ОЛЬГА ТЮМЕНЦЕВА

Зорилтот:намрын талаархи мэдлэгийг нэгтгэх, анхны найрлагыг бий болгох.

Даалгаврууд:модны дүрсийг бүтээж сурах; өнгө, найрлагын мэдрэмжийг хөгжүүлэх; хөгжимд дурлах; сонирхлыг төлөвшүүлэх ба болгоомжтой хандлагабайгальд, түүний гоо үзэсгэлэнг зохион байгуулалтад тусгах хүслийг төрүүлэх;

Материал ба тоног төхөөрөмж: цагаан цаасдэвсгэрийн хувьд, өнгөт цаас, хайч, цавуу, даавуун салфетка, салфетка, дуу хураагч, П.И.Чайковскийн "Улирал" циклийн бүтээлүүдийн аудио бичлэг (намрын сарууд); навчны дүрс бүхий картууд.

Хичээлийн явц.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Би хүүхдүүдэд И.Буниний "Навчнууд унах" шүлгээс хэсэг уншиж өгсөн.

Ой нь будсан цамхаг шиг, нил ягаан, алт, час улаан,

Энэ нь гэрэлт хээрийн дээгүүр хөгжилтэй, алаг хана мэт зогсож байна.

Цэнхэр номин өнгөөр ​​шар өнгийн сийлбэртэй хуснууд гялалзаж,

Цамхаг шиг гацуур мод харанхуйлж, агч модны хооронд цэнхэр болж хувирдаг

Энд тэндгүй навчис дотор цонх шиг цоорхойнууд бий.

Зуны улиралд наранд хатсан ой нь царс, нарс үнэртэж байна;

Мөн намар тайван усалаг харшдаа орлоо.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Би хүүхдүүдийг унаж буй навчийг дүрслэхийг урьж байна.

Дидактик тоглоом "Аль модны навч?"

Сурган хүмүүжүүлэгч: Би нэг цаас харуулж байна, хүүхдүүд картон дээрээ ижил цаас хайж байна.

Би хүүхдүүдийг бага зэрэг сунгаж, тайвшруулахыг зөвлөж байна.

Биеийн тамирын минут.

Навч унах

Тэнгэрт үүлс эргэлдэж байна, (Тэд хөлөөс хөл рүү жигд шилждэг.)

Алхам бүр шалбааг. (Өндөр өвдгөөрөө байрандаа алх.)

Намрын өдөр гунигтай, (Бүсэн дээр гараа баруун тийш эргүүлнэ.)

Гудамжинд навчис унав. (Тэд байрандаа эргэлддэг.)

зам дагуу мөлхөж байна (Тойрог хэлбэрээр хялбархан гүйх.)

Шар цасан шуурга.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид хүрэн цаасан дээрээс модны их бие, өөр өөр өнгийн навчийг хайчилж, цагаан дэвсгэр дээр наа.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Би модны дүр төрхийг бий болгох үе шатуудыг харуулж, сануулж байна. П.И.Чайковскийн “Улирал” циклийн намрын сэдэвт зохиолууд тоглогддог. Хүүхдүүд модны дүрсийг хайчилж, бүтээдэг. Ажиллаж байхдаа би хангадаг хувь хүний ​​тусламж.

4. Дүгнэлт.

Дууссан ажлын дүн шинжилгээ.

Сэдвийн талаархи нийтлэлүүд:

Би хайртай Маамынхаа хуудсан дээр Светлана Давааевагийн маш сонирхолтой мастер анги үзсэн бөгөөд хүүхдүүдтэйгээ адилхан будсан шилэн цонх хийхийг үнэхээр хүсч байсан.

Интеграци боловсролын бүсүүд: урлаг, гоо зүйн хөгжил, нийгэм, харилцааны хөгжил, танин мэдэхүйн хөгжил.

Сайн байцгаана уу, эрхэм хамт олон, миний хуудасны зочид та бүхэнд байгалийн гаралтай материалаар хийсэн аппликейшныг толилуулж байна. Хүүхдүүд бүх зүйлд дуртай.

