Meie väikevendade kohta (12 tundi)

1. Moodustada teadmiste süsteem meie väiksemate vendade teemal vene kirjanike loomingus.

2. Kasvatage lugupidamist loomade, meie väikeste vendade vastu.

3.Arendage õpilaste kõneoskust.

Jutustage fragmente ümber kasutades tekstist sõnu lühidalt ja üksikasjalikult.

Defineeri töö põhiidee.

Seletama tegelaste käitumine.

Defineeri teie suhtumine tegelastesse, õigustada tema.

Võrdlema teoste kangelased, teoste põhiideed.

Tõstke esile sõnad loendist, mis on tähenduselt lähedased.

Otsi sõnastikus ja joonealustes märkustes tundmatute sõnade tähendus.

Tõstke esile õige episood, ümber jutustada teksti killud. Loe rollide kaupa, edastavad kõnelejate intonatsiooni.

Kirjelda tegelase välimus.

Võrdlema tegelased erinevad teosed.

Jaga töö osadeks ja pealkiri nende, meik töö plaan.

Koosta töö plaan.

Meelitada varasemat lugemiskogemust tegelaste hindamiseks.

Räägi selle kohta, mida sa loed, õigustada teie suhtumine töösse

Edastada joonisel jäi mulje kirjanduslik töö.

Paaris töötama: kuulake partneri arvamus, hinnata tema, arenedaüldine seisukoht.

Hinda teie suhtumine õppimisse.

Seletama tähenduses määrake väljendeid.

Otsi samatüveliste sõnade tähenduste sarnasused ja erinevused.

Uuri välja sõnade tähendus õpiku lõpus olevas selgitavas sõnaraamatus.

Korreleerida kirjandustekst, selle filmitöötlus, teatrilavastus.

Otsi vajalikud raamatud raamatukogus.

KIRJANDUSLIK LUGEMINE ALGKOOLIS

TUNNI KOKKUVÕTE

Õpetaja: Martynova E.V.

    Klass: 2

    UMK:"Venemaa kool"

    Akadeemiline aine: kirjanduslik lugemine

Klimanova, L. F., Goretsky, V. G., Golovanova, M. V. Kirjanduslik lugemine: õpik 2. klassile 2 tunniga.

Klimanova L.F., Goretski V.G. Töövihik kell 2

    Tunni teema: MM. Prishvin "Poisid ja pardipojad"

    Tunni eesmärgid vastavalt föderaalse osariigi haridusstandardile: luua tingimused teksti plaani- ja tugisõnade ümberjutustamise oskuse arendamiseks; õppida teost analüüsima; kujundada hoolivat suhtumist loodusesse ja loomadesse.

Planeeritud õpitulemused:

Isiklik: võime hinnata oma emotsionaalseid reaktsioone ümbritseva maailma ilule; moraalne teadvus ja empaatiatunne; sõbralik suhtumine keskkonda.

Metasubjekt:

Kognitiivne: oskus analüüsida loetud teose väljendusvahendeid, kasutada iseseisvalt sõnaraamatuid, teatmeteoseid, entsüklopeediaid.

Regulatiivne: oskus planeerida oma tegevusi vastavalt ülesandele ja selle teostamise tingimustele, iseseisvalt hinnata tehtud toiminguid ja teha korrektuure, võttes arvesse tehtud vigade olemust.

Kommunikatiivne: oskus konstrueerida etteantud teemal monolooglause, kasutada adekvaatselt sobivat sõnavara loetud teose jätku koostamise protsessis.

    Tunni tüüp:õppetund ja uue materjali esmane kinnistamine.

    Tunnivarustus vastavalt föderaalsele osariigi haridusstandardile: arvuti ja projektor, multimeedia esitlus, kirjaniku portree, selgitav sõnastik I.S. Ožegov, näitus M.M. Prišvina , pilt pardist pardipoegadega

Tehnoloogia

Aeg

Tunni etapp

Õpetaja tegevus

Õpilaste tegevused

Motivatsioon haridustegevus

Kauaoodatud kõne tehti,

Õppetund algab

Pane oma mõistus ja süda oma töösse,

Hinda iga sekundit oma tööst.

Korraldab tunni algust

Vajaliku kontrollimine õppetarbed.

Isiklik: enesemääramine; regulatiivne: eesmärkide seadmine; kommunikatiivne: hariduskoostöö planeerimine õpetaja ja kaaslastega.

Teadmiste värskendamine ja tegevustes esinevate raskuste fikseerimine.

Millist osa me õpime? (Meie väiksemad vennad). Kellel on vennad? (Inimestes) Sõnastik vene keel: VEND,- 1. Samade vanemate poeg või üks neist oma teiste laste suhtes. 2. Tuttav või sõbralik pöördumine mehe poole (kõnekeel). 3. Inimene teisele hingelt, tegevuselt, üldiselt keegi lähedane (kõrge). Vennad kirjalikult. Relvavennad. 4. Munk, usuvennaskonna liige (tavaliselt usuvahetuses). Meie väikesed vennad (raamat) - loomadest inimestega seoses. Sinu (meie, nende) vend (kõnekeel) – sina, sina (me, mina) – nagu kõik teised mulle, sina, meie, teised nagu nemad. Ma tean teie venda, poisid. Oma vend (kõnekeelne) - lähedane, oma inimene, samuti (üldiselt) lähedased inimesed, kes üksteist mõistavad.

Millise küsimuse me teema uurimise alguses endale esitasime? Kas loomi võib pidada vendadeks? Milliste selle jaotise teostega olete juba tuttavaks saanud?

(Töölaual).

Õppimine varasemad tööd, milliseid sarnasusi oleme leidnud loomades ja inimestes? (kaardid tahvlil):

Elav Inimene

Kasva Ära tee paha!

Harjumused ja teod

Hooliv hoolimine.

Mida nimetab Nikolai Sladkov loomadeks?

Miks me kutsume neid oma väikesteks vendadeks?

Täna jätkame oma tööd: Aga enne vaatame maja üle. harjutus. Mida tähendab ilmekalt lugemine? (hääl, intonatsioon, näoilmed).

Töölaual:

d/z kontrollimine.

"Meie väikesed vennad"

“Mis seob inimesi ja loomi. Sarnasused ja erinevused."

Kummalised olendid- villas, sulgedes, soomustes.

„Nad kohanduvad meiega – ja me peame neid selles aitama. Nad on ju meie naabrid ja kaasmaalased. Ja meid seob nendega ühine asi – elu. Kõige hämmastavam nähtus maa peal. Ja kõige haavatavamad..."

Kommunikatiivne: hariduskoostöö planeerimine õpetaja ja kaaslastega. Kognitiivne: loogiline – objektide analüüs tunnuste esiletõstmiseks

3. Õppeülesande püstitamine.

Miks see töö siia rubriiki paigutati?

Mis on teose žanr? Kas me saame nime järgi öelda? Vaatame õpikust lk. 132 Miks mitte värss? Muinasjutt või novell?

Millest me räägime? Mida saate kangelaste kohta öelda?

Poisid, määratleme tunni eesmärgi ja eesmärgid.

1. Määrake teose žanr.

2. Uuri välja, kummalt poolt näed inimest ja looma.

3. Koostage töö plaan.

4. Valmista ette ümberjutustus.

Õpetaja jutt kirjanikust slaidide abil.

Aktiveerib õpilaste teadmisi. Tekitab probleemse olukorra.

Töölaual.

Slaidid 1-3

"Poisid ja pardipojad"

Seadke eesmärgid, sõnastage (selgitage) tunni teema

Õpilased ise sõnastavad tunni eesmärgi:

Eesmärk: suhtlus inimese ja looma vahel kunstiteos.

Tutvuge M.M. Prishvini uue teosega.

Tehke kindlaks, miks see töö sellesse jaotisse paigutati.

Määrake teose žanr.

Uurige, kummalt küljelt näete inimest ja looma.

Tehke töö plaan.

Valmistage ette ümberjutustus.

Nad koostavad plaani eesmärgi saavutamiseks ja määravad vahendid (algoritm, mudel jne).

