موضوع درس:

"نمایندگان کربوکسیلیک اسیدهای غیر اشباع. رابطه بین هیدروکربن ها، الکل ها، آلدئیدها و اسیدها

هدف درس: با استفاده از مثال اسیدهای کربوکسیلیک تک باز اشباع، دانش دانش آموزان را در مورد گروه های عاملی و همسانی سیستماتیک و عمیق تر کنید. برای تثبیت مهارت های دانش آموزان در تعیین توزیع چگالی الکترون در مولکول های اسیدهای کربوکسیلیک خاص. خواص شیمیایی رایج اسیدها در شیمی معدنی و آلی را برجسته کنید. بر وحدت مواد تأکید کنید. توسعه مهارت ها خود استفادهدانش هنگام در نظر گرفتن اسیدهای کربوکسیلیک غیر اشباع. هنگام شناسایی یک ارتباط ژنتیکی، تنوع مواد آلی، انتقال از ساختار ساده تر به ساختار پیچیده تر، انتقال تغییرات کمی به کیفی، شکل گیری جهان بینی دیالکتیکی-ماتریالیستی را نشان دهید.

تجهیزات: فیلم برای پروژکتورهای سقفی.

1. مدل مولکول های HCOOH، CH 3 COOH.

2. پیوند هیدروژنی

3. «مقایسه اسیدهای HCOOH و CH 3 COOH، CH 3 COOH و CH 2 ClCOOH"

4. «ایزومرهای فضایی اسید غیر اشباع C 17 H 33 COOH"

محلول ها: CH 3 COOH، Na 2 C0 3 ; NaOH; فنل فتالئین؛ اسید استئاریک C17H35COOH، اسید اولئیک C 17 N 33 COOH، نمک کریستالی استات سدیم - CH 3 COONa، صابون، آسپرین، فیبر استات، فیلم، (CH3COO) 2 سرب، لاتکس.

روش های درسی: مکالمه، نظرسنجی فردی از جلو، استفاده از کارت ها، فیلم های پروژکتور بالای سر، نمایش تصاویر، انجام آزمایش ها.

طرح درس:

1. تعمیم دانش در مورد اسیدهای کربوکسیلیک.

2. خواص فیزیکی، وجود اسیدهای کربوکسیلیک تک بازی اشباع شده در طبیعت.

3. خواص شیمیاییاسیدهای کربوکسیلیک مونوبازیک اشباع شده

4. تهیه کربوکسیلیک اسیدهای مونوبازیک اشباع.

5. استفاده از اسید فرمیک، اسید استیک و اسیدهای مونوبازیک محدود کننده بالاتر.

6. مقدمه ای بر کربوکسیلیک اسیدهای غیر اشباع، خواص آنها، کاربرد.

7. ارتباط ژنتیکیبین هیدروکربن ها، الکل ها، آلدئیدها، اسیدهای کربوکسیلیک.

پیشرفت درس: (کلمه مقدماتی)

امروز ما گفتگو را در مورد اسیدهای کربوکسیلیک ادامه می دهیم، موادی که در ساختار آنها بسیار متنوع هستند. زمینه های کاربرد آنها جالب و چندوجهی است.

ما فقط باید یک پیوند چندگانه رادیکال را معرفی کنیم و با اسیدهای کربوکسیلیک مونوبازیک غیراشباع آشنا می شویم. بنابراین، هدف درس ما تثبیت و بهبود دانش در مورد اسیدها، محصولات اکسیداسیون هیدروکربن ها، الکل ها، آلدئیدها، به طور مستقل، با استفاده از تمام دانش و توانایی انباشته شده برای پیش بینی خواص اسیدهای غیر اشباع است.

من 6 دانش آموز را برای کار با استفاده از کارت به تابلو فرا می خوانم.

شماره 1. "خواص شیمیایی کربوکسیلیک اسیدها"

شماره 2. خواص ویژه کربوکسیلیک اسیدها

شماره 3. " خواص خاصاسید فرمیک"

شماره 4. "روش های بدست آوردن اسید فرمیک"

شماره 5. "روش های تولید اسید استیک"

شماره 6. «تهیه اسید استئاریک در آزمایشگاه و به روش N.M. امانوئل"

همزمان در حال انجام یک بررسی پیشانی هستم.

