Нэр:
Нэр дэвших:Цэцэрлэг, Хичээлийн хураангуй, ГХД, үйл ажиллагаа, 2-р бага бүлэг

Албан тушаал: сурган хүмүүжүүлэгч
Ажлын байр: MA DOU CRR 66-р цэцэрлэг "Теремок"
Байршил: Белгород

Боловсролын үйл ажиллагааны нээлттэй үзүүлэнгийн хураангуй
"Хүүхэд нас" хөтөлбөрийн дагуу хоёрдугаар бага бүлэгт

Боловсролын бүс:"Уран сайхны бүтээлч байдал"

Боловсролын үйл ажиллагааны төрөл: Зурах.

Сэдэв:Сонирхолтой тахиа зүлгэн дээр гарч ирэв.

Зорилтот:Тахианы махны оньсого дүрсний хувилбарыг бүтээ.

Даалгаварууд:

1. Уран сайхны болон визуал даалгаврын шийдлийг хайх уур амьсгалыг бий болгох (тахиа, данделионын зураг дээрх ерөнхий ба өвөрмөц байдлыг тодорхойлохын тулд дүрсэлсэн объектын хэлбэрт дүн шинжилгээ хийх);

2. Урьд нь олж авсан ур чадвар, ур чадвараа нэгтгэх, сойз (хатуу, зөөлөн овоолготой), гуаш (техник ашиглан: "нудрах", "наалдах"); зураг зурахдаа зөв өнгийг сонгох чадвар;

3. Сонсголын болон харааны ойлголтыг хөгжүүлэх, хурууны нарийн моторт ур чадвар, орон зайн чиг баримжаа олгох; хүүхэд бүрийн ярианы үйл ажиллагааг өдөөх, хадгалах;

4. Үйлдлээр илэрхийлэгдсэн тоглоомын дүрд туслах хүслийг төрүүлэх; зураг зурах үйл явц, үр дүнгээс баяр баясгалангийн мэдрэмжийг бий болгох - үлгэрийн тоглоомын нөхцөл байдлын баатруудад хувь нэмэр оруулах.

Арга, техникТүлхүүр үг: уран сайхны үг, хөгжим сонсох, гэнэтийн мөч, моторт ярианы сургалт, харилцааны тоглоом, тайлбар зураг, дүн шинжилгээ, тодруулга, хувь хүний ​​тусламж.

Материал ба тоног төхөөрөмж: тахианы тоглоом, үзүүлэнгийн материал: "Хандил цэцэглэж байна", "Тахиа алхаж байна", бичгийн даавуу, цайвар ногоон өнгөтэй цаас ½ А4 (тойрог дүрстэй: булан нь жижиг, голд нь том), гуаш палитр дээр: улаан, шар, ногоон, хар; сойз: bristle No3, "pony" No3; сойзны салфетка, усны сав, ширээний тосон даавуу, "Тахиа зугаалахаар явлаа" дууны аудио бичлэг, фланграф, мобайл, дуу хураагуур, фланграфын сэдэвчилсэн зураг.

урьдчилсан ажил: "Тахиатай тахиа" зургийг судалж, ярилцах, хавар, шувуудын тухай оньсого тааварлах, цэцэглэж буй данделионыг ажиглах, "Данделион шар сарафан өмсдөг" сэдвээр зураг зурах, А.Филиппенкогийн "Тахиа" дууг дуулах.

Боловсролын үйл ажиллагааны нийт хугацаа: 15 минут.

I. Оршил хэсэг 2 минут.

1. "Нар" яриа, моторт дасгал - 1 мин.

2. гэнэтийн мөч "Pestrushka Hen" - 1 мин.

II. Танин мэдэхүйн хэсэг - 4 минут.

1. "Тахиа зугаалахаар гарав" импровизацын тоглоом - 1 мин. 50 сек.

2. Зураг чимэглэлийг авч үзэх, тэдгээрийн агуулгын талаархи яриа - 2 мин.

3. Бүтээмжтэй үйл ажиллагаанд зориулсан тоглоомын сэдэл - 30 сек.

III. Практик хэсэг - 7 минут.

1. Тахианы тухай оньсогоын үзэсгэлэнтэй хувилбарыг бүтээх (тайлбарын зураг) - 6 мин 30 сек.

2. "Тахиа" хурууны тоглоом - 30 сек.

IV. Эцсийн хэсэг:

Бичлэгийн зотон дээр ерөнхий найруулгыг зурах - 2 мин.

Хичээлийн явц.

  1. Оршил хэсэг.

Багш, хүүхдүүд бүлэгт орж, зочидтой мэндчилж, тойрог дээр зогсдог. Ярианы сургалтыг дараахь байдлаар явуулдаг.

"Нар" дасгал (Е. Макшанцева)

Ингэж нар мандаж байна - гараа аажмаар дээш өргө

Илүү өндөр, өндөр, илүү өндөр!

Шөнө болоход нар жаргах болно - Гараа аажмаар доошлуул

Доош, доош, доош.

Сайн Сайн. "Дэнлүү"

Нар инээж байна

Мөн нарны дор бүгд хөгжилтэй дуулдаг ... ... алгаа ташин.

Багш аа.Тиймээс хавар ирлээ: нар зөөлөн дулаарч, өвс ногоорч, мод цэцэглэж байна. Шувууны мах нялх хүүхэдтэй. Тахиа нь тахиатай, нугас нь дэгдээхэйтэй, галуу нь дэгдээхэйтэй, цацагт хяруул нь цацагт хяруултай. Тийм шүү залуусаа. Тэд маш хөгжилтэй бөгөөд бүх бяцхан хүүхдүүдийн адил маш хөгжилтэй, сониуч зантай (багш фланнограф дээр сэдвийн зургийг тавьдаг)

(Багш тоглоом гаргаж авдаг - тахиа)

Хавар ээжид идээшилдэг

Нялх хүүхдүүд өндөглөдөг.

Нэг дэгдээхэй, хоёр дэгдээхэй,

Гурав дөрөв тав.

Би бүх тахиагаа тоолоод:

- Ко-ко-ко! Алхах цаг боллоо.

(Багш шүлгийг уншиж, хүүхдүүдтэй хуйвалдаан тоглодог - хүүхэд бүрийг тоглоомоор шүргэдэг)

  1. Танин мэдэхүйн хэсэг

Багш:Залуус аа, тахиа нугад тахиатай хэрхэн алхаж байсныг харуулцгаая.

"Тахиа зугаалахаар гарав" дууны зохиолын дагуу импровизацын тоглоом хийх (дууны аялгуунд)

Тахиа зугаалж, шинэхэн өвс чимхэж, түүний ард шар тахиа (хүүхдүүд алхаж дуурайдаг - чөлөөтэй алхаж) байв.

Хамтран ажиллах, хамтран ажиллах, хол явах хэрэггүй! Сарвуугаараа эгнээ - үр тариа хайх (хүүхдүүд тахианы хөдөлгөөнийг дуурайдаг).

Тэд тарган цох, газрын хорхой (баруун, зүүн гараараа цагийн зүүний дагуу хэвлийг нь илбэв) идсэн.

Бага зэрэг ус уу - бүхэл бүтэн тэвш! (биеийн урагшаа хазайсан, гараа хойш тавьсан).

(Хүүхдүүдийг хивсэн дээр суухыг урьж байна)

Багш:(тоглоомын дүрийн үүднээс): Ко-ко-ко! Би алсыг харсаар байгаа ч тахиа харахгүй байна! Нугад эргэн тойрон шар өнгөтэй байна! (Багш "Данделио цэцэглэж байна" гэсэн зургийг харуулж байна). Гэнэт би харав: "Шар данделион зүлгэн дээр алхаж байна, шар данделион үрээ ховхолж байна." Миний тахиа хаана байна?

Багш:Залуус аа, энэ оньсого тааварлацгаая. Dandelion ер бусын тахиа уулзав. Энэ нь шар, сэвсгэр өнгөтэй. Тэр алхаж чаддаг тул хөлтэй. Тэр үр тариа ховдог, энэ нь хошуутай гэсэн үг. Энэ Dandelion юу вэ? (хүүхдийн хариулт)

Энэ нь зөв, энэ бол тахиа! (багш "Тахиа алхаж байна" зургийг дэлгэв). Одоо тахиа, данделион хоёр юугаараа адилхан болохыг харцгаая? (шар, сэвсгэр, дугуй). Мөн тэд юугаараа ялгаатай вэ? (Тахиа хөлтэй, хушуу нь улаан өнгөтэй. Dandelion нь иш, навчтай - ногоон өнгөтэй).

багш(эхний дүрийн нэрийн өмнөөс):

Сонирхолтой тахиа

Хэн зугтсан

Нэг нь өттэй таарав

Мөн өөр нэг алдаа.

Гурав дахь шувуу харав

Тэгээд толгойгоо өргөв

Ко-ко-ко! Надаас битгий зугт!

Эргэн тойрон алхах хэрэгтэй.

(Багш бичгийн цаасан дээр тахиа хайж байгаа дуурайлган тоглоом хөтлөв)

багш: Залуус аа, бүх зүйлд хошуугаа нааж зугтдаг тахиануудыг олцгооё, бид Dandelions дундаас олно. Бид тэдгээрийг зурах болно. Хен-Ряба инээдтэй оньсого тааварын хариултыг шууд таньж мэдэв!

Нийтлэлийн гарчиг:
  1. Практик хэсэг

Багш хүүхдүүдэд хэвлэх даавуунаас өнгөт цаас (тойрог тоймтой) тарааж, хүүхдүүд ширээн дээр сууна.

багш: Нугад данделионуудын жижиг тойрог цэцэглэж байна - тэдэнд зориулж дэлбээ нээцгээе. Dandelions маш олон шар дэлбээтэй байдаг - хатуу сойзоор сэвсгэр шар бөмбөг зурцгаая. Бид сойзоо босоогоор нь барьж, тойрог хэлбэрээр хөгжилтэй үсэрч байна - зүүн дээд буланд, одоо баруун дээд буланд, хуудасны доод хэсэгт буланд байна.

Гэхдээ хуудасны төвд бид том тойргийг тахиа болгон хувиргадаг. Тэр бидний зурган дээр байгаа - гол, том. Тахиа бол хөгжилтэй оньсогоын хариулт юм. Шар, сэвсгэр!

