“Дуулахын хаант улс руу аялал” нээлттэй хичээлийн хувилбар

Зорилтот: Хүүхдүүдийг дуулах ертөнцтэй танилцуулах.

Даалгаварууд:

  1. “Поп гоцлол” хөтөлбөрийн элементүүдийг танилцуулна уу
  2. Хөгжим, дуулах ур чадварыг хөгжүүлэх, тайзны соёлыг төлөвшүүлэхэд дэмжлэг үзүүлэх.
  3. Анги дахь хүүхэд бүрийн амжилтанд хүрэх нөхцөл байдлыг бий болго

Тоног төхөөрөмж: төгөлдөр хуур эсвэл синтезатор, CD тоглуулагч, дуу хураагч, аудио бичлэг, үзүүлэнгийн хэрэгсэл, хувцасны элементүүд

Хичээлийн явц

Өдрийн мэнд залуусаа! Та нарын ихэнх нь дуу дуулах дуртай гэдэгт итгэлтэй байна. Би дууны хаант улсад аялахыг санал болгож байна.
Дууны хаант улс бол асар том улс. Энэ нь хөгжимт гол мөрөн, нуга, дуулах ой, хот, тосгонтой. Газрын зураг дээр ийм улс албан ёсоор байхгүй ч бид үүнийг төсөөлөл, уран зөгнөлөөрөө төсөөлж чадна. Мөн сайхан, сайхан дуулах дуртай, сурахыг хүсдэг хүмүүст энэ улс нээлттэй.
Би энэ замыг санал болгож байна: (Хавсралт 1 )

  1. хөгжмийн цэвэрлэгээнд зочлох;
  2. яригчдын хот руу харах;
  3. эгшиг авианы агуй руу буух;
  4. Melody урсгалыг гатлах;
  5. ойн CHANTS сонсох;
  6. Дууны ордонд дуу сурах;
  7. тэр байтугай тоглолтын ТАЛБАЙ дээр ч хийж магадгүй.

Хаана ч очсон юм сурах гэж хичээнэ гэж бодож байна.
Залуус аа, та дууны хаант улсад ямар тээврийн хэрэгслээр явах боломжтой гэж бодож байна вэ? (онгоцоор, явганаар, галт тэргээр, унадаг дугуйгаар, агаарын бөмбөлөгт, дугуйт тэшүүрээр, машинаар). За тэгвэл явцгаая.

"Хүүхэд насны гайхамшиг" дууг тоглодог (хүүхдүүд моторт импровизаци хийдэг).

Чи бид хоёр газардлаахөгжмийн Glade (Хавсралт 2). Энд ямар агаар байна вэ? Тэд гараа хавирга дээр тавьдаг. Амьсгалах - хавиргаа дэлгэх - амьсгалах.

Хараач, энд сарнай байна. Тэр дөнгөж сэрсэн ч биднийг ойртож байгааг хараад тэр цэцэглэж, бүх дэлбээгээ нээж, ер бусын үзэсгэлэнтэй болжээ. Бид гайхсандаа амьсгаадаж байна - AH!
Мөн энд данделионууд байна. Тэд аль хэдийн цэцэглэжээ. Тэднийг үлээж, бүхэл бүтэн цэвэрлэгээнд шүхэр гаргацгаая.
Эдгээр нь ямар цэцэг вэ?

"Дигидон-дигидон, чи тэдний дуугарах нь сонсогдоно." (SA нот дээр дуул).

Энэ нь зөв - эдгээр нь хонх юм. "ДОН-ДОН-ДОН!"

Дууны хаант улсын оршин суугчид ойн цоорхойд ирж дасгал хийдэг. Гэхдээ дасгал нь энгийн зүйл биш, харин уруул, хацар, хэлийг дасгалжуулж, тэд дуулгавартай байж, дуучныг доош буулгахгүй.

