Tunni tüüp:Kõne arendamine.

Tunni teema: Pildi kirjeldus" Sinine kevad» V.N. Bakšejeva

Tunni eesmärk: tutvustada õpilastele maalikunsti kui kunstivormi tunnuseid, õpetada õpilasi maali põhjal materjali koguma ja essee vormis esitama.

Meetodid:õpetaja sõna, vestlus, töö illustratsiooniga.

Varustus: illustratsioon.

Tundide ajal.

    Tunni teema sõnum.

    Vestlus kunstiliikidest ja maaližanridest.

Täna, poisid, tutvustame teile sellist kunstivormi nagu maalimine. Kuid kõigepealt proovime välja selgitada, mis on kunst ja milliseid selle liike te teate. Kunsti all mõistetakse tavaliselt kunstiline loovusüldiselt - kirjandus, arhitektuur, skulptuur, maal, graafika, muusika, tants, teater, kino ja muud liigid inimtegevus. Nagu näete, on see kõik kunst. Aga täna räägime maalimisest ja selle žanritest.

Meenutagem, millised maaližanrid eksisteerivad.

portree – pilt inimesest või inimrühmast, milles taastatakse indiviidi välimus, kuid lisaks välisele sarnasusele püüab kunstnik tabada vaimne maailm kujutatud isik.

Natüürmort – elutute objektide kujutis (riistad, puuviljad, surnud mäng, lillekimbud, mis tahes tegevuse atribuudid).

Maastik - vaade, piirkonna pilt; maalikunstis - see žanr, kus pildi põhiobjektiks on loodus, mõnikord linnavaated või arhitektuurikompleksid.

Marinism - oma teosed pühendanud kunstnike kujutamine mereteema, sh. merevaade– jahisadam, meremeeste elu jne.

Igapäevane žanr pilt Igapäevane elu.

Lahingu žanr sõja ja vaenutegevuse kujutamine.

Loomade kunstnikud kujutavad oma maalidel loomi.

Kui kunstnik maalib pilti, asetab ta objektid esiplaanile, keskele ja taustale ning see paigutus sõltub teatud kavatsustest. Asub aadressil esiplaanil, peab kunstnik sellele suurt tähtsust ning pealtnäha ebapiisavalt iseseisvad taustadetailid aitavad põhiidee olemust paremini paljastada.

    Teave maali “Sinine kevad” autori kohta. Niisiis, täna tutvustame teile ühe vene maalikunstniku maali Vassili Nikolajevitš Bakšejev (1862-1958). V. Bakšejevi tegevus jättis sügava jälje vene keele arengusse rahvuskultuur. Tema teosed, tõetruud ja ilmekad, ehedast loodustunnetusest läbi imbunud, on kantud maailmakunsti kogusse.

V.N elas peaaegu sada aastat. Bakšejev. Sündis 25. detsembril 1862 (12. jaanuaril) Moskvas. Aastal 1887 lõpetas Maalikooli, saades diplomi lahe kunstnik ja suur hõbemedal sketši “Tagasitulek palverännakult” eest. Koolis viibimise ajal V.N. Bakšejev eksponeeris oma töid üliõpilasnäitustel, mille ostsid kohe kuulsad kunstigurmaanid nagu P.M. Tretjakov, Gatung ja teised.

Aastatel 1901-1902 eksponeerinud näitustel “36 kunstnikku”. Ta osales näitustel Pariisis ja Roomas.

1913. aasta – valitud Kunstiakadeemia auliikmeks.

1956. aastal V.N. Bakšejev pälvis tiitli rahvakunstnik NSV Liit.

Aastatel 1937, 1947, 1957 asunud elama isikunäitused seoses temaga aastapäeva kuupäevad.

Bakšejevi maalid saadeti näitustele: Ameerika, Prantsusmaa, Hiina, Süüria, Egiptus, Uus-Meremaa, Argentina.