Reguleeriv: eesmärkide seadmine; kognitiivne: üldhariduslik: iseseisev valik - sõnastus kognitiivne eesmärk; loogiline: probleemi sõnastus

4. Esmane teadmiste omandamine.

Projekti koostamine probleemist vabanemiseks.

1) Esmane lugemine.

2) Esmase taju tuvastamine.

Määrake teose žanr. Tõesta seda.

Mis lugu see on: meelelahutuslik, hariv või õpetlik?

Miks me seda lugu rubriigis “Meie väikesed vennad” uurime?

Pakub võimalust tööga tutvumiseks.

Küsimuste esitamine

Salvestise kuulamine.

Küsimustele vastama.

Väljendage oma seisukohta.

Reguleerimine: planeerimine, prognoosimine; kognitiivne - modelleerimine, loogiline - probleemide lahendamine, loogilise arutlusahela ülesehitamine, tõestamine, hüpoteeside püstitamine ja nende põhjendamine; kommunikatiivne – proaktiivne koostöö info otsimisel ja valikul.

Esmane konsolideerimine.

Sa leidsid tekstis võõraid sõnu. Proovime selgitada nende tähendust.

3) Sõnavaratöö. Paku sõnaraamatute ja teatmeteoste abil ise sõnade tähenduse määramiseks: Ožegovi sõnaraamat, teatmeteos - determinant, terminoloogiasõnastik.

(teatmik - identifikaator) Teel on pardi perekonda kuuluv lind. Need linnud elavad väikestes veekogudes. Selgub, et neid on palju erinevad tõud pardid Üks neist on sinikas. See on jõepartidest väikseim, kaaludes vaid 200-500g. Meesel on pruun-punane pea must-rohelise triibuga ja valge triibuga külgedel. Saak on kahvatu ooker, mustade laikudega. Küljed on hallid, tumeda triibulise mustriga. Emane on tumepruun punaste laikudega. Sinilille on üks levinumaid parte, mis on levinud Altais ja selle jalamil. Part pesitseb kinnikasvanud järvedes, jõgede kallastel, tiikides ja soodes.

Kas tunneksite selle pardi ära, kui teda kohtaksite?

Just sellist parti me täna loos kohtame. (Ožegovi sõnaraamat) Versta on vene pikkuse mõõt, mis võrdub 1,06 km. (terminoloogiasõnastik) Kesa põld - puhanud, ei ole kogu kasvuperioodi või selle osa jooksul põllukultuuridega hõivatud ning hoitakse lahtises ja umbrohuvabas olekus.

Grupitöö

Slaidid 5-13

Reguleeriv: kontroll, hindamine, korrigeerimine; kognitiivne: üldhariduslik – oskus teadmisi struktureerida, valides kõige rohkem tõhusaid viiseülesande lahendamine, oskus teadlikult ja vabatahtlikult konstrueerida kõnelauset, refleksiooni tegevusviiside ja -tingimuste üle; kommunikatiivne: partneri käitumise juhtimine - partneri tegevuse kontrollimine, korrigeerimine, hindamine.

4) analüüs ja valikuline lugemine.

Miks tegi part oma pesa järvest kaugele?

Tõesta ridadega alates

töötab.

Miks otsustas part oma pardipojad rabametsast välja kolida?

Mida tähendab vabadus pardipoegadele?

Kui kaua mõtles part enne pardipoegade liigutamist?

Kui kaua kulus järve äärde jõudmiseks?

Mitu kilomeetrit see on?

Kas seda on inimese jaoks palju või vähe?

Ja väikestele pardipoegadele?

Loe, kuidas pardiema pardipoegadega jalutas.

Miks pardiema pardipoegade taga kõndis?

Millised vaenlased olid partidel?

Kes on hirmsam? Miks?

Kuidas poisid pardipoegi nähes käitusid?

Tõesta seda töö ridadega.

Miks poisid seda tegid?

Kuidas part käitus, kui pardipojad ta kinni püüdsid?

Tõesta seda töö ridadega.

Kas part võib karjuda?

Tema tumm, kaitsetus, meeleheide - kõik on neis liikumistes.

Kuidas pardipojad end tundsid?

Mida sa arvad, kui pardipojad saaksid rääkida, mida nad karjuks?

Mis sõna sa karjud, kui kardad?

Kas su ema on sinu pärast mures?

Kuidas ta käitub?

Mis ema ta on?

Kas sul on temast kahju?

Ema jaoks pole kedagi kallimat ega lähemat kui tema lapsed. Pole midagi tugevamat ema armastus. Väga sageli on ema kulul enda elu, enda heaolu päästab lapsed surmast. See kehtib võrdselt nii inimeste kui loomade kohta. Sa oled veel väike ja sul on raske ette kujutada seda valutavat valu ja õudust, mida pardiema koges. Kuid võite ette kujutada, kuidas teie ema käitub, kui olete ohus või keegi teid solvab.

Milliseid vanasõnu ema kohta tead?

Pardipojad on püütud, mida kutid tegema hakkavad?

Tõesta seda töö ridadega.

Kes poisid peatas?

Kas nad suutsid oma tegevust selgitada?

Millise käsu täiskasvanu neile andis? Otsige üles ja kinnitage.

Nimetage sõnad, mis näitavad autori tõsidust.

Mida sa teeksid, kui oleksid läheduses?

Kas võib öelda, et poisid olid julmad?

Mida tegi pardiema, kui tema lapsed vabastati?

Tõesta seda töö ridadega.

Kuidas pardiema loo alguses kõndis?

Miks ta nüüd ette jooksis?

Kuidas jättis M. Prišvin pardipoegadega hüvasti?

Mida ta sellega tegi? Tõestage seda töö ridadega.

Mida see žest tähendab: kellegi ees mütsi maha võtmine?

Kellele see lugupidamise märk on?

Kuidas poisid sellesse suhtusid? Miks?

Mida inimesed pardile soovisid?

Miks? Tõesta seda töö ridadega.

Kas part vajas soovi?

6) Vestlus sisust tervikuna.

Illustratsiooni kallal töötamine. Paaris töötama.

Vaata illustratsiooni lk 132-134.

Kes on pildil esiplaanil?

Mida nad teevad?

Keda taustal näidatakse?

Mida nad teevad?

Otsige loost üles sõnad, mida saab selle illustratsiooni alla märgistada.

Miks M. Prišvin oma loo kirjutas?

Mille pärast ta mures oli?

Kas tegelased äratavad sinus kaastunnet?

Kes täpselt?

Kes ei tee?

7) esmaste ja lõplike vastete tuvastamine.

8) Definitsioon peamine idee lugu.

Mida õpetas M. Prišvin oma looga lastele ja meile?

Mida saate öelda M. Prishvini kohta? Mis inimene ta on?

lahke

b) range

c) hooliv

Kevadel voolas see järv kaugele üle ja kindla pesapaiga leidus alles umbes kolme miili kaugusel, künkal, rabametsas.

Vabaduse poole.

Vesi, toit, järv.

Lõpuks otsustasin.

3 miili.

Pisut üle 3 kilomeetri.

Nii palju.

Ema kõndis taga.

Mitte lasta pardipoegi minutikski silma alt ära.

Inimesed, rebane, kull.

Nad väljendavad

Teie arvamus.

Seal nägid poisid neid ja viskasid neile mütsi.

Lihtsalt lõbu pärast.

Kogu selle aja, mil nad pardipoegi püüdsid, jooksis ema suurimas elevuses nokaga lahti või lendas mitu sammu eri suundades.

Hirm, ehmatus,...

Ta muretseb... Nad avaldavad oma arvamust.

Mõtlik.

Nad mäletavad vanasõnu.

Poisid kogunesid emale mütse loopima ja teda kinni püüdma.

Ei. Nad läksid välja.

"Kiiresti," käskisin poisid, "mine ja anna talle kõik pardipojad!"

küsis ta karmilt.

Igaüks avaldab oma arvamust, kuidas ta käituks.

Ema lendas veidi eemale ja kui poisid lahkusid, tormas poegi ja tütreid päästma.

Ema kõndis taga.

Ta pidas end süüdi.

