Любовь Галицкая
"Намрын мод" хоёрдугаар бүлгийн хөвөн арчдасаар зурах хичээлийн хураангуй.

Зорилтот:

Хүүхдүүдэд заа технологи ашиглан зурах"Хөвөн арчдасаар зурах" навч мод;

Анхааралтай зааж, загварыг харж, дагаж мөрдөх;

Өнгөний талаархи мэдлэгийг бэхжүүлэх (Улаан шар) ;

Гарсан үр дүндээ сэтгэл хангалуун байж сур.

Урьдчилсан ажил:

Навч унахыг харах, алхах, навч харах.

-тэй тоглоомууд намархөгжмийн дагалдан навчис.

D/i "Юунаас модны навч"

Материал: баррель дүрс бүхий А-4 форматтай цэнхэр өнгийн цаас мод, шар, улаан, гуаш, хөвөн нахиа, хүүхэлдэй, шидэт хайрцаг, хувин, Намрын навч, хоолой, аудио бичлэг.

Харагдац: дүрслэл намармөн МХТ-ийг ашиглан орхидог.

GCD шилжих:

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Залуус аа, энэ бол жилийн гайхалтай цаг юм. намар. Намаржилийн маш сайхан өгөөмөр цаг. Тэгээд мэдээж, намар бол навчис уналт! (зураг харна уу)Салхинд урагдсан шар, улаан, улбар шар, тэр ч байтугай ногоон навчнууд газарт унаж, гоёмсог, жигд эргэлддэг. Тэгээд бид хамт алхах үед намарТэд бидний хөл дор цэцэрлэгт хүрээлэнгийн навчис руу шуугиж байна!

(Хүүхдүүд шүлэг уншдаг)

Намрын эрдэнэ

Шар зоос салбараас унана.

Хөл доор бүхэл бүтэн эрдэнэ бий!

Энэ алтан намар

Навчийг тоолгүй өгдөг.

Алтан навч өгдөг

Танд болон бидэнд

Мөн хүн бүрт.

I. Пивоварова

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, одоо бид тоглоом тоглох болно.

Тоглоом "1, 2, 3 навч ав!" (Хүүхдүүд хөгжим тоглодог)

Зорилтот: хүүхдүүдэд өнгийг ялгаж сургах (шар улаан); харааны анхаарлыг хөгжүүлэх.

Тоглоомын явц: багш "навч унадаг"мөн хүүхдүүдийг навчийг хувингаар цуглуулахыг урьж байна. Хүүхдүүд хоёр хуваагдана багууд: хөвгүүдийн баг, охидын баг. Хөвгүүд шар навч, охид улаан навчийг цуглуулдаг. Өнгөний навчийг хамгийн хурдан цуглуулсан баг ялах болно.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна уу залуусаа! Катя хүүхэлдэй бидэн дээр шидэт хайрцагтай ирэв. Тэр мод зурсан, гэхдээ тэд маш олон байгаа тул түүнд цаг зав гардаггүй байв навч зурах. Бид түүнд туслах нь гарцаагүй.

(Навчтай дээжийг харж байна.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, навчнууд ямар өнгөтэй болохыг хэн мэдэх вэ? (хүүхдийн хариулт)Тэд ямар үзэсгэлэнтэй болохыг хараарай. Өнөөдөр чи бид хоёр шидтэн болно сойзоор будна, А хөвөн арчдас. Би та бүхэнд манай хүүхэлдэй Катя байгаа цаасыг өгөх болно зурсанзүгээр л их бие, мөчрүүд мод. Үүнд юу дутагдаж байна вэ? мод? (хүүхдийн хариулт). Зөв! Дутмаг Намрын навч. Тэгээд бид түүнд туслах болно модон дээр намрын тод навч зур. Бид яаж хийхийг анхааралтай ажигла намрын навч зурах. Хөвөн арчдасБи үүнийг будганд дүрж, мөчрүүдэд түрхэнэ мод. Тэгээд би үүнийг арилгадаг - энэ нь навч болж хувирав. Нэг хөвөн арчдасаар бид шаргал өнгөтэй болно, нөгөө нь улаан навчтай.

Хажууд нь будаг нь зогсож байгаа юм шиг хамт бэлтгэл хийцгээе бид:

Дүрэх будаг дахь хөвөн арчдас, цаасан дээр хэрэглэнэ. Дахин оролдоод үзье (2 дахь удаагаа)будганд дүрээд түрхэнэ.

