Зорилтот: олон давхаргат паалантай усан будгийн техниктэй танилцах. 4 объект, 3 драперээс бүрдсэн тодосгогч натюрморт зурах.

Даалгаварууд:

Боловсролын:

    Усан будгийн гурван үндсэн техник - түүхий, ала прима, паалан;

    зураачдын бүтээлтэй танилцах;

    натюрмортын урьдчилсан ноорог харандаагаар хийх;

    натюрморт дээр усан будгаар ажиллах дараалал.

Боловсролын:

    бүтээлч чадвар, уран сайхны амт, өнгө, эв найрамдлын мэдрэмжийг хөгжүүлэх;

    уран сэтгэмж, санах ой, анхаарал, судалж буй материалын ойлголтыг хөгжүүлэх;

Боловсролын:

    энэ техникийг ашиглан бүтээлч, мэргэжлийн чадвартай усан будгийн ноорог бий болгох;

    зураачийн мэргэжлийн ажилд хүндэтгэлтэй хандах;

    урлагийн түүхийг судлах сонирхлыг бий болгох.

Хэрэглэсэн материал, багаж хэрэгсэл:

    усан будгийн цаас;

    энгийн харандаа, баллуур;

    дидактик болон харааны материал: чимэглэл, зураачдын уран зургийн хуулбар, түүнчлэн багшийн ажил;

    Боловсролын үйлдвэрлэл-натюрморт

Хичээлийн төлөвлөгөө

1. Зохион байгуулалтын хэсэг -1-2 мин.

2. Шинэ материалыг мэдээлэх – 10-12 мин.

3. Ажлын зааварчилгаа – 2-3 мин.

4. Оюутны практик ажил – 25-27 мин.

5. Хичээлийг дуусгах, дүн шинжилгээ хийх - 3-4 минут

6. гэрийн даалгавар

Хичээлийн явц

1. Сэдвийн танилцуулга.

Хичээлд бэлтгэх, ажлын байрыг зохион байгуулах. Материал, багаж хэрэгслийн аюулгүй байдлын урьдчилан сэргийлэх арга хэмжээ.

2. Натюрморт дээр ажиллах үе шатууд.

    Харандаагаар хийсэн анхны ноорог. Зургийг ноорогоос үндсэн формат руу шилжүүлэх (A-2). Зураг нь хуудсан дээрх объектуудын найрлагын байрлалаас эхэлдэг. Ирээдүйн бууралтыг харгалзан объектын барилгын ажил эхэлдэг. Энэ натюрморт дахь бүх объектын суурь нь тойрог боловч хэтийн төлөвийн хуулиудын дагуу энэ байрлалаас эллипсийг олж авдаг. Зууван барихын тулд тэнхлэгүүдийг зурж, тэдгээрийн дээр ховил хийнэ. Гөлгөр шугамаар холбоно.Зууван өөрчлөгдөнө: эллипс өндөр байх тусам нарийсна, бага байх тусмаа өргөн болно.
    Үл үзэгдэх шугамууд - барилгын шугам нь илүү цайвар, нимгэн, харагдахуйц нь бараан, тод байх ёстой.
    Бүх объектуудын бие биентэйгээ харьцуулсан харьцааг тодруул. Пропорц гэдэг нь объектын хэсгүүдийн хоорондын тодорхой харилцаа, тэдгээрийн пропорциональ байдал юм. Пропорциональ харилцааг байнга харьцуулж, нүдээр харуулах шаардлагатай.Оөөрийн болон унах сүүдрийн хил хязгаарыг тодорхойлох.

Пропорцоос эхэлье, бид тэдгээрийг хамгийн жижиг объект - шилээр хэмжинэ. Шил нь модон ваарны өндрөөс 2.5 дахин өндөрт багтдаг. Модон ваарны хамгийн өргөн хэсгийн өргөн нь нэг вааранд 2 удаа багтдаг. Ваарны дээд талын өргөн нь шилний өндөртэй тэнцүү, доод хэсэг нь арай өргөн байна. Цутгамал төмрийн харьцааг тохируулахын тулд бид бас шил хэрэглэдэг. Цутгамал төмрийн шилний өндөр нь 1.5 дахин, өргөн нь өндрөөсөө арай том хэмжээтэй, дөрвөлжинтэй ойролцоо тэгш өнцөгт багтах боломжтой. Цутгамал төмрийн ёроол нь ваарны хүзүүний өргөнтэй тэнцүү байна. Цутгамал төмрийн дээд хэсэгт 1.5 аяга өндөрт багтах боломжтой.

Зургийг зөв барьж дуусгасны дараа будгийг хэрэглэнэ. Усан будаг - усан будаг, франц хэлний aguarell гэсэн үг бөгөөд латин agua - ус гэсэн үгнээс гаралтай. Усан будгийн гол шинж чанар нь өнгөт давхаргын ил тод байдал юм. Тиймээс, объектын тоймыг харандаагаар зурах нь маш харанхуй биш, зураас нь зөөлөн байх ёстой, эс тэгвээс харандаа нь будгаар харагдах болно.Whitewash нь усан будагд ашиглагддаггүй, будгийг ил тод байдал, өнгөний цэвэр байдлыг алдагдуулдаг. Баялаг аялгууг усаар шингэлэх замаар цайвар өнгө олж авдаг. Будаг нь цаасан дээр илүү сайн наалддаг байхын тулд будаж эхлэхээс өмнө хуудсыг бүхэлд нь усаар угаана. Усан будгаар будахдаа паалан, алла прима гэсэн хоёр аргыг ашигладаг.

Glazing гэдэг нь будгийн нэг тунгалаг давхаргыг нөгөөд түрхэж, эхний давхаргыг хатаана. Энэ аргыг заримдаа "хуурай ажиллах" гэж нэрлэдэг бөгөөд энэ нь усан будгийн ил тод байдлыг хадгалдаг.

Алла прима - бүх өнгийг шаардлагатай хүч чадлаар нь нэг дор авдаг, өнгөний нарийвчлал бүр нэг алхамаар эхэлж, төгсдөг. Ингэснээр та "түүхий байдлаар ажиллах" замаар гэрэл гэгээ, өнгөлөг байдлыг олж авах боломжтой.

Орон нутгийн өнгөөр ​​дүүргэж эхэлдэг. Объект дээр цайвараас бараан хүртэл аажмаар өнгө хэрэглэх.