Enamik populaarsed maalid V.N. Bakšejeva:

    "Ema portree" (1887) on need maalid

    “Kasetu” (1943) Lvivi Riiklik Kunstigalerii

    “Suveõhtu” (1935) – Kiiev riigimuuseum Vene kunst

    Need maalid on “Igapäevaproosa” (1892-1893).

    "Tüdrukud söötmas tuvisid (lemmikud)" (1887) Tretjakovi galeriis

    "Sinine kevad" (1930)

    "Enne tormi" (1949)

    "Kevadpäev" (1942)

    "Viimane riietus" (1957)

Bakšejev ütleb oma töö kohta nii:

"Märkasin oma maalide sisu, nii maastiku kui ka žanri ümbritsev reaalsus. Talle meeldis kõndida mööda maateid põldude ja metsade vahel. Vaatasin pilvi, nende kuju, värvi hommikul, pärastlõunal, õhtul. Vaatlesin ja uurisin puude kuju ja iseloomu. Ja kui ma visandit kirjutasin, siis püüdsin leida neist kõige iseloomulikumat, tahtsin leida neis spirituaalset printsiipi, et ei oleks ainult väline sarnasus, vaid nii, et neil oleks sisemine sisu. Ma maalisin kõik oma maalid selle põhjal, mida nägin enda ümber.

"Kevad. Lund pole kuskil, maa on peaaegu kuiv. Kõik on täidetud sooja lõhnava õhuga. Lõhnab nagu mäda lehed, siin-seal tärkab rohelist rohtu; Maatee servadel, mida mööda kõndisin, õitsesid pajupõõsad, mis eritasid magusat meelaadset lõhna. Ümberringi oli kuulda lindude laulu. Taeva sinisele taustale on fantaasiarikkalt joonistatud roosakas-kollaseks värvitud, puhumata pungadega kaskede ažuursed ladvad; sinakaslillad varjud puudelt sirutuvad üksteisega läbi põimunud mööda märga maad. Kõik on täidetud sooja valgusega kevadpäike. Selles looduse ärkamises on nii palju elurõõmu. Kirjutasin visandi ja selle põhjal hakkasin maalima maali “Sinine kevad”. Sellel pildil õnnestus mul edasi anda tunne, mis mind valdas elu ärkamisest looduses.

    Materjali kogumine

Nüüd pöördume kunstniku maali poole, mille kirjeldamiseks valisin, ja vastame küsimustele, mis aitavad teil kodus kirjeldavat esseed kirjutada.

    Millise maaližanri alla maal kuulub? Miks sa nii arvad?

    Kuidas on kujutatud kasesalu?

    Kuidas me saame kirjeldada taevast?

    Millised toonid on pildil ülekaalus?

    Mis meelitab vaatajaid raiesmikule?

    Mida sa tunned ja mõtled seda maastikku vaadates?

    Sõnavaratöö

Imetlege, vaadake tähelepanelikult

Taevas on helesinine, hele

Õhk on jahe, puhas, läbipaistev

Maa on raske, tihe, kevadpäikese poolt soojendatud

Lõhnab kevadise metsa järele; siit-sealt tuleb läbi mädalehtede lõhn

Roheline muru

Lagendik on kuldroheline; sinakaslillad varjud

Oksad on õhukesed, painduvad, nagu rohelised vanikud

Kaskede ladvad on roosakaskollased.

    Planeerimine

    Teave pildi looja kohta.

    Maali “Sinine kevad” maaližanr.

    Pilt kasesalust.

    Taevaste kõrguste kirjeldus.

    Meeleolu, mida pilt edasi annab.

    Milliseid tundeid see tekitab?

    Kodutöö

Kirjutage kodus V.N. maali põhjal kirjeldav essee. Bakšejev “Sinine kevad”, kasutades tahvlile kirjutatud fraase ja plaani.


