"Хөгжилтэй шидтэнтэй уулзах нь" холимог насны бүлгийн нэгдсэн хичээлийн хураангуй.

Кравченко Надежда Николаевна, MKDOU Бутурлиновскийн багш цэцэрлэгВоронеж мужийн Бутурлиновка, No7
Тодорхойлолт:Энэхүү хичээлийн хураангуй нь сургуулийн өмнөх боловсролын багш нарт хэрэгтэй бөгөөд сонирхолтой байх болно

Зорилтот:Хөгжил бүтээлч байдалхүүхдүүд
Даалгаварууд:
- Хүний биеийн хэсгүүдийн талаархи хүүхдийн мэдлэгийг бэхжүүлэх
- Хүний сэтгэл санааг ойлгохыг заах, хүүхдийн ярианд үгсийг идэвхжүүлэх: баяр баясгалан, уйтгар гуниг, уур хилэн.
- Хүүхдийн хуудасны хавтгайг (дөрвөлжин) чимэглэх чадварыг хөгжүүлэх. геометрийн хэлбэрүүд, дунд, хажуу, булангуудыг тодруулж, загвар хий. Хүүхдийн яриа, сэтгэх чадварыг хөгжүүлэх.
- Бусдад найрсаг хандах, тэдэнд таалагдах хүсэл эрмэлзэл, эелдэг харилцааг төлөвшүүлэх.

Урьдчилсан ажил:
Хүний сэтгэл санааны хэв маягийг авч үзэх - баяр баясгалан, уйтгар гуниг, уур хилэн.
Толин тусгалтай тоглоом "Нүүрнийхээ тусгалыг харуул" (баяр баясгалан, уйтгар гуниг, уур хилэн)
Тоглоомын нөхцөл байдал

Хичээлийн явц:

Мэндчилгээ:Хүүхдүүд тойрог дээр зогсож байна. (Тойрог бол хүн бүр бие биенээ харж, гар гараасаа хөтлөлцөж, үе тэнгийнхнийхээ дунд байгаа юм шиг мэдрэх боломж юм)
Бид бие биенээ хараад баяртай байна
Бид бүгд бие биенийхээ төлөө нэг юм,
Мөн бид үргэлж найзууд байх болно,
Мөн бидний нөхөрлөлийг эрхэмлэ!

Хүүхдүүд суудалдаа сууна. Хаалга тогшиж шуудан зөөгч хүүхдүүдэд боодол өгөв.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, дахин хараарай, бидэнд нууцлаг найз маань бэлэгтэй байна. Та бэлэг авах дуртай юу? (тийм) Та бэлэг авахад ямар мэдрэмж төрдөг вэ? (баяр баясгалан)
Тэнд юу байгааг харцгаая!
Багш багцыг нээж, захидлыг гаргаж ирээд уншина:

"Бяцхан найзууд минь! Би танд ид шидийн тэмдэг өгдөг.
Хэрэв та тэдгээрийг даавуугаар арчих юм бол
Миний заль мэхийг хараарай!

Багш хүүхдүүдэд маркер тарааж, туршилт хийхэд шаардлагатай бүх зүйлийг багтаасан ширээнд урина.


Хүүхдүүд эсгий үзэгийг даавуугаар үрж, жижиг цааснуудыг татдаг (өнгөт цааснаас хайчилж авсан геометрийн хэлбэрүүд)


Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, таны шидэт эсгий үзэг танд ямар геометрийн дүрсүүдийг татсан бэ?
Хүүхдүүд:Дугуй, дөрвөлжин, гурвалжин, зууван
Сурган хүмүүжүүлэгч:Эдгээрийг ашиглацгаая геометрийн хэлбэрүүдтом дөрвөлжин цагаан цаасан дээр хээ зураад нааж, нууцлаг найздаа өгье.

Хүүхдүүд геометрийн хэлбэрийн хэв маягийг хийж, нааж, булан, дунд болон хажуу талыг чимэглэдэг.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, бидний бэлэг бэлэн боллоо. Бүтээлүүд нь сонирхолтой бөгөөд маш олон янз байсан боловч яагаад ч юм бидний нууцлаг найз гарч ирээгүй. Бид тэднийг хэнд өгөх вэ? Тэр бидэнтэй тоглосоор л байгаа байх. Магадгүй тэр манай бүлгийн хаа нэгтээ нуугдаж байгаа юм болов уу?