Ta võttis rõõmsalt mütsi peast ja hüüdis sellega vehkides: "Ilusat reisi, pardipojad!"

Austuse märk.

Enne väikseid pardipoegi on M. M. Prishvin hooliv inimene.

Nad naersid.

Head reisi. Kõik poisid hüüdsid korraga:

Hüvasti pardipojad!

Ei. Omal moel ütles ta neile kiiresti midagi ja jooksis kaerapõllule. Pardipojad jooksid talle järele.

Pardiema ja pardipojad.

Nad lehvitavad mütsi ja karjuvad.

Läbi kaerapõllu külast mööda minnes jätkas pere teekonda järve äärde.

Mida iganes me teeme rumalad asjad.

Pardipojad võisid surra.

Väikesed pardipojad.

Nad tegid mõtlemata midagi rumalat.

Nad võrdlevad oma omi ja teevad järelduse.

Ära tee mõtlematuid asju. Armastada loodust, hoolitseda selle eest, suhtuda meie väiksematesse vendadesse tundlikult ja hoolivalt, tunda nende elu ja kasvatada endas valmisolekut loomi kaitsta ja neid aidata.

Nad tõestavad seda.

6. Iseseisev töö enesetestiga vastavalt standardile.

2) Loominguline töö. Rühmatöö

Töö pealkirjaga.

Mõelge loole oma pealkiri.

Töö vanasõnadega.

Koguge vanasõnu, määrake, milline neist tegelased Iga lugu sobib.

3) Semantiliste osade kaupa lugemine ja nende nimetamine, teose tekitatud tundeseisundi jälgimine.

PEA MEELES, ET KUULATES JA LUGEDES ON VAJA MÕTLEDA, KUJUTLEDA, MÕISTMA, MÄLEMA.

Kuidas sa end lugedes ja kuulates tundsid?

Plaan. Tunded

    Reis järve äärde. Rahune

    Ära lase seda silmist. Ärevus

    Kõige suuremas elevuses

Põnevus. hirm

    Tooge pardipojad kiiresti tagasi! nördimus

    Hüvasti pardipojad!

4) Ümberjutustamine plaani järgi.

Kelle vaatenurgast lugu räägitakse? /autori nimel/

Kuidas suhestub M.M. Prishvin loo kangelastega? Pardipoegadele?

Paaris (vanasõnad töölaudadel).

Kui tead, kuidas viga teha, tead, kuidas paremaks saada.

Külva head, saada head, kingi head.

Tahvlil:

Plaan. Tunded

1. Reisimine järve äärde. Rahune

2Ära lase seda silmist. Ärevus

3. Suurimas elevuses. Hirm, põnevus

4. Pane pardipojad kiiresti tagasi! nördimus

5.Hüvasti, pardipojad! Rõõm.

Iseseisev töö. Teostab enesetesti, samm-sammult, võrreldes standardiga.

Reguleeriv: juba õpitu ja veel õpitu kontrollimine, korrigeerimine, esiletõstmine ja teadvustamine, omastamise kvaliteedi ja taseme teadvustamine; isiklik: enesemääramine.

7. Tegevuse refleksioon (tunni kokkuvõte)

Juba mitukümmend aastat pole M. Prišvin meie hulgas olnud. Kuid ta jättis teile ja mulle sõnumi: (slaid 18)

Minu noored sõbrad!
Oleme oma looduse peremehed ja meie jaoks on see päikese ladu suurte eluvaradega. Neid aardeid mitte ainult ei säilitata, neid tuleb avada ja näidata.
Vajalik kaladele puhas vesi- Kaitseme oma veekogusid. Metsades, steppides ja mägedes leidub erinevaid väärtuslikke loomi. Me kaitseme oma metsi, steppe ja mägesid.

Kaladele - vesi, lindudele - õhk, loomadele - mets, stepp, mäed. Aga inimene vajab kodumaad. Ja looduse kaitsmine tähendab kodumaa kaitsmist."

"Looduse armastamine ja kaitsmine tähendab kodumaa armastamist ja kaitsmist." M Prišvin

Kuidas sa neist sõnadest aru saad?

Mis ühendab inimesi ja loomi? Miks on see töö sellesse jaotisesse paigutatud?

Mida õppetund sulle õpetas?

Roheline – töötas aktiivselt, kõik sujus

Kollane – töötas hästi, mõnikord palus abi

Punane – oli raske, kõik ei õnnestunud

Kodutöö:

Kes tahtis teosele illustratsiooni luua?

Viige läbi oma haridustegevuse enesehinnang, seostage eesmärk ja tulemused, nende vastavuse tase

Suhtlusvõime: oskus väljendada oma mõtteid piisava terviklikkuse ja täpsusega; kognitiivne: peegeldus; isiklik: tähenduse kujunemine.

Tunni teema : M. M. Prishvin “Poisid ja pardipojad”

Tunni eesmärgid:

Tutvustage õpilastele M. Prishvini teost "Poisid ja pardipojad";

jätkata väljendusrikka ladusa lugemise õppimist;

Parandada harjumatu teksti tervete sõnadega lugemise oskust;

Arendada oskust esile tõsta loo põhiideed;

- arendada õpilaste kognitiivset tegevust mälu ja tähelepanu arendamise kaudu valikulise lugemise kaudu;

- arendada kujutlusvõimet, oskust vestluspartnereid kuulata;

Formirovatteadlikud oskusedJaoskusitekstiga töötamine;

- arendada suhtlemisoskust;

Arendada õige ja teadliku lugemise oskust, arendada kõnet, vaatlust ja loetu analüüsioskust;

Kasvatada armastust kõige elava vastu, soovi kaitsta loodust ja selle elanikke.

Tunni eesmärgid:

Täiendada leksikonõpilased;

Õppige tegelaste dialoogile üles ehitatud loo intonatsioonijooni;

Lugemise kaudu sellest tööst põhjustada tunnete valgustumist looduse vastu, elavat emotsionaalset reaktsiooni, mõju lapse isiksusele, tema moraalsele haridusele.

Varustus: arvuti, loomamaskid, silpide tabelid, esitlus.

Meetodid ja tehnikad: rolli lugemine, " Ajurünnak", reisimine, harjutus "Toimetaja", kõneskoori lugemine, meetod "Ettenägemine", meetod " Tasuta lugemine", töö rühmades, "Foori" meetod.

Tunni tüüp : interaktiivne õppetund

Vorm: õppetund-reis.

Tundide ajal

І. Aja organiseerimine

1. Katkend multifilmist "Just Like That". Mängib laul.

2. Külaliste tervitamine.

Poisid, täna alustasime oma õppetundi väljavõttega koomiksist "Just Like That". Mis tunde tekitab poisi laul? Milline on tema tuju?

Täna on meil ebatavaline õppetund . Külalised tulid meie juurde. Tervitame külalisi naeratades, nüüd naeratage üksteisele. Palun anna oma naeratus mulle. Naeratus ju kaunistab inimest ja annab kõigile rõõmsa tuju. See on ainus tuju, mida me täna tööl vajame.

II. Sissejuhatus teemasse

1. Tunni moto

"Stopp! Istu maha! Kummardu! Ja vaadake oma jalgu! Üllata elavat elavat inimest: nad on sinuga sarnased...”

Mida te arvate, kellele me täna oma tunni pühendame?

(meie väiksematele vendadele).

Keda me oma väikesteks vendadeks kutsume? (loomad)

Miks me teie arvates loomi vendadeks kutsume? Aga väiksemad? (Meil on nendega ühine side – elu. Nad on väga haavatavad ja me peame neid aitama...)

Kummalised olendid – loomad, karva, sulgede, soomustega. Nad ei näe üldse meie moodi välja. Nad elavad väljaspool äärealasid, metsades, põldudel ja soodes. Me kutsume neid oma väikesteks vendadeks. Nad püüavad meiega kohaneda – ja me peame neid selles aitama. Nad on ju meie naabrid ja kaasmaalased. Ja meid seob nendega ühine asi – elu. Kõige hämmastavam nähtus maa peal. Ja kõige haavatavamad...

