מטרת השיעור:

לקבוע את תפקידה של הספרות בחיים הרוחניים של החברה,
לגבש את הבנתם של התלמידים בספרות כאמנות המילה,
לזהות את רמת ההתפתחות הספרותית של התלמידים.

בנוסף לספרות מאשר לנשום,

עד לקרקעית הים...

מ' שצ'רבקוב. כל הקיץ

1. ארגון רֶגַע

2. שיחה בסוגיית הבנת הציטוט המובא באפיגרף של השיעור

(מיכאיל שצ'רבקוב, משורר מוסקבה, יוצר שירו ​​של המחבר, בן זמננו).

3. דיון בהצהרותיהם של סופרים רוסים

כפי שאתה מבין את הצהרותיהם של סופרים רוסים על יצירה ספרותית ותפקידם של ספרים בחייו הרוחניים של אדם, נסו לאשר או להפריך את העמדות המובעות על ידם.

"כאדם, כאדם, הסופר הרוסי... עמד מואר באור הבוהק של אהבה חסרת אנוכיות ונלהבת למטרה הגדולה של החיים - ספרות, לאנשים עייפים בעבודה, עצובה על אדמתו. הוא היה לוחם ישר, קדוש מעונה גדול למען האמת, גיבור בעמל וילד ביחס לאנשים, עם נשמה שקופה כדמעה ובהירה ככוכב השמים החיוורים של רוסיה. מ' גורקי.

"כל יוון ורומא אכלו רק ספרות: לא היו בתי ספר, במובן שלנו, בכלל! ואיך הם גדלו. ספרות היא למעשה בית הספר היחיד של העם, והיא יכולה להיות בית הספר היחיד והמספק..." ו' רוזאנוב.

"הספרות הרוסית... תמיד הייתה מצפון העם. מקומה בחיים הציבוריים של המדינה תמיד היה מכובד ורב השפעה. היא חינכה אנשים וחתרה לארגון מחדש הוגן של החיים. ד' ליכצ'וב.

4. קריאת שירה אקספרסיבית

עכשיו בואו נקרא שירים שבהם משוררים מהרהרים בסודות הכתיבה, על תפקידם של סופרים בחברה.

איבן בונין

מִלָה
הקברים, המומיות והעצמות שותקים,
רק למילה ניתן חיים:
מהחושך הקדום, בחצר הכנסייה העולמית,
רק מכתבים נשמעים.

ואין לנו רכוש אחר!
לדעת לחסוך
אם כי כמיטב יכולתי, בימי הכעס והסבל,
המתנה האלמותית שלנו היא דיבור.

א.אחמטובה

יצירה
זה קורה כך: איזושהי עצבנות;
באוזניים השעון לא עוצר;
מרחוק, רעם של רעם מתפוגג.
קולות לא מזוהים ושבויים
אני מרגיש גם תלונות וגם גניחות,
סוג של מעגל סודי מצטמצם,
אבל בתהום זו של לחישות וקריאות
אחד, צליל מנצח עולה.
כל כך שקט ללא תקנה סביבו,
מה נשמע, איך עשב צומח ביער,
כמה בזריזות הולך על הארץ עם תרמיל...
אבל המילים כבר נשמעו
ואור מתחרז בפעמוני אזעקה -
ואז אני מתחיל להבין
ורק הקווים מוכתבים
תשכב במחברת לבנה כשלג.

ב.פסטרנק

בכל מה שאני רוצה להגיע אליו
לעצם המהות.
בעבודה, בחיפוש אחר דרך,
בשברון לב.

אל תמצית הימים האחרונים,
עד הסיבה שלהם
למטה לשורשים, למטה לשורשים
עד הליבה.

אוחז בחוט כל הזמן
גורלות, אירועים,
לחיות, לחשוב, להרגיש, לאהוב,
פתיחה מלאה.

אוי לו רק יכולתי
אמנם בחלקו
הייתי כותב שמונה שורות
על תכונות התשוקה.

על עוונות, על חטאים,
לרוץ, לרדוף,
תאונות ממהרות,
מרפקים, כפות ידיים.

הייתי מסיק את החוק שלה
ההתחלה שלה,
וחזרה על שמותיה
ראשי תיבות.

הייתי שובר שירה כמו גן.
עם כל רעד הוורידים
ליים היו פורחים בהם ברצף,
גוסקום, בחלק האחורי של הראש.

בפסוקים הייתי מביא את נשימת הוורדים,
נשימת מנטה,
כרי דשא, גבעות, עשיית חציר,
סופות רעמים.

אז פעם שופן השקיע
נס חי
חוות, פארקים, חורשות, קברים
בלימודים שלך.