Дасгал хийх - дасгал хийх:

  1. Хэлнийхээ үзүүрийг хазах.
  2. Дунд болон ар тал руу нь хэрчинэ.
  3. Хэлнийхээ нэг талыг, нөгөө талыг нь зажил.
  4. Шүдээ хэлээрээ угаа.
  5. Гүрвэл шиг хэлээ харуул.
  6. Нэг хацраа хэлээрээ хатгаж, дараа нь нөгөө хацрыг нь хатга.
  7. Уруул нь хоолойгоор тойрог зурдаг.
  8. "Brrr" гэж хэлээрэй.
  9. Цк.
  10. Лууван зажилж байгаа туулайг төсөөлөөд үз дээ. Тэр үүнийг хэт их идэж, эвшээв.
  11. Витамин вандуй сонго. Үүнийг хэл дээр байрлуулж, витаминыг нь унахгүйн тулд барина. Одоо амныхаа дээврээр шударч, залги. Энээрч хүч, сайхан сэтгэлийн витаминууд.

Энэ дасгал нь таны амыг сайн чийгшүүлж, уруул, хацар, хэлээ дуулгавартай болгодог.

Бид Говорунов хотод ирлээ ( Хавсралт 3 ).Өнөөдөр энд хэлний мушгиануудыг хамгийн сайн дуудах, хамгийн сайн дикцийг шалгаруулах тэмцээн зохиогдож байна. бид ингэж л ярьдаг. Хэрэв бид тайзан дээр үгээ муулвал үзэгчид биднийг сонсох болов уу? Хоёр багт хуваагдъя.

Хэлний мушгиралтыг аль баг илүү тод дуудах вэ?

Паттер : "Би цурхайг чирч байна, чирч байна, би цурхайг явуулахгүй" (Асуулт, хариулт тоглоом)

Одоо бид нууцлаг зүйл рүү явж байнаЭгшигт авианы агуй(Хавсралт 4 ). Залуус аа, та ямар эгшгийг мэддэг вэ? Энгийн ярианд бид эгшгийг хурдан бөгөөд товч дууддаг. Тэгээд бид дуулахдаа тэднийг сунгаж, дуулдаг. Гэж хэлээрэй: U-O-A-E-I. Бид агуй руу бууж, эдгээр эгшгийг намуухан, нууцлаг байдлаар дууддаг. Агуйн хажуугаар нэгэн аварга биет найтааж: "Ап-ч-хи!" Эгшиг эгшиг чулуу болж, агуй руу орох хаалгыг хаажээ. Одоо бид та нартай хамт тэднийг хаях бөгөөд ингэснээр "У!", "Өө!", "Аа!", "Э!", "Би!"

Бидний өмнө Melody урсгал ( Хавсралт 5 ). Бид хүнийг харахад хамгийн түрүүнд юу хардаг вэ? Нүүр. Бид дуу сонсохдоо хамгийн түрүүнд юу сонсдог вэ? Ая. Мелоди бол дууны нүүр царай (эртний Грек хэлнээс орчуулбал "аялга" гэдэг нь дуу дуулах гэсэн утгатай).
Сонсооч, урсгалын аялгуу юу вэ? (сурж буй дууны найрал дууг “LE” үе дээр тоглодог). Энэ аялгууг хэн санаж байсан бэ? Надтай хамт дуул.
Одоо бид гүүрээр гарах хэрэгтэй.

Гурвалын дагуу "Pibyu-piby-pa" гэж дуулах.

Бид нэг нэгээр нь унахгүйн тулд болгоомжтой гаталж, хүн бүр дууг гүйцэтгэдэг.

Бидний өмнө дуулж буй ой ( Хавсралт 6 ). Дууны хаант улсад маш олон Чант байдаг бөгөөд өнөөдөр та ойн дууг сонсох болно. Ойд төөрөхгүйн тулд бид дуудлагыг авч үзье:

  1. Саша, чи хаана байна?
  2. Би энд байна! – (хариулта бэшэгдэһэн, гол зүйл бол дуулдаг).
  3. Шумуулын дуу : өөр өөр динамиктай "z"
  4. Мэлхийн дуу: "Ква-ква." Ясан дээр гараа тавиад хамрын далавчаа нээ.
  5. Зараагийн дуулал : "зараа өргөст байсан", "Фу-фу-фу."
  6. Spidey's Chant : "Паркетан шалан дээр 8 хос ялаа бүжиглэж байв.

