Omavalitsuse autonoomne piirkond haridusasutus
Vagai Keskkool

Dirigeerib: Kovalishina Yu.A
Lühiajaline rühmaõpetaja
Dekoratiivse joonistamise õppetunni kokkuvõte keskmine rühm"Dymkovo mänguasi".
Eesmärk: tutvustada lastele dekoratiivesemeid - tarbekunst"Dymkovo mänguasi".
Eesmärgid: Õppida kasutama omandatud teadmisi oma loovuses, kaunistades paberist lõigatud vorme Dymkovo maali elementidega;
Areneda lastel esteetiline taju, värvimeel, huvi rahvakunsti vastu.
Kasvatage huvi vastu rahvakunst. tutvustada lastele Dymkovo maali;
Õppige tegema paberist välja lõigatud kujunditele mustreid, kasutades kaunistuseks triipe, täppe, rõngaid
Arendage silma, värvitaju, kuju, rütmi, proportsioone. Õppige enesekindlalt (ilma katkestusteta) joonistama sirgeid ja lainelisi jooni, silmuseid ja spiraale.
Varustus: pakend, Dymkovo mänguasjad, pintslid, vatitupsud, värvid, preilide siluetid maalimiseks, magnetofon.
Tunni käik:
- Poisid, saime täna hommikul paki. Kas soovite teada, kellelt see on ja mis selles pakendis on?
- Nii et! Nii et! Siin on kirjas "Vene meistrite keskmise rühma lastele"
- Istuge nüüd mugavamalt, nüüd vaatame, mida meistrid meile saatsid. (Õpetaja võtab pakist välja rahvalikud mänguasjad ja paneb lauale) Helistan ja näitan, kana, hobune, kalkun, daam. Need on kõik Dymkovo mänguasjad. Kas nad meeldivad sulle? Need mänguasjad on valmistatud savist rahva käsitöölised. Meisterdajad olid erinevad: igaühel oli oma äri, ühed voolisid mänguasju, teised maalisid neid. Paki sees on ka kiri, loeme läbi. Meistrid kirjutavad, et Venemaal on linn nimega Kirov ja kunagi ammu kandis seda nime Vjatka. Vjatkast mitte kaugel asub küla nimega Dymkovo. Küla sai selle nime selle järgi, et suits kõverdub peaaegu pidevalt kõigi onnide katuste kohal. Fakt on see, et Dymkovo elanike peamine kaubandus on tegemist savist mänguasjad- nukud, Muusikariistad, erinevat lõbu. Iga päev tegid meistrimehed oma käsitööd ja kuivatasid neid ahjus – et savi kiiremini kuivaks. Siit sai küla oma nime. Kõige kuulsam Dymkovo mänguasi oli naise figuur- "Armuke veekandja" ja "Tüdruk Kokoshnikus". Nad kandsid eredalt maalitud seelikuid, satsidega põllesid, kollaseid jakke ja karmiinpunaseid kokoshnikuid ning kaelas olid helmed. Nende rõivad olid ainulaadsed ja seda püüdsid meistrid oma maaliga edasi anda. Dymkovo maal on väga kuulus, kuna see on vapustavalt ilus ja mustrid on lihtsad, värvid on erksad ja rikkalikud.
Poisid, vaatame mänguasju ja öelge meile, milliste elementidega need on kaunistatud, andke neile nimi (ring, punkt, sirgjoon, rõngas, laineline joon, võrk, määri). P. Sinyavsky “Mänguasjad”.
Meie käed on nagu kringlid,
Põsed nagu õunad.
Tunnevad meid juba pikka aega
Kõik inimesed on messil.
Oleme maalitud mänguasjad,
Vjatka naer,
Äärelinna dandies,
Linnajutud.
Dymkovo daamid
ilusam kui keegi maailmas,
ja husaarid on armsad
meie härrased!
Paelte ja vibudega
Me suhtleme tarkade meestega.
Kõnnime kahekesi
Möödume hernestest.
Oleme üllad mänguasjad,
Kokkupandav, okei.
Oleme kõikjal kuulsad.
Me hakkame teile ka meeldima!
Mul on üks tuttav preili (Dymkovo noore daami etendus), ta on väga ilus, aga kahjuks on ta praegu väga kurb. Kas sa tead, miks? (Lapsed avaldavad oma oletusi). Sest tal pole sõpru. Kas sa tahad teda aidata?
Õpetaja soovitab lastel joonistada noori daame - sõpru, värvida eelnevalt ettevalmistatud siluette. (Lapsed istuvad laudade taha)
Meenutagem vanasõnu töö kohta:
Lapsed: Kui kiirustad, ajad inimesi naerma.
Hea töö elab kaks sajandit.
Meistritöö kardab.
Isegi kala ei saa ilma raskusteta tiigist välja võtta.
Koolitaja: Hästi tehtud.
Teame kõiki Dymkovo maali elemente. Olge loominguline ja mõelge välja oma muster. Proovige muuta see säravaks ja elegantseks. Tahan teile meelde tuletada, et kui soovite mänguasja kaunistada rõngastega, siis joonistame need pintsli otsaga, kui joonistame jooned kogu pintsli harjastega, täpid - herned vatitups kastmismeetodil (tahvlil - marsruutimine mis kujutavad Dymkovo maali elemente)