השיג ניצחון
משחק וקמח -
חוט מתוח
קשת קשה.

5. שיחה על שאלות

מדוע ספרות נקראת אמנות המילה? להראות עם דוגמאות מהי אומנות המילה?

זכרו את היצירות שגיבוריהן קראו ספרים ותנו להן את הערכותיהן. מדוע ספרות חשובה להם?

מה למדת מהספרות על אהבה ובגידה, על מוות ואלמוות, על אצילות ורשעות? האם ידע כזה חשוב לאדם?

כיצד ספרות סייעה להתפתחות הרוחנית שלך?

איזה שימושי יכול לתת לאדם מודרני הקורא את ספרות העבר?

6. שיחה החושפת את רמת ההתפתחות הספרותית של התלמידים

איזה פולקלור רוסי אתה זוכר? מהי המשמעות של אמנות עממית בעל פה עבור הקורא המודרני?

אילו שאלות נצחיות הועלו על ידי סופרים רוסים? איך הם פתרו אותם?

כיצד השתקפו המחשבות ההומניסטיות של המחברים ביצירות הספרות הרוסית? ציין את העבודות שבהן מועלית בעיית ההגנה על האדם. טען את עמדתך.

כיצד דמיינו גיבורי יצירות הספרות הרוסית אושר? אתה מסכים איתם?

כיצד תמונות הטבע המתוארות בספרות מסייעות בהבנת דמויות האדם?

זהה יצירות לפי קטע:

מבעד לגבעולי הדשא הדקים והגבוהים נראו שערות כחולות, כחולות וסגולות; דלעת צהובה קפצה עם החלק העליון הפירמידלי שלה; דייסה לבנה הייתה מלאה בכובעים בצורת מטרייה על פני השטח; הובא, אלוהים יודע איפה, אוזן חיטה שנשפכה לתוך העבות. חוגלות זינקו מתחת לשורשיהם הדקים, מותחים את צווארם. האוויר התמלא באלף שריקות ציפורים שונות. הניצים עמדו ללא תנועה בשמים, פרשו כנפיים ועיקבו ללא תנועה את עיניהם בדשא. זעקת ענן אווזי בר שנעה הצידה הדהדה באלוהים יודע איזה אגם רחוק. שחף קמה מהעשב עם גלים מדודים ורחצה בפאר בגלי האוויר הכחולים. שם היא נעלמה בשמים ורק מהבהבת כמו נקודה שחורה אחת. שם היא סובבה את כנפיה והבזיקה מול השמש. לעזאזל אתם, ערבות, כמה אתם טובים!
"אתה רוצה לדעת מה ראיתי

ברצון? - שדות שופעים

גבעות מוכתרות

עצים צומחים מסביב

קהל רענן רענן,

כמו אחים בריקוד מעגלי.

ראיתי ערימות של סלעים כהים

כשהנחל הפריד ביניהם,

וניחשתי את המחשבות שלהם:

זה ניתן לי מלמעלה!

נמתח באוויר זמן רב

חיבוקי האבן שלהם

והם כמהים לפגישה בכל רגע;

אבל הימים רצים, השנים רצות -

הם לעולם לא יסתדרו!

באילו דרכים סופרים מעוררים אצל הקורא צחוק, עצב, מרירות, זעם ורגשות אחרים?

מה תפקידה של אנטיתזה ביצירה ספרותית? תן דוגמאות מפרוזה או שירה רוסית.

איזה תפקיד ממלא המספר ביצירה בדיונית? תנו דוגמאות מהעבודות שנלמדו בכיתה ח'.

8. שיעורי בית

ענה בכתב על אחת מהשאלות הבאות:

איך אנשים והיסטוריה קשורים ב"בת הקפטן" של פושקין?
אילו ערכים מוסריים עושה השיר מאת M.Yu. לרמונטוב "מצירי"
מה ש"רע ברוסיה" זוכה ללעג על ידי N.V. Gogol במחזה "המפקח הכללי" ומ.ע. סלטיקוב-שדרין באגדות?

היחס לקלאסיקה תלוי במידה רבה ברמה התרבותית של החברה, התודעה האסתטית והמצב הכלכלי. מה תפקידה של ספרות הילדים הקלאסית בגידולו ובחינוך הדור הצעיר בשלב הנוכחי של חיי ארצנו?

למה אנחנו צריכים ספרות קלאסית?