سوالات کلاس:

1- به چه ترکیباتی کربوکسیلیک اسید می گویند؟

2. کربوکسیلیک اسیدها چگونه طبقه بندی می شوند؟

3. فرمول کلی کربوکسیلیک اسیدهای تک باز اشباع چیست؟ نمایندگان سریال های همولوگ را نام ببرید، نام ببرید؟

4. یافتن اسیدها در طبیعت (من فرمول اسیدهای لاکتیک، سیتریک، اگزالیک را نشان می دهم).

اجازه دهید اضافه کنم: حتی اسیدها در طبیعت به صورت چربی های حیوانی و گیاهی، در روغن ها و همچنین در موم (یعنی به شکل استر) یافت می شوند. این اسیدها خیلی وقت پیش کشف شدند. کره بادام زمینی حاوی آراشیدیک اسید C است 19 N 39 COOH، در نخل - پالمیتیک C 15 H 31 COOH.

اما اسیدهای عجیب و غریب با تعداد زیادیاتم های کربن معمولاً در طبیعت یافت نمی شوند.

5. خواص فیزیکی کربوکسیلیک اسیدها؟

با استفاده از کارت به پاسخ دانش آموزانی که در هیئت کار می کردند گوش می دهیم. پس از توضیح خواص شیمیایی اسیدهای کربوکسیلیک، توجه به اشتراک اسیدهای آلی و ویژگی های تجلی خواص در اسیدهای آلی - به عنوان مواد با ساختار پیچیده تر - متمرکز شد.

ما آزمایشاتی را برای اسیدهای معدنی و آلی انجام می دهیم. (آزمایش ها توسط دانش آموزان روی میز نمایشی انجام شد).

1) 2CH3COOH + Mg → (CH 3 COO) 2 Mg + H 2

2H + Mg° → Mg + H2°

2) CH 3 COOH + NaOH → CH 3 COONa + H 2 O

H + OH = H 2 0

3) 2CH3 COOH + Na 2 C0 3 → 2CH 3 COONa + C0 2 + H 2 O

2H + CO 3 → C0 2 + H 2 O.

(نمایش نمک کریستالی CH 3 COONa)

بعد از اینکه همه دانش آموزان پشت تخته سیاه جواب دادند، پیشنهاد می کنم مدل مولکول های HCOOH و CH را ببینید. 3 COOH (پخش فیلم شماره 1 از طریق یک پروژکتور بالای سر). سوالات کلاس:

  • اسید فرمیک در کجا استفاده می شود؟

ما در حال گوش دادن به اطلاعات اضافی در مورد استفاده از UNNC هستیم.

افزایش تولید اسید فرمیک در سال های اخیر چیست؟

اضافه من:

مواد ضدعفونی کننده و عوامل "آرام کننده" (محو کننده) به اصطلاح الکل فرمیک هستند. این فقط محلول اسید فرمیک در اتانول نیست، استحکام آن برای کاتالیز کردن واکنش خود با الکل - استریفیکاسیون کافی است، که برای مثال اسید استیک بدون کمک یکی دیگر، قوی تر، قادر به انجام آن نیست. ما یک ترکیب تعادلی از اسید فرمیک، اتانول و اتیل فرمت داریم.

از اسید فرمیک برای تولید حلال استفاده می شود. فعالیت کاتالیزوری HCOOH نیز در تولید لاستیک طبیعی نقش دارد. در اینجا نمی توان از اسید فرمیک برای دباغی کردن چرم استفاده کرد.

یکی دیگر از مزایای مهم اسید فرمیک: با گذشت زمان، خود به خود تجزیه می شود، که به معنای سازگاری با محیط زیست هر تولید مرتبط با آن است. از اسید فرمیک می توان برای ترشی ورق فولاد، فرآوری چوب، بازده خمیر چوب یک و نیم برابر و مشکلات آلودگی استفاده کرد. محیط زیست، اجتناب ناپذیر زمانی که نسخه سنتیفن آوری که اسیدهای معدنی را مصرف می کند می تواند تا حد زیادی حذف شود.

کجا استفاده می شود؟ اسید استیک?

علف کش ها چیست؟

فرمول ساختاری برخی از هیبرید کش ها را بنویسید. (پیام تکمیلی).

کربوکسیلیک اسیدهای بالاتر کجا استفاده می شود؟

در حال طراحی فیلم شماره 2 هستم.

