ХИЧЭЭЛИЙН ХУРААНГУЙ "Кокер ба буурцагны үр"

Дунд бүлэг

ЗОРИЛГО: Хүүхдийн номонд дурлах сонирхлыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх.

ДААЛГАВАР: Хүүхдүүдэд үлгэрийг анхааралтай сонсохыг заах, бүтээлийн агуулгыг зөв ойлгоход нь туслах, түүний дүрүүдийг ойлгоход нь туслах; үлгэрийн агуулгын талаархи асуултуудад текстээс үг, хэллэгээр хариулах. Сайхан сэтгэл, хариу үйлдэл үзүүлэх мэдрэмжийг төлөвшүүлэх.

Толь бичгийн ажил: хүүхдийн идэвхтэй толь бичигт нэр үгийн багасгах хэлбэрийг оруулах.

ӨМНӨХ АЖИЛ: хусуур, хадуур, төмөр дархан, үнээ саах гэрийн эзэгтэйн зураг танилцуулах.

Шошийг шалгаж, буурцагт ургамлыг ялгах - вандуй, шош, шош. Орос ардын үлгэр унших, номын булан дахь номын үзэсгэлэн.

ХИЧЭЭЛИЙН ЯВЦ

Оршил яриа: - Залуус аа, та ном унших дуртай юу?

Та ямар бүтээлд илүү дуртай вэ? (түүх, шүлэг, үлгэр)

Хэрэв та үлгэрт дуртай бол дүрүүдийг амархан тааж чадна. ("Бид ямар үлгэрээс гаралтай вэ" номын чимэглэлийг үзүүлж байна)

Тэр бидэн дээр ирсэн үлгэрийн баатар. аль нь таагаарай?

Шувуу хашааны эргэн тойронд алхаж байна

ХҮҮХДҮҮД ӨГЛӨӨ ЯВНА.

ТОЛГОЙН ДЭЭД ДЭЭР САМ,

ЭНЭ ХЭН БЭ?

(Кокер)

Тоглоомын cockerel харуулж байна:

Түүнийг ямар царайлаг болохыг биширээрэй! Петя кокерел, бид таны тухай хүүхдийн үлгэрийг мэддэг.

Хурууны гимнастик:

Өө, Өө, ЯМАР АЯГРАХ ВЭ, хүүхдүүд нударгаа зангидаж, тайлж байна

Өө, Өө, ЯМАР АЯНГА!

Дэгдээхэйнүүд ШИНЭ БАЙР БАРЬЖ БАЙНА алгаа алгадаж, дараа нь нударгаа

ТАХИА ШИНЭ БАЙР БАРЬЖ БАЙНА!

HAMMER KNOCK-KNOCK, баруун нударгаараа зүүн алган дээр цохиж,

HAMMER KNOCK KNOCK! баруун алгаа зүүн нударгаараа цохих

Азарган тахиа ТУСЛАХ ГЭЖ ИРЖ БАЙНА! долоовор ба дунд хуруунууд өвдөгний дагуу "алхдаг"

Залуус аа, бид ямар үлгэрт cockerel-тэй уулзсан бэ, хэн санаж байна вэ?

("Амьтдын өвлийн байр", "Заюшкинагийн овоохой", "Муур, азарган тахиа, үнэг")

Өөр нэг үлгэр сонсоорой. Үүнийг "Тааз ба буурцагны иш" гэдэг.

Номыг үзүүлж байна гарчиг хуудасБи үлгэр уншиж байна.

АГУУЛГЫН ТАЛААРХ АСУУЛТ:

Танд үлгэр таалагдсан уу?

Үүнийг юу гэж нэрлэдэгийг хэн санаж байна вэ?

Азарган тахиа юу болсон бэ?

Яагаад ийм гамшиг болсон бэ?

Кокерелд хэн тусалсан бэ?

Үлгэр бидэнд юу заадаг вэ? Хоол идэж байхдаа хэрхэн биеэ авч явах ёстой вэ?

Сайн байна, та үлгэрийг зөв ойлгож, агуулгыг нь санаж байна.

Физик "Кокер"

ПЕТЯ, ПЕТТЕНКА, азарган тахиа! гар барьж тойрог хэлбэрээр алхах

ЯМАР ӨД, ЯМАР ХӨВСӨГ ВЭ! нүүрээ дугуйлж, гараараа хажуу тийшээ цохино

ОЛОН ӨНГӨТЭЙ, ӨНГӨТЭЙ, дугуйлан алхаж, гараа нуруугаараа атгана.

БА ЦАГИЙН ХҮРЭЭ ШИГ ХАШИГЛАНА! зогсоод, эргэн тойрон эргэж, тойрог хэлбэрээр нүүр тул

KOO-KA-RE-KOO!

Интерактив самбар дээрх зургуудыг үзэж, үлгэрийг давтан унших.

"NAME TENDERLY" ДИДАКТИК ТОГЛООМ

Залуус аа, та үлгэрт гэрийн эзэгтэй, үхэр... гэсэн хичнээн "хайртай" үгс байдгийг анзаарсан уу.

Дугуйлан зогсоод "Эелдэгээр нэрлэ" тоглоом тоглоцгооё. Би энэ үгийг нэрлээд, бөмбөгийг чам руу шидэхэд, та үүнийг "эелдэг" үгийн хамт надад буцааж өгөх болно.