Зүсэх техникийг ашиглан applique. Хичээлийн хувьд бидэнд хэрэгтэй болно: бэлтгэсэн хуудас (бид үүнийг хоёр хагас болгон хуваах, Атираат цаас.

Шууд конспект боловсролын үйл ажиллагаадэлхийн цогц дүр төрхийг бүрдүүлэх талаар бэлтгэл бүлэг“Цэцэрлэгт ч бай...

"Намрын зураг" байгалийн материалын хэрэглээний талаархи шууд боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй.Хотын төсвийн сургуулийн өмнөх боловсрол боловсролын байгууллага"Павлодаровскийн цэцэрлэг" Шууд боловсролын хураангуй.

Хөтөлбөрийн агуулга: Бүтээж сур өгүүллэгийн зохиолууд-аас байгалийн материал- хатаасан навч, дэлбээ; өнгөний мэдрэмжийг хөгжүүлэх.

Эльвира Иванова

Намар бүрэн дүүрэн ажиллаж байна . Өнөөдөр бид хүүхдүүдтэйгээ хамт өнгөрөөсөн сэдэв дээрх програм"Алтан намар ". Хүүхдүүдэд дараахь зүйлийг өгсөн зорилго: хөгжүүлэх нарийн моторт ур чадвархуруу, нүд, хөгжинө бүтээлч төсөөлөл, уран зөгнөл; Хүүхдүүдийн улирлын талаархи мэдлэгийг нэгтгэх - намар, гоёл чимэглэлийн зориулалттай сайхан гар урлал бүтээх хүслийг төлөвшүүлэх бүлгүүд.

Даалгаврыг хүлээн авсны дараа хүүхдүүдийн гарт ажил буцалж эхлэв. Мэдээж хүүхдүүд багшийн тусламжийг хүлээлгүй бие даан ажлаа хийж байгаа нь үнэхээр урамтай. Зарим хүүхдүүд шаарддаг маш их анхаарал хандуулдаг By янз бүрийн шалтгаанууд, тиймээс энэ удаад би энэ асуудлыг хөршүүддээ шилжүүлэхээр шийдсэн. Тусламж хүссэн хүүхдүүд их бахархаж байсан ярьсан: "Би Полинад тусалсан." Үүний үр дүнд бид шалтай болсон

Би энэ төрлийн ажлыг судалж үзсэн.








Сэдвийн талаархи нийтлэлүүд:

Намар бол ургац хураах цаг, үзэсгэлэн яармагийн цаг, мэдээжийн хэрэг "Алтан намар" байгалийн материалаар хийсэн гар урлалын үзэсгэлэнгийн цаг болжээ. Тийм шүү.

Бэлтгэл бүлгийн нэгдсэн хичээл "Алтан намар" хуйвалдааны зураг дээр үндэслэн дүрсэлсэн өгүүллэг зохиох.Сэдэв: Зохиол дүрсэлсэн түүх By хуйвалдааны зураг"Алтан намар". Зорилго: Өгүүллэг бичих чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх.

Baranova N.V. багш-ярианы эмч MBDOU "4-р цэцэрлэг" Великие Луки. Сэдэв: Намар. Манай цэцэрлэгт хүрээлэнгийн моднууд. Хувийн түүхийг эмхэтгэх.

Бэлтгэл бүлгийн урлагийг хөгжүүлэх боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй. И.И.Левитаны "Алтан намар" зураг GCD хураангуй урлагийн хөгжилбэлтгэл бүлэгт. И.И.Левитаны "Алтан намар" зураг. Зорилго: - Хүүхдийг...

"Алтан намар" бэлтгэл бүлгийн гадаад ертөнцтэй танилцах хичээлийн хураангуй.Хичээлийн хураангуй "Алтан намар" Зорилго: Хүүхдүүдийн санаа бодлыг нэгтгэх. онцлог шинж чанарууднамар, намрын үзэгдлүүд. Зорилго: 1. Заах.

