Ирина Соина
Хэрэглээний хичээлийн хураангуй "Үлгэрийн ертөнцөд. Колобок"

Зорилтот: - Илэрхий дүр төрхийг бий болгохыг хүүхдүүдэд заа Колобок ба зул сарын гацуур модыг applique техник ашиглан:

Хөтөлбөрийн даалгавар:

Боловсролын: Дүрсийг хувиргаж сур. Булангийн булангуудыг огтолж, дөрвөлжингаас тойрог хайчилж ав. Квадратыг диагональ байдлаар гурвалжин болгон хайчилж ав. Хүүхдүүдэд цаасан дээр жолоодохыг заа.

Элементийн бүх хэлбэрт цавуу түрхэх чадварыг дадлага хий аппликейшн.

Хайч ашиглах дүрмийг бататгах.

Хөгжлийн: Гарны нарийн моторт ур чадвар, бүтээлч сэтгэлгээг хөгжүүлэх. Зохицуулалт, өнгөний мэдрэмж, нарийвчлалыг хөгжүүлэх.

Хүүхдийн харааны болон сонсголын анхаарлыг хөгжүүлэх.

Боловсролын: Наалт хийхдээ нарийвчлалыг төлөвшүүлнэ. Оросын ард түмний сонирхлыг төлөвшүүлэх үлгэрүүд.

Материал: Дээж.

Газрын тосны даавуу, хайч, цавуу, сойз; хулгана, салфетка, цавуу лонхтой.

1/2 цомгийн хуудас. Шар дөрвөлжин 6*6см, ногоон дөрвөлжин 4*4см, бор тэгш өнцөгт 2*4см.

Хүүхэд бүрт зориулсан Су-Жок. Үлгэрийн баатрууд(боов, үнэг).

Хайчтай ажиллахдаа аюулгүй ажиллагааны дүрэм. Аудио бичлэг (байгалийн дуу чимээ).

Өмнөх ажил: Уншиж байна үлгэрийн боов, агуулгын тухай яриа, хөтлөх ангиудзурах, сийлбэрлэх зориулалттай колобок, ширээний театр « Колобок» .

Толь бичиг: тойрог, дугуй, боов.

Арга зүйн техник: Оньсого тааварлах, дүрслэл үзэх үлгэр, биеийн тамирын минут "Найзууд", хурууны гимнастик ба Су-Жок эмчилгээ, хүүхдийн бие даасан үйл ажиллагаа, нэгтгэн дүгнэх.

Боловсролын ахиц дэвшил үйл ажиллагаа:

Зохион байгуулах цаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Залуус аа, өнөөдөр манайд ирээрэй ангид зочид ирэв! Тэднийг угтан авцгаая!

Хүүхдүүд: Сайн уу!

Та зочдыг гайхалтай угтсан. Та бүхнийг өнөөдрийн өдрийг сайхан өнгөрүүлээрэй гэж хүсч байна.

Бид бие биедээ болон зочдод сайхан сэтгэлээ агаарын үнсэлтээр илгээх болно.

Ийм сайхан сэтгэлээр бид ажиллахад бэлэн байна.

Одоо бид судлах болно аппликейшн.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Би чамд шүлэг унших болно, таны даалгавар бол үүнийг анхааралтай сонсож, өнөөдөр юу ярихаа тодорхойлох явдал юм.

IN Дэлхий дээр олон янзын үлгэр байдаг

Гунигтай бас инээдтэй

Гэхдээ дэлхий дээр амьдрахын тулд

Бид тэдэнгүйгээр амьдарч чадахгүй.

IN үлгэрт юу ч тохиолдож болно,

Манай үлгэрийн өмнө,

Үлгэрхаалга тогших болно -

Зочиндоо хэлье: "Ороорой". В.А. Стеклова

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөв. Энэ үлгэр. Үүнийг юу гэдэг вэ? үлгэр, хамтдаа бүгдийг таахыг хичээцгээе.

Би бөмбөг шиг хэлбэртэй.

Би нэг удаа халуухан байсан.

Ширээн дээрээс шалан дээр үсрэв

Тэгээд тэр эмээгээ орхисон.

Надад бүдэгхэн тал бий...

Та олж мэдсэн үү? (Колобок)

Хүүхдүүд: Үлгэр« Колобок» . (Үзүүлэх колобок) .

Гол хэсэг.

Үнэг гарч ирэв (үлгэрийн дүр) .

Үнэг: Сайн уу залуусаа

Охид, хөвгүүд!

Би найзаа хайж байна Колобок. Та түүнтэй санамсаргүй тааралдсан уу? Чи надад түүнийг олоход тусална уу? Би үүнийг идэхгүй, амлаж байна! Би тэс өөр үнэг, эелдэг, маш сайн. Би чамайг хуурч байгаа юм биш.

Сурган хүмүүжүүлэгч: За залуусаа, үнэгэнд итгэх үү? Түүнд найз олоход нь тусалцгаая Колобок?

Хүүхдүүд: Тусалцгаая!

(Суудалдаа сууцгаая)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Биднийг хийж эхлэхээс өмнө applique, Би Су-жок авахыг санал болгож байна. Та бид хоёр уран баримал хийж байна гэж төсөөлье колобок. Бид тантай ямар хөдөлгөөн хийх вэ?