Puit, õli. 44x57 cm
osariik Tretjakovi galerii, Moskva

Bakšejev väljendas oma suhtumist loodusesse suure läbinägelikkusega. Ta kirjutas: “Kui sa eksled looduses, näed liikumist põllul, metsas, pilvedes, kõik hingab, kõik elab ja kui selgelt, lihtsalt see on elunähtus! Kui palju õndsust ja õnne on suvel näha, kuidas päike oma kiirtega põldude, metsade, vee ja taeva üle ujutab! Maa lõhn, metsa aroom – milline võlu see on! On kirglik soov seda lõuendil edasi anda. Edastage elu ilmingut, selle põnevust. See on koht, kus peate kogema mitmeid võlusid ja pettumusi. Raske, oh kui raske on edasi anda seda, mida näed ja mida tunned. Aga mis suur rõõm kunstnik kogeb, kui tal õnnestub lõuendil kinkida killuke päriselust.

Bakšejevi sõnad näitavad hästi tema kunsti originaalsust - kunstniku rõõmu looduse ees ja samal ajal mingit erilist, hoolikat suhtumist sellesse. Tema töödes on palju selgust ja tunnetuse puhtust. Need köidavad oma sügava emotsionaalse sisuga. Need omadused ilmnesid täielikult ühes neist parimad maalid Bakšejevi "Sinine kevad" (1930).

See pilt on sügavalt läbi tunnetatud lugu igavesti noorest loodusest. Siin on suurepäraselt edasi antud läbi habraste, veel mitte haljendavate okste piiluv selge taevasinine, kaskede õrnroosakad tüved, esimestest soojadest kiirtest soojendatud ellu ärkav maa. Kunstiline pilt see õhuke maalimine kiirgab rahu. Samas on selles palju rõõmsameelsust ja värskust, andes tunnistust kunstniku säravast rõõmsameelsest hingest.

Bakšejev ei püüa vaatajat hämmastada värvide dekoratiivse heleduse või ebatavalisuse, efektsusega kompositsiooniline lahendus. Ruum kaob rahulikult pildi sügavustesse, mis annab kompositsioonile tasakaalu ja proportsionaalsuse. Esiplaanil olevad puuderühmad näivad mitte lubavat vaatajal sügavamale kasesalusse minna, hoides tähelepanu, kutsudes imetlema tüvede valget värvi, nende kapriisset, elavat ja värisevat mustrit.

Pildi värv suurendab üldist rahu, selguse ja valgustatuse meeleolu. Siniste, roosade, kollakate ja kuldsete toonide kombinatsioon tekitab pärast ärkamist puhtuse ja värskuse tunde. pikk uni loodus. Võrrelmatu oskusega ühendab Bakšejev eelmise aasta lehestiku kollasuse, roosaka udu, mis ümbritses kauge mets, taeva helisev sinine ja puude puhas valgesus. Need neli põhivärvi, mis on antud mitte lokaalselt, vaid lugematute tooniüleminekutega, loovad kõlava ja samal ajal peene ja harmoonilise värvika akordi.

Maalil “Sinine kevad” esineb Bakšejev vene realistliku maastiku klassikalise traditsiooni ustava jätkajana, keda esindavad sellised kunstnikud nagu Levitan, Savrasov või Ostroukhoye. Kuid selles töös on midagi uut, mis viitab sellele, et selle autor on meie maalikunstnik nõukogude aeg. See uus asi väljendub rõõmsas elu vastuvõtmises, helges keskkonnas. Bakšejevi maal on täis lootust. Kunstnik justkui kinnitab oma usku ellu, looduse ammendamatutesse elu andvatesse jõududesse, inimesesse. Jah, inimeseks! Kuigi teda pildil pole, on tunded ja meeleolud, mida see väljendab, täis inimlikkust, tõelist inimlikkust. Bakšejevi kujutatud kasesalu suurepärane aeg, kevadpäevadel näib kutsuvat vaatajat puude vahele rändama, maa värskeid lõhnu nautima ja näo õrnuse poole pöörama. päikesekiired. See inimlähedus on tõelise vene looduse luuletaja Bakšejevi maali suur eelis.

