"Өвөл-өвөл" сэдэв

Зорилго: Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн танин мэдэхүйн үйл ажиллагааны явцад тэдний идэвх, сониуч байдлыг хөгжүүлэх. Хөгжмийн сонирхлыг бий болгох.

1. Хүүхдүүдийн өвлийн шинж тэмдгүүдийн талаархи ойлголтыг бэхжүүлэх.

2. Хүүхдийг яриандаа хувцасны нэрсийг ашиглахыг урамшуул.

3. Анхаарал төвлөрүүлэх.

4. Бүжгийн хөдөлгөөн, хөгжмийн чих, хөгжмийн мөн чанарын өөрчлөлтөд хариу үйлдэл үзүүлэх, хөдөлгөөнийг өөрчлөх чадварыг хөгжүүлэх. (Бүжиглэх нь харилцааны чанарыг бий болгож, анхаарал, хэмнэлийн мэдрэмж, текстийн дагуу үйлдлийг зохицуулах чадварыг хөгжүүлдэг).

Тоног төхөөрөмж: мольберт, улирлыг дүрсэлсэн зураг, цаасан цасан ширхгүүд, цонхны загвар, өвлийн хувцастай хүүхэлдэй, стерео систем.

Татаж авах:


Урьдчилан үзэх:

"Өвөл-өвөл" 2-р бага бүлгийн нээлттэй хичээл

"Өвөл-өвөл" сэдэв

Зорилго: сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн танин мэдэхүйн үйл ажиллагааны явцад тэдний идэвх, сониуч байдлыг хөгжүүлэх. Хөгжмийн сонирхлыг бий болгох.

Даалгаварууд:

  1. Өвлийн шинж тэмдгүүдийн талаархи хүүхдийн ойлголтыг бэхжүүлэх.
  2. Хүүхдийг яриандаа хувцасны нэрсийг ашиглахыг урамшуул.
  3. Анхаарлыг төлөвшүүлэх.
  4. Бүжгийн хөдөлгөөний ур чадвар, хөгжмийн чих, хөгжмийн мөн чанарын өөрчлөлтөд хариу үйлдэл үзүүлэх, хөдөлгөөнийг өөрчлөх чадварыг хөгжүүлэх. (Бүжиглэх нь харилцааны чанарыг бий болгож, анхаарал, хэмнэлийн мэдрэмж, текстийн дагуу үйлдлийг зохицуулах чадварыг хөгжүүлдэг).

Тоног төхөөрөмж: мольберт, улирлыг дүрсэлсэн зураг, цаасан цасан ширхгүүд, цонхны загвар, өвлийн хувцастай хүүхэлдэй, стерео систем.

Хөгжмийн материал:

"Өвөл ирлээ"

"Өвлийн бүжиг"

"бор шувуу"

"Бороо"

"Мөнгөн цасан ширхгүүд"

“Цасан дээр тоглоцгооё”, “Чаргаар гулгацгаая” дуунуудын тайралт.

Тайлбар толь: цагаан, сэвсгэр, хяруу, үслэг цув, малгай, бээлий.

Хичээлийн явц

Хүүхдүүд "Өвөл ирлээ" хөгжимд орно

Сурган хүмүүжүүлэгч

Сайн уу залуусаа!

Чамтай хамт улиралуудыг санацгаая.

Зуныг дүрсэлсэн зургийг хараарай. (Зургийн дэлгэц, "бор шувуу" хөгжим сонсогддог)

Зуны улиралд цаг агаар ямар байсан бэ?

Дулаан, мод ногоон, өвс ногоо бас ногоон, голын усанд сэлж болно.

(Намрын зураг, "Намрын дуу" хөгжим сонсогддог)

Зураг дээр намар болж байна. Намар юу болсон бэ?

Навч шарлаж, бороо орж эхлэв ("Бороо" хөгжим сонсогддог)

Хүүхдүүд борооны дуслыг дуурайдаг (алгыг хуруугаараа дарах)

хүчтэй, хүйтэн салхи үлээв.

Дууны гимнастик: хүчтэй салхи мэт дүр эсгэх Oooh

Модноос навчис нисэв (хүүхдийн шоу)

Залуус аа, одоо цонх руу очоод жаахан харцгаая.

Цонхны гадна талд бид юу харж байна вэ? (Цас)

Ямар цас вэ? (Цагаан, сэвсгэр)

Цэцэрлэгт явахдаа зам дээр цас орж байхыг харсан уу? Та хөлдөж байна уу?

Хүйтэн таны хацрыг хатгасан уу?

Хүйтэн. Хүмүүс дулаан хувцаслаж эхлэв. Өвөл ирлээ.

Энэ бол Зимушка-Өвөл!

Та гэртээ бүх зүйлийг шүүрдсэн,

Би зул сарын гацуур модыг малгайгаар чимэглэсэн,

Цагаан алчуураар хашаагаа бүрхэв

Цас цасан шуурга болж хувирав.

Бүх зүйл цагаан. Өвөл ирлээ.

Өө, залуус аа, хараарай! Цасан ширхгүүд бидэн рүү нисэв. Үүн дээр үлээлгэе.

Одоо цасан ширхгүүд хэрхэн эргэлдэж байгааг бүжиглэж үзүүлцгээе.