Хүүхдүүд: Тойрог.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Зөв. Тойрог хөдөлгөөнөөр.

би, Колобок, Колобок.

Би хайрцгийг зурж байна

Торхны ёроолоор шүүрдэж,

Цөцгийтэй хольсон,

Цонхны дэргэд хүйтэн байна.

Би өвөөгөө орхисон

Би эмээгээ орхисон.

Тэгээд би чам дээр ирлээ

Сурган хүмүүжүүлэгч: Энд гүйцэтгэлийн жишээ байна цаасан аппликейшн дахь үлгэрийн баатар.

(самбар дээр дээж байна аппликейшн)

Хараад хэлээрэй. Ямар геометрийн дүрс боов?

Хүүхдүүд: Тойрог.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Ямар өнгө боов?

Хүүхдүүд: Шар.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Хажууд нь юу байна колобок?

Хүүхдүүд: Зул Сарын мод.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Зул сарын гацуур мод ямар геометрийн дүрсүүдээс бүрддэг вэ?

Хүүхдүүд: Гурвалжин.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Зул сарын гацуур мод ямар өнгөтэй вэ?

Хүүхдүүд: Ногоон.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Мөн гацуур мод юутай вэ?

Хүүхдүүд: Торх.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Зул сарын гацуур модны их бие танд ямар геометрийн дүрсийг санагдуулдаг вэ?

Хүүхдүүд: Тэгш өнцөгт.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Их бие ямар өнгөтэй вэ?

Хүүхдүүд: Хүрэн.

Практик хэсэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Гэхдээ бид ажилдаа орохын өмнө өнөөдөр ажиллах ёстой хайч, цавууг хэрхэн ашиглахаа санах хэрэгтэй.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Хайч хэрэглэх дүрмийг хэн танд сануулах вэ?

Зөв, бид эхлээд хайчны цагирагуудыг дамжуулж, нээлттэй орхиж болохгүй, зөвхөн ширээн дээр хайчилж ав.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Цавуу хэрэглэх дүрмийг хэн санаж байна вэ?

Зөв, бид цавууг зөвхөн тосон даавуун дээр түрхдэг, бид маш их цавуу түрхэхгүй, хувцсаа будахгүйн тулд болгоомжтой хэрэглэдэг, сойзоо зөвхөн тавиур дээр тавьдаг.

Бүхэл бүтэн хэсэгт сойзоор цавуу түрхэнэ.

Наалт хийхдээ бид салфетка хэрэглэдэг.

Бид сайхан сууж байна, бидний нуруу шулуун.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Ямар хэлбэртэй вэ колобок, хэн нэгэн надад хэлж чадах уу?

Хүүхдүүд: Дугуй.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хараач, бидний тавиур дээр тойрог бий юу?

Хүүхдүүд: Үгүй ээ

Сурган хүмүүжүүлэгч: Дөрвөлжин дээрээс хэрхэн тойрог авах вэ?

Хүүхдүүд талбайн буланг тойрон эргэлддэг

Сурган хүмүүжүүлэгч: – Манай гацуур мод ямар геометрийн дүрсүүдээс бүрддэг вэ?

Хүүхдүүд: Гурвалжингаас.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хараач, бидний тавиур дээр гурвалжин бий юу?

Хүүхдүүд: Үгүй ээ

Сурган хүмүүжүүлэгч - Дөрвөлжин дээрээс хэрхэн гурвалжин авах вэ?

Хүүхдүүд. - Квадратыг булангаас булан хүртэл диагональ байдлаар хайчилж ав.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Бид өөрсдийнхөө элементүүдийг бэлдсэн аппликейшн. Зургийн нарийн ширийн зүйлийг задлаад үзье колобокмөн цаасан дээр зул сарын гацуур мод.

Хүүхдүүд зургийн дэлгэрэнгүй мэдээллийг гаргадаг колобокмөн цаасан дээр зул сарын гацуур мод.

Биеийн тамирын минут "Найзууд".

Хүүхдүүд нэгэн дуугаар ширээг орхино дуудах:

Колобок, боов, (Гараараа тойрог үзүүл).

Колобок, улаан тал (Гэддээ илэх).

Та зам дагуу алхах болно (Газар дээрээ алхах).

Тэгээд та найзаа олох болно. (Гараа дээш өргөж, хажуу тийш нь тараана).

Зургийн дэлгэрэнгүй мэдээллийг наах дараалал колобок(түүхболон багшийн үзүүлэх).

(Хүүхдүүд ажиллаж байх үед багш арын хөгжим асаана).

Бүх хүүхдүүдийн адил applique, Фокс гарч ирнэ (үлгэрийн дүр) . Үнэг гэж хэлдэг:

Чи намайг найзыг минь олсон

Би чиний найз, чи бол миний найз.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэгэхээр Лиза хоёр Колобок.

Үлгэрийн баатрууд явлаа, баяртай гэж хэлж байна:

Баяртай найзууд аа, баяртай.

Доод шугам ангиуд.