Bakšejev Vassili Nikolajevitš (1862-1958)

V. N. Bakšejev kuulub Nõukogude kunstnikud vanem põlvkond. Tema loominguline tee sai alguse aastatel, mil vene keele valgustajad lõid oma teoseid realistlik kunst- Repin ja Surikov, Levitan ja Serov, Vereshchagin ja Polenov. Bakšejev osales rändurite näitustel. Tema kaaslasteks olid Arhipov, Nesterov, K. Korovin, Yuon ja paljud teised suurepärased vene maalikunstnikud. Alguses töötas Bakšejev žanrimaalijana ja alles hiljem, pärast Suurt Sotsialistlikku Oktoobrirevolutsiooni, hakkas teda huvitama maastikumaal.

Seega Bakšejev, nagu ka mõned teised moodustamises osalenud meistrid Nõukogude kunst, puudutas kõige otsesemalt teise demokraatliku vene kunsti eluandvat allikat 19. sajandi pool- 20. sajandi algus.

Vanema põlvkonna meistrite loovus on suuresti määranud meie näo maastikumaal. Kodumaa kujund ei esine nende töödes mitte teatud paikade pealiskaudse kirjeldusena, vaid elevil jutustusena lõpmatult kaunist loodusest, mis annab inimesele jõudu, sisendades temasse helgeid ja rõõmsaid lootusi, kui sügava tunde kogemus. inimene.

Selline on maastikumaalija Bakšejevi kunst. Tema maalid eristuvad tõetruu looduse edasiandmisel ja õrn armastus vene looduse vastu. Neis on palju rahu ja sügavat keskendumist, hingestatud tähelepanu kujutatule. Üle kõige armastab ta kevadet ja suvepäevad kui loodus ilmub kogu oma värvikülluses ja elujõus. Bakšejevi maastike motiive eristab tagasihoidlikkus, kuid kunstnik näeb suurepärast poeetilist sisu ka kõige lihtsamas.

Bakšejev väljendas oma suhtumist loodusesse suure läbinägelikkusega. Ta kirjutas: “Kui sa eksled looduses, näed liikumist põllul, metsas, pilvedes, kõik hingab, kõik elab ja kui selge, kui palju õndsust, õnne on näha! suvel, kuidas päike ujutab oma kiirtega üle põllud ja metsad Maa lõhn, metsa aroom – milline võlu see on Põnev on, oi kui raske on edasi anda, mida sa näed ja mida sa tunned.

Bakšejevi sõnad näitavad hästi tema kunsti originaalsust - kunstniku rõõmu looduse ees ja samal ajal mingit erilist, hoolikat suhtumist sellesse. Tema töödes on palju selgust ja tunnetuse puhtust. Need köidavad oma sügava emotsionaalse sisuga. Need omadused ilmnesid täielikult ühes Bakšejevi parimatest maalidest "Sinine kevad" (1930).

See pilt on sügavalt läbi tunnetatud lugu igavesti noorest loodusest. Siin on suurepäraselt edasi antud läbi habraste, veel mitte haljendavate okste piiluv selge taevasinine, kaskede õrnroosakad tüved, esimestest soojadest kiirtest soojendatud ellu ärkav maa. Selle õrna maali kunstilisest kujundist kiirgab rahu. Samas on selles palju rõõmsameelsust ja värskust, andes tunnistust kunstniku säravast rõõmsameelsest hingest.

Bakšejev ei püüa vaatajat hämmastada värvi dekoratiivse heledusega ega kompositsioonilahenduse ebatavalisuse ja tõhususega. Ruum kaob rahulikult pildi sügavustesse, mis annab kompositsioonile tasakaalu ja proportsionaalsuse. Esiplaanil olevad puuderühmad näivad mitte lubavat vaatajal sügavamale kasesalusse minna, hoides tähelepanu, kutsudes imetlema tüvede valget värvi, nende kapriisset, elavat ja värisevat mustrit.

