Арга зүйн хөгжил 6-р ангийн дүрслэх урлагийн хичээл: "ГРАФИКИЙН ИЛЭРХИЙЛЭГЧ АРГА ХЭМЖЭЭ" сэдвээр

6-р ангийн сурагчдад зориулсан дүрслэх урлагийн нэгдсэн хичээлийн хураангуйг толилуулж байна. Хичээлийн сэдэв нь "Дүрс нь график дүрслэлийн илэрхийлэл хэрэгсэл" юм ("Дүрслэх урлаг, урлаг" хөтөлбөрийн дагуу. уран сайхны ажил» B.M. Неменский)

Хичээлийн зорилго: Хүний дүр төрх. Гол ажил бол илэрхийлэх чадвараас хамаардаг дүрс, том хэлбэрийн "мэдрэмжийг" хөгжүүлэх явдал юм. ерөнхий найрлага, түүнчлэн дүрсэлсэн дүрүүд болон объектууд.

Зургийн дүрсийг эзэмших нь хар цаасан дээр зүсэх, наах замаар аппликейшн хийх замаар хийгддэг. Цагаан дэвсгэр. Энд цэвэрхэн дүрсийг ашигладаг. дүрсийг дүрслэх үйл ажиллагааны нэг төрөл болох графикийн тухай ойлголт өгөх.

Хичээлийн зорилго :

Боловсролын : зураачийн бүтээлийн гарал үүслийн талаархи санаа бодлыг хөгжүүлэх; дүрслэх техникийг заах;

    Хүүхдүүдэд "силуэт" гэсэн ойлголтыг ашиглан урлагийн хүний ​​дүр төрхийг бий болгоход танилцуулах.

    уран сайхны төсөөлөл, хүсэл эрмэлзэл, бүтээлч байдлын сонирхлыг хөгжүүлэх;

    Хар цаас ашиглан илэрхий дүрс бүтээх ур чадварыг бий болгох.

    бүтээлч амжилтыг дэмжихийн тулд өөртөө итгэх итгэлийг бий болгох.

Тоног төхөөрөмж:

Багшийн хувьд: мультимедиа самбар, мультимедиа танилцуулга "Дүрс", "элсний зураг" видео Тайвшруулах хөгжимтэй CD.

Оюутнуудад: хар картон, хайч, цавуу

Үзүүлсэн хичээл нь 7 үе шатаас бүрдэнэ.

I. Зохион байгуулалтын үе шат

II. Оюутнуудын мэдлэгийг шинэчлэх.

III. Бэлтгэл үе шат.

IV. Үндсэн ба хяналтын үе шатууд.

В. Тусгалын үе шат.

VI. Эцсийн шат.

VII. Мэдээллийн үе шат.

Хичээлийн тайлбар

/1 слайд/ Гоо сайхныг таашаах нэг элемент бий

сэтгэхээс таашаал авах.

/Аристотель/

    Зохион байгуулалтын үе шат.

1. Мэндчилгээ. Хичээлдээ тохируулна уу.

Эхлээд "Нүүр царай" эргэцүүлэн бодох дасгалыг хийцгээе. Оюутнууд загварчлагдсан зураг бүхий картуудыг ашиглан сэтгэл хөдлөлөө илэрхийлдэг. Хүүхэд бүр өөрийн сэтгэл санааны дагуу ("инээмсэглэх", "төвийг сахисан", "гунигтай") "нүүр царай" -ын аль нэгийг харуулдаг.

Багш:/2 слайд/

Өдрийн мэнд, Хайрт найзууд!

Тантай уулзаж байгаадаа маш их баяртай байна.

Таныг ангидаа хүлээж байна

Силуэтийн тухай түүх.

Би таны хариултыг сонсохыг хүсч байна:

Чиний бодлоор дүрс гэж юу вэ? (сурагчдын хариулт).

Силуэт бол сүүдэр мөн үү? Тийм юм уу?

Дандаа биш. Силуэт нь объектын сүүдэртэй төстэй боловч гэрэлтүүлгийн байрлалаас хамааран сүүдэр нь өөрчлөгддөг. Зун, халуун үдээс хойш, бидний урд эсвэл ард гүйж буй сүүдэрийг санаарай. Тэр бидний дүрийг дагадаггүй. Энэ бол өөрчлөгдсөн дүрс юм. Мөн дүрсний гол зүйл бол объектын хэлбэрийг тодорхойлдог үнэнч, илэрхийлэлтэй дүр төрх юм./3 слайд/

Өргөн утгаараа "силуэт" гэдэг нь сүүдэртэй төстэй байгаль, урлагийн аль алинд нь объектуудын өвөрмөц тойм юм. IN явцуу утгаараа"силуэт" - зургийн төрөл, жишээлбэл. зураг, объектын хавтгай, монохромат дүрс./4 слайд/ Зурсан (бэх эсвэл цагаан) эсвэл цаасан дээр хайчилж, дэвсгэр дээр наасан дүрс нь тодосгогч дэвсгэр дээр хатуу, контуртай, бараан эсвэл цайвар толбо үүсгэдэг.

Ийм зураг зурахдаа нүүрний онцлог, нарийн ширийн зүйлийг харуулах боломжгүй тул зураг бүрийн гаднах тойм нь маш тод байх ёстой. Силуэт хөрөг зургийг ихэвчлэн профайл дээр авдаг бөгөөд зөвхөн зурахаас гадна хайчаар хайчилж болно. хар цаас. Силуэтийн чанарыг уран бүтээлчид бүх төрлийн урлагт ашигладаг.

Түүхээс "силуэт" гэдэг үг хаанаас ирсэн тухай тайлбар бий. 18-р зуунд Францын хаан Луис 15-ын ордонд Сангийн сайд (санхүүгийн ерөнхий хянагч) нь тодорхой Этьен де Силуэт (1709-1767) байв.

Түүний тухай олон хошигнол гарч байсан бөгөөд нэг өдөр нэгэн зураач хүүхэлдэйн киног зуржээ. Энэ нь сүүдэр шиг ер бусын байдлаар хийгдсэн. /слайд 6/ Энэ дүрслэх аргыг сайдын нэрээр дүрслэх хэлбэр гэж нэрлэж эхэлсэн. Хэрэв ийм нөхцөл байдал байгаагүй бол Силуэт өөрөө аль хэдийн мартагдсан байж магадгүй юм.

Үнэндээдүрслэх урлаг нь эртний уламжлалтай. Юу вэ гэж гайхаж байна анхдагч хүмүүсдуудсангүй силуэт зургуудурлаг. Тэдний хувьд агуйн ханан дээрх хар, улаан тойм нь бурхадтай харилцах хэрэгсэл, байгальд хандсан залбирал, хүсэлтийн хэллэгийн нэг хэсэг байв. Агуйн хананд зурсан хар одос үхэр эсвэл улаан эм буга нь шуургыг дарж, ан агнахыг амжилттай болгодог гэж үздэг байв.

Энэ урлаг нь уламжлалаа хадгалсан Хятад, Япон болон Азийн бусад орнуудад эрт дээр үеэс мэдэгдэж байсан. Хамгийн нарийн ширхэгтэй зүсэлт бүхий ер бусын гоёмсог дүрсүүдийг ашигласан сүүдрийн театрЭртний Дорнодын ард түмэн.

Европт дүрслэх урлаг 18-р зуунаас Францад тархсан. Дуртай жанрууд нь профайл хөрөг, өдөр тутмын үзэгдэл, чимэглэл, натюрморт байв. ОХУ-д Ф.Толстой, М.Добужинский, А.Ильин, Н.Рерберг, Е.Кругликова нарын нэрт зураачид энэ урлагт онцгой дуртай байв.

Багш: Силуэт зургууд моод болсон. Зураачийн хөрөг захиалах нь маш үнэтэй байсан ч өөрийн гэсэн зурагтай байсан өөрийн хөрөгОлон хүмүүс үүнийг хямд үнээр авахыг хүссэн. Ийм хөрөг зураг нь өрөө тасалгааны ханыг чимэглэсэн байв.