Сайн хийлээ. Харж байна уу, сайхан сэтгэл үргэлж сайн байдаг. Энэ нь зөвхөн танд төдийгүй таны эргэн тойронд байгаа бүх хүмүүст баяр баясгаланг авчирдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Чи сайн хийлээ. чи оролдсон Аппликац нь цэвэрхэн байсан, зөв ​​хийсэн. Бүгдээрээ сайн байна!

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Ширээнээсээ гарцгаая.

Одоо бид инээмсэглэх болно

Гараа чанга атгацгаая,

Тэгээд бие биедээ баяртай,

Бид нөхөрлөлийг өгөх болно.

Новосибирск мужийн Искитим хотын 12-р засаглалын интернат сургуулийн бие даасан боловсролын байгууллага

Өргөдөл гаргах GCD-ийн хураангуй

Сэдэв: "Үлгэрийн баатар Пиноккио"

Гүйцэтгэсэн:

багш

Дегтярникова М.Г.

2016

Сэдэв: "Малвина" програм

Зорилтот:

зүсэх техникийг нэгтгэх (контурын дагуух дүрс, булангуудыг жигд зүсэх, дугуй хэлбэртэй зүсэх арга);

өнгө, найрлагын мэдрэмжийг хөгжүүлэх; нямбай байдал, үлгэрт дурлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:

Таблет, өнгөт цаас, маркер, хайч, цавуу,

сойз, тосны даавуу, салфетка, зураг, дээж.

Толь бичиг: Үлгэр, Малвина, цаас, хайч, цавуу, зураг, саваа.

Хичээлийн явц

1. Зохион байгуулалтын мөч.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөв суу. Сайн ярь, анхааралтай сонс.

2. Дуу авианы болон сонсголын дасгалууд.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та намайг сонсож байна уу?

Оюутан: Би сайн сонсож байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо жилийн хэдэн цаг вэ?

Сурагч: Жилийн цаг бол намар.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид ямар үлгэр уншиж байна вэ?

Сурагч: Пиноккиогийн адал явдал буюу Алтан түлхүүр.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Үлгэрийн баатруудыг нэрлэнэ үү?

Сурагч: Папа Карло, Хосеппе, Пиноккио, Базилио муур, Алис үнэг, Малвина.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Дууг хянах [M, P, B] Энэ дууг сайн хэл. Үг сонсох, унш. (Багш найрал дуугаар нэг нэгээр нь уншина)

MA-PA-BA

MO-PO-BO

Үгийг сонс, унш

ТООСНЫ САВХАН.

ДАЛАЙ-ТАЛБАЙ-ТАЛ.

(Дууны болон сонсголын дасгалуудыг нэгтгэн дүгнэх)

3. Хичээлийн сэдвийн талаархи мессеж.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Өнөөдөр бид Алексей Толстойн "Буратиногийн адал явдал" бүтээлийн баатруудтай үргэлжлүүлэн танилцах болно. Бүгдээрээ "Малвина" аппликейшнийг хамтдаа хийцгээе.

4. Толь бичиг унших:

Applique, үлгэр, баатар, Малвина, цаас, хайч, цавуу, зураг, саваа.

5. Яриа (зураг харна уу)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Энэ бол хүүхэлдэй - Малвина. "Буратиногийн адал явдал буюу Алтан түлхүүр" үлгэрт яруу найрагч Малвинаг Пиноккиод бичих, тоолохыг заахыг хүссэн багш гэж дүрсэлсэн байдаг. Ухаалаг, ухаалаг бай. Малвина Пиноккиогийн алтан түлхүүрийг хайж олоход тусалсан. Та ямар төрлийн Малвина гэж боддог вэ? Зургийг анхааралтай ажигла. Малвина ямар хувцас өмссөн бэ? Тийм ээ, сайхан цэнхэр даашинз, ягаан гутал, нум. Малвинагийн биеийн хэсгүүдийг нэрлэ: Толгой, их бие, гар, хөл. Зөв шүү залуусаа.

6. Биеийн тамирын хичээлийн минут.

Үлгэр бидэнд амралт өгөх болно.

Амарч, дахин замд гарцгаая!

Малвина бидэнд зөвлөж байна:

Бэлхүүс нь улиас болно,

Хэрэв бид бөхийлгөж байвал

Зүүн - баруун тийш арван удаа.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зураг дээр ямар үлгэрийн баатар дүрслэгдсэн бэ?

Оюутан: Малвина.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Малвина хэнийг бичихийг хүссэн бэ?

Сурагч: Пиноккио.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Малвинагийн даашинз ямар өнгөтэй вэ?

Оюутан: Цэнхэр.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид "Малвина" аппликейшн хийх болно.

Бидний ажилд шаардлагатай зүйлс юу вэ?

Сурагч: Өнгөт цаас, хайч, цавуу, сойз, маркер.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Харандаа, цэнхэр, цагаан, ягаан өнгийн цаас ав. Толгой, гар, хөл, Малвинагийн даашинз, нум, дараа нь хайчилж ав. Цавуу, сойз авч, зүссэн хэсгүүдийг нь түрхэж, наа. Эхлээд бид толгой, хувцас, гар, хөл, дараа нь нум нааж, Малвинагийн нүүрийг эсгий үзэгээр зурна. Дараа нь нэг гартаа хайч, нөгөө гартаа цэнхэр цаасан тууз авч, цаасыг буржгар болтол хайчаар бага зэрэг татна - энэ нь Малвинагийн үс болно. Тэднийг цэнхэр өнгөтэй болгох хэрэгтэй. Энэхүү цаасан өнхрөх аргыг quisling гэж нэрлэдэг.