Pildi värv suurendab üldist rahu, selguse ja valgustatuse meeleolu. Siniste, roosade, kollakate ja kuldsete toonide kombinatsioon tekitab pärast pikka und ärkava looduse puhtuse ja värskuse tunde. Võrreldamatu oskusega ühendab Bakšejev eelmise aasta lehestiku kollasuse, kauget metsa ümbritsenud roosaka udu, taeva heliseva sinise ja puude puhta valgesuse. Need neli põhivärvi, mis on antud mitte lokaalselt, vaid lugematute tooniüleminekutega, loovad kõlava ja samal ajal peene ja harmoonilise värvika akordi.

Maalil "Sinine kevad" tegutseb Bakšejev vene realistliku maastiku klassikalise traditsiooni truu jätkajana, keda esindavad sellised kunstnikud nagu Levitan, Savrasov või Ostroukhov. Kuid selles teoses on midagi uut, mis viitab sellele, et selle autor on meie nõukogude aja maalikunstnik. See uus asi väljendub rõõmsas elu vastuvõtmises, helges keskkonnas. Bakšejevi maal on täis lootust. Kunstnik justkui kinnitab oma usku ellu, looduse ammendamatutesse elu andvatesse jõududesse, inimesesse. Jah, inimeseks! Kuigi teda pildil pole, on tunded ja meeleolud, mida see väljendab, täis inimlikkust, tõelist inimlikkust. Bakšejevi kujutatud kasesalu kõige kaunimal ajal, kevadistel päevadel, näib kutsuvat vaatajat puude vahele ekslema, maa värskeid lõhnu nautima ja oma nägu õrnatele päikesekiirtele paljastama. See inimlähedus on tõelise vene looduse luuletaja Bakšejevi maali suur eelis.

Tunni teema: ettevalmistus esseeks V. N. Bakšejevi maalil “Sinine kevad”. (2 tundi)

Tunni eesmärk: valmistuda essee kirjutamiseks.

Tundide ajal.

Looduse selge naeratus

Läbi unenäo ta kohtub aasta hommik,

Taevas on sinine ja särab.

F. Tjutšev.

I . sissejuhatusõpetajad. Vestlus.

Täna räägime kevadest.

Millised on esimesed kevade märgid looduses?

Mida nimetavad luuletajad, kunstnikud ja muusikud kevadeks? Milliseid poeetilisi epiteete rahvas talle omistab? (Aasta hommik, sinine kevad, punane kevad).

Ülesanne: täna valmistame ette esseed sellele teemale pühendatud maali kohta.

II . Kuulame fragmenti E. Griegi näidendist “Hommik”.

Miks ma valisin tunni muusikaliseks epigraafiks just selle Griegi teose? (Meloodia kerge, mahe olemus, ärkav õnnetunne, loodus ärkab tasapisi ellu, täitub elutähtsate mahladega).

III . Töötamine maali järgi.

Vaatame Gerasimovi maalide "Jää on läinud" ja Bakšejevi "Sinise kevade" reproduktsioone.

Nende teema on ühine, kuid kevade pilte näidatakse erinevalt.

Tehke kindlaks, milline on nende maalide tonaalsus.

(Gerasimov - varakevadel: Siin-seal on veel lund, paljad puud, künkad, maa. Taevas on pilves ja hallikas. Üldine toon maalid – hallid. See pilt on seotud Griegi näidendi algusfragmendiga).

(Bakšejevi maalil on kujutatud ärkavat kevadet. Pildi üldtoon on sinine: sinine taevas, sinakad kasetüved, sinakad varjud murul. Valged kasetüved on nagu ojad vastu taevast. See on kevade õitsemine, aga mitte täiskevad veel).

Nii kirjeldab M. Prišvin selle aja kevadet:

"Meie kevad algab valguse suurenemisega.