Sõrmede võimlemine
Enne joonistamist
Soovitan sul sõrmi sirutada.
Nüüd hõõrume peopesasid
Räägime natuke teineteisest.
Rusikad lahti - kokku surutud,
Rusikad lahti ja kokku surutud.
Nii me sirutasime sõrmi.
Ja nüüd, sõbrad,
Sul on aeg tööle asuda.
(Õpetaja lülitab sisse vene rahvaviisidega helisalvestuse. Lapsed hakkavad tööle, õpetaja saadab nende tegevust kõnega, aitab suunavate küsimuste ja täpsustustega) Iseseisev tegevus lapsed
Koolitaja: Hea töö! Olete teinud suurepäraseid õpipoisi. Jätame oma töö laudadele, laseme kuivada ja puhkame veidi
(Muusika mängib, lapsed tantsivad...)
Kokkuvõtete tegemine, laste tegevuste kajastamine
Koolitaja:
Hästi tehtud poisid! Sa tantsid sama hästi kui töötad.
Palun võtke istet. Meie tööd on kuivanud, imetlege neid, kui ilusad, huvitavad, imelised nad on ja meie preilil ei ole enam igav, sest tal on palju sõpru. Hästi tehtud!
Tuletame meelde, millest me täna rääkisime? Mida nad tegid? Mis sulle kõige rohkem meeldis? Kui teile meeldis ja kõik õnnestus, soovitan kleepida oma mänguasi kollasele lagendikule (kahest A3 papilehest, kollasest ja rohelised lilled), kui teil tekkisid raskused, muutke roheliseks


Lisatud failid

Organisatsioon: MBDOU nr 73

Asukoht: Murmanski piirkond, Murmansk

Ülesanded:

Tutvustage lastele ühte rahvakunsti ja käsitöö liiki: mänguasja Dymkovo. Arendada maalielementide esiletõstmise oskust: ringid, rõngad, täpid, triibud. Tekitage lastes soovi maalida oma lemmikmänguasjade (daam, hobune, hirv) siluette. Kasvata lapsi rahvatraditsioonid, mis näitab, kuidas folk art lahutamatu rahvamuusikast ja suulisest rahvakunstist.

Eeltöö:

Dymkovo mänguasjade vaatamine, albumi “Dymkovo mänguasjad” vaatamine, Dymkovo mänguasjade kohta luuletuste õppimine.

Materjal: Dymkovo mänguasjade siluetid (daam, hobune, hirv), guašš, pintslid.

Tunni käik:

Koolitaja:

Poisid, täna hommikul tõi postiljon mulle selle paki teile. Huvitav, mis seal on? Vaatame.

Siin on teile kiri ja mõned mänguasjad.