"Өвлийн бүжиг" хөгжим сонсогдож байна

Сайн хийлээ!

Өвлийн улиралд бүх хүүхдүүд гадаа алхаж, тоглох дуртай. Гэхдээ бид зугаалахын тулд дулаан хувцаслах хэрэгтэй.

Катя бидэнтэй уулзахаар ирсэн. Гадаа хөлдөхгүйн тулд дулаахан хувцаслажээ. Түүнийг хараад ямар хувцас өмссөнийг надад хэлээч?

Өвлийн улиралд хөлдөхгүйн тулд малгай, бээлий, ороолт, үслэг цув эсвэл дулаан хүрэм, эсгий гутал эсвэл дулаан гутал өмсөх хэрэгтэй.

Одоо та өвлийн улиралд хэрхэн хувцаслахаа мэддэг болсон.

Өвлийн улиралд гадаа юу тоглож болох вэ? Цасан бөмбөг тулалдаж, цасан хүн бүтээж, толгодоор гулгаж байна.

Тойрог болон гараа бэлд, бид цасан бөмбөг тоглох болно.

Хөгжим нь "Цасан дээр тоглоцгооё"

Хүүхдүүд цасан бөмбөгийг хэрхэн яаж хийхийг гараараа харуулж, дараа нь шиддэг.

Одоо чаргаар гулгацгаая.

Хөгжим нь "Чаргаар гулгацгаая"

Хөвгүүд чаргаар гулгаж байгаа дүр эсгэж, гараа ардаа тавиад, охидууд гар барьж, дугуйлан гүйж, чарга хийж байгаа дүр үзүүлнэ.

Бид зогсоод амьсгалын дасгал хийсэн.

Бидний чарга толгод руу авирч - бид амьсгалахын тулд гараа дээш өргөв

Хурдан доошоо эргэлдэж - гараа доошлуулж, Uuuuh дуугаар амьсгалаа гарга

Сурган хүмүүжүүлэгч. ("Мөнгөн цасан ширхгүүд" хөгжим сонсогддог)

Одоо цасан ширхгийг авч, хүйтэн жавартай цонхоо чимэглэцгээе. Хүүхдүүд цасан ширхгийг цонхны загварт наа.

Хөгжмийн найруулагч

Баяртай, залуусаа!

Зочдод баяртай гэж хэлж байна

Тэд хөгжмөөр танхимаас гарна.


Наталья Кузмицкая
"Өө, өвөл-өвөл" хоёрдугаар бага бүлгийн хөгжмийн хичээлийн хураангуй.

Зорилтот: Хүүхдийн амьдралыг ойлголттой холбоотой эерэг сэтгэл хөдлөлөөр дүүргэ мюзикл, өвлийн яруу найргийн болон уран сайхны дүр төрх.

Зорилтот: Хүүхдийн сэтгэл хөдлөлийн хүрээг ойлголтоор хөгжүүлэх хөгжим, өвлийн тухай яруу найраг, слайд.

Зорилтот: Хүүхдийн танин мэдэхүйн үйл явцыг хөгжүүлэх хөгжмийн хувьд бага нас- бүтээлч үйл ажиллагаа.

Даалгаврууд:

Боловсролын: Дүрслэлийн хөдөлгөөнийг зан чанарын дагуу хийхийг урамшуулах хөгжим. Дууг байгалийн хоолойгоор, хашгиралгүйгээр дагаж дуул, дагуу эхэлж, дуусна хөгжим.

Бүжгийн хөдөлгөөн хийх - хэмнэлээр алгаа таших, хөлөө ээлжлэн дарах, жигд эргүүлэх.

Хөгжлийн: Танин мэдэхүйн үйл ажиллагааг бүрдүүлэх (ойлголт, анхаарал, төсөөллийн сэтгэлгээ).

Дүрслэлийн уян хатан байдалд хөдөлгөөний илэрхийлэлийг хөгжүүлэх.

Боловсролын: Донын өвлийн байгалийн үзэсгэлэнт байдлыг биширэх мэдрэмжийг сурталчлах.

Хүүхдүүдийн хоорондын харилцааны хөгжлийг дэмжих.

Хөгжмийн репертуар:

П.И.Чайковский, фрагмент балетын хөгжим"Щелкунчик"- хорол "Цасан ширхгийн вальс".

"Бидэнд өвөл ирлээ" - хөгжим Б. Бокач

"Чарга"- хөгжим А.Филиппенко, үг Т.Волгина

"Цасан ширхгүүд"- хөгжим гэх мэт. Е.Тиличеева

"Өвлийн бүжиг"- М.Старокадомский

Материал ба тоног төхөөрөмж: Донын өвлийн байгаль, цас орж буйг харуулсан слайд үзүүлэхэд зориулсан МХТ.

Хуурамч цасан бөмбөг.

Хичээлийн явц

Багш өөрт нь дөхөж очсон хүүхдүүдтэй мэндчилж, эрүүл мэнд, сэтгэл санааны байдлыг нь асууна.

Багш аа: Чамайг оньсого тайлах дуртайг би мэднэ, тэгээд өнөөдөр би чамд нэгийг бэлдсэн, сонс.