“Дарга нь хэн бэ?” Урлагийн талаарх ойлголтын талаарх GCD-ийн хураангуй.
Зохиогч: Малько И.А., багш, ДС №186 “Вазовец”
ANO DO "Хүүхэд насны гараг "Лада" Тольятти
2014 он
Даалгавар: OO "Нийгэмшил": зохих ёс суртахууны болон үнэлгээний үгсийн санг бүрдүүлэх (жишээлбэл, "шударга" - "шударга бус", "зоригтой" - "хулчгар", "эелдэг" - "эелдэг бус" (бүдүүлэг гэх мэт)
OO "Харилцаа холбоо": үнэлэх утга зохиолын баатарТүүний үйлдлүүд нийтээр хүлээн зөвшөөрөгдсөн ёс суртахууны хэм хэмжээ, дүрэм журамд нийцэж байгаа үүднээс хүүхдийн санаа бодлыг тусгасан үг хэллэгийг ярианд ашиглах. ёс суртахууны чанаруудхүмүүс ба тэдний сэтгэл хөдлөлийн байдал.
"Унших" ТББ уран зохиол": үйл явдал, баатруудын үйлдэл, тэдгээрийн шалтгаан-үр дагаврын холбоог бие даан тогтоох чадварыг хөгжүүлэх. сэтгэл хөдлөлийн байдал; хөгжлийг дэмжих бүтээлч боломж: ангийг бодож байна.
OO "Аюулгүй байдал": зарим төрлүүдийн талаархи санаа бодлыг өргөжүүлж, тодруулах аюултай нөхцөл байдал(стандарт ба стандарт бус), өдөр тутмын амьдрал, нийгэм, байгальд тохиолдох шалтгаанууд.
Техник:
- "баатруудад хандах сэтгэл хөдлөл"
-зураг дээр үндэслэсэн яриа.
Технологи: кейс чимэглэл, эрүүл мэндийг хамгаалах материал, тоног төхөөрөмж: В.А.Осеевагийн хөрөг, В.А.Осеевагийн ном, тэдгээрийн чимэглэл, зөөврийн компьютер, үлгэрийн зураг, соронзон самбар, сэтгэл хөдлөл бүхий хүснэгт.
Урьдчилсан ажил: В.А.Осеевагийн бүтээлтэй танилцах (ном, тэдэнд зориулсан чимэглэл, үлгэр унших. Шидэт үг”, “Муу”, “Хөвгүүд”, “Анагаах ухаан”, “Зүгээр л хөгшин эмэгтэй” гэх мэт). Хүүхдүүд бүх насанд хүрэгчдийг сандал дээр нь хүргэж өгдөг. Дараа нь багш хүүхдүүдийг дугуйланд урина.1. Тоглоомын үйл ажиллагаанд оролцож, бүх хүүхдүүд нэг тойрогт цугларлаа, би чиний найз, та бол миний найз. (Хүүхдүүд тойрог дээр зогсдог)
2. Хурууны гимнастик 1, 2, 3, 4, 5, бид мөрөөдөж эхэлдэг, алгаа нийлүүлж, муур шиг чимээгүйхэн, Бид бүгд номын орон руу чиглэнэ, би үүнийг дууддаг) Энд бид зогсож байна. Хаалганы дэргэд бид тэднийг хурдан тогших болно, тэд бидний төлөө онгойлгож, таныг номын ертөнцөд урьж байна.
- Залуус аа, гэхдээ дараа нь биднийг юу хүлээж байгааг мэдэхийн тулд. Бид номын үлгэрийн илгээсэн дугтуйг нээх ёстой. Багш хүүхдүүдтэй хамт дугтуйг нээв: - Залуус аа, энд тайрсан зургууд байна, энэ нь бид тэдгээрийг цуглуулах хэрэгтэй гэсэн үг бөгөөд бид номын дагина юу болохыг олж мэдэх болно. багш даалгавар бүхий дугтуйг тарааж өгөв. Хүүхдүүд газраа очиж зураг цуглуулж - За залуусаа, та даалгавраа гүйцэтгэсэн үү? Та юу авсан бэ? Та зурган дээрх дүрүүдийг таньж байна уу? Тэд ямар бүтээлүүд вэ? Хүүхдүүдийн хариулт: - Та эдгээр бүтээлийн зохиогчийг хэн гэж бодож байна: "В.А.Осеева." В.А.Осеева “Хэн дарга бэ?”3. Багш жишээнүүдийн хамт үлгэр уншдаг. Том хар нохойг Жук гэдэг. Хоёр анхдагч Коля, Ваня нар гудамжинд цохыг авав. Түүний хөл хугарчээ. Коля, Ваня хоёр түүнийг хамтдаа харж, цох сэргэх үед хөвгүүд бүр түүний цорын ганц эзэн болохыг хүсчээ. Нэг өдөр тэд ой дундуур алхаж байв. Цох нь түрүүлж гүйв. "Нохой минь" гэж хөвгүүд ширүүн маргалдав. - Ваня уурлав. “Би түүний сарвууг боож, хооллосон. Хэн ч бууж өгөхийг хүсээгүй. - Минийх! Миний! гэж хоёулаа хашгирав. Ойчны хашаанаас гэнэт хоёр том хоньчин нохой үсрэн гарч ирэв. Тэд цох руу гүйж очоод түүнийг газар унагав. Ваня яаран мод руу авирч, нөхөртөө: "Өөрийгөө авраач!" Гэтэл Коля саваа бариад Жукт туслахаар гүйлээ. Ойнхон чимээнээр гүйж ирээд хоньчин нохдоо хөөв. - тэр ууртайгаар "Минийх" гэж Коля хэлэв. Ваня чимээгүй байв4. Уншсан түүхийн талаархи хэлэлцүүлэг
Түүхийг уншсаны дараа багш хүүхдүүдэд хандан: - Залуус аа, энэ үлгэр юуны тухай вэ? Хүүхдүүд: "Нөхөрлөлийн тухай, шударга ёсны тухай, амьтдыг халамжлах тухай гэх мэт. - Тийм ээ, энэ нь зөв, би танд тайлбарлахыг санал болгож байна уу? гол дүрүүд Ваня, Коля нар. Тэд найзууд байсан ч гэсэн багш хүүхдүүд рүү эргэж: "Чи надтай санал нийлж байна уу?" Би танд зориулж даалгавар бэлдсэн, үүнийг гүйцэтгэснээр тэд өөр гэдгийг баталж чадна - Та нарын ширээн дээр гол дүрүүд байгаа тул бид хөвгүүдэд тохирсон сэтгэл хөдлөлийг шугамаар холбох хэрэгтэй Даалгаврыг гүйцэтгээрэй, багш хүүхдүүдэд хандан: - Залуус дууслаа, над дээр ирээрэй, бид хамтдаа гол дүрүүдийг дүрсэлсэн соронзон самбар дээр гарч ирнэ , хүүхдүүдтэй хамт энэ сэтгэл хөдлөл нь Ваня, Коля хоёрт яагаад тохирохыг хэлж, дууддаг сэтгэл хөдлөлийг шугамаар холбосон. Хөвгүүд өөр өөр байна уу: Коля - зоригтой, зоригтой - Ваня - хулчгар, өрөвдмөөр. Хүүхдүүдийн хариулт: "Тэд хоёулаа халамжтай, эелдэг, хөгжилтэй гэх мэт." Багш хүүхдүүдэд хандан: "Залуус аа, би энэ түүхийг уншиж байхдаа тэд хоёулаа туслахыг хүссэн, зөвхөн Ваня найздаа: "Өөрийгөө авраач!" гэж хэлээд, Коля яагаад ойчны асуултад дуугүй байсан гэж бодож байна: "Тэр ичсэн юм бэ?" мөн нэг найзаа орхисон." Сурган хүмүүжүүлэгч: "Залуус аа, энэ нь бидний амьдралд тохиолдож болно өөр өөр нөхцөл байдалТийм учраас та айх хэрэггүй, төөрөлдөх хэрэггүй, харин гарах арга замыг хайх хэрэгтэй. Энэ түүхээс бид сургамж авсан. -В.А.Осеевагийн түүхийг юу гэж нэрлэдэг вэ? Хүүхдүүдийн хариулт: - "Дарга гэж хэн бэ?" - Энэ хичээл бидэнд хэрэгтэй гэж бодож байна уу? Бид үүнийг өөртөө авч үзэх үү?
Хүүхдүүдийн хариулт: (Найз нөхөд, амьтдад асуудалд туслаарай, бүү ай, харин хэцүү нөхцөлд гарах гарцыг хайж олоорой). та тэдэнд нэр өгч, чимэглэж, байшин зурж болно. Багш дугтуйнаас гөлөгний зургийг авч хүүхдүүдэд тарааж өгнө. Түүхийг уншсаны дараа багш хүүхдүүдэд хандан: - Залуус аа, энэ үлгэр юуны тухай вэ? Хүүхдүүд: "Нөхөрлөлийн тухай, шударга ёсны тухай, амьтдыг халамжлах тухай гэх мэт. - Тийм ээ, энэ нь зөв, би танд тайлбарлахыг санал болгож байна уу? Гол дүрүүд Ваня, Коля нар найзууд байсан ч тэд өөр хэвээр байв.