Arstidel on hea reegel: "Ära tee paha!" See sobib kõigile, kes külastavad metsi ja põlde. Kes kohtub oma elanikega. "Ära tee paha!"

2. Reisiteemaline sõnum.

Täna teeme teekonna oma väiksemate vendade maailma – loodusesse.

ІІІ. Uurimine kodutöö.

1. Liigestusvõimlemine. Reis heinamaale.

Töötage artikulatsiooni ja hingamisega. (liikumise simulatsiooniga)

Lapsed sõidavad autos: - Tr-r-r-r-r!

Rongiga: - Chu-chu-chu-chu! Liiga-liiga!

Tõus lennukisse: - Oooh!

Maandusime tohutule heinamaale.

Kes meile heinamaal vastu tuleb? (Kutsikas ja kass)

2. Erineva intonatsiooniga silpide lugemine kassi või kutsika häälega.

Mis seob kutsikat ja kassi?

(V. Berestovi luuletuse “Kassikutsikas” tegelased)

3. Kodutööde kontrollimine

1). Töö analüüs. Harjutus "Toimetaja"

Ta laulab eRkes Kusjat.

Amma reDlet anSkePe .

Kuidas on siis kutsikas ja kass omavahel seotud?

Kuidas kutsikas suureks kasvas (armas, armas, tagasihoidlik, rõõmsameelne, armas).

Mis poeg ta teie arvates kassile oli? (armastav, sest kass kasvatas teda armastusega)

Mis ema see kass oli? (hein, õrn, armastav, hooliv, lahke)

2). "Tõsta pilt ellu" lugemine.

3). - Milliseid omadusi tahaksite pärast V. Berestovi luuletuse lugemist endas kasvatada?

Milline poeg oli kassile kutsikas? (lapsendaja)

Kas olete oma elus sarnaseid juhtumeid kohanud?

Milliseid töid te veel teate, kus keegi perre vastu võeti? ( Kole part. Vastu võetud. Lõvi ja koer. Mowgli. Hunt ja härg).

4). Loomad on meie truud ja pühendunud sõbrad kes kunagi ei peta ega reeda. Kuid peate kohtlema neid armastuse, hoolitsuse ja mõistmisega. Antoine De - Saint-Exupéry ütles oma teoses "Väike prints": "Me vastutame nende eest, keda oleme taltsutanud!"

4. Töö ilmeka lugemisega

Heas korrassilmad /taltsutatudmetsaline /

igalaps /loeb ilma raskusteta://

" I armastas sind!I Ma usun sind!///

Sina Sa ei jäta mind kunagi?"///

5. Kehalise kasvatuse minut

Käed tõstetud ja raputatud -

Need on puud metsas

Käed kõverdatud, käed värisevad,

Tuul puhub kaste minema.

Need on meie poole lendavad linnud.

Samuti näitame teile, kuidas nad maha istuvad.

Tiivad volditi tagasi.

6. Jätkake luuletuse lugemist ülejäänud osade kaudu, kasutades keelt.

Poisid, sel ajal, kui teie ja mina puhkasime, kandis tuul osa meie luuletuse sõnadest ära. Loeme selle läbi ülejäänud osad.

Heaga__ ___ah /____asjata/

Oota__ __byon__ ___loeb ilma tr_ a://

"Ma __armastan__l __sind! __ _kuradi_ __ryu!///

kas sa ei jäta mind maha ///

І V . Motivatsioon õppetegevuseks

1. Reisimine vaipkattega lennukis silmad kinni metsas. Kujutage ette: vanem mees istub metsas kännu otsas. Ja tema kõrval on koer. Ava oma silmad ja vaata seda meest.

2. Probleemne olukord

Mis sa arvad, mida ta teeb?

Kuidas see teile esmapilgul tundub? (Head silmad, tähelepanelik, tähelepanelik).

V .Edasta tunni teemat ja eesmärki. "Ettenägemise" meetod

1. sissejuhatus M. M. Prišvini kohta.

See erakordne inimene. Ta, reisikoti ja jahipüssiga läbi metsade ja steppide rännates vaatles loodust. Ma imetlesin tema ilu. Ta polnud lihtsalt tähelepanelik inimene, vaid inimene, kes ei olnud ükskõikne teiste ebaõnne suhtes.

Selle mehe nimi on Mihhail Mihhailovitš Prišvin. Enne kirjanikuks saamist proovis ta end mitmel erialal. Kuid armastus looduse ja reisimise vastu määras ta ära tulevane saatus. M. Prišvin püüdis oma töödes maailma ilu sõnadega edasi anda, et ka inimesed pärast tema lugude lugemist hakkaksid seda ilu nägema ja tunnetama. Siis muutuvad nad paremaks.

2. Harjutus “Arva ära teose kangelased”

AbPoisid hommikulpardipojad viha

Meie teksti nimi on "Poisid ja pardipojad".

3. Teatage tunni teemast. "Ettenägemine"

Töö illustratsioonidega lk. 134

Keda veel võime pidada teose kangelaseks (autor)?

V I. Loo esialgne sissejuhatus

1. Õpilaste teadmiste laiendamine sinakas-vilepardi kohta. "Loomade maailmas"

Kes on väikseid pardipoegi näinud?

Kuhu?

Pardid pole mitte ainult kodumaised, vaid ka metsikud. M. Prišvin kirjutas oma loo ühest metspardist - sinikast.

Nüüd läheme telesaatesse. Telesaate “Loomamaailmas” saatejuhid räägivad sinakast pardist.

(Kõlab sinakaspunase pardi vile).

TEALE WISTLE on üks väiksemaid parte.Need linnud elavad väikestes veekogudes. See on jõepartidest väikseim, tema kaal on vaid 200–500 g.Kõikidest teistest partidest erineb ta lisaks oma suurusele ka tiival oleva erkrohelise peegli poolest. Ta lendab peaaegu hääletult, sagedaste kehapööretega. Teil on üks arvukamaid pardiliike. Vihisemispesad tehakse veehoidlate äärealadel. Tibud kooruvad mai lõpus. Tibud kasvavad üsna kiiresti ja saavad tiibadesse juba kuu vanuselt. Roheline toidab nii taimset kui loomset toitu.

Just sellist parti me täna loos kohtame.

2. Sõnavaratöö

Te kohtate tekstis tundmatuid sõnu. Proovime selgitada nende tähendust.

    Verst - iidne vene pikkuse mõõt. Veidi rohkem kui 1 km.

    Auruväljak - viljast puhkav põld.

    kaerapõld - kaeraga külvatud põld.

    Vesi on vaibunud – suve tulekuga veetase veehoidlas alanes.

    Sepis - ruum, kus töötavad sepad.

3. Esmane tutvumine tööga.

Liigume nüüd metsa järvega ühendavale teele. Ja koos pardipoegadega jätkame oma teekonda .

1h) helisalvestus

2h)). õpilane

3 tundi lugemist rollide kaupa (Prishvin, autor, poisid)

4h) õpilane

5) õpetaja

6). õpilane

4. Analüüs väljaannete kaupa

Mis aastaajal üritus toimub?

Milliseid takistusi pardipojad oma teel kohtasid?

Kas nad suutsid neist üle saada? Kes neid aitas?

5 . Kehalise kasvatuse tund “Pardipoegade tants”.

6. Sõnavaratöö. Raskete sõnadega tutvumine.

kord-põder

miks kurat sa oled

per-re-le-you-va-la

ve-li-chay-shem

tõesti

sai valmis

pro-dol-zha-la

7. Õpilaste lugemine

1 tund -teatejooks

2h – sumisemine

3 tundi – paaris lugemine

4h - kett

5 tundi - vaikne

6h – koorilugemine

8. Harjutus silmadele

V II. Töö töö analüüsi kallal

1.Teose analüüs valikulise lugemisega

Mida sinakaspart otsustas teha?

Kui kaua part mõtles, enne kui lapsed järve äärde viis?

Mida tähendab vabadus pardipoegadele?

Kui kaugele pidid part ja pardipojad rändama?

Mitu kilomeetrit see on? Kas seda on palju või vähe?