Биеийн тамирын минут "Бидний нүүрэнд салхи үлээж байна."

Бидний нүүрэн дээр салхи үлээж байна.

Ачаалагдсан мод.

Салхи намуухан, нам гүм, нам гүм.

Мод улам өндөр болж байна, өндөр, өндөр.

(Гараа даллаж, гараа дээш, савлаж, тонгойж, гараа дээшлүүл.)

Хүүхдүүд сууна хөгжимд зурах

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөөлөн дүрнэ хөвөн арчдасбудгаар будаж, манайд түрхэнэ мод. Болгоомжтой байгаарай, илүү их будаг аваарай, ингэснээр бидний намарнавчнууд нь тод, өнгөлөг байв. Одоо та үүнийг авсан намрын мод.

Залуус аа, хэн надад ямар өнгийн будгийг хэлж чадах вэ? (шар, улаан)Сайн хийлээ!

(Би хүүхдүүдэд тусалдаг.)

Өө, ямар үзэсгэлэнтэй юм бэ Бид мод авсан! Үүнийг биширцгээе!

Хурууны гимнастик « Намрын навч» .

Нэг хоёр гурав дөрөв тав

(Эрхий хуруунаас эхлээд хуруугаа нугалах)

Бид навч цуглуулах болно.

Хусан навч,

Rowan навч,

улиас навч,

Улиас навч,

Бид царс модны навч цуглуулна,

(Нуураа зангидаж, тайл.

Эрхий хуруунаас эхлээд хуруугаа нугална.)

Ээждээ Бид намрын цэцгийн баглаа авах болно("Алхах"ширээн дээр.)

Амьсгалын дасгалууд "Навчны уналт". (Хөгжмийн дагалдах хамт)

Зорилтот: гөлгөр чөлөөтэй амьсгалыг заах; уруулын булчинг идэвхжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: нимгэн хоёр талт өнгөт цааснаас зүссэн навчийг утсаар холбоно саваа.

Хөдлөх: Багш хүүхэд бүрт өгдөг саваатүүнтэй холбоотой намарнавч, навч дээр үлээхийг санал болгож байна. Навчнууд эргэлдэж эхэлдэг.

Энэ тохиолдолд амаар амьсгалах ажлыг зөв хийх, мөн хүүхдийг хэт ядрахгүй байх шаардлагатай.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна уу залуусаа, та сайн ажилласан! Катя хүүхэлдэйд тусалсан намрын мод зурах! Эдгээр нь бидний авсан зургууд юм! Одоо бидэн дээр ирсэн Катя хүүхэлдэйд баярлалаа гэж хэлье, түүнтэй баяртай гэж хэлье. Баяртай!

Сэдвийн талаархи нийтлэлүүд:

Би Галина Крецүгийн "Өвөл" хичээлийн тэмдэглэлийг уншсан (2014 оны 12-р сар, уламжлалт бус давс будгийн техник ашиглан ажил хийж байна. Миний хувьд тэмдэглэл, фото сурвалжлага.

"Намрын мод" нэгдүгээр бага бүлгийн хурууны зургийн хичээлийн хураангуй."Намрын мод" нэгдүгээр бага бүлгийн хурууны зургийн хичээлийн тойм Зорилго: - хүүхдүүдэд "Хурууны зураг" техникийг ашиглан зурахыг заах.

Хөвөн арчдасаар зураг зурах, "Рованушка" гадаад ертөнцтэй танилцах ахлах бүлгийн GCDАхлах бүлгийн урлаг, гоо зүйн хөгжлийн талаархи боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй. Г. В. Григорьева боловсруулж, удирдан явуулсан.

Хүүхдийг зурж сургахын тулд тухайн насны онцлогт тохирсон программ хангамжийн заах аргын хамт хэрэглэх нь маш хэрэгтэй.

"Шидэт мод" уламжлалт бус техникээр зурах хичээлийн хураангуй (ахлах бүлэг)Уламжлалт бус зургийн техник (ахлах бүлэг) Сэдэв: “Шидэт мод” Зорилго: Төрөл бүрийн уламжлалт бус аргуудын сонирхлыг хөгжүүлэх.

Ямар ч насны хүүхдүүд уламжлалт бус зургийн техникт дуртай. Хичээлүүд тайван, хөгжилтэй орчинд явагддаг, эхлээд хүүхдүүд.