Бидний цутгах нь хамгийн харанхуй объект - хар цутгамал төмрөөс эхэлдэг. Энэ нь цэвэр хар өнгөтэй байх ёсгүй. Цэнхэр ягаан саарал өнгийг хольж, дүүргэж эхэлнэ. Бид хамгийн бараан хэсгүүдийг илүү нягт, цайвар хэсгийг илүү шингэрүүлсэн будгаар будаж, тодруулж, тусгах зай үлдээдэг. Бид тэдгээрийг маш шингэрүүлсэн будгаар хучдаг. Онцлох хэсгүүд нь цагаан өнгөтэй байх албагүй бөгөөд тэдгээр нь өөрийн гэсэн өнгө аястай байдаг. Манайд ногоон өнгийн даавуу байдаг тул цутгамал төмөр нь улаан өнгийг тусгадаг. Бага зэрэг улаан будаг нэмнэ, энэ нь нарийн байх ёстой. Ягаан өнгийн хөшигний гэрэл тусч, цутгамал төмрөөр унаж, доод хэсэгт зөөлөн тусгал үүсгэдэг. Үүнтэй зэрэгцэн бид бүх сэдвийг хамтдаа бичдэг. Та зүйл бүрийг тусад нь бичиж болохгүй, бүх ажлыг бүхэлд нь хийх ёстой. Та хуудсан дээрх цагаан толбо арилгах хэрэгтэй бөгөөд тэдгээр нь зургийг бүхэлд нь ойлгоход саад болдог. Бид объектуудыг орон нутгийн өнгөөр ​​дүүргэж, будгийг бага зэрэг түрхэж, бүртгэлийн эхний шатанд гэрлийн объектыг харанхуй болгохгүй. Бидний натюрморт дахь хамгийн тод зүйл бол нэг удаагийн цацруулагч даавуу юм. Цутгамал төмөр нь хамгийн бараан өнгөтэй, шил нь үүнтэй ойрхон байх болно, гэхдээ энэ нь илүү хөнгөн байх болно. Дараагийн өнгө нь ногоон өнгийн даавуу, модон ваар юм. Ногоон даавууг ногоон шар өнгөөр ​​дүүргэ. Цайвар ногоон өнгийн даавууг саарал-ногоон өнгөөр ​​дүүргэж, ногоон, шар, нил ягаан, хүрэн өнгийн янз бүрийн сүүдэр нэмж оруулаарай. Шилийг улаан хүрэн өнгөөр ​​дүүргэ. Энэ нь лакаар хучигдсан, маш их хурц гэрэл тусгаж, тусгалыг өгдөг тул энэ бүхнийг манай уран зурагт илэрхийлэх шаардлагатай. Бид зүүн талд нь ягаан өнгийн даавууны рефлексийг тоймлон, баруун талд нь онцлох зүйлсийг тоймлодог. Шилний ирмэг ба дотор талыг алтан шар өнгөтэй дүүргэнэ. Модон ваарыг цайвар хүрэн өнгөөр ​​дүүргэж, цайвар туяа нэмсэн байдаг. Сүүдэрт бид ногоон өнгөтэй өнгө нэмж, өнгө нь илүү нягтралтай болдог. Энэ нь модон объект учраас энд хүчтэй хурц гэрэл байхгүй, тэд илүү чимээгүй, сарнисан байх болно. Модны бүтэц, ваар нь банзаар хийгдсэн гэдгийг ойлгуулахыг хичээх хэрэгтэй бөгөөд модны ирмэгийг нарийн харуулах хэрэгтэй.

Бид байгальд харагдахуйц янз бүрийн сүүдэр хэрэглэж эхэлдэг. Бид үүгээрээ гэрэл, сүүдэр, эзэлхүүнийг бий болгодог. Арын дэвсгэр болон рефлекс дээр ажиллаж байна.


Бид гэрэл-тональ харилцаатай ажиллаж эхэлдэг: гэрэл, сүүдэр, сүүдэр, рефлекс. Объектууд болон объектуудаас сүүдэр бичих. Сүүдрийг нэгтгэх. Урд болон дэвсгэрийн бүртгэл. Урд талын объектуудыг тодорхой, дэлгэрэнгүй тайлбарласан байх ёстой. Урд талд нь шил байгаа, бид зураг, навч, буржгар зэргийг тоймлон, шилэн дээр байгаа, эзэлхүүнтэй тул зарим навч гэрэлд унаж, зарим нь сүүдэрт байх болно. Бидэнтэй хамгийн ойр байдаг хөшиг дээр бид ширээний ирмэгийн хугарлын хэсэгт үүссэн атираа зурдаг. Арын дэвсгэр дээр байгаа объектуудыг илүү зөөлөн бичих хэрэгтэй. Контур нь хэт тод байх ёсгүй, илүү гүнзгийрч, илүү зөөлөн байх ёстой. Тэгэхгүй бол тэд гарч ирнэ, тиймээс бид ажлын төлөвлөлтийг дамжуулах ёстой.

Манай бүрэлдэхүүнийг 3 төлөвлөгөөнд хувааж болно. Эхний төлөвлөгөө бол ширээний ирмэг, ягаан өнгийн даавуу, шил юм. Хоёр дахь төлөвлөгөө нь цутгамал төмрийн сав, ваар юм. Гурав дахь зураг авалт бол арын дэвсгэр дээрх хөшиг юм.

Бүх объектууд бие биенээсээ хол зайд байрладаг гэдгийг харуулах шаардлагатай. Урд талд нь объект, сүүдэр, рефлексүүд тод байх болно, цаашдын объектууд биднээс илүү зөөлөн, илүү нарийхан байх болно. Арын хөшиг нь агаартай харагдах ёстой, атираа нь урсаж, сүүдэр нь маш тод биш байх ёстой.

Нарийвчилсан мэдээлэл дээр ажиллаж байна. Дүгнэж байна. Нарийвчилсан мэдээллийг тодруулах, найрлагыг бүхэлд нь нэгтгэх. Хатуу шугамыг зөөлрүүлэх.

Багшийн хийсэн натюрмортын жишээ.

Дулаан өнгөөр ​​ялгаатай натюрморт.

Хүйтэн өнгөөр ​​хийсэн натюрморт.

Эсрэг натюрморт.

Дулаан өнгөөр ​​хийсэн натюрморт.

Дулаан өнгөөр ​​хийсэн натюрморт.

.