Хавсаргасан файлууд

Үргэлжлүүлэн хийсвэрлэх боловсролын үйл ажиллагаахэрэгжилтийн талаар боловсролын талбар « Яриа хөгжүүлэх» (Уран зохиол унших) in дунд бүлэгнөхөх чиглэл.

Сэдэв " Ардын соёлба уламжлал." Орос ардын үлгэр унших " Гайхалтай бяцхан гутал».

Зохиогч: Рогачкова Татьяна Николаевна, MBDOU "Цэцэрлэг"-ийн багш хосолсон төрөл No15", Челябинск мужийн Снежинск хот.
Материалын тайлбар: "Ардын соёл, уламжлал" сэдвээр "Ярианы хөгжил" (уран зохиол унших) боловсролын чиглэлийг хэрэгжүүлэх шууд боловсролын үйл ажиллагааны хураангуйг би та бүхэнд хүргэж байна. Энэ материалхувьд тохиромжтой насны ангилалхүүхдүүд сургуулийн өмнөх нас 4-5 жил. Хичээлийн явцад хүүхдүүд үлгэр сонсож, агуулгад үндэслэн дүгнэлт хийж, эртний эд зүйлстэй танилцаж сурдаг.

Зорилтот:хүүхдүүдийг эртний эдлэлтэй танилцуулах ажлыг үргэлжлүүлж байна.
Даалгаварууд:
Боловсролын:
Хүүхдүүдийг аман зохиолтой үргэлжлүүлэн танилцуулах ардын урлагорос ардын үлгэр унших замаар.
2. Хөгжүүлэх:
Хүүхдүүдийн үлгэрийн дүрслэлийн агуулга, санааг ойлгох чадварыг хөгжүүлэх, зохиолын агуулга, гарчиг хоорондын хамаарлыг олж харах.
3. Боловсролын:
Хүүхдүүдийн үлгэрийг анхааралтай сонсох, уншиж буй багшийн яриаг таслахгүй байх чадварыг төлөвшүүлэх.
4. Яриа:
Холбоотой яриа:
Текст дэх асуултуудад хариулж, дүрмийн хувьд зөв өгүүлбэр зохиохыг хүүхдүүдэд үргэлжлүүлэн заа.
Толь бичиг:
сэдэв - жижиг гутал; bast гутал; овоохой; мастер; дасгалжуулагч; аав, ээж
тэмдэг - гайхалтай, гүн (гол), өндөр (эрэг);
үгээр - ядарсан, сүлжсэн, холдуулсан.
Дүрэм:
сэдвээр үгсийн санг идэвхжүүлэх. Өгүүлбэр дэх үгсийг хүйс, тоо, тохиолдол, тоогоор нэр үгтэй уялдуулж сур.
Ярианы соёл:хүүхдийн сонсголын төвлөрлийг хөгжүүлэх.
Арга, техник:
Практик:
Бүлэгт байгаа баст гутлын гэнэтийн дүр төрх; үлгэр сонсох;
Харааны:
ажлын зураг харж байна.
Амаар:
Үлгэрийн гарчиг, баатруудыг давтах.
Материал:ажлын гутал, ном, зураг, чимэглэл.
Ганцаарчилсан ажил:түүхүүдэд сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл үзүүлэхийг урамшуулах.
Урьдчилсан ажил:нэвтэрхий толь, эртний эдлэлийн зургийг харж байна.

Хичээлийн явц:

Бүлэгт чанга гишгэх чимээ сонсогдож, хаалганы цаанаас баст гутал гарч ирэв.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Өө залуусаа, хэн нэгэн гутлаа алдсан байна! Энэ хэний гутал вэ?
Хүүхдүүд энэ гутал нь тэднийх биш гэдгийг олж мэдэв. Багш хүн бүрийг тойрог дээр сууж, нууцлаг гутлыг үзэхийг урьж байна.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Охид, хөвгүүд ээ, эдгээр нь bast гутал юм. Өмнө нь, дээр үед хүмүүс пүүз, гутал, гутал өмсдөггүй байсан. Тэгээд тэд бас баст гутал өмсдөг. Хүмүүс тэднийг сүрэлээр нэхсэн. Мөн би жижигхэн гутлын тухай үлгэр мэддэг. Сонсохыг хүсч байна уу?
Хүүхдүүдийн хариулт (тийм ээ, бид сонсохыг хүсч байна). Багш үлгэр уншдаг.

