Материалын тодорхойлолт: Миний танилцуулсан дууны нээлттэй хичээлийн тойм нь бага насны хүүхдүүдтэй (5-7 настай) ажиллахад зориулагдсан болно. Хичээлийн сэдэв: "Ид шидийн массаж." Энэ материалыг цэцэрлэгийн нэмэлт боловсролын багш, хөгжмийн найруулагчдад санал болгож байна.

Эрүүл мэнд бол бүх зүйл биш, харин эрүүл мэндгүйгээр бүх зүйл юу ч биш юм

(Сократ)

СЭДЭВ: "Ид шидийн массаж"

ЗОРИЛТ: Дууны хичээлд хэрэглэдэг массажны төрлүүдтэй танилцах замаар хүүхдийн биеийн дасан зохицох чадварыг нэмэгдүүлэх.

ДААЛГАВАР:

Боловсрол: эрүүл ахуйн болон чичиргээний массаж хэрхэн хийхийг заах.

Хөгжүүлэлт: хүүхдийн насны онцлогт үндэслэн эрүүл мэндийг хэмнэх технологийг ашиглан дуулах чадварыг хөгжүүлэх.

Боловсрол: эрүүл мэнд, өөрийгөө болон залуу биеийг халамжлах талаархи санаа бодлыг бий болгох.

Эрүүл мэндийг сайжруулах: заах арга замаар хүүхдийн эрүүл мэндээс урьдчилан сэргийлэх, засах тогтолцоог бий болгох: А.Н. Стрельникова, эрүүл ахуйн болон чичиргээний массаж, дууны дасгал, ярианы эмчилгээний дасгал (хэлний мушгиа), үе мөчний гимнастик, тоглоом.

Тоног төхөөрөмж, сургалтын материал:

Төгөлдөр хуур, хөгжмийн тоног төхөөрөмж, хөгжмийн ажилтнууд, нотны нэр бүхий толгойн хувцас, дүрслэх урлагийн зургийн хуулбар, сонгодог болон орчин үеийн хөгжмийн бүтээлүүд.

ХИЧЭЭЛИЙН ТӨЛӨВЛӨГӨӨ:

1. Зохион байгуулалтын мөч.

2. Хамарсан материалыг давтах.

3. Шинэ сэдвийг судлах.

4. Шинэ сэдвийг нэгтгэх.

5. Бүтээлч хэсэг.

6. Хичээлийг дүгнэх.

ХИЧЭЭЛИЙН ЯВЦ:

1. Зохион байгуулалтын үе (2 мин.)

Багш:Сайн уу найзуудаа! Өнөөдөр бүгд энд байна уу?

Хүүхдүүдийн хариулт (байгаа хүмүүсийг шалгах)

Чамайг харсандаа маш их баяртай байна, та ч бас сайхан сэтгэлээр хичээлдээ ирсэн гэж найдаж байна. Түүгээр ч барахгүй, өнөөдөр бид маш сонирхолтой сэдэвтэй байна: "Ид шидийн массаж."

· ангидаа эелдэг, болгоомжтой байх;

· Өөрөө ямар нэгэн төхөөрөмжийг асааж, хүрч болохгүй.

· Үзэг, үсний хавчаар, цаасны хавчаар болон бусад гадны биетийг залгуурт хийж болохгүй.

· Утас гэмтсэн тохиолдолд цахилгаан хэрэгсэл бүү ашигла.

2. Хийсэн материалыг давтах (10 мин.)

Багш:Залуус аа, надад мэддэг тэмдэглэлээ хэлээрэй.

(хүүхдийн хариулт: до, ре, ми, фа, сол, ла, си). Зөв! Одоо бид та нарын хүн бүр тэмдэглэл байх үлгэрт өөрсдийгөө олох болно. Би тэмдэглэл байх болно - DO, харин та ...

Хүүхэд бүр тодорхой тэмдэглэлд тохирсон толгойн хувцас өмсдөг.

Багш:За, та аль хэдийн тэмдэглэл болсон байна. Бүх тэмдэглэл нь байшинд амьдардаг - ажилтан. Тайзан дээр та хөгжмийн ажилтнуудыг харж байна. Гэхдээ хоосон байна. Ноот бүр байшинд өөрийн гэсэн байр суурьтай байдаг, гэхдээ аль нь вэ? За, таны байр байшинд хаана байгааг тэмдэглэлээ харуул.

Хүүхдүүд ээлжлэн ажилчдын дэргэд зогсоод тэмдэглэл бүр хаана байгааг харуулна.

Багш:Эрхэм тэмдэглэлүүд минь! Залуу дуучид нотыг сайн дуулахын тулд юу хийх ёстойг сануулъя.

(хүүхдийн хариулт)

Багш:Тийм ээ, дууны дасгал, амьсгал, ярианы гимнастик хий, мөн "Хэлний адал явдал" цуврал дасгалуудыг мартаж болохгүй. Үүнийг хийхийн тулд бид тусгай тохиргоог хийх болно. Бидний сэтгэл санаа сайхан байна уу? (хүүхдийн хариулт)

Багш:Тав тухтай сууж, нүдээ аниад (хүүхдүүд хагас тойрог хэлбэрээр сандал дээр сууна). Бид дууны хичээлээ эхлэхэд бэлэн боллоо. Гүнзгий амьсгаа аваад амьсгалаа гарга (хүүхдүүд энэ дасгалыг 2-3 удаа давтана). Нүдээ нээгээд дахин гүнзгий амьсгаа аваад амьсгалаа аваарай. Бид хичээлээ "Хэлний адал явдал" бүлэг дасгалаар эхлүүлдэг.

Бид хэлээ хамар руу нь өргөж, эрүү рүү нь буулгана (хэлний доод хэсэг сунаж, доод эрүүний булчингууд бэхждэг), дасгал бүрийг 10 удаа давтана.

Бид хэлээ хоолойгоор эргэлдүүлж, хамраараа амьсгалж, хэлний хоолойгоор амьсгалаа гаргадаг (хэлбэрийн бат бөх байдлын дасгал)

Дээд болон доод уруулаа цагийн зүүний дагуу, дараа нь цагийн зүүний эсрэг долоох (хэлний хөдөлгөөн хийх дасгал)

Багш:Та нар маш сайн байна. Бид ажлаа үргэлжлүүлж, артикуляцийн аппаратыг хөгжүүлэх, бэхжүүлэх чиглэлээр явж байна. Тэгээд би чамаас асуух асуулт байна. Энэ юу вэ, бидэнд яагаад хэрэгтэй вэ? (хүүхдийн хариулт). Та миний асуултад туйлын зөв хариулсан. Бид дараагийн цуврал дасгалууд руу шилждэг.

Дээд эрүүг доош татаж, анхны байрлал руу нь буцаана

Доод уруулаа урагш татаж, дараа нь дээд уруулын доор нуу

Бид уруулаа урагш сунгаж, дээш доош, зүүн, баруун тийш хөдөлгөөн хийдэг

Урт уруулыг ашиглан янз бүрийн чиглэлд дугуй хөдөлгөөн хий.

"Үнсэлт" дасгал

Бүх шүд нь харагдахын тулд бид инээмсэглэн уруулаа өргөн сунгадаг.

"Загас" дасгал

"Машин" дасгал

Багш аа: Бид дасгалын эхний хэсгийг дуусгаад дараагийнх руу шилжихийн тулд сандал дээрээ суугаад аль болох амарч байхыг хүсч байна. Нүдээ аниад бид Клод Дебюссигийн "Сарны гэрэл" сонгодог бүтээлийг сонсов (хүүхдүүд чимээгүйхэн хөгжим сонсдог).