Kas arvate, et teil oleks raske või kerge seda distantsi ületada?

Kujutage ette väikseid pardipoegi. Kas tee oli nende jaoks raske?

– Lugege, kuidas pardiema pardipoegadega kõndis.

Millised vaenlased olid partidel?

Kes osutus pardipoegadele hirmutavamaks kui rebane ja kull?

Kuidas poisid pardipoegi nähes käitusid? Loe seda.

Miks poisid seda tegid? (Lihtsalt lõbu pärast.)

Kuidas pardiema käitus? Loe seda.

Kes aitas pardipoegi? Kuidas?

Kuidas lapsed käitusid? Miks? (nad läksid välja)

Kuidas ema oma pardipoegi kogus?

Mitu pardipoega seal oli?

Kuidas poisid selle vastu võtsid? Otsige ja lugege.

2. Poiste omadused

Millised poisid olid? (Julm, rumal, mõtlematu, muretu).

3. Tasuta lugemine

1). Lugemine alguses koos analüüsiga

"Kohtades, mis on avatud..."

"Temale …"

Võrdle: kuidas part päris loo alguses kõndis. Ja lõpuks? Miks? (Tahtsin lapsed kiiresti nende vaenlastest eemale saada.)

"Kogu aeg püüdsid nad pardipoegi..."

Mis oli tema seisund? (Tema tumm, kaitsetus, meeleheide - kõik on nendes liikumistes.)Mis ema ta on?(Hooliv, armastav, südamlik, lahke).
- Võrrelge, milline ema oli kass ja milline part. Mida sa oskad öelda.

Kuidas pardipojad end tundsid?
– Mis sa arvad, kui pardipojad saaksid rääkida, mida nad karjuks?
– Mis sõna sa karjud, kui kardad (?
ema!)

Järeldus: Ema jaoks pole kedagi kallimat ega lähemat kui tema lapsed. Pole midagi tugevamat kui emaarmastus. Väga sageli päästab ema oma elu ja heaolu hinnaga oma lapsed surmast. See kehtib võrdselt nii inimeste kui loomade kohta. Sa oled veel väike ja sul on raske ette kujutada seda valutavat valu ja õudust, mida pardiema koges. Kuid võite ette kujutada, kuidas teie ema käitub, kui olete ohus või keegi teid solvab.

2). Lugemine lõpus

"... Head reisi, pardipojad!"

"...hüüda "hüvasti!"
– Kuidas Prišvin pardipoegadega hüvasti jättis?
- Mida ta sellega tegi?

Mida see žest tähendab: kellegi ees mütsi maha võtmine? (Austuse märk).
Kellele see lugupidamise märk on?
- Miks?

"...pardipojad järve?"

V III. . Grupitöö. Vanasõnade lisamine ja täiendamine.

Koguge vanasõnu, tehke kindlaks, millisele loo tegelaskujule igaüks sobib.

Tea, kuidas teha viga – tea, kuidas eksida . (parane)

Külva head, saada head, kingi ... (lahkelt)

Iga inimene tegeleb äriga... (tunnustatud)

Kes aitas kiiresti, see aitas kaks korda... (aitas)

Looduse armastamine tähendab selle jälgimist ja... (aidamist).

Mida sa endale ei soovi, seda ei soovi ka keegi teine. (teha)

Laps nutab ja ema süda… (valutab).

Esiteks... mõtle – siis... (teeme).

(hea) näide on parem kui sada ... (sõnad).

Õiglase eesmärgi nimel seiske... (vapralt).

IX . Peegeldus

1. Meie teekond on lõppenud.

Millist lugu teile klassis tutvustati?

Autor teeb peategelasteks kutid ja pardipojad, rõhutades, et me kõik elame koos, kõrvuti, kooselu teemal.
– Mida õpetas M. Prišvin oma looga poistele ja meile?
- Ära tee mõtlematuid asju. Armastada loodust, hoolitseda selle eest, suhtuda meie väiksematesse vendadesse tundlikult ja hoolivalt, tunda nende elu ja kasvatada endas valmisolekut loomi kaitsta ja neid aidata.
- Millise õppetunni olete enda jaoks õppinud?

(Ta kohtleb hoolega loodust, kõike elavat, kodumaad, oma kodu. Ebaviisakust pole tõesti kellelegi vaja, ei inimesele ega loomale).

2. M. Prishvini teade

Minu noored sõbrad!
Oleme oma looduse peremehed ja meie jaoks on see päikese ladu suurte eluvaradega. Neid aardeid mitte ainult ei säilitata, neid tuleb avada ja näidata.
Kalad vajavad puhast vett – me kaitseme oma veekogusid. Metsades, steppides ja mägedes leidub erinevaid väärtuslikke loomi. Me kaitseme oma metsi, steppe ja mägesid.

Kaladele - vesi, lindudele - õhk, loomadele - mets, stepp, mäed. Aga inimene vajab kodumaad. Ja looduse kaitsmine tähendab kodumaa kaitsmist."

Lapsed loevad koos

Hoolitse selle maa, selle vee eest,

Armastades isegi väikest eepost,

Hoolitse kõigi looduses elavate loomade eest

Tapke ainult enda sees olevad metsalised.

X. Tunni kokkuvõte

D/z : Koos. 132-134, jutusta ümber

Õppetund kirjanduslik lugemine"M. Prišvin "Poisid ja pardipojad". 2. klass

Eesmärgid:

    tutvustada lapsed M. M. Prishvini loovusega; korraldada emotsionaalset ja esteetilist taju; õppida kujundama teose ideed; tutvustada kunstilised omadused töötab;

    arenedaõpilase kõne; arendada teadliku ja õige lugemise oskust; arendada oskust vastata teksti sisu puudutavatele küsimustele; leida tekstist laused, mis kinnitavad suulist väidet;

    üles tooma oskus märgata looduse ilu, vajadus moraalse ja esteetilise suhtumise järele meid ümbritsevasse, huvi ja austust kirjaniku kui kunstiteose looja vastu.

Tundide ajal

1. Organisatsioonimoment

Päike tõusis, venitas,

Ta naeratas meile läbi akna!

Me naeratame vastu

Ja siis lendab meie naeratus ümber kogu laia maailma,

Meie hea maailm muutub ilusamaks,

Tere Maa elanikud! (Kätega vehkimine).

2. Kodutööde kontrollimine: V. Bianki “ÖÖKULL”.

Piltidega töötamine magnetitel: öökull, vanamees, kimalane, lehmad (nuumatud ja kõhnad), hiired.

Nimetage muinasjutu "Öökull" kangelased (nagu neid nimetatakse, on kujundid tahvlile kinnitatud).

Kuidas tõestada, et see on muinasjutt?

Lugemine-arutelu.

U. Loeme seda muinasjuttu uuesti ja jälgime toimuvaid sündmusi.

U. Kuidas algab muinasjutt? Lõigu lugemine.

U. Mis juhtus? (Öökull lendas minema). Miks? (Lugu edenedes kangelasefiguurid tahvlilt eemaldatakse või lisatakse).

U. Kuidas on vanamehe elu muutunud?

W. Millest sõltus vanainimese heaolu? (Muinasjutukangelaste ühistest pingutustest).

U. Looduses on kõik omavahel seotud. Vähemalt ühe "instrumendi" kadumine toob kaasa harmoonia katkemise elusorganismide hästi koordineeritud "orkestris".

Kõiki maailmas on vaja!
Ja kääbused pole vähem vajalikud kui elevandid.
Sa ei saa ilma absurdsete koletisteta,
Ja isegi ilma kurjade ja metsikute kiskjateta.
Meil on maailmas kõike vaja! Meil on kõike vaja!
Kes teeb mett ja kes mürki.

Ilma hiireta on kassil halvasti,
Hiir ilma kassita ei saa paremini hakkama.
See on halb, kui me pole väga sõbralikud,
Kuid me kõik vajame üksteist väga.

3. Portree tundmaõppimine ja lühike elulugu M. Prišvina.

Slaidid.

4. Psühholoogiline suhtumine uue teose tajumisse.

Sisse lülitatakse isaste ja emaste sinikaelpartide kõnede salvestamine.