Силуэт нь хайрцаг, ваар, аяга таваг, шүхэр зэргийг чимэглэхэд ашигладаг байв. Силуэт нь Орос улсад маш их алдартай болсон. /слайд/ слайд/ слайд/).

Силуэт үргэлж хар байдаг уу?

"Эрвээхэй" киноны үзүүлбэр.

Хар эрвээхэй нисэн орж ирээд цагаан талбайд суув (үзүүлэх /слайд/). Цагаан эрвээхэй нисэн орж ирээд суув хар талбай(үзүүлэх / слайд /). Гурав дахь эрвээхэй ирлээ - олон өнгийн эрвээхэй (шоу / слайд /). Түүний далавч нь өнгөнөөс өөр эрвээхэйний далавчнаас юугаараа ялгаатай вэ? (Хүүхдийн хариулт).

Тийм ээ, олон өнгийн эрвээхэйний далавчнууд дотор нь нарийн дүрслэгдсэн байдаг - судлууд, цэгүүд, толбо байдаг. Гэхдээ доторх дүрс нь боловсруулагдаагүй тул толбо мэт ойлгогддог.

Энд бүхэл бүтэн эрвээхэйний сүрэг байна. Холоос хар толбо шиг харагддаг (үзүүлэх /слайд/). Гэхдээ эдгээр нь зүгээр л толбо биш юм. Эрвээхэй бүр өөрийн далавчны хэлбэртэй байдаг. Тиймээс бид дүрсийг бие биенээсээ ялгаж чаддаг.

/слайд/ Надад хэлээч, яагаад хүмүүсийн толгойг урдаас биш харин дүрс дээр дүрсэлсэн байдаг вэ? (Оюутны хариулт).

Зөв. Учир нь ийм дүр төрхөөр бид хүний ​​нүүрний онцлог, тэр ч байтугай зан чанарын талаар илүү сайн ойлголттой болдог.

3. Уран сайхны даалгаврын мэдэгдэл.

Багш: Өнөөдөр бид дүрс зурах болно,

Дараа нь тэдгээрийг цаасан дээрээс хайчилж ав.

Мөн дээрх шиг дүрсүүд өнгөрсөн зуунууд,

Бид гэр ахуйн эд зүйлсийг чимэглэнэ.

Силуэт сонгох эртний эдлэлөдөр тутмын амьдрал: хайрцаг, чийдэн, ваар, аяга, аяга таваг, ном зэргийг хар эсвэл цагаан өнгийн дүрсээр чимэглээрэй - Пушкин эсвэл бусад хүмүүсийн үлгэрийн хөрөг зургууд алдартай зохиолчид(заавал биш).

4. Профайл дээр хүний ​​толгойг зурах дараалал.

Багш: Профайл дээр хүний ​​толгойг хэрхэн зурахаа санацгаая. /слайд/

Таны ширээн дээр зурах алгоритм байгаа тул анхаарлаа хандуулаарай.

Самбар дээрх багшийн сурган хүмүүжүүлэх зураг.

1) Толгойн үндсэн хэлбэрийг зур.

2) Барилгын шугамыг зурж, үсний хэлбэрийг заана.

3) Зураасыг харгалзан нүүрний онцлогийг зур.

4) Сонгосон загвар шиг харагдахын тулд нүүр, үс, хүзүүний хэлбэрийг засаарай.

5) Дууссан тоймыг шохойгоор зурж, самбараас таслахгүй байхыг хичээ.

6) Бүх шаардлагагүй мөрүүдийг арилга.

Багш: Үр дүн нь силуэт хөрөг зураг юм.

5. Ажлын заавар.

1) А.С.Пушкиний үлгэрийн баатруудыг санаарай.

2) Объектыг чимэглэхэд ямар дүрс бүхий хөрөг зураг ашиглах, ямар өнгөтэй байх талаар бүлгээрээ ярилц.

3) Ажлыг тараах.

4) Хар эсвэл цагаан цаасан дээр хагас хуудсан дээр дүрс зур.

5) Хажуу талаас нь эхлээд контурын дагуу хайчаар хайчилж ав.

6) Зууван эсвэл тэгш өнцөгт хэлбэрээр наа.

7) Хэрэв бүлгийн хэн нэгэн нь дүрс дээр ажиллахгүй үлдсэн бол тэр ваар эсвэл номын чимэглэлийг ямар нэгэн үзэсгэлэнтэй элементээр нөхөж болно: лаврын мөчир эсвэл өдтэй бэхний сав. Тухайн зүйлийн загвар гаргахад хүн бүр оролцох ёстой. Та хэлэлцээр хийж, хамтран ажиллах чадвартай байх ёстой.

Хамгийн гол нь хүмүүсийн дүрс (амьтдыг бүү зур) гэдгийг бүү мартаарай.

8) Илүү сайн болсон бүтээлийг сонгоорой, дүрс нь илүү тод харагдаж байна.

Багш: Хайч, цавуугаар ажиллахдаа аюулгүй байдлын талаар бүү мартаарай. Болгоомжтой байгаарай!

Пушкиний баатрууд

Бид итгэлтэйгээр сонгож болно

Ваар дээр хэн зурах вэ:

Эсвэл бардам охин -

Шамахан хатан.

Зурхайч, Дадон нар

Хун гүнж, Гуидон нар,

Бабарих ил Салтан,

Эсвэл зоригтой Руслан,

Сахалтай Черномора,

Людмилатай хамт урт сүлжих,

Загасчин, муу хөгшин эмэгтэй,

Хайх өөр нэг иймэрхүү,

Шуналтай тахилч, Балду,

Зан чанар ба Бабу Яга,

Эсвэл шуналтай Кощей,

Харамч байдлаас болж юу алдагдах вэ,

Гүнж, долоон баатар

Хурдан зурцгаая!

Эсвэл магадгүй тэдний бүтээгч -

Суут ухаантан, зохиолч уу?

Даалгаврын практик хэрэгжилт. /Хөгжимтэй слайд/

Дүгнэж байна.

1. Ажлын дүн шинжилгээ, дүгнэлт.

Эхний хийж гүйцэтгэсэн ажлуудыг тэр даруй самбар дээр байрлуулна. Хамгийн үзэсгэлэнтэй, анхных нь, илэрхий дүрсүүд. Дүрүүдийн зан чанар тодорхойлогддог. Алдаатай нэг дүрсийг тэмдэглэж, алдаа нь юу болохыг олж мэдэв.

Багш: Сайн байна, залуусаа! Та нар бүгд маш их хичээсэн, хамтдаа ажилласан, тиймээс та эд зүйлсээ силуэт хөрөгөөр маш сайн чимэглэсэн. үлгэрийн баатрууд. Зарим нь бүр объектын гоёл чимэглэлийн элементүүдийг хийж чадсан.

"Нүүр царай" дасгал (экспресс судалгаа). ("инээмсэглэх", "төвийг сахисан", "гунигтай").

Багш: Илүү олон инээмсэглэл бий - хичээл амжилттай боллоо!

Эцсийн үгбагш нар.

Өнөөдөр та жинхэнэ дүрд тоглосон бүтээлч хүн. Хичээл дууссан. Танд уран бүтээлийн амжилт хүсье

Сэтгэгдлүүд

Хичээлийн эхэнд мэндчилгээ нь уламжлалт бус байдаг. Оюутнууд нэрээ хэлдэг (энэ насанд энэ нь чухал, учир нь өсвөр насныхан ихэвчлэн хоч ашиглан бие биедээ ханддаг) болон эерэг чанар. The сэтгэл зүйн техникажилд эерэг суурь бий болгож, сэтгэл зүйн сэтгэл санааг сайжруулдаг. Ялангуяа үнэ цэнэтэй зүйл бол өөрийгөө бүрэн илэрхийлэхэд саад болох сэтгэлзүйн саад бэрхшээлийг даван туулахад тусалдаг бөгөөд энэ нь дүрслэх урлагийн хичээлд маш чухал юм.