Багш:Дууны халаалтаар хичээлээ үргэлжлүүлье. Та яагаад дууны халаалт хэрэгтэй байна вэ? Эсвэл хичээл болгонд дуулах шаардлагагүй юм болов уу? (сурагчдын хариулт). Тийм шүү залуусаа. Дууны хөвч чангарч, томордог тул хичээл бүр дээр заавал дуулах ёстой. Бид дууны үгийг зөв дуудах чадварыг эзэмшдэг. Дуу хоолой нь ямар ч хөгжмийн зэмсгийн нэгэн адил зөв тааруулахыг шаарддаг. Зөв дуулах нь дууны аппаратын үйл ажиллагааг зохион байгуулж, дууны утсыг бэхжүүлж, хоолойны аятайхан тембрийг хөгжүүлдэг. Зөв байрлал нь жигд, гүнзгий амьсгалахад нөлөөлдөг. Дуу дуулах нь дуу хоолой, сонсголын зохицуулалтыг хөгжүүлж, хүүхдийн яриаг сайжруулдаг. Хөдөлгөөнтэй дуулах нь зөв байрлалыг бий болгож, алхалтыг зохицуулдаг. Тиймээс дууг бүтээх арга нь дуулах явцад хувь хүний ​​эерэг чиг баримжаа олгоход асар их үүрэг гүйцэтгэдэг: дууг сансарт илгээж, уруул нь инээмсэглэл болж хувирдаг. Инээмсэглэлээс үүссэн дуу чимээ нь тод, тод, чөлөөтэй болдог. Инээмсэглэлийг байнга сургасны үр дүнд дууны чанар нь хүний ​​зан чанарт шилждэг. Удалгүй гадаад инээмсэглэл нь дотоод инээмсэглэл болж, аль хэдийн дуулж буй хүмүүс ертөнц болон бусад хүмүүсийг инээмсэглэлээр хардаг. Бие бие рүүгээ инээмсэглээд хичээлээ үргэлжлүүлье. Дууны дуугаар эхэлцгээе:

Дасгал №1

Нэг тэмдэглэл дээр бид ма-э-и-о-у (хроматизмын дагуу дээшлэх хөдөлгөөн) дуулдаг.

Дасгал №2

Бид Т53 авиаг ашиглан доошоо чиглэн “Би дуулдаг” гэж үе шаттайгаар дуулдаг.

Дасгал №3

Өсөх ба буурах хроматик хөдөлгөөний дагуу бид да-да-да-да-да-да-да-да дуулдаг.

Дасгал №4

Т53 авиаг ашиглан “Шөнө гялалзаж байна” гэж үе шаттайгаар доошоо хөдөлгөөнтэй дуулдаг.

Дасгал №5

Бид "Энд би дээшээ, энд би доошоо явна" гэж дуулдаг.

Дасгал №6

Дахин хийх; хийх-дахин-ми-дахин хийх; do-re-mi-fa-sol-fa-mi-re-do. Дууны дууг өнгөний хувьд дээшээ дуулдаг.

Дасгал №7

Бид Т53 авиаг ашиглан "Бид ирж байна" гэсэн үеийг доошоо хөдөлгөөнтэй дуулдаг.

Дасгал №8

T53 дууны дагуу бид дээшээ чиглэсэн хөдөлгөөнөөр да-де-ди-до-доо дуулдаг; хөхний даруулга-бри-бро-бру; за-зе-зи-зо-зу.

Багш: Бид үргэлж хэлээ эргүүлж дууны хэсгийг төгсгөдөг. Бидэнд яагаад хэлийг эргүүлэх хэрэгтэй вэ? (сурагчдын хариулт). Үнэхээр зөв. Хэлний мушгиралт нь ярианы аппаратыг чөлөөлдөг.

Дасгал №9

Бид "Саша хурдны замаар алхаж, хатаагч соржээ" гэж хэлээ эргүүлэв.

Дасгал №10

Бид "Хулгана баавгайг боргоцойгоор угаав" гэсэн хэллэгийг уншдаг.

Дасгал №11

Бид хэлээ мушгидаг гэж дууддаг "Барын бамбар чанга архирлаа r-r-r-r.

3. Шинэ сэдвийг судлах (20 мин.)

Багш аа: Бид таны мэддэг бүх дасгалуудыг давтан хийж, шинэ сэдэв эхлүүлэхэд бэлэн боллоо. Үүнийг "Ид шидийн массаж" гэж нэрлэдэг. Та массаж хийлгэж байсан уу? (сурагчдын хариулт). Та үнэхээр зөв, массаж нь янз бүрийн хэлбэрээр, тэр дундаа гоцлол дуучдад зориулагдсан байдаг. Өнөөдөр бид танд эрүүл ахуйн болон чичиргээт массажны талаар танилцуулах болно. Эдгээр дасгалууд нь энгийн боловч дууны дасгал хийхэд маш их хэрэгтэй байдаг. Та шинэ дасгал хийхэд бэлэн үү? (сурагчдын хариулт).

Эрүүл ахуйн массажны дасгалууд:

1. Хоёр гарны хурууг ашиглан духны дундаас сүм рүү хөнгөхөн цохилт хийнэ.

2. Хоёр гарны хурууг ашиглан хамрын дунд хэсгээс хамрын далавчны дагуу, дээд эрүүний синусын дагуу сүм хүртэл хөнгөн цус харвалт хийдэг.

3. Тайвширсан уруул (амаа бага зэрэг ангайсан). Дээд уруулын дундаас доош булан хүртэл хоёр гарын долоовор хуруугаараа ээлжлэн иллэг хийнэ. Доод уруулыг ижил аргаар массаж хийдэг, зөвхөн дээшээ.

4. Эрүү - зүүн ба баруун тийш идэвхтэй шүргэгч хөдөлгөөн хийх.

Багш:Эрүүл ахуйн массажтай танилцлаа. Мөн резонаторууд сайн ажиллахын тулд бүх дуучид дор дурдсан чичиргээний массажны дасгалуудыг хийх шаардлагатай.

Чичиргээний массаж

1. Магнай - "m" дууны хамгийн өндөр дуугаар хөнгөн товшилт хийх.

2. Дээд талын синусууд - "m" дууны хэмжээг багасгах, хөнгөн товшилт хийх.

3. Дээд уруул - "v" дууны хэмжээг багасгаж, хөнгөн товших.

4. Доод уруул - "z" дууны хэмжээг бууруулж, хөнгөн товших.

5. Нуруу, цээжний дээд хэсэг - "м" дууны хэмжээг бууруулж, хөнгөн товшилт хийнэ.

Багш:Маш их баярлалаа. Өнөөдөр бид ямар дасгал хийгээгүйг надад сануулаарай? (хүүхдийн хариулт). Зөв. Амьсгалын дасгалууд. Эцсийн эцэст, дууны хичээл эхлэхээс өмнө тэд үнэхээр хэрэгтэй, учир нь та дуулж эхлэхээсээ өмнө амьсгаагаа авахгүй бол дуу нь зохих ёсоор сонсогдохгүй. Одоо бид амьсгалын дасгал хийх болно. Амьсгалах үед мөр чинь дээшлэхгүй байгаа эсэхийг шалгаарай. Эдгээр дасгалуудыг хийхдээ ямар дүрмийг баримтлах ёстойг надад сануул (сурагчдын хариулт, дасгалыг багштай хамтран гүйцэтгэх "Дүүжин", "Насос", "Муур", "Өнхрөх").

4. Шинэ сэдэв тогтоох (5 мин.)

Бүх хүүхдүүдийн хувьд гэнэтийн байдлаар Шапокляк танхимд орж ирэв. Дуу жигнэж байна.

Багш:Чи хэн бэ? Чи энд юу хийж байгаа юм бэ?

Шапокляк:

Хүмүүст хэн тусалдаг

Тэр цагаа дэмий үрж байна.

Сайн үйлс

Чи алдартай болж чадахгүй

Ха ха ха ха.

Би хөгшин эмэгтэй Шапокляк байна.

Багш аа: Чи яагаад манайд ирсэн юм?

Шапокляк: Хэдий би хөгшин эмэгтэй, эс тэгвээс нэр хүндтэй насны эмэгтэй байсан ч яаж дуулах, түүнийхээ төлөө юу хийхээ мэддэг. Одоо би чамд хэлье. Чи үүнийг хүсч байна уу? (хүүхдийн хариулт). Тиймээс намайг анхааралтай сонсож, дэвтэртээ бичээрэй. Хичээл эхлэхээс өмнө амттан идэж, хичээлээ тогтмол таслах шаардлагатай. Амаараа амьсгална...

Багш:Шапокляк, та ямар нэг зүйлийг будлиулж байна. Залуус аль хэдийн бүх зүйлийг мэддэг. Дуу хоолойны эрүүл ахуйг хэрхэн сахих вэ. Тэд бүх хичээлд тогтмол хамрагдаж, багшийн зааж өгсөн бүх дасгалыг хийх дуртай. Нээрээ залуусаа? Алив, хөгшин хатагтай Шапоклякт өнөөдөр хичээл дээр юу сурснаа хэлээрэй.

(хүүхдийн хариулт)

Шапокляк:Тэгээд үнэхээр та маш их зүйлийг мэддэг. Миний мэдээлэл хуучирсан бололтой. Залуус аа, та нар надад сайхан дуу дуулж өгөх байх. Та санал нийлж байна уу?

Хүүхдүүд: Бид санал нэг байна. Бид танд “Бөмбөлөг” дууг дуулах болно.