Jaanuar, veebruar, märtsi algus - see kõik on valguse kevad... Jah, õnnelik on see, kes suudab tabada valguse kevade algust, rohtu, metsa, inimese kevadet.

Millal pärast lumine talv valgusallikas süttib, kõik maalähedased inimesed on mures, kõik seisavad silmitsi küsimusega, kuidas sel aastal kevad läheb - ja igal aastal tuleb kevad teistmoodi kui eelmisel aastal ja üks kevad pole kunagi täpselt sama kui teine."

Miks paneb Prišvin valgusallika, rohu, metsa ja inimese allika samale tasemele?

Miks pole ükski vedru teisega sarnane, kas see pole täpselt samasugune kui teine? (inimene kasvab, muutub ka loodusetaju).

Näeme, kuidas Gerasimov ja Bakšejev nägid kevadet erinevalt.

Millise kahest maalist me töötamiseks valime?

Vassili Nikolajevitš Bakšejevi maal. Nii ütleb kunstnik ise looduse meloodia kohta, mis äratas temas maali "Sinine kevad" idee. Pöörake tähelepanu detailidele, mida kunstnik märkab:

"Kevad. Lund pole kuskil, maa on peaaegu kuiv. Kõik on täidetud sooja õhuga. See lõhnab nagu mäda lehed ja siit-sealt kasvab läbi roheline muru; Maatee servadel, mida mööda kõndisin, õitsesid pajupõõsad, mis eritasid magusat mee lõhna... Ümberringi oli kuulda lindude laulu.

Roosakaskollaseks värvitud kaskede ažuursed ladvad, mille pungad õitsevad, on fantastiliselt joonistatud taeva sinisele taustale; Puude sinakaslillad varjud sirutuvad ja põimuvad üksteisega üle niiske maa. Kõik on täis soe valgus kevadpäike. Selles looduse ärkamises on nii palju elurõõmu!”

Ja siin kirjutab maali kohta kunstniku sõber, kes kirjutas temast raamatu:

«Kõige tähtsam on taeva sinine taust. Kogu pilt on läbi imbunud tema ahvatlevast võlust. See on sarnane sümfooniline poeem ja loob maastikule erilise heli.

Vaatad seda pilti ja enne sind ei kerki mitte ainult selle konkreetse looduse nurga, vaid kogu maakera ja selle tohutute avaruste allikas. Ja silm haarab tahes-tahtmata endasse kogu mõõtmatu taevamerd ja kogu selle mäda maa kevadiste varjudega ja kõik ülespoole ulatuvad kasepuud. Esimene tunne “Sinisest kevadest” on, et pildil olevad kased justkui kasvavad silme ees ja tormavad ülespoole.

Bakšejevi "Sinist kevadet" peetakse tohutu inimliku unistuse kehastuseks.

Milliseid üksikasju te nende avaldustes märkasite? (Toon, saledad kased, avarus)

IV . Ettevalmistus esseeks. Essee Bakšejevi maalil “Sinine kevad”. Pealkiri: "Tere, aasta hommik", "Kevadise metsa radadel."

Teema: "Sinine kevad". peamine idee: Kevad on ilus, kevad on aasta hommik. See täidab südame rõõmu ja õnneootusega.

Kirjeldusobjektid: kevad, Kasesalu, õhukesed valged tüved, taevasinine, valgus, läbipaistvad varjud, õhk, meloodia, varjude pits, ärkamisrõõm.

Koostame esseeplaani ja valime töömaterjalid.

Plaan.

    Sinine kevad tuli pärast kaua ootama soojust ja valgust.

    Jalutame mööda veel niiskeid kasesalu radu.

    Kogu pilt on läbi imbunud taeva võlust.

    lõhnav, Värske õhk rindkere ülevoolav.

    Tundub, et linnulaul ja õhu liikumine sulanduvad kevade sümfooniaks.

    Rõõmu ärkamisest tuntakse koos loodusega.