Яагаад цас орж байна вэ?

Яагаад гол дээр мөс байдаг вэ?

Учир нь тэр бидэн дээр ирсэн

Цасан цагаан...

Хүүхдүүд: Өвөл!

Багш аа: Одоо бид Дон дээр ямар сайхан өвөл болж байгааг биширнэ.

Хүүхдүүдэд өвлийн байгалийг дүрсэлсэн 4 слайд бүхий цуврал видеог санал болгож байна. Дууны арын дэвсгэр дээр бүтээлийн хөгжим П. И.Чайковский багш А.Сурковын шүлгийн хэсгээс уншиж байна "Өвөл":

Цагаан сэвсгэр цас

Агаарт эргэлдэж байна

Мөн газар чимээгүй байна

Унах, хэвтэх ...

Багш аа: (үзсэний дараа): Та ямар баярын хувцас өмссөн бэ? бидний байгаль өвөл! Би зүгээр л дуулахыг хүсч байна! Чи бид хоёр өөр өөр дууг мэддэг өвөл, бид одоо ямар дуу дуулах гэж байгааг аялгуугаар нь тааварлаарай?

Багш аяыг тоглодог, хүүхдүүд дууг таньж, нэрлэнэ.

Багш аа: Зөв! Энэ дуу ямар уур амьсгалтай вэ?

Хүүхдүүд: (санал болгож буй хариултууд): Хөгжилтэй, баяр хөөртэй.

Багш аа: За ингээд инээдтэй, баяр хөөртэй дуулцгаая.

Дууны гүйцэтгэл "Бидэнд өвөл ирлээ"- В.Бокач

Багш аа: Өвлийн хөгжилтэй тухай хөгжилтэй дуу, зугаалах цаг боллоо. Гадаа өвөл байна, хүйтэн байна, та дулаан хувцаслах хэрэгтэй. Явцгаая!

Хүүхдүүд алхахдаа хувцаслахыг дуурайдаг.

Багш аа: Бүгд хувцасласан уу? Бид эргэн тойрон эргэлдэж, сайт дээр өөрсдийгөө оллоо!

Тэгээд одоо тэд цана дээрээ суугаад бие биенийхээ араас гүйв!

Доод хөгжимбагштай хүүхдүүд цанаар гулгаж байгаа дүр эсгэдэг.

Багш аа: Бид одоо чарга дээр байна! Хөгжилтэй байдал үргэлжилж байна!

А.Филиппенкогийн аялгуунд "Чарга"Хүүхдүүд чаргаар гулгах дасгалыг бие даан дуурайдаг - хосоороо хөдөлдөг.

Аз жаргалтай төгсгөл хөгжимБагш нь цасан ширхгийг алган дээрээ барьж, түүний хөдөлгөөнийг хүүхдүүдэд тайлбарлаж, дараа нь баригдсан цасан ширхгийн гоо үзэсгэлэнг дүрсэлдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Өө, залуусаа! Цас орж байна! Энд цасан ширхгүүд таны алган дээр бууж байна... Таны алган дээр цасан ширхгүүд бас бий юу? Тэд маш хөнгөн, зүгээр л үлээж, тэд нисч одов... Цасан ширхгээгээ үлээлгээрэй.

Хүүхдүүд төсөөлж буй цасан ширхгийг үлээж байна (тоглолтын дараа амьсгалаа сэргээх).

Надад ямар сайхан цасан ширхгүүд байна! Энэ нь маш гялалзсан, наранд маш их гялалздаг! Таны алган дээр ямар төрлийн цасан ширхгүүд байгааг хэлээч (хэд хэдэн хүүхдэд нэрээр нь ханддаг; багшийн тусламжтайгаар тэд төсөөллийн цасан ширхгийг дүрсэлсэн үгсийг нэрлэнэ. Жишээлбэл: сэвсгэр, цайвар, мөнгөлөг, цасан цагаан)

Багш аа: Тэнгэрээс цасан ширхгүүд бууж, бүжиглэж байгаа мэт эргэлддэг. Тэдэнтэй хамт бүжиглэцгээе хөгжим.

Дугуй бүжиг тоглодог "Цасан ширхгүүд"хөгжим гэх мэт. Е.Тиличеева. Насанд хүрэгчид дуулах үед хүүхдүүд дуулж, багштай хамт дууны үгийн дагуу хөдөлгөөн хийдэг - тэд тойрог хэлбэрээр амархан гүйж, гараа жигд хөдөлгөж, байрандаа эргэлдэж, бөхийдөг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Ямар хүйтэн болсон бэ! Гар хөлдсөн (дохио "Хүйтэн"! Хөл хөлдсөн!

Багш аа: Бид хүйтэн жавараас айдаггүй, өвлийн бүжигээр өөрсдийгөө дулаацуулдаг!

Гүйцэтгэсэн "Өвлийн бүжиг"- М.Старокадомский

Багш аа: Хичнээн их цас оров! Цасан дээр тоглох цаг боллоо!

Багш нь хуурамч цасан бөмбөг тарааж, хүүхдүүд, багш нар цасан бөмбөг тоглодог.