5. Бүтээлч хэсэг (4 мин.)

Хүүхдүүд "Бөмбөлөг" дууг дуулдаг.

Шапокляк:Чи ямар мундаг хүн бэ. Одоо би чамайг зөв дуулж чадна гэдгийг баттай мэдэж байгаа бөгөөд одоо би тайван гэртээ харьж чадна. Гэхдээ миний харх - Лариска чамайг харж байгаа гэдгийг санаарай. Сайн суралц, үзүүлбэр үзүүл, тэмцээнд түрүүл, магадгүй та жинхэнэ уран бүтээлч болох болно. Баяртай.

Шапокляк навч.

6. Хичээлийг дүгнэх (4 мин.)

Багш:За, бид үлгэрээс буцаж ирэх цаг болжээ.

Багш хүүхдүүдийн малгайг тайлдаг.

Багш аа: Би та нараараа маш их бахархаж байна. Бидний хичээл дуусч байна. Та өнөөдөр маш их зүйлийг сурч, хичээлдээ хөгжилтэй байсан гэж найдаж байна. Хэрэв үнэхээр ийм зүйл тохиолдвол бидний шон дээр инээмсэглэсэн тэмдэглэл, үгүй ​​бол гунигтай тэмдэглэл хавсаргана уу.

Хүүхдүүд тэмдэглэл хавсаргана.

Багш:Баярлалаа залуусаа. Дараагийн хичээл хүртэл.

Ашигласан уран зохиол.

1. Дубровская С.В.Стрельниковагийн алдартай амьсгалын дасгалууд. - М .: RIPOL сонгодог, 2008.

3. Жавинина О., Зац Л. Хөгжмийн боловсрол: эрэл хайгуул, олдвор // Сургуулийн урлаг. - 2003. - No5.

4. Морозов V.P. Резонансын дуулах урлаг. Резонансын онол, технологийн үндэс. - М., 2002.

5. Сэтгэлзүйн эмчилгээний нэвтэрхий толь бичиг. - SPb: ПИТЕР, 2000.

6. Разумов А.Н., Пономаренко В.А., Пискунов В.А. Эрүүл хүний ​​эрүүл мэнд. - М., 1996.

ТӨЛӨВЛӨГӨӨ – ХИЧЭЭЛИЙН ХУРААНГУЙ

Оксана Анатольевна Григорьева, нэмэлт боловсролын багш, Саратов мужийн Аткарск хотын Хүүхдийн бүтээлч төвийн "Максимум" дууны студийн дарга. Дууны клубын 1-3 жилийн сургалтын нээлттэй хичээл, сэдэв: "Хэмнэл"

Хичээлийн сэдэв: "Хэмнэл"

Хичээлийн зорилго: Хичээлийн баяр баясгалантай, найрсаг уур амьсгалыг бий болгох нь хөгжмийн тэмдэглэлийн элементүүдтэй амжилттай танилцахад хувь нэмэр оруулдаг: цар хүрээ, хэмнэл.

Хичээлийн зорилго:

    хүүхдүүдийг дуулах, дуулах, хөгжмийн зэмсэг тоглох зэрэгт сэтгэл хөдлөлийн үзүүлбэр үзүүлэх замаар бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх;

    дууны болон найрал дууны ажлын явцад дуулах чадварыг хөгжүүлэх;

    хөгжмийн соёлын тогтвортой сонирхлыг бий болгох;

    эх оронч үзлийг төлөвшүүлэх, бие биетэйгээ болон бусадтай сайн харилцаатай байх.

Урьдчилсан ажил.

    Хэлний мушгиа, амьсгалын дасгал, диктор, дуу авиа гаргахад суралцах.

    Хүүхдүүдтэй дуу, дууг сурах ганцаарчилсан ажил.

    Хөгжим сонсох r.n.p. "Камаринская".

Урам зориг: Багш сурагчдаас тэмдэглэлээ буцааж өгөхийг хүснэ.

Танхимын чимэглэл: ханан дээр гурвалсан түлхүүр, тэмдэглэл бүхий таягны дүрс байдаг; "Хөгжмийн Caterpillar".

Тоног төхөөрөмж: тараах материал, аудио бичлэг, дуу хураагуур, нотны хөгжим, цохилтот хөгжим (халбага, бөмбөр).

Сонсгол: "Do, Re, Mi" хамтлагийн дуу"Домисолка" дууны үг. В.Ключникова,

хөгжим О.Юдахина., "Дууны тухай дуу", "Орос", r.n.p. "Камаринская".

Хичээлийн явц.

    Зохион байгуулалтын мөч.

Танхимын урд талын бүрэлдхүүн.

Хөгжимтэй хамт оруулна уу: “Do, re, mi” дуу сонсогдож байна.

Хөгжмийн мэндчилгээ : "Домисолка" дууны үг. Ключникова хотод

хөгжим О.Юдахина.

    Багшийн танилцуулга үг.

Би тантай дахин уулзаж байгаадаа маш их баяртай байна.

Хөгжмийн ертөнц бол нууцлаг, гайхалтай. Энэ дуу авианы хаант улсыг сонсож, сонсож чаддаг, энгийн зүйлээс ер бусын зүйлийг олж хардаг, мөрөөдөж, төсөөлөх дуртай, мэдлэгт тэмүүлдэг, хөдөлмөрч хүмүүс л ойлгодог. Энэ ертөнцөд та өөрийгөө эзэмших ёстой хөгжимт хэлээр өөрийгөө илэрхийлэх заншилтай байдаг.

Хөгжим бичүүлэхийн тулд хөгжмийн зохиолч юу мэдэх ёстой вэ?(Нутгийн хөгжим, хөгжмийн нот). Өнөөдөр хичээл дээр бид хөгжмийн тусламжтайгаар баяр баясгалантай, найрсаг уур амьсгалыг бий болгож, хөгжмийн тэмдэглэлийн элементүүдтэй танилцахыг хичээх болно.

Найзууд маань биднийг хүлээж байгаа Хөгжмийн орон руу бид явж байна - Хөгжилтэй тэмдэглэлүүд. Захирагчид дээр тэмдэглэл бичсэн байдаг.

Таван мөр хөгжмийн нот

Бид үүнийг "ажилтан" гэж нэрлэдэг байсан.

Мөн дээрх бүх тэмдэглэлүүд нь цэгүүд юм

Бид байраа эзэллээ.

Залуус аа, ажилтнуудаа хараарай. Өнөө өглөө л тэнд тэмдэглэл байсан ч гэнэт алга болов. Бид тэднийг буцааж авах нь гарцаагүй. За тэгвэл явцгаая.

    Хичээлийн сэдэв дээр ажиллах.

Залуус аа, та юугаар аялж чадах вэ?

Нэг тэмдэглэл гэртээ буцаж ирэхийг хүсч байна. руу

Чи бид хоёр ч бас дуулах болно.

Дуу дуулах дүрмийг эргэн харах (хүүхдүүдээс асуу)

Суугаад дуулахыг хүсвэл

Баавгай шиг битгий суу

Нуруугаа хурдан тэгшлээрэй

Хөлөө шалан дээр тавь, зоригтой бай

    Уран дуулах

    1. "Туурайн чимээнээс" - диктор, динамик дээр ажиллах:

    Тодорхой хэллэг;

    Цус харвалт

    Динамик дээр ажиллах;

      "До, ре, ми, фа, сол" дууны үг. З.Петрова, хөгжим.

    А.Островский

    Амьсгал дээр ажиллах;

    Гурвалсан байгууламж барих

Гараараа дуулахСайн байна, та энэ даалгавраа сайн биелүүлж, буцаж ирлээ

тэмдэглэл DТаны сэтгэл санаа ямар байна? Хөгжим нь сэтгэлийн хөдөлгөөнтэй юу? Бүгдэд нь: Сайхан сэтгэлийн байдал! Мөн бид энэ дууны уур амьсгалыг үнэн зөвөөр илэрхийлэхийг хичээх болно "Дууны тухай дуу"

. Энэ ямар байна вэ?Таны сэтгэл санаа ямар байна? Хөгжим нь сэтгэлийн хөдөлгөөнтэй юу? Бүгдэд нь: Сайхан сэтгэлийн байдал! Мөн бид энэ дууны уур амьсгалыг үнэн зөвөөр илэрхийлэхийг хичээх болно Дууны гүйцэтгэл

(1,2,3 насны хүүхдүүд) Тэмдэглэлийг ажилтнуудад хавсаргасан болно.

Ми

    Бидний аялал үргэлжилж байна. Одоо - шинэ даалгавар.