Хатуу сойз удаан хугацаанд ажилласан - ядарсан. Түүнийг угааж, салфетка дээр унтуул, залуусаа!

Бид хуруугаа сунгаж, тоглоом тоглох цаг болжээ.

("Тахиа" хурууны тоглоомыг хийх):

Дэгдээхэйнүүд нугад алхаж байв.

Дэгдээхэйнүүд үр тариа хайж байв

(хүүхдүүд долоовор хуруугаараа ширээн дээр аажуухан товших)

Түлхүүр, түлхүүр

Тиймээс би үр тариагаа ховхордог

(Гарын тохой нь ширээн дээр байрладаг, хүүхдүүд хуруугаа ижил хэмнэлээр нэгтгэдэг - хоёр гарт эрхий, долоовор хуруугаараа)

Маша зам дээр гарч,

Би тахиа буталсан.

Клю-клю-клю-клю, клю-клю-клю

(хүүхдүүд долоовор хуруугаараа ширээн дээр хурдан цохино)

Одоо хүүхдүүд ээ, нимгэн, зөөлөн сойзоор бид тахианы сарвуу, хушууг зурах болно. Сарвуу, хушуу улаан уу? Dandelion-ийн навч, иш ямар өнгөтэй вэ? Энэ нь зөв, ногоон. Бийр нь угааж, ногоон будаг руу дүрнэ. Бид сойзоо навч дээр олон удаа түрхдэг - Dandelion олон навчтай. Ямар үзэсгэлэнтэй юм бэ! Гэхдээ тахиа үүнийг харахгүй байна! Тахианы мах зурахад юу хэрэгтэй вэ? Мэдээжийн хэрэг, нүд нь хар цэгүүд юм. Тахиа зүгээр л алхаж зогсохгүй хоол хүнс хайж байдаг. Бид тахиа юугаар тэжээдэг вэ? (үр тариа, өт, хорхой).

багш(тоглоомын дүрийн үүднээс): Ко-ко-ко, ко-ко-ко! Бид гэртээ харих цаг боллоо! Шуурга ирж байна! Хамтдаа хүүхдүүд ээ! Миний тахиа хаана байна - сониуч хүүхдүүд.

  1. Эцсийн хэсэг.

Хүүхдүүд зурсан зургуудаа багшид өгдөг бөгөөд багш нь тэдгээрийг бичгийн цаасан дээр тавьдаг.

багш(тоглоомын дүрийн үүднээс): Өө, ямар үзэсгэлэнтэй юм бэ! Би тахиагаа харж байна! Дугуй шар бөөгнөрөл! (багш ямар төрлийн тахиа, юу хийдэгийг хэлэхийг санал болгож байна)

Залуус аа, та нар бяцхан сэвсгэр инээдтэй тахиа болж, зугаалж зугаалах уу? (Хүүхдүүд зөвшөөрч байна. Багш хүүхдүүдэд медалиар тахиа өгдөг).

Ашигласан номууд:

1. Лукина О.И. Мөн хөлөө цохиж, хуруугаа дар ... / / Сургуулийн өмнөх боловсрол. №2, 1999 он

2. М.Ю. Картушина. Хүүхдэд зориулсан логоритм: 3-4 насны хүүхдүүдтэй ангид зориулсан хувилбарууд. - М .: TC Sphere, 2004.

3. Королева Т.В. Бид зурж, сурдаг: хүүхдүүдэд зориулсан зургийн хичээлийн хураангуй ml.doshk. нас / T.V. Королева. - М .: Хүмүүнлэгийн хэвлэлийн төв VLADOS, 2008 он.

Зорилго: хүүхдүүдэд танил үлгэр дээр үндэслэн зурахыг заах

Даалгаварууд:

  • Хүүхдүүдэд колобокийн илэрхий дүр төрхийг бий болгохыг заа. Дугуй объект зурах дасгал хийх.
  • Төсөөлөл, будгийг ашиглах чадварыг хөгжүүлэх, сойзоо зөв барьж, өөр будаг авахын өмнө сойзоо зайлж, ажлын төгсгөлд.
  • Сэтгэл хөдлөлийн мэдрэмжийг төлөвшүүлэх.

Урьдчилсан ажил. Үлгэрийн баатруудын дүрс бүхий будах номонд зураг будах. Үлгэрийн тухай яриа, үлгэрийн уламжлалт эргэлтүүдийн тухай яриа (<<жили-были>>, <<долго ли, коротко ли>>, <<вот и сказочке конец, а кто слушал молодец>>) орос ардын үлгэртэй хүүхдийн номны чимэглэлийг үзэх.

Материал: авдар, үсэг бүхий дугтуй, колобокийн дүрс, хаалт бүхий янз бүрийн өнгийн цонх, үлгэрийн колобокийн баатрууд.

Тоног төхөөрөмж: гуаш, цаасан салфетка, нэг аяга ус.

Хичээлийн явц

1. Зохион байгуулалтын мөч.

2. Танилцуулга. Гэнэтийн мөч.

Хаалга тогших нь хаалганы цаана цээж юм. Цээжин дээр оньсого бичсэн байдаг.

Залуус аа, хаагдсан! Гэхдээ цээж нь ид шидтэй, зүгээр л онгойхгүй. Эндээс оньсого хай!

Тэр өвөөгөө орхисон

Тэр эмээгээ орхисон

Торхны ёроолд түүнийг хусдаг

Амбаарт энэ нь метон (колобок) юм.

Хараач, цээж нь нээгдэж, навч, үсэг байна.

<<ЗДРАВСТВУЙТЕ ДОРОГИЕ ДРУЗЬЯ, Я КОЛОБОК, ЖИВУ В ЛЕСУ И МНЕ ОДНОМУ ОЧЕНЬ СКУЧНО, НАРИСУЙТЕ, ПОЖАЛУЙСТА, ДРУЗЕЙ КОЛОБКОВ ДЛЯ МЕНЯ>>

3. Үндсэн хэсэг.

Залуус аа, колобокт тусалцгаая!

Эхлээд энэ үлгэрийн баатруудыг санацгаая. Энэ түүхэнд хэн байдаг вэ? (өвөө, эмээ, бөжин, чоно, баавгай, үнэг.)

Тэгээд боов ямар дуу дуулсан бэ?

<<Я колобок, колобок

Саравчны дэргэд би Метён байна

Би торхны ёроолд хусагдаж байна

Би өвөөгөө орхисон

Би эмээгээ орхисон

Тэр ямар төрлийн цагаан гаатай хүн бэ? (Дугуй, хөгжилтэй).

Тэгээд одоо сойзоор агаарт боов зурахыг хичээцгээе. (Агаарт колобок зурах).

Залуус аа, би одоо колобок хэрхэн зурахыг анхааралтай хараарай.

Сурган хүмүүжүүлэгч самбар дээр колобок зурж, түүний үйлдэл бүрийг хэлдэг.

Колобок зурахад өөр юу хэрэгтэй вэ? (Нүд, ам).

Манай цагаан гаатай хүн аз жаргалтай байна уу?

Физик минут

Би цагаан гаатай хүн, цагаан гаатай хүн - (туузан дээр гараа баруун, зүүн тийш эргүүлнэ)

Би амбаарыг шүүрдэж байна - (баруун тийш, зүүн тийш даллах)

Би торхны ёроолд хусагдаж байна

Би өвөөгөө орхисон - (гадаа алхаж)

Би эмээгээ орхисон.

Хүүхдийн бие даасан ажил.

Колобок зурах дарааллыг давтах

Мнемоник ширээг самбар дээр өлгөх.

Зурах явцад аман дагалдах.

Тэгээд зочдодоо зурсан зургаа үзүүлээд таалагдсан эсэхийг асууя?

Тиймээс, танд колобок таалагдах болно.

Зураг хатах үед бид тэдний колобокийг ой руу илгээж, түүнд захидал бичнэ.

Зорилтот:Хэвтээ шугам зурж сурах, сойзоо зөв барих чадварыг нэгтгэх, хөх, улаан өнгийг засах, гоо зүйн мэдрэмжийг төлөвшүүлэх.

Тайлбар толь бичгийн ажил:Хэвтээ шугамууд, урт, зүүнээс баруун тийш.

Тоног төхөөрөмж:хуудас цаас, хүүхэд бүрт зориулсан сойз, будаг (цэнхэр, улаан), хүүхдийн тоогоор тосон даавуу, тоглоом - теди баавгай.

Демо материал:хивсний дээж.
Өмнөх ажил:хүүхдүүдтэй хивсний тухай ярих нь гэнэтийн мөч.
Хүүхдийн зохион байгуулалт:Хичээл ширээн дээр явагддаг.

Хичээлийн явц

Зохион байгуулах цаг:хаалга тогших.

Сурган хүмүүжүүлэгч:хэн нэгэн биднийг тогшиж байна.
Залуус аа, манайхаар хэн ирсэн бэ?
Энэ нь зөв, баавгай юм. Тэгээд баавгай ямар нэг шалтгаанаар бидэн дээр ирсэн. Баавгай чихэнд минь чи түүнд хивс зураасай гэж хүсч байна гэж хэлсэн. Тэр шалны дэвсгэр дээр хэвтэх дуртай ч түүнд байхгүй. Хэрэв та түүнд будсан хивс өгвөл тэр маш их баяртай байх болно. Баавгай янз бүрийн хивсэнд дуртай ч судалтай хивсийг үнэхээр хүсдэг. Өнөөдөр бид баавгайд зориулж судалтай хивс зурах болно. Залуус аа, баавгайд хивс өгье?