(Õpetaja loeb luuletust)

Lumi langeb vaikselt,

Sinist suitsu lainetab.

Suits väljub korstnatest kolonnis,

Kõik tundub olevat udune.

Sinised vahemaad.

Ja küla on suur

Nad kutsusid seda Dymkovoks.

Nad armastasid seal laule ja tantse.

Külas sündisid imemuinasjutud,

Õhtud on talvel pikad

Ja nad voolisid seal savist

Kõik mänguasjad pole lihtsad,

Ja maagiliselt maalitud.

Koolitaja:

Poisid, kuidas neid mänguasju nimetatakse?

Kas teile meeldisid Dymkovo mänguasjad? Vaatame neid!

Oleme üllad mänguasjad,

Kokkupandav oh hästi

Oleme kõikjal kuulsad

Me hakkame teile ka meeldima!

(P. Sinjavski)

Koolitaja:

Poisid, millest on Dymkovo mänguasjad tehtud?

Rahvameistrid vormisid savist mänguasju, põletasid need siis ahjus ning katsid piima ja kriidiga. Ja rahvakunstnikud maalisid neid mänguasju.

Milliste värvidega on Dymkovo mänguasjad värvitud? (sinine, punane, kollane, roheline, must)

Jah, kõik mänguasjad on värvitud erksate värvidega.

Et need veelgi elegantsemad oleksid, lisasid nad kuldvärvi.

Dymkovo mänguasju eristavad ka nende mustrid.

Milliseid mustreid sa nende maalidel nägid? (rõngad, ringid, täpid, lained, triibud)

Kas sa tead, kuidas tõmmata sirgeid jooni ülalt alla? (joonista õhku)

Vasakult paremale? (joonista õhku)

Täpid? (joonista õhku)

Sõrmused? (joonista õhku)

Suhtlusringid? (joonista õhku)

Selgub, et saate joonistada ka Dymkovo mustri? Olen koostanud mänguasjade paberist siluetid, kas soovite proovida neid Dymkovo mustriga värvida?

Joonistamise demonstratsioon. Näidake näidist.

Kehalise kasvatuse minut(tehtud 2 korda):

Proovisime joonistada, (käed külgedele)

Raske oli mitte väsida. (kere paindub külgedele)

Puhkame veidi (istume maha, käed ettepoole)

Ja hakkame uuesti joonistama. (tõuse püsti, pane käed alla)

Laste iseseisev töö.

Tehtud tööd asetatakse ühele lauale. Mess algab.

Koolitaja:

Las mänguasjad põlevad, annavad sooja,

Head puhkust, sõbrad, nendega on nii helge!

Päike põleb,

Meie mess algab!

Kutsume kõiki messile!

Töö lõpetatud, mine jalutama!

Kõlab vene keeles rahvalik meloodia, lapsed käivad laadal, vaatavad nende töid.

Bibliograafia:

1. Komarova T.S. Rahvakunst koolieelsete laste hariduses Moskvas. Venemaa Pedagoogika Selts, 2005.

2. Solomennikova O.A. Loomingulisuse rõõm. Moskva. Mosaiik-süntees, 2005.

3. Gribovskaja. Koolieelikutele dekoratiivse joonistamise õpetamine. Lepke. Rakendused. Kirjastaja: M.: Scriptorium 2003,2013.

4.I.A. Lykova "Visuaalsed tegevused lasteaias." Keskmine rühm. Planeerimine, tunnimärkmed, juhised. M: “Karapuz – didaktika”, 2009

5. Vokhrintseva S. V. Dymka. Värvimisraamat. Kirjastus "Fantasy Land" Jekaterinburg. 2002.

Tunnimärkmed edasi kujutav kunst (dekoratiivne maalimine) keskmises rühmas “Muinasjutulind”

Tunni eesmärk:

1. Õpetage lapsi joonistama haldjalindu ebatavalisel viisil jäljend - asetage pilt peopesaga paberilehe keskele.