1) Шинэ материал сурах. хэмнэл

Би хэд хэдэн удаа алга таших болно, чи миний үзүүлсэн зүйлийг давтах болно. Алгаа бэлдээрэй. Эхлээд анхааралтай сонс. Чи миний тушаалаар чанга биш алгадах хэрэгтэй.

Хэмнэлтэй диктантын жишээ

1. "Калинка"2."

Талбайд хус мод байсан"3."

Бяцхан зул сарын гацуур мод"

самбар дээр хэмнэлтэй хэв маяг бичихЧиний миний араас алгаа ташиж давтсан хэллэг болгонд урт, богино чимээ гарч байсныг анзаарсан уу? Хөгжмийн урт ба богино авианы ээлжлэн солигдохыг юу гэж нэрлэдэг вэ? хэмнэл.

Энэ шинэ үгийг санаарай. Үүнийг давт. Тодорхой аялгууны хэмнэл( – энэ бол хэмнэлтэй хэв маяг, өөрөөр хэлбэл. хэмнэлийн элемент. Хэмнэлийн хэв маяг ямар хугацаанаас бүрддэг вэ?)

Дөрөвдүгээр ноот, Найм дахь ноот, Арван зургаа дахь ноот

Үргэлжлэх хугацаа

Хэмнэлийн хэв маяг нь богино ба урт хугацаанаас бүрдэнэХэмнэлтэй дуу авиа нь хоорондоо холбогддог, жигд, жигд, эсвэл огцом сонсогдож болно. Жишээ:Зүрх нь хэмнэлтэй цохилж, цагийн зүү, улирал солигддог.

(хүүхдийн жишээ)дэг журам бий болсон гэж дүгнэх үү? (Тэгш алхмууд. Тодорхой загвар. Ажил хаялтуудын жигд ээлж.)

2) Даалгавар улам хэцүү болж байна.

хэмнэлээр алга таших: урт дуу нь өвдөг дээрээ цохих, богино чимээ нь алга ташилт юм.

Хөгжмийн аливаа хэмнэлийг тусгай тэмдэглэгээгээр бичиж болно. Өнөөдөр бид тэмдгүүдийг ашиглаж, хэмнэлийг гүйцэтгэхийг хичээх болно.

3) "Хөгжмийн катерпиллар" даалгавар

Самбар дээр том, жижиг тойрог бүхий катерпиллар харагдаж байна. Хүүхдүүд хэмнэлээр алга ташдаг.

4) "Цагийн найрал дуу" дасгал

Хөгжмийн дүр нь хэмнэлээс хамаарч өөрчлөгддөг. Би "Цагийн найрал дуу" дасгалыг санал болгож байна.

Та том, жижиг цагуудын нэгэн зэрэг хөдөлгөөнийг ярианы хэмнэлтэй хоёр хоолойгоор дүрслэх хэрэгтэй. 1-р бүлэг "бом-бом" гэж намуухан дуугаар, 2-р бүлэг "тики-тики" гэж чанга дуугаар хэлдэг.

(1,2,3 насны хүүхдүүд) Ф

Ямар ч хөгжмийн зэмсэг цохивор хөгжим шиг тухайн бүтээлийн хэмнэлийг онцолдоггүй. Та ямар цохивор хөгжмийн зэмсэг мэддэг вэ?

4) Хөгжмийн зэмсэг дээр хөгжим тоглох.

R.n.p. "Камаринская"

Ямар дүр?(хөгжилтэй, хөгжилтэй, дэггүй)

Аяны талаар юу хэлэх вэ?(Ая нь өөрчлөгдөж, хэд хэдэн удаа давтагдана)

Та ямар хөгжмийн зэмсэг сонссон бэ?

Оросын тосгоны бүжгүүдэд зөвхөн бүжигчдийн хоорондын өрсөлдөөн төдийгүй хөгжмийн зэмсгийн өрсөлдөөн байдаг. Таны сонссон бүтээлийг нэрлэсэн"Камаринская".

Орос бүжигт юу ашигладаг байсан бэ?

Тиймээс бид хөгжим тоглох болно. багаж хэрэгсэл. Эхлээд хэмнэлийн хэв маягийг сурцгаая.

"Камаринская" цохивор хөгжмийн зэмсгээр багш, оюутнуудын тоглосон.

Тэд уг бүтээлийг гайхалтай гүйцэтгэсэн.

(1,2,3 насны хүүхдүүд) Давс

Одоо бид үлгэрийн ойгоор зугаалах цаг болжээ.

    Биеийн тамирын дасгал.

"Алдацгаая, дэвсье"

Чи ямар гайхалтай хөдөлсөн бэ

Мөн хөдөлгөөн бол эрүүл мэнд!

(1,2,3 насны хүүхдүүд)Ла

Бид хөгжмийн хаант улсаар ямар сайхан аялал хийсэн бэ? Гэхдээ аливаа хүнд хамгийн сайхан улс бол төрж өссөн нутаг, Эх орон нь байдаг. Бидний амьдарч буй улсын нэр юу вэ?

"Орос" дууны тоглолт

Энэ дуу ямар уур амьсгалтай вэ? Зохиогч энд ямар мэдрэмжийг илэрхийлсэн бэ?

(1,2,3 насны хүүхдүүд)Си

Залуус аа, ажилтнуудаа хараарай.

До, ре, ми, фа, сол, ла, си

Эдгээр тэмдэглэлүүд бүгд масштабыг бүрдүүлдэг.

Тиймээс бүх тэмдэглэлүүд гэртээ буцаж ирэв. Дахин бид дуулж, бүжиглэж, хөгжмийн зэмсэг тоглоно.

  1. Доод шугам. Бидний аялал дууслаа.

Бид хөгжмийн тэмдэглэлийн ямар элементүүдийг мэддэг болсон бэ? (хэмнэл, үргэлжлэх хугацаа, масштаб).

хэмнэл- Хөгжмийн урт ба богино авианы ээлж.

Дөрөвдүгээр ноот, Найм дахь ноот, Арван зургаа дахь ноот – нөлөөллөөс нөлөөлөл хүртэлх нөлөөллийн үргэлжлэх хугацаа.

Масштаб - Энэ бол хөгжимд хэрэглэгддэг хөгжмийн дуу авианы тодорхой дараалал юм. Ноттой хөгжмийн ажилтнууд.

Та ямар сонирхолтой зүйлийг сурсан бэ? Та юуг хамгийн тод санаж байна вэ? (Бид хэмнэл гэж юу болохыг сурч, цохивор хөгжим тоглож, гоцлол дуучнаар дуулж байсан гэх мэт).

VIII . Тусгал.

Багш: Та өөрийнхөө ажлыг хэрхэн үнэлж байгааг мэдмээр байна. Хэн өөрийгөө сайн ажил хийсэн гэж бодож байна, тэр дуул -"А", тэгээд ч одоохондоо бүх зүйл бүтэхгүй байна гэж хэн бодох вэ?- "ТУХАЙ".

Хүүхдүүд ажлаа үнэлдэг.

Та хөгжимтэй салж чадахгүй.

Бид түүнд төрснөөс хойш үерхсэн

Тэгээд бид түүнд баяртай гэж хэлэхгүй

Зүгээр л: Баяртай! Тэд ангиа дуу хөгжимд орхидог.

Би сайхан дуулж чадна.

Дууны клубын хичээлийн тэмдэглэл

ахлах бүлэгт, эхний жил суралцах.

Хөгжмийн найруулагч С.Л.Голубцова эмхэтгэсэн

МДБ "Хүүхэд хөгжлийн төв - 86-р цэцэрлэг"

Северодвинск хот.

Хөтөлбөрийн агуулга:

  1. Хүүхдийг дуугаар идэвхтэй байхыг урамшуул.
  2. Нэгдмэл байдлаар дуулах чадварыг бэхжүүлэх,капелла , гарны хөдөлгөөнийг ашиглан дуу дуулах.
  3. Хүүхдийн дуу чимээ, динамик, хэмнэлтэй сонсголыг хөгжүүлэх.
  4. Амьсгалыг хөгжүүлэх чиглэлээр үргэлжлүүлэн ажилла.
  5. Хүүхдийн илэрхийлэл, сэтгэл хөдлөлийн гүйцэтгэлийг хөгжүүлэх: хурцадмал байдалгүйгээр, гөлгөр, уянгалаг дуулах.
  6. Микрофонд дуулах дасгал хий.

Тоног төхөөрөмж:

  1. Микрофон.
  2. Аяга буцалсан ус, коктейль хийх сүрэл.
  3. Эгшиг үсэг бүхий картууд.