ما در نظر می گیریم که در آن: (در الکل ها، آلدئیدها، اسیدها)، پیوند هیدروژنی تشکیل می شود.

در حال طراحی فیلم شماره 3 هستم.

بیایید بفهمیم کدام اسید قوی تر است:

NCOOH و CH با COOH

CH 3 COOH و CH 3 C1COOH.

بیایید کربوکسیلیک اسیدهای غیر اشباع را در نظر بگیریم. من دانش آموز را به هیئت می خوانم. ما یک زنجیره می نویسیم که در آن با دو اسید غیر اشباع آشنا می شویم:

CH 3 -CH 2 -COOH → CH 2 =CH-COOH → CH 2 = C - COOH

اکریلیک │

СНз

اسید متالاکریلیک

دانشجوی دیگر:

H 2

C I7 H 35 COOH → C 17 H 33 COOH

اسید اولئیک

آیا ایزومرهای فضایی برای: CH وجود دارد h -(CH 2) 7 -CH=CH-(CH2) 7 -COOH؟

من فیلم شماره 4 را نشان می دهم.

اسید اولئیک یک ایزومر سیس است و شکل مولکولی آن به شرح زیر است. که نیروهای برهمکنش بین مولکول ها نسبتاً کم است و ماده مایع است. مولکول های ایزومر ترانس درازتر هستند. آنها می توانند بیشتر در مجاورت یکدیگر باشند، نیروهای تعامل بین آنها زیاد است و ماده جامد به نظر می رسد - این اسید اتاندیونیک است.

CH 3 -(CH 2) 4 -CH = CH-CH 2 -CH = CH-(CH 2) 7 -COOH

اسید لینولئیک

چه واکنش هایی برای اسیدهای غیر اشباع مشخص می شود؟

الف) دانش آموزان به طور مستقل خصوصیات شیمیایی را مشخص می کنند. یادداشت برداری:

نحوه واکنش اسید با الکل ها:

CH 2 = C-COOH + NOCH 3 ↔ CH 2 = C - COOCH 3

│ │

CH 3 CH 3

ب) ترکیبات غیر اشباع چگونه با واکنش های افزودن، پلیمریزاسیون و اکسیداسیون مشخص می شوند. به عنوان مثال:

C 17 H 35 COOH + H 2 → C 17 H 35 COOH

اولئیک استئاریک

با اکسیداسیون اسیدها، روغن های خشک کن از روغن بزرک و کنف به دست می آید که حاوی اسیدهای اولئیک و لینولئیک به شکل استر است.

بیایید رابطه ژنتیکی بین کربن و ترکیبات آلی حاوی اکسیژن را در نظر بگیریم.

در حال طراحی فیلم شماره 5 هستم.

من برای گروه های دانش آموز وظایف تعیین می کنم.

وظیفه شماره 1. کشوری که در آن زندگی می کنید سرشار از زغال سنگ است، یک زنجیره برای به دست آوردن CH ایجاد کنید h COOH.

پاسخ صحیح این است:

C + H 2 O + H 2 O + O 2

CaO → CaC 2 → C 2 H 2 → CH h COH → CH h COOH

وظیفه شماره 2. از روغن، CH3COOH را بدست آورید.

پاسخ صحیح:

روغن → پیرولیز → C 2 H 4 → C 2 H 5 OH → CH 3 COOH یا

روغن → C 4 H 10 → CH 3 COOH.

با حرکت از یک ماده به ماده دیگر، به یک ساختار پیچیده تر، تأیید می کنیم که یکی از قوانین دیالکتیک گذار به کیفیت، دوباره می توان وحدت و پیوند مواد معدنی و آلی را ردیابی کرد.

من دانش آموزان را ارزیابی می کنم.

مشق شب.


موضوع درس: "رابطه ژنتیکی هیدروکربن ها، الکل ها، آلدئیدها و کتون ها" هدف: توانایی جمع آوری فرمول های ساختاری با استفاده از این اطلاعات را ایجاد کنید. توسعه مهارت اجرای زنجیره تبدیل مواد آلی. بهبود دانش طبقه بندی و نامگذاری مواد آلی.


برنامه فعالیت "ترسیم فرمول ساختاری یک ماده با استفاده از این اطلاعات" 1) ترجمه این اطلاعاتبه زبان نمودارها 2) کلاس اتصال را حدس بزنید. 3) کلاس ترکیب و فرمول ساختاری آن را تعیین کنید. 4) معادلات واکنش های رخ داده را بنویسید.