אדם פוגש לראשונה את הקלאסיקות בילדותו, כאשר ההורים קוראים לו בקול את סיפורי האגדות של פושקין, אנדרסן, הרפתקאותיו של רובינסון, גוליבר. הפגישה הראשונה היא החשובה ביותר. מה שאדם לומד בילדותו יישאר איתו לנצח ויהפוך לבסיס ללמדותו. כאשר ילד מתחיל לקרוא בעצמו, הוא אוסף תחילה את הספרים שטופחו במשפחתו. לעתים קרובות מתברר שזה קלאסי. לפני כ-20 שנה, ילדים קראו בשקיקה את דיומא, קונאן דויל, סטיבנסון. היום הטלוויזיה והמחשב החליפו עבורם את ההנאה הזו והחליפו את הספרות הקלאסית.

בנוסף, תנאי חשוב אחד הכרחי לקריאת הקלאסיקות - יש להיות מסוגלים ליהנות ממנה. אדם חייב להיות מסוגל לשקוע בקריינות רגועה ומדודה, צריך להיות סבלנות בקריאת תיאורים ארוכים מדי, צריך להיות מסוגל ליהנות משפתם של המאסטרים הישנים. ואתה צריך להספיק להוציא את כל הבעיות היומיומיות מהראש ולהיכנע לגמרי לספר שיותר מאשר ישלם על השעות המושקעות בו. הספרות הקלאסית עוזרת להרגיש את העידן בו נכתבו, לתת תמונה ברורה של ההווה. כל אחד מהספרים הללו כולל פרשנויות רבות. כל אחד מסתיר עולם מסתורי מיוחד.

זה לא יהיה מיותר לומר על יתרון כזה של הקלאסיקה כמו היכולת שלה ליצור תודעה עצמית של אדם, היכולת להבין טוב יותר את המציאות החברתית, הפסיכולוגיה של אנשים, ולבסוף, היכולת לשלוט במיומנויות של דיבור רוסי מוכשר, שהיה נתון לאחרונה לאמריקניזציה לשונית.

תפקידה של הספרות הקלאסית בחינוך ילדים

אין זה מקרי שדמויות מתקדמות מהעבר ראו בהיסטוריה את המחנך הטוב ביותר. בקריאת ספרים קלאסיים, ילדים מתוודעים לעברה של מולדתנו, עם חייהם ואורח חייהם של אבות רחוקים, עם ההיסטוריה והגיאוגרפיה של המדינה. כך, הקלאסיקות תורמות להעשרה ולצבירת זיכרון היסטורי. כתוצאה מכך, ילדים מתחילים לממש את עצמם כממשיכי דרכו של כל הנברא על פני כדור הארץ וממשיכים של מעשי אבותיהם, האחראים לגורל כדור הארץ. מיצירות הקלאסיקה, הקורא הצעיר סופג את רעיונות העבר ההומניסטיים והמתקדמים, רואה את המאבק הנצחי של העם העובד לחיים טובים יותר. מתנתק מהדפים שזה עתה קראו על העבר, נרגש מסיפור הצורך והאבל חסרי התקווה, הוא מזדהה עם סבלם של בני גילו בלבו הרך ובו בזמן משווה בעל כורחו את מצבם לחייו שלו. הקלאסיקות שיחזרו את עולמו הפנימי העשיר של אדם, יצרו דימויים של גיבורים המובחנים בטוהר מוסרי, מצפוניות ויכולת הזדהות עם אחרים בצרות.

ספרות קלאסית היום

ספרות קלאסית בדמות טולסטוב, גריבויידוב, דוסטויבסקי, דיקנס, צ'כוב, שהלהיבה את מוחם ודמיונם של אנשים, לא הותירה אף אחד אדיש, ​​פינתה את מקומה למקום הכבוד שלה על מדפי הספרים של החנות ל"יום אחד" המודרני. "ספרות. באחרון, אני מתכוון ולא לספרות במובן המסורתי, אלא לכמה "פרויקטים מסחריים", שמשמעותם, כפי שאומרים האנשים, היא "להרוג את הזמן". בעוד שספרות קלאסית גורמת לך לחשוב ולהרהר, לתפוס ולהעריך, לבסוף, היא מחנכת ומספקת צמיחה רוחנית לאדם. על פי תוצאות סקר VTsIOM שנערך לאחרונה בערב יום השנה ה-210 להולדתו של המשורר הרוסי הגדול א.ס. פושקין, 62% מהרוסים מעולם לא קראו שוב קלאסיקות רוסיות לאחר שסיימו את בית הספר. מי שבכל זאת קרא את הקלאסיקות פנה לרוב לא.ש. פושקין (14%), ל.נ. טולסטוי (11%) ו-N.V. גוגול (9%). רק 59% מהרוסים הצליחו לזהות נכון את מחבר "פרש הברונזה", ורק 21% ממחבר "פולטבה".

