кежик ондар
Хичээлийн хураангуй "Жимс. "Дуртай жимс" сэдвээр зураг зурах

Нэгдсэн хичээлийн конспект дунд бүлэг

Сэдэв: Жимс. Сэдвийн дагуу зурах« Дуртай жимс»

Зорилтот:

Нэрстэй нь танилцаарай жимс жимсгэнэдүрсэлж сурах жимс, тэдгээрийг харьцуулах, хөгжүүлэх логик сэтгэлгээ, ур чадварыг бий болгох хөвөн арчдасаар зурна

материал: Зургийн зураг жимс жимсгэнэ, хүнсний ногоо, аяга, таваг, контур бүхий бие даасан хуудас жимс жимсгэнэ, хөвөн нахиа

Хичээлийн явц:

Өнөөдөр бидэнд байна ажил мэргэжилмаш сонирхолтой төдийгүй амттай.

Би чамд оньсого өгье, чи таамаглаж байна:

Боловсорсон, шүүслэг, өнгөлөг,

Тавиур дээр харагдаж байна!

Бид эрүүл хоол хүнс,

Тэгээд тэднийг зүгээр л гэж нэрлэдэг ... (жимс)

Ямар төрөл чиний мэддэг жимс? Та ямар ногоо мэддэг вэ? Тэд хаана ургадаг вэ?

Би зурагтай зургийг харуулах болно жимсмөн зөөлөн эсвэл хатуу гэдгийг нь ялгаж чадна. Ямар төрөл жимс нь дугуй хэлбэртэй? (Алим, анар, жүрж, мандарин.)Ямар төрөл жимсгурвалжинтай төстэй (Лийр)Ямар төрөл жимс нь зууван хэлбэртэй(Гүйлс, киви, чавга, банана, нимбэг.)

Тоглоом "Юуг хаана тавих вэ?"(Би хүүхдүүдийг хүнсний ногоо хуваалцахыг урьж байна жимс: аяганд хүнсний ногоо, аяганд хийсэн жимс)

Тоглоом "Жижиг том"

Зөөлөн хатуу байдаг гэдгийг та мэднэ жимс. Мөн том, жижиг нь ч бий. Ямар жижиг чиний мэддэг жимс? Ямар том чиний мэддэг жимс? Зургийг хараад жижиг, томыг нь нэрлээрэй. жимс.

Тоглоом "Юу нь илүү вэ?"

Хүүхдүүд эгнээ тус бүрийн зургийг харж, нэмэлт зүйлийг нэрлэж, яагаад нэмэлт болохыг тайлбарладаг.

Юу гээч миний таамагласан жимс:

Ногоон, шар, улаан, исгэлэн, амттай байдаг. (алим)

Тэд мод дээр ургадаг, хуурай хатаасан чангаанз гэж нэрлэдэг. (гүйлс)

Тэр мөчир дээр дуулахдаа наранд хөхөрнө. (Хар чавга)

Энэ нь бас модон дээр ургадаг бөгөөд гэрлийн чийдэн шиг харагддаг. (Лийр)

Улаан талтай, үсэрхэг, энэ нь маш шүүслэг, амттай байдаг. (Тоор жимс)

Биеийн тамирын минут: Бид компот хийх болно,

Та маш их жимс хэрэгтэй,

Алимыг цавчих

Бид лийрийг цавчих болно

Ус зайлуулах хоолойг элсэн дээр тавь

Бид хоол хийж, компот чанаж,

Шударга хүмүүстэй харьцъя

Юунаас бэлдэж болох вэ жимс жимсгэнэ?

-аас жимс нь ундаа хийдэг. Шүүс, компот, нимбэгний ундаа.

-аас жимс жимсгэнэбялуу, бялуу, нарийн боовны чөмөг хийх.

Зуны улиралд хүүхэд, насанд хүрэгчид идэх дуртай popsicles.

Илүү их хоол хийж болно жимсний салат , жимсний тараг, жимсний вазелин.

Та дэлгүүрт чихэр худалдаж авах боломжтой жимс дүүргэх, жимсний мармелад.

Танай эмээ, ээжүүд чинь чанамал яаж хийхийг мэддэг байх жимс жимсгэнэ. Янз бүрийн чанамал гэж юу вэ жимс жимсгэнэБид одоо олж мэдэх болно.

Дидактик дасгал "Чамаас жимс жимсгэнэ»

Тэд алимнаас ... ямар чанамал хийдэг вэ? Алим.

Чавга чанасан ... ямар төрлийн саатал вэ? Хар чавга.

Лийр чанаж болгосон ... ямар төрлийн саатал вэ? Лийр.

Тоорыг ... ямар чанамалаар хийдэг вэ? Тоор жимс.

Гүйлс нь ... ямар чанамалаар хийгдсэн бэ? Чангаанз.

Дидактик тоглоом "Амтыг нь мэд"

Хүүхдүүд нүдээ аниад хэсгүүдийг амтлахыг урьж байна. жимс жимсгэнэмөн эдгээрийг нэрлэ жимс жимсгэнэ

Зурах.

Би чамд хуудас цаас өгье, чи будна жимс

Тусгал:

Амтлах жимсний шүүс, тарвага. Тэгээд одоо би таныг таашаал авахыг урьж байна жимсний тарвага, жимсний шүүс.