Нэгэн цагт Иван хэмээх нэгэн тосгонд амьдардаг байжээ. Тэр алс холын тосгонд ах Степан дээрээ очихоор шийдэв.
Тэгээд өдөр нь халуун, зам нь тоос шороотой байсан. Манай Иван ирж байна, тэр ядарсан байна.
"Би тийшээ очно" гэж тэр бодлоо, "гол руу; Би тэнд ус ууж, амарна."
Тэр голын эрэг дээр ирэхэд үл таних өвгөн эрэг дээр сууна. Тэр гутлаа тайлж, хус модны доор тавиад, суугаад зууш идэв. Иван ус ууж, нүүрээ угааж, өвгөнд ойртон:
- Өвөө та хол явж байна уу?
- Хол байна, хонгор минь. Би Москва явах гэж байна. Иван гайхаж:
- Москва руу юу? Явган? Тийм ээ, өвөө, та зургаан сарын турш эргэлдэх болно!
Тэгээд өвөө хариулав:
- Үгүй ээ, хонгор минь, зургаан сар биш. Би өөрөө гутлаа нэхдэг байсан. Тэд энгийн биш, гайхалтай. Хэрэв би өмсвөл хөл өөрөө гүйнэ.
Тэд бие биенийхээ хажууд суугаад ярилцав; Дараа нь өвөө хус модны доор хэвтээд унтжээ. Иван ингэж бодож байна:
“Би ийм гуталтай болоосой! Би өөрийнхөө юмыг тайлаад өвөөтэйгээ солино. Гайхалтай гутлын өмсгөлтэй би ах руугаа хормын дотор гүйж чадна."
Тэр гутлаа тайлж, хус модны доор тавиад, өвөөгийнхөө гутлыг аажмаар авч, гутлаа өмсөв.
Түүнийг гутлаа өмсөнгүүт манай Иваныг өргөөд, агаарт сэгсэрч, зам дагуу зөөв! Тэр аль болох хурдан гүйдэг. Тэр айсандаа хашгирав:
- Хөл, чи хаашаа явж байгаа юм бэ? Зогс!
Баст гутал нь түүнийг ийм байдлаар авч явдаг. Иван зогсоож чадахгүй.
Тэр ахынхаа амьдардаг тосгон руу гүйнэ. Энэ бол миний ахын гэр. Тэр үүдний хаалга руу нисч, хувингаа мөргөж, шүүр рүү гүйж, овоолсон хуурай шүүр дээр унав. Хэвтэж, хөлийг нь агаарт өшиглөж байна.
"Өө" гэж тэр бодлоо, "зовлонтой. Би муу юм хийсэн, хэн нэгний өмчийг гуйлгүй авсан. Бид гутлаа аль болох хурдан хаях хэрэгтэй!"
Тэр шаахайнуудыг тайлж, хөлөөс нь шидэхэд тэд зогсов. Иван ичиж байв.
"Би өвөөг яаж гомдоосон юм бэ? Өө, сайн биш! Буцаж ирэхэд нь би түүнд гутлыг нь өгөх болно. За, би одоо овоохой руу явъя."
Тэр овоохой руу гартаа баст гутал барьдаг. Мөн овоохойд зочид ширээнд сууж, хооллодог. Тэд Иваныг хараад инээв:
- Та юу хийж байна вэ: хөл нүцгэн алхаж, гартаа басст гутал бариад байна уу? Иван хариулав:
- Ах нар аа, эдгээр гутал надад хэтэрхий бариу байна, миний хөл өвдөж байна. Би тайлсан.
Тэр ширээнд суув. Түүний хажууд хөрш Аким байна. Аким жижигхэн гутал руу харав. Тэр: "Өө, энэ дэгжин гутал надад яг таарах байсан. Ивантай солилцохыг зөвшөөрнө үү."
Аким гайхалтай бяцхан гутлаа авч, өөрийнхөө гутлыг байранд нь тавиад, үүдний танхимд гарч суугаад гутлаа өмсөв.
Зүгээр л гутлаа өмс - bang! - түүнийг шатаар буулгаж, тосгоноор дамжуулав. Тэр гүйж, гүйж, гүйж, гүйж, зогсоож чадахгүй. Аким айж, хашгирав:
- Сайн хүмүүс, намайг бариарай! Намайг зогсоо! Тэр овоохойнхоо хажуугаар гүйнэ. Тэгээд хөвгүүд нь түүнтэй уулзахаар гүйж гарав. Хөвгүүд замын хажууд зогсоод аав руугаа хараад:
-Аав аа, та хаашаа явсан юм бэ?
Тэгээд Аким хашгирав:
- Би гэр лүүгээ гүйж байна! Тэгээд хөвгүүд дахин:
- Хонгор минь чи юу яриад байгаа юм бэ? Байшин тэнд байгаа, гэхдээ та хаашаа гүйгээд байгаа юм бэ?
Азаар энд асар том хус мод байсан. Аким түүн рүү гүйж очоод түүнийг гараараа ороон эргэлдэж байв. Хөвгүүддээ хашгирч:
- Ээжийгээ хурдан дууд!
Хөвгүүд гэр лүүгээ гүйж ирээд айсандаа уйлав. Тэд хашгирав:
- Ээж ээ, хурдан гадаа гүй! Тэнд бяцхан залуу галзуурсан - тэр хус модыг тойрон хөөж, тэр ингэж хөөж байна!
Ээж гадаа гүйв. Аким хус модыг тойрон эргэлдэж, хашгирав:
- Өө, би муу зүйл хийсэн: би хэн нэгний өмчийг асуулгүй авсан. Хонгор минь энэ гутлыг хурдан тайл!
Эхнэр нь араас нь гүйж, шаахайных нь уяаг тайлна. Аким гутлаа хөлөөсөө шидээд хөл нь зогсов. Эхнэр хүүхдүүд нь түүнийг хөтлөлцөн овоохой руу оруулав.
- Өө, би ядарч байна! Миний зүрх тэсрэх шахсан! Баст гутлаа буланд шидчих, Маланиа. Маргааш би тэднийг Иван руу буцаана. Тэгээд одоо би амарна.
Аким вандан сандал дээр унав. Гэнэт хаалга онгойж, мастер, дасгалжуулагч хоёр орж ирэв.
"Хүн" гэж эзэн хэлэв, "Бид анд явж, төөрчихсөн." Би танайд хонож болох уу?
"Чи чадна, эзэн минь, хонож болно" гэж Аким хариулав. Тэгээд тэр бараг амьсгалж чадахгүй. Мастер түүн рүү хараад:
- Өвдөж байна уу, бяцхан хүн?
- Үгүй ээ, багш аа, эрүүл байна. Энэ бол зүгээр л нэг гутлын гутлууд л намайг тамласан.
-Ямар гутал вэ? - гэж мастер асуув. Аким түүнд юу болсныг хэлэв.
Мастер гутлаа барингуутаа хаалга руу явна.
- Эр хүн минь, ийм ганган гутал өмсөх нь чамд тохирохгүй! Тэд надад илүү ашигтай байх болно, эзэн минь!
Тэр Акимыг түлхэж, харин өөрөө гутлаа өмсөв. Түүнийг гутлаа өмсөнгүүт нь өргөж гудамжаар зөөв! Ноён яарч, зөвхөн өсгий нь гялалзана. Тэр айж, хашгирав:
- Барь, туслаа, зогсоо!
Бүх тосгон аль хэдийн орондоо орчихсон, хэн ч түүнийг харахгүй байна. Тэгээд эзнийг талбай руу аваачсан. Тэр довцог дээгүүр харайж, үсэрч, зуун мэлхийг дарав. Тэгээд тэд түүний гутлыг ой руу чирэв. Ойд харанхуй байна, амьтад унтаж байна, зөвхөн хэрээ:
- Каррр! Каррр!
Гол нь ой дундуур урсдаг - гүн, эрэг нь өндөр. Манай эзэн эсэргүүцэж чадаагүй - гэхдээ тэр усанд унасан! Чулуу шиг ёроолдоо живсэн. Усан дундуур зөвхөн бөмбөлгүүд урсдаг.
Мастер живсэн. Тэгээд жижигхэн гутал гарч ирэв. Тэд шөнөжин голын эрэг дагуу явж, өглөө болтол эзнийхээ сууж байсан газар руу явав.
Өвөө бяцхан сарвуугаа хөвж байхыг харав. Тэр хоёрыг уснаас гаргаж наранд хатаагаад инээгээд гутлаа өмсөөд цааш явав. Тэр өөрөө тэднийг нэхсэн - тэд түүнд дуулгавартай байдаг, түүнд хэрэггүй бол тэд гүйдэггүй.