Багш аа: (Төгсгөлд нь хөгжим) : Бид ямар хөгжилтэй байсан бэ? хөгжмийн алхалт! Гэхдээ аль хэдийн дууссан.

Бид газар дээр нь эргэлдэж, танхимд буцаж ирлээ!

Алхаж байхдаа даарахгүй байсан уу? Хувцасныхаа цасыг сэгсэр (багштай хүүхдүүд хөдөлгөөнийг дуурайдаг).

Төгсгөлийн сонголт 1:

Сурган хүмүүжүүлэгч: Чи бид хоёр гадаа гарахаар бэлднэ, цас их байна, цасан эмэгтэй хийнэ!

Төгсгөлийн сонголт 2: (цаг агаар муутай тохиолдолд)багш явахыг санал болгож байна бүлэгмөн цасан ширхгийг дүрсэлсэн.

Сэдвийн талаархи нийтлэлүүд:

"Өвөл-Өвөл" хоёрдугаар бүлгийн нэгдсэн хичээлийн хураангуй.

Хоёрдугаар бага бүлгийн нэгдсэн хичээлийн хураангуй. Сэдэв: "Өвөл-өвөл".Хоёрдугаар бага бүлгийн нэгдсэн хичээлийн хураангуй. Сэдэв: "Өвөл-өвөл". MBDOU 1-р цэцэрлэг "Инээмсэглэл" Осташков Сурган хүмүүжүүлэгч:.

"Өвөл" хоёрдугаар бүлгийн сүүлчийн хичээлийн хураангуй.Зорилго: өвлийн улирлын талаархи хүүхдийн мэдлэгийг нэгтгэх. Зорилго: өвөл, түүний онцлог шинж чанаруудын талаархи мэдлэгийг баяжуулах, нэгтгэх; зааж өгөх.

"Өвөл-өвөл" хоёрдугаар бүлгийн иж бүрэн хичээлийн хураангуй.Зохион байгуулалттай боловсролын үйл ажиллагаа MDOU "Цэцэрлэг" Колосокийн хоёрдугаар бага бүлэгт Боловсролын чиглэл: Яриа, Бие бялдар,.

Зорилтот:хүүхдүүдийг өвөл, өвлийн ойн тухай мэдлэгээр баяжуулах; дууг дагаж дуулах, энгийн хэмнэлтэй хөдөлгөөн хийх, хөгжилтэй хөдөлгөөнөөр дуулахыг үргэлжлүүлэн сурах; дуу тоглоход арга зүйн техник ашиглах; хөгжмийг ойлгож сурах.

Тоног төхөөрөмж:

1. Ойн мод.

3. Тоглоом - Ваня хүүхэлдэй.

4. Чарга.

5. Хонх.

6. Тансаг тоглоом: баавгай, бөжин, үнэг.

Хичээлийн явц

Хүүхдүүд Парловын "Март"-ын танхимд ордог.

Хөгжмийн найруулагч. Хүүхдүүд ээ, одоо манай гудамжинд юу байна?

Хүүхдүүд. Өвөл!

Хөгжмийн найруулагч. Өвлийн ой руу явцгаая.

Бид хүүхэд биш, харин амьтан болно.

Болхи баавгайнууд ирж байна. "Бохи баавгай ой дундуур алхаж, боргоцой цуглуулж, дуу дуулдаг."

Тэгээд одоо туулайнууд. "Бяцхан, цагаан, алсын туулай үсэрч байна."

Одоо үнэгний бамбарууд гүйж байна. "Бүгд гүйж байна, бүгд гүйж байна - бяцхан үнэг сүүлээ эргүүлж байна."

Бид зам дагуу удаан гүйж, хөл маань маш их ядарсан.

"Ядарсан хөл" дасгал.

Хөгжмийн найруулагч.

Тэгээд тэр дахин явлаа. Би дуулж.

Нэг, хоёр, нэг, нэг, хоёр, нэг.

Баяртай, бид баяртайгаар явна

Нэг, хоёр, нэг, нэг, хоёр, нэг.

Дуу, бидний дуулдаг дуу.

Тэд байшин руу ойртож байна.

Хөгжмийн найруулагч.Өө, энэ ойд ямар байшин байдаг вэ? Тэнд хэн амьдардаг вэ?

Хүүхдүүд.Ваня хүү.

Багш Ванягийн гараас хөтлөв.

Хөгжмийн найруулагч.

Тэр цонхны дэргэд сууна

Тэгээд тэр гудамж руу харав.

Тэгээд гадаа өвөл болж байна

Бүх замууд хучигдсан байв.

Ваня ч ингэж чарга унах дуртай. Залуус аа, чарга хаана байна? Ванягийн төлөө авчир.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Ваня гудамжинд нүцгэн гарахыг зөвшөөрдөг үү? Ванечка юу хэрэгтэй вэ?

Хүүхдүүд.Малгай, гутал, үслэг цув өмс.

Тэд Ваняг хувцасладаг.

Хөгжмийн найруулагч. Ваня, чарганд суу. Чарган дээр хэн азтай байх вэ? Ваня явлаа.

Карасевагийн "Өвөл" дуу.

Хөгжмийн найруулагч. Дахин илүү найрсаг дуулцгаая. Тэгээд Ваняг хурдан унаад явцгаая.