"Нуугдах" тоглоом тоглогддог.

Хүүхдүүд бүлгээсээ том дугтуйтай өөр үсэг хайж олдог. Багштай хамт дугтуйг нээж уншина уу:

"Хэрвээ чи намайг хэн болохыг мэдэхийг хүсвэл
Тиймээс жаахан бод.
Тэр үед л би гарч ирнэ
Хэрэв чи намайг эвхвэл
Эдгээр цаасан маягтуудаас
Хамгийн олон янз!"

Хүүхдүүд том дугтуйнаас хүний ​​биеийн хэсгүүдийг гаргаж аваад хивсэн дээр хүн хийдэг.



Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, та нар биднийг хэнтэй гэж бодож байна вэ?
Хүүхдүүд:Шидтэн, илбэчин, түүхч.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Түүний дүр төрхөд юу дутагдаж байна вэ?
Хүүхдүүд:Нүүр царай.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, миний царайны зурагтай хэдэн хөзөр байгааг хараарай. Шидтэнийхээ царайг сонгоцгооё.
Хүүхдэд дүрс бүхий дүрсийг үзүүлэв сэтгэл хөдлөлийн байдалнүүр царай


Сурган хүмүүжүүлэгч:Энэ нүүрний хувирал бидэнд юу хэлэх вэ? (уурлах) Чи манай шидтэнг муу хүн байж магадгүй гэж бодож байна уу? Чи яагаад ингэж бодоов? Хэрэв тэр муу байсан бол юу болох вэ?
Хүүхдүүдийн хариулт.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Энэ нүүрний хувирал юу хэлж байна вэ? (гунигтай) Манай шидтэн гунигтай байж чадах уу? Чи яагаад ингэж бодоов? Хэрэв тэр гунигтай байвал юу болох вэ?
Хүүхдүүдийн хариулт.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Энэ нүүрний хувирал бидэнд юу хэлэх вэ? (баяр баясгалан). Манай шидтэн баяр хөөртэй, хөгжилтэй байж чадах уу? Чи яагаад ингэж бодоов?
Хүүхдүүдийн хариулт.
Хүүхдүүд энэ илэрхийлэлийг хивсэн дээр үлдээдэг.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Тиймээс бидний хөгжилтэй шидтэн найз гарч ирэв.

Түүнтэй мэндчилье.
Хүүхдүүд сайн уу гэж хэлдэг.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Одоо бидэнд өгсөн ид шидийн бэлгүүдэд нь талархъя.
Хүүхдүүд талархлын үгс хэлдэг.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Одоо түүнд хээ угалзаа өгөөд түүнийг бүлэгт үлдэж, бидэнтэй тоглохыг урьцгаая.

Хийсвэр ангиуд холимог нас бүлгүүд.

Боловсролын чиглэл: "Бүтээлч байдал".

Хэсэг: "Зураг зурах".

Сэдэв: "Хөгжилтэй цасан хүмүүс."

Хичээлийн зорилго:

Мэдэх: 2-р бага, дунд бүлэг.

Жилийн хэдэн цагт цас ордог, цас ямар өнгөтэй вэ, улирлыг өвөл гэж нэрлэдэг, цастай тоглоом тоглож, цасан бөмбөг, цасан хүн хийж болно. Өвлийн улиралд чаргаар гулгах, цанаар гулгах, тэшүүрээр гулгах (дунд бүлэг). Цасан хүн ямар хэлбэртэй, хэрхэн баримал хийхийг мэддэг. Цасыг ямар өнгөтэй гэж нэрлэхээ мэдээрэй. Боломжтой байх:

2-р бага бүлэг:тойрог (том, жижиг) зурж, гартаа сойзоо зөв барьж, будгийг аваад тойргийн тоймоос хэтрүүлэхгүйгээр сайтар будна. Бүтээгдэхүүнээ авчрах хүссэн зурагэсгий үзэг ашиглах.