Töömaterjalid.

Peenikesed valged tüved; suunatud ülespoole, valguse poole, meie silme ees kasvamas varjude pits murul.

Loob maastiku põhiheli, peened üleminekud tumesinisest, lillast hele türkiissinise, peaaegu valgeni.

Mädanenud lehtede lõhn, mee lõhn, õhk voolab, peseb peenikesi puutüvesid.

Joovastav muusika, võluv meloodia valdab hinge.

Ärkamine uut jõudu, Ma tahan elada.

V . Teose esitamine muusikalise saatega.

VI . Kontrollige, mida olete kirjutanud.

Liigese kokkuvõte haridustegevus“Sinine kevad”, kasutades tavatuid maalitehnikaid ja IKT tehnoloogiaid.

Haridusvaldkond: “Kunsti- esteetiline areng».

Teema: "Sinine kevad".

Vanuserühm: keskmine.

Tegevuse liik: kujutav kunst ( ebatavaline joonistamine).

Integratsioon haridusvaldkonnad: kõne areng, hariv, füüsiline areng.

Eesmärk: eelkooliealiste laste visuaalse potentsiaali arendamine keskmine rühm tähendab ebatavalised tehnikad joonistamine.

Hariduslik:

1. Tutvustage lastele Vassili Bakšejevi loomingut maali “Sinine kevad” näitel.

2. Laiendage laste ideid uute värvide ja varjundite saamiseks guaššvärviga töötamisel.

3. Õpi oma töödes edasi andma kevadist meeleolu.

4. Arenda enda loomise oskust ainulaadne pilt, näha ja mõista erinevate autorite teoste erinevusi.

Hariduslik:

1. Arendage huvi kujutav kunst, kunstiline maitse, emotsionaalsed tunded, kujundlik esteetiline taju, värvitaju.

2. Arenda kognitiivset tegevust, tähelepanu, suhtlemisoskust.

3. Arendage peenmotoorikat käed, rahuldavad laste kehalise aktiivsuse vajaduse.

Hariduslik:

1. Kasvatage iseseisvust, täpsust ja soovi saavutada tulemusi.

2. Edendada rõõmu ja rahulolu tunnet loominguline töö, empaatia.

Varustus ja materjalid:

Arvuti, ekraaniga projektor, molbert, suur kase kujutis, igale lauale õliriie;

Jaotusmaterjalid vastavalt laste arvule (A5-formaadis maastikupaberi lehed liimitud “tüvedega” maalriteip, guaššikomplektid, pintslid, veega tassid, salvrätikud, viltpliiatsid).

Haridustegevuse käik:

1. Sissejuhatav osa.

Õpetaja kutsub kõiki lapsi kogunema rühmaruumi keskele.

Kes tahab minuga natuke mängida? Tule, ära ole häbelik! Hästi tehtud. Hoiame kätest kinni ja ütleme koos:

Seisame kõrvuti, ringis ja ulatame sõbrale käe.

Kui kõik naeratavad, algab tere hommik!

Poisid, mis aastaaeg praegu on? (Laste vastus: kevad).

Täpselt nii, kauaoodatud kevad on käes. Kuidas sa arvasid? (Lapsed loetlevad kevade märke)

Kui tark sa oled, sa tead kõike. Istume vaibale, paneme silmad kinni ja kuulame kevadet, selle kergeid samme. (Arvutis käivitub kevadmuusika)

Lapsed kuulavad kevadhääli (lindude laul, piisad, oja kohin) ja nimetavad nende allikat.

Soojast kevadpäikesest rõõmustab kogu loodus: loomad, taimed ja inimesed. Kutsume ta meile külla:

Päikest, kellukest,

Tõuse vara üles, ärata meid varakult!

Peaksime põllule jooksma ja kevadet tervitama!