Дуугаа дахин, илүү хурдан хэмнэлээр гүйцэтгээрэй.

Хөгжмийн найруулагч. Чарга нисч байна, хонх дуугарч байна.

Багш хонх дарна.

Залуус үүнийг хийж чадах уу?

Хүүхдүүд хонх дуугарав.

Моцартын "Хонх дуугарч байна" жүжиг.

Хөгжмийн найруулагч. Залуус аа, өвлийн улиралд ойд хүйтэн байдаг. Даарч байна уу? Жаахан дулаацъя. Бид жигд тойрог дээр зогсов.

Бөмбөлөг хөөрсөн байна.

"Бид бага зэрэг дулаацах болно" дуу.

Старокадомскийн "Өвлийн бүжиг".

Хөгжмийн найруулагч. Залуус амарч, дулаацаж, ой дундуур үргэлжлүүлэв. Тэгээд баавгай бидэн рүү ирж, хүүхдүүдтэй уулзсандаа баярлаж, хөгжилдөж, "Өө, чи халхавч" (Орос ардын аялгуу) бүжиглэв. Залуус аа, баавгай өвлийн улиралд үүрэнд унтдаг. Гэхдээ энэ баавгай унтахыг хүсэхгүй байна. Та баавгайг яах ёстой вэ?

Хүүхдүүд. Таслаарай.

Тиличеевагийн "Унт, миний Мишка" дуу.

Хөгжмийн найруулагч. Тэр унтаад, түүнийг үүрэнд орон дээр хэвтүүлээд, хөнжлөөр хучиж, унтуулж өг. Тэгээд цаашаа явцгаая.

Өө, хэн модны дор чичирч, чихээ хөдөлгөж сууна вэ?

Хүүхдүүд. Бөжин.

Хөгжмийн найруулагч. Бөжин хөлдсөн, өвлийн улиралд хүйтэн байдаг. Залуус аа, туулайг өрөвдөж, дулаацуулж, дуу дуул.

"Зайнка, хөлөө дар" дуу (Оросын ардын аялгуу).

Хөгжмийн найруулагч.

Туулай хөгжилтэй үсэрч байна,

Гүйж буй туулай.

Дуулдаг. Гэнэт үнэг гүйв

Улаан үстэй эгч,

Бөжин хаана байгааг хайж байна

Гүйж буй туулайнууд.

Бүгд суулаа.

"Барьж авах" тоглоом.

Хөгжмийн найруулагч. Ойд сайхан байсан, хөгжилтэй байсан. Цэцэрлэгээ тараад нилээн хол яваад гэртээ харих цаг боллоо. Бид юу үргэлжлүүлэх вэ?

Хүүхдүүд. Вагоноор.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Алив, чиргүүл, залгаарай. Яв.

Татьяна Скачкова

зорилтот: Ойлголтыг идэвхжүүлнэ хөгжмийн тоглоом дахь хөгжим, хөдөлгөөн, дугуй бүжиг, төрөл бүрийн шинж чанар, агуулгатай хүүхдийн ардын урын сангийн бүжиг, хөгжүүлэх хөгжмийн чих, нөхөрсөг, харилцан туслалцах, хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх өвлийн улирал

Харааны материал: туулай, үнэг, баавгайн тоглоом; баавгай, туулай, үнэгний зам; Зул сарын гацуур мод

Хичээлийн явц:

Хүүхдүүд танхимд ордог: Хөгжмийн мэндчилгээ: "Сайн уу алга"

Сайн байцгаана уу, алга таших, алга таших.

Сайн уу хөлөө: дээд, дээд, дээд

Сайн уу хацар: цацрах, цацрах, цацрах

Булцгар хацар: цацрах, цацрах, цацрах

Сайн уу хөвөнүүд

Сайн байна уу шүд: товших, дарах, товш

Сайн уу миний бяцхан хамар дуугарах чимээ

Сайн байна уу залуусаа, бүгдээрээ сайн уу!

M. r: Өвлийн сүүлчийн сар ирлээ - хоёрдугаар сар! -руу явмаар байна уу өвлийн ой: амьтад хэрхэн амьдардагийг хараарай өвлийн ойЯмар сайхан зул сарын гацуур мод ургаж байна вэ? Та санал нийлж байна уу? За тэгвэл замдаа гарцгаая. Зам урт, цас их байна, цасан шуурга байна, хөлөө өндөрт өргөж, урагшлаарай!

Хөгжмийн хувьд- хэмнэлтэй хөдөлгөөн: "Зам дээр"

Зам дагуу бид хөгжилтэйгээр тойрог руу ирэв.

Бид бага зэрэг дулаацах болно: ингээд, ингээд,

Тэгээд бид хавар хийх болно: Ингээд л болоо.

Бидний хөл зам дагуу хөгжилтэй алхаж,

Замдаа хөгжилтэй байдаг өвлийн ой ирлээ.