Холбогдох хэвлэлүүд:

Програм хангамжийн агуулга. "Хүнсний ногоо", "жимс" гэсэн ойлголтыг тодруулах, нэгтгэх; тэдгээрийн ашиглалтын ашиг тусыг тайлбарлах; хүүхдүүдийг үргэлжлүүлэн танилцуулах

Нөхөн олговрын чиг баримжаа олгох дунд бүлэгт хэлний лексик, дүрмийн хэрэглүүр, уялдаа холбоотой яриаг бий болгох хичээлийн хураангуй.

Ахлах бүлгийн "Жимс" GCD-ийн хураангуй (уламжлалт бус зураг - манна)Зорилго: хүүхдүүдэд танилцуулах уламжлалт бус техникүрийн шингэнээр зурах. Даалгавар: - хүүхдүүдэд будагтай хэрхэн ажиллахыг үргэлжлүүлэн заа.

Жимсний тухай хичээлийн хураангуй бага бүлэгСэдэв: "Жимс" Зорилго нь жимс жимсгэнэ, тэдгээрийг хэрхэн хоол хийх тухай мэдлэгийг нэгтгэх явдал юм; илэрхийлж сур.

Хийсвэр нээлттэй хичээлахлах бүлгийн ярианы хөгжлийн талаар. "Хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ - эрүүл бүтээгдэхүүн" сэдэв. Зорилго: хүүхдийн харилцан уялдаатай яриаг хөгжүүлэх.

Зорилго: 4 ба 5 тоог бий болгох, 5 дотор тоолох ур чадварын талаархи хүүхдийн санаа бодлыг нэгтгэх; тоонуудыг нэр үгтэй тохирч сурах.

"Жимс" сэдвээр дунд бүлгийн загварчлалын хичээлийн хураангуй. Хөтөлбөрийн агуулга: Хүүхдэд зууван хэлбэрийн баримал хийх арга техникийг танилцуулах.

МХХТ ашиглан "Натюрморттой танилцах" сэдвээр ахлах бүлгийн GCD-ийн хураангуй

Безухова Светлана Николаевна
Ажлын тодорхойлолт:сурган хүмүүжүүлэгчдэд зориулагдсан сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагууд, багш нар нэмэлт боловсролсургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдтэй ажиллах
Зорилтот:хүүхдүүдийг "натюрморт" уран зургийн төрөлд танилцуулах
Даалгаварууд:
1. Уран зургийн агуулга, алсын харааг идэвхтэй сонирхож, ойлгох чадварыг хөгжүүлэх гоо зүйн гоо үзэсгэлэннатюрморт дээр найруулгын мэдрэмжийг хөгжүүлэх.
2. Төрөл төрлийг ялгаж сур дүрслэх урлагбусад жанрын натюрморт, объектын харьцааг харьцуулах.
3. Сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл үзүүлэх урлагийн бүтээл, уран зургийг сайтар шалгаж үзэх хүсэл, гоо зүйн мэдрэмж.
Толь бичгийг баяжуулах:хуваах шугам, ширээний хавтгай, урд тал, дэвсгэр, пропорц, хэвтээ хавтгай, босоо хавтгай;
Толь бичгийг идэвхжүүлэх:натюрморт, ландшафт, найруулга, блок, дамми.
Материал ба тоног төхөөрөмж:интерактив самбар; интерактив тоглоомууд: “Таавар тааг”, “Натюрморт зохио”, “Уран зургийн төрөл”, “Натюрморт юунаас бүрддэг вэ”; "Натюрморт" танилцуулга; найрлагыг бүрдүүлэх зүйлс: ваар, жимс жимсгэний загвар, хүнсний ногооны загвар, ширээ, даавуу, зөөгч, энгийн харандаа, А4 цаасан хуудас.
Урьдчилсан ажил:"Ландшафтын" ба "хөрөг" жанрын хуулбарыг шалгах, хүүхдүүдийн оньсого таамаглах, тааварлах, D / I: "Зураг зурах" тэгш хэмтэй объект"," Skyline

Хичээлийн явц

1. Танилцуулга
Багш:Самбарыг харна уу, таны урд Б.Хруцкийн "Цэцэг ба жимс" зураг байна, та юу харж байна вэ? (Слайд №2, танилцуулга).
Хүүхдүүд:Усан үзэм, ширээ, цэцэг, цээнэ цэцэг, аяга ус, декантер, тоор...
Багш:Энэ зургийг хөрөг гэж нэрлэж болох эсэхийг хэлж өгөөч? Тэгээд яагаад?
Хүүхдүүд:Үгүй Учир нь хөрөг бол хүний ​​дүр төрх юм.
Багш:За, тэгвэл энэ нь ландшафт юм болов уу?
Хүүхдүүд:Үгүй ээ, энэ бол ландшафт биш. Ландшафт бол зэрлэг ан амьтад, далай, ой мод, талбай, тэнгэрийн дүр төрх юм.
Багш:Гэхдээ эдгээр зургуудад дүрслэгдсэн зүйлийг юу гэж нэрлэж болох вэ? Тэдэнд ямар нийтлэг зүйл байдаг вэ? (Танилцуулгад янз бүрийн натюрморт үзүүлэв, слайд No3,4,5,6). Үг олохыг хичээ.
Хүүхдүүд:Юмс. Төрөл бүрийн эд зүйлс, аяга таваг, хоол хүнс, тавилга.
Багш:Сайн байна залуусаа, яг эд зүйлс. Амьд зүйл биш. Эдгээр бүх зургууд нь натюрмортыг дүрсэлсэн байдаг.