Дунд бүлэг:тойрог зөв зурж, гартаа байгаа сойзыг гурван хуруугаараа төмөр үзүүрээс дээш барьж, сойзны үсийг болгоомжтой авах цагаан будагСавны ирмэг дээр илүүдлийг нь шахаж ав. Эсгий үзэг ашиглан зураг бүтээж, зураг, зурган дээр өөрийн элементүүдийг нэмж оруулаарай.

Боловсролын:

Хүүхдүүдэд багаар ажиллах, бие биедээ саад болохгүй, харин туслахыг заа. Бие даасан байдал, бүтээлч байдал, тэсвэр тэвчээр, үнэн зөв байдлыг төлөвшүүлэх. Төсөөлөл, зурах дуртай байдлаа хөгжүүл. Хүмүүжүүл эерэг сэтгэл хөдлөлдууссан ажлаас.

Хөдлөх ангиуд:

Урам зоригтой - урамшуулал:

Багш ашигладаг тоглоомын техник: туулай зочлохоор ирсэн гэж мэдээлэв. Тэр түүнд бид хэрхэн тоглож, бэлтгэл хийж болохыг харуулахыг санал болгож байна. Багш хүүхдүүдэд найз нь бөжинтэй хамт ирсэн гэж хэлдэг, гэхдээ хэн түүнд шидэт цасан ширхгийг таахад туслах вэ?

(Хүүхдүүд сонирхож, оньсогыг анхааралтай сонсдог).

Багш оньсого асуудаг:

Би өсөөгүй

Цаснаас хийсэн,

Ухаантай хамрын оронд.

Лууван оруулсан

Нүд бол нүүрс.

Уруул бол гичий

Хүйтэн, том

Би хэн бэ?

Хүүхдүүд нэгдмэл байдлаар оньсого таасан гэж Цасан хүн хариулав.

Зохион байгуулалтын хувьд- хайх:

Багш нь цасан хүн зурахыг санал болгодог боловч хайлахгүйн тулд түүний хажууд шидэт цасан ширхгийг байрлуулж, цасан хүний ​​түүхийг сонс.

Би гунигтай цасан хүн байсан.

Тэгээд байсан гунигтай харц,

Би ямар ч найз олсонгүй,

Тэгээд л би гунигтай байсан.

Гэхдээ нэг өдөр би явсан

Би цэцэрлэгт нь очсон.

Багш үүнийг харахыг санал болгож, асуулт асууна: Энэ нь ямар төрлийн цасан хүн шиг харагддаг вэ?

Хүүхдүүд: тэр гунигтай, гунигтай байна гэж хариулдаг.

Тэр яагаад гунигтай байгаа юм бэ?

Хүүхдүүд хариулдаг: түүнд найз байхгүй.

Багш цасан хүнд найз нөхөд олоход нь туслахыг санал болгож байгаа боловч эхлээд түүнийг анхаарч үзээд асуулт асууна.

Ямар хэлбэртэй вэ?

Хүүхдүүд хариулдаг: Цасан хүн дугуй хэлбэртэй, том "цас", гараараа "бөөн цас", дараа нь жижиг "бөөн цас" -ыг харуул.

Багш нь бага бүлгийн хүүхдүүдийг долоовор хуруугаараа, тойрог хэлбэртэй, том, жижиг "бөөн цас" болгон агаарт дугуй хөдөлгөөн зурахыг урьж байна.

Ямар өнгө?

Бага бүлгийн хүүхдүүд хариулдаг: цасан хүн цагаан.

Багш цасан хүн ямар хэсгүүдээс бүрддэгийг тодруулж, нарийвчилсан тус бүрийг харуулахыг санал болгож, бүлгийн давталтаар нэрийг бататгах болно.

Хүүхдүүд хариулдаг: толгой - жижиг тойрогмөн том тойрог - бие.

Багш нь цасан хүнд өөр юу байгааг санахыг санал болгож, хүүхдүүдэд хариулт өгөхөд нь тусалдаг.

Хүүхдүүд хариулдаг (дунд бүлэг): толгой дээр хувин, нүүр, нүд, аманд лууван, хажууд нь шүүр зогсож байна.