Бид аалз хараад ухаан алдчихлаа, AH!”

Глиссандо дээр AH дуул.

Tiger Cub-ийн дуулал:

"Битгий ойрхон зогс,

Би бол барын бамбарууш биш! R-R-R!”

Барын бамбар шиг архирах: Рррр

Дуу хоолойгоор дуулах нь дууны аппаратыг маш сайн дулаацуулдаг.
Дууны ордон ( Хавсралт 7 ). Дууны хаант улсын бүх оршин суугчид дуу дуулах дуртай. Өнөөдөр Дууны ордонд шинэ дуу (багшийн сонгосон) сурч байна.

  1. Энэ дуу юуны тухай вэ?
  2. Дууны дүр.
  3. Дууны өнгө.
  4. Дууг өнгөлөг өнгөөр ​​гялалзуулахын тулд өгүүлбэр бүрийн түлхүүр үгийг тодруулаарай.
  5. Дууны эхлэлтэй асуулт хариултын тоглоом.
  6. Дуу дуулж байхдаа биеийн байрлалд анхаарлаа хандуулаарай.
  7. Энэ дууг телевизээр хийж байна гээд бод доо, би дууг нь асааж унтраадаг.
  8. нэг хэллэг - чангаар;
  9. хоёр дахь хэллэг нь "өөртөө";
  10. гурав дахь хэллэг - чангаар;
  11. дөрөв дэх нь "өөртөө".
  12. Өгүүлбэр бүрийн эхэнд амьсгал авахаа мартуузай.
  13. Дууг дуулах хамгийн сайн арга юу вэ? Жинлүүр эсвэл дуулах уу? Дахилтыг царцаа дуулсан мэт дуул, одоо эмгэн шиг дуулах болно. (Хавсралт 8 ) Одоо үүнийг баавгай дуулсан мэт дуул, одоо шаазгай. Та ямар хурдаар тоглолт хийх вэ? (Хавсралт 9 )
  14. Дууг гүйцэтгэх хамгийн сайн арга юу вэ: нэг газар зогсох уу эсвэл хөдлөх үү? Мэдээжийн хэрэг, бүжгийн хөдөлгөөн, илэрхийлэлтэй дохио зангаа, нүүрний хувирал зэргийг оруулбал дуу илүү сонирхолтой сонсогдох болно.

(Хөдөлгөөнтэй дуу тоглох)

Дуу хийж байнаКонцертын талбай (Хавсралт 10)

Тайзан дээр дуу хийж буй гоцлол дуучинд зориулсан хувцас ямар үүрэг гүйцэтгэдэг вэ? Мэдээжийн хэрэг, энэ нь уран сайхны дүр төрхийг бий болгоход тусалдаг бөгөөд жүжигчний соёлын талаар ярьдаг.

Та энэ дуунд ямар хувцас өмссөн гэж харж байна вэ? Алив, өнөөдөр бид хувцасны элементүүдийн аль нэгийг ашиглах болно (заавал биш).
Та нарын хэд нь дууны нэрийг зарлахыг хүсч байна вэ? Одоо бид энэ дууг хөгжмийн зэмсгийн дагалдан хийж байна. Дууг сэтгэл хөдлөл, хөдөлгөөнөөр гүйцэтгэх ёстой гэдгийг санаарай. Эцсийн эцэст та үзэгчдийн өмнө жинхэнэ дуучид шиг тоглодог! (дууны гүйцэтгэл)

Дууны хаант улс танд таалагдсан уу? Замаа санацгаая. Та Хөгжмийн далбаа, Говорунов хот, Эгшигт агуй, Мелодия горхи зэрэгт нэг бус удаа зочилж, ойн мандал, Дууны ордны дууг санаж байх болно гэж би бодож байна. Мөн та нарын зарим нь Дууны хаант улсын байнгын оршин суугч болно. Тэгээд бид түүнийг концертын талбай дээр харах болно.
Одоо бид халуун агаарын бөмбөлөгөөр гэртээ харих гэж байна.