Физминутка
Уншсаны дараа багш бага зэрэг орос хэлээр тоглохыг санал болгож байна ардын тоглоом"Гуталчин".

Тоглогчид тойрог дээр зогсож, гар нийлж, хэрэв тэд цөөхөн байвал тэд хөрштэйгээ хамт олсоор эргэлдсэн алчуурын үзүүрийг барина. Тоолуураар сонгогдсон “гуталчин” тойргийн голд сууна. Тэр гутал оёж байгаа дүр үзүүлээд: "Сайхан хөлтэй, хөөрхөн хөлтэй, гутал өмсөж үзээрэй!" Тоглогчид тойрог хэлбэрээр хурдан эргэлдэж, "Үүнийг үзээрэй, үзээрэй!" Гэж хариулна. Эдгээр үгсийн дараа "гуталчин" байрнаасаа босохгүйгээр гараа сунгаж, тойргоос хэн нэгнийг "алгадах" ёстой. Баригдсан хүн, гуталчин хоёр байраа солино.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Тийм ээ залуусаа! Сайхан тоглосон! Тоглоом таалагдсан уу?
Хүүхдүүдийн хариулт (тийм ээ, надад таалагдсан!).
Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо тойрог руу буцаж очоод илүү тухтай суугаарай - шалгацгаая - хэн хамгийн анхааралтай, үлгэрийг санаж байна вэ?

Текстийн талаархи асуултууд:
1. Степан ахтайгаа уулзахаар шийдсэн хүний ​​нэр хэн бэ? (Иван);
2. Тэр яагаад ус уухаар ​​шийдсэн бэ? (Учир нь өдөр халуун байсан бөгөөд тэр ядарсан байсан);
3. Иван голын эрэг дээр хэнтэй уулзсан бэ? (Хөгшин хүн);
4. Өвгөн хаашаа явж байна вэ? (Москва руу);
5. Өвгөн яагаад Москвад хурдан хүрнэ гэж хэлсэн бэ? (Тэр шидэт шаахайтай учраас);
6. Өвгөн Лапти хаанаас авсан бэ? (Би үүнийг өөрөө нэхсэн);
7. Өвгөнийг унтаж байхад Иван юу хийсэн бэ? (Өвгөний гутлаар гутлаа сольсон);
8. Тэр яагаад ийм зүйл хийсэн бэ? (Би ахдаа хурдан очихыг хүссэн);
9. Иванын ахыг хэн гэдэг байсан бэ? (Степан);
10. Иван ахынхаа тосгонд хурдан очсон уу? (Тийм ээ, тэр гүйж эхлэв);
11. Шаахайнууд яаж зогссон бэ? (Иван унаж, шаахайгаа тайлж, тэд зогсов);
12. Иван яагаад ичсэн бэ? (Тэр өөр хүний ​​зүйлийг хулгайлсан учраас);
13. Иван зочдод яагаад хөл нүцгэн ирсэнийг асуухад юу гэж хэлсэн бэ? (Тэд түүнд хэтэрхий жижиг болсон);
14. Иванаас басст гутлыг хэн авсан бэ? (Аким);
15. Аким гүйгээд зогсч чадахгүй байхыг хэн харсан бэ? (Хөвгүүд);
16. Акимыг хэн аварсан бэ? (Эхнэр);
17. Аким дээр хэн ирсэн бэ? (Барин ба дасгалжуулагч);
18. Акимын гутлыг хэн өмссөн бэ? (Барин);
19. Баст гутал нь эзнийг хааш нь чирсэн бэ? (Ойд);
20. Мастерт юу тохиолдсон бэ? (Живсэн);
21. Баст гутал тэр үед хаашаа явсан бэ? (Тэд хөгшин рүү өөрсдөө усан онгоцоор явсан);
22. Хөгшин гуталтай өвгөн яагаад гүйлгүй тайван алхсан бэ? (Тэр тэднийг өөрөө нэхэж байсан тул тэд түүнд дуулгавартай байсан);
23. Бидний уншсан үлгэр ямар нэртэй байсан бэ? (Гайхалтай бяцхан сарвуу);
24. Энэ үлгэр юу заадаг вэ? (Тэр ах өөр хүнийх биш);
25. Та үлгэрт дуртай байсан уу? Яагаад?
Багш хүүхдүүдийн хариултыг сонсож, барилгын иж бүрдэлээс баст гутлын шүүгээ хийхийг санал болгодог.

Хотын төсвийн сургуулийн өмнөх боловсрол боловсролын байгууллаганэгдсэн 67-р цэцэрлэг

Хийсвэр

Хүүхдэд зориулсан уран зохиол, ардын аман зохиолыг ойлгох боловсролын үйл ажиллагаа бэлтгэл бүлэг.

Эмхэтгэсэн: 6-р бүлгийн багш 1 мэргэшлийн зэрэглэл

Ибрагимова Н.Н.

Ангарск 2015 он

Сэдэв: "Цасан охин" Оросын ардын үлгэрийг уншиж байна.

Маягт:утга зохиол, урлагийн зочны өрөө.

Зорилтот: "Цасан охин" Оросын ардын үлгэрийг танилцуулна уу.

Даалгаварууд: Үлгэрийг агуулга, уран сайхны хэлбэрийн нэгдмэл байдлаар цогцоор нь ойлгох чадварыг хөгжүүлэх.

Уран зураг ашиглан бүтээсэн цасан охины дүр төрхийг бий болгох.

Ярианы уялдаа холбоог хөгжүүлэх, мэдрэмжээ тодорхой илэрхийлэх, үг хэллэгийг ашиглах чадварыг хөгжүүлэх. Идэвхтэй үгсийн сангаа дүрсэлсэн үг, хэллэгээр баяжуулаарай (эелдэг хүмүүс, үзэсгэлэнтэй охид, зоригтой оросууд).

Харааны үйл ажиллагааны тусламжтайгаар баатрын дүрд сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл үзүүлж сур.