Интерактив тоглоом "Тааварыг таах!".(№3)
Хэрэв та зураг дээр харвал
Ширээн дээрх гайхамшигт ваар
Энэ нь гоёмсог цэцгийн баглаа агуулдаг
Цасан цагаан Chrysanthemums;
Маш олон аяга таваг байна,
Тэгээд шил ба, баэнгийн.
Магадгүй аяга эсвэл таваг
Алтадсан хүрээтэй.
Мөн энэ нь тохиолддог
Тэнд тоглоом сугалж байна.
Эцэст нь оруулъя

Боловсорч гүйцсэн тоор, чавга.
Мөн зураг дээр
Бялуу байхаар зурсан.
Тэгээд зураг
Үүнийг натюрморт гэдэг!

Тиймээс байгалийн morte гэсэн илэрхийлэл орос хэлэнд, мэдээжийн хэрэг франц хэлнээс орж ирсэн. Таны харж байгаагаар энэ нь "байгаль, байгаль, амьдрал", "үхсэн, нам гүм, хөдөлгөөнгүй" гэж орчуулагддаг "байгаль", "мөрөн" гэсэн хоёр хэсэгт хуваагддаг. Одоо бид хоёр хэсгийг нэмж, "натюрморт" гэсэн танил үгийг олж авдаг. Франц хэлнээс орчуулсан натюрморт нь "үхсэн байгаль" гэсэн утгатай боловч энэ нэр нь энэ жанрын бүх мөн чанар, олон янз байдлыг тодорхойлдоггүй.
Багш: Бид объектын ертөнцийн дүр төрх рүү хамгийн түрүүнд хандсан Голландын уран бүтээлчидПитер Клас “Хамчтай натюрморт.” (Слайд №7) Натюрмортыг харахад бид эд баялгийг ажиглаж болно. байгалийн ертөнцмөн хүнийг хүрээлэн буй зүйлсийн ертөнц. Энгийн зүйлийг дүрсэлсэн зураачид гоо үзэсгэлэн, өвөрмөц байдлыг харуулдаг. Натюрморт дээр юмс өөрийнхөөрөө ярьж, хэлбэр дүрс, бүтэц, өнгө үзэмжийг нь биширч, байгалийн бэлгүүдийн үнэр, шинэлэг байдлыг мэдрүүлэхийг санал болгодог. "Энэ юу вэ хачин зураг- натюрморт: энэ нь таныг биширч байгаагүй тэр зүйлсийн хуулбарыг биширдэг. Паскаль, Францын гүн ухаантан(1623-1662)
Зураач натюрморт зурахдаа гол зүйлээ бусад нь чимэглэж, нөхөхөөр байрлуулахыг хичээдэг. Гэхдээ зураач зөвхөн эд зүйлсийн тухай төдийгүй тэдгээрийг бүтээж, чимэглэж, ургуулсан хүмүүсийн тухай өгүүлдэг. Ургасан цэцэг хатаж, хүмүүс жимс, жимсгэнэ идэж, зураачийн зурсан нь мөнхөд амьдрах болно, биднийг баярлуулна.

Нүдэнд зориулсан биеийн тамирын боловсрол
"Нүд амрах хэрэгтэй." (Залуус нүдээ аних)
"Чи гүнзгий амьсгаа авах хэрэгтэй." (Гүнзгий амьсгаа. Нүдээ аниад л)
“Нүд нь тойрог хэлбэрээр гүйх болно.” (Нүд нээлттэй. Хүүхэн хараагаа цагийн зүүний дагуу, цагийн зүүний эсрэг эргүүлэх)
"Олон удаа, олон удаа анивчдаг" (Нүдээ байнга анивчдаг)
"Нүд сайхан санагдсан." (Хурууны үзүүрээр хөнгөн хүр хаалттай нүд)
"Хүн бүр миний нүдийг харах болно!" (Нүдээ том нээв. Түүний нүүрэнд том инээмсэглэл)
2. Үндсэн хэсэг.
Дидактик тоглоом ашиглах интерактив самбар"Уран бүтээлчид натюрморт илгээхэд тусална уу".(№7).

Багш:Би танд "Уран бүтээлчид натюрморт илгээхэд тусална уу" тоглоомыг санал болгож байна.
D / ба "Уран бүтээлчид натюрморт илгээхэд тусална уу" (интерактив самбар ашиглан)
Интерактив самбар ашиглан дидактик тоглоом "Натюрморт зохио" (№ 6).
Багш:Залуус аа, бүх зүйл юун дээр зогсож байгааг санацгаая?
Хүүхдүүд:Ширээн дээр, шалан дээр, ширээний бүтээлэг дээр.
Багш:Энэ нь зөв, объектууд агаарт нисдэггүй, учир нь. дэлхийн таталцал юм. Тэд бүгд хэвтээ хавтгай дээр зогсож, тодорхой дарааллаар "урд тал" гэж нэрлэдэг заншилтай байдаг бөгөөд объектын ард босоо хавтгай, дэвсгэр, "арын дэвсгэр" байдаг. Онгоц нь эхлэл, төгсгөлтэй байдаг. Уран зураг болгонд байдаг найрлагын төв, зураач хамгийн чухал бүх зүйлийг, яг л хуудасны төвд байрлуулна. Хамгийн чухал ба том зүйлзураач төвд байрладаг, гэхдээ урд талд биш, харин ширээний хавтгайн дунд байрладаг. Зураачийн хувьд бүх зүйл сайхан хэвтэж байх нь чухал юм. Объектууд бие биенээ бүрэн хааж болохгүй, нэг мөрөнд хэвтэж болохгүй. Бүх объектуудыг нэг семантик төвд нэгтгэдэг.
Багш:Би танд манай самбар дээр дадлага хийж, загварын дагуу натюрморт хийхийг санал болгож байна.