2-3 насны хүүхдүүдэд зориулсан хөвөн арчдастай зурах хичээлийн хураангуй "Руан баглаа"Зорилго 1. Хүүхдүүдэд нэг баглаа жимс зурахыг заах, хөвөн арчдас (уламжлалт бус зураг) бүхий жимс зурах.2. Хүүхдийн сонирхлыг төлөвшүүлэх.

"Цас орж байна" хөвөн арчдасаар зурах хичээлийн хураангуйСэдэв: "Цас орж байна." Эрүүл мэндийг хэмнэх технологийг ашиглах. Хурууны гимнастик, биеийн тамирын дасгал. Сэдэв (анхаарал): боловсролын.

Цэцэрлэгийн хоёрдугаар бүлгийн "Цагаан нар" сэдвээр зургийн хичээл (уламжлалт бус зургийн техник). Зорилго: мэдлэгээ нэгтгэх.

2-р бага бүлгийн хичээл (уламжлалт бус зургийн техник) "Миний дуртай зулзага"Хичээл: "Миний дуртай зулзага" Зорилтууд: Хүүхдүүдийг контурын дагуу хатуу сойзоор нудрах аргыг ашиглан зурахыг үргэлжлүүлэн зааж, зурах чадварыг бэхжүүлэх.

Зургийн сан:

"Намрын мод" (хурууны зураг) уламжлалт бус зургийн техникийг ашиглан цэцэрлэгийн нэгдүгээр бүлгийн хүүхдүүдтэй хийсэн хичээлийн хураангуй.

Зохиогч: Ахсенова Елена Алексеевна, Ульяновск мужийн Цилнинский дүүргийн "Үлгэр" MBDOU CRR цэцэрлэгийн багш. Большой Нагаткино.
Энэ материал нь цэцэрлэгийн багш нарт хэрэг болно.
Зорилтот:Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн урлагийн болон бүтээлч чадварыг уламжлалт бус зургийн аргыг ашиглан хөгжүүлэх.
Даалгаварууд:
- Намрын навчийг зурах сонирхлыг бий болгох;
- Үгийн сангаа өргөжүүлэх;
- Зурах сонирхлыг хөгжүүлэх.
Материал: намрын зураг, модны их бие, мөчрийг дүрсэлсэн цомгийн хуудас, нойтон салфетка, улаан, шар өнгийн хурууны будаг.

Хичээлийн явц:

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, намрын гайхалтай улирал хаяанд ирлээ. Намар бол жилийн маш үзэсгэлэнтэй, өгөөмөр цаг юм. Намрын улиралд навч шар, улаан, улбар шар, тэр ч байтугай ногоон болж хувирдаг (намрын тухай зургийг хар). Салхинд хийссэн урагдсан навчнууд газарт унаж, гоёмсог, жигд эргэлддэг. Үүнийг навч унах гэж нэрлэдэг. Бид цэцэрлэгт хүрээлэнд намрын навчис дээр алхах үед тэд бидний хөл дор чимээ шуугиантай байдаг!
Биеийн тамирын боловсрол:"Намрын навч" (Хүүхдүүд шүлгийг зохих хөдөлгөөнөөр дагалддаг.)
Бид намрын навчис.
Тэд мөчир дээр сууж,
Салхи үлээж, тэд нисэв.
Тэд нисч, нисч, газар дээр буув.
Салхи дахин ирж, бүх навчийг өргөж,
Тэр тэднийг эргүүлж, мушгиад газарт буулгав.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, олон тооны навчис газарт унах цагийг юу гэж нэрлэдэг вэ?