Хичээлийн явц:

Хүүхдүүд танхимд ордог.

Хөгжмийн найруулагч.Залуус аа, би тантай дахин уулзаж байгаадаа баяртай байна. Өнөөдөр манайд хичнээн зочин байгааг хараарай. Тэдэнд мэндчилгээ дэвшүүлье.

Хүүхдүүд гараа үзүүлэн "Сайн уу" гэж дуулдаг

Одоо бие биедээ мэндчилгээ дэвшүүлье.

Таны удирдаж буй чихэндээ өнөөдөр хамгийн сайн мэндчилгээг сонго.

Хүүхдүүд тойрог дээр зогсож байна.

Микрофон руу "Баруун талд байгаа хөршдөө найрсаг мэндчилгээ хэлээрэй."

Хөгжмийн найруулагч.Хэний мэндчилгээ танд илүү таалагдсан бэ? Яагаад?

Хүүхдүүдийн зарим хариултыг сонс.

Хөгжмийн найруулагч.Өнөөдөр хичээл дээр бид сайхан дуулах зарим чухал дүрмийг санах болно. Та аль хэдийн нэг зүйлийг дурьдсан: бидний дуулах нь энгийн ярианаас ялгаатай байхын тулд бид эгшиг авиа гаргахыг хичээх хэрэгтэй. Та надтай санал нийлж байна уу? Чи сайн хянагчтай чихтэй. Одоо хөгжмийг анхааралтай сонсож, хэмнэлийг зөв харуулахыг хичээ. (Хагас, дөрөвний 2).

"Polka Flapper" дууны хөгжимд

"Би бол миний найзууд" хэмнэлтэй тоглоом.

Тоглоомын төгсгөлд хүүхдүүд төгөлдөр хуурын дэргэдэх сандал дээр очдог.

Хөгжмийн найруулагч.Бид ямар сайхан найзууд, анхааралтай, эелдэг хүмүүс вэ, бид бие биедээ анхааралтай ханддаг. Бидний дуу хоолойг болгоомжтой хандах хэрэгтэй гэж та бодож байна уу?

Хөгжмийн найруулагч.Бидний дуу хоолой үргэлж сайхан хэвээр байхын тулд бид юу хийх ёстой вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт:

Битгий хашгир, өвөл гадаа зайрмаг идэж болохгүй,

хүйтэн ус ууж болохгүй, цасанд бүү хэвт.

Хоолойгоо хатууруул.

Хөгжмийн найруулагч.Гараа өргө, хэн гэртээ хоолойгоо хатууруулж байна вэ? Үүнийг хэрхэн хийснийг санацгаая.

Хүүхдэд аяга ус өг.

Жаахан балгаад, толгойгоо дээш өргөөд,

мөн зурсан дууг дууд: A, E, I, O, U.

Хөгжмийн найруулагч.Сайн байна! Гэхдээ сайхан дуулахын тулд та өөр нэг чухал дүрмийг мэдэх хэрэгтэй: амьсгалаа хянах чадвартай байх. Амьсгалаа богино, чимээгүй, амьсгалыг урт, жигд болго.

Коктейлийн соруул тараа.

Кондукторын дохиогоор хүүхдүүд амьсгалж,

ба хоолойгоор дамжуулан ус руу амьсгалаа гаргана.

Хөгжмийн найруулагч.Дараагийн чухал дүрэм: та амаа сайн нээж, үгсийг чимээгүй, чанга дуугаар хэлэх хэрэгтэй.

"Би шатаар бууж байна" гэж дуулах.

Дуулах, динамикийг өөрчлөх: f, p.

Хөгжмийн найруулагч. (айсан)Манай найз матар, тэр хүн залгисан. Хэн?

Хүүхдүүд өөрсдийн сонголтыг санал болгодог.

“Матар яаж хашгирдаг вэ” дууг дуулдаг.

Хөгжмийн найруулагч.Би чамайг хараад өөр нэг чухал дүрмийг санаж байна: дуулж байхдаа зөв сууж эсвэл зогсож чаддаг байх хэрэгтэй. Та энэ дүрмийг санаж байна уу?

“Дуулахад сайхан, тухтай” дууг дуулж байна.

Хөгжмийн найруулагч.Дууг сонсоход сонирхолтой болгохын тулд түүний сэтгэл санаа, зан чанарыг илэрхийлэх хэрэгтэй. “Ээж” дуунд ямар дүр бэ, яаж дуулах ёстой вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт.

Хөгжмийн найруулагч.Таны хэлснээр дуулахыг хичээ. Мөн зочдод таны тоглолтыг үнэлээрэй.

Хүүхдүүд "Ээж" дууг дуулдаг.

Илтгэлийг нэгтгэн дүгнэ.

Хөгжмийн найруулагч.Сайн тоглолтыг зугаа цэнгэлээр шагнадаг.

Бид хөгжим тоглож, алхаж эхэлдэг.

“Захиагаа дуул” хөгжимт тоглоом тоглож байна.

2-3 удаа тогло.

Хөгжмийн найруулагч.Бидний тоглоом дууслаа. Тэгээд бидний хичээл дууслаа. Өнөөдөр хичээл дээр бид сайхан дуулах чухал дүрмийг санав. Тэднийг дахин жагсаа.

Хүүхдүүд дууддаг.

Хөгжмийн найруулагч.Одоо эелдэг хүмүүсийн хувьд дахин уулзах хүртлээ зочдоо болон бие биедээ баяртай гэж хэлцгээе.

Хүүхдүүд дуулдаг: ""See-bye-da-ni-ya"

Тэд танхимаас гарна.


Сараская Дарья Антоновна
Боловсролын байгууллага:Волгоград хотын Ворошиловский дүүргийн 11-р лицей хотын боловсролын байгууллага
Ажлын байрны товч тодорхойлолт:

Нийтэлсэн огноо: 2017-08-07 Дууны хичээлийн тэмдэглэл (багш нарт зориулсан арга зүйн зөвлөмж) Сараская Дарья Антоновна Энэхүү хичээлийн хураангуй нь хичээлийг зохион байгуулахад багшид туслах зорилготой юм.

Нийтлэлийн гэрчилгээг харах

Хичээлийг 1-р курсын "Вокалетто" боловсролын хөтөлбөрийн дагуу явуулдаг. Энэхүү сургалт нь дуулах, тоглох ур чадварыг тогтмол хөгжүүлэх зорилготой юм.

Сургалт нь 1-р курсын "Вокалетто" дууны чуулгатай (10 хүн) 2 академийн цагаар зориулагдсан. Сурагчдын нас 7-17 жил байна. Нийгэмлэгт элсүүлэх ажлыг хүслийн үндсэн дээр явуулдаг.

Хичээлийн зорилго:

1. сурагчдын дууны ур чадварыг төлөвшүүлэх ур чадвар, чадвар.

2.оюутан өвдөлт мэдрэх нөхцөлийг бүрдүүлэххүрч болохуйц мэдрэмж

эрх чөлөө, бүтээлч тайтгарлыг гүйцэтгэх.

Даалгаварууд:

  1. дуулах чадварыг хөгжүүлэх (тогтвортой дуулах гэсэн үг

амьсгалж байна дэмжлэг, дууны бүх хүрээг хамарсан дууны жигд байдал,үнэн зөв аялгуу, уянгалаг байдал, дууны уянгалаг байдал, тод, нарийн дикци, зөв ​​хэллэг).

  1. монофон дуулах тогтвортой аялгуу

4.фонограмм, микрофонтой ажиллах ур чадвар

Сургалтын аргууд:тайлбар-зураглал, нөхөн үржихүй, практик

Сургалт зохион байгуулах хэлбэр:хувь хүн, бүлэг

Тоног төхөөрөмж:төгөлдөр хуур, стерео систем, микрофон, төгөлдөр хуур, CD диск, фонограмм хасах, мөн "Цамны тухай", "Гурван хүсэл", "Лицей" тоглолт, гарын авлага - дууны үг

Хичээлийн үе шат, цаг хугацаа

1 хичээл - 1 цаг 30 минут

I.Зохион байгуулалтын үе шат . Хичээлийн бэлэн байдлыг шалгаж байна. Зөв дуулах байрлал - 2 минут;

II.Бэлтгэл үе шат : артикуляцийн аппаратын гимнастик, дуу авианы дасгал, амьсгалын дасгал, дууны болон аялгууны дасгал - 14 мин

III.Шинэ мэдлэгийг өөртөө шингээх үе шат – канон дууг сурах – 12 мин.