برنامه فعالیت: "اجرای زنجیره تحولات" 1). واکنش های شیمیایی را شماره گذاری کنید. 2) کلاس هر ماده را در زنجیره تبدیل ها تعیین و برچسب گذاری کنید. 3) زنجیره را تجزیه و تحلیل کنید: الف) فرمول معرف ها و شرایط واکنش را در بالای فلش بنویسید. ب) زیر فلش فرمول محصولات اضافی را با علامت منفی بنویسید. 4) معادلات واکنش را بنویسید: الف) ضرایب را مرتب کنید. ب) محصولات واکنش را نام ببرید.





طبقه بندی ترکیبات آلی با توجه به ساختار زنجیره کربن 1. بسته به ماهیت اسکلت کربن، ترکیبات غیر حلقوی (خطی و شاخه ای و حلقوی) ترکیبات غیر حلقوی (آلیفاتیک، غیر حلقوی) - ترکیباتی که دارای باز هستند زنجیره کربنی خطی یا شاخه دار معمولاً ترکیبات چرخه ای نامیده می شوند - ترکیبات حاوی مولکول های بسته در چرخه CA




طبقه بندی تک اتم های کربن در خود اسکلت های کربن، مرسوم است که تک تک اتم های کربن را بر اساس تعداد اتم های کربنی که از نظر شیمیایی به آن پیوند دارند، طبقه بندی می کنند. اگر یک اتم کربن معین به یک اتم کربن متصل شود، به آن اولیه می گویند، با دو - ثانویه، سه - سوم و چهار - چهارتا. در خود اسکلت‌های کربن، مرسوم است که اتم‌های کربن منفرد را بر اساس تعداد اتم‌های کربنی که از نظر شیمیایی به آنها پیوند دارند، طبقه‌بندی می‌کنند. اگر یک اتم کربن معین به یک اتم کربن متصل شود، به آن اولیه می گویند، با دو - ثانویه، سه - سوم و چهار - چهارتا. نام اتم کربن نشان داده شده چیست: نام اتم کربن نشان داده شده چیست: الف) داخل دایره _________________; ب) داخل مربع __________________؛ ج) درون قلب __________________; د) داخل مثلث _________________؛

گزینه 1

1. معادلات واکنشی را بنویسید که می توان از آنها برای انجام تبدیل های زیر استفاده کرد: متان → کلر- متان → متانول → فرمالدئید → اسید فرمیک. شرایط واکنش را مشخص کنید.

2. فرمول ساختاری ماده ای با ترکیب C3H6O2 را بنویسید، اگر معلوم باشد که محلول آبی آن رنگ متیل نارنجی را به قرمز تغییر می دهد، با کلر این ماده ترکیب C3H5ClO2 را تشکیل می دهد و هنگامی که نمک سدیم آن با هیدروکسید سدیم گرم می شود. ، اتان تشکیل می شود. ماده را نام ببرید.

3. جرم ماده (بر حسب گرم) و مقدار ماده (بر حسب مول) هر فرآورده را در طی تبدیل های زیر محاسبه کنید: بروموتان → اتانول → اتانوئیک اسید. بروموتان با جرم 218 گرم گرفته شد.

گزینه 2

1. معادلات واکنشی را بنویسید که می توان از آنها برای انجام تبدیل های زیر استفاده کرد: استیلن → اتیلن → اتانول → استالدهید → اسید استیک. شرایط واکنش را مشخص کنید.

2. فرمول ساختاری ماده ای با ترکیب C4H8O را بنویسید، در صورتی که معلوم باشد با هیدروکسید مس (II) واکنش داده و پس از اکسیداسیون اسید 2-متیل پروپانوئیک تشکیل می دهد. این ماده را نام ببرید.

3. جرم ماده (بر حسب گرم) و مقدار ماده (بر حسب مول) هر محصول را هنگام تبدیل زیر محاسبه کنید: پروپان → 2-کلروپروپان → پروپانول-2. پروپان با جرم 22 گرم گرفته شد.

گزینه 3

1. معادلات واکنشی را بنویسید که می توان از آنها برای انجام تبدیل های زیر استفاده کرد: متان → استیلن → استالدئید → اتیل الکل → اتانوئیک اسید. شرایط واکنش را مشخص کنید.