Оросын аман ардын урлагийг хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх.

Материал, тоног төхөөрөмж:компьютер, “Цасан охин” үлгэрийн зохиол, үлгэрт зориулсан чимэглэл, В.Васнецов, Б.Зворыкин, М.Врубелийн “Цасан охин” зургийн хуулбар.

Тайлбар толь бичгийн ажил:"Би сайнгүй байна", "Сэтгэлдээ цай уухгүй байна", "харанхуй болж байна" гэх мэт.

Урьдчилсан ажил:уран зураг, чимэглэл үзэх, "Морозко", "Хоёр хяруу" орос ардын үлгэрүүдийг унших, "Үлгэрийн ертөнцөд" цомог гаргах (хүүхдийн зураг), "Үлгэр бичих".

Төлөвлөсөн үр дүн:уран зохиолд сэтгэл хөдлөлөөр хариу үйлдэл үзүүлэх ба урлагийн бүтээл; харааны бүтээлч сэтгэлгээ, шинж чанарыг тодорхойлох.

Үйл явдлын явц:

1. Зохион байгуулалтын мөч.(Танилцуулах шат)

IN.: - Зочиддоо мэндчилгээ дэвшүүлээрэй, залуусаа! Би үлгэрийн үгсээр мэндчилье: - Сайн байна уу, сайн хүмүүс!

- Сайн байна уу, Оросын зоригт нөхдүүд! (хөвгүүдэд).

Сайн байна уу, улаан, эелдэг, үзэсгэлэнтэй охид! (охидод).

IN.: -Утга зохиол, урлагийн зочны өрөөнд таныг угтан авч байгаадаа баяртай байна.

2-р хэсэг. Үндсэн.(Үндсэн шат).

IN.: - "Дэлхий дээр гунигтай, хөгжилтэй олон үлгэр байдаг.

Мөн тэдэнгүйгээр бид дэлхий дээр амьдарч чадахгүй."

IN.: - Үлгэрт залуу охидын гоо үзэсгэлэн, оюун ухаан, сайхан сэтгэлийг ихэвчлэн дүрсэлдэг тул эдгээр баатруудыг санацгаая.

2. Дидактик дасгал: "Үлгэрийн баатар, нэрийг нэрлээрэй."

IN.: - Өнөөдөр зочны өрөөнд чимэглэлүүд байдаг. Тэднийг хараад ямар үлгэрт хамаарахыг надад хэлээч? ("Цасан охин").

3. Үлгэр унших.

IN.: - "Цасан охин" Оросын ардын үлгэрийг хамтдаа уншцгаая. "Үлгэр эхнээсээ эхэлдэг, эцсээ хүртэл уншдаг, дунд нь зогсдоггүй." Уншихаасаа өмнө би чамаас "сэтгэлээ зовоож байна", "чаддаггүй" гэсэн үг ямар утгатай болохыг асуумаар байна? (үгсийн сангийн ажил).

Үлгэрийг слайд үзүүлэнгээр илэрхийлэн унших.

орос ардын үлгэр"Цасан охин"

Эрт урьд цагт нэгэн өвгөн, эмгэн хоёр амьдардаг байжээ. Бид сайхан, найрсаг амьдарч байсан. Бүх зүйл сайхан болно, гэхдээ нэг золгүй явдал - тэд хүүхэдтэй болоогүй.

Одоо цастай өвөл айсуй, бэлхүүс хүртлээ цасан шуурга шуурч, хүүхдүүд гудамжинд асгарч тоглож, өвгөн, эмгэн хоёр цонхоор харан уй гашуугаа бодож сууна.

  • "За, хөгшин эмэгтэй" гэж өвгөн хэлэв, "цаснаас өөрсдийгөө хийцгээе."
    Охинтой болцгооё.
  • Нааш ир гэж хөгшин эмэгтэй хэлэв.
  • Өвгөн малгайгаа өмсөж, тэд цэцэрлэгт гарч, цаснаас охиныг баримал хийж эхлэв. Тэд цасан бөмбөгийг өнхрүүлж, гар, хөлийг нь суулгаж, дээр нь цастай толгойг байрлуулав. Өвгөн хамар, ам, эрүүг сийлжээ. Харагтун, Цасан охины уруул ягаан болж, нүд нь нээгдэв; тэр хөгшин хүмүүс рүү хараад инээмсэглэнэ.

Дараа нь тэр толгойгоо дохиж, гар, хөлөө хөдөлгөж, цасыг сэгсэрч, цасан шуурганаас амьд охин гарч ирэв.

Хөгшин хүмүүс баярлаж, түүнийг овоохой руу авчрав. Тэд түүн рүү харж, түүнийг биширч чадахгүй.

Мөн хөгшин хүмүүсийн охин үсрэнгүй өсч эхлэв; өдөр бүр улам үзэсгэлэнтэй болж байна. Тэр өөрөө цас шиг цагаан, сүлжсэн хэсэг нь бэлхүүс хүртэл хүрэн, гэхдээ улайсан зүйл огт алга.Хөгшин хүмүүс охиндоо баярладаггүй. Миний охин ухаантай, сэргэлэн, хөгжилтэй өсөж байна. Хүн бүртэй эелдэг, найрсаг. Цасан охины ажил түүний гарт урагшилж байгаа бөгөөд түүнийг дуу дуулахад та сонсогдох болно.

Өвөл өнгөрчээ.

Хаврын нар дулаарч эхэллээ. Гэссэн талбайн өвс ногоорч, болжморууд дуулж эхлэв.

Цасан охин гэнэт гунигтай болов.

  • Охин минь чамд яасан бэ? - гэж хөгшин хүмүүс асуудаг. - Та юу шиг вэ?
    гунигтай болсон уу? Эсвэл та эвгүй санагдаж байна уу?
  • Юу ч биш, аав, юу ч биш, ээж, би эрүүл байна.

Тийм шүү сүүлчийн цасхайлж, нугад цэцэг цэцэглэж, шувууд нисэв.

Цасан охин өдрөөс өдөрт гунигтай, чимээгүй болж байна. Нарнаас нуугдаж байна. Тэр бага зэрэг сүүдэр, сэрүүн агаар, бүр илүү сайн бороо орохыг хүсч байна.

Хар үүл нүүж ирэхэд том мөндөр буув. Цасан охин мөндөрт эргэлдэж буй сувд шиг баярлав. Нар дахин гарч, мөндөр хайлахад цасан охин яг л ахын эгч шиг гашуунаар уйлж эхлэв.