Хичээлийн явцад тэд ашигладаг идэвхтэй хэлбэрүүдсургалт. Зохион байгуулалтын болон эргэцүүлэн бодох үе шатанд "Нүүр царай" дасгалыг ашигладаг. Хүүхэд өөрөө түүний нөхцөл байдлыг мэдэж, багштай хуваалцдаг нь түүний өөрийгөө хянах чадварыг нэмэгдүүлдэг. Дасгал нь бас гайхалтай нөлөө үзүүлдэг: хүүхдүүд өөртөө анхаарал хандуулдаг. Багшид хоёр, гурван хэллэгээр сэтгэлийн хөдөлгөөнийг тохируулах, сурагчийг ажилд оруулах боломжийг олгодог. Хичээл нүүрээ харуулснаар төгсдөг. Багш хүлээн авах, харьцуулсан оношилгооны хэсгийг хийх боломжтой санал хүсэлтоюутнуудаас.

Мэдлэгийг шинэчлэх үе шатанд "Үндсэн хичээлийн төлөвлөгөө" техникийг ашигладаг.

Энэ нь хичээлийн нийтлэг хаалганаас ялгаатай: бүгд босож, хөшиж, багшийн нүд рүү харж, тушаалаар суув.

Тодорхой төрлийн үйл ажиллагааг харуулсан харгалзах картуудыг самбарт хавсаргасан болно. Залуус эдгээр тэмдэглэгээг амархан санаж байна. Илүү сонирхолтой хөгжилтэй даалгавар, багшийн нууц эсвэл гэнэтийн бэлэг, хичээлийн төгсгөлд санал болгодог. Тиймээс залууст цаг зав гаргахын тулд илүү зохион байгуулалттай, илүү идэвхтэй ажиллах хүсэл эрмэлзэлтэй байна сонирхолтой даалгавар, хичээлийн нууцыг мэдэж авах эсвэл гэнэтийн бэлэг аваарай. Багш хичээлийн төлөвлөгөөг хагас хошигносон байдлаар тайлбарладаг (“Мэдлэгийг биширцгээе....”, “Тархиа сургая...”, “Ой тогтоолтын завсараас үнэ цэнэтэй зүйлийг сугалж авъя...”. ). Ингээд л шийдэгдэнэ гол ажилхичээлд орох - оюутнуудыг эерэг байдлаар ажилд оруулах. Толгой өвдөөд түүнийг стресст оруулах хэрэггүй.

Асаалттай бэлтгэл үе шатЗураачийн бүтээлийн гарал үүслийн талаархи оюутнуудын санаа бодлыг хөгжүүлэх харилцан яриа өрнүүлдэг. Бүх төрлийн үйл ажиллагааны бүтээлч байдлын үндэс суурь нь бидний эргэн тойрон дахь бодит байдал гэдэгт анхаарлаа хандуулдаг. Энэ үе шатанд залуус толь бичиг дээр ажилладаг дүрслэх урлаг, болон дээр хүрч хичээлийн үндсэн ойлголтуудыг бичнэ үү сэтгэл зүйн талууд, энэ нь байгалийг илүү гүнзгий ойлгох боломжийг олгодог бүтээлч үйл ажиллагааМөн үгсийн сангаа баяжуулаарай.

Үндсэн үе шатанд хүрэх "шилжилтийн гүүр" нь синквин бэлтгэх явдал юм. Sinkwine бол технологийн хөгжлийн техник юм шүүмжлэлтэй сэтгэлгээСинквин бичих нь зохиогчоос олох чадвартай байхыг шаарддаг чөлөөт бүтээлч байдлын нэг хэлбэр юм мэдээллийн материалхамгийн чухал элементүүд. Энэ үе шатанд syncwine-ийг зөвхөн хэрэгсэл болгон ашиглаагүй бүтээлч өөрийгөө илэрхийлэх, мөн сайжруулах арга зам юм сэтгэл хөдлөлийн байдалангид төдийгүй тухайн сэдвээр олж авсан мэдлэгээ шалгах арга юм.Хамгийн гол нь энэ нь таныг бүтээгч гэдгээ мэдрэх боломжийг танд хоромхон зуур ч гэсэн өгч, хүн бүр амжилтанд хүрдэг!

Биеийн тамирын дасгал хийх явцад оюутнуудад дасгал хийдэг. Толин тусгал зурах». Энэ техникурлагийн эмчилгээнд өргөн хэрэглэгддэг (сэтгэл судлалын арга). Энэ нь хагас бөмбөрцөг хоорондын харилцан үйлчлэл, дур зоргоороо, өөрийгөө хянах чадварыг хөгжүүлэхэд чиглэгддэг. Сурагчид хоёр гараараа агаарт толин тусгал тэгш хэмтэй зураг, үсэг зурахыг даалгадаг. Энэ дасгалыг хийх үед таны нүд, гар тайвширдаг. Хоёр хагас бөмбөрцгийн үйл ажиллагаа синхрончлогдсон үед тархины бүх үйл ажиллагааны үр ашиг мэдэгдэхүйц нэмэгдэх болно.

Практик ажлыг гүйцэтгэхийн тулд элсэн будгийн техникийг ашигладаг.Элсээр зурахдаа сурагчид ашигладаг уламжлалт бус технологиудбүтээлч өөрийгөө ухамсарлах нөхцлийг бүрдүүлдэг зургууд.

Бас нэг зүйлийг онцлон тэмдэглэх нь зүйтэй чухал талуудэлсэн будгийн техникийг ашиглан . Энэ техникяг л “Агаарт зурах” аргыг урлагийн эмчилгээнд (арт эмчилгээ) ашигладаг шиг.Ердийн үед сургуулийн хичээлдаалгавар бол ямар нэг зүйлийг хэрхэн зөв хийхийг заах явдал юм, жишээлбэл, зурах ("Байшинг ингэж зурсан, мод нь ийм, яг ийм өнгөөр"). Хүүхэд өөрийн төсөөлөл, туршилтыг ашиглах боломж байхгүй; өөртөө нээлт хий: бусад нь түүний төлөө аль хэдийн үүнийг аль хэдийн хийсэн, тэр зөвхөн харж, сонсож, хуулбарлаж чаддаг, түүнд бэлэн мэдлэг, ур чадварыг хуулбарлахыг заадаг.

Элсэн зургийн урлагийн эмчилгээний зорилго нь сэтгэл зүйг чөлөөлж, бүтээлч эрч хүчийг бий болгоход оршино. Хамгийн гол нь үүнийг зөв хийхгүй байх, тэмдэглэгээнд анхаарлаа хандуулахгүй байх, харин сэтгэл хөдлөл, мэдрэмжийг бүрэн хүчин чадлаараа эргүүлэх явдал юм. Эдгээр артерапевтик даалгаврууд дээр үндэслэн оюутнууд өөрсдийн ажлыг өөрсдөө үнэлдэг.

Бодлогын үе шатанд оюутнууд ангийнхаа хийсэн ажлыг харж, санал бодлоо илэрхийлэх боломжтой. Экспресс үзэсгэлэнг газар дээр нь зохион байгуулж, оюутнууд ангидаа чөлөөтэй хөдөлж, бие биенийхээ ажлыг үнэлж,ер бусын материалтай ажиллах үеийн сэтгэгдэл, мэдрэмжээ хуваалцах.Сонирхсон оюутнууд өөрсдийн зурсан зурган дээрээ сэтгэгдэл үлдээнэ.

Эцсийн шатанд сурагчдын анхаарлыг мэдрэмж, мэдрэмж дээр төвлөрүүлдэг. Бүтээлч байдлын сэтгэл хөдлөлд анхаарлаа хандуулдаг.

Багш өгдөг шаардлагатай зөвлөмжүүдижил төстэй ажил гүйцэтгэхэд. Ашигласан урлагийн эмчилгээний аргыг товч тайлбарлавоюутнуудад ирээдүйд сэтгэл санааны дарамтаас ангижрах хүртээмжтэй, тааламжтай аргуудын нэгээр хангах.