Хүүхдүүдийн хариулт

Сурган хүмүүжүүлэгч:Чи, Мишенка, суугаад сандал дээр суу, би залууст бид ямар хивс зурахаа харуулъя. Миний гарт юу барьж байгааг хараарай, би хивсээ будсан. Шугамууд хэр урт, хэвтээ байгааг хараарай. Баруун гартаа сойз авч, хэрхэн зөв барихыг харуул. Миний адил баруун гараа дээш өргөж, агаарт зүүнээс баруун тийш хэвтээ, урт шугам зур. Миний араас давт. Сайн байна уу залуусаа, та зөв зүйл хийж байна.
Хүн бүр нэг хуудас цаас, цэнхэр, улаан өнгийн лонхтой, ширээн дээр тосон даавуутай.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, зурж эхэлцгээе, би танд туслах болно. Баавгай хэн зөв зурахыг харах болно. Бийрээ улаан будгаар дүрж, хуудасны нэг ирмэгээс нөгөө ирмэг хүртэл зүүнээс баруун тийш шулуун шугам зур. Миний араас давт. Над шиг ухарч, доор нь өөр хэвтээ шугам зур. Одоо сойзоо зайлж, цэнхэр будгийг аваарай. Улаан зураасны хооронд хэвтээ цэнхэр шугам зур. Баавгай хивсэнд дуртай байхын тулд цэвэрхэн, сайхан зур. Хуудасны төгсгөлд улаан, цэнхэр өнгийн судалтай. Ажлын төгсгөлд сойзоо сайтар зайлж, саванд хийж болохгүй.

Ажлын явцад би зурах, "идэвхгүй зурах" арга барилыг хэрэгжүүлэхэд хэцүү байгаа хүүхдүүдэд хандаж, зааварчилгаа өгч, урам зориг өгдөг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:За ингээд дууслаа. Сойз тавиад, ширээнээс босч, гараа дээш өргөөд, хуруугаа нугалж, тайл:

Будсан, будсан
Бидний хуруу ядарч байна
Бид жаахан амарна
Тэгээд бүгдээрээ баавгайтай тоглоцгооё.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Сайн байна залуусаа!
Бүтээлүүд маань жаахан хатчихлаа, аваад явъя, баавгайд өгье.
Баавгай хивс их гоё, их дуртай гээд бүгдийг нь аваад ойд байгаа найзууддаа хивс өгдөг.
Өнөөдөр хичээл дээр та нар бүгд гайхалтай байсан, бүгдээрээ үзэсгэлэнтэй, судалтай хивс зурсан.

Хичээл дууссан.

багш MBOU Астрахан "NShDS No 97"

ОХУ-ын Астрахань хот

3-4 насны хүүхдүүдэд зориулсан "Gingerbread Man" үлгэрийн дүрийг алхам алхмаар зурах мастер анги.


Смирнова Мария Борисовна, MBDOU-ийн багш "Челябинск 393-р цэцэрлэг".

Зорилтот:хүүхдүүдэд шаардлагатай нарийн ширийн зүйлийг нэмж, аажмаар зураг зурахыг заа.

Даалгаварууд:
- "Колобок" үлгэрийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх, үлгэрийн агуулгын талаархи асуултанд хариулахыг хүүхдүүдэд заах;
- Хүүхдийн объектын тоймыг зурах чадварыг нэгтгэх, ирмэгийг нь давахгүйгээр будах;
- Үндсэн өнгөний талаархи мэдлэгээ нэгтгэх, тэдгээрийг зөв нэрлэх;
- Шулуун шугам, дугуйрсан объектыг зурах чадварыг сайжруулах;
- Хүүхдүүдийг алхам алхмаар зурахтай танилцуулж, нэмэлт нарийвчилсан зураг зурахаас өмнө будаг хатахыг хүлээх хэрэгтэй гэдгийг ойлгуул.
- Ажилдаа үнэн зөв байдлыг төлөвшүүлэх;
- Зурах явцад болон дууссан зураг дээр хүүхдүүдийн сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл үзүүлэх.


Тодорхойлолт:Энэхүү материал нь сургуулийн өмнөх насны болон бага насны хүүхдүүдийн сурган хүмүүжүүлэгч, эцэг эхчүүдэд, дүрслэх урлагийн ажилд зориулагдсан болно.

Бяцхан хүүхдүүд урлагийн ертөнцтэй дөнгөж танилцаж, эхний зураасыг зурж, өнгөт танилцаж эхэлж байна ... Эхний хичээлийн жил дуусахад харааны салбарт томоохон өөрчлөлтүүд гарч байгааг харж болно. 3 настай хүүхдүүд янз бүрийн урт, өндөртэй шулуун ба долгионтой шугам зурж болно; дугуй объект зурах; Тэд ирмэгийг давахгүйгээр контурыг будахдаа ахиц дэвшил гаргадаг ... Гэхдээ хүүхдүүдийн ажилд сэдэвчилсэн зураг давамгайлдаг - хүүхдүүд нарийн ширийн зүйлийг хэрхэн бүрэн зурахаа мэддэггүй. Энэ бол норм юм - нэг зураг дээр нар, нөгөө зураг дээр өвс, гурав дахь нь байшин байдаг. Бидний даалгавар бол хүүхдүүдэд үе шаттай зураг зурах, шаардлагатай мэдлэг, ур чадварыг эзэмшүүлэхэд нь туслах явдал юм!
Энэ зорилгоор үе шаттай зургийн мастер анги бий болсон.

1. Хүүхдүүд "Колобок" үлгэрийн чимэглэлийг үзэх, үлгэр сонсох, бүтээлийн агуулгын талаархи асуултанд хариулахыг урьж байна.
2. Хүүхдүүд бэлтгэсэн материалтай ширээний ард сууна: хүүхэд бүр А4 цаасны цагаан хуудас, сойз, аяга ус, үндсэн өнгөт гуашь - улаан, шар, цэнхэр, ногоон; хар цагаан өнгө.


3. Хүүхдүүдэд сойзтой ажиллах дүрмийг сануулж байна - үүнийг зөв барьж, усанд дүрж, илүүдлийг арилгах, зөвхөн сойз дээр будгийг авах. Хүүхдүүд "Зам дээр" гэж хариулсны дараа "Чи юу гэж бодож байна вэ, боов юу эргэлдэж байна вэ?" Гэсэн асуултыг хүүхдүүд бийр дээр хар будаг авч, урт шулуун шугам зурахыг урьж байна. зам (бүх үйлдлийг багшийн үзүүлбэр дагалддаг).


4. Хүүхдүүдэд тойргийн дүрслэлийг санал болгож, асуулт асууж байна: "Энэ зураг юу вэ", багш хүүхдүүдэд дүрсийг дүрслэн харуулахад тусалдаг - дугуй, булангүй. Хүүхдүүд багшийн үзүүлсэн шиг том тойрог зурдаг - боов.


5. Багш хүүхдүүдэд колобок дүрсэлсэн зургийг үзүүлж, эдгээр зургууд нь бие биенээсээ хэрхэн ялгаатай болохыг сонирхож, хүүхдүүд боов шар, тойрог нь цагаан өнгөтэй болохыг тэмдэглэсний дараа багш колобокийг контурыг давахгүйгээр будахыг санал болгож байна. , загварын дагуу.


6. Багш хүүхдүүдэд хандан: "Залуус аа, одоо жилийн хэдэн цаг вэ? Манай зурганд юу дутагдаж байна вэ?". Зурагт үзүүлсэн шиг шулуун богино шугамыг хэрхэн зөв зурахыг сануулж байна, хүүхдүүд хуудасны ёроолд өвс зурдаг.


7. Багш хүүхдүүдэд хандан: "Өвс ногоорч ​​байна, гэхдээ зундаа гадаа юу дутагдаж байна вэ? Тийм ээ, нар! Үүнийг зурцгаая!".


8. "Нарны дэргэд цэнхэр үзэсгэлэнтэй хүмүүс үргэлж хөвж байдаг ...? Тийм шүү, үүлс!". Багш хүүхдүүдэд нарны зураг дээр загварчлан үүл хэрхэн зурахыг зааж өгдөг.


9. "Манай үүлс цагаан, тэдгээрийг өнгөөр ​​​​будъя!".


10. "Манай боов хатаж байх хооронд, цэвэрлэгээг илүү гэрэлтүүлж, замын нөгөө талд илүү их өвс зурцгаая!". Багш хүүхдүүдэд замын орой дээр өвс хэрхэн зурахыг зааж өгдөг.


11. "Хараач, ямар гайхалтай клиринг вэ! Гэхдээ манай цагаан гаатай хүн инээмсэглэдэггүй ... Нүд, хамар, амаа зурцгаая!".


12. "Одоо сойзны үзүүр дээр цагаан будгийг аваад нүдний голд дусаавал бидний нүд гялалзах болно! Боов ямар хөгжилтэй инээж байгааг хараарай! Залуус аа, та манай боовонд дуртай юу? Одоо цаг нь болсон. Колобокууд нөхөрлөхийн тулд бүх бүтээлээ үзэсгэлэнд өлгөцгөөе!"

T.S-ийн дагуу II бага бүлгийн төлөвлөлт. Комарова I.A-ийн элементүүдтэй. Лыкова

(Сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагад хэрэгжиж буй "Цэцэрлэгийн боловсрол, сургалтын хөтөлбөр" -ийг үндэслэн, М.А. Васильева, В.В. Гербова, Т.С. Комарова, 2005 онд найруулсан)

Хүүхдүүдийг хүрээлэн буй объект, байгалийн үзэсгэлэнт байдлыг зурахад урь (цагаан үүлтэй хөх тэнгэр; газарт унах олон өнгийн навч; газарт унах цасан ширхгүүд гэх мэт).

Харандаа, эсгий үзэг, сойз зэргийг булчингаа чангалахгүйгээр, хуруугаа чанга шахахгүйгээр хэрхэн зөв барих талаар үргэлжлүүлэн сурах; зурах явцад харандаа, сойз ашиглан гараа чөлөөтэй хөдөлгөх. Сойз дээр будгийг хэрхэн яаж авахыг заахдаа: будгийн саванд бүх овоолгыг зөөлөн дүрж, овоолгын ирмэг дээр байгаа илүүдэл будгийг арилгах, овоолгынхоо будгийг авахын өмнө сойзоо сайтар зайлж угаана. өөр өнгө. Угаасан сойзоо зөөлөн даавуу эсвэл цаасан алчуур дээр хатаахыг заа.

Өнгөний нэрсийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх (улаан, хөх, ногоон, шар, цагаан, хар), сүүдрийг (ягаан, хөх, саарал) танилцуулах. Дүрслэгдсэн объектод тохирох өнгө сонгоход хүүхдүүдийн анхаарлыг хандуул.

Хүүхдийг гоёл чимэглэлийн үйл ажиллагаанд оролцуулах: багшийн сийлсэн тоглоом (шувуу, ямаа, морь гэх мэт), эд зүйлсийн (аяга, бээлий) дүрсийг Дымково хээгээр чимэглэж сур.