У-О-А-Э-И У-О-А-И-И

Шалан дээр 8 хос ялаа бүжиглэж, аалз хараад ухаан алдлаа, АХ!

) Өө, битгий ойртоорой, би бар бамбарууш биш ээ! R-R-R!")

“Бид найзууд бол” 1. Амьдралд хагацал, гашуун гомдол, хагацал зөндөө байдаг. Чамтай хамт найзтай бол дэлхий эргэн тойрондоо гэрэлтэх болно. Найрал дуу (2 удаа): Баяр баясгалантай байх, баяр баясгаланг өгөхийн тулд бид дэлхий дээрх бүх хүмүүс аз жаргалтай амьдарч, бүтээж, хайрлаж чадна. 2. Босго гадаа гарахад, Ганцаараа биш бол олон янзын зам, хаа сайгүй нээгдэнэ гэдгийг мэд. Найрал дуу: адилхан 3. Та өдөр бүр олон найз нөхөдтэй болж, Нөхөрлөлийн дөл таны болон миний сэтгэлд унтаршгүй галаар үргэлж гэрэлтэх болтугай!

Сайн уу дэлхий! НАЙРУУЛГА: Сайн байна уу хорвоо, сайн уу найз. Сайн уу, өгөөмөр дууны тойрог, Сайн уу, агшин, сайн уу, зуун, Сайн байна уу, сайн хүн! Сайн уу гэр, сайн уу, хол, Сайн байна уу, баяр баясгалан, уйтгар гуниг. Сайн уу, өнгөрсөн, сайн байна уу, шинэ, Сайн байна уу, тод хайр!


MBU DO "Хүүхдийн бүтээлч 4-р ордон"

Хаяг: ст. Мориса, 82а, Новокузнецк, Кемерово муж

ДУГААР ХИЧЭЭЛИЙН ХУРААНГУЙ

Дууны суурилуулалт. "Дуулах шидэт дүрэм"

Хөгжүүлэгч:

Арышева Светлана Ивановна,

нэмэлт боловсролын багш,

"Орфей" дууны болон поп студи

Новокузнецк

Фокус:уран сайхны.

Хичээлийн сэдэв:Дууны суурилуулалт. "Дуулах шидэт дүрэм."

Зорилтот:"Дуулах хандлага" гэсэн ойлголтын талаархи санаа бодлыг бий болгох, дууны хичээлд практик ашиглах.

Даалгаварууд:

    "Дуулах хандлага" гэсэн ойлголтыг оюутнуудад танилцуулах.

    Дуу дуулах дүрмийг танилцуулна уу.

    Хүүхдийн хөгжмийн ойлголт, дууны аппарат, сонсголыг хөгжүүлэх.

    Санах ой, анхаарал, сэтгэлгээ, тэсвэр тэвчээрийг хөгжүүлэх.

    Дууны урлагт сонирхолтой байх.

Маягт:хичээл-давталт.

Хичээлийн тоног төхөөрөмж:

    төгөлдөр хуур;

    хөгжмийн төхөөрөмж;

    Харааны хэрэгсэл;

    Тэмдэглэл цуглуулах;

    Фонограмм.

Оюутны үйл ажиллагааг зохион байгуулах арга:бүлэг.

Хичээлийн явц

    Зохион байгуулалтын мөч, сэдвийн танилцуулга:

Хөгжмийн мэндчилгээ.

(Багш дуулдаг: "Сайн уу, залуусаа!", Хүүхдүүд: "Сайн уу, Светлана Ивановна!")