Ажлын байрандаа цасан хүнд зориулж найзууд зурж эхлэхийг санал болгож байна.

Бийрийг хэрхэн зөв барихыг танд сануулж байна баруун гаргурван хуруугаараа цагаан будгийг болгоомжтой авч, савны ирмэг дээр илүүдэл хэсгийг нь шахаж ав.

Хүүхдүүд багшийн зааврыг дагаж, түүний үйлдлийг сонсож, ажигладаг. Багш: "Бид ажлаа хаанаас эхлэх вэ?" Гэж асууна.

Хүүхдүүд ( дунд бүлэг) хариулна уу: "Эхлээд том тойрог зураад биеийг нь зураад дараа нь жижиг хэсгийг нь толгойг нь зур.

Багш ширээний суудалд анхаарлаа хандуулдаг. Зурах явцад шаардлагатай бол бие даасан үзүүлбэр үзүүлдэг. Будаг хатаж байхад тоглоом тоглохыг санал болгож байна.

Тэрээр хүүхдүүдийг хивсэнд урьж, биеийн тамирын хичээл хийдэг.

Биеийн тамирын минут: « Үүнийг дулаацуулъя үзэг».

Миний гар хөлдчихсөн. Та тэднийг яаж дулаацуулах вэ? Бид гараа хүчтэй үрнэ.

Хүүхдүүд хариулдаг: тэднийг үлээж, үрж, бээлий өмс.

Багш ажлаа дуусгахын тулд газар руугаа явахыг санал болгодог. Дунд бүлгийн хүүхдүүд бие даан ажилладаг, багш дугуй дүрс зурах арга техникийг сануулдаг. Хүссэн дүрсийг гүйцээж, олж авахын тулд багш эсгий үзэг ашиглан нэмэлт хэсгүүдийг (хувин, нүд, хамар, ам) зурахыг санал болгож байна.

Дунд бүлгийн хүүхдүүд цасан хүний ​​дэргэд шүүр зурж дуусгана.

Хүүхдүүд ажлаа дуусгадаг.

Рефлекс - залруулах:

Багш хичээлээ дүгнэж, ажлыг самбарт өлгөж, тэдгээрийг авч үзэхийг урина. Хүүхдүүд өөрсдийнхөө ажлыг болон нөхдөө үнэлдэг бөгөөд энэ нь хэрхэн болсонд сэтгэл хангалуун байдаг. Цасан хүн ийм сайхан цасан хүний ​​найзуудыг зурсан хүүхдүүдэд баярлалаа. Багш тэмдэглэж байна янз бүрийн хувилбаруудцасан хүний ​​загвар, янз бүрийн сэтгэлийн байдал. Хүүхдүүдийн бие даан хийсэн үзэсгэлэнтэй, цэвэрхэн зураг зурах хүслийг урамшуулдаг.

KSU "Первомайскийн дунд сургууль".

Зурах хичээлийн тэмдэглэл

холимог насны бүлэгт.

Сэдэв: "Хөгжилтэй цасан хүмүүс."

Сурган хүмүүжүүлэгч: Галенко Е.Р.

2014-2015 он

MBDOU с. Бүгд Найрамдах Башкортостан улсын Туймазинский дүүрэг, Япрыково

Холимог насны бүлгийн зургийн хичээлийн хураангуй

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Габитова Зульфия Тагировна

Боловсролын үйл ажиллагаа

Уран сайхны болон гоо зүйн хөгжил (зураг)

Сэдэв:"Усатий - судалтай" (ахлах бүлэг)

Зорилтот: Зурган дээрх зулзагын дүрсийг дамжуулахыг хүүхдүүдэд заа. Бийр, будгийн ур чадвар ашиглан амьтдыг дүрслэх чадварыг бэхжүүлэх. Будагтай ажиллахдаа нарийвчлалыг төлөвшүүлэх. Хөгжүүлэх дүрслэлийн ойлголтболон төсөөлөл. Бүтээсэн дүр төрхөөс баяр баясгаланг дууд. Олон янзын зураг, дүрсний илэрхийлэлийг харж сур.