Зураас, зураас, толбо, зураас (навчнууд модноос унаж, бороо орж, "цас, цас эргэлдэж, гудамж бүхэлдээ цагаан", "бороо, бороо, дусал, дуслаар, дуслаар .." хэмнэлтэй зурахыг заах. .” гэх мэт).

Энгийн объектуудыг дүрсэлж, янз бүрийн чиглэлд шулуун шугам (богино, урт) зурж, тэдгээрийг хөндлөн (судал, тууз, зам, хашаа, алаг алчуур гэх мэт) сур. Хүүхдүүдэд янз бүрийн хэлбэр (дугуй, тэгш өнцөгт) болон янз бүрийн хэлбэр, шугамын хослолоос бүрдэх объектуудын (роли-поли цасан хүн, тахиа, тэрэг, чиргүүл гэх мэт) дүрсийг үзүүлээрэй.

Нэг объектын дүр төрхийг давтах (манай сайт дээрх зул сарын гацуур мод, аяга таваг алхаж байна) эсвэл янз бүрийн объект, шавьж гэх мэтийг дүрслэн харуулах энгийн хуйвалдаан зохиох чадварыг бий болгох. (өвсөн дунд хорхой, өт мөлхөж, цагаан гаатай хүн зам дагуу эргэлддэг гэх мэт). Хуудасны туршид зургийг цэгцлэхийг хүүхдүүдэд заа.

Үндсэн уран зохиол:

1. Комарова Т.С. Цэцэрлэгийн хоёрдугаар бага бүлгийн дүрслэх урлагийн ангиуд. Ангиудын хураангуй. - М .: Мозайк - Синтез, 2009. - 96 х.

(35-аас 22 хичээл ≈ 63%)

2. Лыкова I.A. Цэцэрлэгийн харааны үйл ажиллагаа: төлөвлөлт, ангийн тэмдэглэл, удирдамж. Бага бүлэг. - М .: "КАРАПУЗ - ДИДАКТИК", 2008. - 144 х.

(35-аас 13 хичээл ≈ 37%)

Хичээлийн тоо:35

Жилийн эцэс гэхэд хүүхдүүд дараахь зүйлийг хийх боломжтой.

ü Та зурах боломжтой материалаа мэдэж, нэрлэх; програмаар тодорхойлсон өнгө; ардын тоглоом (матрешка Дымково тоглоом).

ü Зохиолын хувьд энгийн, агуулгын хувьд төвөггүй бие даасан объектуудыг дүрсэл.

ü Дүрсэлсэн объектод тохирсон өнгө сонгох.

ü Харандаа, эсгий үзэг, багс, будгийг зөв хэрэглэх.

Оруулсан: Комарова Т.С. Цэцэрлэгийн хоёрдугаар бага бүлгийн дүрслэх урлагийн ангиуд. Ангиудын хураангуй. - М .: Мозайк - Синтез, 2009. - х. 7 - 9.


Есдүгээр сар

Би долоо хоног

Хичээл №1

Хичээлийн сэдэв : « Миний хөгжилтэй, дуугарах бөмбөг ...» - зургийн сэдэв, оношлогоо.

Хөтөлбөрийн агуулга : тоглоом зурах сонирхлыг бий болгох. Дугуй өнгөт объектыг (бөмбөг) дүрслэх чадварыг бий болгох. Шугамыг цагираг болгон хааж, тойргийг хоёр хэсэгт хувааж, зурсан зургийн тоймыг давтаж зурж сур. Гуаш будгаар зурах техникээр дадлага хийх. "Нүд - гар" систем дэх нүд, зохицуулалтыг хөгжүүлэх.

урьдчилсан ажил : гадаа тоглоом, бөмбөгөөр дасгал хийх (өнхрөх, доороос болон цээжнээс хоёр гараараа шидэх, гараас гарт шилжүүлэх). Төрөл бүрийн бөмбөгийг хүрэлцэх мэдрэмж, хэлбэр, өнгөний талаархи ойлголтыг шалгах, шалгах.

Хичээлийн явц : см. Лыкова I.A. Цэцэрлэгийн харааны үйл ажиллагаа: төлөвлөлт, ангийн тэмдэглэл, удирдамж. Бага бүлэг. - М .: "КАРАПУЗ - ДИДАКТИК", 2006. - х. 18-19.

Хичээлийн материал: хүүхдүүдэд: өөр өөр хэмжээтэй дөрвөлжин цаасны хуудас (заавал биш) - 15x15, 20x20, 25x25 см; маягтыг шалгах картон дугуйлан; gouache будаг (хүүхэд бүрт хоёр өнгө); сойз, лонхтой ус; овоолго хатаах зориулалттай даавуун салфетка. Багшийн дэргэд: 25х25 см-ээс багагүй хэмжээтэй дөрвөлжин цаасны хоосон хуудас; өнгөний хослолыг харуулах хос хагас тойрог (цэнхэр + улаан, хөх + шар, ногоон + улбар шар гэх мэт), сойз, аяга ус, салфетка, картон дугуй, хоёр өнгийн бөмбөг.

Би долоо хоног

Хичээл №2

Хичээлийн сэдэв : "Бороо орж байна" .

Хөтөлбөрийн агуулга : хүүхдүүдэд хүрээлэн буй орчны амьдралын сэтгэгдлийг зургаар дамжуулах, богино зураас, зураас зурах, харандаагаа зөв барих, зураг дээрх үзэгдлийн дүр төрхийг харахыг заах. Зурах хүслийг бий болгох.

урьдчилсан ажил : үеэр хийсэн ажиглалтАлхалтын нэр. Борооны тухай дуу дуулж байна.

Хичээлийн явц : см. Комарова Т.С. Цэцэрлэгийн харааны үйл ажиллагааны ангиуд: Ном. хүүхдийн багшийн хувьд цэцэрлэг. - 3 дахь хэвлэл, шинэчилсэн найруулга. болон нэмэлт - М.: Гэгээрэл, 1991. - х.11 - 12. (. Лыкова I.A. Цэцэрлэгийн харааны үйл ажиллагаа: төлөвлөлт, ангийн тэмдэглэл, удирдамж. Бага бүлэг. - М .: "КАРАПУЗ - ДИДАКТИК", 2006. - х. 50-51.)

Хичээлийн материал: цэнхэр харандаа, ½ ландшафтын хуудасны хэмжээтэй цаас.

I II долоо хоног

Хичээл №3

Хичээлийн сэдэв : « Өнгөт харандаа» .

Хөтөлбөрийн агуулга : хүүхдүүдийг дээрээс доош зурж зурж сургах, тэдгээрийг зогсоохгүйгээр шулуун зурахыг хичээ. Сойз дээр будгийг хэрхэн яаж авахыг сурахын тулд будганд байгаа бүх овоолгыг дүрж, нэмэлт дуслыг арилгаж, сойзоо усаар зайлж, даавуун дээр бага зэрэг шүргэж хатаана. Цэцэг танилцуулах ажлыг үргэлжлүүлээрэй. Гоо зүйн ойлголтыг хөгжүүлэх.

Хичээлийн явц : см. Комарова Т.С. Цэцэрлэгийн харааны үйл ажиллагааны ангиуд: Ном. хүүхдийн багшийн хувьд цэцэрлэг. - 3 дахь хэвлэл, шинэчилсэн найруулга. болон нэмэлт - М.: Гэгээрэл, 1991. - х.13.

Хичээлийн материал: ½ ландшафтын хуудасны хэмжээтэй цаас. Gouache будгийг дөрвөн өнгөөр ​​буддаг (хоёр өнгийн өөр өөр ширээн дээр өөр өөр хослолууд, гэхдээ сайхан хослуулсан).

I V долоо хоног

Хичээлийн дугаар 4

Хичээлийн сэдэв : « Сайхан судалтай хивс» .

Хөтөлбөрийн агуулга : хүүхдүүдэд зүүнээс баруун тийш шугам зурахыг заах, сойзыг овоолгын дагуу салшгүй чиглүүлэх; сойз дээр будаг авах нь сайн, сойзоо сайтар зайлж угаана; аль хэдийн будсан газрууд руу явахгүйгээр өөр будгаар болгоомжтой зур. Өнгөний ойлголтыг хөгжүүлэх, өнгөний талаархи мэдлэгийг нэгтгэх.

урьдчилсан ажил : дидактик тоглоомын өнгөний талаархи мэдлэгийг тодруулах. Сайхан судалтай даавуу, зам, алчуур зэргийг анхаарч үзээрэй.

Хичээлийн явц : см. Комарова Т.С. Цэцэрлэгийн харааны үйл ажиллагааны ангиуд: Ном. хүүхдийн багшийн хувьд цэцэрлэг. - 3 дахь хэвлэл, шинэчилсэн найруулга. болон нэмэлт - М .: Боловсрол, 1991. - х.14.

Хичээлийн материал: дөрвөлжин цаасны хуудас. Судалчлагдсан хивсний хээ. Хүснэгт бүр нь хоёр өөр, сайн тохирсон будагтай; лонхтой ус, даавуун өөдөс, сойз.

Аравдугаар сар

Би долоо хоног

Хичээлийн дугаар 5

Хичээлийн сэдэв : « өнгөт бөмбөг» .

Хөтөлбөрийн агуулга : хүүхдүүдэд цаасан дээрээс харандаа өргөхгүйгээр дугуй хөдөлгөөнөөр тасралтгүй шугам зурахыг заах; үүнийг зөв барих; Зурах явцад янз бүрийн өнгийн харандаа ашиглана.

урьдчилсан ажил : дугуй объекттой танилцах, тоглоомын явцад янз бүрийн өнгө.

Хичээлийн явц : см. Комарова Т.С. Цэцэрлэгийн харааны үйл ажиллагааны ангиуд: Ном. хүүхдийн багшийн хувьд цэцэрлэг. - 3 дахь хэвлэл, шинэчилсэн найруулга. болон нэмэлт - М .: Боловсрол, 1991. - х. арван тав.

Хичээлийн материал: өнгөт харандаа эсвэл өнгийн харандаа, ландшафтын хуудас.

Би долоо хоног

Хичээл №6

Хичээлийн сэдэв : "Бөгж" .