1. Зураг нь хуудсан дээрх объектын найрлагын байрлалаас эхэлдэг. Зургийг цайвар шугамаар дүрсэлсэн. Өнцөг, пропорциональ байдал, хэтийн төлөвийг харгалзан дизайны гол цэгүүдийг олж, тодорхойлно. Загварын цэгүүдийн дагуух хэтийн зүслэгийг харгалзан нүүрний хэсгүүдийн бүтцийн ерөнхий хэлбэрийг дүрсэлсэн болно.

2. Пропорц болон хэтийн төлөвийг тодорхой болгосон. Өөрийн болон унах сүүдрийн хил хязгаарыг тодорхойл.

3. Гэрэл-тональ харилцааг ашиглан эзэлхүүний хэлбэрийг илрүүлдэг. Эдгээр нь орон зайн байдлыг илтгэж, зурж буй хүнд илүү тод харагддаг хэлбэрүүдийг тодруулдаг.

4. Маягтуудын бүрэн өнгөт боловсруулалт. Гэрэл-тональ харилцаатай ажиллах: гэрэл, сүүдэр, сүүдэр, рефлекс. Дүгнэж байна. Зургийг шалгаж, нэгтгэн дүгнэх (бүтэн эхээр нь)

Соловьева Оксана Валерьевна

МАОУ ДОД "ОДШИ №3" Братск

Дүрслэх урлагийн багш

Братск, Эрхүү муж

Сэдэв: уран зураг. 4-р анги, 14-16 насны сурагчид.

Хичээлийн сэдэв:Төрөл бүрийн материалын объектуудын натюрморт(Тосон будгийн техникийг дуурайлган хийсэн)

Цаг - 9 цаг

Хичээлийн зорилго: Зургийн шинэ техникт суралцах.

Хичээлийн зорилго:

Найрлагын гармоник шийдэл.

Олон тооны нюансууд.

Тосон будгийн техникийг дуурайлган хийх.

Материал ба тоног төхөөрөмж:Боловсролын орчин, самбар, эсгий үзэг, үзүүлэнгийн хэрэгсэл - ажлын үе шат, оюутны ажил. F A4 цаас - өнгөт, харандаа, баллуур, усан будаг, гуаш, палитр, усны сав, сойз, соронз. PVA, зүлгүүр.

Оюутны материал: 35х54 хэмжээтэй таблет Whatman цаас, PVA, зүлгүүр, харандаа, баллуур, усан будаг, гуаш, палитр, усны сав, сойзоор бүрсэн.

Хичээлийн төлөвлөгөө:

Хичээлд бэлэн байдлыг шалгаж байна. 1 мин.

Таблет бэлдэж байна. 20 минут.

Ажлын үе шатуудын тайлбар. 15 минут.

Ажлын гүйцэтгэл: зураг зурах 45 мин, усан будаг 100 мин, гуаш 200 мин.

Дууссан ажлыг шалгах 24 мин.

Хичээлийн үеэр:

Хичээлд бэлэн байдлыг шалгаж байна.

Таблет бэлдэж байна. Таблетыг зүлгүүрээр зүлгүүрээр зүлгэж, зотон даавууг дуурайлгана (дээдээс доош, зүүнээс баруун тийш). Зүлгүүрийг нэг талбай дээр зөвхөн нэг удаа, ирмэгээс ирмэг хүртэл ажиллуулах нь чухал бөгөөд энэ нь зотон даавууны дүр төрхийг бий болгох цорын ганц арга зам юм. Таблетыг түрхэхийн тулд бага зэрэг бор гуашийг усаар тунгалаг болгож шингэлж, PVA цавууг 10-1 харьцаагаар (10 шингэрүүлсэн будаг, 1 хэсэг PVA цавуу) нэмж, таблетыг энэ будгийн нимгэн давхаргаар бүрхэнэ.

Ажлын үе шатуудын тайлбар. Тосон будгийн техник нь усан будаг, гуаш будгаас ялгаатай. Тосон будгийн техник нь гэрэл, сүүдэрт байгаа объектын талаархи хүний ​​тодорхой харааны ойлголт дээр суурилдаг. Гэрэлд бүх объектууд нягт, биет, эзэлхүүнтэй мэт санагддаг. Сүүдэрт эсвэл бүрэнхийд объектууд бодисоо алдаж, бага зэрэг ил тод харагддаг бол сүүдэрт өнгөний ялгаа бага харагддаг. Эдгээр ойлголтын хуулиудыг ажигласнаар та гүн орон зайтай зургийг хялбархан бүтээж чадна.

Будгийн бэлтгэлийн зураг зурах. Таблет дээр бид баллуур ашиглахгүй байхыг хичээж, натюрморт объектуудын контурыг дүрсэлдэг. Бэлтгэл зургийг дараах дарааллаар гүйцэтгэнэ: натюрмортын нийт массыг тоймлох; эдгээр объектуудын харьцаа, тэдгээрийн хоорондын харилцааг харгалзан тусдаа объектуудад хуваах; объект барих ажлыг гүйцэтгэх; ширээ ба хөшигний хавтгайг тоймлох. Барилга угсралтын ажил дууссаны дараа унах сүүдэр болон өөрсдийн сүүдрийн байршлыг тоймло. Бэлтгэл зургийг шалгана уу.

Доод будгийн ажил: Бид усан будгаар будгаар ажиллаж эхэлдэг - энэ нь гялалзсан (тунгалаг) тосон будгийг сайн дуурайдаг, бид сүүдэр, өнгөт сүүдэрийг бүхэл бүтэн өнгөт сүүдэрээр будаж, гэрэл, түүнчлэн сүүдэрт буддаг. Энэ үе шатанд зураг бүрэн харанхуйд байгаа мэт харагдах болно - гэрэлгүй.

Их бие: Бид натюрморт дахь хамгийн хөнгөн газраас гуашийг будаж, бүх гэрэлтүүлэгтэй газруудыг аажмаар будаж эхэлдэг. Бүх зүйлийг гуашаар будаж болохгүй, харин зураасны хооронд жижиг зай үлдээх нь чухал юм (мозайк гэх мэт)

Багшийн удирдлаган дор ажил гүйцэтгэх: зураг зурах 45 мин, усан будаг 100 мин, гуаш 200 мин.

Хэлэлцүүлгээр хийсэн ажлаа шалгах 24 мин.

Ном зүй:

Дитмар К.В. Би чиний ертөнцийг мэдэж, зурмаар байна! Багш нарт зориулсан ном.- М.: Гэгээрэл. 1993 он.