Материал

Хичээлийн явц:

Оршил үгбагш

Салима, Булат хоёр хотын төлөө цугларав. Тэд зулзагатай. Тэд зулзагыг санах болно. Муурын зулзагын хөрөг зуръя, Булат, Салима хоёр тэднийг дагуулан явна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хараач, ямар хөөрхөн зулзага вэ. Залуус аа, зулзагыг ямар үгээр дүрсэлж болох вэ?

Хүүхдүүд: Жижигхэн, сэвсгэр, судалтай, хөгжилтэй, дэггүй.

Хүүхдүүд: Улаан, бор, хар, цагаан, судалтай, толботой

лабиринт

Физминутка

"Залуу улаан муур ширээн дээр зогсох

Би гэдсээ амраалаа - сунгах,

Тэр босоод гүүр рүү нуруугаа бөхийлгөв - бөхийлгөх,

Сайхан сүүлээ сэгсэрлээ - бөхийж,

Би сарвуугаараа зөөлөн алхав - муур зурах,

Би чимээгүйхэн дууг эхлүүлсэн - ширээнд суу

Зурах үе шатууд

Багш (үзүүлэн):

Муурын зулзага зурах

Одоо ажилдаа ор.

Хичээлийн хураангуй

Та зурах дуртай байсан уу?

Хүүхдийн бүтээлийн үзэсгэлэн

Сэдэв:Гэрийн тэжээмэл амьтад (reg.pr.s.52) “Иж бүрдэл” (дунд бүлэг)

Зорилтот: бүтээх чадварыг хөгжүүлэх өгүүллэгийн зохиолууд, зурахдаа объектын харьцааг ажигла. Бүтээсэн дүр төрхөөс баяр баясгаланг дууд. Олон янзын зураг, дүрсний илэрхийлэлийг харж сур.

Материал: Усан будаг, хүүхэд бүрт зориулсан цомгийн хуудас, өөдөс, багс, лонхтой ус.

Хичээлийн явц:

Багшийн танилцуулга үг

Залуус аа, өнөөдөр бидэнд зочин ирлээ. Энэ хэн болохыг мэдмээр байна уу?

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэгвэл миний оньсого тааварлаарай:

"Хурц чих,

дэрний сарвуу дээр,

үс шиг сахалтай

нуман нуруутай."

Хүүхдүүд: Муурын зулзага.

Багш нь тоглоомон зулзага гаргаж ирдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөв. Бидэн дээр ямар зулзага ирснийг хараарай. Залуус аа, зулзагыг ямар үгээр дүрсэлж болох вэ?

Хүүхдүүд: Жижигхэн, сэвсгэр, судалтай, үслэг, хөгжилтэй, дэггүй.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, зулзага ямар өнгөтэй вэ?

Хүүхдүүд: Улаан, хүрэн.

Физминутка

"Залуу улаан муур ширээн дээр зогсох

Би гэдсээ амраалаа - сунгах,

Тэр босоод гүүр рүү нуруугаа бөхийлгөв - бөхийлгөх,

Сайхан сүүлээ сэгсэрлээ - бөхийж,

Би сарвуугаараа зөөлөн алхав - муур зурах,

Би чимээгүйхэн дууг эхлүүлсэн - ширээнд суу

Зурах үе шатууд

Хараач, би чамд өөр яаж муур зурж болохыг харуулах болно.

Багш (үзүүлэн):

Би сойз дээр будаг түрхээд, савны ирмэг дээр байгаа илүүдэл будгийг шахаж, том тойрог - их биеийг зурж, дээр нь будна. Дараа нь би өөр будгаар жижиг тойрог зурдаг - энэ нь хошуу байх болно, дараа нь би өргөн цус харвалт бүхий сэвсгэр сүүл нэмж, үүнийг түрхэнэ. том тойрогБи сарвуу хийнэ. Би юу зурахаа мартсан бэ?

Тийм ээ, чих, би бас дүрэх аргыг ашиглан зурах болно. Би нүд, хамар зурах болно хөвөн арчдас- нудрах замаар.

Харин би ам, сахлаа нимгэн сойзны үзүүрээр зурна. Би сойзоо усаар зайлж, салфетка дээр хатааж, үсийг нь дээш харуулан шилэн аяганд хийнэ.