2. Harjuta vatitikuga “torkamisega” joonistamist.

3. Arendage Loomingulised oskused: värvitaju, dekoratiivse mustri väljamõtlemise oskus.

4. Kasvatada iseseisvust, enesekindlust ja soovi tegeleda loomingulise tegevusega. Andke lastele tehtud tööst rõõmu.

Tunni materjal: A-4 suuruses paber, akvarellvärvid paberi toonimiseks, guašš, pintslid, vatitupsud.

Eeltöö: Illustratsioonide vaatamine, muinasjuttude lugemine, paberi toonimine.

Tunni käik:

Korraldusmoment: lapsed seisavad ringis.

- Näidake mulle oma peopesasid, silita neid, plaksutage käsi, sulgege peopesadega silmad, hõõruge peopesadega põski. Nii palju asju saavad teie peopesad teha. Mängida saab ka peopesadega. Muudame oma peopesad lindudeks.

Sõrmemäng:

Linnud istuvad pesades

Ja nad vaatavad tänavale.

Kõik tahtsid lennata.

Tuul puhus ja nad lendasid.

- Linnud on minema lennanud. Ja sa tahaksid, et nad jääksid meie juurde. Ma aitan teid selles. Joonistame linde, kuid mitte lihtsaid, vaid vapustavaid. Ja meie armastatud peopesad aitavad meid selles.

Lapsed istuvad laudade taga.

- Vaata mu peopesa, mulle tundub, et see näeb väga linnu moodi välja. Ja mis sa arvad? Kus on linnunokk? Kus on kael? Näidake linnu keha. Milline imeline kohev saba. (Õpetaja osutab peopesale, lapsed enda omale).

- Ainult meie lind pole üldse särav. Värvime ära. Vaadake oma paberilehti ja valige oma linnule värvitoon. Värv peaks erinema teie tausta värvist, et lind ära ei läheks. (Lapsed kannavad pintsliga värvi oma peopesadele.)

- Nüüd pane oma lind lehe keskele. Selleks peate avama sõrmed laialt ja asetama peopesa paberilehele. Nad surusid teda tugevasti ja tõstsid järsult üles. Nii et saime linnud kätte.

— Kas sulle meeldivad su linnud? Ja kui kaunistate need mustritega, muutuvad need vapustavaks. Laske meie lindudel puhata ja kuivada ning me mängime teiega.

Kõne liikumisega:

Tüdrukud ja poisid plaksutavad käsi.

Ladushki - okei, okei - peopesad.

Puder keedeti ja lusikaga segati.

Ladushka-okei, okei-palm.

Pirukale anti puru.

Ladushki - okei, okei - peopesad.

Nad tantsisid ise ja kutsusid jalgu.

Nad trampivad ja trampivad mööda teed.

Ehitame, ehitame maja. Maja matrjoška jaoks.

Lapsed keerlesid ringi, lapsed nagu pesanukud.

Me pöördume tagasi laudade juurde.

"Teie linnud ootasid meid ega lennanud minema." Kas sa tead, miks? Nad tahavad saada vapustavaks. Nüüd saate oma linde kaunistada nii, nagu soovite, ja muuta need vapustavaks. Pidage meeles, et saate kaunistada mitte ainult pintsliga, vaid ka vatitikuga - siis saavad täpid ilusad ja ühtlased.

Lapsed kaunistavad oma linde. Kõlab muusika „Loodushääled. linnulaulud."

Õpetaja vastab laste küsimustele, õhutab ja annab nõu.

— Kui ilusaid muinasjutulisi linde olete loonud. Te olete kõik lihtsalt suurepärased! Nüüd paneme teie linnud haldjaniidule ja imetleme neid.

Munitsipaal üldarengu tüüpi koolieelne õppeasutus

lasteaed

tegevuste prioriteetse elluviimisega

laste kunstiline ja esteetiline areng nr 8 “Teremok”

Avatud õppetund

keskmises rühmas edukate oskuste arendamisel sotsiaalne suhtlus:

"Filimonovi mänguasjad"

dekoratiivne maalimine

Filimonovi maali põhjal

Abstraktne välja töötatud

Koolitaja: Ivanova M.K.

november 2010

Programmi ülesanded: Õpetage enesekindlalt(ilma katkestusteta) tõmmake sirgeid jooni. Tugevdage laste oskust siluetti elementidega kaunistada dekoratiivne maalimine (punktid, sirged ja kriipsud) .