"Натюрморт зохио" интерактив самбар ашиглан дидактик тоглоом.(№6).


Физкультминутка.
Салхи бидний нүүр рүү үлээж байна (гараа нүүр рүү нь даллана)
Мод найгав.(Эжээс нөгөө тийш найгах)
Салхи намуухан, нам гүм, нам гүм. (сууж, гараа дээш доош даллах)
Мод улам өндөр болж байна.(дээшээ)

3. Хэсэг. Практик хэсэг.
Багш:Залуус аа, одоо бид жинхэнэ натюрмортоо угсарна
энд байгаа зүйлс. Эдгээр нь дамми - яг хуулбаруудхүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ. Энд ширээний бүтээлэгээр хучигдсан ширээний онгоц байна. Надад туслах хэрэгтэй байна. Хүүхэд гарч ирэн, натюрмортын объектуудыг зохион байгуулахад тусалдаг.
Багш:Миний бэлдсэн эд зүйлсээс бид натюрмортоо зохиох болно. Төв хэсэгт бид цэцэг бүхий ваар байрлуулна, энэ нь бидний зурган дээрх хамгийн чухал зүйл байх болно. Баруун болон зүүн бусад зүйлс. Та бүх объектыг нэг мөрөнд байрлуулж болохгүй, тиймээс бид лийр дамми зүүн талд, баруун талд нь чинжүү, бүр илүү ойр, интоор, хэвтээ талын урд ирмэг дээр байрлуулна. онгоц, урд. Бид босоо хавтгай дээр атираа бүхий сайхан даавууг өлгөдөг. Бэлэн! Баярлалаа! Энэ натюрмортыг байгалиас зурцгаая. Энэ нь байгалиас юу гэсэн үг вэ? Бид жинхэнэ натюрморт үзэж, зурах болно.
Багш нь интерактив самбар дээр натюрморт найруулгыг зохион байгуулах аргыг харуулж, түүний үйлдлүүдийн талаар тайлбар өгдөг.
Багш:Натюрмортыг байнга хараарай. Эхлээд бид хүснэгтийн хавтгайн өргөнийг шугамаар тодорхойлж, хүснэгтийн урд ирмэг ба арын хэсгийг сонгоно. Бид төвийг олж, хамгийн том, гол объектыг зурж, бид цэцгийн ваартай. Бид түүний хэмжээг нүдээр тодорхойлж, хуудсан дээр хэр их зай эзлэхийг тодорхойлдог. Зурган дээр зөвхөн объектын зөв пропорцийг (хэмжээ) төдийгүй бас илэрхийлэх шаардлагатай. зөв байршилтэдгээр нь бие биентэйгээ харьцуулахад, мөн түүнчлэн: Эдгээр объектууд юу вэ? Тэд юу вэ? Хэлбэр? Хэмжээ? Аль нь илүү вэ? Аль нь жижиг вэ? Ямар зүйл танд илүү ойр байна вэ? Дараагийнх нь аль нь вэ? Таны баруун талд байгаа объект юу вэ? Аль нь зүүн талд байна вэ? Бид гадаад төрхөөрөө нарийн төвөгтэй объектыг оюун ухаандаа төсөөлдөг геометрийн хэлбэрүүдбүрддэг. Ваар нь дугуй суурьтай, дээд тал руугаа өргөссөн хүзүүтэй. Тиймээс тойрог ба трапец. Бариул нь нуман хэлбэртэй, баруун талд нь ваар дээр байрладаг. Тиймээс бид объект бүрийн байршил, хэлбэрийг олдог.

"Охид, хөвгүүдэд зориулсан" хурууны гимнастик.
Охид, хөвгүүдэд
Гар дээр таван хуруу байна:
Том хуруу - сэтгэлтэй залуу,
Долоовор хуруу нь нөлөө бүхий эрхэм юм.
Дунд хуруу нь мөн сүүлчийнх биш юм.
Бөгжний хуруу - бөгж бариад алхаж байна,
Тавдугаарт - бяцхан хуруу, танд бэлэг авчирсан.

Одоо байгалиас зурж эхэл. Нэг хуудас цаас аваад зур энгийн харандаабидний натюрмортын найрлага, дараагийн хичээлээр бид натюрмортынхаа өнгөний тухай ярих болно.
Багш даалгаврын гүйцэтгэлд хяналт тавьж, хангаж өгдөг хувь хүний ​​тусламжхэцүү хүүхдүүд.