2. Põhiosa.

Poisid, palun vaadake ekraani. (Ilmub Vassili Bakšejevi maal "Sinine kevad")

Mida see kujutab? (Laste vastused) Just nii, kevad kasesalu. See on Vassili Nikolajevitš Bakšejevi maastik. Mis te arvate, miks nimetas autor seda maali "Siniseks kevadeks"? (Laste vastused)

Enamik Maalid on hõivatud taevaga. Pöörake tähelepanu selle värvile. Näib, et Vassili Nikolajevitš maalis läbipaistva, puhta kevadise õhu. Ja seda sinakust rõhutavad kaskede õrnad kaunitarid.

Poisid, millist meeleolu tahtis pildi autor meile edastada? (laste vastused). Proovime joonistada samasuguse pildi, mis on täidetud sama imelise kevadmeeleoluga.

Lapsed istuvad värviga töötamiseks ette valmistatud laua taga.

Sinust ja minust saavad tõelised kunstnikud. Selleks, et meie pilt saaks ilus ja kevadine, peame leidma sobiv varjund sinine värv. Segame sinise ja valge värv, vaatame, milliseid toone saame. (Lapsed segavad värve ja leiavad sobiva variandi) Hästi tehtud!

Tõuseme püsti ja anname sõrmedele puhkust:

Lill magas ja järsku ärkas. Ma ei tahtnud enam magada.

Ta liikus, venitas, tõusis ja lendas.

Päike just ärkab hommikul, liblikas keerleb ja lokitab.

Nüüd saate hakata pilti joonistama. Võtke istet.

Teie ees on lehed. Nende külge liimitakse maalriteibi ribad. Kujutagem ette, et need on meie kased. Pange tähele, et töö tuleb asetada vertikaalselt! Värvige kogu lehe pind erinevad toonid sinine. Vaadake Vassili Nikolajevitši pilti, kuidas ta taeva varjundeid jagas. Asu tööle. Ärge unustage pintsleid veega loputada ja liigne niiskus salvrätikuga maha pühkida.

Lapsed joonistavad saatel kevadmuusikat.

Hästi tehtud, kõik tegid seda ilus töö. Kuni need kuivavad, soovitan teil lõõgastuda ja mängida.

Lapsed jalutasid metsas ja vaatlesid loodust!

Nad vaatasid üles päikese poole ja nende kiired soojendasid neid.

Liblikad lendasid ja lehvitasid tiibu.

Plaksutame koos: üks, kaks, kolm, neli, viis -

Meil on aeg kimp kokku korjata!

Üks - istuge, kaks - istuge -

Maikellukesed hakkasid mu käes laulma!

(Lapsed kordavad tekstis olevaid liigutusi täiskasvanute järel)

Poisid, meie maalid on kuivad. Eemaldame nendelt teibi ettevaatlikult. (Õpetaja aitab lapsi)

Vaata, kui ilus see välja tuli. Kui kristalne ja õhuline meie taevas välja näeb! Meie kaskedest on lihtsalt midagi puudu. Mida nad peaksid lisama? (Laste vastused)

Täpselt nii, tüvedele tuleb lisada horisontaalsed mustad jooned. Ärgem unustagem oma kaskedele pikki oksi joonistamast. Vaata, milline ilus kask meile külla tuli. (Õpetaja kinnitab molbertile pildi kasepuust.) Täiendame need elemendid mustade markeritega.

3. Lõpuosa.

Lapsed viimistlevad oma töid ja toovad need näitusele, imetlevad nende loovust ja jagavad muljeid.

Vaata, poisid, mida erinevad maalid said pihta. Kõiki neid täidab kevadmeeleolu, rõõm looduse ärkamisest. Te olete tõelised kunstnikud. Kõiki teie töid näevad teie vanemad ja meie töötajad. Las nemadki naudivad kevadet!

Kas sulle meeldis loodust joonistada? Milliseid värve me segasime? Milleks? Millise kunstniku loomingut kohtasime? (Laste vastused)

tänud ilusad maalid! Teeme koos oma töökohad korda.