2- فرمول ساختاری ماده ای با ترکیب C5H10O را بنویسید، در صورتی که معلوم باشد که در حضور کاتالیزور هیدروژن اضافه می کند و هنگامی که با هیدروکسید مس (II) تازه تهیه شده حرارت داده می شود، رسوب قرمز رنگ ایجاد می کند. این ماده را نام ببرید.

3. جرم ماده (بر حسب گرم) و مقدار ماده (بر حسب مول) هر محصول را در طی تبدیل های زیر محاسبه کنید: بنزن → کلروبنزن → فنل. بنزن با جرم 156 گرم گرفته شد.

گزینه 4

1. معادلات واکنشی را بنویسید که می توان از آنها برای انجام تبدیل های زیر استفاده کرد: متان → فرمالدئید → متانول → اسید فرمیک → اسید کربنیک. شرایط واکنش را مشخص کنید.

2. فرمول ساختاری ماده ای با ترکیب C2H6O2 را بنویسید، در صورتی که معلوم باشد با سدیم واکنش می دهد و هیدروژن آزاد می کند و با هیدروکسید مس (II) ماده آبی روشن تشکیل می دهد. این ماده را نام ببرید.

3. جرم ماده (بر حسب گرم) و مقدار ماده (بر حسب مول) هر محصول را هنگام تبدیل زیر محاسبه کنید: کلرومتان → متانول → متانوئیک اسید. کلرومتان با جرم 202 گرم گرفته شد.

اینها مشتقاتی از هیدروکربن ها هستند که در آنها یک اتم هیدروژن با یک گروه هیدروکسی جایگزین می شود. فرمول کلی الکل ها است CnH 2 n +1 اوه.

طبقه بندی الکل های مونوهیدریک

بسته به موقعیتی که در آن قرار دارد او-گروه، متمایز کردن:

الکل های اولیه:

الکل های ثانویه:

الکل های سوم:

.

ایزومریسم الکل های مونوهیدریک.

برای الکل های تک هیدریکبا ایزومریسم اسکلت کربن و ایزومریسم موقعیت گروه هیدروکسی مشخص می شود.

خواص فیزیکی الکل های مونوهیدریک

این واکنش از قانون مارکوفنیکف پیروی می کند، بنابراین فقط الکل آهنگ را می توان از آلکن های اولیه به دست آورد.

2. هیدرولیز آلکیل هالیدها تحت تأثیر محلول های آبی قلیایی ها:

اگر حرارت ضعیف باشد، کم آبی درون مولکولی رخ می دهد و منجر به تشکیل اترها می شود:

ب) الکل ها می توانند با هالیدهای هیدروژن واکنش دهند، الکل های سوم خیلی سریع واکنش نشان می دهند، در حالی که الکل های اولیه و ثانویه به کندی واکنش می دهند:

استفاده از الکل های مونوهیدریک

الکل هاعمدتا در سنتز آلی صنعتی، در صنایع غذایی، پزشکی و داروسازی استفاده می شود.

نوع درس:درس خلاصه

اهداف درس:

  • آموزشی: شکل گیری یک درک جامع از ترکیب، ساختار، خواص و کاربرد طبقات اصلی هیدروکربن ها بر اساس ویژگی های مقایسه ای آنها.
  • آموزشی: پرورش انضباط و استقلال در فرآیند جذب و به کارگیری دانش در شرایط غیر استاندارد، مسئولیت در قبال نتایج کار آموزشی.
  • رشدی: توسعه علاقه به موضوع، خلاقیت، توجه، مهارت های تحلیلی.

نتایج مورد انتظار درس:دانش آموزان باید ویژگی های اساسی مهم ترین کلاس های هیدروکربن ها را بدانند. قادر به پیش بینی ترکیب، ساختار و خواص نمایندگان طبقات، ایجاد ارتباط ژنتیکی بین کلاس های مختلفهیدروکربن ها و همچنین مواد معدنی را با مواد آلی متصل می کند.

تجهیزات:رایانه شخصی، پروژکتور، صفحه نمایش، ارائه چند رسانه ای "هیدروکربن ها"، مجموعه ای از مواد "هیدروکربن ها"، IOP "رابطه ژنتیکی هیدروکربن ها".