Хүүхдүүд:навч унах
Сурган хүмүүжүүлэгч:Хүүхдүүд ээ, надад хэлээч, бүх мод ижил навчтай юу?
Хүүхдүүд:Бүх мод өөр өөр навчтай байдаг
Сурган хүмүүжүүлэгч:Сайн байна залуусаа!
"Намрын навч" хурууны гимнастик:
Нэг хоёр гурав дөрөв тав,
(Эрхий хуруунаас эхлээд хуруугаа нэг нэгээр нь нугалах)
Навч цуглуулцгаая
(нударгаа зангидан, тайлах)
Хусан навч,
Rowan навч,
улиас навч,
Улиас навч,
Бид царс модны навчийг цуглуулах болно.
Шар, улаан өнгийн цаасаар хийсэн навчны үзлэг.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, навчнууд ямар өнгөтэй болохыг хэн мэдэх вэ? (хүүхдийн хариулт) Тэд ямар үзэсгэлэнтэй болохыг хараарай. Өнөөдөр та бид хоёр шидтэн болно, бид сойзоор биш, харин хуруугаараа зурах болно. Би та бүхэнд зөвхөн модны их бие, мөчрийг зурсан цаас өгөх болно. Энэ модонд юу дутагдаж байна вэ? (хүүхдийн хариулт). Зөв! Намрын навчис хангалттай байдаггүй. Мөн бид мод дээр намрын тод навчийг зурах болно. Намрын навчийг хэрхэн зурахыг анхааралтай ажигла. Будагт хуруугаа дүрээд модны мөчир дээр түрхэнэ. Тэгээд би үүнийг арилгадаг - энэ нь навч болж хувирав. Хараач, хуруу чинь бохирдсон байна, та яах ёстой вэ?
Тийм ээ, нойтон алчуураар арчих нь сайн.
Будаг бидний хажууд зогсож байгаа юм шиг тантай хамт бэлтгэл хийцгээе.
Хуруугаа будганд дүрээд цаасан дээр түрхээрэй. Дахин оролдоод үзье (2 дахь удаагаа), будганд дүрээд түрхээрэй.
Хуруугаа будганд болгоомжтой дүрээд манай модонд түрхээрэй. Болгоомжтой байгаарай, намрын навчнууд тод, өнгөлөг байхын тулд илүү их будаг нэмнэ. Одоо би намрын модтой болсон.
Залуус аа, хэн надад ямар өнгийн будгийг хэлж чадах вэ? (шар, улаан).
(Би хүүхдүүдэд тусалдаг.)
Өө, бид ямар сайхан модтой вэ! Үүнийг биширцгээе!
Сурган хүмүүжүүлэгч: Намрын навчис хэрхэн чимээ шуугиантай байдаг вэ? (Хүүхдүүд дууг дуурайдаг: “ш-ш-ш”. Үе мөчний гимнастик.)
Сурган хүмүүжүүлэгч:Навчтай тоглоцгооё.
-Алган дээрээ навч тавиад үлээхийг оролд. (Залуус 2-3 удаа "Навчаа үлээх" амьсгалын дасгал хийдэг)

Хичээлийн практик хэсэг

Намрын модоор зураг зурах
Модны их бие, мөчрүүдийн зураг бүхий цомгийн хуудас


Нойтон салфетка, улаан, шар өнгийн хурууны будаг


Навчийг хуруугаараа зурах үзүүлбэр


Улаан, шар өнгийн цаасан навч


Хүүхдийн зураг

Урлагийн эмчилгээний элементүүдтэй залруулах хичээлийн тойм

“Уламжлалт бус зургийн техник.

"Намрын мод" хөвөн арчдасаар зурах

Огноо: _____________________

Сэдэв: Уламжлалт бус зургийн техник. "Намрын мод" хөвөн арчдасаар зурах

Анги: 1

Үйл ажиллагааны төрөл : ангисурч байнашинэ материал

Зорилтот: танилцуулна оюутнууд уламжлалт бус зургийн техникээр - зурах хөвөн арчдас .

Даалгаварууд:

Боловсролын:

    Мэдлэгээ нэгтгэхоюутнуудулирлын тухай

    Танилцуулахоюутнуудуламжлалт бус аргаар зурах техникээр - хөвөн арчдас

    Хүүхдийн сэтгэл хөдлөлийн хүрээг баяжуулах

Боловсролын:

    Байгаль дэлхийгээ хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх, бүтээхоюутнуудбаяр хөөртэй байдал

    Байгалийн гоо үзэсгэлэн, олон янзын өнгө төрхийг харж сур

Залруулах, хөгжүүлэх:

    Төсөөлөл, сэтгэлгээ, өнгө, найрлагын мэдрэмжийг хөгжүүлэх

    Нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх

Сургалтын аргууд: аман, нөхөн үржихүйн, хэсэгчлэн хайх..

Материал ба тоног төхөөрөмж: А-4 хуудас цаас(ажлын хоосон), гуаш,усан будаг,хөвөн арчдас дүрслэлнамармод,ажлын дээж,байгалийн дуу чимээг бүртгэх.