Бэлтгэл сургуулийн "Алтан намар" бүлгийн урлагийн үйл ажиллагааны хичээлийн хураангуйПрограм хангамжийн контент! "Пойнтилизм" уран зургийн уламжлалт бус хөдөлгөөнийг хүүхдүүдэд танилцуулах; -“Алтан намар” зохиолыг хэрхэн бүтээхийг заана.

"Алтан намар" бэлтгэл бүлгийн зургийн хичээлийн хураангуйХөтөлбөрийн агуулга: тодруулж сур өөр өөр арга хэрэгсэлилэрхийлэл (өнгө, найрлага, хэмнэл, намрын дүр төрхийг илэрхийлэх, ур чадварыг нэгтгэх.

Даалгаварууд:

  • бүтээх сонирхлыг төрүүлэх багаар ажиллах"Намрын мод";
  • хүүхдүүдэд зохиохыг заах хамтын бүрэлдэхүүннэгтгэх дүрс (их бие, модны титэм) дээр үндэслэсэн зүссэн хэсгүүдээс (алга);
  • ур чадварыг хөгжүүлэх: контурын дагуу болгоомжтой зүсэж, хэсгийг наа;
  • хамтын бүтээлч хамтын ажиллагааны ур чадварыг хөгжүүлэх.

Бусад салбартай нэгтгэх:

  • харилцаа холбоо;
  • танин мэдэхүй;
  • уран зохиол унших.

Баяжилт үгсийн сан: чимэглэл, өнгө, титэм, навч унах.

Урьдчилсан ажил.

Байгалийн өөрчлөлтийг ажиглах, гербарийн навч цуглуулах намрын цэцэрлэгт хүрээлэнд аялал хийх. Уншиж байна урлагийн бүтээл"алтан" намрын тухай. И.И.Левитан, И.И.Шишкин нарын намрыг дүрсэлсэн уран зургийн үзлэг.

Материал ба багаж хэрэгсэл.

  • хэлбэр, хэмжээ, өнгөөр ​​ялгаатай өнгөлөг навчны гербари;
  • намрын модыг дүрсэлсэн I. I. Левитаны зургууд;
  • модны зураг;
  • өнгөт цаас;
  • энгийн харандаа;
  • хайч;
  • цавуу ба цавуу сойз;
  • даавуу эсвэл цаасан салфетка.

1-р шат.

Хуурай навчнууд ширээн дээр хэвтэж байна янз бүрийн хэлбэрүүдболон өнгө. Хүүхдүүд тэднийг анхааралтай хардаг. Багш Ю.Каспаровагийн “Намрын навчис” шүлгийг уншиж байна.

Навчнууд бүжиглэж, навчнууд эргэлдэж байна

Тэд миний хөл дор тод хивс шиг унадаг.

Тэд үнэхээр завгүй байгаа юм шиг

Ногоон, улаан, алтлаг...

Maple навч, царс навч,

Нил ягаан, час улаан, бүр бургунд...

Би навчаа санамсаргүй байдлаар шиддэг -

Би бас навч уналтыг зохион байгуулж чадна!

- Шүлэгт ямар модны навчийг дурдсан байдаг (агч, царс).

-Таны өмнө ямар модны навч харагдаж байна вэ? (хүүхдийн жагсаалт).

-Манай нутгийн байгаль ямар сайхан юм бэ намрын цагжилийн. Надад хэлээч, намар навчис юу болдог вэ? (өнгө өөрчлөгдөх, унах).

- Намрын улиралд навчны ямар өнгө, сүүдэр харагдах вэ? (хүүхдүүд дууддаг).

- Зөв. Төрөл бүрийн өнгө, тоглох нарны цацрагмөн сүүдэр гэх мэт баярын салют, байгаль бидэнд бэлэглэдэг намрын өдрүүд. Уран бүтээлчид уран зурагтаа намрын сайхныг хэрхэн алдаршуулж байсныг хараарай. (Левитаны уран зургийн үзүүлбэр). Намар моддыг тансаг чимэглэлээр чимэглэв. Ийм олон янзын өнгө нь нүдийг баясгадаг!