Хичээл нь ажлын өөрийгөө үнэлэх арга техникийг ашигладаг. Оюутнуудад шилжүүлсэн ажлын үр дүнг үнэлэх функц нь хүүхдүүдэд бүтээлч үйл ажиллагаандаа илүү шүүмжлэлтэй хандах боломжийг олгож, тусгалыг хөгжүүлэхэд тусалдаг.

Мэдээллийн шатанд оюутнуудад олон түвшний сургалтыг санал болгодог гэрийн даалгавар.

Эхний түвшин нь заавал биелүүлэх доод хэмжээ юм. Энэ даалгаврын гол шинж чанар нь аливаа оюутанд ойлгомжтой байх ёстой. Санал болгож байна Богино өгүүллэгАнгидаа хийсэн зурган дээрээ.

Хоёрдугаар түвшин даалгавар - сургалт. Энэ сэдвийг илүү гүнзгий судлах хүсэлтэй оюутнууд гүйцэтгэдэг. Багшийн үзэмжээр сурагчдыг нэгдүгээр түвшний даалгавраас чөлөөлж болно. Оюутнуудад тараах материалыг санал болгодог бөгөөд тусдаа хуудсан дээр тодорхой даалгавруудыг гүйцэтгэх замаар бөглөх шаардлагатай янз бүрийн тоонууд байдаг.

Гурав дахь түвшин - бүтээлч даалгавар, сайн дурын үндсэн дээр явагддаг. Бүтээлч үйл ажиллагаанд бие даасан дүн шинжилгээ хийхийг санал болгож байна ("Төсөөллийн түвшинг тодорхойлох" тест).

Шинэлэг зүйлтанилцуулсан хичээл - бүтээлч үйл ажиллагааны мөн чанарыг харгалзан дүрслэх урлаг, сэтгэл судлал гэсэн хоёр чиглэлийг нэгтгэх.

ДИДАКТИК МАТЕРИАЛ

Төсөөллийг хөгжүүлэх дасгалууд

(2-р түвшний гэрийн даалгаврыг гүйцэтгэхэд).

Дасгалыг оюутан бүрт тусад нь цаасан дээр санал болгодог.

Дасгал №1

Анхааралтай хараарай, зураг бүр ямар харагдаж байна вэ? Хэд хэдэн сонголтыг нэрлэ, дараа нь та үүнийг өөрийнхөө төсөөлж буй байдлаар гүйцээж болно.

Дасгал №2

Үүнийг хийхийн тулд шугам, дүрсийг гүйцээнэ үү ид шидийн ойоршин суугчидтайгаа хамт.

Дасгал №3

Эдгээр дүрсийг хэрхэн найз нөхөддөө бэлэг болгон хувиргах талаар бодож үзээрэй. Зурж дуусгахыг хичээ.

Дасгал №4

Толбо бүрийг анхааралтай ажиглаж, ямар харагдахыг бодоорой. Зурж дуусгахыг хичээ.

Дасгал №5

Эдгээр тойргийг зурж, зураг зур

Дасгал №6

Цэгүүдийг хооронд нь холбосноор хэрхэн зураг зурж болохыг хараарай. Цэгүүдийг хооронд нь холбож өөрөө ямар нэгэн зүйл зурж үзээрэй.

"Төсөөллийн түвшинг тодорхойлох" тест

(3-р түвшний гэрийн даалгаврыг гүйцэтгэхэд)

Зааварчилгаа:

Танд 12 тестийн асуулт санал болгож байна. Тэдэнд "тийм" эсвэл "үгүй" гэсэн хариулт өгөх ёстой.

Хаалтанд байгаа эхний тоо (онооны тоо) нь эерэг хариулт, хоёр дахь нь сөрөг хариулт гэсэн үг юм.

    Та зураг зурах сонирхолтой юу? (2, 1).

    Та ихэвчлэн уйддаг уу? (12).

    Та үлгэр ярихдаа өөрийнхөө нэмсэн өнгө өнгийн нарийн ширийн зүйлээр чимэглэх дуртай юу? (10).

    Та ажил дээрээ болон сургууль дээрээ идэвхтэй байдаг уу? (2, 1).

    Та "өргөн" бичээд цаасан дээр их зай эзэлдэг үү? (1.0).

    Хувцас сонгохдоо загварын хуулиуд эсвэл өөрийн амтыг баримталдаг уу? (2, 1).

    Та уулзалт, лекцийн үеэр ижил дүрсийг цаасан дээр зурах дуртай юу? (O, 1).

    Та хөгжим сонсохдоо түүнтэй холбоотой ямар нэгэн дүрсийг төсөөлдөг үү? (1.0).

    Та урт захидал бичих дуртай юу? (2, 1).

    Та заримдаа өнгөлөг зүүд зүүдэлдэг үү? (10).

    Та зөвхөн түүхээс мэддэг зүүдэндээ оюун ухаанаараа зочлох дуртай юу? (10).

    Та кинон дээр байнга уйлдаг, бухимддаг уу? (10).

Тиймээс оноогоо тоолоорой.

14-17 оноо: танд баялаг төсөөлөл бий. Хэрэв та үүнийг амьдралдаа хэрэгжүүлж чадвал бүтээлч их амжилтанд хүрнэ.

9-13 оноо: дундаж төсөөлөл. Ийм төсөөлөл олон хүнд байдаг. Та үүнийг хөгжүүлж чадах эсэх нь зөвхөн чамаас шалтгаална. cinquain ) - таван мөр хэлбэр.

Sinkwine бол шүүмжлэлтэй сэтгэлгээг хөгжүүлэх техник юм. Синквейн бол яруу найраг, өөрийгөө бүтээлчээр илэрхийлэх хэрэгсэл, хичээлийн сэтгэл хөдлөлийг сайжруулах арга зам, мөн сэдвээр олж авсан мэдлэгээ шалгах арга юм.

1 мөр. Сэдэв -1 үг (Нэр үг)

2-р мөр. Сэдвийн тайлбар - 2 үг (нэр үг)

3 мөр. Үйлдлийн тайлбар - 3 үг (үйл үг).

4 мөр. Сэдэвт хандах хандлага - 4 үгтэй хэллэг (өгүүлбэр, ишлэл, синхрончлолын зохиогчийн тайлбарласан сэдэв эсвэл объектод хандах хандлага).

5 мөр. Сэдвийн мөн чанар нь 1 үг (синоним) юм.

"Төсөөлөл, уран зөгнөл, бүтээлч байдал" сэдвээр үргэлжилсэн киноны жишээ.

Төсөөлөл.

Гэрэлт. Баян.

Танилцуулах. Уран зөгнөл. Зохиох.

Өдөр тутмын бодит байдалд онцгой зүйлийг олж харах чадвар.

Бүтээл.


Яг чам шиг энэ киноны анхны үзэгчид гайхаж байсан. Үүнийг өнгөрсөн зууны эхээр зураач үзүүлсэн. Үзэгчид эргэлзэж, маргалдаж, инээлдэж байсан ч энэ зураг хойч үедээ хадгалагдан үлджээ. -Одоо яагаад музейд хадгалагдаж байгаа гэж та бодож байна вэ? - Энэ юугаараа онцлог вэ? Зураач Казимир Малевич өөрийн үеийнхэндээ өнгөний утгын утгын талаар бодоход хүргэсэн. Бидний өмнө зөвхөн цагаан дэвсгэр дээр хар дөрвөлжин толбо биш юм. Энэ бол харанхуй, гэрэл юм. Мөн тэдний хооронд байнгын тэмцэл. Бид сансар огторгуйн хар худаг руу сорогдож байгаа юм шиг, дараа нь дахиад хэдэн хором мэт санагдаж, бүх зүйл цагаан гэрлээр дүүрэх болно.