Багш:Өнөөдөр бид маш чухал зүйлийг хийх болно - бид зайлсхийх боломжгүй "дуулах ид шидийн дүрэм" -тэй танилцах болно. Тэднийг дагавал сайхан дуулж сурах нь гарцаагүй. Гэхдээ эхлээд дуулах тохиргооны талаар хэлье. Залуус аа, та нар үүнийг юу гэж бодож байна вэ?

Хүүхдүүд:Энэ бол шулуун нуруу, шулуун мөр, сайхан сэтгэл гэх мэт.

Багш:Зөв.

    Гол хэсэг

Дууны суурилуулалт- энэ бол дуулах үед биеийн (их бие) зөв байрлал юм. Дуу чимээ чөлөөтэй, хялбар сонсогдохын тулд юу ч саад болохгүй: мөрөө доошлуулж, нуруугаа шулуун, хүзүүгээ сунгаж, эрүүгээ дээш өргөх шаардлагагүй (эс тэгвээс та тэр даруй азарган тахиа шиг болно. хэн хүн бүрийг давахыг хүсдэг). Таны биеийн байдал, тэр ч байтугай таны сайн сайхан байдал нь "биеийг" хэрхэн барьж байгаагаас хамаарна. Сайн байрлал үргэлж шаардлагатай байдаг, гэхдээ ялангуяа дуулах үед.

Зөв дуулах хандлага бол “дуулах шидэт дүрэм” бөгөөд ийм олон дүрэм байдаг. Хэр их байгааг тоолж үзье. Би тэднийг нэрлэх болно, та тоолоорой (багш зогсож, сууж дуулах үед зөв байрлалыг харуулсан харааны хэрэгслийг харуулдаг).

1. Гол дүрэм бол дуулахдаа тайван сууж, зогсож чадахгүй: дотоод болон гадаад биеийн тамирын мэдрэмжийг хадгалах хэрэгтэй.

2. Толгойгоо доош буулгахгүйгээр, буцааж шидэхгүйгээр шулуун, чөлөөтэй байлгаж, хүзүүгээ бүү сунга.

3. Хоёр хөл дээрээ чанга зогсох, хэрэв сууж байгаа бол сандал дээр хөнгөхөн хүрч, мөн хөлөндөө түш.

4. Суух байрлалд дуулахдаа гараа өвдөг дээрээ чөлөөтэй тавина.

5. Та хөлөө зөрүүлж сууж болохгүй, учир нь энэ байрлал нь биед шаардлагагүй хурцадмал байдлыг үүсгэдэг.

7. Амаа өргөн, босоогоор нээ.

8. Доод эрүү чөлөөтэй, уруул нь хөдөлгөөнтэй, уян хатан байх ёстой.

Та хэдэн дүрмийг тооцсон бэ?

Хүүхдүүд: 8 дүрэм

Багш:Сайн байна, та зөв тоолсон байна. Одоо бид 8 ид шидийн дүрэм байдгийг мэдэж байгаа, гэхдээ надад өөр нэг асуулт байна. Эдгээр дүрмийг яагаад ид шид гэж нэрлэдэг вэ?

Хүүхдүүд:Учир нь та эдгээр дүрмийг дагаж мөрдвөл таны хоолой сайхан, хялбар сонсогддог.

Багш:Зөв. Одоо эдгээр дүрмийг дагаж шар шувууны тухай танил дууг дуулцгаая. Босоо сууж, гараа өвдөг дээрээ тавиад, нуруугаа шулуун болгоё.

Шар шувууны тухай дуулах:

Шар шувуу модон дээр сууж байв

Тэгээд тэр O-U-U дуугаа дуулсан.

Ямар сонин үгс вэ

Шар шувуу дуугарч байна!

Залуус аа, өнөөдөр бид ид шидийн дүрмийг дагаж шинэ хэлбэрээр дуулжээ. Тэд бидэнд тусалсан гэж бодож байна уу? Бид чөлөөтэй, сайхан дуулж эхэлсэн үү?

Хүүхдүүд:Тийм ээ!