4. Хэсэг. Финал.
Багш:Залуус аа, асуултанд хариулна уу:
- Өнөөдөр бид дүрслэх урлагийн ямар төрлөөр зурсан бэ?
-Тэгвэл натюрморт гэж юу вэ? (самбарыг дурдаж байна)
-Таны ажлын хамгийн хэцүү хэсэг нь юу байв?
Та ажилдаа ямар алдааг олж хардаг вэ? Ялангуяа юу сайн ажилласан бэ?
Хүүхдүүд:Бид үйл ажиллагаанд маш их таалагдсан. сонирхолтой сэдэв. Бид одоо натюрморт зохиож, байгалиас зурж болно. Ялангуяа интерактив самбар дээрх тоглоомууд надад таалагдсан.
Багш: Хичээлийн төгсгөлд би танд өөр нэг тоглоом санал болгохыг хүсч байна.

Интерактив самбар ашиглан дидактик тоглоом "Натюрморт юунаас бүрддэг вэ?"

Програм хангамжийн даалгавар.

Манай цэцэрлэгт хүрээлэн болон өмнөд хэсэгт ургадаг танил жимсний онцлог хэлбэр, өнгийг зурган дээр илэрхийлж сур.

Зохиолын ур чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх (объектуудыг цаасан дээр жигд байрлуулах).

Төлөвлөх чадварыг хөгжүүлэх (урьдчилан, ажил эхлэхийн өмнө зургийнхаа агуулгыг төсөөлөн бодох).

Харандаагаар будах ур чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлээрэй: нэг чиглэлд, завсаргүй тасралтгүй хөдөлгөөнөөр, жигд дунд зэргийн даралтаас хэтрэхгүй.

Материал:

цаас, харандаа, лав өнгийн харандаа, жимс жимсгэнэ дүрсэлсэн чимэглэл; сармагчин, гахайн тоглоом; жимсний зурсан контур бүхий зургууд.

Өмнөх ажил:

D / ба "Гайхамшигт уут" - хүнсний ногоо, жимс жимсгэний ангилал.

D / болон "Юу хаана ургадаг вэ?", "Энэ хэзээ тохиолддог вэ?", "Хэн илүү вэ?"

Хуванцараас жимсийг загварчлах. D / ба "Амтыг тодорхойлох"

Хүүхдүүд хагас тойрог дээр зогсож байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Сайн уу найзуудаа!

Би хичнээн хүүхэд харж байна

Би хичнээн зочин харж байна!

Бүгдээрээ өдрийг сайхан өнгөрүүлцгээе залуусаа.

Зочломтгой эздийн хувьд бид эрхэм зочдыг угтах ёстой.

Хүүхдүүд дуугаар мэндчилдэг.

сайн өдөр, сайн өдөр

Бид эдгээр үгсийг давтах болно.

Сайн өдөр, сайхан өдөр

Бид бүх найзууддаа хэлдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Гэхдээ бидэнд зочид байсаар байна - эдгээр нь салшгүй сармагчин Анфиска, гахайн гахай юм. Тэд авчирсан сонирхолтой тоглоом, гэхдээ тэд өөрсдөө үүнийг олж чадахгүй, учир нь жимс бүхий бүх зургууд холилдсон байдаг. Бид мэдээж тэдэнд туслах болно.

Сурган хүмүүжүүлэгч: "Намар бол хамгийн сайхан улирлын нэг юм. Агаарт аажмаар эргэлдэж, шарласан навчнууд модноос унав. Сийлсэн царс модны навчнууд хөл дор шаржигнана, хус навчны алтан зүрх. Тэдний арын дэвсгэр дээр улайсан хүмүүс маш их баяр цэнгэл мэт санагддаг. Maple навч... Мөн жимс нь цэцэрлэгт боловсорч гүйцсэн. Тэдний хэд нь вэ! Шүүслэг, амттай, хэмжээ, хэлбэр, өнгөөрөө ялгаатай. Шар, ногоон, улаан, цагаан, судалтай, алаг, тод торхтой, нарийхан ичих ... Жимс нь зөвхөн амттай төдийгүй маш эрүүл байдаг. Эдгээр нь хүний ​​биед шаардлагатай олон витамин болон бусад бодисуудыг агуулдаг. Тэд насанд хүрэгчид болон хүүхдүүдэд таалагддаг. Та шинэхэн идэж болно, чанамал чанаж, чанамал хийж, шүүс хийж, хатааж болно. Тэгээд юу гэж амттай бялууМанай ээж, эмээ нар жимсний дүүргэлтээр жигнэж өгдөг!"

Жимсийг анхааралтай ажиглаж, зөвхөн манай цэцэрлэгт ургадаг жимсийг нэрлэ.

Хүүхдүүд дуудагддаг.

А. - Та өөр ямар жимсийг нэрлээгүй вэ?

D. - Банана, жүрж, нимбэг гэх мэт.

V. - Мэдээжийн хэрэг, залуус аа, эдгээр жимс нь зөвхөн өмнөд хэсэгт ургадаг, учир нь тэд манай нутгийнхаас илүү дулаан, өдрийн цагаар илүү их ургах шаардлагатай байдаг - Анфиска сармагчин тэдэнд маш их хайртай, харин Пигги жимсэнд дуртай.

Сармагчин, Гахай хоёрт жимс сонгоход надад туслаач. Анфиска жимсийг дээд тавиур дээр, доод талд нь Piggy-д зориулж жимс тавь.

(Хүүхдүүд хэвтээд яагаад үүнийг хийдгээ тайлбарладаг).

А. - Залуус аа, жилийн аль үед жимс жимсгэнэ элбэг байдаг вэ?