Хар ба цагаан - ер бусын өнгө. Тэдгээрийн тусламжтайгаар та маш олон төрлийн зүйлийг дамжуулах боломжтой бүтээлч санаанууд. Эдгээр өнгөний хослол нь эрхэмсэг, хатуу, үзэсгэлэнтэй юм. Ингээд үзэсгэлэнг сонирхоцгооё график ажил. Бүтээл болгонд дүрслэх урлагийн төрлийг нэрлэ.




Силуэт гэж юу вэ? Силуэт бол хатуу толбо хэлбэртэй зураг, дүрс юм. Ийм зураг зурахдаа толбо дотор байрлах нүүрний онцлог, бусад нарийн ширийн зүйлийг харуулах боломжгүй тул зураг бүрийн гаднах тойм нь маш тод, танигдахуйц байх ёстой.


Цуврал дүрсийг авч үзье алдартай яруу найрагчидмөн Оросын олон зууны зохиолчид. Борис Пастернак, Марина Цветаева нар.






Силуэт нь дүрслэх урлагийн нэг хэлбэр болж үүссэн эртний цаг үе 6-р зуунд МЭӨ д. Грект ваарчин Дибутарагийн охин хайртынхаа сүүдрийг ханан дээр харж, түүний профилийг чинжаалаар зурсан тухай домог гарч ирэв. Энэхүү дизайны ачаар аав нь Грекийн ваарыг чимэглэсэн зургийн хэв маягийг зохион бүтээжээ.


Францад дүрслэх урлаг дахин сэргэв. Эндээс дүрс нь өөрөө гарч ирэв. XV Людовикийн ордонд санхүүгийн ахлах хянагч нь Этьен Силуэт байв. Баримт нь Силуэт хэд хэдэн шинэчлэл хийсэн бөгөөд үүний нэг нь хааны хувийн зардал, шүүхийн засвар үйлчилгээг багасгахыг санал болгосон. Мэдээжийн хэрэг, ахлах хянагч бүх нийтийн доог тохуу болсон өндөр нийгэм, үүний дараа тэрээр огцрохоос өөр аргагүй болсон. Түүнд ганц л тайтгарал үлдсэн - хар цааснаас дуртай зургаа хайчилж авах. Сүүдрийн дүрс хэлбэрээр зурсан түүний шог зураг хүртэл байсан. Силуэт гэдэг нэр ингэж төрсөн юм. Энэ нь өнөөг хүртэл хадгалагдан үлджээ.


Орост XVIII сүүлXIX эхэн үеВ. дүрс нь бас загварлаг байсан. Силуэт хайчлах нь мэргэжлийн уран бүтээлчид төдийгүй язгууртнуудын дуртай зугаа цэнгэл болжээ. Хар ба цагаан зургийг Оросын язгууртнуудын байшинд чимэглэл болгон ашигладаг байв. Профайл хөрөг зураг, жанрын үзэгдлүүдийг өргөн ашигласан. Зургийн техник нь өөр байсан: бэхээр зурах эсвэл энгийн цаасан дээрээс зүсэх. 19-р зууны эхний хагаст. хамгийн агуу мастерЭнэ дүрс нь Гүн Федор Петрович Толстой байв. Эрмитажад түүний бүтээлийн 50 дүрс, Оросын Улсын музейд 20 дүрс байдаг нь ижил тооны зурагтай. Түүхийн музейМосква.






Тингтинга зураг 20-р зууны 60-аад онд Танзани (Африк) -д гарч ирэв. Одоо энэ чиглэл идэвхтэй хөгжиж, дэлхийд алдартай. Анхны зургуудыг картон дээр зурж, үүнээс өмнө байшингийн хананд зуржээ. Ханан дээр өнгө өнгийн зураг зурах урлаг Танзани улсад цэцэглэн хөгжиж байгааг хэлэх ёстой. Энэ нь зөвхөн гоёл чимэглэлийн төдийгүй практик зорилготой - гаднах сурталчилгаа нь ихэвчлэн иймэрхүү харагддаг. Эхэндээ бүх бүтээлүүд ойролцоогоор 60х60 см хэмжээтэй байсан нь зарим эх сурвалжид тингтингаг "дөрвөлжин зураг" гэж нэрлэдэг болоход хүргэсэн. Уран зураг бүтээхийн тулд машин, унадаг дугуйг будахад ашигладаг будгийг ашигласан - паалан. IN цаашдын уран бүтээлчидБид бусад будаг руу шилжихийг оролдсон ч бидний дуртай паалан, нийлэг, заримдаа тос нэмсэн хэвээр байна.


Тингтинга сургуулийн оршин тогтнох явцад түүний дотор хэд хэдэн хэв маяг бий болсон: - сонгодог болсон амьтан, шувуудын дүр төрх, - цогцолбор олон дүрст зохиолууд-аас Өдөр тутмын амьдралХүмүүсийг ихэвчлэн нэг төрлийн "хошин түүх" хэлбэрээр дүрсэлсэн байдаг - уламжлалт домгийн зохиолууд, - Библийн сэдвүүд. Та сонгож болно нийтлэг шинж чанарууд Tingatinga зураг: 1. Цөөн тооны сүүдэртэй нэг өнгийн дэвсгэр. 2. Үндсэн сэдвийг энгийн бөгөөд тод зураас (силуэт) ашиглан хийсэн бөгөөд дүрмээр бол бараг бүх дэвсгэрийг эзэлдэг. 3. Алсын хараа дутмаг. 4. Шугамуудын шүүрдэх, давтагдах загвар нь дүрсийг амьд, илэрхийлэлтэй гоёл чимэглэлийн шинж чанарыг өгдөг.







Силуэт гэдэг үг нь 18-р зууны Францын сайд Э.де Силуэт, эдийн засгийн хэмнэлтийн төлөө тэмцэгч, сүүдрийн дүр төрхөөр шог зурсаны дараа Францын "силуэт" гэсэн үгнээс гаралтай. Тэр өөрөө бас хар цааснаас дүрс хайчилж авав.

Силуэт (Франц дүрс) - хавтгай дүрс, ажлын арга, хэрэгсэл уран сайхны илэрхийлэл, түүнчлэн графикийн төрөл. Силуэт үзэгдэл нь ойлголтын явцад үүсч болно эзэлхүүний хэлбэрүүдгэрэлтүүлгээс хамаарна.

Силуэт нь объектын сүүдэртэй адил юм. Силуэтийн чанарыг уран бүтээлчид бүх төрлийн урлагт ашигладаг. Энэ техникийг ихэвчлэн профайл хөрөг зураг, энгийн найруулгад ашигладаг. Силуэт дээр дүрс эсвэл объектыг ихэвчлэн цайвар дэвсгэр дээр хатуу хар толбо хэлбэрээр эсвэл цагаан дээр зурдаг бараан дэвсгэр. Ийм зураг зурахдаа объектын гаднах тойм нь шаардлагагүй нарийн ширийн зүйлгүйгээр маш илэрхийлэлтэй байх ёстой.

Тойм нь маш тодорхой байх ёстой. Силуэт техникийг ашиглан хөрөг зургийг ихэвчлэн профайл дээр авдаг. Силуэтийг зөвхөн зураад зогсохгүй хайчаар хайчилж болно. Силуэтууд нь алдартай байсан Эртний Хятад, Япон болон бусад Азийн орнууд. Европт дүрслэх урлаг нь 18-р зууны эхний хагаст графикийн бие даасан төрөл болгон бий болсон. Францад. ОХУ-д Ф.Толстой, Добужинский, Е.Кругликова, А.Бенуа нарын алдартай зураач нар силуэт урлагт онцгой дуртай байв.

Уран сайхны илэрхийлэх 4 хэрэгсэл байдаг: зураас, зураас, толбо, цэг.