7. Дүгнэлт:

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид ангидаа юу хийсэн бэ?

Оюутан: Өргөдөл.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Энэ хүүхэлдэйг юу гэж нэрлэдэг вэ?

Оюутан: Малвина.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Малвинагийн хувцас ямар өнгөтэй вэ?

Сурагч: Цэнхэр даашинз, ягаан нум.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна! Бид сайн ажилласан, одоо бид ямар төрлийн "Мальвина" аппликейшн авсныг харцгаая.

Хүүхдүүдийн ажлын үнэлгээ.

3-4 насны хүүхдэд зориулсан өргөдөл. Ангийн тэмдэглэл Колдина Дарья Николаевна

Долоо хоногийн сэдэв: "Үлгэрт зочлох"

Хичээл 13. Бөмбөлөг, сүрэл, баст гутал (Өнгөт цаас. Объектуудын бэлтгэсэн дүрсээс сэдэвчилсэн програм)

Хөтөлбөрийн агуулга.Хүүхдүүдэд хуйвалдааны найрлагыг цаасан дээр буулгаж сур. Цавуулах техникийг бэхжүүлэх. Эсгий үзэг ашиглан объектыг зурж, хүссэн дүрсэндээ авчирч сур. Үлгэр сонсож, агуулгыг нь ойлгохыг үргэлжлүүлэн сур. Геометрийн дүрсүүдийн нэрийг давт (тойрог, зууван).

Тараах материал.Доод талд нь наасан "гол" бүхий ландшафтын хуудас - цэнхэр цаасан тууз; өнгөт цааснаас хайчилж авсан дэлгэрэнгүй мэдээлэл: цэнхэр тойрог, шар судал, хүрэн зууван; эсгий үзэг, цавуу, цавуу сойз, даавуу, тосны даавуун доторлогоо.

Хичээлийн явц

Хүүхдүүдэд Оросын ардын үлгэрийг "Хөөс, сүрэл, баст сум" уншиж өг. Асуулт: "Баст гутал яагаад усанд унасан бэ? (Баст гутал нь сүрэл дээгүүр явж, хугарсан, учир нь туфли нь хүнд байсан.)Бөмбөлөг яагаад хагарсан бэ? (Тэр найзууд руугаа инээж, нулимс дуслуулсан.)

Хүүхдүүдийг энэ үлгэрийн баатруудыг "засахад" урь. Хүүхэд бүрийн өмнө ёроолд нь "гол" наасан ландшафтын хуудсыг байрлуул - цэнхэр өнгийн цаасан тууз, өнгөт цаасаар хайчилж авсан хэсэг: цэнхэр тойрог, шар судал, хүрэн зууван.

Залуусаас: "Эдгээр геометрийн дүрс тус бүр нь ямар үлгэрийн баатартай төстэй вэ?" гэж асуу. (Тойрог нь бөмбөлөг шиг, судал нь сүрэл шиг, зууван нь туфли шиг харагдаж байна.)

Хүүхдүүдийг баатруудыг "голын" ойролцоох цаасан дээр байрлуулж, дараа нь нааж өгөхийг урь. Цавуу хатах үед хүүхдүүд эсгий үзэгний тусламжтайгаар дүрүүдийг "сэргээх" хэрэгтэй болно: нүд, ам, хамар, гар, хөлөө зур.

6-7 насны хүүхдүүдтэй загварчлах, хэрэглэх номноос. Ангийн тэмдэглэл зохиолч Колдина Дарья Николаевна

Долоо хоногийн сэдэв: “Миний гэр” Хичээл 21. Байшин барих (хуванцараас загвар хийх) Хөтөлбөрийн агуулга. Хүүхдэд өнхрөх баганаас байшинг баримал хийж, бие биенийхээ дээр байрлуулж, хоорондоо нягт холбох чадварыг хөгжүүлэх. Стекийг ашиглах чадварыг бэхжүүлэх. Хөгжүүлэх

6-7 насны хүүхдүүдтэй зурах номноос. Ангийн тэмдэглэл зохиолч Колдина Дарья Николаевна

Долоо хоногийн сэдэв: “Миний гэр” Хичээл 41–42. Гурван бяцхан гахайн байшин (1-2-р хэсэг) (Пател өнгийн харандаа, сангвиник, нүүрс, лав өнгийн харандаагаар зурах) Хөтөлбөрийн агуулга. Үлгэрт зориулж чимэглэл хийх талаар үргэлжлүүлэн суралцаарай. Цаасан дээр объектуудыг цэгцлэх чадварыг хөгжүүлэх. Сурах

4-5 насны хүүхдүүдтэй зурах номноос. Ангийн тэмдэглэл зохиолч Колдина Дарья Николаевна