2-р шат.

Модны зургийг үзүүл.

- Тэд модны бүх навчийг ямар үг гэж нэрлэдэгийг хэн мэдэх вэ? (титэм).

- Зөв. Өнөөдөр ангидаа бид гайхалтай зүйл хийх болно намрын мод, мөн манай модны титэмийг бүтээхийн тулд танд алга, өнгөт цаас, энгийн харандаа, хайч, цавуу хэрэгтэй болно. Энэ бол огтолсон цаасан далдуу мод нь бидний модны навч болно. Үүний тулд:

  • Бид эхлээд далдуу модыг энгийн харандаагаар тоймлох болно;
  • дараа нь контурын дагуу зүсэх;
  • Дараа нь бид үүнийг урьдчилан бэлтгэсэн дэвсгэр дээр нааж болно (арын дэвсгэрийг хүүхдүүд багштай хамт өнгөт салфетка наасан).

Бэлтгэл бүлгийн GCD-ийн хураангуй.

Даалгаврууд.

  • Хүүхдүүдийг модульчлагдсан хэрэглээний арга - мозайктай танилцуулах, хангалттай харааны болон илэрхийлэлтэй намрын модыг бүтээх сонирхлыг бий болгох.
  • Ажлаа төлөвлөх, төлөвлөгөөгөө технологийн дагуу оновчтой арга техник ашиглан хэрэгжүүлэх чадварыг хөгжүүлэх.
  • Зохиолын мэдрэмжийг хөгжүүлэх.
  • Ангидаа уянгын шүлэг уншиж, хөгжим сонсох замаар бүлгийн сэтгэлзүйн тайтгарлыг бий болгоход хувь нэмэр оруулна.

Урьдчилсан ажил.Намрын тухай шүлэг унших, намрын модыг дүрсэлсэн зураг, хуулбарыг үзэх, байгалийг ажиглах.

Хичээлийн материал.Өнгөт картон нь найрлагын үндэс суурь (хүүхдийн сонголт), өнгөт, цагаан цаас, энгийн харандаа, цавуу, сойз, салфетка, тосон даавуу.

1. Багш хүүхдүүдийг М.Лесовагийн "Алтан бороо" шүлгийг сонсож, жилийн аль цагийг дүрсэлж байгааг тодорхойлохыг урьж байна.
Навч нараар дүүрч, навч наранд дэвтээсэн,
Тэд дүүрч, хүндэрч, эргэлдэж, нисч эхлэв.
Тэд бутнуудын дундуур чимээ шуугиан дэгдээж, мөчрүүдийн дээгүүр харайв.
Салхи алт шиг эргэлдэж, алтан бороо шиг чимээ гаргадаг.
Багш хүүхдүүдээс зохиолч алтан бороо гэж юу гэж нэрлэдэг, намар мод юу болдог, намрын улиралд навч шараас гадна өөр ямар өнгөтэй болдог болохыг олж мэддэг.
2. Хүүхдүүд навчис тарсан хивс рүү ойртоно. Хүн бүр өөрт таалагдсан навчаа сонгож, схемийн дагуу энэ тухай өгүүлдэг: хэмжээ - хэлбэр - аль модноос. Багш навчнууд өөр байгааг анзаарч, "Хосыг ол" тоглоомыг тоглохыг санал болгож байна.
3. Багш цаасан мозайкийн техникээр хийсэн намрын модны 2-3 дээжийг үзүүлж, хүүхдүүдийг өөрсдийн өвөрмөц мод хийхийг урьж байна.
Багш ажлын техник, дарааллын талаар ярьдаг.
A). Эхлээд та энгийн харандаа авч, ноорог зурах хэрэгтэй (ялангуяа модны их бие, титэм, хэрэв хүсвэл дэлхий, тэнгэр, нар);
б). Дараа нь та бэлтгэх хэрэгтэй " барилгын материал"(модны титэмд зориулж өнгөт цаасан туузыг сонгоод, урт ирмэгийн дагуу нарийн туузыг нугалж, нугалах шугамыг дундаас нь хоёр чиглэлд сайтар тэгшлээд, туузыг буцааж нугалж, сайтар урж, хэд хэдэн удаа давтана; дараа нь чи туузыг нэг нэгээр нь авч, салгах хэрэгтэй , үүнээс та олон өнгийн мозайк хийж болно).