Arendage silma, värvitaju, kuju, rütmi, proportsioone.

Kasvatada huvi ja esteetiline suhtumine rahvakunstile, iseseisvusele, täpsusele.

Eeltöö: Filimonovi mänguasjadega tutvumine, nende päritolu, Filimonovi tooteid kujutavate illustratsioonide uurimine. Kõigi Filimonovi maali elementide joonistamine, iseseisvalt harjutamine ja ühistegevus. Didaktilised mängud“Vikerkaar” harmooniliste värvikombinatsioonide valikul treenimiseks.

Materjalid, tööriistad, seadmed: partide, hanede, kukkede siluetid; värvid, ponipintslid nr 3, salvrätikud, veetopsid,

Demo materjal : Filimonov mänguasjad.

Sõnavaratöö : Filimonovi mänguasjad, muuseum

Tunni edenemine.

Koolitaja: Kutsun teid muuseumisse rahvapärased mänguasjad. Siin näeme erinevaid käsitööliste kätega valmistatud mänguasju. Nüüd, et oma teadmisi proovile panna, mängime.

D/i “Vali Filimonovi mänguasi” (pakutud mänguasjade hulgast - Gorodets, Dymkovo, Filimonov - valige viimane ja põhjendage valikut)

Kas olete nende mänguasjadega tuttav? Nimetage need? (lapsed vaatavad tuttavaid mänguasju ja nimetavad neid)

Hästi tehtud! Sa täitsid ülesande. Ja nüüd kutsun teid mõneks ajaks meistriks ja kutsun teid töötuppa.

Selle sisestamiseks peate vastama küsimustele.

Millest on Filimonovi mänguasjad tehtud?

Milliseid Filimonovi maali elemente teate?

Milliseid tööriistu on mänguasjade värvimiseks vaja?

Rühmadeks jagunemiseks soovitan võtta kaardid ja leida üksteist maali elementide põhjal. Valige ülesande vastuvõtmiseks sõnumitooja. Sõnumitoojad valivad silueti.

Lapsed tulevad sisse ja istuvad oma töökohtadesse.

Nüüd asute tööle. Püüdke muuta oma töö ilusaks ja korralikuks. U hea meister Töökoht on alati puhas ja korras. Kontrollige, kas kõik on tööks valmis?

Peame vaid sõrmed soojendama

Sõrmede võimlemine

Ämblik kõndis mööda oksa,

Ja lapsed järgnesid talle.

Vihm sadas äkki taevast,

Ämblikud pesti maapinnale.

Päike hakkas soojendama,

Ämblik roomab jälle

Ja kõik lapsed roomasid talle järele,

Mööda oksa kõndima.

Lapsed hakkavad tööle, õpetaja jälgib tööd, nõustab, soovitab tehnikaid

Kehalise kasvatuse minut

Noogutame pead,
Raputame nina,
Ja lööme hambaid
Ja vaikime mõnda aega.
(Vajutage nimetissõrmed huultele).

Veeretame õlgu
Ja ärgem unustagem pastakaid.
Raputame sõrmi
Ja puhkame natuke.
(Kummutage, kiigutage lõdvestunud kätega).
Tunni kokkuvõte

Koolitaja: Vaatame, kuidas meie meistrid tööga hakkama said.

Kas kõik partid on korras?

Kelle töö sulle kõige rohkem meeldib? Miks?

Milline mänguasi on kõige ilusam?

Kes selle oma mustriga kaunistas?

Kasvataja: Need, kes töötasid südamest, lõbutsege, tantsige!

Lapsed tantsivad vene keeles rahvamuusika, lõbutsedes, rõõmustades.