Долоо хоногийн сэдэв: “Аяга таваг” Хичээл 9. Аяга (Хөвөн арчдасаар зурах. Гуаш) Хөтөлбөрийн агуулга. Хүүхдүүдэд энгийн харандаагаар амьдралаас том сав суулга зурж, бүх хуудсан дээр байрлуулж сур. Тохирох өнгийг өөрөө сонгож сур, цэгээр дугуйл

Лепка номноос 3-4 насны хүүхдүүдтэй. Ангийн тэмдэглэл зохиолч Колдина Дарья Николаевна

Долоо хоногийн сэдэв: "Тавилга" Хичээл 11. Ванюшкагийн хөнжил (эсгий үзэгээр зурах) Хөтөлбөрийн агуулга. Хүүхдүүдэд тэгш өнцөгт объектыг өнгөт судалтай, өнгөөр ​​нь сольж чимэглэхийг заа. Хүүхдийн шүлгийн агуулгыг ойлгож, дүн шинжилгээ хийж сур. Сайхан сэтгэлийг төлөвшүүлэх

5-6 насны хүүхдүүдтэй зурах номноос. Ангийн тэмдэглэл зохиолч Колдина Дарья Николаевна

Долоо хоногийн сэдэв: “Хувцас” Хичээл 12. Миний өвлийн малгай (Бийзний зураг. Гуаш) Хөтөлбөрийн агуулга. Хүүхдүүдэд энгийн харандаагаар малгай зурахыг заах; өөр өөр өнгийн гуашаар будна. Материаллаг сэтгэхүйг хөгжүүлэх. Гурван малгай зурсан том хуудас (улаан,

3-4 насны хүүхдүүдэд зориулсан өргөдөл номноос. Ангийн тэмдэглэл зохиолч Колдина Дарья Николаевна

Долоо хоногийн сэдэв “Миний гэр” Хичээл 21. Хүүхэлдэй үүрлэх байшин (Өнгөт харандаагаар зурах) Хөтөлбөрийн агуулга. Хүүхдүүдэд дөрвөлжин, гурвалжингаас бүрдсэн жижиг, том зүйлийг зурахыг заа. Зохиол зохиох талаар үргэлжлүүлэн суралцаарай. Хариуцлагатай болгох

3-4 насны хүүхдүүдтэй зурах номноос. Ангийн тэмдэглэл зохиолч Колдина Дарья Николаевна

Долоо хоногийн сэдэв “Мэргэжил” Хичээл 24. Азарган тахиа ба будаг (Brush painting. Gouache) Хөтөлбөрийн агуулга. Будгийн харааны боломжуудын талаархи хүүхдийн ойлголтыг өргөжүүлэх. Үндсэн өнгийг нэрлэх чадварыг бэхжүүлж, тодорхой өнгийг бүтээхдээ зөв өнгийг сонгож сур

Хүүхэд хүмүүжүүлэх 5 арга номноос зохиолч Литвак Михаил Ефимович

Долоо хоногийн сэдэв: “Амьтны хүрээлэн” Хичээл 29. Анааш (Бийр болон хурууны зураг. Гуаш) Хөтөлбөрийн агуулга. Хүүхдүүдэд тойм доторх объектыг сойзоор болгоомжтой зурахыг үргэлжлүүлэн заа. Хуруугаараа толбо зурж, өгөгдсөн дүрс дээр хуруугаараа толбо зурж сур.

Гэртээ хүүхдийн үдэшлэг номноос. Үлгэрийн сценари, асуулт хариултууд зохиолч Коган Марина Соломоновна

Долоо хоногийн сэдэв “Миний гэр” Хичээл 22. Туулай, азарган тахианы байшин (Plasticine загварчлал) Хөтөлбөрийн агуулга. Хуухдийн бүтээгдэхүүнийг пластилин ашиглан хүссэн дүрсэнд хүргэх чадварыг бэхжүүлэх. Үзүүлэх материал дээр үндэслэн үлгэрийг дахин ярьж сур. Баатрууд

Зохиогчийн номноос

Долоо хоногийн сэдэв “Миний гэр” Хичээл 41. Мөсөн овоохой (Пател өнгийн харандаагаар зурах) Хөтөлбөрийн агуулга. Хүүхдүүдэд хүйтэн аялгууг үргэлжлүүлэн танилцуул. Хүйтэн өнгө ашиглан объектын онцлог шинж чанарыг илэрхийлж сур. Боломжуудыг танилцуулах

Зохиогчийн номноос

Долоо хоногийн сэдэв “Үлгэрт зочлох нь” Хичээл 13. Бөмбөлөг, сүрэл, баст гутал (Өнгөт цаас. Объектуудын бэлтгэсэн дүрсээс зураг зурах) Хөтөлбөрийн агуулга. Хүүхдүүдэд хуйвалдааны найрлагыг цаасан дээр буулгаж сур. Цавуулах техникийг бэхжүүлэх. Сурах

Зохиогчийн номноос

Долоо хоногийн сэдэв “Миний гэр” Хичээл 22. Туулай, азарган тахиа хоёрт зориулсан байшин (Өнгөт цаас. Объектийн бэлтгэсэн хэсгээс хэрэглүүр) Хөтөлбөрийн агуулга. Энэрэн нигүүлсэх сэтгэл, нинжин сэтгэлийг төлөвшүүлэх. Хүүхдэд хэд хэдэн хэсгээс бүтнээр нь бүрдүүлэхийг заах; хэсэг дээр цавуу түрхээд наа