Биеийн тамирын дасгал.

Бид навч, бид навч, бид намрын навч,
Бид мөчир дээр сууж, салхи үлээж, бид нисдэг.
Бид ниссэн, ниссэн, дараа нь нисэхээс залхсан,
Салхи салхилахаа больж, бид бүгдээрээ дугуйлан суув.
Гэнэт салхи дахин үлээж, навчийг хурдан хийв.
Бүх навчнууд нисч, сандал дээр суув.
(хүүхдүүд текстийн дагуу хөдөлгөөн хийдэг)


Хүүхдийн бие даасан ажил.

4. Эцэст нь хүүхдүүд ажилдаа орно: хуудас цаас авч, зурж, жижиг хэсгүүдэд цавуу түрхэж, дараалан эгнээ, олон өнгийн "навч", дараа нь их бие гэх мэт.
Ажлын үеэр багш тайван хөгжим асааж, муу байгаа хүүхдүүдэд ганцаарчилсан тусламж үзүүлдэг.
5. Хичээлийн төгсгөлд хүүхдүүд хийсэн ажлыг шалгаж, багш В.Нировичийн "Навчнууд унах" шүлгийг уншдаг.
Навч унах, навч унах, шар навчис нисч байна.

Шар агч, шар шаргал, тэнгэрт нарны шар тойрог.
Шар хашаа, шар байшин, дэлхий тэр чигээрээ шар өнгөтэй.
Шарлах, шарлах нь намар бол хавар биш гэсэн үг.

Хичээлийн дараа.Хүүхдүүдтэйгээ "намрын" шүлгийг сурч, намрын сайхан навчийг цуглуулж хатаа.

Ашигласан уран зохиолын жагсаалт.

  1. "Харааны үйл ажиллагаа цэцэрлэг: төлөвлөлт, хичээлийн тэмдэглэл, удирдамж. Ахлах бүлэг"И. А. Лыкова. - М.: "КАРАПУЗ-ДИДАКТИК", 2006 он.
  2. "Цэцэрлэгийн аппликейшн". A. N. Malysheva, N. V. Ermolova - Ярославль: Хөгжлийн академи, 2007 он.
  3. "Хичээл эхэллээ дүрслэх урлагцэцэрлэгт: Ахлах бүлэг: Хөтөлбөр, тэмдэглэл: Багш нарт зориулсан гарын авлага сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагууд"Г.С. Швайко. - М .: Хүмүүнлэг. Эд. VLADOS төв, 2000 он.

Намар бол онцгой урам зориг өгөх үе юм. “Алтан намар” сэдэвт аппликейшнаар жилийн энэ цаг үеийн гоо сайхныг гэрэлтэж яагаад болохгүй гэж?

Чихрийн цаасаар хийсэн самбар

Маш сонирхолтой санаацэцэрлэгт зориулсан намрын самбарчихрийн цаасаар хийсэн навчтай. Үүний оронд та алтан тугалган цаас хэрэглэж болно. Хэрэв та гэртээ хуучин сэтгүүлийн хайчилбар ихтэй бол тэдгээрийг бас ашиглаж болно.

Анхаар! Ийм хавтанг стандарт А4 хуудсан дээр эсвэл хагас талд нь хийж болно.

Юуны өмнө дэвсгэрийг бэлтгэх хэрэгтэй. Та ердийн өнгөт картон ашиглаж эсвэл өнгөт цааснаас суурь хийж болно. Бэлтгэсэн дэвсгэр дээр модны их биеийг наа (бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдэд). Эсвэл өөрөө зур (дунд бүлгийн хүүхдүүдэд).