Бүх нийтийн сургалтын үйл ажиллагааг бүрдүүлэх:

UUD мета субьект:

Хувийн:

    Cүндсэн үнэт зүйлсийг хүлээн зөвшөөрч, хүлээн зөвшөөрөх"Эх орон", "байгаль"

Зохицуулалт:

    ХАМТажлын байраа өөрөө зохион байгуул

    ТУХАЙдаалгаврын гүйцэтгэлийн төлөвлөгөөг тодорхойлох

    БАажилд ашиглахуламжлалт бусхэрэгсэл

Танин мэдэхүйн:

    ТУХАЙэнэ хэсгийг судалсны үндсэн дээр бий болох ур чадварыг тодорхойлох

UUD сэдэв:

    З-тай уулзахзурах уламжлалт бус аргууд

    Улирлыг давтах, өнгө засах

Ганцаарчилсан ажил:

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

ЯВЦ АНГИ

    Зохион байгуулах цаг

Ширээн дээр суугаад хичээлдээ бэлдэж, хичээл эхэлснийг зарлаж байна.

    Хичээлийн сэдвийг зарлах. Шинэ материал сурах

Залуус аа, энэ бол жилийн гайхалтай цаг юм -намар. Намар- жилийн маш үзэсгэлэнтэй, өгөөмөр цаг. Тэгээд мэдээж,намар байнанавч унах! (зураглалыг судлах) Шар, улаан, улбар шар, хэвээр ногоон навчнууд нь салхинд урагдаж, газарт унаж, гоёмсог, жигд эргэлддэг. Тэгээд бид хамт алхах үеднамарТэд бидний хөл дор цэцэрлэгт хүрээлэнгийн навчис руу шуугина.

    "Сүүдрийг олох" дидактик тоглоом

Намрын ой, цэцэрлэгт хүрээлэнд олон янзын мод байдаг. Залуус аа, та эдгээр модны навчинд тохирох сүүдрийг олох хэрэгтэй. (Хавсралт 1)

IV . Хурууны гимнастик « Намрын навч »

Нэг хоёр гурав дөрөв тав

(Эрхий хуруунаас эхлээд хуруугаа нугалах)

Бид навч цуглуулах болно.

Хусан навч,

Rowan навч,

улиас навч,

Улиас навч,

Бид царс модны навч цуглуулна,

(Нуураа зангидаж, тайл.

Эрхий хуруунаас эхлээд хуруугаа нугална.)

ЭэждээБид намрын цэцгийн баглаа авах болно( "Алхах" ширээн дээр.)

В .Практик ажил

Өнөөдөр та бид хоёр шидтэн болно, гэхдээ бид сойзоор биш, харин хөвөн арчдасаар будна. Би та бүхэнд зөвхөн модны их бие, мөчрийг дүрсэлсэн цаасыг өгөх болно. Энэ модонд юу дутагдаж байна вэ? (хүүхдийн хариулт). Зөв! Намрын навчис хангалттай байдаггүй. Бас бидМодон дээр намрын эдгээр тод навчийг зурцгаая.

Хөвөн арчдасаар зурах арга техникт суралцах.

Намрын навчийг хэрхэн будахыг анхааралтай ажигла: Би хөвөн арчдасыг будганд дүрж, модны мөчир дээр түрхэв. Тэгээд би үүнийг арилгадаг - энэ нь навч болж хувирав. Бид нэг хөвөн арчдасаар шар навч, нөгөөгөөр улаан навч зурна.

Будаг бидний хажууд зогсож байгаа юм шиг тантай хамт бэлтгэл хийцгээе.

Хөвөн арчдасыг будаг руу дүрж, цаасан дээр түрхээрэй. Дахин оролдоод үзье (2 дахь удаагаа), будганд дүрээд түрхээрэй.

Ажлыг дуусгах.

Хөвөн арчдасыг будаг руу болгоомжтой дүрж, манай модонд түрхээрэй. Болгоомжтой байгаарай, манай намрын навчнууд тод, өнгөлөг байхын тулд илүү их будаг нэмнэ үү. Одоо та намрын модтой болсон.

Залуус аа, бид намрын модны навчийг ямар өнгийн будгаар будаж байсныг хэлэх хүн байна уу?(шар, улаан)

VI . Биеийн тамирын минут

Бид- намрын навчис, (толгойн дээгүүр гараа гөлгөр савлах.)
Бид салбарууд дээр сууж байна.
Салхи үлээж, тэд нисэв. (Гараа хажуу тийшээ.)
Бид нисч байсан, бид нисч байсан
Тэгээд тэд газар дээр чимээгүйхэн суув. (Суух.)
Салхи дахин ирэв
Тэгээд тэр бүх навчийг түүв. (Гараа толгой дээрээ зөөлөн эргэлдүүл.)
Эргэж, нисэв
Тэгээд тэд дахин газар суув. (Суух.)