Kes arvas, mida sa kuulsid?

Mäng.
Mängime. Mina panen loomadele nimed ja sina kutsud mind üheskoos beebiks.
Kassil on kassipoeg
Koeral on kutsikas
Jänesel on jänes
Pardil on pardipoeg
Utel on tall
Kanal on tibu
Siilil on siil
Lehmal on vasikas
Rebasel on rebasepoeg
Põdral on vasikas
Naerahundil on hundipoeg

Et oleks selge, kellest me täpselt räägime, arvake ära mõistatus:

Hämmastav laps!
Tulin just mähkmetest välja,
Oskab ujuda ja sukelduda
Mis tema nimi on sünni ema. (Pardipoeg).

Lülitatakse sisse pardipildiga liumägi ja laps loeb lugu peast:

TEALE WISTLE on üks väiksemaid parte, mille kaal on vaid 200-450 g. Ta erineb lisaks oma suurusele ka tiival oleva erkrohelise peegli poolest. Sellel on kõigi jõepartide seas kõige kitsamad ja teravamad tiivad ning vastavalt ka kiireim lend. Ta lendab peaaegu hääletult, sagedaste kehapööretega.

Teil on üks arvukamaid pardiliike.

Vihtlemispesad tehakse veehoidlate äärealadele kohtadesse, kus on head varjualused – põõsad, surnud puiduhunnikud jne, mille alla nad oma pesad peidavad. Pesa on augu kujul, mis on vooderdatud kuivade õhukeste teraviljade vartega. Esimesi kukeseente haudmeid võib täheldada mai lõpus. Tibud kasvavad üsna kiiresti ja saavad tiibadesse juba kuu vanuselt.

Roheline toidab nii taimset kui loomset toitu.

5. Eesmärgi seadmine. Sõnavaratöö.

Täna loeme lugu, kus üheks kangelannaks saab selline armas sinakaspruun part. Selles loos me kohtume mitte päris arusaadavad sõnad. Näeme ka sõnu, mida on raske lugeda. See tähendab, et me mitte ainult ei õpi midagi uut ja huvitavat, vaid parandame ka lugemistehnikat.

Libisema.

6. Ilmekas lugemineõpetaja lugu: Koos tr. 92, millele on lisatud illustratsioonidega slaidid.

– Nüüd loeme loo ja siis proovite tõestada, et M. Prishvin oli hooliv inimene.

7. Taju kontroll.

4) Töö analüüs ja valiklugemine.

– Miks part tegi pesa järvest kaugel?

– Miks otsustas part oma pardipojad rabametsast ära kolida?
Vabaduse poole.
Mida tähendab vabadus pardipoegadele?
– Kui kaua part enne pardipoegade liigutamist mõtles?
- Tõestage seda töö ridadega.
– Kui kaua kulus järve äärde jõudmiseks?
3 miili.
Mitu kilomeetrit see on?
Pisut üle 3 kilomeetri.
Kas seda on inimese jaoks palju või vähe?
- Ja väikesele pardile?
– Lugege, kuidas pardiema pardipoegadega kõndis.
– Miks pardiema pardipoegade taga kõndis?
– Millised vaenlased partidel olid?
- Tõestage seda töö ridadega.
- Kes on hirmutavam?
- Miks?
– Kuidas poisid pardipoegi nähes käitusid?
- Tõestage seda töö ridadega.
- Miks poisid seda tegid?
Lihtsalt lõbu pärast.
Kuidas part käitus, kui pardipojad ta kinni püüdsid?
- Tõestage seda töö ridadega.
– Kas part võib karjuda?
- Tõestage seda töö ridadega.
– Tema tumm, kaitsetus, meeleheide – kõik on neis liikumistes.
– Mis tunnet pardipojad kogesid?
– Mis sa arvad, kui pardipojad saaksid rääkida, mida nad karjuks?
- Mis sõna sa karjud, kui kardad?
Ema!
Kas su ema on sinu pärast mures?
— Kuidas ta käitub?
– Mis on loos kõige levinum pardi nimi?
Ema.
Mis ema ta on?
Mõtlik.
- Kas sul on temast kahju?

-Ema jaoks pole kedagi kallimat ega lähemat kui tema lapsed. Pole midagi tugevamat kui emaarmastus. Väga sageli päästab ema oma elu ja heaolu hinnaga oma lapsed surmast. See kehtib võrdselt nii inimeste kui loomade kohta. Sa oled veel väike ja sul on raske ette kujutada seda valutavat valu ja õudust, mida pardiema koges. Kuid võite ette kujutada, kuidas teie ema käitub, kui olete ohus või keegi teid solvab.

- Milliseid vanasõnu ema kohta teate?

Pole paremat sõpra kui su enda ema.

Päikese käes on soe, ema juuresolekul hea.
- Pardipojad on kinni püütud, mida need poisid tegema hakkavad?
- Tõestage seda töö ridadega.
- Kes poisse häiris?
– Kas nad suutsid oma tegevust selgitada?
-Mis korralduse täiskasvanu neile andis?
- Tõestage seda töö ridadega.
– Nimetage sõnad, mis näitavad autori tõsidust.
– Mida sa teeksid, kui oleksid läheduses?
- Mida sa võid öelda poiste kohta?
- Kuidas jutustaja neid nimetas?
- Kuidas saab neid teisiti nimetada?
– Kas võime öelda, et poisid olid julmad?
“Sellepärast kutsus autor neid hellitavalt, mõistes, et nad tegid seda tahtmatult.
– Mida tegi pardiema, kui tema lapsed vabastati?
- Tõestage seda töö ridadega.
– Kuidas pardiema loo alguses kõndis?
- Miks ta nüüd ette jooksis?
Tahtsin lapsed kiiresti vaenlastest eemale saada.
– Kuidas Prišvin pardipoegadega hüvasti jättis?
- Mida ta sellega tegi?
- Tõestage seda töö ridadega.
– Mida see žest tähendab: kellegi ees mütsi mahavõtmine?
Austuse märk.
Kellele see lugupidamise märk on?
- Miks?
– Kuidas poisid sellesse suhtusid?
- Miks?
– Mida inimesed pardile soovisid?
– Kas part vajas inimeste soove?
- Miks?

8. Loo põhiidee kindlaksmääramine.

- Miks?
– Autor teeb peategelasteks poisid ja pardipojad, rõhutades, et me kõik elame koos, kõrvuti, kooselu teemal.
– Mida õpetas M. Prišvin oma looga poistele ja meile?
- Ära tee mõtlematuid asju. Armastada loodust, hoolitseda selle eest, suhtuda meie väiksematesse vendadesse tundlikult ja hoolivalt, tunda nende elu ja kasvatada endas valmisolekut loomi kaitsta ja neid aidata.
– Mida saate M. Prishvini kohta öelda?
– Tõesta, et M. Prišvin on isik

lahke;
b) range;
c) pole ükskõikne.

9. Lõppsõna.

– Juba mitukümmend aastat pole M. Prišvin meie hulgas olnud. Kuid ta jättis teile ja mulle sõnumi: (libisema)

“Minu noored sõbrad!
Oleme oma looduse peremehed ja meie jaoks on see päikese ladu suurte eluvaradega. Neid aardeid mitte ainult ei säilitata, neid tuleb avada ja näidata.
Kalad vajavad puhast vett – me kaitseme oma veekogusid. Metsades, steppides ja mägedes leidub erinevaid väärtuslikke loomi. Me kaitseme oma metsi, steppe ja mägesid.

Kaladele - vesi, lindudele - õhk, loomadele - mets, stepp, mäed. Aga inimene vajab kodumaad. Ja looduse kaitsmine tähendab meie kodumaa kaitsmist.“

Mis on põhiidee?

LOODUSE KAITSE TÄHENDAB SELLE VAATLEMIST JA MÕISTMIST; AITA LOOMAD: LINNUD, PUTUKAD

Elame ühes peres,
Me peaksime laulma samas ringis,
Kõnni samas reas
Lennake ühe lennuga.