Хөтөлбөрийн агуулга : хүүхдүүдэд харандаагаа зөв барих, дугуй хэлбэртэй дүрсийг зурах, гараараа дугуй хөдөлгөөн хийхийг заах. Янз бүрийн өнгийн харандаа хэрэглэж сур. Өнгөний ойлголтыг хөгжүүлэх. Өнгөний талаархи мэдлэгийг бэхжүүлэх.

урьдчилсан ажил : Тоглоомын явцад дугуй объект, өөр өөр өнгөтэй танилцах.

Хичээлийн явц : см. Комарова Т.С. Цэцэрлэгийн харааны үйл ажиллагааны ангиуд: Ном. хүүхдийн багшийн хувьд цэцэрлэг. - 3 дахь хэвлэл, шинэчилсэн найруулга. болон нэмэлт - М .: Боловсрол, 1991. - х. 16.

Хичээлийн материал: өнгөт харандаа, 20х20 см хэмжээтэй дугуй хуудас.

I II долоо хоног

Хичээлийн дугаар 7

Хичээлийн сэдэв : « шар навч нисдэг» - гоёл чимэглэлийн зураг.

Хөтөлбөрийн агуулга : сойзыг зөв барьж сурах, бүх овоолгыг будаг руу дүрэх, савны ирмэг дээрх нэмэлт дуслыг арилгах; ухуулах хуудсыг дүрсэлж, сойзыг бүх овоолгын хамт цаасан дээр түрхэж, шаардлагатай бол будгаар дүрнэ. Шар өнгийг таньж, зөв ​​нэрлэж сур. Гоо зүйн ойлголтыг хөгжүүлэх. Уран сайхны туршилт хийх нөхцөлийг бүрдүүлэх: шарыг улаан өнгөтэй хольж улбар шар авах боломжийг харуулах; зурсан навчны хэмжээ нь сойзны хэмжээнээс хамаарч байгааг анхаарч үзээрэй. Өнгө, хэмнэлийн мэдрэмжийг хөгжүүлэх. Гэрэлт, үзэсгэлэнтэй байгалийн үзэгдлүүдийг сонирхож, зурган дээрх сэтгэгдлээ илэрхийлэх хүслийг төлөвшүүлэх.

урьдчилсан ажил : хүүхдүүдийг намрын үзэгдлүүдтэй танилцах: навч шар болж, унадаг, үүлэрхэг, бороотой болдог; хүмүүс хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ цуглуулдаг. Урлагийн бүтээл унших, үлгэр ярих, дуулах (намрын дуу сонсох). Намрын навчтай тоглоом, баглаа хийх. Дидактик тоглоом "Ямар модны навчнаас?".

Хичээлийн явц : см. 1. Комарова Т.С. Цэцэрлэгийн харааны үйл ажиллагааны ангиуд: Ном. хүүхдийн багшийн хувьд цэцэрлэг. - 3 дахь хэвлэл, шинэчилсэн найруулга. болон нэмэлт - М .: Боловсрол, 1991. - хуудас 14 - 15. 2. Лыкова I.A. Цэцэрлэгийн харааны үйл ажиллагаа: төлөвлөлт, ангийн тэмдэглэл, удирдамж. Бага бүлэг. - М .: "КАРАПУЗ - ДИДАКТИК", 2006. - х. 42-43.

Хичээлийн материал: Цэнхэр өнгийн цаас (ландшафтын хуудасны 1/2), шар, улаан өнгийн гуашь будаг, палитр эсвэл өнгөт туршилт хийх хуванцар бүрээс, хоёр хэмжээтэй багс, лонхтой ус, цаас, даавуун салфетка. Явган явахдаа цуглуулсан янз бүрийн өнгө, хэмжээтэй намрын сайхан навч.

I V долоо хоног

Хичээл №8

Хичээлийн сэдэв : « Жимс жимсгэнэ» - хурууны зураг.

Хөтөлбөрийн агуулга : хүүхдүүдэд "Бутан дээрх жимс" хэмнэлтэй зохиол бүтээхийг заах. Харааны техникийг хослуулах боломжийг харуул: өнгөт харандаагаар мөчир, хуруугаараа жимс зурах (заавал биш). Хэмнэл, найруулгын мэдрэмжийг хөгжүүлэх. Байгалийн сонирхлыг хөгжүүлэх, зураг дээр тод сэтгэгдэл (төлөөлөл) үзүүлэх.

урьдчилсан ажил : загварчлалын хичээл дээр жимс баримал хийх. Зураг, гэрэл зураг дээрх жимсний зургийг шалгах. Хэмнэлийн мэдрэмжийг хөгжүүлэх зорилгоор "Берри жимс" дидактик дасгал - жимс эсвэл тэдгээрийн орлуулагчдын зургийг (өөр өөр өнгийн тойрог) өгөгдсөн дарааллаар байрлуулах, жишээлбэл: 1) нэг улаан - нэг ногоон; 2) хоёр улаан - нэг шар ...

Хичээлийн явц : см. Лыкова I.A. Цэцэрлэгийн харааны үйл ажиллагаа: төлөвлөлт, ангийн тэмдэглэл, удирдамж. Бага бүлэг. - М .: "КАРАПУЗ - ДИДАКТИК", 2006. - х. 30-31.

Хичээлийн материал: хүүхдүүдэд: цагаан эсвэл цайвар цэнхэр цаасан хуудас, таглаатай гуашийн будаг (улаан ба ногоон өнгийн 2 ялгаатай), өнгөт харандаа эсвэл эсгий үзэг, цаас, даавуун салфетка. Багш дээр: "Бутан дээрх жимс", цагаан эсвэл цэнхэр цаасан хуудас, эсгий үзэг; фланелграф эсвэл соронзон самбар, улаан, ногоон өнгийн дугуйнуудын багц.

Арваннэгдүгээр сар

Би долоо хоног

Хичээл №9

Хичээлийн сэдэв : Сайн уу, мөндөр! » - хөвөн арчдасаар зурах.

Хөтөлбөрийн агуулга : хүүхдүүдэд үүл, мөндөрийг хөвөн нахиагаар дүрслэхийг заах, өнгө, толбо байрлуулах давтамжийн өөрчлөлт (үүлэн дээрх толбо нь хоорондоо ойрхон, тэнгэрт мөндөр орох нь илүү ховор, завсарлагатай). Зургийн мөн чанар ба уран сайхны болон дүрслэлийн илэрхийллийн хэрэгслийн хоорондын хамаарлыг харуул. Өнгө, хэмнэлийн мэдрэмжийг хөгжүүлэх.

урьдчилсан ажил : улирлын чанартай байгалийн үзэгдэл, хур тунадас (бороо, цас, мөндөр) -ийн тухай яриа. Г.Цыферовын "Град" үлгэрийг унших нь (И.А.Лыкова, 48-р хуудас).

Хичээлийн явц : см. Лыкова I.A. Цэцэрлэгийн харааны үйл ажиллагаа: төлөвлөлт, ангийн тэмдэглэл, удирдамж. Бага бүлэг. - М .: "КАРАПУЗ - ДИДАКТИК", 2006. - х. 48-49.

Хичээлийн материал: цэнхэр цаас, хөвөн нахиа, цэнхэр, цагаан гуаш будаг, цаас, даавуун салфетка, аяга ус. Техникийг тайлбарлах хувьсах дээж.

Би долоо хоног

Хичээл №10

Хичээлийн сэдэв : « сайхан бөмбөлөгүүд» .

Хөтөлбөрийн агуулга : хүүхдүүдэд дугуй объект зурахыг үргэлжлүүлэн заа. Харандааг хэрхэн зөв барьж сурах, зурах явцад янз бүрийн өнгийн харандаа ашиглах. Зурах сонирхлыг хөгжүүлэх.

урьдчилсан ажил : танхим, бүлгийн өрөөний баярын чимэглэлийг ажиглах.

Хичээлийн явц : см. Комарова Т.С. Цэцэрлэгийн харааны үйл ажиллагааны ангиуд: Ном. хүүхдийн багшийн хувьд цэцэрлэг. - 3 дахь хэвлэл, шинэчилсэн найруулга. болон нэмэлт - М .: Боловсрол, 1991. - х. арван найман.

Хичээлийн материал: өнгөт харандаа (бүхэл бүтэн хайрцаг), ландшафтын хуудас.

I II долоо хоног

Хичээл №11

Хичээлийн сэдэв : « Дэлгүүрт зуузай (эелдэг яриа)» .

Хөтөлбөрийн агуулга : Долгионт зураас дээр тулгуурлан нийлмэл хэлбэртэй дүрс зурж сурах, цаасан хуудас (арын дэвсгэр) болон зорьсон зургийн харьцааг зохицуулах. Өнгө, хэлбэрийг уран сайхны илэрхийлэх гол хэрэгсэл болгон мэдрэх чадварыг хөгжүүлэх.

урьдчилсан ажил : цаас, хуванцараас зуун хөлийн хуванцар дүрсийг бүтээх. Толь бичгийн ажил: "урт - богино" гэсэн үгсийн утгыг тодруулах.

Хичээлийн явц : см. Лыкова I.A. Цэцэрлэгийн харааны үйл ажиллагаа: төлөвлөлт, ангийн тэмдэглэл, удирдамж. Бага бүлэг. - М .: "КАРАПУЗ - ДИДАКТИК", 2006. - х. 58-59.

Хичээлийн материал: цэнхэр, шар, цайвар ногоон өнгийн урт хуудас эсвэл цаасан тууз (хүүхдийн сонголт), гуаш будаг (улаан, шар, ногоон), сойз, тэмдэглэгээ(эсвэл харандаа), цаас, даавуун салфетка, аяга (лонхтой) устай.

I V долоо хоног

Хичээл №12

Хичээлийн сэдэв : « Ойн амьтдад зориулсан судалтай алчуур» .

Хөтөлбөрийн агуулга : урт тэгш өнцөгт дээр шулуун ба долгионтой шугамаар хээ зурахыг хүүхдүүдэд заа. Загвар (чимэглэлийн) бүтээгдэхүүний хэлбэр, хэмжээ ("алчуур") -ын хамаарлыг харуул. Бийр зурах арга техникээ сайжруул. Өнгө ба тохиргоогоор (шулуун, долгионтой) шугамыг ээлжлэн солих сонголтыг харуул. Өнгө, хэмнэлийн мэдрэмжийг хөгжүүлэх. Урлаг, гар урлалын сонирхлыг нэмэгдүүлэх.