M. r: За, бид ойд байна, энд ямар үзэсгэлэнтэй, нам гүм юм бэ, гэхдээ та хэнийг ч харж чадахгүй.

Өө, залуус аа, хараарай, хичнээн олон зам байгаа, тэд бүгд өөр, энд тэд том, гэхдээ тэд маш жижиг байна. Тэд хэнийх вэ? Жижиг хөлийн мөр нь жижиг зул сарын гацуур мод руу хөтөлдөг. Залуус аа, сонс хөгжим, мөн та зул сарын гацуур модны доор хэн амьдардаг болохыг олж мэдэх болно

Сонсгол хөгжим: "Буужин"(М. Раучвергер (хүүхдүүд ажлыг нэрлэнэ)

Туулай: (багшийн гарт байгаа тоглоом)

Би бяцхан бөжин, жаахан гүйгч, би өтгөн ойд амьдардаг.

Би ядарч, хүйтэнд хөлдөж, бутны дор нуугдаж байна.

M. r: Манай бөжин хөлдчихсөн байна. Одоо юу хийх вэ? Өө, би нэг санаа оллоо. Түүнтэй бүжиглэцгээе. Би даарсан үедээ дандаа бүжиглэдэг.

Дуу бүжиг "Туулай ба сэвшээ салхи".

1. Ирмэгийг хар, ла-ла-ла2

Хэн нэгний чих la-la-la2 гарч ирэв

Үсэрч, үсэрч, 2 бөжин нуга руу үсэрнэ

2. Энд тэр зүлгэн дээр дээш доош үсэрч байв2

Манай хөгжилтэй цагаан туулай үсрэлт, хоп2

хоп хоп2, бөжин нуга руу үсэрнэ.

3. Хүйтэн салхи үлээв, өө-өө-өө2

Би манай туулайг анзаарсан, өө-өө-өө2

манай хөөрхий бөжин даарч байна

нэг удаа цасан шуурганд нуугдав!

M. r: Бөжин, чи дулаахан уу?

Туулай: Тиймээ. Зөвхөн би маш их гунигтай байна, учир нь өнгөрсөн өвөл миний найз Цасан хүн байсан. Бид түүнтэй маш их хөгжилтэй байсан - бид янз бүрийн тоглоом тоглож, дуу дуулж, хавар тэр алга болсон, би түүнийг хаана байгааг мэдэхгүй байна.

M. r: Залуус аа, хэрэв тэр өнгөрсөн жил тэнд байсан бол хаашаа явсан бэ? Одоо бид туулайд яаж туслах вэ?

Хурууны гимнастик: "Цасан хүн"

Нэг гар, хоёр гар, бид цасан хүнийг сийлдэг.

Бид цасан бөмбөгийг ингэж өнхрүүлнэ,

Дараа нь жижиг бөөн - иймэрхүү,

Дээрээс нь бид жижиг бөөнөөр нь тавина.

Цасан хүн, бяцхан цасан хүн ирлээ!

Цас, хувин, лууван, ур чадвар, ур чадвар -

Цасан хүн бэлэн байна, маш хөөрхөн тарган!

Нэг, хоёр, гурав, цасан хүн амил!

M. r: Энд таны найз - Цасан хүн байна. Та тоглож байна, гэхдээ бид цаашаа явах цаг болжээ.

Хараач, энд том хөлийн мөр байна. Залуус аа, сонс хөгжим, тэгээд та зул сарын гацуур модны доор хэн амьдардагийг олж мэдэх болно (хэсэг сонсогдож байна "Баавгай" I. Ребикова). Хүүхдүүд ээ, хөлт баавгай хэрхэн алхаж байгааг харуул. Хөгжим удаан сонсогдож байна, ба баавгай удаан алхаж байна. Өө, цасан шуурга хөдөлж байна! Өвлийн улиралд хэн үүрэнд тайван унтдаг вэ? Чамайг сэрээх гэж оролдъё түүний:

Дуу-тоглоом: "Хөөе чи, Мишка"

Хөөе чи, Мишка - буйдантай төмс

Та удаан, гүнзгий унтсан

Баавгайг сэрээхийн тулд

Бид алгаа таших болно!

Баавгай: Сайн байна уу хүүхдүүд ээ! Би зүүдэлж байгаа юм шиг байна! Шинэ жил үнэхээр дахин унтсан уу?

M.R. Шинэ жилийн өглөөний үдэшлэг аль хэдийн дууссан ч өвөл хараахан болоогүй байна.

Баавгай: Надаас шинэ жилийн бэлгийг энд хадгалаарай. (хүүхдүүдэд зураг бүхий багцыг өгдөг)


М.Р. За, Мишенка, бэлэг өгсөнд баярлалаа, хажуу тийшээ хэвт, бид чамайг цасанд дарж, хавар болтол унтна. Тэгээд бид цаашаа явах болно.

M.R. Сонсооч, энэ хэнийх вэ? хөгжим сонсогдож байна?

(Дуу сонсогдож байна "Үнэгний вальс"Ж.Колодуба) M. R. Хэн нэгний чих, хэн нэгний нүд. Хэн нэгний сүүл цухуйж байна уу? Модны цаанаас хэн нэгэн намайг болон залуус руу харж байна уу? Ойртоорой, хүүхдүүд ээ. Хараач, энэ бол улаан үстэй гоо үзэсгэлэн юм

чамтай тоглохыг хүсч байна. Өөрийгөө эргүүлж, туулай болж хувир.