IV.Үндсэн шат- репертуар дээр ажиллах (дээр ажиллах

дууны үйлдвэрлэл, дууны шинжлэх ухаан, аялгууны цэвэр байдал, илэрхийлэлтэй дуулах, хоёр хоолой).

1. “Жамны тухай”, “Гурван хүсэл” дууг дагалдан дуулах.

төгөлдөр хуур ба капелла - 8 мин

2. Гоцлол дуучидтай ажиллах - 4 мин.

3. Хасах дуунд дуу дуулах - 8 мин.

4. Микрофонтой дуу дуулах – 8 мин.

Динамик завсарлага - амрах, амрах дууны хооронд 10 минут,

Биеийн тамирын минут

5. “Цахилгааны тухай” дууны хөдөлгөөн дээр ажиллах - 5 мин.

6. “Лицей” дууг давтах - 5 мин.

В . Тусгалын үе шат: хүүхдүүдийн гүйцэтгэлийн талаархи өөрийгөө үнэлэх үнэлэмж,

Сэтгэл хөдлөлийн байдал - 2 мин

VI. Эцсийн шат: дууг эхнээс нь дуустал дуулах

Хөдөлгөөн бүхий фонограмм. Үр дүн, алдаа, амжилтыг нэгтгэн дүгнэж байна

Оюутан бүр - 10 минут

VII. Эцсийн шат: гэрийн даалгавар, дараах тухай мессеж

Хичээл - 2 мин

I. Зохион байгуулалтын үе шат :

- хүүхдүүдтэй уулзах;

- байгаа хүмүүсийг шалгах;

- Зөв дуулах байрлал: шулуун зогсож, цээж нь чөлөөтэй, мөрөө эргүүлж доошлуул, хоёр хөлөө сайн онцолж, гар чөлөөтэй. Толгойгоо шулуун байлга. Толгойг хүчтэй өргөх нь хүзүүний урд талын булчинг чангалж, мөгөөрсөн хоолойг хязгаарладаг. баяр хөөрийн мэдрэмж,хичээлд зайлшгүй шаардлагатай.

Бэлтгэл дасгалууд.

II . Бэлтгэл үе шат:Дуулж эхлэхээсээ өмнө дууны аппаратаа бэлдье. Бид хичээл бүрийг үе мөчний болон амьсгалын дасгал, аялгуу, авианы дасгалаар эхэлдэг. Артикулятор гэж юу вэ? ( хэл, уруул, хатуу ба зөөлөн тагнай, доод эрүү.)

Артикуляцийн гимнастик

Хэлний гимнастик

Хэлнийхээ үзүүрийг шүдээрээ дөрвөн удаа зөөлөн хазах.Аль болох хэлээ гаргаж, хэлнийхээ үзүүрийг дараалан бага зэрэг хазаарай.

Хэлээ баруун, зүүн талаас нь ээлжлэн хазахзажилж байгаа юм шиг шүдээрээ.

Хэлээрээ дугуй хөдөлгөөн хийамаа тагласан уруул, шүдний хооронд. Үүний эсрэгээр мөн адилзөв чиглэлд.

- Дээд уруул, доод уруул, баруун талдаа хэлээ тавьминий хацар, зүүн хацар руу минь яг нэвт цоолохыг оролдов.

Уруулын гимнастик:

Доод уруул, дээд уруулаа хазаж, хацраа сорж,тэдний дотоод гадаргууг хажуугийн шүдээрээ хазах.

Интонаци-фонетик дасгалууд.

1. Эхлэх байрлал: эрүүний хөдөлгөөнөөр амаа аль болох нээх урагш доош. Дасгал нь дараах дарааллаар гийгүүлэгч авианы хүчтэй, идэвхтэй дуудлагаас бүрдэнэ: Ш, S, F, K, T. P, B, D, G. V, Z, Z. Дуу тус бүрийг дөрвөн удаа дуудна.

2. Эгшгийн дараалал: A, E, I, O, U.

3. Эхлэх байрлал нь дасгал 1-тэй адил байна.
Дасгалын гол элемент нь цээжнээс falsetto регистрт, falsetto-аас цээж рүү огцом шилжиж, дуу хоолойн өвөрмөц хугарал бүхий өгсөх, буурах аялгуу юм.

U~u, u~o, o~a.

Хэл мушгих:

1. Бух нь мохоо, бух нь мохоо, бухын цагаан уруул мохоо.

2. 22 Егорки толгод дээрх толгод дээр хэрхэн амьдарч байсан бэ. Нэг Егорка, хоёр Егорка гэх мэт.

Амьсгалын дасгалууд.

-Дуулах үйл явц хэрхэн эхэлдэг вэ? ( амьсгалах замаар)

- Амьсгалахдаа агаарыг хааш нь чиглүүлдэг вэ ( ходоодонд). Бие нь сул, мөр нь доошилсон.

1. Бөмбөлөг хий (хамраараа амьсгалах, амьсгалаа түгжих, SSS-ээр амьсгалах, агаар гарч, бөмбөлөг үлдэнэ.)

2. Ходоод руу богино амьсгалах, богино амьсгал "shoo", "shush".

3. Мотоцикль унах (гараа урагш сунгаж, амьсгалах - сойзоо буцааж, бэхлэх, амьсгалах RRRRRRR).

4. Хөл нь мөрний өргөн, гар нь мөрний түвшинд, тохойнууд нь хоорондоо параллель бөхийлгөдөг. Бид тохойнуудыг холбож, амьсгалж, тохойнуудыг хажуу тийш нь, наалдамхай, биеийг нь доошлуулдаг. Амьсгалаа "Ха" гэж гарга.

5. "K" ба "g" дууны хувьд хэвлийн урд хананы ажлыг идэвхжүүлэх дасгал.

Багшийн анхаарлыг дараахь зүйлд чиглүүлэх ёстой.

- булчингийн эрх чөлөө

- зөв байрлал;

- амьсгал авах, амьсгалаа зөв хуваарилах чадвар;

- резонаторын системийн ажиллагаа;

- ярианы ерөнхий ойлголт;

- хэмнэлийн нарийвчлал.

Дууны интонацын дасгалууд.

Дууны интонацын дасгалын зорилго:

Дуу дуулах амьсгалыг сургадаг ижил дууны өндөртэй эсвэл өөр өөр өнгө аясыг ижил түвшинд барих чадварыг хөгжүүлэх.
тодорхой эгшиг авианы зөв хэллэгийг бүрдүүлэх
дууны довтолгоонд итгэлтэй байх
дууны довтолгооны агшинд аялгууг тодруулах
эв нэгдлийг бий болгох

Бүх дасгалуудыг өсөх ба буурах хроматик дарааллаар гүйцэтгэдэг (A m - F 2 мужид)

1.Амаа аниад дуулах нь тембрийн авиа, сонсголын аяыг жигдрүүлнэ. Дасгалыг бага зэрэг нээлттэй шүдтэй (амаа хаасан), өндөр тагнай, дээд резонатор дахь дуу чимээ, "М" гийгүүлэгч авиан дээр дуулдаг. (жишээ 1) Бага зэрэг чичиргээ, уруул нь бага зэрэг гижигдэх үед.

2. Гөлгөржүүлэхийг бүртгэх. (Уруулын чичиргээ, дараа нь RRRR)

Уруул руу шилжихдээ уруул чинь чөлөөтэй, жигд, бүрэн дуугарч байгаа эсэхийг шалгаарай

толгой бүртгэл. Чичиргээний хурд бага байх тусмаа сайн.

3.Дууны зөөлөн боловч нарийн довтолгоо хийх дасгал хийх. Энэ байх болно

нэг тэмдэглэл дээр legato дасгалуудыг гүйцэтгэхэд хялбар болгох.

4. Гурвалсан авиан дээр суурилсан дасгал. Амьсгалахад найдах.

Зорилго: дуу хоолойны бүртгэлийн дууг тэнцүүлэх, хэвлийн урд талын хананы ажлыг идэвхжүүлэхийн тулд дууны хүрээг өргөжүүлэх.

2. Дууны хөдөлгөөнийг хөгжүүлэх дасгал хийж, диктор дээр ажиллах.

Үгсийн тод дуудлага, диафрагмын шуугиан, мөгөөрсөн хоолой нь дунд байрлалд үлдэж, дууны ард гарахгүй байхыг хянах. Хэлний үзүүр нь урд талын хоёр шүдэнд хүрдэг.