למונח "ספרות רוחנית" יש כמה פרשנויות. ראשית, זו יכולה להיות סדרה שלמה של ספרים שנועדה לעודד אדם לחשוב על משמעות החיים. ובמובן הצר יותר, אלו הן יצירותיהם של סגפנים קדושים, שבהן הם מתארים את נתיב חייהם. בואו נראה אילו ספרים יכולים להיחשב רוחניים.

ספרות רוחנית ומוסרית: הגדרה ומשימותיה

הקריטריון העיקרי של ספרות רוחנית יכול להיחשב כעמידתה ברוח הבשורה. המשמעות היא שכל הספרים בנושא זה חייבים קודם כל לשקף את מהות העקרונות המקראיים. ספרות רוחנית מעלה את בעיית ההוויה הנצחית, נותנת תשובות לשאלות פילוסופיות ודתיות רבות וגם מפתחת תכונות מוסריות בדמות הקורא שלה. בין היתר, קריאה כזו מתארת ​​לעתים קרובות מאוד את חיי הקדושים, הנביאים, ותמיד מטיפה את היסודות של דת מסוימת. במילים פשוטות, ספרים רוחניים הם מזון לנפשנו.

המשימה העיקרית של הספרים הרוחניים היא לעורר את כל התכונות הרוחניות באדם, לפתח ולבסוף לעודד אדם למלא חוקים דתיים. ואכן, כמעט בכל דת ישנה אוסף של בריתות שמאמין חייב לעמוד בהן.

תכונות של ספרות מוסר

אולי המאפיין המבחין של ספרות רוחנית הוא הנטייה הדתית של ספריה, המעוררים שאלות פילוסופיות. ספרות רוחנית, ככלל, מופיעה יותר בכך, כלומר, המילים כמעט נעדרות. ז'אנר זה כולל משלים, כרוניקות היסטוריות שונות, תיאורי חיי הנביאים הקדושים, דרשות ויצירות המוקדשות למבנה החיים שלאחר המוות ולגבי הגורל המצפה לכל אדם לאחר המוות.

ניתן לחלק ספרי ספרות רוחנית למספר קבוצות:

  • ספרות קנונית (ספרי קודש, תנ"ך, קוראן וכו');
  • ליטורגי (תהלים, מילה וכו');
  • ספרות תיאולוגית (חיבורים תיאולוגיים);
  • דתי חינוכי (סידור הסבר אורתודוקסי);
  • דתי ועיתונאי (דרשות האבות הקדושים, תורת הזקנים וכו');
  • דתי-עממי (סיפורים, רומנים ואפילו אגדות בעלות משמעות מאלפת).

לאחרונה הופיעו מספר הולך וגדל של ספרים בנושאי גידול ילדים. ספרות כזו נותנת עצות והכוונה להורים כיצד לגדל ילדים נכון, באיזו סביבה לגדל אותם, כדי שיגדלו להיות אנשים טובים.

הספרים הרוחניים הפופולריים ביותר

בנוסף לספרי רוח דתיים, ספרות רוחנית מוצגת בחיבורי ז'אנר נוספים. ספרים אלה לא רק משנים את ההשקפה על דברים רבים, אלא גם מציגים לקורא סגולות כמו אהבה, טוב לב,

ספרות רוחנית ואמנותית - כך ניתן להגדיר את אותן יצירות של סופרים רוסים גדולים, שבהן, באמצעות הדמויות הראשיות ומחברן, הן מעבירות ערכים נוצריים בלתי מעורערים. ישנן מספר יצירות של קלאסיקות רוסיות שכל אדם צריך לקרוא, ללא קשר לאמונתו הדתית. להלן המפורסמים ביותר: "מלחמה ושלום" מאת ל.נ. טולסטוי, סיפורים רבים מאת א.פ. צ'כוב, "מאסטר ומרגריטה" מאת מ.א. בולגקוב, מספרות זרה - רומנים מאת ארנסט המינגווי ("למי מצלצל הפעמון", "הישן". האדם והים"), וכן דנטה ("הקומדיה האלוהית"), אריך מריה רמרק ואחרים.

למרות העובדה שאין ליצירות אלו הקשר דתי, הן עדיין נוגעות בשאלות החשובות ביותר של החיים: מהי משמעות החיים ומה קורה לנפש האדם לאחר המוות?

תפקידה של הספרות הרוחנית בחיי האדם המודרני

זה לא סוד שבתקופתנו קשה יותר מאי פעם לאנשים למצוא זמן פנוי לכל דבר, ובמיוחד לקריאת ספרים. אולי דווקא בגלל העובדה שהוא קורא מעט או לא פותח בכלל ספרי ספרות רוחנית, אנשים בעולם הופכים לאנוכיים יותר - כל אחד מנסה להשיג את התועלת שלו, תוך כדי שוכח מאחרים.