Hoiame kokku
Kummel heinamaal.
Vesiroos jõel
Ja jõhvikad rabas

Oh kui emake loodus
Tolerantne ja lahke!
Aga las ta rabeleb
Saatus ei tabanud.

Hoiame kokku
Varraste küljes on tuur.
Mõõkvaal taevas
Taiga metsikus looduses - tiiger.

Kui teile on määratud hingata
Meil on ainult õhk.
Lähme kõik
Ühinegem igavesti.

Võtame hinge
Koos hoiame kokku
Siis oleme maa peal
Ja me päästame ennast!

Vaadake esitluse sisu
"M. M. Prishvin KUITID JA PARTID"

Michael

Mihhailovitš

Prišvin

1873-1954

Mihhail Mihhailovitš Prišvin - vene keel kirjanik, loodusteoste, jahijuttude, lastele mõeldud teoste autor. Eriti väärtuslikud on tema päevikud, mida ta pidas kogu elu. Sündis Mihhail Prišvin 4 veebruar 1873 aastal Lipetski oblastis Hruštšovo külas.

Mihhail Prišvin kirjutas lugusid loomadest, sealhulgas jahilugusid. Tänu kirjanikule omandab sõnatu maailm keele ja muutub lähedasemaks. Ta reisis palju mööda riiki, vahetades sageli elukohta. Ja kõikjal armastas ta jälgida loodust, loomamaailma ning õppis mõistma looduse eeliseid ja ilu.

Lapsest saati kohtles Misha Prishvin linde ja loomi soojuse ja armastusega. Ta sõbrunes nendega, püüdis õppida nende keelt mõistma, uuris nende elu, püüdes neid mitte häirida. Prišvini lood loomadest annavad edasi lõbusad lood autori kohtumistest erinevate loomadega. On naljakaid episoode, mis panevad laste publikut naerma ja hämmastab meie väikevendade taiplikkust ja taiplikkust. On seal kurvad lood hätta sattunud loomade kohta, tundeid äratades poistel on empaatiavõime ja soov aidata.



TEALE VILE- part.



kord-põder- valgunud

miks kurat sa oled- visatud

per-re-le-you-va-la- lendas üle

ve-li-chay-shem- Suurim

tõesti- tõesti


sai valmis- olime rõõmsad

pro-dol-zha-la– jätkas

teekonda- teekond

tolmusele linale- tolmune

rados T aga - hääldamatu täht T


Sõnavaratöö:

HILL -

väike kühm


VERST

Vene pikkuse mõõt,

võrdub 1,06 km

1 km

1 verst


SEPISTA

koht, kus töötab sepp.


AURUVÄLJA

puhanud põld.


VESI MAGAS

vett on vähem.


Fizminutka









Kirjanduslik lugemistund teemal: M. Prishvin “Poisid ja pardipojad”
2. klass, õppematerjalid " Põhikool 21. sajand"
Autor: Nabiullina I.M., algklasside õpetaja
Eesmärk: korraldada õpilastele tegevusi loovusega kurssi viimiseks
M.M. Prishvina; teose emotsionaalne ja esteetiline tajumine; väljendada koos
lugemine, suhtumine loetavasse, luua tingimused UUD tekkeks:
isiklik: õppimise motivatsioon, moraalne ja eetiline
hindamine (hindamine
seeditav sisu, mis põhineb sotsiaalsetel ja isiklikel väärtustel,
pakkudes isiklikku moraalne valik), loodusarmastuse kasvatamine,
ettevaatlik suhtumine Talle;
kognitiivne: tunnetusliku eesmärgi sõnastamine, otsimine ja esiletõstmine
teave, modelleerimine, analüüs tunnuste tuvastamiseks, aluste valik ja
võrdluskriteeriumid, objektide klassifitseerimine, põhjusliku seose tuvastamine
uurivad seosed, hüpoteeside püstitamine ja nende põhjendamine,
kommunikatiivne: hindab partneri tegevust, võimekust piisava terviklikkuse ja
väljendada täpselt oma mõtteid, eesmärkide seadmist, planeerimist, prognoosimist,
kontroll, korrigeerimine, hindamine.
Tundide ajal
1. Organisatsioonimoment.
Alustame kirjandusliku lugemise tundi. Täna tunnis õpime uut
materjali, tutvume uue kirjandusteosega.
Hiina vanasõna loeb:
"Ma kuulen - ma unustan,
Ma näen – mäletan
Ma saan - ma saan aru"
Me kuulame, mäletame, mõistame ja peegeldame. Lugedes ju ilma mõtlemata
- tühi meelelahutus. Proovime tunni huvitavaks teha ja
informatiivne.
Tuletan meelde koostööreegleid
1. Mõista ülesandeid
2. Kuulake igaühe mõtteid
3. Kaitske, tõestage oma seisukohta
4. Ärge segage üksteist
5. Jälgi ülestõstetud käe reeglit
2. Teadmiste uuendamine

Jätkame oma õpiku lehekülgedel reisimist.
Mis on selle jaotise nimi, mida me praegu õpime? ("Kevad, punane kevad...")
Mida nimetavad luuletajad ja kirjanikud kevadeks?
(Kevad on punane. Kevad on kunstnik. Kevad on aasta hommik.)
On kevad ilus aeg aasta, looduse ärkamise aeg, lootuse aeg.
Kevadest on kirjutatud palju luuletusi, laule, muinasjutte, jutte, vanasõnu, ütlusi ja mõistatusi.
1) Kodutööde kontrollimine
(Loovülesanne eelmisest tunnist)
Ja milliseid vanasõnu, ütlusi ja mõistatusi sa selle imelise kohta üles korjasid
aastaaeg?
Kuidas inimesed kevadest räägivad? (ütlused)
Milliseid vanasõnu kevade kohta tead?
Milliseid mõistatusi kevade kohta tead?
2) Ootus
Töö õpiku lehekülgedega 130-132
Töö pealkirja ja teose illustratsiooniga.
– Lugege pealkirja. Vaata illustratsiooni. Kas nende järgi on võimalik kindlaks teha, kes
kas meie loos on kangelasi?
Miks pani autor loole nimeks "Poisid ja pardipojad"? (Õpilane vastab. Valikud
vastused)
 Lugu räägib poistest ja pardipoegadest
 Poisid ja pardipojad on väikesed, nad peavad suureks kasvama.
 Räägitakse inimeste ja loomade suhetest.
 Poisid tegid pardipoegade suhtes valesti.
 Poisid mõistsid, et väikseid ei tohi solvata, nende eest tuleb hoolitseda.)
Põhifraasidega töötamine
Vaatame lehtedele ja ekraanile kirjutatud fraase ning proovime
arvake, kuidas loo sündmused arenevad? (laste vastused)
1 osa – part – sinakas, järv
kas neid oli võimalik püüda?
3. osa - poisid olid õnnelikud, ema tormas päästma, pere jätkas
teekond, "Hüvasti, pardipojad!"
Eesmärkide ja eesmärkide seadmine
Õpetaja.
Kuidas saame kontrollida kõiki oma eeldusi, millest me rääkisime?

Õpilased.
Seadkem endale mõned eesmärgid?

2. Analüüsige teksti.

Töö tekstiga enne lugemist
Sõnavaratöö
Te kohtate tekstis võõraid sõnu. Proovime selgitada nende tähendust.
(slaidid)
 Küngas on väike küngas.
 Sinine on lindude sugukonda Anatidae. Need linnud elavad väikestena
reservuaarid.
 Versta on iidne vene pikkusemõõt. Veidi rohkem kui 1 km.
 Kesapõld – viljast puhkav põld.
 Vesi taandus – suve tulekuga veetase veehoidlas alanes.
 Sepikoda – ruum, kus töötavad sepad.
3. Esmane ettekujutus teosest.
Tekstiga töötamine lugemise ajal (1. osa loevad õpilased)
Lugemine koos kommentaariga (peatustega), osa pealkiri.
1 peatus. Siin nägid poisid neid...
Miks tegi part oma pesa järvest kaugele?
(Kevadel ajas see järv kaugele üle ja võis leida tugeva pesapaiga
vaid umbes kolme miili kaugusel nõlval, rabametsas)
Kui kaua kulus järve äärde jõudmiseks?
3 versta
Pisut üle 3 kilomeetri.
Kas seda on inimese jaoks palju või vähe?
Ja väikese pardi jaoks?
Miks pardipojad pardipoegade taha läksid?
Milliseid ohte pardid oma teel varitsesid? (rebased, kullid, inimesed)
Tõesta seda töö ridadega.
Kuidas saate esimest osa pealkirjastada? Pealkirjasta.
1 osa. Rada järve äärde.
2. osa. Kohtumine poistega.
3. osa. Hüvasti pardipojad!