урьдчилсан ажил : гоёл чимэглэлийн болон хэрэглээний урлагийн объектуудыг судлах (хивс, алчуур, салфетка), нэхэх, хивс нэхэхтэй анхан шатны танилцах. Гэр ахуйн эд зүйлсийн хэв маягийг судлах. "Судал зураасыг нугалах" дидактик тоглоом. Зуун хөлийг зурах (өөр өөр өнгийн долгионы шугам дээр үндэслэсэн).

Хичээлийн явц : см. Лыкова I.A. Цэцэрлэгийн харааны үйл ажиллагаа: төлөвлөлт, ангийн тэмдэглэл, удирдамж. Бага бүлэг. - М .: "КАРАПУЗ - ДИДАКТИК", 2006. - х. 62-63.

Хичээлийн материал: сунасан цагаан цаас, 2-3 өнгийн гуашь будаг, багс, аяга (лонхтой) ус, цаас, даавуун салфетка. Тэгш өнцөгт дээрх хувьсах хээ. Сайхан хээтэй алчуур. Хүүхдийн бүтээлийн үзэсгэлэнгийн олс, хувцасны гоёл чимэглэлийн хавчаар. Бөмбөлөг үлээгч.

Арванхоёрдугаар сар

Би долоо хоног

Хичээл №13

Хичээлийн сэдэв : "Мод" .

Хөтөлбөрийн агуулга : хүүхдүүдэд шулуун босоо ба налуу шугамаас бүрдсэн объектыг зурах, зургийг цаасны төвд байрлуулж, том, бүтэн хуудас зурахыг заа. Мод нь урт, богино мөчиртэй гэдэгт хүүхдүүдийн анхаарлыг хандуул.

урьдчилсан ажил : алхаж байхдаа ажиглалт хийх, номон дээрх модны зургийг харах, гэрэл зураг.

Хичээлийн явц : см. Комарова Т.С. Цэцэрлэгийн харааны үйл ажиллагааны ангиуд: Ном. хүүхдийн багшийн хувьд цэцэрлэг. - 3 дахь хэвлэл, шинэчилсэн найруулга. болон нэмэлт - М .: Боловсрол, 1991. - х. 22-23.

Хичээлийн материал: ½ ландшафтын хуудас цаас, өнгөт харандаа.

II долоо хоног

Хичээл №14

Хичээлийн сэдэв : « Цасан бөмбөг, том жижиг» .

Хөтөлбөрийн агуулга : дугуй объект зурах чадварыг нэгтгэх. Тоймоос хэтрэхгүйгээр будгаар будах зөв техникийг сур. Хуудасны хоосон зайг дүүргэж зургийг давтана.

урьдчилсан ажил : цасан дээр тоглож буй хүүхдүүд.

Хичээлийн явц : см. Комарова Т.С. Цэцэрлэгийн харааны үйл ажиллагааны ангиуд: Ном. хүүхдийн багшийн хувьд цэцэрлэг. - 3 дахь хэвлэл, шинэчилсэн найруулга. болон нэмэлт - М .: Боловсрол, 1991. - х. 21-22.

Хичээлийн материал: ландшафтын хэмжээтэй эсвэл арай том хэмжээтэй өнгөт цаас, сойзны хэмжээнээс хамааран цагаан гуаш.

III долоо хоног

Хичээл №15

Хичээлийн сэдэв : « Серпентин бүжиглэж байна» .

Хөтөлбөрийн агуулга : хүүхдүүдэд янз бүрийн хэлбэрийн (долгион, спираль, янз бүрийн хослолтой гогцоотой), өөр өөр өнгийн (улаан, цэнхэр, шар, ногоон) шугамыг чөлөөтэй зурахыг заах. Зурах гараа суллана. Будгаар зурах техникийг сайжруулах (ихэвчлэн сойзоор норгож, бүх чиглэлд чөлөөтэй хөдөлгөх). Өнгө, хэлбэрийн мэдрэмжийг хөгжүүлэх.

урьдчилсан ажил : шинэ жилийн сүлд модны дүрс бүхий ил захидал, хуанли үзэх. Серпентинтэй дидактик болон гадаа тоглоомууд. "Tassel бүжиг", "алхах шугам" дасгал.

Хичээлийн явц : см. Лыкова I.A. Цэцэрлэгийн харааны үйл ажиллагаа: төлөвлөлт, ангийн тэмдэглэл, удирдамж. Бага бүлэг. - М .: "КАРАПУЗ - ДИДАКТИК", 2006. - х. 70-71.

Хичээлийн материал: янз бүрийн хэлбэр, хэмжээтэй цагаан цаас; gouache будаг, эсгий үзэг; сойз, палитр, устай аяга (лонхтой); цаас, даавуун салфетка; янз бүрийн өнгөтэй серпентин.

IV долоо хоног

Хичээл №16

Хичээлийн сэдэв : Зоригтойгоор зурах.

Хөтөлбөрийн агуулга : хүүхдүүдийг зурах, зургийн агуулгыг бодох, хуудсыг бүхэлд нь бөглөх. Дууссан зургуудыг үзэх, тэдгээрийн талаар ярих, таашаал авах хүслийг бий болго. Бие даасан байдал, бүтээлч байдлыг төлөвшүүлэх.

урьдчилсан ажил : алхах ажиглалт.

Хичээлийн явц : см. Комарова Т.С. Цэцэрлэгийн харааны үйл ажиллагааны ангиуд: Ном. хүүхдийн багшийн хувьд цэцэрлэг. - 3 дахь хэвлэл, шинэчилсэн найруулга. болон нэмэлт - М .: Боловсрол, 1991. - х. 24.

Хичээлийн материал: цагаан, ногоон, шар өнгийн гуашь өнгийн зөөлөн өнгөт цаасны ландшафтын хуудас.

Нэгдүгээр сар

Би долоо хоног

Хичээл №17

Хичээлийн сэдэв : « Зул сарын гацуур модыг гэрэл, бөмбөгөөр чимэглэсэн» .

Хөтөлбөрийн агуулга : хүүхдүүдэд зураас (босоо, хэвтээ эсвэл ташуу) -аас бүрдэх объектыг зурахыг заах. Зурган дээр ганган гацуур модны дүрсийг бүтээж сур. Зул сарын гацуур модыг том, бүтэн хуудас зурж сурах; наах, дугуй хэлбэр, шугам зурах арга техникийг ашиглан чимэглээрэй. Хүүхдийн гоо зүйн ойлголтыг хөгжүүлэх. Ягаан, хөх өнгийн цэцэгсийг танилцуул. Хүүхдүүдийн анхаарлыг зургийг анхаарч үзэх, тэдэнд дүрсэлсэн тайлбар өгөх. Сайхан зургуудаас баяр баясгалангийн мэдрэмжийг төрүүл. Үргэлжлүүлэн хүүхдүүдэд будаг, сойз хэрэглэх, сойз угаах арга барилыг заах.

урьдчилсан ажил : Цэцэрлэгийн гацуур мод, бүлгийн өрөөнд байгаа гацуур модыг бусад модтой харьцуулж үзээрэй. Шинэ жил, зул сарын баярт оролцох, зул сарын гацуур мод дээрх чимэглэлийг үзэх.

Хичээлийн явц : см. Комарова Т.С. Цэцэрлэгийн харааны үйл ажиллагааны ангиуд: Ном. хүүхдийн багшийн хувьд цэцэрлэг. - 3 дахь хэвлэл, шинэчилсэн найруулга. болон нэмэлт - М .: Боловсрол, 1991. - х. 25, 26.

Хичээлийн материал: ландшафтын цаас, будаг - хар ногоон, шар, ягаан, хөх, цагаан өнгийн гуаш; 2 хэмжээтэй сойз, даавуун салфетка, нэг савтай ус.

III долоо хоног

Хичээл №18

Хичээлийн сэдэв : « Хараач - уут, калачи ...» .

Хөтөлбөрийн агуулга : хүүхдүүдийн гурилан боов, боов зурах сонирхлыг төрүүлэх. Хэмжээ (диаметр) нь ялгаатай цагираг (багель, уут) зурж сур, өөрөө сойз сонго: өргөн овоолготой - уут зурах, нарийн овоолготой - уут зурах. Гуаш будгаар зурах техникээр дадлага хийх. "Нүд - гар" систем дэх нүд, зохицуулалтыг хөгжүүлэх.

урьдчилсан ажил : гадаа тоглоом, цагираг бүхий дасгалууд (өнхрөх, доороос болон цээжнээс хоёр гараараа шидэх, гараас гарт шилжүүлэх). Төрөл бүрийн хэмжээтэй пирамидын цагирагуудыг хүрэлцэх мэдрэмж, хэлбэр, өнгөний ойлголтыг шалгах, шалгах. "Өнгөт цагираг" дидактик тоглоом (хэлбэр, өнгө, хэмжээг ойлгох чадварыг хөгжүүлэх). "Bablis - Donuts" сэдвээр загварчлах, зурах, хэрэглэх хичээлүүд. Оросын ардын зугаа цэнгэлийн хамтарсан түүх (хүүхдүүд муурны өмнөөс ярьдаг):

- Кисонка - мурысенка,

Та хаана байсан бэ?

- Тээрэм дээр.

- Кисонка - мурысенка,

Тэр тэнд юу хийсэн бэ?

- Би гурил нунтагласан.

- Кисонка - мурысенка,

Гурилаар юу хийсэн бэ?

- Цагаан гааны талх.

- Та хэнтэй цагаан гаатай талх идсэн бэ?

- Нэг.

- Ганцаараа идэж болохгүй!

Ганцаараа идэж болохгүй!

Хичээлийн явц : см. Лыкова I.A. Цэцэрлэгийн харааны үйл ажиллагаа: төлөвлөлт, ангийн тэмдэглэл, удирдамж. Бага бүлэг. - М .: "КАРАПУЗ - ДИДАКТИК", 2006. - х. 82-83.