Зохиогчийн номноос

Долоо хоногийн сэдэв: “Үлгэрт зочлох” Хичээл 13. Колобок (Өнгөт харандаагаар зурах) Зорилго. Хүүхдүүдэд өнгөт харандаагаар дугуй объект зурж, сайтар будахыг заа. Үлгэрт сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл үзүүлэх, түүнийг үзүүлэхэд оролцох

Зохиогчийн номноос

Долоо хоногийн сэдэв: “Миний гэр” Хичээл 22. Байшингийн ойролцоох хашаа (Бийзээр будсан зураг. Гуаш) Зорилго. Хүүхдүүдэд шугамын хослолоос бүрдэх янз бүрийн объектыг зурахыг үргэлжлүүлэн заа. Номын чимэглэл дээр үндэслэн үлгэрийг дахин ярьж сур. Үг хэлэх, сэтгэлгээг хөгжүүлэх

Зохиогчийн номноос

Үлгэр нь боловсролд тусалдаг, гэхдээ үлгэр нь зөвхөн бидний хувьд үлгэр юм. Гайхамшиг гэж байдаггүй гэдгийг бид ойлгож байна. Хүүхдүүдийн хувьд үлгэр бол хамгийн бодит бодит байдал юм, учир нь хүүхдүүд амьдралынхаа эхний жилүүдэд үлгэрт амьдардаг. Тэгээд бид бол шидтэн

Зохиогчийн номноос

Хөгжилтэй, авхаалжтай хүмүүсийн тэмцээн "Үлгэрт зочлох" Дизайн: тоглогчид - үлгэрийн баатруудын хувцастай; хүүхдийн зургийн үзэсгэлэн; үлгэрт зориулсан чимэглэл; "Үлгэрт зочлох нь", "Үлгэр бол худал боловч үүн дотор санаа, сайн нөхдөд сургамж!"; Тэмцээнийг багуудын хооронд зохион байгуулдаг.

Хичээлийн сэдэв: "Колобок" үлгэрийн баатруудыг загварчлах Хичээлийн зорилго: Пластилинтэй ажиллах ур чадварыг сайжруулах Даалгаварууд:
Боловсролын: хуванцараар бөмбөг өнхрүүлж сурах, "Колобока" үлгэрийн үлгэрийн баатруудыг сийлбэрлэх, бөмбөгний тухай ойлголтыг нэгтгэх. Хөгжлийн: Хуванцар загварчлалаар нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх, үлгэр ярих замаар зөв яриаг хөгжүүлэх. Боловсролын: шаргуу хөдөлмөр, хичээл зүтгэл, тэвчээр, бие даасан байдлыг төлөвшүүлэх.Хичээлийн хэлбэр: бүлэг. Харагдац: "Колобок" үлгэрийн чимэглэл Тоног төхөөрөмж: хуванцар, самбар, стек, гараа арчих салфетка. Хичээлийн үеэр:
1. Зохион байгуулалтын мөч. Сэтгэл зүйн хандлага Бид ухаантай Бид нөхөрсөг Бид анхааралтай байна Бид хичээнгүй Бид онц сайн оюутнууд Бид амжилтанд хүрнэ! Ажлын байрны зохион байгуулалт. -Өнөөдөр бид хуванцараар ажиллах болно Тохой хүртлээ ханцуй шамлан орцгооё Юуны төлөө? (хуванцараар бохирдохгүйн тулд) Хичээлийн үеэр бид гараа арчих зориулалттай тосон даавуу, самбар, стек, пластилин, өөдөстэй байх хэрэгтэй. Хүн бүр ширээн дээр байгаа бүх зүйл байгаа эсэхийг хараарай. 2. Оршил яриа.
- Оньсого тааварлаарай:Энэ нь бөмбөг шиг хэлбэртэй Тэр нэг удаа халуухан байсан Ширээн дээрээс шалан дээр үсрэв Тэгээд тэр эмээгээ орхисон Тэгээд тэр өвөөгөө орхисон Түүнд бүдүүлэг тал бий Энэ хэн бэ? (Колобок)(слайд 1)3. Хичээлийн сэдвийн мессеж. -Тэгвэл бид ямар үлгэрийн баатруудыг урлах вэ? Үлгэрийн гол дүр хэн бэ? -Өнөөдөр бид “Колобок” үлгэрийн баатруудыг хуванцараар сийлнэ.(слайд 2)

Гэхдээ эхлээд боов өвөө, эмээгээсээ зугтаж замд хэнтэй уулзсаныг санацгаая. Мөн бид оньсого тайлах замаар тэдгээрийг санах болно.

- Энэ ямар ойн амьтан бэ?

Нарс модны доорх шон шиг босож,

Мөн өвсний дунд зогсож,

Чих чинь толгойноосоо том уу?(туулай)

Заль мэх, улаан толгой,

Сэвсгэр сүүл нь үзэсгэлэнтэй юм.