Шугам бол эрт дээр үед хүн зохион бүтээсэн дүрслэх уламжлалт хэрэгсэл юм. балар эртний үе, inдүрслэх урлаг үүсэх хамгийн эхлэл. Энэ нь өнөөг хүртэл зурах гол хэрэгсэл болгон ашиглаж байна цаасан дээр харандаа эсвэл бэхээр үзүүрээр үлдсэн зураас, тэдгээрийн хөдөлгөөнийг ямар нэгэн зургийн хэрэгсэл (захирагч, хээ эсвэл). луужин гэх мэт), "зурах" шугам гэж нэрлэдэг. Бүхэл бүтэн уртаараа өргөнөөрөө ижил байна. Энэ нь түүний давуу тал гэж тооцогддог. Гэхдээ ноорог дээр ийм шугам нь тохиромжгүй байдаг - энэ нь хуурай, амьгүй, тиймээс илэрхийлэлгүй байдаг.

Цаасанд будагч бодис түрхэх үзүүр, сойз эсвэл бусад хэрэгслээр харандаа эсвэл үзэг барьж байгаа гар хөдөлгөөн хийсний үр дүнд цаасны гадаргуу дээр тасархай шугам буюу цус харвалт гарч ирдэг. Цаасны бүх гадаргуугийн янз бүрийн хүрэлцэх байдал эсвэл гарын хөдөлгөөнөөр хийсэн үзэг, бэхний янз бүрийн даралтаас хамааран үлдсэн ул мөр нь чанараа өөрчилж, харанхуй эсвэл цайвар, зөөлөн эсвэл хатуу болдог.

Толбо - контур дотор параллель эсвэл огтлолцсон шугамаар үүсгэгддэг.

Энэ тохиолдолд толбоны бат бөх байдал нь зураас эсвэл зураасны өргөн, тэдгээрийн хооронд үлдсэн гэрлийн зайд нөлөөлдөг бөгөөд энэ нь гүйцэтгэсэн зургийн хэмжээтэй тохирч байх ёстой , түүний хүч чадал, дуу чимээ нь ноорог зурахад ашигласан график материалын онцлог, шинж чанар, мөн энэ материалыг цаасан дээр хэрэглэх техникээс ихээхэн хамаардаг. Ноорог зурахдаа "хуурай" гэж нэрлэгддэг материалыг ашиглахдаа хатуу сойз, сүүдэрлэх, тэр ч байтугай хуруугаараа бэх, бэх гэх мэт материалыг ашиглан шаардлагатай бат бөх чанарыг бий болгож болно дууссан хэлбэрэсвэл усаар шингэлсэн цаасыг зөөлөн эсвэл хатуу сойзоор түрхэнэ.

Зарим тохиолдолд толбыг ажлын эхэнд нэн даруй түрхэж, дараа нь дүрсэлсэн хэлбэрийн контурыг цэвэршүүлж болно. Ихэнхдээ ноорог дээр ажиллахдаа бүх график хэрэгслийг нэг дор ашигладаг: шугам, цус харвалт, толбо, цэг.

Цэг бол графикийн өөр нэг илэрхийлэлтэй хэрэгсэл юм. Цэг бүтцийн элемент цэгийн техник. Гадаргуу дээр үржиж, энэ нь график толбо үүсгэдэг. Хөдөлгөөнгүй чиглүүл илүү их хэмжээгээророн зайг илэрхийлэх боломжийг олгодог боловч байгаль орчны шууд шинж чанартай.

Цус харвалтын нэгэн адил цэг нь янз бүрийн график дүрсийг дамжуулах боломжийг олгодог боловч тодорхой бүтэцтэй байдаг.

Гэсэн хэдий ч, шугамаас ялгаатай нь энэ нь түүний илэрхийлэлд сэтгэл хөдлөлийн илэрхийлэлийн шинж тэмдгүүдээс бүрэн ангид байдаг. Энэ бол хувийн бус, технологийн хувьд дэвшилтэт график хэрэгсэл юм.

Тиймээс дүрсийг ашиглан янз бүрийн аргааруран сайхны илэрхийлэл нь тэмдгийг анхны бөгөөд мартагдашгүй болгодог. Энэ нь мөн хэрэглэгчийн сонголтод нөлөөлдөг.

Урьдчилан үзэх:

Тойм

нээлттэй хичээл

сэдвээр:

"СИЛУЭТ ГРАФИК"

MBOU DO "Хүүхдийн урлагийн сургууль"-ийн багш

Мегион Ханты-Мансий автономит тойрог хот - Югра Муфтахова Фарида Ахметовна

Сэдэв: Силуэт график

Хичээлийн төрөл: дүрслэлээр зурах.

Хичээлийн төрөл: шинэ мэдлэг, ур чадвар, чадварыг төгс болгох хичээл.

Материал: хар бэх, багс, үзэг, формат A 3

Зорилтот: Үлгэр, дуртай бүтээлүүдээс дүр төрхийг дүрсэлсэн графикаар бүтээх.

Даалгаварууд:

Оюутнуудад дүрс дүрслэл, гарал үүслийн түүхийг танилцуулах

Силуэт ба шинэ нэр томъёо "график", "силуэт"

Гадаад, дотоодын уран бүтээлчдийн бүтээлийг танилцуулах;

Процессын явцад багаж хэрэгслийг хэрхэн ашиглахыг заах - үзэг, сойз;

Өөрийн дуртай үлгэрийн зохиолыг бие даан сонгох чадварыг хөгжүүлэх;

Мэдлэгийн хүрээгээ тэлэх;

Хүүхдэд хөгжүүлэх бүтээлч төсөөлөл, төсөөлөл, нүд,

хурууны нарийн моторт ур чадвар;

Оросуудыг хайрлах хайрыг төлөвшүүл ардын үлгэр, түүнчлэн хүчтэй хүсэл эрмэлзэлтэй

Тууштай байх, анхаарал хандуулах, эхлүүлсэн зүйлээ дуусгах гэх мэт зан чанарын шинж чанарууд.

Тоног төхөөрөмж

Багшийн хувьд:

сургалтын хэрэглэгдэхүүн:

  1. Ф.П.Толстойн "Тройка", "Бүжиг", Хөдөөгийн дүр зураг. Намар"; Е.Кругликова М.Цветаевагийн хөрөг”; Э.Бэм “Тариачны хүүхдүүд”
  2. Силуэт аппликешны дээж, тоолсон хатгамал, дүрс бүхий номнууд;
  3. "Эмэгтэйчүүдийн ертөнц", "Залуу зураач" сэтгүүлүүд
  4. Е.А. Коростина "Дүрслэх урлаг" 1-р анги.

Үлгэрийн баатруудын дүрслэл:

  1. Өвөө, эмээ
  2. Лиза Патрикеевна
  3. Гуталтай идээ
  4. Алёнушка эгч, Иванушка ах
  5. Алтан самтай кокерел
  6. Луу

Хүснэгтүүд:

1. “График”, “Дүрс”, “Экспресс – үзэсгэлэн”

2. “Силуэт график”

3.F.P. Толстой, Елена Кругликова, Елизавета Бем, Ф.Сидо, Ф.Антинг

4. “Силуэт аппликейшн”

5. Etienne Silhouette (1709-1763)

Оюутнуудад:

  1. А3 формат, харандаа, баллуур
  2. Хар бэх, өд, сойз

3. Силуэт графикийн техникийг ашигласан оюутнуудын өмнөх бүтээлүүдийн үзэсгэлэн.

Төлөвлөгөө:

  1. Зохион байгуулах цаг.

Ангиа хичээлд бэлтгэх

2. Хичээлийн удиртгал хэсэг.

а) Хичээлийн сэдэв, зорилго, зорилгыг илэрхийлэх

B) Үзэмж болгон дүрс график технологи

D) Силуэт хэрэглэх

D) Уран бүтээлчдийн бүтээлч байдал.

E) Багаж хэрэгсэл, материал

3. Хичээлийн практик хэсэг.

A) Зорилтот руу илгээсэн мессеж практик даалгавар

4. Хичээлийг дүгнэх.

A) Экспресс - үзэсгэлэн. Оюутны ажлыг үзэх, дүн шинжилгээ хийх

B) Дүгнэлт.

5. Гэрийн даалгавар.

Оньсогогоор дамжуулан гэрийн даалгавар.