Муур яаж болсныг хараарай!

Муурын зулзага зурах

Одоо ажилдаа ор.

Дууны аяыг асаана уу. Бие даасан ажилхүүхдүүд. Ширээний ард хэрхэн зөв суухыг сануулж, шаардлагатай бол тусламж үзүүл.

Хичээлийн хураангуй

Та ямар гайхалтай мууртай вэ!

Хүн бүрийн муур гунигтай, баяр баясгалантай болсон! Чи ямар мундаг хүн бэ!

Та зурах дуртай байсан уу?

Хүүхдийн бүтээлийн үзэсгэлэн

Сэдэв:Сэдэв: Мууранд зориулсан бөмбөг (бага бүлэг)

Зорилтот: харандаагаар ажиллах чадварыг бэхжүүлэх: хурц үзүүрээс дээш гурван хуруугаараа харандаа барьж сурах, дугуй объект зурах; объектын өнгийг тодорхойлж сурах; анхаарлыг хөгжүүлэх

Материал: харандаа, хуудас

Хичээлийн явц:

Багшийн танилцуулга үг

Хүүхдүүд ээ, зулзага бидэн дээр ирэв. Муурын зулзага бөмбөгөөр тоглох дуртай. Тэд шалан дээр өнхрүүлж, өнхрөх бөмбөгний араас гүйдэг. Тэдэнд өнгө өнгийн бөмбөг өгцгөөе. Жишээлбэл, эдгээр нь энд байна. (Олон өнгийн бөмбөгийг харуулж байна.)Хараач, надад улаан, шар, ногоон, цэнхэр бөмбөг байна. Миний харуулах бөмбөгний өнгийг нэрлээрэй. (Хүүхдийн хариулт.)

Дидактик тоглоом"Аль бөмбөг алдагдсан бэ?"

Багш өөр өөр өнгийн гурван бөмбөгийг ширээн дээр тавиад, хүүхдүүдийг санаж байхыг хүснэ, дараа нь бөмбөгийг ороолтоор бүрхэж, нэг бөмбөгийг чимээгүйхэн арилгана.

Даалгавар: алдагдсан бөмбөгний өнгийг нэрлэ.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Бөмбөг ямар хэлбэртэй вэ? Хараач, бөмбөг дугуй байна. Бөмбөгний тоймыг хуруугаараа зур. Одоо хуруугаараа агаарт бөмбөг зур. Бид бөмбөгийг ингэж зурах болно.

Бөмбөлөг зурах.

Багш хүүхдүүдэд зулзагын зурагтай цаас тарааж, түүн дээр бөмбөг зурах болно. Бөмбөгийг зурах арга техникийг харуулж, хүүхдийн анхаарлыг харандаа хэрхэн зөв барихад хандуулдаг.

Хүүхдүүд зурж эхэлдэг. Багш хүүхдүүдэд хамгийн их таалагдсан харандаагаа сонгохыг урьж, ажлын арга барилд хяналт тавьж, даалгавар биелүүлэхэд бэрхшээлтэй хүүхдүүдэд тусалдаг.

Хичээлийн хураангуй

Та зулзагануудад зориулж ямар гайхалтай бөмбөг хийсэн бэ!

Чи ямар мундаг хүн бэ!

Та зурах дуртай байсан уу?

Хүүхдийн бүтээлийн үзэсгэлэн

Светлана Третьякова

Зурах хичээлийн тэмдэглэл

холимог насны бүлэг

« Том, жижиг гацуур» багш Третьякова С.Н.

Боловсролын интеграци бүс нутаг: "Танин мэдэхүй", « Уран сайхны бүтээлч байдал» , "Уншаж байна уран зохиол» , « Биеийн тамир» , "Харилцаа холбоо", "Нийгэмшил", "Аюулгүй байдал".