Сокольникова Н.М. Дүрслэх урлаг: Багш нарт зориулсан сурах бичиг. 5-8 анги: 4 цагт 2-р хэсэг. Уран зургийн үндэс.- Обнинск: Гарчиг, 1996.

Хичээж, тоглодог. Дүрслэх урлаг./ M.V. Трофимова, Т.Т. Тарабарина. - Хөгжлийн академи. - Ярославль. 1997 он.

Ломоносова М.Т. График ба уран зураг: Сурах бичиг. Ашиг тус / M.T. Ломоносов.- M.6 Astrel Publishing House LLC: AST Publishing House LLC, 2003. - 202, (6) p.6 ill.

Тарасевич Г., Аксенов Ю., Закин Р., Кригер Ф. Зураг ба уран зураг. - 1971.

Дууссан ажлын жишээ.

Арга зүйн ажил. Сэдвийн нээлттэй хичээлийн тойм:

Хүүхдийн урлан бүтээх сургуулийн урлагийн тэнхимийн 2-р ангид “Мөр, толбо ашигласан гоёл чимэглэлийн натюрморт”

Хичээлийн зорилго:өнгөт орон зайн зохион байгуулалт. Өнгөний тэнцвэр ба зохицол. Динамик найрлагыг хайж олоорой.
Хичээлийн төрөл:нэгтгэсэн.
Цагийн тоо: 6 цаг.
Хичээлийн үргэлжлэх хугацаа: 45 минут.
Хичээлийн зорилго:сурагчдын сонгосон дүрслэлийн хэрэгслийг ашиглан А3 хуудсан дээрх зураас, толбо ашиглан гоёл чимэглэлийн натюрморт хийх.
Тоног төхөөрөмж:
Багшийн хувьд: өмнөх оюутнуудын бүтээл, сургалтын хэрэглэгдэхүүн, сургалтын хэрэглэгдэхүүн.
Оюутнуудад: А3 хуудас цаас, усан болон гуашийн будаг, багс, харандаа, баллуур, палитр.
Хичээлийн төлөвлөгөө:
1 хэсэг. 13 минут. Зохион байгуулалтын мөч, боловсролын материалын харилцаа холбоо.
Гоёл чимэглэлийн натюрморт дээр дараагийн ажилд шаардлагатай, боломжтой харааны болон мэдээллийн материалыг цуглуулахад чиглэсэн оюутнуудтай хамтарсан зорилго тавих. Хичээлийн сэдэв, зорилгыг сурагчдын оюун ухаанд тусга.
Чимэглэлийн газрын зураг, технологийн газрын зураг, гоёл чимэглэлийн техникээр ажилладаг зураачдын тухай танилцуулга, оюутнуудад зориулсан асуултуудыг ашиглах.
2-р хэсэг. 7 минут.
Чимэглэлийн натюрмортын өнгө сонгох.
3-р хэсэг. 20 минут.
Бие даасан ажил (гоёл чимэглэлийн натюрмортын ноорог, үндэс нь шугам ба толбо), А3 формат дээр гуашаар ажиллах.
4-р хэсэг 3 минут.
Дохио ашиглан үнэлгээ-рефлексийн үйл ажиллагаа: улаан - "5", цэнхэр - "4", ногоон - "3".
Гэрийн даалгавар. 2 минут.
А3 формат дээр гуашаар хийсэн гоёл чимэглэлийн натюрморт хийхэд "дулаан - хүйтэн", "харанхуй - цайвар" өнгөний шинж чанаруудын талаар дасгал хий.

Хичээлийн явц

Зохион байгуулах цаг: сурагчдын хичээлд бэлэн байгаа эсэх, шаардлагатай материал, тоног төхөөрөмж (А3 цаас, харандаа, баллуур, гуаш, сойз, палитр) байгаа эсэхийг шалгах.
Шинэ материалын тайлбар.
Бидний хичээлийн сэдэв бол зураас, толбо ашиглан гоёл чимэглэлийн натюрморт юм. Өнөөдөр бид "чимэглэл" гэсэн ойлголтыг санаж, алдартай зураачид натюрморт дахь гоёл чимэглэлийн стилизацийн асуудлыг хуулбарлах, танилцуулах жишээн дээр хэрхэн шийдсэнийг авч үзэх болно. Натюрморт дахь гоёл чимэглэлийн стилизацийн аргуудын талаар ярилцъя. Дараа нь та бидний хичээлийн сэдвийг нэгтгэх практик ажилтай болно. Бидний зорилго бол ажил дээрх өнгөний тэнцвэр, зохицол юм. Шинэ сэдвийн талаар ярихын өмнө та эхлээд ирээдүйн ажлынхаа ноорог зурах хэрэгтэй гэдгийг сануулъя. Ирээдүйн ажил болох өнгө, өнгө зурах шаардлагатай. Мэдээжийн хэрэг, стилизаци нь хэлбэр, хэмжээ, өнгөний харьцааг өөрчлөх хэд хэдэн уламжлалт техникийг ашиглан дүрсэлсэн объектуудын гоёл чимэглэлийн ерөнхий байдал гэдгийг та мэднэ. Гоёл чимэглэлийн натюрмортод хэв маягийг бий болгохын тулд бүх дүрслэгдсэн объектууд, бүх харааны хэрэгслүүдийн нэгэн адил нэг найруулгын зарчим, нэг санааг батлахын тулд ажиллах ёстой нэг төлөвлөгөөнд баригдсан байх ёстой. Стилизаци нь объектын тэмдэгтийг хэт хялбарчлах, багасгах замаар, эсвэл эсрэгээр маягтыг төвөгтэй болгож, дүрсийг гоёл чимэглэлийн элементүүдээр дүүргэж болно. Та наалдамхай хуванцар дүрс дээр натюрморт барьж болно, эсвэл динамик шугам, ялгаатай өнгөний хослол бүхий жижиглэсэн тэгш өнцөгт хэлбэрийг үндэс болгон авч болно. Натюрморт бүр ойлгомжтой, өөрийн гэсэн онцлогтой байх шаардлагатай.



Хэлбэрийг өөрчлөх арга (лонхны жишээг ашиглан). Хуулбаруудыг харуулах.
1. Дүрсийг дугуй эсвэл уртасгана.
2. Объект доторх болон объектын хоорондох харьцааны харьцааг өөрчлөх.
3. Та эд зүйлсийн тоог нэмэгдүүлэх, багасгах, нэмэлт объект, хөшиг оруулах боломжтой.
4. Өнгөт толбоны харьцаа.