עם זאת, אנו יכולים לומר בבטחה שספרות רוחנית ממלאת תפקיד עצום בחייו של כל אדם. הודות לקריאת ספרים רוחניים, מתפתחות תכונות רוחניות פנימיות, מתעוררות התכונות הטובות ביותר של האדם, כמו, למשל, חסד, רחמים ואהבה. אחרי הכל, ספרים רוחניים מטיפים לבריתות הבשורה, וברית האהבה לרעך נחשבת לחוק היסוד של התנ"ך. "ואהבת לרעך כמוך" - זוהי הציווי העיקרי שעליו מתחייבים כל התורה והנביאים.

אז מסתבר שדווקא ספרות כזו מסוגלת לעורר מחשבה על משמעות החיים. כמו גם בחינוך ערכי מוסר וגיבוש השקפת העולם הנכונה, ספרים רוחניים ממלאים את הפונקציות החשובות ביותר.

מוסד חינוכי עירוני "מרכז להכוונה חינוכית ותעסוקתית"

טירספול

תפקידו של הספר

בחינוך הרוחני והמוסרי

מורה לדיסציפלינות מיוחדות

קטגוריית ההסמכה הגבוהה ביותר

חילצ'וק או.א.

טירספול, 2014

תפקידו של הספר בחינוך הרוחני והמוסרי

הספר הוא מתנה גדולה לאדם מאלוהים. הוא משמש לא רק להעברת מידע היסטורי, אלא גם משמש כדלת לעתיד: איך ייראו הספרים יקבע גם מה יהיו האידיאלים של הנוער, מה שאומר שהעתיד שלנו תלוי".

מטרופולין קלוגה ובורובסק קלימנט, יו"ר מועצת ההוצאה לאור של הכנסייה הרוסית האורתודוקסית

ערך הוא מאפיין אופייני לחיי אדם. במשך מאות שנים אנשים פיתחו את היכולת לזהות אובייקטים ותופעות בעולם הסובב אותם העונים על צרכיהם ואליהם הם מתייחסים בצורה מיוחדת: הם מעריכים אותם ומגנים עליהם, מתמקדים בהם בחייהם. .

היום רלוונטי לדבר על ערכם ותפקידם של הספרים בחברה. .

מאז הולדת הדפוס הפכו ספרים לחלק בלתי נפרד מחייה של האינטליגנציה. מאז ומתמיד היה נהוג לשפוט את השכלתו ולמדנותו של אדם לפי מספר היצירות הנקראות על ידו, אך כאן חשובה לא רק הכמות, אלא גם האיכות. כל אחד יכול להזמין הדפסת יצירות, לפחות היום, אבל זה לא אומר שאחרי קריאת היצירה שלו, תרוויח משהו שימושי עבור עצמך או תלמד משהו אינפורמטיבי. הפקת ספרים היא חלק בריא בחברה המודרנית. ידוע שכל היצירות האמנותיות והעיתונאיות עלי אדמות מסתכמות ב-129864880, המספר הכולל של הפרסומים.

אי אפשר להפריז בערכו של ספר בחייו של כל אדם וחברה כולה. ידוע שספר, כמקור ומאגר ידע וניסיון, יכול להשפיע ברצינות על השקפת העולם, להעשיר אדם, וגם לעורר רגשות עזים ולהוליד רגשות עמוקים והרהורים רציניים.

הספר מכיל את כל העולם הרוחני העצום של האנושות. הספר מעבה ומפיץ את כל הניסיון, כל הידע, כל המוח של האנושות. זהו אמצעי רב עוצמה ואוניברסלי ביותר לתקשורת בין אנשים, עמים, דורות. הספר מפתח חלום, פנטזיה יצירתית, פעילות רגשית וקוגניטיבית, יחס פעיל לחיים, אהבה לאמנות, מכניס לעולם הדימויים המשקפים את החיים, מעשיר בידע, מרחיב את חווית החיים של הילדים, מוציא אותו אל מעבר לגבולות. של תצפיות אישיות, רעיונות על העולם, על השפה הלאומית, יופיה, כושר ההבעה, הגיוון שלה.

חלק גדול מאוד מהחיים שלנו קשור לספרים, כשלא הייתה טלוויזיה, אנשים שאבו את הידע שלהם מיצירות, במקום סדרות טלוויזיה הם קראו בהתלהבות את פ.מ. דוסטויבסקי, ל.נ. טולסטוי או

א.ס. פושקין. יצירותיהם של סופרים גדולים הם שעיצבו את דעת הקהל ויכלו להשפיע על גורלו של אדם מסוים או אפילו אומה שלמה.

ספרות טובה, תקשורת עם הספר יכולה להיקרא "רפואה רוחנית" מודרנית לכל מי שאכפת לו מהבריאות הרוחנית של הדורות הבאים.