D. - Намар.

V. - Ээжүүд чинь намрын улиралд дандаа компот, чанамал бэлддэг. Гэхдээ манай зочид - Анфиска сармагчин, гахай Пигги нар үүнийг яаж хийхээ мэдэхгүй байна. Бид маш анхааралтай, халамжтай найзууд бөгөөд бид тэдэнд тусалж, тэдэнд чихэрлэг, боловсорсон, шүүслэг жимс зурах болно.

Гэхдээ бид зурж эхлэхээсээ өмнө бие махбодийн минутыг өнгөрөөх болно.

"Алим сонгох" (ямар ч хөгжим, тодорхой хэмнэлтэй).

асран хамгаалагч

Хүүхдүүд

Бид цэцэрлэг рүү явж байна.

Бид алимны үнэрийг амьсгалдаг.

Газар дээрээ эсвэл бүлгээр алхах.

Амьсгалын дасгалууд.

Бид модноос алим түүж авмаар байна.

Магадгүй бид тэдэн рүү үсэрч чадах болов уу?

Алимыг хэрхэн сонгох талаар бодоцгооё?

Бид шат тавих хэрэгтэй!

Бид алимыг түүж, сагсанд хийнэ.

Алим цуглуулсан, одоо амарцгаая.

Тэд хөлийнхөө хуруун дээр босч, ээлжлэн нэг эсвэл нөгөө гараа дээш татдаг.

Үүнтэй адил, зөвхөн үсрэлтээр.

Хагас тонгойж, гараа бага зэрэг хажуу тийш барина.

Авирах шатыг дуурай.

Алим түүж байгааг дуурай.

Тэд шалан дээр суугаад нүдээ анидаг.

Аа, одоо суудалдаа очоод зураг зурахад хэрэгтэй бүх зүйлээ аваад ажилдаа тухтай байгаарай.

Та хуудасны дээд талд Анфискийн сармагчинд зориулж жимс зурах болно. Мөн Piggy-ийн хувьд - доод талд.

Би танд зориулж зураг бэлдсэн - оньсого. Үүнийг хар, би ямар жимс зурахаар шийдсэнийг таагаарай. Миний оньсого нь зөвхөн жимсний хэлбэрээс л гардаг, гэхдээ та зөвхөн жимсийг төдийгүй түүний өнгийг нэрлэх ёстой.

(Хүүхдүүд дүрсэлсэн жимс, тэдгээрийн өнгийг нэрлэнэ)

Зургаа үзэсгэлэнтэй болгохын тулд цаасан дээр объектуудыг хэрхэн яаж байрлуулахаа санаж байна уу?

D. - Маш жижиг биш, бие биедээ ойр биш.

V. - Тийм шүү. Жимсийг тэр даруйд нь бүрэн зурж болохгүй, харин төлөвлөсөн контурыг дүрслэхийг зөвлөж байна, би таны контурыг ашиглан аль жимсийг дүрсэлсэн болохыг таахыг хичээх болно.

Бодож, шийдээд зурж эхлээрэй.

(Хүүхдүүд зурдаг, би өнгөрдөг, контурын дагуу ямар жимс зурдаг гэж бодож байна).

V. - Зурсан зургаас хэтрүүлэхгүйгээр сайтар будаж үзээрэй.

(Төгсгөлд нь би зурсан зургуудаа авчирч, будсан жимсээ сармагчин, гахай хоёрт санал болгож, хэнд ямар жимс зурсныг хэлэхийг санал болгож байна).

V.- Энэ нөөц манай найзуудад өвөл хангалттай байх болов уу гэж бодож байна.

Та нар найрсаг, зочломтгой, бие биедээ төдийгүй бусдад туслахад үргэлж бэлэн байдаг.

Салахдаа бид Анфиска, Пигги болон зочдод зориулж дууныхаа шүлгийг дуулах болно.

Манай цэцэрлэг

Нөхөрлөл бол алдартай

Манайхаар зочлоорой

Хэрэв танд таалагдаж байвал

Баяртай, дахин уулзацгаая.

Зорилтот. Багаар ажиллах чадварыг хөгжүүлэх.

Даалгаврууд. Хүүхдүүдэд будсан шилний урлагийн талаар ярь. Хүүхдүүдийг шинэ материалтай танилцуулах - будсан шилний будаг ба тэдгээрийн харааны чадвар: та объектын гөлгөр гадаргууг чимэглэх боломжтой. (толь, цонх, шилэн эдлэл). Хоолойг жигд дарж, будгийн өнгийг сольж, хальсан дээр олон өнгийн шугам зурж сур. Жимс жимсгэнэ, хүний ​​эрүүл мэндэд үзүүлэх ашиг тусын талаархи мэдлэгийг нэгтгэх.

Урьдчилсан ажил: жимсний тухай яриа, дидактик тоглоом "Амтлаарай!" өнгөт харандаагаар жимс зурах.

Материал: будсан шилээр хийсэн зураг, жимсний загвар, будсан шилний будаг, файлууд (тунгалаг цаас), янз бүрийн жимсний контурыг дүрсэлсэн ландшафтын хуудас.

Хичээлийн явц.