Kuidas sündmused edasi arenevad?
Töö tekstiga (2. osa loeb õpetaja)
2. peatus. – Mida sa pardipoegadega peale hakkad? - küsisin poistelt karmilt... (Alates
kelle nimega lugu käib?)
Kuidas poisid pardipoegi nähes käitusid?
Tõesta seda töö ridadega.
(Siin nägid poisid neid ja viskasid neile mütsi)
Miks poisid seda tegid?
Lihtsalt lõbu pärast.
Kuidas part käitus, kui pardipojad ta kinni püüdsid? (oli põnevil)
Tõesta seda töö ridadega.
Kuidas pardipojad end tundsid? Kes võiks neid kaitsta?
Mida sa arvad, kui pardipojad saaksid rääkida, mida nad karjuks?
Mis sõna sa karjud, kui kardad?
Kas su ema on sinu pärast mures?
Kuidas ta sellesse suhtub?
Mis on loos kõige levinum pardi nimi?
Ema
Mis ema ta on?
Ema.
Hooliv.
Kas sul on temast kahju?
Klaster “Pard” paarikaupa
Ema jaoks pole kedagi kallimat ega lähemat kui tema lapsed. Pole midagi tugevamat kui ema oma
armastus. Väga sageli omaenda väärtusliku elu, enda heaolu ema
päästab lapsi surmast. See kehtib võrdselt inimeste ja
loomad. Sa oled veel väike ja sul on raske ette kujutada seda valutavat valu ja seda
õudust, mida pardipoeg koges. Kuid võite ette kujutada, kuidas see käitub
Ema, kui sa oled ohus või keegi solvab sind.
Lõigu lugemine rollide kaupa.
Õpetaja:
Kes poisid peatas?
Kas nad suutsid oma tegevust selgitada?
Millise käsu täiskasvanu neile andis?
Tõesta seda töö ridadega.
Nimetage sõnad, mis näitavad autori tõsidust.

Mida saab öelda poiste kohta? (loll, mõtlematu, muretu, arg)
Milliseid sõnu saame kasutada autori kirjeldamiseks? (range, hooliv, lahke)
Töötage tabeli täitmisega
Lugu kirjanikust (kirjaniku portree)
M. M. Prishvin oli oma eluaastate jooksul jahimees, agronoom ja õpetaja. Ta
kavatses minna teadusesse, kuid temast sai kirjanik. M. Prishvin kirjutas palju raamatuid
lapsed ja täiskasvanud. Ta rääkis palju loomadest ja loodusest.
See mees, kes reisib läbi metsade ja steppide reisikoti ja jahiga
relv, vaadeldi loodust. Ma imetlesin tema ilu. See ei olnud kerge
tähelepanelik inimene ja inimene, kes pole kellegi teise probleemi või ebaõnne suhtes ükskõikne.
Seega on inimene alati püüdnud aidata mitte ainult inimesi, vaid ka loodust laiemalt.
Töö tekstiga (3. osa loevad õpilased) (kuni viis sõna)
Vastused küsimustele pärast lugemist, osa pealkiri.
Mida teeb pardipoeg, kui ta näeb, et tema lapsed on vabastatud (lõpetab töö?
klastri kohal)
Kõik sõnad iseloomustavad teda kui hoolivat ema ja emalikku hoolitsust.
3 peatus. Poisid naersid mu üle.
Kuidas Prišvin pardipoegadega hüvasti jättis?
Mida ta sellega tegi?
Tõesta seda töö ridadega.
Mida see žest tähendab: kellegi ees mütsi maha võtmine?
Austuse märk.
Kuidas poisid sellesse suhtusid?
Soovitage, mida M.M. Järgmine Prišvin?
Lugege lõpuni.
Mida saab öelda poiste kohta?
Kuidas jutustaja neid nimetas? (lollid)
Kas võib öelda, et poisid olid julmad?
Sellepärast kutsus autor neid hellitavalt, mõistes, et nad tegid seda tahtmatult,
rumalusest.
Kas võib öelda, et poisid said oma tegevusest aru?
Mida inimesed pardile soovisid?
(Hüvasti pardid!)
Kas 3. osa on võimalik nende sõnadega pealkirjastada?

Plaaniga töötamine.
1.
Rada järve äärde.
2. Kohtumine kuttidega.
3. Hüvasti pardipojad!
4. Töö tekstiga pärast lugemist.
Valik teosele vanasõnu.
– Lugege vanasõnu, leidke need, mis looga sobivad
M.M. Prishvina.
Kui teadsid, kuidas viga teha, teadsid, kuidas paremaks saada.
Hea näide on väärt sadat sõna.
See, kes aitas peagi, aitas kaks korda
– Kelle loo tegelaste kohta need vanasõnad kehtivad?
- Miks?
Peegeldus.
Millised ülesanded sa endale seadsid?
1. Tutvu tööga.
2. Analüüsige teksti.
3. Saage aru, mida autor tahtis meile edastada.
Mida õpetas M. Prišvin oma looga poistele ja meile?
Ära tee mõtlematuid asju. Armasta loodust, hoolitse selle eest, tundlikult ja hoolikalt
kohtlege meie väiksemaid vendi, tundke nende elu ja kasvatage valmisolekut
kaitsta loomi ja pakkuda neile abi.
5. Taju ja mõistmise kontrollimine
Nüüd kontrollime, kui hoolikalt te seda teost lugesite ja kuidas sellest aru saite
Töö testkaartidega
küsimus
p/n
1. Teosed “Poisid ja pardikesed” on muinasjutt
2.
Peategelasteks olid lapsed ja pardipere
3. Pardipoegadega kohtudes lasid poisid neil ette minna
4. Part püüdis pardipoegi päästa, joostes poistele ja pardipoegadele järele
5. Prišvin rääkis kuttidega sõbralikult
6.
Poisid oskasid oma tegusid selgitada
Vasta +/

7. Part hülgas oma pardipojad
8.
Lugu õpetab meid mitte kaitsetuid solvama, mitte mööda minema
mured
Enesekontroll ja hindamine.
6. Tunni kokkuvõte
Juba mitukümmend aastat pole M.M. Prišvina. Aga sinu ja minu jaoks
ta jättis sõnumi:
Hästi tehtud mu sõbrad!
Oleme oma looduse peremehed ja meie jaoks on see päikese ladu suurte aaretega
elu. Neid aardeid mitte ainult ei säilitata, neid tuleb avada ja näidata.
Kalad vajavad puhast vett – me kaitseme oma veekogusid. Metsades, steppides, mägedes
erinevaid väärtuslikke loomi. Me kaitseme oma metsi, steppe ja mägesid.
Kaladele - vesi, lindudele - õhk, loomadele - mets, stepp, mäed. Aga inimene vajab kodumaad. JA
Looduse kaitsmine tähendab kodumaa kaitsmist.
7. Kodutöö.
1) Valmistage laste nimel ette kavakohane ümberjutustus.
2) Valmistage seda jälginud inimese nimel ette kavakohane ümberjutustus
juhtum väljastpoolt.
3) Lõpetage ühe loo osa illustratsioon ja valmistuge jutustamiseks
illustratsioonid. Kava aitab taastada loo sisu.
4) Kirjutage sünkviin sõnadega: poisid, part, loodus...
RAKENDUS.
Marsruudileht.
Põhifraasidega töötamine
Kuidas loo sündmused arenevad?
1 osa – part – sinakas, järv
2. osa – poisid, nad viskasid mütsi, suurim elevus: “Miks te vajate
kas neid oli võimalik püüda?