זה ידוע שהעמדות והאינטרסים של אנשים בני דורות שונים מאוד שונים. חלק נכבד ממנו - צעירים - גדל מחוץ למסורות הדתיות, אבל הם אלה שמפנים היום את תשומת לבם לאמונה, לאהבה ולצדק. בתנאים אלה, הדת הנוצרית יכולה לעזור לצעירים לשלוט בנורמות מוסריות ומוסריות. זה תורם גם לעבודת הספרייה. עושר הספרות העולמי המרוכז בספרייה המודרנית הוא פוטנציאל בלתי נדלה להיווצרות התרבות הרוחנית והמוסרית של צעירים.

קודם כל, יש לציין מהי ספרות אורתודוקסית?בתרגום מילולי מיוונית, אורתודוקסיה פירושה "הוראה נכונה". זהו הכיוון של הנצרות, המצהירה על היסודות של טוב ושלום.

ספרות אורתודוקסית היא אותם ספרים המעמידים את האדם על הישועה הרוחנית של הנפש ומראים את דרכי השלמות הרוחנית.

מה הטעם להתחיל קריאה אורתודוקסית לאדם שמעולם לא החזיק דבר בידיו לפני כן? יש צורך לקרוא את הבשורה, אנו יכולים לייעץ לך לקרוא את הספרים של מיסיונרים אורתודוקסים מודרניים, על איך הם גילו את אלוהים עבור אנשים. אלה כוללים את המטרופולין אנתוני מסורוז', הדיאקון אנדריי קורייב. אבל קודם כל, אתה צריך לשים לב לכתבי הקודש, הרבה אנשים יודעים על זה, אבל מעט אנשים קוראים אותו, וזה הבסיס של הנצרות.

לספר יכול להיות השפעה עמוקה על אדם. למה? הספר הוא הכלי החינוכי האופטימלי ביותר שפיתחה התרבות האנושית. בזכות ספרים טובים, אדם יכול ללמוד הרבה. קודם כל, הוא מקבל את החינוך הדרוש לרגשות - שלאנשים שלא קוראים אין שום מקום אחר להשיג את זה. לא באינטרנט, עם הקללות הבלתי פוסקות, הדל ולעיתים קרובות ממש גדר אוצר מילים ללמוד את זה?

כוחו והשפעתו של הספר חזקים הרבה יותר ממה שהוא עשוי להיראות במבט ראשון. כי כל ספר הוא לא רק סט פסיבי של מידע, אלא הוא ראייה מסוימת של המציאות. המראה הוא או בהיר ועליז, או שהמראה כהה, מוחשך על ידי חטא ורעות אנושית.

ואם ניקח בחשבון שתוכן הספר, הנכנס לתהודה עם מחשבתו של הקורא, משפיע לא רק על נפשו, אלא גם על נפשו, אזי משמעותו של הספר האורתודוקסי כספרות רוחנית ומוארת בעולם המודרני. ממלא תפקיד מיוחד בחיים התרבותיים, הרוחניים והמוסריים של החברה.

הספר עבור התמ"ר, כמו גם עבור העולם הנוצרי כולו, אומר הרבה. די להיזכר בדברי האדון ישוע המשיח, שאמר כי "לא יחיה האדם על לחם לבדו, אלא על כל דבר היוצא מפי אלוהים" (מתי ד':4). במשך מאות שנים, היה זה דבר ה', כספר האורתודוקסי החשוב ביותר, שהיה המקור ממנו שאבו חוכמה דורות רבים של עמים נוצרים. מבחינה זו, הספר האורתודוקסי הוא כלי רב עוצמה להשפעה רוחנית ומוסרית על האדם נֶפֶשׁ.

ספרים באורתודוקסיה נבדלים זה מזה ברמת הסמכות הרוחנית. הסמכות הבלתי מותנית של דבר אלוהים שייכת לספרי כתבי הקודש של הברית הישנה והחדשה. ספרי המורשת הפטריסטית, הספרות התיאולוגית ופרסומי כנסייה אחרים שימושיים לחיזוק.

עם זאת, לא כל ספרות המשתמשת באביזרים אורתודוכסים יכולה להיקרא אורתודוקסית ונשמתית. להיפך, לאחרונה הופיעה מסה של ספרים פסאודו-אורתודוכסיים המכילים דעות כיתתיות, סכיזמטיות ושוליות. לכן, לקורא שנמצא בתחילת היכרותו עם האורתודוקסיה, רצוי לקבוע את מעגל הקריאה שלו יחד עם הכומר המפעיל את הדרכתו הרוחנית או לקרוא ספרות המומלצת על ידי מועצת ההוצאה לאור של הכנסייה הרוסית האורתודוקסית או יתברך. לפי ההיררכיה שלו.