Даалгаврууд: Хүүхдэд хөгжүүлэх гоо зүйн ойлголтхүрээлэн буй орчин, гар моторт ур чадвар. 4 настай хүүхдүүдэд заа зул сарын гацуур мод зурах, 5-6 насны хүүхдүүд үргэлжлүүлэн хичээл заана зул сарын гацуур мод зурах, зүүг илэрхий дамжуулахад хүрэх янз бүрийн техник ашиглах . Хөгшин, залуу модны өндөр, тэдгээрийн өнгө, бүтцийн ялгааг илэрхийлж сурах, сойзны үзүүрээр зурах. Ажилдаа үнэн зөвийг төлөвшүүлэх, болгоомжтой хандлагабайгальд.

Материал: гуаш, өнгөт цаас, чимэглэл, боловсролын тоглоом "Зул сарын гацуур мод барих"- шоо "Загварыг нугалах".

Урьдчилсан ажил. Сайтыг тойрон алхаж байхдаа гацуур модыг харах, мөн зүүг харуулсан чимэглэлийг үзэх янз бүрийн арга замууд.

Хичээлийн явц.

Хүүхдүүд хивсний голд очдог.

Залуус аа, бидэнд зочид ирлээ, сайн уу гэж хэлцгээе ер бусын: бие биетэйгээ, зочидтой, хуруугаараа.

Хурууны тоглоом "Өглөөний мэнд".

Хүүхдүүд сандал дээр сууна.

Залуус аа, оньсого сонсоорой.

Нууцлаг:

Тэр зараа шиг харагдаж байна

Тэр зараа шиг зүүгээр бүрхэгдсэн,

Үүн дээр жимс байдаг - боргоцой.

Охидууд түүнийг хүлээж байна, хөвгүүд,

Шинэ жил болоход

Тэр амралтаараа тэдэнтэй уулзахаар ирнэ.

Оньсого юуны тухай вэ? Зул Сарын мод.

Шүлэг сонс.

И.Токмакова "Эли..."

Ойн захад идсэн -

Тэнгэрийн орой руу -

Тэд сонсдог, тэд чимээгүй,

Тэд ач зээ нараа хардаг.

Мөн ач зээ нар бол зул сарын гацуур мод,

Нимгэн зүү -

Ойн үүдэнд

Тэд дугуй бүжиг удирддаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, шүлэг юуны тухай ярьж байна вэ? - Зул сарын гацуур модны тухай.

Мөн бид ямар төрлийн гацуур модны тухай ярьж байна вэ? - Зул сарын гацуур модны тухай том жижиг.

Би дүрсэлсэн зургуудыг харуулж байна том жижиг гацуур.

Хүүхдэд зориулсан асуултууд:

Энд юу харуулсан бэ?

Та ямар төрлийн зул сарын гацуур модыг харж байна вэ? - өндөр ба нам.

Зул сарын гацуур мод ямар өнгөтэй вэ? - ногоон.

Хүүхдүүд ээ, гацуур модны мөчрүүд юугаар бүрхэгдсэн байдаг вэ? - нарс зүү.

Ямар зул сарын гацуур мод илүү сэвсгэр байдаг вэ? - том зул сарын гацуур модилүү сэвсгэр, тэдгээрийн дээр маш олон мөчир, зүү байдаг (зүү).

Хүүхдүүд ээ, бид тэдэнд болон биднийг хүрээлж буй байгальтай хэрхэн харьцах ёстой вэ? - мөчрүүдийг хугалж болохгүй, гацуур модыг огтолж болохгүй, ойд гал асааж болохгүй.

Босоод, амарцгаая: биеийн тамирын боловсрол - Манай зул сарын гацуур мод.

Манай зул сарын гацуур мод том, гараараа дугуй хөдөлгөөн хий.

Манай зул сарын гацуур мод өндөр, тэд гараа дээш өргөөд хөлийнхөө хуруун дээр зогсож байна.

Ээжээс өндөр, ааваас өндөр, тэд тонгойж, гараа урагш сунган, хөлийнхөө хуруун дээр зогсдог.

Таазанд хүрдэг. Дээшээ хүрч байна.

Хөгжилтэй бүжиглэцгээе, ээлжлэн хөлөө өсгий дээрээ тавь,

Гараа хажуу тийш нь дэлгэж, бүсэндээ тавиад дуу дуулж өгнө.

Тиймээс мод хүсдэг

Манайхаар дахин зочлоорой!