VII . Ажлын гүйцэтгэлийн дүн шинжилгээ. Хичээлийг дүгнэж байна

    ЯагаадТаТа өнөөдөр хичээл дээр сурсан уу?

    Бид модны навчийг зурахдаа юу ашигласан бэ?

    Намрын модны навчнууд ямар өнгөтэй вэ?


Урлагийн эмчилгээний элементүүдтэй залруулах хичээлийн тойм

“Уламжлалт бус зургийн техник.

"Намрын мод" хөвөн арчдасаар зурах

Огноо: _____________________

Сэдэв: Уламжлалт бус зургийн техник. "Намрын мод" хөвөн арчдасаар зурах

Анги: 1

Үйл ажиллагааны төрөл : ангисурч байнашинэ материал

Зорилтот: танилцуулна оюутнууд уламжлалт бус зургийн техникээр - зурах хөвөн арчдас .

Даалгаварууд:

Боловсролын:

    Мэдлэгээ нэгтгэхоюутнуудулирлын тухай

    Танилцуулахоюутнуудуламжлалт бус аргаар зурах техникээр - хөвөн арчдас

    Хүүхдийн сэтгэл хөдлөлийн хүрээг баяжуулах

Боловсролын:

    Байгаль дэлхийгээ хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх, бүтээхоюутнуудбаяр хөөртэй байдал

    Байгалийн гоо үзэсгэлэн, олон янзын өнгө төрхийг харж сур

Залруулах, хөгжүүлэх:

    Төсөөлөл, сэтгэлгээ, өнгө, найрлагын мэдрэмжийг хөгжүүлэх

    Нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх

Сургалтын аргууд: аман, нөхөн үржихүйн, хэсэгчлэн хайх..

Материал ба тоног төхөөрөмж: А-4 хуудас цаас(ажлын хоосон), гуаш,усан будаг,хөвөн арчдас дүрслэлнамармод,ажлын дээж,байгалийн дуу чимээг бүртгэх.

Бүх нийтийн сургалтын үйл ажиллагааг бүрдүүлэх:

UUD мета субьект:

Хувийн:

    Cүндсэн үнэт зүйлсийг хүлээн зөвшөөрч, хүлээн зөвшөөрөх"Эх орон", "байгаль"

Зохицуулалт:

    ХАМТажлын байраа өөрөө зохион байгуул

    ТУХАЙдаалгаврын гүйцэтгэлийн төлөвлөгөөг тодорхойлох

    БАажилд ашиглахуламжлалт бусхэрэгсэл

Танин мэдэхүйн:

    ТУХАЙэнэ хэсгийг судалсны үндсэн дээр бий болох ур чадварыг тодорхойлох

UUD сэдэв:

    З-тай уулзахзурах уламжлалт бус аргууд

    Улирлыг давтах, өнгө засах

Ганцаарчилсан ажил:

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

ЯВЦ АНГИ

    Зохион байгуулах цаг

Ширээн дээр суугаад хичээлдээ бэлдэж, хичээл эхэлснийг зарлаж байна.

    Хичээлийн сэдвийг зарлах. Шинэ материал сурах

Залуус аа, энэ бол жилийн гайхалтай цаг юм -намар. Намар- жилийн маш үзэсгэлэнтэй, өгөөмөр цаг. Тэгээд мэдээж,намар байнанавч унах! (зураглалыг судлах) Шар, улаан, улбар шар, хэвээр ногоон навчнууд нь салхинд урагдаж, газарт унаж, гоёмсог, жигд эргэлддэг. Тэгээд бид хамт алхах үеднамарТэд бидний хөл дор цэцэрлэгт хүрээлэнгийн навчис руу шуугина.

    "Сүүдрийг олох" дидактик тоглоом

Намрын ой, цэцэрлэгт хүрээлэнд олон янзын мод байдаг. Залуус аа, та эдгээр модны навчинд тохирох сүүдрийг олох хэрэгтэй. (Хавсралт 1)

IV . Хурууны гимнастик « Намрын навч »

Нэг хоёр гурав дөрөв тав

(Эрхий хуруунаас эхлээд хуруугаа нугалах)

Бид навч цуглуулах болно.