Хичээлийн материал: хүүхдэд: сонгох цаас - цайвар цэнхэр, цайвар ногоон, ягаан (арын дэвсгэр дээр), шар гуашь будаг, 2 хэмжээтэй багс, эсгий үзэг, хэлбэрийг шалгах картон цагираг, лонхтой ус, даавуун салфетка овоолго хатаах зориулалттай. Багш нь будсан цагираг бүхий янз бүрийн хэмжээтэй хоёр дөрвөлжин хуудас цаастай - пончик, гурилан бүтээгдэхүүн.

IV долоо хоног

Хичээл №19

Хичээлийн сэдэв : « Боов зам уруу өнхрөв» - хуйвалдааны зураг.

Хөтөлбөрийн агуулга : хүүхдүүдэд ардын үлгэр дээр тулгуурлан зурж сургах. Зам дагуу эргэлдэж, дуу дуулдаг колобокийн дүр төрхийг бий болгох сонирхлыг төрүүл. Өөр өөр техникийг хослуулах: гуаш будгаар колобок зурах (дугуй эсвэл зууван хэлбэртэй өнгөт толбо), эсгий үзэг ашиглан урт долгион эсвэл ороомог замыг зурах. Харааны хувьд - дүрслэлийн сэтгэлгээ, төсөөллийг хөгжүүлэх. Үлгэрийн баатруудын талаархи сэтгэгдэл, санаа бодлыг харааны үйл ажиллагаанд тусгах сонирхлыг нэмэгдүүлэх.

урьдчилсан ажил : Оросын ардын үлгэр "Колобок"-ыг уншиж, түүний агуулгын талаархи яриа. Амьтны зургийг шалгах (ном дахь зураг). Колобокийн дүр төрхийг бий болгох. Бөмбөгийг зурах, могой, "сойз бүжиглэж байна", "алхаж буй шугам" уран сайхны агуулгатай дидактик дасгалууд.

Хичээлийн явц : см. Лыкова I.A. Цэцэрлэгийн харааны үйл ажиллагаа: төлөвлөлт, ангийн тэмдэглэл, удирдамж. Бага бүлэг. - М .: "КАРАПУЗ - ДИДАКТИК", 2006. - х. 86-87.

Хичээлийн материал: Янз бүрийн өнгийн цаасан (цагаан, цайвар ногоон, хөх, цэнхэр) сунасан хуудас (судал) - хүүхдэд зориулсан гуашь будаг, багс, аяга ус, эсгий үзэг эсвэл өнгийн харандаа, цаас, даавуу салфетка. "Цагаан гаатай хүн" Оросын ардын үлгэрийн хүүхэлдэйн театрын дүрүүд.

Хоёрдугаар сар

Би долоо хоног

Хичээл №20

Хичээлийн сэдэв : "Цасан хүн" .

Хөтөлбөрийн агуулга : дугуй дүрс зурах хүүхдүүдэд дасгал хийх. Зурган дээр хэд хэдэн хэсгээс бүрдсэн объектын бүтцийг дүрслэх, сойзны бүх үсээр дээрээс доош эсвэл зүүнээс баруун тийш тасралтгүй шугамаар дугуй дүрс зурах ур чадварыг нэгтгэх.

урьдчилсан ажил : цасан хүнийг загварчлан алхах, номон дээрх чимэглэлийг үзэх.

Хичээлийн явц : см. Комарова Т.С. Цэцэрлэгийн харааны үйл ажиллагааны ангиуд: Ном. хүүхдийн багшийн хувьд цэцэрлэг. - 3 дахь хэвлэл, шинэчилсэн найруулга. болон нэмэлт - М .: Боловсрол, 1991. - х. 28.

Хичээлийн материал: өнгөт цаас - хөх (бүдэг), саарал, цагаан гуаш, сойз, савтай ус, даавуун салфетка.

II долоо хоног

Хичээл №21

Хичээлийн сэдэв : "Цасан дээрх мод" .

Хөтөлбөрийн агуулга : өвлийн зургийг зургаар дамжуулж сур. Мод зурах дасгал хийх. Нэг хуудсан дээр хэд хэдэн мод байрлуулж сур. Урлагийн шинэ материалыг танилцуулах (нүүрс, шохойтой ажиллах үед). Сойз угаах чадварыг нэгтгэх (будагтай ажиллах үед). Гоо зүйн ойлголтыг хөгжүүлэх.

Хичээлийн явц : см. Комарова Т.С. Цэцэрлэгийн харааны үйл ажиллагааны ангиуд: Ном. хүүхдийн багшийн хувьд цэцэрлэг. - 3 дахь хэвлэл, шинэчилсэн найруулга. болон нэмэлт - М .: Боловсрол, 1991. - х. 31.

Хичээлийн материал: ½ цомгийн хуудас (цэнхэр эсвэл саарал), цагаан шохой, нүүрс эсвэл гуашийн будаг (хүрэн, цагаан).

III долоо хоног

Хичээл №22

Хичээлийн сэдэв : "Онгоцууд нисч байна" .

Хөтөлбөрийн агуулга : хэд хэдэн хэсгээс бүрдсэн объектуудыг зурж сурах. Янз бүрийн чиглэлд шулуун шугам зурах чадварыг бэхжүүлэх. Сэдвийн дүр төрхийг илэрхийлж сур. Гоо зүйн ойлголтыг хөгжүүлэх.

урьдчилсан ажил : тоглоом, зураг үзэх.

Хичээлийн явц : см. Комарова Т.С. Цэцэрлэгийн харааны үйл ажиллагааны ангиуд: Ном. хүүхдийн багшийн хувьд цэцэрлэг. - 3 дахь хэвлэл, шинэчилсэн найруулга. болон нэмэлт - М .: Боловсрол, 1991. - х. гучин.

Хичээлийн материал: цайвар саарал будаг, цайвар цэнхэр цаасан ландшафтын хуудас.

IV долоо хоног

Хичээл №23

Хичээлийн сэдэв : « Ээжид зориулсан цэцэг (мэндчилгээний хуудас)» - аппликешны элементүүдээр зурах.

Хөтөлбөрийн агуулга : Гуравдугаар сарын 8-нд ээждээ бэлэг болгон зураг зурах хүслийг төрүүл. Ургамлын гадаад төрх байдлын талаархи санаан дээр үндэслэн цэцэг зурж сур (королла, иш, навч). Гуаш будгаар зурах техник дээр дадлага хий: янз бүрийн хэлбэр, шугамыг нэгтгэж, сойзны өнгө, хэмжээг бие даан сонгох. Хэлбэр, өнгөний мэдрэмжийг хөгжүүлэх. Эцэг эхчүүдэд анхаарал халамж тавих хандлагыг төлөвшүүлэх.

урьдчилсан ажил : мэндчилгээний картын цуглуулга. Алтанзул цэцэг болон бусад хаврын цэцэгсийг судлах, гадаад төрх байдлын санааг тодруулах (жишээлбэл, алтанзул цэцэг нь хонх хэлбэртэй тод нахиа эсвэл урвуу юбка, урт шулуун иш, урт навч, дэлбээ нь өөр өөр өнгөтэй байдаг. ). Ээж, эмээ нарын тухай яриач.

Хичээлийн явц : см. Лыкова I.A. Цэцэрлэгийн харааны үйл ажиллагаа: төлөвлөлт, ангийн тэмдэглэл, удирдамж. Бага бүлэг. - М .: "КАРАПУЗ - ДИДАКТИК", 2006. - х. 106 - 107.

Хичээлийн материал: давхар ил захидал хэлбэрээр хагас нугалсан цагаан цаас, ваарны дүрс (хүүхдийн сонголт), өнгөт харандаа эсвэл эсгий үзэг, хөвөн нахиа, гуаш будаг, сойз, лонхтой ус, цавуу эсвэл цавуу, цаас ба даавуун салфетка.

Гуравдугаар сар

Би долоо хоног

Хичээл №24

Хичээлийн сэдэв : "Нар гэрэлтэж байна" .

Хөтөлбөрийн агуулга : зурган дээрх нарны дүрсийг илэрхийлж сурах, бөөрөнхий хэлбэрийг шулуун шугамтай хослуулах. Савны ирмэг дээр илүүдэл будгийг шахах чадварт дасгал хий. Тухайн сэдэвтэй холбоотой зургаар зургийг нөхөж сур. Бие даасан байдал, бүтээлч байдлыг төлөвшүүлэх.

урьдчилсан ажил : алхаж байхдаа ажиглалт хийх, чимэглэлийг үзэх.

Хичээлийн явц : см. Комарова Т.С. Цэцэрлэгийн харааны үйл ажиллагааны ангиуд: Ном. хүүхдийн багшийн хувьд цэцэрлэг. - 3 дахь хэвлэл, шинэчилсэн найруулга. болон нэмэлт - М .: Боловсрол, 1991. - х. 29. (Хичээлийн явц, агуулгын талаархи нэмэлт материалыг үзнэ үү. Лыкова I.A. Цэцэрлэгийн харааны үйл ажиллагаа: төлөвлөлт, ангийн тэмдэглэл, удирдамж. Бага бүлэг. - М .: "КАРАПУЗ - ДИДАКТИК", 2006. - х. 118-119.)

Хичээлийн материал: өнгөт цаасны ландшафтын хуудас (зөөлөн хөх эсвэл саарал өнгө), шар, цагаан, улаан, хүрэн, ногоон, хар гуаш; сойз, хөвөн нахиа, эсгий үзэг, лонхтой ус, салфетка.

Би долоо хоног

Хичээл №25

Хичээлийн сэдэв : « Алчуур, алчуурыг угаана» .

Хөтөлбөрийн агуулга : тэгш өнцөгт ба дөрвөлжин объектуудыг (алчуур, алчуур) босоо болон хэвтээ шугамаар тус тусад нь зурж сурах. Тэгш өнцөгт хэлбэрийг танилцуул. Будсан объектыг чимэглэх, шугаман зураг дээр үндэслэн найрлагыг бий болгох сонирхлыг бий болгох (маалинган даавууг утсан дээр хатаана). Дүрслэлийн сэтгэлгээг хөгжүүлэх. Өнгөт харандаагаар зураг зурах, зурах арга техникийг үргэлжлүүлэн боловсруул.

урьдчилсан ажил : тоглоомд хүүхдүүдийг тэгш өнцөгт хэлбэртэй объектуудтай танилцуулах.

