Бид зурж байна

Бид зурж байна

ГУРАВДУГААР САР

Бид зурж байна

Дөрөвдүгээр сар

5 САР

Бид зурж байна

Энэ нийтлэлд бид гурваас дөрвөн настай хүүхдүүдтэй зурах талаар ярихыг хүсч байна. Хүүхэдтэй зурахдаа юуг санах хэрэгтэй вэ? Үйл ажиллагааг хэрхэн хөгжилтэй, сэтгэл хөдөлгөм болгох вэ? Та яаж, юугаар зурж болох вэ?

Эдгээр асуултын хариултыг хамтдаа олохыг хичээцгээе.

3-4 настай хүүхдэд зориулсан зургийн хичээлийг хэрхэн зохион байгуулах вэ?

  • Үйл ажиллагааны талаар бод. Та болон таны хүүхдийн хийх бүх дарааллыг оюун ухаандаа суулгаарай. Нойтон салфетка, даавууг нөөцөлж, шаардлагатай бол гартаа байлгах хэрэгтэй.
  • Хичээлийн үр дүнд юу тохиолдох талаар жишээ хэлнэ үү. Энэ нь материалыг тайлбарлахад маш хялбар болгодог.
  • Хүүхэлдэй, амьтан эсвэл хүүхэлдэйн киноны дүрийг авч, түүний тусламжтайгаар үйл ажиллагаа явуул. Хүүхдүүд хүүхэлдэйн багшийг дэмжиж, туслахдаа баяртай байх болно.
  • Хичээлдээ ямар гэрэл зураг, зураг, видео, аудио материал ашиглаж болох талаар бодож үзээрэй. Энэ нь таны хичээлийг хөгжилтэй, сонирхолтой болгоно.

3-4 насны хүүхдэд зориулсан шилдэг зургийн техник

3-4 насны хүүхдүүдэд зориулсан зургийн зарим техникийг авч үзье.

Ангаахай

Энэ аргын гол зорилго нь зургийн хил хязгаарыг давахгүйгээр аль ч хэсгийг будах явдал юм. Харандаа эсвэл үзэг ашиглан сүүдэрлэх нь дээр.

Хүүхдээ бөжин саарал өнгөөр ​​будахыг урь.

"Бүжин" будах ном

загас будах хуудас

Бид үнэгийг улаанаар буддаг.

Сүүдэрлэх

Сүүдэрлэх нь сүүдэрлэхтэй төстэй боловч будгаар хийдэг. Утга нь адилхан - тодорхой газар дээр зурах. Жишээлбэл, ашиглан өнгөлөг дугуй зурах нь маш сонирхолтой юм хуванцар аяга, дараа нь тэдгээрийг тохирох өнгөөр ​​будна.

Шугамууд

Шулуун, долгионтой, тасалдсан, спираль гэх мэт. Тэнгэр, өвс, нарыг өөр өөр шугамаар хэрхэн зурж болох жишээ энд байна.

Оноо

Энэ бол хүүхдүүдийн сурдаг, хамгийн дуртай техникүүдийн нэг юм. Хүүхдүүд энэ аргыг ашиглан элс, бороо, цас, ялаа зэргийг будаж болно. Жишээлбэл, хан боргоцойг сойз ашиглан цэгээр чимэглэж болно.

Эсвэл хөвөн арчдасаар гэрийн хошоонгор зур.

Цацралт ба толбо

Хэрэв цацрах, толбо нь ихэвчлэн эмх замбараагүй зүйл гэж тооцогддог бол энэ техникээр бүх зүйл эсрэгээрээ байдаг. Энд нэг жишээ байна сайхан эрвээхэйтолбоноос. Бид толбо хийсэн өөр өөр өнгөцаасан дээр, дараа нь зүгээр л хагасаар нугалав. Гэсэн хэдий ч эрвээхэйний хэв маягийг авахын тулд будаг түрхэхэд бага зэрэг дадлага хийх хэрэгтэй.

Гэхдээ будаг түрхвэл ийм мангас хийж болно их тооцаасан дээр ус хийнэ, дараа нь хоолой руу будгийн дуслыг үлээнэ. Агаарын даралтын дор дусал урсаж, цаасан дээр тэмдэг үлдээнэ.

Хэрэв та цаасан дээр хурууны будаг эсвэл гуаш түрхвэл сонирхолтой эмх замбараагүй зураг гарч ирнэ.

Дараа нь бид тэдгээрийг ил тод хальсаар дардаг.