III. Шинэ мэдлэгийг өөртөө шингээх үе шат бол "Талбайд хус мод бий" гэсэн каноны дууг сурах явдал юм.

Хоёр хоолойтой анхны танилцах нь каноныг дуулахаас эхлэх ёстой. Энэ бол хүүхдэд зориулсан полифонины хамгийн сонирхолтой бөгөөд хүртээмжтэй хэлбэр юм. Канон гэж юу вэ? Грек хэлнээс орчуулсан канон нь "захирамж, дэг журам" гэсэн утгатай. Хөгжмийн канон бол тусгай арга замаар гүйцэтгэсэн дуу юм. Каноны бүх жүжигчид ээлжлэн орж, ижил тексттэй ижил аяыг дуулдаг. Эхлээд дуулж эхлээд дуусгадаг хүн. 16-17-р зуунд каноноор дуулах нь маш их алдартай байсан бөгөөд одоо энэ канон нь жүжигчний дуулах арга барилыг тод харуулсан тул залуу жүжигчдийн дунд шинэ алдар нэр хүндтэй болж байна.

Канон дээрх ажлын үе шатууд:

1) ярианы уншлага. Хүүхдүүдийг эхнийхийг нь уншихад урь

бүгдэд нь нэг мөр. Дахин уншвал багш каноноор уншина. Ансамблийг хоёр бүлэгт хуваа, хоёр дахь бүлэг нь одоо багшийн байрыг эзэлнэ.

2) Хэмнэлийн каноны гүйцэтгэлийг эзэмшсэний дараа та дуулж эхлэх боломжтой.

Эхлэхийн тулд багштай хамт каноны аяыг хүн бүрт дуул.

Цэвэр a-capella унисон руу авчир. Аяыг сурсны дараа хүүхдүүд 1-р хоолойг, багш 2-ыг гүйцэтгэдэг.

Дараа нь хүүхдүүдийг 2 бүлэгт хуваа. Хүн бүр капелла дуулдаг, динамик p, бие биенээ сонсдог, босоо. Хүүхдүүдэд: "Эхлээд сонсож, дараа нь дуулдаг" гэж сануул. Дуу хоолойны нарийн танилцуулга, эхнээс нь дуустал хэмнэлийг хадгалах чадварт анхаарлаа хандуулаарай.

Хавсралт No1

Үндсэн хэсэг.

Репертуар дээр ажиллана.

“Гурван хүсэл”, “Жамны тухай” дуунууд дээр ажиллана.

1-р шат . Төгөлдөр хуур, капеллагаар дуу дуулж байна. Дуу авианы цэвэр байдал, үгсийн тодорхой дуудлага, төгсгөл, дууны зөв зохицуулалт, эв нэгдэлтэй ажиллах.

"Гурван хүсэл" дуу нь нарийн төвөгтэй тасархай хэмнэлтэй тул сурагч бүр үүнийг сурах нь чухал юм. Багшийн гараар дуу хоолойг нэгэн зэрэг арилгах, оруулах. Эгшигт авиаг амархан, тод, тод, эрч хүчтэй дууддаг. Нарийн эгшгийг дуулахад анхаарлаа хандуул, хавтгай авианаас зайлсхий. Хэзээ хэрэгтэйоюутнуудад үгийн төгсгөлд гийгүүлэгчийг тод дуудахыг заах, үгийн дундах гийгүүлэгчийн тод дуудлагыг хурдацтай хянах.

"Жаммын тухай" дууны хоёр хоолой дээр ажиллахад онцгой анхаарал хандуулдаг - цэвэр аялгуу. Гол ажил бол оюутнуудад зөвхөн өөрсдийнхөө биш, бие биенээ сонсох, хоёр дуу хоолойг сонсоход сургах явдал юм. Эхлээд хэсэг бүрийг тусад нь боловсруулж, дараа нь дуу хоолойг нэгтгэдэг.

2-р шат.“Уялгуугийн тойруулга” дууны гоцлол дуучидтай хамтран ажиллаж байна. Энэ дуу нь бие даасан ангиудтай.

Оюутан бүр өөрийн гэсэн дууны тембр, өөрийн гэсэн дутагдалтай байдаг тул аялгуу, дууны найруулга дээр ажиллахад ихээхэн анхаарал хандуулдаг. Энэ нь "А" ба "Е" эгшигт хамаарна.

Аливаа дуулах үндэс нь эгшиг авиа байдаг. Эгшиг авианы зөв үүсэхээс хамаарнатембрийн гоо үзэсгэлэнд сууна. Сургуулийн 1, 2-р жилийн сурагчид жигд бус тембртэй байдаг нь шалтгаан болдогголчлон эгшгийн "ялгарал"-д баригдсан. Тэр ч байтугай дуу чимээ гарнадуулах хүрээний бүх дуу авиан дээр өндөр дуу (байрлал) хадгалах замаардээр.

Дуу чимээг чадварлаг гаргах нөхцөл бол амаа зөв онгойлгох, чөлөөтэй доошлох эрүү, идэвхтэй уруул юм.дуу чимээ. Эхний шатанд та голчлон анхаарах хэрэгтэйоюутан зөв амьсгалж, амьсгалаа үгийн төгсгөл хүртэл эсвэл жижиг хүртэл тараанахэллэгүүд, үгийн дунд амьсгал аваагүй.

10 минут амарна

Нүүрний массаж

- Товших массажаар нүүрийг бүхэлд нь тойруулнугалсан хурууны үзүүрээр. Цохилт нь хангалттай хүчтэй байх ёстойИнгэснээр нүүр нь "гэрдэг".

- Эрүү түр зуурын үеийг хуруугаараа иллэг хийнэ.Доод эрүүгээрээ урагш доошоо дугуй хөдөлгөөн хий.: Доод эрүүгээр урагш дугуй хөдөлгөөн хийнэ. баруун-ар-зүүн-урагш.

Нурууны массаж.

Чөлөөт цаг

3-р шат. Дууны дууг дуулах. Дуунууд нь илүү хурдан хэмнэлтэй, тодорхой хэмнэлтэй дуулдаг.

4-р шат.Микрофонтой дуу дуулж байна.

5-р шат. "Slush" дууны хөдөлгөөн дээр ажиллах

6-р шат. "Шинэ өдөр" дууг давтаж байна

IV. Тусгалын үе шат: хүүхдүүдийн гүйцэтгэлийн талаархи өөрийгөө үнэлэх үнэлэмж, сэтгэл хөдлөлийн байдал

- Хичээлээс юу хамгийн их санасан бэ, юу таалагдсан бэ...

В. Эцсийн шат: дууг эхнээс нь дуустал хөдөлгөөнтэй дуу хүртэл дуулах. Оюутан бүрийн үр дүн, алдаа, амжилтыг нэгтгэн дүгнэх

- Та ангидаа ямар шинэ ойлголтуудыг сурсан бэ?

- Канон гэсэн ойлголтын утга.

VI. Эцсийн шат: гэрийн даалгавар, дараагийн хичээлийн талаархи мессеж

Ашигласан уран зохиолын жагсаалт

Герасимова И."Хүүхдийн дуу, найрал дууны боловсрол" Самара 2001 он

Гонтаренко Н.Б.Ганцаараа дуулах. Дууны ур чадварын нууцууд. -

Ростов-на-Дону, 2006 он

Арга зүйн хөгжил. Самара, 1997 он

Дмитриев Л.Б.Дууны сурган хүмүүжүүлэх ухааны үндэс. М., 1968.

Ерохина И.А.Анхны дуучидтай хамтарч ажиллаж байна. Арга зүйн хөгжил. -Самара, 1999 он

И.Исаева"Поп дуулах. Дууны чадварыг хөгжүүлэх экспресс курс"

Огородников Д.Е.. Ерөнхий боловсролын сургуулийн хүүхдүүдийн хөгжим, дууны боловсрол - М.: Музыка, 1972

Романова Л.В.Поп дууны сургууль. - Санкт-Петербург: "Лан" хэвлэлийн газар; "PLANET OF MUSIC" хэвлэлийн газар 2007 он.

Стулова Г.П.Хүүхдийн найрал дуутай ажиллах онол, практик. Москва 2002 он

Сет РиггсХэрхэн од болох вэ. -М, 2004 он.

, . .

“Хэрэв чамд авьяас байгаа бол түүнийгээ бусадтай хуваалцаарай! Хэрэв та энэ ертөнцөд юу гэж хэлэхээ мэддэг бол хэлээрэй! Сэтгэл чинь дуулдаг бол дуул!”

Наталья Княжинская

Танилцуулга.