Залуус аа, өнөөдөр би та бүхэнд эртний нэгэн гайхалтай урлагийг танилцуулахыг хүсч байна "будсан шил" . Үг "будсан шил" -аас орчуулав Латинны төлөө "шил" . Шилэн цонх нь өнгөт шилээр хийсэн зураг юм. Будсан шилний урлаг олон зууны тэртээ бий болсон. Будсан шилэн цонх хэрхэн хийгдсэн бэ? Эхлээд зураач зураг зурж, дараа нь төмөр утсаар объектуудын дүрсийг хийж, дараа нь дүрсийг өнгөт шилээр дүүргэв. Ийм зургийг цонхны хүрээ рүү оруулав. Хожим нь өнгөт шилээр хийсэн будсан цонхыг будсан цонхоор сольсон. Одоо будсан цонхнууд нь театр, музей, метроны буудлуудын үүдний танхимыг чимдэг.

Багш будсан шилээр хийсэн зургуудыг үзүүлж байна.

Будсан шилэн цонхоор юуг чимэглэж болохыг хараарай.

Хүүхдүүд гэрэл зургийг харж, будсан шилээр чимэглэх боломжтой объектуудыг нэрлэнэ.

Залуус аа, та нар юу гэж бодож байна вэ, жинхэнэ будсан шил хийх амархан эсвэл хэцүү юу?

Мэдээж хэцүү. Гэхдээ энэ техникийг дуурайх нь маш хялбар юм. Энэ нь будсан шилэн будаг шаардах болно. Одоо бид ийм будагтай танилцаж, өөрсдийнхөө будсан цонхыг бүтээхийг хичээж, бид бүлгийнхээ цонхыг чимэглэх болно. Бид намар болж байгаа тул намрын бэлгээр цонхоо чимэх болно, та оньсого тааварлавал аль нь болохыг олж мэдэх болно.

Лийр, алим, банана,
Халуун орны хан боргоцой.
Эдгээр амттай хоол
Тэднийг хамтдаа дууддаг ... (жимс)

Энэ нь зөв, бид будсан шилэн будгаар жимс зурах болно.

Хүүхдүүдэд ил тод файлд оруулсан янз бүрийн жимсний дүрс бүхий ландшафтын хуудсыг сонгохыг санал болгож байна.

Багш нь будсан шилний будаг бэлтгэсэн ширээн дээр суухыг санал болгож байна.

Дараа нь багш будсан шилэн будгийн хоолойн зохион байгуулалтыг судалж, тэдэнтэй ажиллах зарчмуудыг санаж байхыг санал болгож байна: будсан шилний будаг хурдан хатдаг тул та анх удаа шугам зурахыг хичээх хэрэгтэй.

Залуус аа, та эхлээд зургийн тоймыг тусгай контурын будгаар дүрсэлж, хатаана.

Хүүхдүүд жимсний хэлбэрийг зурдаг. Ажлын энэ үе шатны төгсгөлд багш контурын будгийг хатаах хугацааг өгөхийн тулд физик минут хийж, оньсого таахыг санал болгодог.

Физминутка "Энэ алим!"

Энэ бол алим! (Босоорой.)
Энэ нь - (Гараа хажуу тийшээ.)
Амтат шүүсээр дүүрэн. (Бүсэн дээр гараа.)
Гараа сунга (Гараа урагш сунга.)

Алимыг тайрч ав. (Гараа өргө.)
Салхи нь мөчрийг савлаж эхлэв, (Гараа дээш сэгсэр.)
Алим авахад хэцүү байдаг. (Сунга.)
Би үсэрнэ, гараа сунгана (Дээш үсэрч.)

Тэгээд хурдан алим аваарай! (Гараараа толгой дээрээ алгадах.)
Энэ бол алим! (Босоорой.)
Энэ нь - (Гараа хажуу тийшээ.)
Амтат шүүсээр дүүрэн. (Бүсэн дээр гараа.)

Залуус аа, өнөөдөр та өөр өөр жимс зурах болно, хэн алийг нь сонгосон бэ. Хэрэв та оньсого тааварлавал ямар жимс болохыг олж мэдэх боломжтой.

Тэнд хэн нэгэн цэцэрлэгийн буланд,
Даруухан ягаан даашинзтай
Навчин дотроо ичимхий нуугдаж байна.
Таамаглаж байна уу? Энэ... (хар чавга)

Жимс нь аяга шиг харагдаж байна
Шар цамц өмсдөг.
Цэцэрлэгт чимээгүй байдлыг эвдэж байна
Модноос унасан ... (лийр)

шар цитрус жимс
Нарлаг орнуудад ургадаг.
Мөн исгэлэн амттай.
Түүний нэр хэн бэ? (Лимон)

Энэ жимс нь тод цамцтай
Халуухан байх дуртай.
Улиас дунд ургадаггүй
Дугуй улаан... (жүрж)

Хүүхдүүд энэ жимсийг мэддэг
Тэд түүний сармагчингуудыг идэх дуртай.
Тэр халуун орноос ирсэн.
Өндөр өсөж байна ... (банан)

Дээр нь - алтан арьс,
Төв хэсэгт нь том яс байдаг.
Ямар жимс вэ? -Танаас нэг асуулт байна.
Энэ чихэрлэг ... (чангаанз)

Дугуй, улаан, би мөчир дээр ургадаг,

Насанд хүрэгчид болон хүүхдүүд надад хайртай ... (Алим)

За, сайн байна, тэд бүх оньсого тааж, амарч, үргэлжлүүлэн ажиллахад бэлэн байна. Бидэнд юу хийх үлдэв? Энэ нь зөв, жимс жимсгэнэ өнгөтэй байх хэрэгтэй.