Тиймээс давтан хэлье:
1. “Чимэглэл” гэж юу вэ?
2. “Объектыг загварчлах” хэллэгийг та хэрхэн ойлгож байна вэ?
3. Объектыг илэрхийлэх ямар аргууд байдаг вэ?
4. Өнгөний толбоны тэнцвэр нь юу гэсэн үг вэ?
Одоо "Уран бүтээлчдийн бүтээл дэх гоёл чимэглэлийн натюрморт" сэдэвт илтгэлийг харцгаая. Үзүүлэн харуулах.










Тиймээс, танилцуулгаас аль уран бүтээлчийг санаж байгаагаа баталгаажуулцгаая (зураачдын хуулбар бүхий картуудыг үзүүлэв).
Одоо та ирээдүйн ажилд зориулж тусдаа цаасан дээр өнгөний схем хийх хэрэгтэй.
Одоо би танд А3 формат дээр практик ажил хийхийг санал болгож байна. Амьдралаас гоёл чимэглэлийн хэв маягтай натюрмортын ноорог зурах шаардлагатай. Үүнийг бид өмнө нь ярилцсан алдартай зураачдын хэв маягаар хийж болно. Энэ нь найрлага дахь объектуудыг зөв зохион байгуулах шаардлагатай. Тэнцвэрт хүрэхийн тулд та онгоцыг хэсэг болгон хуваахыг ашиглаж болно. Өнгөний схем нь ялгаатай, нэмэлт өнгө, өнгөт өргөлтийг зөв хуваарилах.

Бие даасан ажил. 20 минут.










Үнэлгээ, эргэцүүлэн бодох үйл ажиллагаа. 3 минут.
Гэрийн даалгавар. 2 минут. Өөрөө өнгөний шинж чанар дээр дасгал хий.

Уран зохиол
1. Н.П. Бещастнов, В.Я. Кулаков болон бусад "Уран зураг" - М: Владос, 2003.
2. Алексеев С.О. "Өнгөний тухай" - М, 1974.
3. Ануфриев В.Г., Ануфриева Л.Г., Кисляковская Т.Н. болон бусад.“Зураг, уран зураг, мольбертийн найруулга, график дизайны үндэс”.
4. Беда Г.В. "Уран зураг" - М: Боловсрол, 1986.
5. Волков Н.Н. "Уран зураг дахь найруулга" - М: 1977.
6. Волков Н.Н. "Уран зургийн өнгө" - М: Искусство, 1985
7. Кузин В.С. “Дүрслэх урлаг”, 2-р анги – М: тоодог
8. Манин В.С. "Оросын уран зургийн шилдэг бүтээлүүд" - М: Цагаан хот, 2003.
9. Яшухин А.П. "Уран зураг" - М: Гэгээрэл, 1985 он.

Уран зургийн хичээлийн тойм

Хүүхдийн урлагийн 1-р сургуулийн багш

Сиразиева Сагида Фавзиевна

Байршил: Хүүхдийн урлагийн 1-р сургууль

Хичээлийн сэдэв: Чимэглэлийн натюрморт (монохром)

Гүйцэтгэх хугацаа - 8 цаг.

Хичээлийн зорилго:

    боловсролын: gouache ашиглах гоёл чимэглэлийн техниктэй танилцах; монохром будгийн боломжуудыг илүү гүнзгий судлах; gouache уран зураг дахь өнгө аясын тухай ойлголтыг хөгжүүлэх;

    хөгжиж буй: "натюрморт" жанрыг үргэлжлүүлэн судлах; монохром зургийн танилцуулга; ялгаатай өнгө аястай харилцааны сэтгэл хөдлөлийн нөлөө;

    хүмүүжлийн: бүх төрөл зүйлээр уран зураг зурах хайрыг төлөвшүүлэх; тууштай байдал, нарийвчлалыг төлөвшүүлэх; үндэсний гоёл чимэглэлийн урлагийн төрөлд дурлах.

Хичээлийн төрөл: шинэ материал сурах.

Хичээлийн материал: ¼ хуудас цаас, гуаш, харандаа TM, M, сойз, товчлуур, баллуур, усны сав, будаг холих палитр.

Хичээлийн хэрэгсэл:

    Гуравдугаар ангийн сурагчдын хийсэн ажлын жишээ бүхий үзүүлэнгийн хэрэгсэл.

    Харааны хэрэглүүр "Натюрмортыг монохром зураг зурах дараалал" (2 хүснэгт).

    "Өнгөт дугуй" харааны тусламж.

    "Өнгөний зохицол" харааны хэрэгсэл.

Хичээлийн төлөвлөгөө

    Зохион байгуулалтын хэсэг (5 мин.).

    Шинэ материалын тайлан (25 мин.).

    Бие даасан ажил (1 цаг 70 минут)

    Хичээлийн төгсгөл, гэрийн даалгавар (5 мин).

Хичээлийн үеэр

Сайн уу залуусаа! (Оюутнууд сайн уу гэж хэлдэг, би байгаа хүмүүсийг тэмдэглэж байна).