Хичээлийн үеэр

1. Зохион байгуулалтын мөч.

Ангиа хичээлд бэлтгэх

2. Хичээлийн удиртгал хэсэг.

a) Хичээлийн сэдэв, зорилгын талаархи мэдэгдэл.

Сайн уу залуусаа! Бидний хичээлийн сэдэв бол "Силуэт график" бөгөөд өнөөдөр бид "силуэт зураг" гэсэн нэр томъёотой танилцаж, энэ нь хэрхэн үүссэн, "график" нь бидэнд юу хэлж байгааг олж мэдэх болно.

B) Силуэт нь график техникийн нэг төрөл.

Залуус аа, та "график" гэж юу гэж бодож байна вэ? "График" гэсэн нэр томъёо нь Грекийн grapho (grapho) - Би бичдэг, зурдаг, зурдаг. График бол хавтгай дээрх зурагтай холбоотой дүрслэх урлагийн нэг төрөл гэсэн үг. Силуэт (Франц үг) - хавтгай дүрс.

B) Силуэтийн түүх

График техникийн нэг төрөл болох дүрс нь эрт дээр үеэс бий болсон: хар хавтгай дүрс нь өнөөг хүртэл хадгалагдан үлдсэн Грекийн ваарыг чимэглэдэг.МЭӨ XI зуун. Мөн хамгийн эртний дүрс нь хадгалагдан үлджээ хадны зураг. Манай эртний өвөг дээдэсТэд контураар зурж, гол зүйл болох объектын хэлбэрийг тэмдэглэв. Хүмүүс дүрст хоёрдогч нарийн ширийн зүйлийг нэмж эхлэхээс өмнө мянган жил өнгөрчээ. Эртний керамик эдлэлийн шилдэг жишээнүүд, өөр өөр цаг үе, улс орнуудын зоосон мөнгө дээрх бардам профайлууд нь дүрсээр чимэглэгдсэн байдаг - үнэндээ тэдгээр нь мөн дүрс юм.

Энэхүү урлагийн хэлбэрийн нэрний гарал үүсэл нь сонирхолтой юм. 18-р зууны эхний хагаст Францад цаасан дээр хайчилсан дүрс гарч ирсэн бөгөөд богино хугацаанд бүх Европыг, зууны эцэс гэхэд Оросыг байлдан дагуулсан.

Францад нэр нь өөрөө гарч ирэв - дүрс. Энэ нь Луис XV-ийн шүүхийн "санхүүгийн ахлах хянагч" - Этьен Силуэт (1709 - 1763) овог нэрнээс гаралтай. Энэхүү ухаалаг "санхүүч" нь мэдээжийн хэрэг дүрсийг хэзээ ч зохион бүтээгээгүй - энэ нь түүний өмнө нэлээд эрт зохион бүтээгдсэн юм. Тэр ч байтугай загварт дүрсийг нэвтрүүлсэн хүн биш байсан - энэ нь бас эрт хийгдсэн. Заримдаа тэр хөгжилтэй байхын тулд хар цааснаас жижиг дүрс хайчилж авдаг байсан нь үнэн, гэхдээ Францад ийм сонирхогчид олон байсан. Тэгвэл эдгээр хайчилбарууд яагаад ийм нэртэй болсон бэ? Этьен Силуэт тэтгэврийг бууруулах шинэчлэл хийж, хаан болон шүүхийн хувийн зардлыг бууруулахыг санал болгосон нь баримт юм. Үүний үр дүнд тэрээр язгууртны дэмжлэгийг алдаж, огцрохоос өөр аргагүй болжээ. Үүний дараа түүнд ганц л тайтгарал үлдлээ - дуртай зургуудаа хар цааснаас хайчилж авах. Тэр цагаас хойш хааны ордонд мэргэн ухаантнууд Силуэтийн нэрийг дуудаж эхлэв, энэ нь тэдний бодлоор тод зураг, усан будагтай харьцуулахад энгийн бөгөөд даруухан байв. Дараа нь энэ нэр баттай тогтоогдсон бөгөөд өнөөг хүртэл хадгалагдан үлджээ.

G) Силуэт хэрэглэх

Дотор нь болж байна 19-р зууны эхний хагаст дүрс нь Орост маш их алдартай болсон тул бага зэрэг чинээлэг хүн бүр ойр дотны хүмүүсийн дүрсний хөргийг захиалж өгдөг байв.

Язгууртнуудын ордон, дундаж давхаргын эздийн байшинд зочны өрөөний ханыг чимэглэсэн монохромат зургууд эсвэл хатагтай нарын цомгийг ихэвчлэн харж болно. Ихэнхдээ дүрс нь нэг хүнийг, цөөн тооны хүмүүсийг, заримдаа өдөр тутмын үзэгдлүүдийг дүрсэлсэн байдаг.

Ийнхүү анхны хобби өргөн тархсан байна урлагийн гар урлал. Хүний дүрсийн хар толбо нь нэмэлт чимэглэлтэй эсвэл нэмэлт чимэглэлгүй, иж бүрдэл, гархи, металл тавилга холбох хэрэгсэл болж, монументаль болон гоёл чимэглэлийн урлагт гарч ирдэг.

Цаасаар хайчилж авсан анхны дүрсийг бас өргөн ашигладаг. Энэ төрлийг silhouette applique гэж нэрлэдэг.

Силуэтийг өөр хаана ашигладаг вэ? Силуэт сэдвүүд нь тоолсон хатгамалын түгээмэл сэдвүүдийн нэг болох нь харагдаж байна. Силуэт хатгамал нь бусад дүрс загвартай адил гоо зүйн шинж чанартай байдаг. Тэд контурын илэрхийлэл, хөдөлгөөний тодорхой байдал, объектын тодорхой байдал зэргээр татагддаг. Силуэт нь ерөнхийдөө эзэлдэг онцгой газарномын чимэглэлд. Энэ нь ер бусын, өчүүхэн бус зүйл гэж ойлгогддог учраас сайн хэрэг. Силуэт нь хаана ч тохиромжтой тод баатрууд, сэтгэл хөдөлгөм дүр зураг. Тэд илэрхийлэлтэй бөгөөд нэгэн зэрэг текстийг далдлахгүй. Гаднах тоймыг харахад бид тэдгээрийг өөрсдийн төсөөллөөр нөхөж, нэгдэж байна. бүтээлч үйл явцзургуудыг дахин бүтээх.

D) Уран бүтээлчдийн бүтээлч байдал.

Та энэ техникээр ажиллаж байсан уран бүтээлчдийг мэдэх үү? Үгүй бол сонс.

Хоёрдугаар хагаст18-р зуунд Орост Европын алдар нэрийг олж авсан хоёр дүрс зураач амьдарч байсан: Ф.Сидо, Ф.Антинг. Эдгээр уран бүтээлчид бүхэл бүтэн галерейг бүтээсэн силуэт хөрөг зурагтэдний үеийнхний. Тэгээд 19-р зууны дунд үед Орост сурч байсан алдартай зураачболон уран барималч Федор Толстой. Тэрээр 1812 оны эх орны дайнд зориулсан цуврал бүтээл хийсэн. Жишээлбэл: "Тройка", "Хөдөөгийн бүжиг", "Хөдөөгийн дүр зураг. Намар".

Мөн давгүй мастердүрс нь зураач Е.С. Кругликова. Түүний "Дайны өмнөх Парис" уран сайхны цомгийг үеийнхэн нь тухайн үеийн дүрслэх урлагийн гайхалтай үзэгдлүүдийн нэг гэж нэрлэжээ. Елена Кругликова бидэнд өөрийн үеийнхний хөрөг зургийн галерейг үлдээсэн: эдгээр нь М.Горький, Александр Блок, Марина Цветаева...