Дуу дуулах нь дуу хоолойны хөгжилд сайнаар нөлөөлж, жигд, тасралтгүй яриаг бий болгоход тусалдаг. Хамтлаг дуулах нь стресс тайлах, зан чанарыг зохицуулах үр дүнтэй хэрэгсэл юм. Хамтлаг дуулах замаар хувь хүн хүнд хэцүү нөхцөл байдал, нөхцөл байдалд дасан зохицож чаддаг. Хэл ярианы эмгэгтэй хүүхдүүдийн хувьд дуулах нь яриаг сайжруулах нэг хүчин зүйл болдог. Бүх насны хүүхдүүдийн хувьд дууны хичээл нь ангижрал, өөдрөг сэтгэл хөдлөл, өөртөө итгэх итгэлийн эх үүсвэр болдог. Хөтөлбөр нь дуулах ур чадварыг төлөвшүүлэх, дууны болон тайзны тусгай ур чадварыг дээшлүүлэх боломжийг олгодог. Цаг хугацаа өнгөрөх тусам дуулах нь хүүхдийн гоо зүйн үнэт зүйл болж, ирээдүйн амьдралыг бүхэлд нь баяжуулах болно.

Материалын тодорхойлолт: миний танилцуулсан дууны хичээлийн хураангуй нь ахлах чуулгатай (13 - 14 нас) ажиллахад зориулагдсан болно. Хичээлийн сэдэв: "Концертын үйл ажиллагаа." Энэхүү материалыг соёлын төвийн нэмэлт боловсролын багш, хөгжмийн найруулагчдад санал болгож байна.

Сэдэв: "Концертын үйл ажиллагаа нь идэвхтэй суралцах аргуудын нэг"

Зорилтот: Үзэгчдийн өмнө үг хэлэх үед амжилт эсвэл бүтэлгүйтлээр хүүхдийн биеийн дасан зохицох чадварыг нэмэгдүүлнэ.

Даалгаварууд:Боловсрол: аливаа гэнэтийн нөхцөл байдалд тайзан дээр хэрхэн итгэлтэйгээр зогсохыг заах.

Хөгжүүлэх: дуулах ур чадвар, тайзны ур чадварыг хөгжүүлэх.

Боловсрол: зорилгоо тодорхойлох, өөрийн давуу тал, өрөөн дэх нөхцөл байдлыг ухаалгаар үнэлэх.

Эрүүл мэндийг сайжруулах: үзэгчдийн өмнө үг хэлэх замаар хүүхдийн эрүүл мэндээс урьдчилан сэргийлэх, засах тогтолцоог бий болгох.

Тоног төхөөрөмж, сургалтын материал:

Төгөлдөр хуур, хөгжмийн төхөөрөмж.

Хичээлийн төлөвлөгөө:

1. Зохион байгуулалтын мөч.

2. Хамарсан материалыг давтах.

3. Бүтээлч хэсэг

4. Дүгнэж байна.

ХИЧЭЭЛИЙН ЯВЦ:

1. Зохион байгуулалтын үе (2 мин.)

Сайн байцгаана уу. Сайхан сэтгэлийн байдал, ярианы дарааллын жагсаалтыг гарга.

Багш:Сайн уу найзуудаа! Өнөөдөр бүгд энд байна уу?

Хүүхдүүдийн хариулт (байгаа хүмүүсийг шалгах)

Чамайг харсандаа маш их баяртай байна, та ч бас сайхан сэтгэлээр хичээлдээ ирсэн гэж найдаж байна. Түүгээр ч барахгүй өнөөдөр бидэнд маш сонирхолтой, чухал өдөр байна. Бидний хичээлийг юу ч сүүдэрлэхгүйн тулд би танд юу хэрэгтэйг сануулахыг хүсч байна.

Танхимд байгаа үзэгчидтэй эелдэг харьцах, бусад оролцогчид тоглолт хийж байх үед эргэн тойрон алхахгүй байх;

Концертын хувцсаа бохирдуулахаас болгоомжил;

Аливаа төхөөрөмжийг өөрөө асааж, бүү гар;

Үзэг, үсний хавчаар, цаасны хавчаар болон бусад гадны зүйлийг залгуурт бүү оруул.

· Утас гэмтсэн тохиолдолд цахилгаан хэрэгсэл бүү ашигла.

2. Хийсэн материалыг давтах (10 мин.)

Багш:Дууны халаалтаа үргэлжлүүлье.

Дасгал №1

Нэг тэмдэглэл дээр бид ма-э-и-о-у (хроматизмын дагуу дээшлэх хөдөлгөөн) дуулдаг.

Дасгал №2

Бид Т53 авиаг ашиглан доошоо чиглэн “Би дуулдаг” гэж үе шаттайгаар дуулдаг.

Дасгал №3

Өсөх ба буурах хроматик хөдөлгөөний дагуу бид да-да-да-да-да-да-да-да дуулдаг.

Дасгал №4

Т53 авиаг ашиглан “Шөнө гялалзаж байна” гэж үе шаттайгаар доошоо хөдөлгөөнтэй дуулдаг.

Дасгал №5

Бид "Энд би дээшээ, энд би доошоо явна" гэж дуулдаг.

Дасгал №6

Дахин хийх; хийх-дахин-ми-дахин хийх; do-re-mi-fa-sol-fa-mi-re-do. Дууны дууг өнгөний хувьд дээшээ дуулдаг.

Дасгал №7

Бид Т53 авиаг ашиглан "Бид ирж байна" гэсэн үеийг доошоо хөдөлгөөнтэй дуулдаг.

Дасгал №8

T53 дууны дагуу бид дээшээ чиглэсэн хөдөлгөөнөөр да-де-ди-до-доо дуулдаг; хөхний даруулга-бри-бро-бру; за-зе-зи-зо-зу.

Артикуляторын аппаратад зориулсан дасгалууд:

Дасгал №9

Бид "Туурайн чимээнээр, тоос талбай дээгүүр нисдэг" хэлийг дуулдаг.

Дасгал №10

Бид "Хөхөө хөхөөнд юүдэн оёсон, бүрээстэй хөхөө үнэхээр инээдтэй юм" гэж хэлээ эргүүлдэг.

Дасгал №11

Дууны утсыг халаах дасгал:

Өөрийнхөө өдөр. Үг бүрийг нэг нот дээр дуулдаг. Дасгалыг дуу хоолойны хүрээнээс хамааран масштабын дагуу гүйцэтгэдэг.

Бүрэн дуулсны дараа би өөрийн боловсруулсан идэвхтэй заах арга руу шилжлээ.

Өөрийгөө амжилттай хэрэгжүүлэхэд хувь нэмрээ оруулж, өөрийгөө батлах, эерэг хандлагад чиглэсэн дасгал:

Бид гурвалсан дуугаар бүх гол хэмжүүрээр дээш доош дуулж: "Би дуулдаг, би сайн дуулдаг!"

Үүний дараа бид энэ концерт эсвэл тэмцээнд тусгайлан зориулсан бүтээлүүдийг давтах руу шилждэг. Хэрэв энэ нь тайлангийн тоглолт бол бид бүх дууны студид зориулсан нийтлэг дуугаар хаадаг. "Дуулъя" сургалтын идэвхтэй арга энд ажилладаг. Бид эерэг сэтгэл хөдлөлийг бэхжүүлэхийн тулд найрал дуугаар гүйцэтгэдэг.

4. Бүтээлч хэсэг (30 - 35 мин)

5. Хичээлийг дүгнэх (4 мин.)

Идэвхтэй сургалтын арга "Цэцэрлэг" нь үр дүнг нэгтгэхэд төгс төгөлдөр юм. Модны оронд та масштабын зэрэг авч, нимбэг, алимны оронд үргэлжлэх хугацааг тэмдэглэж болно.

Багш:Баярлалаа залуусаа. Дараагийн хичээл хүртэл.

Ашигласан уран зохиол.

1. Дубровская С.В.Стрельниковагийн алдартай амьсгалын дасгалууд. - М.: RIPOL сонгодог, 2008.

2. Емельянов V.V. Дууны хөгжил. Зохицуулалт, сургалт. – Санкт-Петербург: “Лан” хэвлэлийн газар; "PLANET OF MUSIC" хэвлэлийн газар, 2007 он.

3. Жавинина О., Зац Л. Хөгжмийн боловсрол: эрэл хайгуул, олдвор // Сургуулийн урлаг. – 2003. – №5.

4. Морозов V.P. Резонансын дуулах урлаг. Резонансын онол, технологийн үндэс. - М., 2002.

5. Сэтгэлзүйн эмчилгээний нэвтэрхий толь бичиг. - SPb: ПИТЕР, 2000.

6. Разумов А.Н., Пономаренко В.А., Пискунов В.А. Эрүүл хүний ​​эрүүл мэнд. - М., 1996.