נושא מיוחד וחשוב הוא הצורך להחדיר בילדים אהבה לספרים וטעם לספרות. חשוב להנחיל את יסודות התרבות של הנצרות האורתודוקסית מילדות. נשמתו של ילד טהורה, אין מקום ללכלוך, לשקרים ולקנאה. ספרות אורתודוקסית לילדים מסייעת להורים לגדל את ילדיהם במשיח ברוח האמונה האורתודוקסית והמוסר הנוצרי.

ביום הספר האורתודוקסי - 14 במרץ, ציין הוד קדושתו הפטריארך קיריל את חשיבותו המתמשכת של הספר בעולם המודרני: "כיום, בנוסף לספר, ישנם סוגים רבים אחרים של נושאי מידע - טלוויזיה, אינטרנט ו וִידֵאוֹ. אנשים מקבלים מידע לא כל כך דרך מילה כמו דרך תמונה, והשיטה הזו מאוד מושכת, כי כאן הכל מוצג על המסך. אבל כשקוראים יצירת אמנות, אדם חייב ליצור במוחו דימוי באופן עצמאי: החל מהתיאור בטקסט, דמיינו את הדמויות, דמיינו איך הן נראות, איך הן לבושות, איך הן מתנהגות וכו'. אין מסך, אין וידאו - כל זה חייב לעלות במוחו של הקורא.

"אלוהים יתן שספרים טובים ואדיבים יגיעו לתשומת לבך, שיעזרו לך להבין את המשמעות של מה שקורה בעולם, יעזרו לך להבין מה המשמעות של ערכים אמיתיים ומתמשכים עבור האדם, שעל בסיסם הוא מסוגל לגדול כאדם, מסוגל להשתתף בחיים הציבוריים, מסוגל להועיל לארץ מולדתו", איחל הפטריארך. הוא גם איחל מעומק לבו "להשתמש בספר בשמחה בלתי משתנה, בהנאה, לטובת נפשך ולטובת שכניך".

הספרות האורתודוקסית נקראת לא רק להשפיע על המוח ולהרחיב את אופקיו של הקורא, לא רק להסב את תשומת לבו למגוון נושאים מסוימים המופשטים מהחיים, אלא מעל לכל, להכניס את הקורא לעולם הרוחני של האמת הנצחית. ויופי. ספר כזה שם בקדמת הבמה באקסיולוגיה המודרנית המבולבלת את הערכים המתמשכים של הדמות האלוהית וקורא לתאם את חייו של האדם עם הערכים הללו.

להפוך את העולם שלנו לבהיר יותר, טוב יותר והוגן יותר - זו המטרה העיקרית שהציב הספר האורתודוקסי. עולם הספר האורתודוקסי הוא מקום בו כל מי ששואף לאמונה האמיתית יכול לקבל תשובות לשאלות החשובות ביותר.

כבר כמה שנים ברציפות, ימים, שבועות ועשרות שנים של ספרים אורתודוקסיים מתקיימים בפרידנסטרוביה.במסגרת אירועים אלו מתקיימים שולחנות עגולים וכנסים בכל הדיוקסיות בנושאי תולדות הדפסת הספרים ברוסיה, נושאי הקריאה וההפצה של הספרות האורתודוקסית בחברה המודרנית. מאורגנים ערבי יצירה ומפגשים עם סופרים ומשוררים, קונצרטים של מוזיקה מקודשת, כמו גם תערוכות של ספרים נדירים בכתב יד ומודפס מהקרנות של מוזיאונים אזוריים, אזוריים ורפובליקנים.

נפתחות תערוכות ספרים, בהן מוצגות מהדורות נדירות של ספרים אורתודוכסיים, נמכרת ספרות כנסייתית, נערכים אירועי צדקה לאיסוף והעברת ספרות אורתודוקסית לספריות עירוניות ואזוריות. הם, בתורם, מקיימים ערבים המוקדשים ליצירתם של סופרים ומשוררים אורתודוקסים ש.א. Bagnyuk, A.A. מלניצ'וק, או.נ. מולצ'נובה.

ראש הדיוקסיה טירספול-דובוסרי, הבישוף סאווה, במהלך אירועים כאלה ציין כי "למעשה, לא רק רוחני, אלא כל ספר, אמנותי והיסטורי כאחד, יכול להיות אורתודוקסי אם רוח האורתודוקסיה נשמרת בו".

אלוהים יברך את כולם בלמידה!

בִּיבּלִיוֹגְרָפִיָה

    Airapetova V.V. אבל. לוססקי על מוסר והתפתחות רוחנית ומוסרית של הפרט. - פיאטיגורסק: PGLU, 2001.