Бидний хичээлийн сэдэв бол gouache зураг, гэхдээ энгийн биш, харин монохром зураг юм. Уран зурагт өнгөний зохицол олон байдаг (хүснэгтийг харуулах). Үүний нэг төрөл нь монохром юм. Монохром гэж юу вэ? (Залуус асуултанд хариулдаг). Уран зургийн төрөл, хязгаарлагдмал өнгөтэй уран зураг. Моно- (нэг) эсвэл нэг өнгийн зураг. Нэг өнгөтэй байж бид зөвхөн зохиол төдийгүй натюрморт ч бүтээж чадна. Залуус аа, бага ангид монохром будгийн жишээ, ахлах ангид бид ямар үр дүнд хүрч байгааг хараарай. Өнөөдөр бид зөвхөн монохромтой танилцаад зогсохгүй гоёл чимэглэлийн техникийг ашиглан ажил хийж байна. Өнгөрсөн улиралд бид будах техникээр ажилласан. Будгийн техник нь гоёл чимэглэлийн техникээс юугаараа ялгаатай вэ? (цэвэр байдал, хэв маягийн танилцуулга, тухайлбал чимэглэл, зураач байдлаар - бид сойзны цохилтоор бичдэг). Бид gouache будгаар хэрхэн ажилладаг (харлах, цайруулах). Сонгосон нэг өнгийг аваад хар цагаан будгаар сунгана. Аяны суналт байгаа хүснэгтийг хараарай. Бид будгийг авч, палитр дээр гүн нүхэнд хийж, нэгэн төрлийн масс, зузаан биш, шингэн биш болтол нь холино, цаасан дээр түрхэхэд энэ нь харагдахгүй байх ёстой. Ажлын дарааллыг харааны хэрэгсэлд үзүүлэв. (Би палитр дээр хэрхэн холих, хэрхэн ажиллаж эхлэхийг харуулж байна). Залуус аа, бид ажлын 1-р үе шатыг арын дэвсгэрээр эхлүүлж, цагаан будгаар сунгаж, дараа нь саарал будгаар сунгах (ширээний онгоц, тавиур), хар будгаар сунгах (цайны аяга, тавиурын хэсэг). Хэрэв хүсвэл эхний бүртгэл дууссаны дараа бид гоёл чимэглэлтэй (арын дэвсгэр дээрх чимэглэл, ширээний хавтгай, тавиур, цайны аяганы хэсэг) ажиллаж эхэлдэг. Бид гоёл чимэглэлийг эхлээд энгийн харандаагаар, дараа нь харанхуй, цайвар, цайвар, харанхуй дээр gouache хийдэг. тодосгогчийг ашиглах.

Бие даасан ажил.

Хичээлийн төгсгөл. Бүтээлийн шинжилгээ. Гэрийн даалгавар: "Дулаан", "Хүйтэн" сэдвээр монохром зохиолын тойм зураг.

Хичээлийн арга зүйн хөгжил

уран зургийн сэдвээр

бэлтгэл ангид

2 дахь жилдээ суралцаж байна

сэдвээр "Натюрморт. Зурах

амьдралаас авсан натюрморт"

Гүйцэтгэсэн: Кукушкина Е.Н.

Багш аа

Хүүхдийн урлагийн сургуулийн хотын боловсролын байгууллага Ней

Кострома муж

2013 он

Хичээлийн сэдэв: "Натюрморт. Амьдралаас натюрморт зурах.

Зорилтот

Амьдралаас энгийн натюрморт бүтээ

Даалгаварууд:

Хөгжүүлэх: будагтай ажиллах арга техник, натюрморт дээр ажиллах дараалал зэргийг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:

Багшийн хувьд - бүрэн хэмжээний тохиргоо (цагаан хуудасны дэвсгэр дээрх натюрморт), "Натюрморт (алхам алхмаар ажил)" хүснэгт, хүнсний ногоо, жимс жимсгэний амьдралын тойм зураг (хүүхдийн ажил)

Харааны хүрээ:

Хичээлийн төлөвлөгөө

  1. Зохион байгуулах цаг
  2. Оршил яриа
  3. Даалгавар дээр ажиллаж буй оюутнууд
  4. Хичээлийн хураангуй

Хичээлийн үеэр:

  1. Зохион байгуулах цаг

Сурагчдын хичээлд бэлэн байдлыг шалгах. Хүүхдүүдийн хичээлд эерэг хандлага.

  1. Танилцуулга яриа.

Дүрслэх урлагийн төрлүүдийг санаарай. Дараа нь урлагийн нэг төрөл болох натюрмортыг авч үзэх болно.(Зургийг үзүүлэв)

Хэрэв та зураг дээр харвал

Ширээн дээрх гайхамшигт ваар,

Энэ нь гоёмсог цэцгийн баглаа агуулдаг

Цасан цагаан Chrysanthemums;

Маш олон аяга таваг байна,

Шилэн ба энгийн аль аль нь,

Магадгүй аяга эсвэл таваг

Алтадсан хүрээтэй.

Мөн энэ нь тохиолддог:

Тэнд тоглоом зурсан.

Дүгнэж хэлэхэд бид тавьсан

Боловсорч гүйцсэн тоор, чавга.

Мөн зураг дээр ч байж магадгүй

Бялуу байхаар зурсан.

Тэгээд зураг

Үүнийг натюрморт гэж нэрлэх болно.

Натюрморт - (Франц хэлнээс орчуулсан - үхсэн байгаль) - амьгүй биетүүдийн дүрс. Энэ үг нь дүрслэх урлагийн нарийн төвөгтэй, олон янзын төрөл, түүнчлэн гэр ахуйн хэрэгсэл, хөгжмийн зэмсэг, цэцэг, жимс жимсгэнэ, хүнсний ногоо, үхсэн ан амьтан болон бусад амьгүй зүйлийг уран сайхны аргаар хуулбарласан бие даасан бүтээлийг хэлдэг. Уран зурагт реализм хөгжсөнтэй холбоотойгоор натюрморт үүссэн бөгөөд зураачдын техник, танин мэдэхүйн чадавхи тэлэхийн хэрээр 17-р зуунд бие даасан төрөл гэж тодорхойлогддог.

Натюрморт нь янз бүрийн үүргийг гүйцэтгэдэг. Жишээлбэл:

Чимэглэлийн - байгалийн хэлбэр дүрсийн өнгөлөг байдал, нигүүлсэл, сүр жавхланг шингээж, зарим талаараа хэтрүүлж, хувиргаж, дотоод засал чимэглэлийг чимэглэдэг;

Сэдэвчилсэн - нэг сэдвээр нэгтгэсэн объектуудыг дүрсэлсэн (хүүхдийн - тоглоом, спорт - спортын шинж чанарууд гэх мэт).

Натюрморт нь янз бүрийн цаг үеийн хүмүүсийн амьдралын тухай ярьдаг; Амьгүй зүйлийг зурсан ч гэсэн та маш их зүйлийг илэрхийлж, хүмүүсийн амьдралын талаар ямар нэг зүйлийг хэлж чадна.

Энэ натюрмортыг хараад та юу хэлэх вэ? натюрморт (үржүүлэх үзүүлбэр).

Таавар:

Зургаан шаазан найз

Тэд ширээний бүтээлэг дээр дугуйлан зогсож,

Орой болмоор байна

Бидэнд цай уугаарай. (аяга)

Миний дүрэмт хувцас тод гэрэлтдэг

Ширээн дээр би командлагч байна.