Таслах олон тоонынавч. Тэд дусал хэлбэртэй байх ёстой. Илүү их байх тусмаа сайн. Хэд хэдэн өнгө хэрэглээрэй: ихэвчлэн шар, улбар шар, улаан.

Модон дээр навчийг наа. Навчнаас унасан навчийг дуурайлган хий. Хэрэв та хэд хэдэн модыг ингэж чимэглэвэл намрын сайхан ойтой болно.

Бүтээлээ жаазлаарай.

Намрын мод

Дараагийн програм нь илүү төвөгтэй юм. Та залуустай хамт хийж болно бага сургууль(2-р анги, 4-р ангийн хувьд).

Үүнийг хийхийн тулд танд хэрэгтэй болно:

  • Картон;
  • хөл хуваах;
  • Атираат картон;
  • Шар, улаан өнгийн өнгөт салфетка;
  • хайч;
  • PVA цавуу;
  • Багасгасан хэлбэрийн модны титэм.

Атираат картоноос зарим их биеийг хайчилж ав. Тэдгээрийн нэгийг нь оосороор боож өгнө.

Их биеийг цаасан дээр наа. Тэднийг спираль хэлбэртэй салфетка, татсан ширхэгээр чимэглээрэй. Аппликацын хүрээг картоноос хайчилж ав. Үүн дээр чимэглэсэн модыг наа. Хэрэглээг хуурай болго.

Ажил дууссан!

Илүү эрч хүчтэй байхын тулд та алхах үеэр цуглуулсан жинхэнэ хатаасан навчийг гоёл чимэглэлийн зориулалтаар ашиглаж болно намрын ой. Дараа нь ийм гар урлалыг цэцэрлэгт зориулж байгалийн материалаар хийсэн applique сэдвээр хийж болно.

Хурц кокерел

Намрын сэдэвтэй өөр нэг хэрэглүүр бол намрын навчаар хийсэн "Азарган тахиа" гар урлал юм.

Навч ашиглан тод applique өөр өөр модЭнэ нь таны хүүхдэд таалагдах нь гарцаагүй бөгөөд цэцэрлэгийн үзэсгэлэнд тохиромжтой. Үүнийг үүсгэхийн тулд танд хэрэгтэй болно:

  • Цагаан картон хуудас;
  • Өнгөт цаас;
  • PVA цавуу;
  • хайч;
  • Навч;
  • Эшберри.
  1. Арын дэвсгэр дээр (картонон хуудас) азарган тахиа зур (эсвэл бэлтгэсэн хайчилбарыг наа). Хуучин залуус шувууг шууд навчаар байрлуулж болно.
  2. Тахианы өдийг бий болгохын тулд янз бүрийн хэлбэр, өнгө, сүүдэртэй навчийг аргын дагуу нааж болно.
  3. Өнгөт цааснаас нүд, хөмсөг хайчилж ав. Сурагч нь rowan жимс болно.
  4. Бүх хэсгүүдийг наасан үед бэлэн аппликешныг хэвлэлийн доор хэдэн цагийн турш байрлуулна.

"Намрын сарнай"

Та хүүхэдтэйгээ хамт навчнаас жинхэнэ сарнай хийж болно. Энэ гар урлалын хувьд танд агч навч, утас хэрэгтэй болно.

Хуудсыг хагасаар нугалав.

Дараа нь хоолойгоор болгоомжтой өнхрүүлээрэй.

Та ийм нахиа авах болно.

Үүнийг утаснуудаар бэхлээрэй.

Өөр сүүдэртэй хуудсыг ав.

Хийсэн нахиагаа атираат хуудасаар боож, утсаар бэхлээрэй. Өөр хэдэн хуудас ав. Илүү их байх тусам цэцэг илүү гайхамшигтай.

Ийм намрын сарнай болж хувирав.