Хүүхдүүд жимсээ будаж, ажлаа хатааж орхидог бөгөөд үдээс хойш тэд будсан цонхоо бүлгийн цонх руу шилжүүлдэг. Багш бүлгийн бүх хүмүүсийн анхаарлыг хүүхдүүдийн хамтдаа хийсэн чимэглэлд хандуулдаг.

Арга зүйн хөгжил.

Ахлах бүлгийн зургийн хичээлийн хураангуй

"Цэцэрлэг".

Даалгаврууд . Дамжуулах чадварыг үргэлжлүүлэн сайжруулах шинж чанарууджимс жимсгэнэ оньсого дээр тайлбарласны дагуу. Шинэ өнгө (ягаан), сүүдэр (ягаан, хар ногоон, цайвар ногоон, голт бор) -ийг нэвтрүүлэх. Шинэ өнгө авахын тулд будгийг хольж сур. Зохиолын ур чадварыг хөгжүүлэх.

Урьдчилсан ажил.Жимс жимсгэнэ, жимсний ургацыг дүрсэлсэн чимэглэл. Жимс гэж юу вэ, хаана ургадаг, хэр ашигтай вэ, түүнээс юу бэлдэж болох вэ, хэн ямар жимсэнд дуртай вэ гэсэн яриа. Оньсого, оньсого. Дүрд тоглох тоглоом"Жимсний дэлгүүр"

Материал. цомгийн хуудас, янз бүрийн өнгөт гуаш будаг, сойз, лонхтой ус, палитр, салфетка. Жимс (байгалийн эсвэл хуурамч). Жимсний цэцэрлэгийг дүрсэлсэн зураг.

Хичээлийн явц.

Багш хүүхдүүдээс асуулт асууж, хүүхдүүд хариулдаг.

Одоо ямар улирал вэ? (Намар.)

Намар бол жимс, хүнсний ногоо хураах улирал юм.

Лийр, алим, банана,

Халуун орны хан боргоцой.

Эдгээр амттай хоол

Бүгдийг хамтдаа ... гэж нэрлэдэг (жимс)

Өнөөдөр бид жимсний тухай ярих болно.

Та ямар жимс мэддэг вэ? (Алим, лийр, чавга, чангаанз, банана, жүрж, нимбэг.)

Тэднийг харцгаая. (Жимс жимсгэнэ авч үзье. Хэлэлцүүлэг: ямар хэлбэр, ямар өнгөтэй, жимс бүрийн хэмжээ).

Жимс жимсгэнэ ямар ашиг тустай вэ? (Тэдэнд витамин байдаг).

Хүүхдүүд ээ, одоо би та нарт янз бүрийн жимсний тухай оньсого хэлэх болно, гэхдээ та хариултыг хэлэхгүй, харин зур. Жимс бүр нь тусдаа цаасан дээр байдаг.

Хэн үүнийг навчны дор нуусан

Таны улаан хүчтэй тал уу?

Панамын хуудасны доор

Халуунд нуугдаж байна ... (алим)

Та ямар өнгийн алим зурсан бэ? (шар, ногоон, улаан)

Та шар алимны хувьд ягаан торх зурж болно. Мөн цайвар эсвэл хар ногоон навч нэмнэ. Дараагийн оньсого.

Жимс нь аяга шиг харагдаж байна

Шар цамц өмсдөг.

Цэцэрлэгт чимээгүй байдлыг эвдэж байна

Модноос унасан ... (лийр)

Энэ нь зөв, лийр нь алимтай төстэй өнгөтэй боловч хэлбэрийн хувьд ялгаатай байдаг. Мөн та навч зурж болно.

Та одоо юу зурах вэ?

Тэнд хэн нэгэн цэцэрлэгийн буланд,

Даруухан ягаан даашинзтай

Навчин дотроо ичимхий нуугдаж байна.

Таамаглаж байна уу? Энэ бол ... (чавга)

Сайн байна, тэд чавганы жимс, хөх, нил ягаан, ногоон - боловсорч гүйцээгүй гэж дүрсэлсэн.

Дараагийн оньсого.

Мөн энэ ямар жимс вэ?

шар цитрус жимс

Нарлаг орнуудад ургадаг.

Мөн исгэлэн амттай.

Түүний нэр хэн бэ? (Лимон)

Та ямар сайхан, тод нимбэг авсан бэ?

Хүүхдүүд ээ, та нар бүгдээрээ даалгавраа амжилттай биелүүлэв. Тэгээд оньсого тайлагдлаа, бүх зүйл маш өнгөлөг будагдсан! Надад хэлээч, жимс хаана ургадаг вэ? (моднууд дээр)

Энэ нь зөв, ийм модыг жимсний мод гэж нэрлэдэг. Одоо бид будсан жимсээ модон дээр, нэг дээр нь алим, хоёр дахь нь лийр, дараагийнх нь нимбэг, сүүлчийнх нь чавга дээр өлгөх болно. Тэгээд бид (бүгд хамтдаа - жимсний цэцэрлэг!)

Эрүүл, хүчтэй байхын тулд

Жимсэнд дуртай байх ёстой.

Бүх үл хамаарах зүйл

Үүнд эргэлзэх зүйл алга!

Тус бүрт ашиг тус, амт байдаг.

Тэгээд би шийдэж чадахгүй байна

Аль нь илүү амттай вэ