Тэд аяга, цайны савыг мэддэг;

Би том дарга. (самовар)

Хоёр эгч: нэг том,

Семаль нь будаа хийхэд саад болдог.

За эгчээ

Цайг чангаар хутгана. (халбага)

Яг л нударга шиг,

Улаан баррель,

Та түүнд хүрнэ үү - энэ нь гөлгөр,

Хэрэв та хазах юм бол энэ нь чихэрлэг юм! (Алим)

Алтан толгой

Том, хүнд.

Алтан толгой

Тэр амрахаар хэвтэв.

Толгой нь хэвтэв

Зөвхөн хүзүү нь нимгэн. (Хулуу)

Хар байшингийн алтан шигшүүр дүүрэн байна. (Наранцэцэг)

Зуны улиралд цэцэрлэгт шинэ, ногоон,

Мөн өвлийн улиралд тэд торхонд шар, давстай байдаг.

Тааж байна, сайн байна

Бидний нэр хэн бэ? (өргөст хэмх)

Мөчир дээр бөмбөг өлгөөтэй байна,

Халуунаас болж цэнхэр болж хувирав. (Хар чавга)

Зураг, хуулбарыг үзээд асуултанд хариулцгаая.

Натюрморт гэж юу вэ?

Танд ямар натюрморт илүү их таалагддаг вэ, яагаад? Зургийн зохиогчдыг нэрлэ.

Тэдэнд ямар өнгө (дулаан эсвэл хүйтэн) давамгайлж байна вэ? Яагаад?

Нэг натюрмортын бүх объектыг юу нэгтгэдэг вэ? (Сэдэв, харьяалал)

Жимс жимсгэнэ дүрслэхдээ будгууд яагаад цайвар өнгөөр ​​ялгаатай байдаг вэ: зарим нь илүү хөнгөн, бусад нь бараан өнгөтэй байдаг вэ?

Уран зураачид хүнсний ногоо, жимс жимсгэний хэмжээг уран зургийн тэгш гадаргуу дээр хэрхэн дүрсэлдэг вэ? Яагаад нэг талдаа бүх жимс, эд зүйлс дээр цайвар зураасууд, нөгөө талд нь бараан өнгөтэй байдаг вэ? Энд нарны гэрэл ямар үүрэг гүйцэтгэдэг вэ? (Нарны гэрэл, объектыг гэрэлтүүлж, нэг талдаа гэрэл (энэ нь гэрэл), нөгөө талдаа харанхуй (сүүдэр) болгодог. Гэрэл сүүдэр нь объектын гурван хэмжээст дүрс, тэдгээрийн бодит байдлыг дамжуулахад тусалдаг.

Тусгал

Материалыг бататгахын тулд би "Натюрморт хийх" тоглоомыг санал болгож байна. Таны өмнө тавьж буй объектуудаас би натюрморт хийж, тэдэнд нэр өгөхийг санал болгож байна.(Хүчтэй, сул дорой хүүхдүүд хоёулаа оролцдог)

Биеийн тамирын минут

Тавиур дээр нэг сагс байсан, сул зогссон (сууж, гараа тойроод - сагсыг дуурай)

Тэр зуны турш уйдаж байсан байх (толгойгоо баруун, зүүн тийш хазайлгах)

Одоо намар ирж, навчис шар өнгөтэй болжээ (босож, модны мөчрүүдийг зур)

Ургац хураах цаг ирлээ. (сунгах, модноос жимс түүж байгаа дүр үзүүлэх)

Сагс аз жаргалтай байна (гараа урдаа дугуйлж, толгойгоо дохих)

Тэр гайхсан (гараа дэлгэв)

Цэцэрлэгт маш олон жимс байдаг! (хөлийнхөө хуруун дээр босч, гараараа том тойрог харуул)

  1. Даалгавар дээр ажиллаж буй оюутнууд

Амьдралаас авсан натюрморт.

Өнөөдөр бидэнд хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ натюрморт бий. Энэ сэдэв нь "амттай" бөгөөд зурахад маш таатай байдаг. Жимс, хүнсний ногоо бүр үндсэн хэлбэр, өнгө нь харагдах ёстой. Тэд өөр өөр жимс, хүнсний ногооны хувьд адилхан байж болох ч тэдгээр нь өөрийн гэсэн өнгө, нарийн ширийн зүйлтэй байдаг.

Дараалалажил гүйцэтгэх:

  1. Асаалттай бэлтгэлЭнэ үе шатанд харандаа ашиглан бүх объектын контурыг маш хөнгөн шугамаар зур. Баллуур засахгүйгээр зурахыг зөвлөж байна, ямар ч тохиолдолд үүнийг буруугаар ашиглахгүй, учир нь... Баллуур устгасан цаасны бүтэц нь бараан болж, өнгө нь бүдгэрдэг. Ижил нимгэн шугамуудыг ашиглан бид бүх натюрморт болон хүрээлэн буй орчны гэрэлтүүлэг, сүүдрийн хил хязгаарыг тэмдэглэдэг.
  1. Эхний шатанд Натюрмортын ерөнхий өнгөт шинж чанар бүхий будгаар ажиллаж эхэлцгээе, үүний тулд бид бага ханасан хольц бэлтгэх болно - өнгөт схемийг бид зургийн бүх хэсэгт тунгалаг давхаргад түрхэж, тодруулсан хэсгийг оруулаагүй болно.
  2. Уран зургийн хоёр дахь шатанд бүх объектын гурван хэмжээст хэлбэрийг загварчилж, гэрэлтүүлгийг нь дамжуулдаг. Тусдаа зураасыг ашиглан бид гэрэлтүүлсэн талуудын өнгөний ханалтыг сайжруулдаг. Сүүдрийн өнгө нь хатуу бөгөөд хүрээлэн буй орчны нөлөөнд автдаг. Тэдгээр нь ил тод, гэхдээ бараан будгаар хучигдсан байдаг. Сүүдрийг дүрслэхийн тулд зурсан зураас бүрийг бусад объектын зэргэлдээх гадаргуугийн өнгө, бусад сүүдэрүүдийн өнгө, ханасан байдал, цайвар байдлын хувьд авч үзэх ёстой.
  1. Гурав дахь шатанд Бид эзэлхүүний хэлбэр, орон зайг илүү нарийн өнгөт сүүдэртэй загварчлах хэвээр байна. Бид цаасан дээр байрлуулсан зураас бүрийг натюрморттой харьцуулж, нүдээ эхлээд зураг руу, дараа нь байгаль руу ээлжлэн шилжүүлдэг. Энэ нь байгальд байгаа өнгөний харьцааг дамжуулж байгаа эсэхийг харах боломжийг танд олгоно. Гэрэл, хагас сүүдэр, сүүдэрт өнгөт сүүдрийг дүрслэх нь аажмаар хэлбэрийн нарийн загварчлал, орон зай, гэрэлтүүлгийг дүрслэн харуулахад хүргэдэг.
  1. Сүүлийн шатанд Бид бүх өнгийг ерөнхийд нь нэгтгэж, шаардлагатай бол зарим хэсгийг илүү ханасан өнгөөр ​​тодруулж, ерөнхий өнгөний схемээс гарсан хэт тод хэсгийг унтраадаг. Зураг дууссан.