Хичээлийн явц : см. Комарова Т.С. Цэцэрлэгийн харааны үйл ажиллагааны ангиуд: Ном. хүүхдийн багшийн хувьд цэцэрлэг. - 3 дахь хэвлэл, шинэчилсэн найруулга. болон нэмэлт - М .: Боловсрол, 1991. - х. 32-33. (Хичээлийн явц, агуулгын талаархи нэмэлт материалыг үзнэ үү. Лыкова I.A. Цэцэрлэгийн харааны үйл ажиллагаа: төлөвлөлт, ангийн тэмдэглэл, удирдамж. Бага бүлэг. - М .: "КАРАПУЗ - ДИДАКТИК", 2006. - х. 100-101.)

Хичээлийн материал: өнгөт харандаа, 10х20 см хэмжээтэй цаасан тууз, утастай. Хүүхдийн зургийн анхны үзэсгэлэнг зохион байгуулах зориулалттай гоёл чимэглэлийн хавчаар бүхий олс. Маягтыг шалгах салфетка. Харьцуулахын тулд салфетка, алчуур.

III долоо хоног

Хичээл №26

Хичээлийн сэдэв : "Хүрз" .

Хөтөлбөрийн агуулга : дөрвөлжин хэлбэрийн нэг хэсэг, шулуун саваанаас бүрдсэн зүйлийг зурж, бүтэц, харьцааг зөв илэрхийлж сурах. Нэг чиглэлд хэрхэн будаж сурах. Сойзыг зайлж, хатаах чадварыг засахын тулд.

урьдчилсан ажил : зураглал үзэх.

Хичээлийн явц : см. Комарова Т.С. Цэцэрлэгийн харааны үйл ажиллагааны ангиуд: Ном. хүүхдийн багшийн хувьд цэцэрлэг. - 3 дахь хэвлэл, шинэчилсэн найруулга. болон нэмэлт - М .: Боловсрол, 1991. - х. 33-34.

Хичээлийн материал: Мөрний ир. Цаасны хэмжээ ½ ландшафтын хуудас, улаан, шар гуаш; сойз, савтай ус, даавуун салфетка.

IV долоо хоног

Хичээл №27

Хичээлийн сэдэв : "Ном - нялх хүүхэд" .

Хөтөлбөрийн агуулга : гараараа зүүнээс баруун тийш, дээрээс доошоо тасралтгүй хөдөлгөөнөөр дөрвөлжин дүрс зурах хэлбэржүүлэх хөдөлгөөнийг заах (хөдөлгөөнийг аль аль талаас нь эхлүүлж болно). Дээрээс доош эсвэл зүүнээс баруун тийш гар хөдөлгөөнөөр будах аргыг тодруулах. Төсөөллийг хөгжүүлэх.

урьдчилсан ажил : ном үзэж байна. Тэднийг уншиж байна.

Хичээлийн явц : см. Комарова Т.С. Цэцэрлэгийн харааны үйл ажиллагааны ангиуд: Ном. хүүхдийн багшийн хувьд цэцэрлэг. - 3 дахь хэвлэл, шинэчилсэн найруулга. болон нэмэлт - М .: Боловсрол, 1991. - х. 34.Би: Хатагтай .

Хөтөлбөрийн агуулга : хүүхдүүдэд шавьжны тод илэрхийлэлтэй зургийг зурахыг заа. Багшийн гараар цаасан дээрээс хайчилж авсан ногоон навч дээр үндэслэсэн найрлагыг бий болгох боломжийг харуулах (зураг, хэрэглээний нэгдмэл). Байгалийн үзэсгэлэнт объектуудад сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл үзүүлэх. Будгаар зурах техникийг сайжруулах (бөөрөнхий хэлбэрийн муруйг давтаж, хоёр хэрэгслийг хослуулах - сойз, хөвөн арчдас). Хэлбэр, өнгөний мэдрэмжийг хөгжүүлэх.

урьдчилсан ажил : "нар" цох (хатагтайн) зургийг үзэх. Уран шүлэг, шившлэг унших. Хичээлийн жилийн туршид дугуй хэлбэртэй объектуудыг зурах.

Хичээлийн явц : см. Лыкова I.A. Цэцэрлэгийн харааны үйл ажиллагаа: төлөвлөлт, ангийн тэмдэглэл, удирдамж. Бага бүлэг. - М .: "КАРАПУЗ - ДИДАКТИК", 2006. - х. 130 - 131.

Хичээлийн материал: багшийн өнгөт цааснаас хайчилж авсан ногоон навч (зураг зурах үндэс), улаан, хар өнгийн гуашь будаг, 2 хэмжээтэй багс, хөвөн нахиа, лонхтой ус, цаас, даавуун салфетка. Хатагтай хорхойн зураг.

I V долоо хоног

Хичээлийн сэдэв : « Би гартаа туг барьж байна» - сэдэвчилсэн зураг.

Хөтөлбөрийн агуулга : хүүхдүүдэд дөрвөлжин ба тэгш өнцөгт объект зурахыг үргэлжлүүлэн заа. Геометрийн дүрсийн талаарх ойлголтоо боловсронгуй болго. Загварын дагуу (тэгш өнцөгт, дөрвөлжин, хагас дугуй, гурвалжин) янз бүрийн хэлбэрийн тугуудын дүрсийг сонирхох. Хэлбэр, өнгөний мэдрэмжийг хөгжүүлэх.

урьдчилсан ажил : "Бид алчуур, алчуур угаадаг" хичээл дээр дөрвөлжин ба тэгш өнцөгт хэлбэртэй объектуудыг зурах. Хичээл дээр тугуудаас хэмнэлтэй найруулга зохиох нь "Тугнууд маш өөр байдаг". Төрөл бүрийн хэлбэрийн тугуудыг шалгаж байна. Дидактик тоглоомууд нь хэмнэлийн мэдрэмжийг хөгжүүлэх, өнгө, хэлбэрээрээ ээлжлэн солигдсон элементүүдээс хээ зохиох дасгал хийх. Тэгш өнцөгт ба гурвалжин хэлбэртэй объектуудыг шалгах. Геометрийн дүрсүүдийн санааг тодруулах (дөрвөлжин, тэгш өнцөгт, гурвалжин). Объектуудыг (геометрийн дүрс) хэлбэр, өнгөөр ​​ялгах, ангилах. Хичээлийн сэдэв : « Өвс дэх Dandelions» .

Хөтөлбөрийн агуулга : цэцэглэж буй нугын гоо үзэсгэлэн, цэцгийн хэлбэрийг зурган дээр илэрхийлж сур. Будгийн техникээр дадлага хийх. Сойзыг зөөлөн угаах чадварыг бэхжүүлэхийн тулд өөдөс дээр шавхана. Зурсан зургаас таашаал авах чадварыг хөгжүүл. Гоо зүйн ойлголт, бүтээлч төсөөллийг хөгжүүлэх.

урьдчилсан ажил : Е.Серовагийн "Dandelion" шүлгийг сурах, хүүхдийн номон дээрх чимэглэлийг үзэх, "Ижил цэцэг олох" алхаж тоглох.

Хичээлийн явц : см. Комарова Т.С. Цэцэрлэгийн харааны үйл ажиллагааны ангиуд: Ном. хүүхдийн багшийн хувьд цэцэрлэг. - 3 дахь хэвлэл, шинэчилсэн найруулга. болон нэмэлт - М .: Боловсрол, 1991. - х. 41-42. (Хичээлийн явц, агуулгын талаархи нэмэлт материалыг үзнэ үү. Лыкова I.A. Цэцэрлэгийн харааны үйл ажиллагаа: төлөвлөлт, ангийн тэмдэглэл, удирдамж. Бага бүлэг. - М .: "КАРАПУЗ - ДИДАКТИК", 2006. - х. 140-141.)

Хичээлийн материал: ногоон цаас, шар, ногоон гуашь, 2 хэмжээтэй багс, хөвөн нахиа, савтай ус, цаас, даавуун салфетка, эсгий үзэг.

I II долоо хоног

Хичээл №34

Хичээлийн сэдэв : « Филимоновын тоглоомууд» .

Хөтөлбөрийн агуулга : хүүхдүүдэд Филимоново тоглоомыг өөрийн онцлог, дүрслэлийн илэрхийлэлтэй ардын урлаг, гар урлалын төрөл болгон танилцуулах. Тоглоомын гар урчуудын гар урлалын талаархи анхны санааг бий болгох. Филимоновын тоглоом дээр үндэслэн хүүхдүүдийн бүтээлч байдлыг бий болгох. Цаасан дээр хайчилж авсан дүрс дээр хээ зурж сур. Чимэглэлийн болон өнгөний хослолын онцлог шинж чанаруудын талаар санаа өгнө үү.

урьдчилсан ажил : гоёл чимэглэлийн болон хэрэглээний урлагийн объектуудын үзлэг, энэ бүх үзэсгэлэнт зүйлийг гар урчууд - ардын гар урчууд бүтээсэн тухай яриа. Филимоновын тоглоомын үзлэг. Тоглоом - ардын тоглоомтой зугаа цэнгэл.

Хичээлийн явц : см. Лыкова I.A. Цэцэрлэгийн харааны үйл ажиллагаа: төлөвлөлт, ангийн тэмдэглэл, удирдамж. Бага бүлэг. - М .: "КАРАПУЗ - ДИДАКТИК", 2006. - х. 136 - 139.

Хичээлийн материал: Хүүхдүүд тахиа, кокерелын цаасан дүрс, гуаш будгаар (Филимоновын тоглоомын өнгөт палитр), нимгэн сойз, аяга ус, цаас, даавуун салфеткатай байдаг. Багш нь Филимоновын тоглоом, бяцхан үзүүлбэр тоглох чимэглэлтэй; Онцлог өнгөний хослол, гоёл чимэглэлийн элементүүд бүхий дидактик гарын авлага. Комарова Т.С. Цэцэрлэгийн харааны үйл ажиллагааны ангиуд: Ном. хүүхдийн багшийн хувьд цэцэрлэг. - 3 дахь хэвлэл, шинэчилсэн найруулга. болон нэмэлт - М .: Боловсрол, 1991. - х. 42-43.

Хичээлийн материал: өнгөт цаас, гуаш улаан, цагаан, цэнхэр, шар, ногоон; 2 хэмжээтэй багс, савтай ус, даавуу, цаасан салфетка.