Хусан навч,

Rowan навч,

улиас навч,

Улиас навч,

Бид царс модны навч цуглуулна,

(Нуураа зангидаж, тайл.

Эрхий хуруунаас эхлээд хуруугаа нугална.)

ЭэждээБид намрын цэцгийн баглаа авах болно( "Алхах" ширээн дээр.)

В .Практик ажил

Өнөөдөр та бид хоёр шидтэн болно, гэхдээ бид сойзоор биш, харин хөвөн арчдасаар будна. Би та бүхэнд зөвхөн модны их бие, мөчрийг дүрсэлсэн цаасыг өгөх болно. Энэ модонд юу дутагдаж байна вэ? (хүүхдийн хариулт). Зөв! Намрын навчис хангалттай байдаггүй. Бас бидМодон дээр намрын эдгээр тод навчийг зурцгаая.

Хөвөн арчдасаар зурах арга техникт суралцах.

Намрын навчийг хэрхэн будахыг анхааралтай ажигла: Би хөвөн арчдасыг будганд дүрж, модны мөчир дээр түрхэв. Тэгээд би үүнийг арилгадаг - энэ нь навч болж хувирав. Бид нэг хөвөн арчдасаар шар навч, нөгөөгөөр улаан навч зурна.

Будаг бидний хажууд зогсож байгаа юм шиг тантай хамт бэлтгэл хийцгээе.

Хөвөн арчдасыг будаг руу дүрж, цаасан дээр түрхээрэй. Дахин оролдоод үзье (2 дахь удаагаа), будганд дүрээд түрхээрэй.

Ажлыг дуусгах.

Хөвөн арчдасыг будаг руу болгоомжтой дүрж, манай модонд түрхээрэй. Болгоомжтой байгаарай, манай намрын навчнууд тод, өнгөлөг байхын тулд илүү их будаг нэмнэ үү. Одоо та намрын модтой болсон.

Залуус аа, бид намрын модны навчийг ямар өнгийн будгаар будаж байсныг хэлэх хүн байна уу?(шар, улаан)

VI . Биеийн тамирын минут

Бид- намрын навчис, (толгойн дээгүүр гараа гөлгөр савлах.)
Бид салбарууд дээр сууж байна.
Салхи үлээж, тэд нисэв. (Гараа хажуу тийшээ.)
Бид нисч байсан, бид нисч байсан
Тэгээд тэд газар дээр чимээгүйхэн суув. (Суух.)
Салхи дахин ирэв
Тэгээд тэр бүх навчийг түүв. (Гараа толгой дээрээ зөөлөн эргэлдүүл.)
Эргэж, нисэв
Тэгээд тэд дахин газар суув. (Суух.)

VII . Ажлын гүйцэтгэлийн дүн шинжилгээ. Хичээлийг дүгнэж байна

    ЯагаадТаТа өнөөдөр хичээл дээр сурсан уу?

    Бид модны навчийг зурахдаа юу ашигласан бэ?

    Намрын модны навчнууд ямар өнгөтэй вэ?

Елена Борисовна Пантелеева

Уран сайхны бүтээлч байдлын талаархи анхны бага бүлгийн хичээл

"Хөвөн арчдас ашиглан намрын мод"

Хөтөлбөрийн агуулга:

Боловсролын:зургийн үйл явц, үр дүнгийн сонирхлыг хөгжүүлэх, зураг зурах нь сэтгэгдлийг дамжуулах хэрэгсэл гэж ойлгох, янз бүрийн материал (харандаа, будаг) ашиглан агуулгыг дамжуулах чадвартай байх. Намрын байгалийн онцлогийг танилцуулах.

Боловсролын:нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх, төсөөллийг хөгжүүлэх

Боловсролын:уран сайхны бүтээлч сэтгэлгээг төлөвшүүлэх, зохиол бүтээх сонирхолыг төлөвшүүлэх, байгалийг хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх.

Материал:Модны их биетэй цаас, хөвөн арчдас, гуаш (шар, улбар шар, ногоон, улаан, хүрэн, намрын зураг).

Хичээлийн явц:

Хүүхдүүдтэйгээ намрын зураг зурах талаар бодож үзээрэй. Намрын улиралд модны навчны өнгө хэрхэн өөрчлөгддөг талаар ярилц. Намрын тухай шүлэг унш

Намар

Намар зам дагуу алхаж,

Хөлийг шалбаагт норгочихлоо.