Энэ хэн бэ? … (Үнэг)

Тэр бор өнгөтэй, хөлтэй

Хүчирхэг сарвуутай загас барьдаг

Мөн тэр зөгийн бал дуртай!

Хэн чихэрлэг шүдийг дуудах вэ? (Баавгай)

Тэр үргэлж ойгоор тэнүүчилж,

Тэр бутанд хэн нэгнийг хайж байна.

Тэр бутнаас шүдээ хавчиж,

Үүнийг хэн хэлж чадах вэ - ...(Чоно)

3-10 слайдыг үзүүл.

Хүүхдүүд слайд ашиглан түүхийг дахин ярьдаг. Гэхдээ үлгэрийн төгсгөлийг зарладаггүй. Төгсгөлийг нь өөрчлөхийг залуусаас хүсэв.

Үлгэрийн баатрууд дээр ажиллахын тулд сурагчдыг дөрвөн бүлэгт хуваадаг. Эхний бүлэгт туулай, хоёр дахь нь чоно, гурав дахь нь баавгай, дөрөв дэх нь үнэг баримал хийнэ. Бүлэг бүр гар урлалын хэсгүүдийн дээж, амьтны зургийг хүлээн авдаг.





Хүүхдүүд бүлгээрээ хэн ямар хэсгийг хийх вэ гэдгийг хуваарилдаг.

Багш нь Колобокийг өөрөө болон үлгэрийн арын дэвсгэрийг урьдчилан бэлддэг.

Биеийн тамирын минут.

Энд миний туслахууд байна,

Тэднийг хүссэнээрээ эргүүлээрэй.

Ингэж хүсэж байна уу, ингэж хүсэж байна уу?

Тэд огт гомдохгүй.

Амьтад бэлэн болсны дараа хүүхдүүд түүхийг дахин ярьдаг, гэхдээ хуванцар баатруудыг ашигладаг.

- Залуус аа, бид үлгэрийг эцэс хүртэл хэлээгүй гэдгийг санаарай. Номон дээрх үлгэр хэрхэн дууссаныг санацгаая. Үлгэрийн төгсгөлийг уншиж байна._ Үлгэрийн төгсгөл таалагдсан уу? (Үгүй). Яагаад? (Учир нь баатар үнэгэнд идэгдсэн)- Гэхдээ бид үлгэрийн төгсгөлийг өөрчилж чадна. Та ямар санал өгөх вэ?(хүүхдүүд Колобокыг амьд үлдээж, гэртээ буцааж өгөхийг санал болгож байна.

4. Хичээлийн хураангуй: -Бид хичээлээр юу сурсан бэ? Бид хэнийг сийлсэн бэ? Энэ үлгэрийн баатруудыг сийлэхэд бид юу ашигласан бэ? Та уран баримал хийх дуртай байсан уу? 5 . Бүтээгдэхүүнийг амьдралд хэрэглэх. Үлгэрийн баатруудыг бүтээснээр бид тоглож чадна. "Колобок" үлгэрийн хуванцар театрын жүжиг.

KSU "35-р дунд сургууль"

Олон нийтийн хичээл

сэдвээр хөдөлмөрийн сургалтын талаар:

« "Колобок" үлгэрийн баатруудыг загварчлах

Бэлтгэсэн, удирдсан: бага ангийн багш: Садвакасова А.Т.

ХИЧЭЭЛИЙН ХУРААНГУЙ ТУХАЙХЭРЭГЛЭЭ

СУРГУУЛИЙН ӨМНӨХ НАСНЫ ХҮҮХДҮҮДЭД ЗОРИУЛАВ

"ЗОЛ ҮЛГЭР ДЭЭР"

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Сэдэв: "Үлгэрт зочлох."

Зорилтот:Үлгэрт эелдэг, эелдэг мэдрэмж, туслах хүслийг үргэлжлүүлэн хөгжүүл.

Үлгэрийн баатрын дүр төрхийг стенил ашиглан дамжуулж сурах, дүрслэлийн болон орон зайн сэтгэлгээг хөгжүүлэх: өнгөний мэдрэмж, нүд, гарны нарийн моторт ур чадвар.

Материал:"Үлгэрт зочлох нь" дууны аудио бичлэг, үлгэрийн баатруудын зураас, өнгөт цаас, цавуу, сойз, салфетка, тосон даавуу.

Хичээлийн явц.

("Үлгэрт зочлох нь" дууны аудио бичлэг тоглогдоно.) Хүүхдүүд бүлэгт ордог.Түүх өгүүлэгч:Сайн уу залуусаа! Та намайг таньсан уу? Хүүхдүүд: Тийм ээ! Та түүхч хүн.

Түүх өгүүлэгч:Зөв. Мөн та бүхнийг өнөөдөр надтай уулзахыг урьж байна. (Хүүхдүүд номын үзэсгэлэнгийн өмнө хагас тойрог хэлбэрээр сууна.)

Хүүхдүүд ээ, надад ямар сайхан, сонирхолтой ном байгааг хараарай. Тэд тус бүрт таны дуртай үлгэрийн баатрууд амьдардаг. Үлгэр бол хамгийн ер бусын гайхамшиг, өөрчлөлтүүд тохиолддог гайхалтай ертөнц юм. Та үлгэрт дуртай юу? Мэдээжийн хэрэг, хэн үлгэрт дургүй вэ? Дараа нь би танд "Иван Царевич" тоглоом тоглохыг санал болгож байна.