Тоглоом "Туулай ба үнэг".(2-3 удаа).

M.R. Манай туулайнууд ямар ухаантай вэ, тэд ямар чадварлаг нуугддаг вэ!


За залуусаа, гэртээ харих цаг боллоо. Өөрийгөө эргүүл хөгжмийн танхимд гарч ирнэ.

M. r: Бид дахин ирлээ хөгжмийн танхим, залуус аа, бид Мишкагийн бэлгийг бүрэн мартчихаж, хараарай, ямар үзэсгэлэнтэй зураг вэ, энд юу зурсан бэ?


Бид ойд юу хийж байсан бэ? (хүүхдийн хариулт)

M.R. хамтарсан үйл ажиллагаанд талархаж, идэвхтэй хүүхдүүдийг онцлон тэмдэглэв.

Хүлээгдэж буй үр дүн: Мэдэх: найзуудын нэр хөгжмийн бүтээлүүд.

Байна: хамтарсан дуулах ур чадвар, удаан үргэлжлэх дуу.

Боломжтой байх: зан чанарын дагуу хөдөлгөөнийг өөрчлөх хөгжим, -тай хөдөлгөөнийг хослуулах хөгжим, бүжгийн хөдөлгөөний хамгийн энгийн элементүүдийг гүйцэтгэх.

Сэдвийн талаархи нийтлэлүүд:

"Өвлийн тоглоом ба хөгжилтэй!" Бага насны хоёрдугаар бүлгийн чөлөөт цаг.Бага 2-р бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан "Өвлийн тоглоом ба зугаа цэнгэл" чөлөөт цагийн хураангуй. Зорилго: хүүхдүүдийг зугаацуулах, тэдэнд сайн сайхан, баяр баясгалантай зүйлсийг сурталчлах.

Хоёрдугаар бага бүлгийн "Өвлийн хөгжилтэй" зургийн эвлүүлэг. Дөнгөж, ууланд, өргөн хашаанд, зарим нь чаргаар, зарим нь цанаар, зарим нь илүү өндөр.

Хүүхдүүд өвөлд хамгийн их дуртай. Эцсийн эцэст тэд чаргаар гулгаж, цанаар гулгаж, тэшүүрээр гулгаж, цасан хүн хийж, цасан бөмбөг тоглож, уруудаж, тармуураар гулгадаг.

Та бүхэндээ манай группын өвлийн улиралд хэрхэн алхдаг тухай фото сурвалжлагыг толилуулж байна. Гадаа байх нь.

"Өвлийн хөгжилтэй" нэгдүгээр бага бүлгийн нэгдсэн нээлттэй хичээлНэгдүгээр бага бүлгийн нэгдсэн хичээл Сэдэв: "Өвлийн хөгжилтэй" Үйл ажиллагааны төрөл: тоглоом, харилцаа холбоо, боловсрол, судалгаа.

"Өвлийн хөгжилтэй" хоёрдугаар бүлгийн явган аялалын хураангуйЗорилго: Хүүхдүүдийн өвөл, байгалийн үзэгдлийн талаархи ойлголтыг тодруулах, өргөжүүлэх. Хүүхдийн үгсийн санг сайжруулж, идэвхжүүл