IV. Хичээлийн хураангуй

Дууссан ажлыг харж, дүн шинжилгээ хийх. Байгалийн объектын шинж чанарыг илэрхийлэх өнгөний гайхалтай хослолыг анхаарч үзээрэй.

Нийтлэг алдааны дүн шинжилгээ.

Ажлын байрыг цэвэрлэх.

Лавлагаа:

  • Б.М.Неменский "Дүрслэх урлаг, урлагийн бүтээл" 1-4-р анги Москва "Гэгээрэл" 2008 он.
  • Е.Рожкова “Бага сургуульд дүрслэх урлаг” Москва “Гэгээрэл” 1980 он

Хичээлийн бие даасан дүн шинжилгээ

бэлтгэл ангид (сургалтын 2-р жил)

"Натюрморт. Амьдралаас хоёр хүний ​​натюрморт зурж байна

зүйлс"

Зорилго, даалгавар:

Боловсрол: оюутнуудыг урлагийн түүхэн дэх юмсын ертөнцийг дүрслэх олон янзын хэлбэрүүдтэй танилцуулах, натюрморт төрөл, уран зураг, график, уран баримал дахь натюрмортын онцлог шинж чанаруудын талаархи мэдлэгийг өргөжүүлэх, хэрхэн хийхийг заах. янз бүрийн объектуудыг дүрслэх.

Хөгжүүлэх: будагтай ажиллах арга техникийг хөгжүүлэх.

Боловсрол: гоо зүйн мэдрэмжийг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:

Багшийн хувьд - бүрэн хэмжээний тохиргоо (хоёр объектын натюрморт), "Натюрморт (алхам алхмаар ажил)" хүснэгт, хүнсний ногоо, жимс жимсгэний амьдралын тойм зураг (хүүхдийн ажил)

Оюутнуудад - усан будаг, гуаш, цаас, сойз, график материал

Харааны хүрээ:

И.Машков “Саусан дээрх жимс”, А.Лентулов “Натюрморт”, В.Ван Гог “Наранцэцэг”, К.Коровин “Натюрморт. Цэцэг, жимс."

Хөтөлбөрийн дагуу энэ сэдвийг амьдралаас авсан зургийн хэсэгт оруулсан болно. "Натюрморт. Амьдралаас хүнсний ногоо, жимсний натюрморт зурах нь 2 цаг зарцуулдаг.

Энэ хичээлийн гол зорилго нь оюутнуудад натюрмортын тухай мэдлэг олгох; натюрморт дахь объектуудыг график болон зургийн аргаар хэрхэн дүрслэхийг заах. Хичээл нь зохион байгуулалтын үе, онолын шинэ материалыг танилцуулах, судалсан материалыг нэгтгэх, хүүхдийн бие даасан ажил зэргээс бүрдэнэ.

Би хичээлдээ цаг тухайд нь бэлдэж, хичээлийн явцад шаардлагатай бүх харааны материалыг бэлтгэсэн. Агуулга, сэдэвчилсэн чиглэл, технологи нь тухайн ангийн хөгжлийн түвшинд бүрэн нийцэж байв.

Хичээл хийх цагаа оновчтой ашигласан. Хичээл нь зохион байгуулалтын мөчөөс эхэлсэн бөгөөд энэ нь оюутнуудын хичээлд ажиллах сэтгэлээр эхэлсэн.

Шинэ материалын танилцуулга - энэ төрлийн хичээлийн гол хэсэг нь тайлбарын арга, хуулбарыг үзүүлэх элементүүдтэй түүх ашиглан явагддаг. Хичээлийн энэ үе шатанд би сурагчдад "натрит" гэсэн ойлголтыг тайлбарлаж, натюрмортын төрлүүдийг танилцуулсан. Боловсролын үйл явцын үр ашгийг нэмэгдүүлэх, энэ насны хүүхдүүд хичээлд сонирхолгүй байхын тулд би харилцан ярианд оньсого ашигласан.

Би шинэ материалыг "Натюрморт бүтээх" тоглоомын хэлбэрээр нэгтгэв. Энэ ажилд хүчтэй, сул дорой хүүхдүүд хоёулаа оролцсон. Энэ үе шатанд оюутнуудын онолын материалыг танилцуулах явцад олж авсан мэдлэг маш тодорхой харагдаж байв.

Бие даан ажиллахын өмнө хүүхдийн эрүүл мэндийг хамгаалахын тулд биеийн тамирын хичээл хийсэн.

Хичээлийн бие даасан ажлын үе шатанд би хүүхдүүдэд натюрморт дээр ажиллах дарааллыг тайлбарлав.

Бие даасан ажлын явцад багш нь оюутнуудад хувь хүний ​​чадвар дээр тулгуурлан тус тусад нь тусалсан. Бие даасан ажлыг гүйцэтгэхэд илүү нийцтэй байхын тулд "Өнгөт амьтдыг гүйцэтгэх дараалал" боловсролын хүснэгтийг ашигласан.

Хичээлийн төгсгөлд би оюутнуудын бүтээлийн үзэсгэлэн гаргаж, ажилд дүн шинжилгээ хийсэн: юу ажилласан, юу нь болохгүй байсан бэ? Оюутнууд энэ сэдвийг хэрхэн ойлгож байгааг би тодорхой харж чадсан. Оюутны үнэлгээ.

Сонгосон ажлын хэлбэрүүд нь санамсаргүй биш бөгөөд энэ насны хүүхдүүдэд сонирхолтой бөгөөд тэдний сонирхлыг татдаг. Оюутнуудын зорилгын талаарх ойлголт бүрэн биелсэн гэдэгт би итгэж байна.