Бороо орж байна,

Тэгээд гэрэл байхгүй

Зун хаа нэгтээ алдагдсан.

Намар алхаж, намар тэнүүчилж байна,

Салхи агч модны навчийг унагав.

Таны хөл дор шинэ хивс байна,

Шар ягаан агч.

(В. Авдиенко)

Модны навчийг дүрслэх хөвөн арчдасыг хүүхдүүдэд санал болго. Тойрогоос цааш гарахгүйгээр навчис унаж буйг дүрсэл.

Дууссан ажлын талаар хүүхдүүдтэй ярилцаж, амжилттай ажлыг тэмдэглэ. Бүх хүүхдүүдийг магт.

Намрын тухай өмнө нь сурсан шүлгийг хүүхдүүдтэй давт. Хүүхдүүдтэй хурууны тоглоом тогло


"Намрын".

Хойд салхи үлээв: "S-s-s-s", (үлээж байна)

Би мөчрүүдийн бүх навчийг үлээв. (хуруугаа хөдөлгөж, үлээх)

Тэд нисч, эргэлдэж, газарт живэв (гараа агаарт даллах)

Тэдэн дээр бороо асгарч эхлэв

Дусал-дусал-дусал, дусал-дусал-дусал!" (баруун гарынхаа хурууг зүүн гарынхаа алган дээр товш)

Тэдэн дээр мөндөр буув (баруун гараараа чимхэж, зүүн алган дээрээ дар)

Энэ нь бүх навчийг цоолжээ. (баруун гарынхаа нударгыг зүүн алган дээрээ тогших)

Цас дараа нь нунтагласан (гараа урагш хойш жигд хөдөлгөх)

Тэр тэднийг хөнжлөөр бүрхэв. (баруун алгаа зүүн талдаа тавь)


Сэдвийн талаархи нийтлэлүүд:

Эхний бага бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан уран сайхны бүтээлч байдлын шууд боловсролын үйл ажиллагааны хураангуйТанягийн жигнэмэг. Даалгаврууд. Зуурмагаас гурван хэмжээст болон дүрсийг бүтээх сонирхлыг бий болгох. Зураг авах арга замыг харуул.

Нэгдүгээр бага бүлгийн хүүхдүүдэд гадаад ертөнцтэй танилцах, "Бид явж байна, бид явж байна" уран сайхны бүтээлч үйл ажиллагааны тойм.Сэдэв: “Бид явж байна, явж байна, явж байна...” Зорилго: бидний эргэн тойрон дахь ертөнцийн талаарх мэдлэгийг хөгжүүлэх Зорилтууд: 1. Санаагаа тодруулах: – хайртай хүмүүсийн тухай (эмээ,...

"Намрын мод" уран сайхны бүтээлч чиглэлээр хүүхдүүдтэй хийсэн хамтарсан үйл ажиллагааны хураангуй.Зорилго: уламжлалт бус техник ашиглан цаасан дээр ажиллах ур чадварыг бэхжүүлэх. Зорилго: - мод, намрын навчийг дүрслэх чадварыг хөгжүүлэх.

Эхний бага бүлгийн загварчлалын хичээлийн хураангуй "Энд зараа ирлээ - зүүгүй, хөлгүй!"Хөтөлбөрийн зорилтууд: Хүүхдүүдэд багш болон бусад хүүхдүүдтэй хамтран хамтын бүтээл туурвих: наалт, хуванцарыг сунгах.

"Rowan Branch" нэгдүгээр бага бүлгийн уран сайхны бүтээлч байдлын хичээлийн хураангуй.Програм хангамжийн даалгавар: хурууны будгийг ашиглан rowan жимс зурж сурах (нэг хуруугаараа зурах); өвлийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх; аюулгүй.

"Намрын мод" бага бүлгийн дүрслэх урлагийн хичээлийн хураангуй.Зорилго: Уламжлалт бус арга хэрэгслийг ашиглан хүүхдүүдэд бүтээлч чадвараа бүрэн, чөлөөтэй хөгжүүлэх нөхцлийг бүрдүүлэх.

Нэгдүгээр бага бүлгийн "Намрын мод" загварчлалын хичээлийн хураангуй GCD-ийн сэдэв: "Намрын мод" Зорилго: хүүхдүүдэд тоглоомын баатруудыг ойлгох, том хуванцараас жижиг хэсгүүдийг чимхэж, өнхрүүлэхийг заах.