IN арван есдүгээр сарын сүүлчолон зууны турш зураач Елизавета Бейгийн бүтээлүүд маш их алдартай байсан. Түүний Оросын зохиолчдын "Тариачдын хүүхдүүд" өгүүллэгийн цуглуулгад зориулсан зургууд нь нимгэн өвс, мөчир, хүүхэд, амьтдын дүрсээс бүрдсэн яруу найргийн, сэтгэл хөдөлгөм загвар юм. Хөдөөгийн байгаль, түүний зүрх сэтгэлд хайртай хүүхдийн амьдралын ертөнц нь гол сэдэв юм.

E) Багаж хэрэгсэл, материал

Силуэт график хийхэд ямар хэрэгсэл, материалыг ашиглаж болно гэж та бодож байна вэ?

Тийм ээ, дүрсийг гүйцэтгэх техник нь өөр байсан. Тэдгээрийг цаас, даавуугаар хайчилж, картон, гипс дээр будаж, шил, шаазан, гантиг, зааны ясанд түрхсэн. Силуэтийн дэвсгэр нь цагаан, өнгөт, алт, мөнгө байж болно.

3. Хичээлийн практик хэсэг.

A) Практик даалгаврын зорилгыг оньсого ашиглан илэрхийлэх

Силуэт зөвхөн хийгдээгүй мэргэжлийн уран бүтээлчид, гэхдээ бас сонирхогчид. Өнөөдөр бид үлгэрийн үзэгдэл, дуртай бүтээлүүдээс дүрс графикийн техникийг ашиглан тоглох болно. График хэл ба түүний гол зүйл гэдгийг би бас сануулмаар байна илэрхийлэх хэрэгсэл- эдгээр нь шугам, цус харвалт, толбо, аялгуу юм. Зөвхөн хар өнгөтэй байсан ч гэсэн та илэрхий загварт хүрч чадна. Тийм ч учраас графикийг ихэвчлэн хар цагаан урлаг гэж нэрлэдэг.

B) Практик даалгаврыг тайлбарлах, хэрэгжүүлэх.

Залуус аа, ширээгээ хараарай, бэлэн үү: график харандаа, бэх, бийр, үзэг, формат А 3. Практик ажлын 1-р үе шат - Үлгэр, дуртай бүтээл дээр үндэслэн ноорог зурах. 2-р шат - сойз, өд ашиглан бэх хийх. Ингээд эхэлцгээе практик ажил. Амжилт хүсье!

4. Хичээлийг дүгнэх.

A) Экспресс - үзэсгэлэн. Бүтээлийг үзэх, дүн шинжилгээ хийх ажлыг нэгтгэн дүгнэж, үлгэр эсвэл бүтээлээс ишлэл унших замаар дагалддаг.

B) Дүгнэлт

5. Гэрийн даалгавар.

Залуус аа, одоо гэрийн даалгавар. Та оньсого тааж ямар сонирхолтой зүйлсийг зурахыг олж мэдэх болно.

Хамар нь сахалтай,

судалтай үслэг цув,

Байнга угаах

Ус сайн мэдэхгүй (муур)

Ямар морьд вэ?

Хүн бүр хантааз өмсдөг (Зебра)

Үүгээр бидний хичээл дуусч, та нар гэрийн даалгавраа хийхдээ төсөөллөө ашигла! Таны бүтээлч найрлагад хар ба цагаан өнгийн зохицол, нууцлаг байдал байх болтугай.

Ном зүй:

1.А. Левандовски "Микеланджелогийн үр удам"

2. В.Б. Косминская “Дүрслэх урлаг, менежментийн аргын үндэс харааны үйл ажиллагаахүүхдүүд"

  1. Е.А. Коростина "Дүрслэх урлаг" 1-р анги.
  2. Л.Любимов “Эртний ертөнцийн урлаг”
  3. Н.В. Мирецкая, Е.В. Мирецкая "Эртний соёлын сургамж"
  4. С.Б.Дроздова "Дүрслэх урлаг" 2-р анги.
  5. Сурах бичиг " Шидэт өнгө", "Гайхалтай цаас"
  6. “Залуу зураач” 1996, “Эмэгтэйчүүдийн ертөнц” 1998, 9-р сэтгүүл,

Силуэт бол аливаа зүйлийн хязгаарлагдмал дүрслэл юм.

Хэрэглээний график технологийн төрөл, арга. Орос дахь дүрсийн түүх 18-р зууны хоёрдугаар хагасаас эхэлдэг. Францын зураачФ.Г.Сидо бол Оросын анхны силуэт зураачдын нэг юм. Тэрээр Екатерина II-ийн ордныхны хөрөг зургийн галерейг бүтээсэн гэдгээрээ алдартай. ОХУ-д дүрслэх урлагийн хөгжлийн шинэ үг бол 20-р зууны эхний хагаст Гүн Ф.П.Толстойн хийсэн хөрөг зураг байв. 19-р зууны сүүлч - 20-р зууны эхний хагасын дүрс нь Е.С.Круглякова, Н.Я.Симонович-Ефимова нарын бүтээлтэй салшгүй холбоотой. (Википедиа)

18-р зуунд Рококогийн эрин үед Францад дүрслэх урлаг дэлгэрч эхэлсэн. Силуэт хэв маягийн хөрөг зураг түгээмэл болсон. Силуэт урлаг нь Францын сайд Этьен Силуэттээс (1709-1767) нэрээ авсан бөгөөд харамч, нарийн үзэл бодлоороо алдартай. Парисын ертөнцжижиг, хямд, нэр хүндтэй биш бүх зүйлийг дүрсийг үл тоомсорлодог.

IN XIX сүүлзуунд технологи хөгжсөн. Зөвхөн хөрөг зураг төдийгүй номын чимэглэл ч алдаршиж эхэлсэн.

19-р зууны мэргэжлийн дүрс зураачдын дунд. Энэ газрын бахархал бол Федор Петрович Толстой (1783-1873) юм. Уран барималч, медальтан, зураач, зураач тэрээр сэдэвчилсэн зүйрлэл бүхий медалийн зохиолч гэдгээрээ алдартай. Эх орны дайн 1812 он ба 1813-1814 оны Оросын армийн гадаад кампанит ажил.

Фёдор Толстойн дүрсний жижиг цомог Эрмитажид хадгалагдаж байна.

Vytsinanka, vytynanka, огтлох... 16-р зуунд Беларусь улсад хөгжсөн. Энэ нь цааснаас дүрс хайчилж байна. Vytsinanka-ийн онцлог шинж чанарууд: тэгш хэм, гоёл чимэглэлийн байдал.

Силуэт урлаг одоо дэлхийд өргөн хөгжсөн. Ихэнхдээ эдгээр нь нэг өнгийн цаасан бүтээл юм.

Украины зураач Дмирто, Юлия нар

Жулин Харрисоны цаас хайчилсан

Бид үзэгчдийн анхаарлыг татахуйц сонирхолтой, сэтгэл татам шугамын үүднээс дүрсийг сонирхож байна. Нарийн төвөгтэй дүрс нь үзэгчдэд харагдах хүслийг бий болгож, гэрэл зураг эсвэл зурган дээр дүрсэлсэн зүйлийн талаархи ойлголтыг бий болгодог.

Силуэтийн тусламжтайгаар үзэгч хэлбэрийг таньдаг. Бид маягтын дотор юу байгааг хардаггүй, гэхдээ тэр үед зураг дээр юу болж байгааг ойлгодог. Үүний нэгэн адил бид уран бүтээлээсээ сонирхолтой дүрсүүдийг олж үзэгчдэд харуулах ёстой. Доорх зурагт хуудас дээр дүрс ямар тод харагдаж байгааг хараарай!

Сонирхолтой дүрс нь хэмнэл, хөдөлгөөнийг тогтоодог.

Амжилтгүй дүрс нь оюун санаанд төөрөгдөл үүсгэх болно, хүн энэ нь юу болохыг ойлгохын тулд дүр төрхийг харах хэрэгтэй болно?

Энэ дүрслэлд юу дүрслэгдсэн нь тодорхойгүй байна.

Сайн дүрсээр бид юу ярьж байгаагаа хурдан ойлгодог.