Хаврын дараа зун ирлээ. Охидууд төгөлд зугаалахаар цугларч, Цасан охиныг дуудаж:

  • Цасан охин, бидэнтэй хамт ойд зугаалж, дуу дуулж, бүжиглээрэй.
    Цасан охин ой руу явахыг хүсээгүй ч хөгшин эмэгтэй түүнийг ятгаж:
  • Яв, охин минь, найзуудтайгаа хөгжилтэй байгаарай!
  • Охид, цасан охин хоёр ойд ирэв. Тэд цэцэг цуглуулж, хэлхээ нэхэж, дуу дуулж, дугуй бүжиглэж эхлэв. Зөвхөн Цасан охин л гунигтай хэвээр байна.
  • Тэгээд гэрэлтэй болмогц тэд сойз цуглуулж, гал түлж, дараалан гал дээгүүр үсэрч эхлэв. Бүгдийн ард цасан охин бослоо. Тэр найзуудаа авчрахаар ээлжлэн гүйв. Тэр гал дээгүүр үсэрч, гэнэт хайлж, цагаан үүл болон хувирав.
  • Тэнгэрт үүл гарч, алга болов. Найз охидын бүх сонссон зүйл бол тэдний ард "Өө!" Тэд эргэж харав, гэхдээ Цасан охин тэнд байсангүй.

Тэд түүнийг дуудаж эхлэв:

Өө, цасан охин!

Зөвхөн ойн цуурай тэдэнд хариулав.

Агуулгын талаархи яриа:

Танд үлгэр таалагдсан уу?

Цасан охин танай өвөө, эмэгтэй хоёртой хэрхэн хамт болсныг бидэнд хэлээч?

Өвгөдийн охин яаж болсон бэ?

Үзэсгэлэнтэй юу?

Тэд орос үлгэрт үзэсгэлэнтэй охидын тухай ярихдаа ямар үг хэрэглэдэг вэ?

Цасан охиныг дүрслэхийн тулд ямар үг хэлдгийг санаарай.

Цасан охин өвлийн улиралд ямар ааштай байсныг санаж байна уу?

Тэр ямархуу байсан бэ? Тодорхойл.

Цасан охин баяр хөөртэй байсан,ийм л байна.

Нүүрэндээ баяр баясгаланг тавь, та нар бүгд ямар сайхан сэтгэлтэй, баяр хөөртэй байгааг хараарай. Сайн хийлээ.

- Зун ирэхэд цасан охин юу болсон бэ? Тодорхойл.

Тэр ийм л гунигтай, өөдгүй юм. Нүүрэн дээрээ уйтгар гунигийг дүрсэл - бие биенээ хараарай - өө, ямар аз жаргалгүй, гунигтай царайтай вэ.

Цасан охин яагаад ийм гунигтай болов?

Цасан охин яаж алга болсон бэ? Түүнд юу тохиолдсон бэ? (хайлсан).

Цасан охин юу болж хувирсан бэ? (Үүл рүү).

Цасан охин ор мөргүй алга болсон уу, тэр дэлхий дээр дахин гарч ирж чадах уу? (Өвлийн үүлнээс цас орно, мөн бид түүнтэй шинэ жилийн баяраар дахин уулзах боломжтой болно).

4. "Заря - Заряница" гадаа тоглоом.

IN.: - Цасан охин найзуудтайгаа тоглож, дуу дуулж, дугуй бүжиг удирдаж, босоод дугуй бүжигт оролцов.

Заря - заряника,

Улаан охин,

Би талбай дээгүүр алхаж,

Түлхүүрүүдийг унагав

Алтан түлхүүрүүд

Будсан тууз.

Нэг, хоёр, гурав - хэрээ биш,

Мөн гал шиг гүй!

(Хүүхдүүд тойрог дээр зогсож, гараа нуруундаа барьдаг. Удирдагч - Заря тууз эсвэл алчуураар тойрог хэлбэрээр тоглогчдын ард алхдаг. Хүн бүр тоглоомын үгсийг хэлдэг. Хамт сүүлчийн үгсЗаря туузыг нэг тоглогчийн мөрөн дээр болгоомжтой байрлуулж, тэр үүнийг анзаарч туузыг аваад хоёулаа тойрог хэлбэрээр өөр өөр чиглэлд гүйв. Эхлээд хүрсэн хүн тойрог дотор хоосон байр эзэлнэ. Байргүй үлдсэн нь Заря болж, тоглоом давтагдана.

5. "Орчуулагчид" тоглоом.

Энэ нь юу гэсэн үг вэ? (Үеийн үед дамжсан үлгэр)

Нэгэнт энэ үлгэр болохоор заавал байх ёстой үлгэрийн үгсболон хэллэгүүд, та тэдгээрийг анзаарсан уу? (аль нь?)

Таны ойлгохгүй байгаа үгс байна уу?

Алив тоглоцгооё"Орчуулагчид" тоглоом руу- Би чам руу залгая үл мэдэгдэх үгэсвэл үлгэрийн хэллэг, та үүнийг надад орчуулах болно - үүнийг өөрөөр дууд, зүгээр л ойлгомжтой!

  • Бид сайхан амьдарч байсан - энэ яаж байна?
  • Бид гар, хөлөө тохируулсан - бид юу хийсэн бэ?
  • Та үсрэнгүй хөгжиж эхэлсэн үү? -Яаж байгаа юм бэ?
  • Хөгшин эрчүүд охиноо хайрладаг - энэ яаж байна вэ?
  • Гарт байгаа ажил сайн явж байна -
  • Би чадахгүй -
  • Орой болж байна -
  • Тэд Цасан охиныг дуудаж эхлэв -

Энэ нь зөв, "охид Цасан охин руу залгаж эхэлсэн боловч ойд зөвхөн цуурай л тэдэнд хариулсан."

Энэ орос ардын үлгэр гунигтай төгсгөлтэй юу?

Бид яагаад гунигтай байна вэ? (Цасан охин ууршсан)

Цасан охиныг алга болгохгүйн тулд ямар нэгэн зүйл бодож олоод үүнийг хийх боломжтой юу?

Гэхдээ гэж үү?

Чи бид хоёр ч бас орос хүмүүс, өөрсдийнхөө санааг гаргаж ирцгээе аз жаргалтай төгсгөл"Цасан охин" үлгэр үү? (зохион бүтээх)

6. Тусгал.

Сайн байна, та ямар сайхан санаа гаргасан бэ!

Ажил дуусч, сайн ажилласан хүмүүс - сайн байна!

Мөн бүгд сайн ажилласан! Тийм учраас Цасан охин намайг чамд эдгээрийг өгөхөөр явуулсан юм сайхан будах хуудас- Энд цасан охин хаа сайгүй хөгжилтэй, үзэсгэлэнтэй, таны ажилд сэтгэл хангалуун байдаг.

Тиймээс, одоо бид үлгэрт баяртай гэж хэлж, зочдод баяртай гэж хэлье (баяртай), бид тантай үргэлжлүүлэн тоглох болно, бэлгүүдээ будна.