2-р бага бүлгийн хөгжмийн хичээл: "Өвөл" Зорилго: хүүхдийн бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх, эерэг сэтгэл хөдлөлийг бий болгох. Зорилго: -хөгжмийн гоо зүйн ойлголт, сонирхлыг төлөвшүүлэх; - сэтгэл хөдлөл, илэрхийлэлтэй хөдөлгөөний ур чадвар, динамик, дууны сонсголыг хөгжүүлэх; - баганад алхах, сансар огторгуйд жолоодох чадварыг бэхжүүлэх. "Танин мэдэхүй", "Харилцаа", "Биеийн тамир", "Хөгжим", "Нийгэмшил" гэсэн боловсролын чиглэлүүдийг нэгтгэх. Репертуарын төлөвлөгөө: “Муур” хөгжим Н.Александров “Өвөл” хөгжим М.Красев “Өвлийн бүжиг” М.Л.Старокадомскийн хөгжим Хүүхдүүд танхимд орж ирлээ. Хөгжмийн найруулагч: Сайн уу залуусаа! Эцэст нь жинхэнэ өвөл ирлээ. Хүйтэн байна, цас их байна. Цэцэрлэгт орохдоо та хөлдөж байсан байх. Би чамайг жагсахыг санал болгож байна. Гуравдугаар сар бол алхахад тухтай, тод, чанга, баяр баясгалантай хөгжим юм. (Тэд жагсдаг.) ​​Хөгжмийн найруулагч: Одоо шувууд шиг нисцгээе. (Тэд хөлийнхөө хуруун дээр гүйж, гараа далавч шиг хийсгэнэ.) Хөгжмийн найруулагч: Сайн байна уу, залуусаа! Одоо жагсаалд оролцох сандал дээр суу. Хөгжмийн найруулагч: Залуус аа, хараарай, өнөөдөр хэн манайд ирсэн бэ? (Тоглоом муур үзүүлэх) Хүүхдүүд: муур. Хөгжмийн найруулагч: Зөв! Одоо муур чамд сайн уу гэж хэлэх болно. (Хөгжмийн удирдагч муурны өмнөөс хүүхдүүдтэй мэндчилнэ.) Хүүхдүүд: Сайн уу! Хөгжмийн найруулагч: Залуус аа, эхлээд мууртай бүдүүлэг хоолойгоор мэндчилье. (Тэд бүдүүлэг хоолойгоор мэндлэв.) Хөгжмийн найруулагч: одоо эелдэг. (Тэд эелдэг хоолойгоор мэндлэв.) Хөгжмийн найруулагч: Сайн байна уу залуусаа. Одоо би чамд дуу дуулах болно, та энэ дуу юу болохыг, хэний тухай болохыг сонсоорой. Н.Александровын "Муур" дуу хөгжим. Хөгжмийн найруулагч: Энэ дууны мөн чанар юу вэ? Хүүхдүүд: зөөлөн, тайван. Хөгжмийн найруулагч: Зөв. Хэний тухай юм бэ? Хүүхдүүд: Муурны тухай. Хөгжмийн найруулагч: Зөв. Энэ дуунд муур яаж дуулдаг вэ? Хүүхдүүд: Мяу-мяу. Хөгжмийн найруулагч: Муур шиг хамтдаа дуулцгаая. (Бид хэд хэдэн удаа дуулдаг.) ​​Хөгжмийн найруулагч: Залуус аа, та ямар муурны нэрийг мэддэг вэ? Хүүхдүүд: Мурка, Мурзик, Васка, Cutie. Хөгжмийн найруулагч: Эдгээр нэрсийн төлөө алгаа таших (алга бүрийг гараараа цохих). Хөгжмийн найруулагч: Залуус аа, би Мурлика нэртэй муурыг мэднэ, та нарт муурны тухай шүлэг уншиж өгөхийг хүсч байна уу - Пурр? (Би шүлгийг уншиж, хөдөлгөөнийг харуулсан.) “Энд Пурр муур алхаж байна, Тэр хулганы араас тэнүүчилж байна. (Зөөлөн гараар хүүхдүүд “муур” хөдөлгөөнийг гүйцэтгэдэг.) Хулгана, хулгана, болгоомжтой байгаарай, мууранд баригдахаас болгоомжил. (Тэд нэг гарынхаа долоовор хурууг, дараа нь нөгөө гараараа сэгсэрнэ.) Амф! (Тэд хоёр гараараа нударгаа огцом зангидаж байна уу?) Хөгжмийн найруулагч: Миний араас үг, хөдөлгөөнийг давт. (Давтах.) Сайн байна! Энэ шүлэгт муур ямар байсан бэ: том бөгөөд залхуу юу, эсвэл хурдан бөгөөд хөдөлгөөнтэй юу? Тэр хулганыг барьсан уу, үгүй ​​юу? Хүүхдүүд: Том, залхуу. Барьсангүй. Хөгжмийн найруулагч: Залуус аа, муур явахыг хүсэхгүй байгаа бөгөөд таныг шинэ дуу сурахыг сонсохыг хүсч байна. Одоо бид түүнийг сонсох болно. М.Красевын "Өвөл" дуу. Хөгжмийн найруулагч: Энэ дуу юуны тухай болохыг та анхааралтай сонссон уу? Хүүхдүүд: Өвлийн тухай. Хөгжмийн найруулагч: Зөв. Өвлийн ямар шинж тэмдгийг та мэдэх вэ? Хүүхдүүд: Хүйтэн байна, гадаа цас байна, хүүхдүүд цасан хүн хийж, чарга, цанаар гулгаж, тэшүүрээр гулгаж байна. Хөгжмийн найруулагч: Одоо та анхаарлаа хандуулж байгаа эсэхийг харцгаая! Манай дуунд тэр хүүгийн нэр хэн байсныг санаж байна уу? Хүүхдүүд: Ваня. Хөгжмийн найруулагч: Зөв! Ваня юу унасан бэ? Хүүхдүүд: чарга дээр. Хөгжмийн найруулагч: Залуус аа, чарга толгод хэрхэн эргэлдэж байгааг гараараа үзүүлцгээе. (Хүүхдүүд хэд хэдэн удаа үзүүлэв.) Хөгжмийн найруулагч: Сайн байна уу, залуусаа! Одоо та бүхэнтэй энэ дууны 1 бадаг сурцгаая. (Бид үг хэллэг сурдаг. “Болгоомжил” гэсэн үгийг онцлон тэмдэглэ.) Хөгжмийн найруулагч: Бид дараагийн аялалдаа энэ дууг сурах болно, одоо би чамайг өвлийн бүжиг бүжиглэхийг урьж байна. (Хүүхдүүд тойрог болж марш руу орно.) М.Л.Старокадомскийн “Өвлийн бүжиг” хөгжим. Хөгжмийн найруулагч: Залуус аа, бидний хөгжмийн аялал дууслаа, өнөөдөр та маш сайн бэлтгэл хийлээ. Дараа уулзая! Хүүхдүүд жагсаалын танхимд ордог. тоглоомон муур зочлохоор ирэв. "Муур" дуу муурны тухай шүлэг: "Пүрр" "Өвлийн бүжиг"