Хэрэв та шоо дөрвөлжин хэлбэртэй зул сарын гацуур мод барихыг хүсч байвал орон дээр оч. Дидактик тоглоом "Зул сарын гацуур мод барих"Хэн өндөр, хэн нь богино гацууртай болохыг асуу. Хүүхдүүд ээ, өнөөдөр бид тантай хамт байх болно Зул сарын гацуур модыг том, жижиг зур, ширээ рүү оч.

Би яаж тууштай байхыг танд харуулж байна гацуур зурах. Би хуудас аваад босоо байрлуулна, бид ямар өнгө хэрэглэх вэ? их биеийг зурах - бор. Бид дээд талаас эхэлж, сойзны үзүүрээр будаж, сойзыг бүхэлд нь үсээр нь аажмаар дардаг. Хуучин гацуурын их бие ямар зузаан болохыг харуулахын тулд нөгөө талд нь зур, бид бас өөр их биеийг зурж, нөгөө талаас бид ийм хаалгыг авдаг. Одоо харанхуй байна - ногоон будагмөчрүүдийг зурж, дээрээс доошоо эхэлж, сойзны төгсгөлийг ашиглан дуусга жижиг цус харвалт. Энэ нь маш гацуур болж хувирдаг "сарвуу".

А том гацуур модны дэргэд жижиг гацуур мод, ойн хаалган дээр тэд дугуй бүжиглэж бүжиглэдэг. Тэдний нимгэн хонгилыг цайвар ногоон өнгөөр ​​будцгаая. жижиг зул сарын гацуур мод, мөчир дээр зурж, юбка, гурвалжин шиг будна.

Доод шугам:

Төгсгөлд нь ангиудБид бүх зургийг үзээд хүүхдүүдэд таалагдсан зургийг сонгодог.

Залуус аа, хамгийн өндөр гацуурыг олоорой.

Аль зураг хамгийн сэвсгэр зул сарын гацуур модтой вэ?

Ямар зул сарын гацуур мод үзэсгэлэнтэй, сэвсгэр мөчиртэй вэ?

Сайн байна уу залуусаа, хүн бүр чадах чинээгээрээ хичээсэн, бид жинхэнэ нэгийг авсан гацуур ой, хэрэв та тоглоом тоглохыг хүсвэл бөжин болно.

Гадна тоглоом "Саарал туулай үсрэв".

Хүүхдүүд хивсэн дээр санамсаргүй байдлаар үсэрч, текстийн дагуу хөдөлгөөн хийдэг.

Бяцхан саарал бөжин давхиж, туулай өөртөө хоол хайж байв. Гэнэт туулайн орой дээр, чих нь сум шиг босч, чимээгүй чимээ сонсогдов, хэн нэгэн ой дундуур сэмхэн явж байна. замууд, Үнэгнээс зугтаж байна.

Сэдвийн талаархи нийтлэлүүд:

Сайн уу? Эрхэм хүндэт хамт олон, өнөөдөр би та бүхэнд дунд насны хүүхдүүдтэй "Том, жижиг лууван" загварчлах боловсролын боловсролын үйл ажиллагааны фото сурвалжлагыг толилуулж байна.

Сайн байцгаана уу эрхэм хамт олон! Хүүхдийг бүртгэж байгаа шинэ бүлэгтэй боллоо. минийх.

"Том, жижиг" бага насны хүүхдүүдэд зориулсан танин мэдэхүйн хөгжлийн нэгдсэн боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй видеоБүлгийн хүүхдүүдийн танин мэдэхүйн хөгжлийн нэгдсэн боловсролын үйл ажиллагааны тойм бага нас"Том ба жижиг" сэдвээр Огноо:.

"Том, жижиг бөмбөг" хоёрдугаар бүлэгт хэрэглэх GCD-ийн хураангуйЗорилтот: том, жижиг дугуй объектыг хэрхэн сонгохыг мэддэг; зургийг наа цомгийн хуудас. Боловсролын тэргүүлэх чиглэл.

онд хэрэгжүүлэх боловсролын салбарууд: « Танин мэдэхүйн хөгжил"(дэлхийн цогц дүр зураг, математикийн анхан шатны ойлголтыг бий болгох.