ДААЛГАВАР:

Намрын шинж тэмдгүүдийн талаархи мэдлэгээ нэгтгэх;

Хүмүүжүүл сэтгэл хөдлөлийн ойлголтуран зураг намрын байгаль;

Сэтгэгдлээ дүрсэлсэн үгээр илэрхийлэх чадварыг хөгжүүлэх;

Урьдчилсан ажил: Амьдралын ажиглалт ба амьгүй байгальнамар, сэдвээр оньсого таавар, харж байна Намрын навч-тай өөр өөр мод, дуураймал хөдөлгөөнийг сурах, сонсох хөгжмийн бүтээлүүднамрын тухай.

ТОНОГ ТӨХӨӨРӨМЖ: МХХТ, зурагтай намрын ландшафтууд(сэтгэлийн хувьд өөр),Левитаны зургийн хуулбарыг харж байна " Алтан намар», Чайковскийн хөгжим "Улирал. Намар"

ХИЧЭЭЛИЙН ЯВЦ

Багш нь агч модны навчийг бүлэгт авчирч, цэцэрлэгийн үүдний урд гудамжнаас навч олсон гэж хэлсэн боловч энэ навч ер бусын юм: хэрэв та оньсого тааварлавал хэн илгээсэн болохыг олж мэдэх болно ...

Талбай хоосон, бороо орж байна. Салхи навчисыг хийсгэдэг.

Хойд зүгээс манан мөлхөж байна,

Гунигтай үүлс бүрхэв.

Шувууд урагш хөдөлж байна

Далавчаараа нарс модонд бага зэрэг хүрч байна.

Таагаарай Хайрт найз,

Жилийн хэдэн цаг вэ?...

Хүүхдүүд хариулдаг: Намар

Багш навчны замд анхаарлаа хандуулаад:

Залуус аа, навчис ямар байгааг хар л даа...

Хүүхдүүд хариулдаг.

Тийм ээ, ой руу хөтөлдөг замыг зам гэдэг гэдгийг та мэднэ. НАМРЫГ зочлохын тулд энэ замаар явцгаая (хүүхдүүд МХХТ рүү могойн замнадаг)

МХХТ нь ойд тэдэнтэй уулзаж буй намрын хувцастай охиныг дүрсэлсэн байдаг (намрын ландшафт, улирлын өөрчлөлтийг харуулсан слайдуудыг үзүүлэв), хүүхдүүд аялалд явж байна. намрын ой, аялгуу сонсогдоноЧайковский "Улирал. Намар"

Үзсэний дараа борооны хөгжим сонсогдоно...

В .: - Биеийн тамирын хичээлд урьж байна

Биеийн тамирын минут:

Зөөлөн гацуурын сарвууны хооронд хүүхдүүд ээлжлэн гараа дээшлүүлж, урд нь доошоо бууж, бороо чимээгүйхэн дуслаарай, дуслаарай! алгаа дээшээ

Мөчир нь хатаж ширгэсэн газар аажуухан гараа доошлуулж, бие рүүгээ даран сууна.

Саарал хөвд, хөвд, хөвд ургасан! гар. гараа бага зэрэг хажуу тийш нь тавьж, алгаа харсан байна

Доош

Навч навчинд наалдсан газарт хүүхдүүд малгай шиг гараараа толгойгоо барин аажмаар босдог.

Мөөг, мөөг, мөөг гарч ирэв.

Түүний найзуудыг хэн олсон бэ? Тэд мөрөө хавчин шулуун зогсож байна.

Энэ бол би, энэ бол би, энэ бол би! Тэд гараа цээжиндээ нааж, толгойгоо бататгана

V .: Залуус аа, ойн хожуул дээр тав тухтай газар ав. Намрын улиралд байгальд ямар өөрчлөлт гарч байгааг ажигласан уу? Тиймээс тэднийг санаж, нэрлэцгээе.

Хүүхдүүд хариулдаг: (навчнууд өнгө нь өөрчлөгдөж, газарт унадаг, нар бага халдаг, бороо байнга ордог, хүйтэн хүчтэй салхи үлээж, шувууд нисдэг. дулаан цаг агаар, мөөг, жимсгэний ургац боловсорч гүйцсэн, зэрлэг амьтад өвлийн бэлтгэлээ базааж байна).

В .: Намрыг зөвхөн өнгө өнгөөр, зөвхөн хөгжим, хөдөлгөөнөөр бус, яруу найрагчид шиг үгийн тусламжтайгаар дүрсэлж болдог тул намрын тухай шүлгийг өөрөө сонсоорой.

Хүүхдүүд хариулдаг.

В .: И.Мазниний "Намар" шүлгийг сонсоорой. Энэ шүлэг намрын аль үеийн тухай ярьж байгааг бодоорой.

НАМАР

Өдөр бүр оройноос илүү хурц байдаг

Ойн мөчрөөс навч урж...

Өдөр бүр эрт орой,

Тэгээд ч оройтож байна.

Нар удааширч байх шиг байна

Өсөх хүч байхгүй...

Тийм ч учраас өглөө мандаж байна

Бараг үд дунд газар дээгүүр. И.Мазнин

Шүлгийг уншсаны дараа багш асуулт асууна.

-Яруу найрагч намрын аль үеийн тухай шүлэг бичсэн бэ? Чи яагаад ингэж бодоов?

Шүлэгт үүнийг хэрхэн хэлдэг вэ?

Хүүхдүүд хариулдаг.

А: - Салхины талаар юу гэж хэлснийг санаарай. Тэр юу хийж байна вэ? Та эдгээр үгсийг хэрхэн ойлгож байна вэ? Нарны тухай юу гэж хэлдэг вэ?

Хүүхдүүд хариулдаг. Багш шүлгийг дахин уншдаг.

А: -Таны бодлоор энэ шүлгийн уур амьсгал ямар байна вэ?

А: Үүнийг яаж хэлэх ёстой вэ?

Хүүхдүүд хариулдаг.

Багш шүлгийг уншиж, цээжлэх зааварчилгаа өгдөг (дараа нь бид шүлгийг цээжлэх болно).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо сурсан шүлгээ НАМАР руу ярихыг хичээцгээе.

Хүүхдүүд хариулдаг.

Намар хүүхдүүдэд талархал илэрхийлж, ойн модыг чимэглэдэг.

В .: Залуус аа, та бид хоёр цэцэрлэг рүүгээ буцаж, сэтгэл хөдөлгөм аяллынхаа тухай ярих цаг болжээ.

Цэцэрлэгт буцаж ирэхэд багш хүүхдүүдийн аяллын үеэр юу харж, сонссоноо санахыг санал болгож байна.