پیشرفت درس

I. لحظه سازمانی

II. سخنان افتتاحیهمعلمانامروز در کلاس نتایج مطالعه مبحث "هیدروکربن ها" را خلاصه می کنیم. مقدار مواد آلی حاوی اتم های دو عنصر شیمیایی - کربن و هیدروژن - بسیار زیاد است. ما فقط مهم ترین کلاس های هیدروکربن ها و اصول اولیه توصیف ترکیب، ساختار و خواص آنها را در نظر گرفته ایم. ( پیوست 1 ).

سوال: به چه موادی هیدروکربن می گویند؟
(پاسخ دانش آموز: هیدروکربن ها ترکیبات آلی متشکل از کربن و هیدروژن هستند)
شما تمام کلاس های هیدروکربن ها را مطالعه کرده اید. امروز یک درس کلی در مورد این موضوع برگزار خواهیم کرد.
سوال: به نظر شما هدف از درس ما چیست؟ (اظهارات دانشجویان)

دنیای متنوع هیدروکربن ها را می توان به سه گروه تقسیم کرد: اشباع، غیر اشباع، حلقوی. کدام نمایندگان این گروه ها را می شناسید؟ خواص فیزیکی اساسی؟ (نمایش مجموعه)
هیدروکربن های اشباع شامل آلکان ها، هیدروکربن های غیر اشباع شامل آلکن ها، آلکادین ها، آلکین ها و هیدروکربن های حلقوی شامل سیکلوآلکان ها و آرن ها هستند. ( پیوست 1 ).

این مواد چه اهمیت عملی دارند؟ ( پیوست 1 ).

هیدروکربن ها بازی می کنند نقش حیاتیدر زندگی ما: آنها به عنوان مواد اولیه برای تولید پلاستیک، لاستیک، دارو، الیاف، مواد شیمیایی خانگی استفاده می‌کنند و نور و گرما را به خانه‌های ما می‌آورند.

1. نام یک آلکن متشکل از سه اتم C (پروپن)
2. نام واکنش افزودن هیدروژن. (هیدروژناسیون)
3. موادی که ترکیب کمی دارند، اما از نظر ساختار و خواص با هم تفاوت دارند... (ایزومر) نامیده می شوند.
4. نام تجزیه حرارتی فرآورده های نفتی که منجر به تشکیل هیدروکربن هایی با اتم های C کمتر در مولکول می شود. (ترک خوردن)
5. نام ذره ای که الکترون جفت نشده دارد. (رادیکال)
6. هیدروکربنی با دو پیوند دوگانه با فرمول C4H6.

IV. کار گروهی- تکلیف پروژه با موضوع "هیدروکربن ها" (تشکیل یک ارائه).

(4 گروه: 1. آلکان ها؛ 2. آلکن ها؛ 3. آلکین ها، آلکادین ها؛ 4. آرن ها و سیکلواکلان ها.)

1. کلاس را به 4 گروه تقسیم کنید.
2. هر گروه کلاس خاصی از هیدروکربن ها را انتخاب می کند (شاید این کلاس در درس شیمی مدرسه مطالعه نشده باشد.).
3. گروه در مورد انتخاب خود با معلم توافق می کند.
4. شروع به تکمیل کار می کند.

طرح اجرا.

1. خصوصیات عمومیکلاس ( فرمول کلی، تعریف، ویژگی های کلاس هیدروکربن ها)
2. یک هیدروکربن خاص - نماینده کلاس را انتخاب کنید و آن را با توجه به شاخص های زیر مشخص کنید:

  • نام ماده، فرمول مولکولی و ساختاری آن.
  • نام کلاس، ویژگی های ساختاری، فرمول کلی، نوع هیبریداسیون اتم کربن، زاویه پیوند، ساختار فضایی.
  • ایزومریسم.
  • بودن در طبیعت
  • خواص فیزیکی
  • خواص شیمیایی:
    الف) واکنش احتراق
    ب) واکنش جایگزینی
    ج) واکنش افزودن
    د) سایر خواص
  • روش های تولید در صنعت و آزمایشگاه.
  • حوزه های کاربردی.

ارائه گروهی 3-5 دقیقه.

در طول درس، شما باید IEP را انجام دهید (پر کردن جدول، ترسیم زنجیره های ژنتیکی - ضمیمه 2 ) با استفاده از جداول مرجع و روابط هیدروکربنی. ( پیوست 1 ).

V. وظیفه فردیراه حل تست درس

موضوع "هیدروکربن ها"