Би үлгэрийн баатрын нэрний нэг хэсэг болох үгийг нэрлэх бөгөөд та бүтэн нэрийг хэлэх ёстой.

Иванушка ах

Мэлхий

Гүйгч бөжин

Мундаг эгч

Тедди баавгай

Саарал чоно

Гүнж мэлхий

Алёнушка эгч

Бяцхан бөхөг морь

Галт шувуу

Түүх өгүүлэгч:Та үлгэрийг мэддэг, дуртай гэж би харж байна. Өө, залуусаа... Би дөнгөж сая имэйл хүлээн авлаа. Би юу ч ойлгохгүй байна. Хаяг нь тийм биш

заасан... Тийм ээ, энэ бол видео мессеж юм. Үүнд юу байгааг хармаар байна уу? Ингээд харцгаая.

Илбэчин:Сайн байна уу, эрхэм хүүхдүүд ээ. Би бол үлгэрийн ертөнцийн шидтэн. Би осолд орсон. Надад шидэт ном байсан: маш том, үзэсгэлэнтэй, энэ нь дэлхийн бүх үлгэрийг агуулдаг. Нар мандахад би үүнийг нээж, хүүхдүүдийг баярлуулахын тулд үлгэрүүд дэлхий даяар тархав. Тэгээд орой тэднийг буцаж ирэхэд нь хэн ч саад болохгүйн тулд би номоо хаасан. Гэтэл өчигдөр үүнийг хийхээ мартаж, үлгэрүүд алга болсон. Үлдсэн бүх зүйл бол хоосон хуудас, стенил байсан - эдгээр нь бүх үлгэрийн баатрууд болж хувирсан юм. Би юу хийх хэрэгтэй вэ? Хэн надад туслах вэ?

Хүүхдүүд:Бид туслах болно. Гэхдээ яаж?

Түүх өгүүлэгч:Тэгээд би Шидтэнд хэрхэн туслахаа мэддэг гэж бодож байна.

Үлгэрүүд эргэж ирэхийн тулд та дуртай дүрийнхээ нэг стенкийг сонгож, сонгосон дүрийнхээ өнгөт тохирсон цаасны зөв өнгийг сонгож, өнгөт цаасны ар тал руу stencil-ийг шилжүүлж, хажуугийн дагуу хайчилж ав. контур, дараа нь шидэт номын аль нэг хуудсан дээр байрлуул.

Хүүхдүүд:Бүгд ойлгомжтой.

Түүх өгүүлэгч:Цаашид ажил хэцүү байна. Жаахан дулаацъя. Гайхалтай дасгал хийцгээе.

Биеийн тамирын дасгал "Харанхуй ойд овоохой байна."
Харанхуй ойд овоохой байдаг (Хүүхдүүд алхаж байна)

Энэ нь хойшоо зогсож байна. (Эргэх)

Тэр овоохойд хөгшин эмэгтэй байдаг (Тэд хуруугаа сэгсэрнэ)

Яга эмээ амьдардаг. (Тэд нөгөө рүү хуруугаа сэгсэрнэ

гар)

зүүгээр хамар, (Үзүүлэх)

Нүд нь том (Үзүүлэх)

Яг л шатаж буй нүүрс шиг. (Толгой сэгсрэх)

Хөөх, их ууртай байна. (Газар дээрээ гүйж байна)

Үс нь босдог. (Гараа өргө)

Түүх өгүүлэгч:За залуусаа, одоо би та нарыг явахад бэлэн гэж бодож байна. Бүү мартаарай, эхлээд шившлэг хийхийг хүсч буй дүрийнхээ дүрс бүхий стенил сонгохоос гадна өөрийн дүрд тохирох цаасны зөв өнгийг сонгоод ажилдаа ороорой.

(Хүүхдүүд ажилладаг, хичээлийн төгсгөлд хүүхдийн үзэсгэлэнажилладаг.)

Түүх өгүүлэгч:Сайн хийлээ! Та ямар үзэсгэлэнтэй, тод үлгэрийн баатруудыг бүтээснээ хараарай. Таны баатрууд ямар үлгэрээс гаралтай, яагаад тэднийг сонгосон бэ гэдгийг танд хэлэхийг хичээе.

(Хүүхдүүд ажлыг ярилцана.)

Түүх өгүүлэгч:За яахав зарим үлгэрүүд байрандаа орчихлоо. Мөн бид шинэ хуудастай танилцахдаа хоосон хуудсуудыг бөглөх болно. Илбэчин таны ажилд сэтгэл хангалуун байх болно, би түүнд энэ ид шидийн номыг өгөх болно, ингэснээр үлгэрийн ном хүүхдүүд, насанд хүрэгчдийг ид шидийн түүхээр дахин баярлуулах болно. Аливаа үлгэр нь амьдралын хамгийн чухал мэргэн ухаан болох сайхан сэтгэл, хайрыг заадаг.

Өчүүхэн зүйлд эелдэг бай, тэгвэл чиний буян үржиж, чамд эргэж ирнэ.