Будаг дээр хальсыг дарснаар өнгө хэрхэн тархаж, холилдож байгааг харж болно. Үүний үр дүнд бид сонирхолтой хэв маягийг олж авдаг!

Өнгийн харандаагаар зурсан усан будгаар

Техникийн гол зорилго нь цагаан цаасан дээр цагаан лав өнгийн харандаа эсвэл лаа бүхий загвар зурах явдал юм. Тэр харагдахгүй. Дараа нь дээр нь усан будгийн давхарга түрхэхэд зураг эхэлнэ ид шидээр"манифест".

Хүүхдүүд зурах боломжтой байх хэвтээ шугамуудбороо.

Шохойн зураг "Бороо"

Шохойгоор зурсан спираль гарч ирэх нь жинхэнэ гайхамшиг юм.

Шохойн зураг "Спираль"

Та загасыг ижил аргаар зурж, дараа нь хайчилж болно.

Шохойн зураг "Загас"

Тамга, тамга нь зургийн техник

Техникийн утга учир нь дизайныг цаасан дээр сойзоор биш харин лацаар хийдэг. Хүүхдэд зориулж хэвлэхийн тулд юу ашиглаж болохыг харцгаая: Хэрэв атираат селөдерей навчийг түрхвэл гайхалтай цэцэг олж авах боломжтой.

Селөдерей хэвлэмэл нь маш үзэсгэлэнтэй сарнай болдог.

Та төмсөөс тохиромжтой тамга, жишээлбэл, навч хэлбэрээр хайчилж болно.

Байгаль өөрөө бидэнд санаа өгдөг. Хэрэв та цэцэгт байцааны мөчир дээр ногоон, хүрэн будгийг түрхвэл цэцэгт байцааны дардас нь тархсан модтой маш төстэй юм.

Аяга таваг угаагч хөвөн ашиглан тамга. Үүнийг хийхийн тулд хөвөнг будаганд дүрж, цаасан дээр дизайныг хэрэглэнэ.

Баяжуулалттай резинэн бөмбөгний дардас. Яг л хөвөнтэй ажиллахдаа бид бөмбөгийг будганд дүрж, цаасан дээр гүйлгэж, инээдтэй цэгтэй хэвлэмэл зураг авдаг.

Цаасан ам, нүд, чих нь бидний зургийг амилуулахад тусална.

Хурууны зураг

Та хуруугаараа цэг, зураас зурах эсвэл тодорхой хэсгийг хамрах боломжтой. Энд бид намрын модыг тасархай хөдөлгөөнөөр чимэглэв.

Сонгосон контурыг дүүргэж, хуруугаараа будгийг түрхэж болно.

Үзэгнээс зураг зурах

Техникийн гол зорилго нь a гайхалтай зураг, хэвлэмэл дээр хэд хэдэн нэмэлт мэдрэгч нэмсэн. Жишээлбэл, бид ногоон хэвлэмэл хийж, улбар шар өнгийн тэгш өнцөгтүүдийг нэмж болно - бид лууван авдаг.

"Лууван" хэвлэлээс зураг зурах

Эсвэл тоглоомын нүдийг хэвлэмэл дээр нааж, амаа нэмээрэй - та жинхэнэ алтан загас авах болно.

"Загас" хэвлэлээс зураг зурах

Алга, хуруугаараа "үүр" зурсан маш сэтгэл хөдөлгөм зураг. Хүүхдүүд шувуу зурахаас гадна эх шувуу ямар хайраар өндгөө өсгөж, нялх үрээ тэжээж байгааг олж мэдэх болно.

Алга, гараараа "үүр" зурах

Маш сонирхолтой аргазураг гэдэг нь том зурагт хуудас дээр гурван хэмжээст зүйлийг зурах юм арын талшаардлагагүй ханын цаас. Ингэснээр та бүлгийн ажлыг хийж болно.

Бид 3-4 насны хүүхдүүдэд зориулсан хэд хэдэн зургийн техникийг авч үзсэн. Гэсэн хэдий ч бүх зүйл буруугаар эргэж болно. Будаг асгарч, ус эргүүлж, хувцас бохирдож болзошгүй. Хүүхдээ уурлуулахгүй, бухимдуулахгүй байхыг хичээгээрэй. Надад итгээрэй - дараагийн удаа бүх зүйл бүтэх болно! Олон зүйл туршлагаар л ирдэг.

Та хүүхэдтэйгээ хэрхэн зараа зурж болохыг хараарай.