    Barenbaum I.E. תולדות הספר: ספר לימוד. מהדורה שנייה, מתוקנת. - מ.: ספר, 1984. - ש' 138

    Vinogradova L.A. היסטוריה של עסקי הספרים ברוסיה (988-1917): ספר לימוד / עורך. א.א. גובורובה. מ.: הוצאת MPI, 1991. - ש' 59.

    ולדימירוב L.I. היסטוריה כללית של הספר. - מ .: ספר, 1988. - ש' 1

    קשפרז'ק א.י. היסטוריה של כתיבה וספרים. - מ .: אמנות, 1955. - ש' 285

    גורין V.E. גיבוש תודעה מוסרית והתנהגות של תלמידי תיכון. - מ.: פדגוגיה, 1988.

    גברים א' תולדות הדת. בחיפוש אחר הדרך, האמת והחיים. - מ', 1994

    נימרובסקי א.ל. מסע אל מקורות הדפסת הספרים הרוסית. - מ': נאורות, 1991. - ס' 187.

    משאבי אינטרנט.

חיבור בנושא "ספרות בחיי אדם". 4.74 /5 (94.76%) 42 קולות

מילדות מלווים אותנו יצירות ספרותיות שונות: אגדות, חידות, סיפורים, שירים, רומנים, מחזות וכדומה. כולם ממלאים תפקיד עצום בהתפתחות האדם. גם בגיל צעיר, יצירות ספרותיות טמונים בנו את העקרונות והנורמות המוסריות הבסיסיות. אגדות, חידות, משלים ובדיחות מלמדים אותנו להעריך חברות, לעשות טוב, לא לפגוע בחלשים, לכבד הורים, לחשוב על המעשים שלנו. כל זה מוצג בשפה נגישה לילדים, כך שהוא נזכר על ידם במהירות ובקלות. לכן תפקידם של הספרות והספרים, בכלל, בחיי האדם הוא עצום. הם לא רק משתתפים בהיווצרותו של אדם, אלא מהווים את החלק העיקרי בחינוך המוסרי של כל אחד מאיתנו.


במהלך לימודי ספרות בית ספר, אנו לא רק לומדים סופרים חדשים, יצירות חדשות, מגמות חדשות, אלא גם מתקרבים לספרות עד כדי כך שהיא הופכת לחלק בלתי נפרד מאיתנו. המורה המפורסם V.P. Ostrogorsky אמר: "מצב רוח אסתטי כללי בעל השכלה ראויה ורחב מעלה ומעצים את האדם באמצעות התענוג האציל ביותר, שהופך לצורך. זה הופך את כל החיים לאטרקטיביים ומעניינים עבורו, מגלה בתוכם, בטבע, באדם, קיום נפלא, שמעולם לא חשד בו... כך, התחושה הזו, המדכאת את האגואיזם בנו, מוציאה אותנו מהמעגל היומיומי. של חיי היומיום, לתוך זה באותו זמן, התעוררות כדי להביא מחשבה וטוב לחיי היומיום האלה, זה מוביל אותך לתקשורת רחבה עם הטבע, החברה, המולדת, האנושות... כל זה, ביחד, כלומר. כל היחסים האסתטיים הללו לעצמו, לטבע, לאנשים, לאמנות, לחברה, ויוצרים באדם עולם רוחני מיוחד עם עצמו, אחר כך מצב רוח טוב, אחר כך אחדות עם העולם, אחר כך חתירה מתמדת ליופי רוחני, לשירות המשותף. טוב, לעבודה כנה ולמאבק ברוע - במילה אחת, זה שהיווה לבדו את האושר האנושי בכל עת.
לדעתי, המילים הללו משקפות בצורה מאוד עמוקה וחיה את תפקיד הספרות והאמנות, בכלל, בחיי האדם. ספרים מלמדים אותנו לאהוב אחרים ומעניקים לנו אושר אנושי אמיתי. לכן אנשים שקוראים ספרים ואוהבים ספרות יכולים להרגיש את כל תענוגות העולם שסביבנו: לראות את יופיו של הטבע, לאהוב ולהיות נאהב. בנוסף, הודות לספרות, אוצר המילים שלנו מתחדש והעולם הרוחני מועשר.
בהתבסס על האמור לעיל, אנו יכולים להסיק שלספרות יש חשיבות רבה בחיי האדם: היא משפיעה על השקפת עולמנו. יוצר את עולמנו הפנימי, מעשיר את הדיבור שלנו. לכן צריך לקרוא כמה שיותר, לאהוב ולכבד את הספר, כי בלעדיו העולם שלנו יהיה אפור וריק.