Багш:Маш сайн. Одоо өнгөрсөн хичээлээр сурсан дуугаа давтая.

"Ээжээс хол" дуун дээр дууны болон найрал дууны ажил, хоёрдугаар бадаг сурах.

3. Хичээлийн хураангуй. Тусгал

Багш аа: Залуус аа, хичээлээ дүгнэе. Өнөөдөр бид ямар шинэ зүйл сурсан бэ?

Хүүхдүүд: Бид дуулах ид шидийн дүрэмтэй танилцлаа.

Багш аа: Эдгээр дүрмийн хэд нь байдаг вэ? Надад хэлээч?

Өнөөдөр сайн байна, та сайн ажилласан. Баяртай гэж хэлье. Баяртай! (хөгжмийн хэлбэрээр).

(Багш дуулдаг: "Баяртай!", Хүүхдүүд: "Баяртай!").

Ашигласан интернет нөөц:

http://vocalmuzshcola.ru-resources:

Ашигласан номууд:

M. A. Михайлова Хүүхдийн хөгжмийн чадварыг хөгжүүлэх. Эцэг эх, багш нарт зориулсан алдартай гарын авлага. Хөгжлийн академи, 1997 он .

Сайн байна уу залуусаа, эрхэм зочид!

Хичээлийн жилийн туршид бид маш олон сонирхолтой, олон янзын дууг сурдаг бөгөөд тэдгээр нь тус бүр өөрийн гэсэн түүх, утгатай байдаг. Залуус аа, надад хэлээч, бид юугүйгээр уг бүтээлийн утга, агуулгыг үзэгчдэд хүргэж чадахгүй вэ? (Хүүхдүүд хариулдаг) Зөв! Дууны үг тодорхойгүй.

Өнөөдөр бид "Артикуляция ба дууны яриа" гэсэн сэдэвтэй нээлттэй хичээл хийх болно. Дуу дуулах нь хөгжмийн гүйцэтгэлийг ярианы текстийг илэрхийлэх хэрэгцээтэй органик байдлаар хослуулсан хөгжмийн урлагийн цорын ганц төрөл юм.

Гэхдээ бид уран сайхны болон дууны ажил эхлэхийн өмнө жинхэнэ дуучинд шаардлагатай амьсгалын дасгалуудыг хийх болно.

Залуус аа, та нар бүгд бөмбөлөгт үнэхээр дуртай байх. Чи бид хоёр бөмбөлөг залгисан гэж төсөөлөөд үз дээ, одоо чи бид хоёр амьсгалахад бидний бөмбөлөг яг гэдсэнд нь хийлдэг. Дараа нь бид амьсгалаа гаргаж, бөмбөлөг маань унтарна! За, одоо бөмбөлгийг дахин 5 удаа хөөргөж, унтраацгаая.

За одоо "Могой" нэртэй тоглоом тоглоцгооё. Хоёулаа бие биетэйгээ нүүр тулж, одоо бидний баруун гар могой гэж төсөөлөөд үз дээ. Ходоод руугаа агаар оруулж, гараа өргөж, гараа могойн амны хэлбэртэй болгоё, "Ssss" дуугаар могой мөлхөж байна. За, одоо манай могойнууд бие биенээ айлгахыг хүсч байна гэж төсөөлөөд үз дээ. Бид дахин ходоод руу агаар татаж, "Ssss" дууг гаргаж, амьсгал дуусах үед бид ижил дуугаар хурц идэвхтэй амьсгал гаргах бөгөөд бидний могой үүний дагуу шидэх болно. Одоо энэ тоглоомыг дахин тоглоцгооё. Ухаалаг охид!

Одоо бид үе мөчний гимнастик руу шилжиж байна. Залуус аа, бүгдээрээ толины өмнө зогсоод та бид хоёр амьтны хүрээлэн рүү явъя. Эхлээд бид аквариумд зочлох болно. Бидний харсан анхны загас бол зүү загас, нимгэн, нимгэн загас юм. Түүн шиг байхын тулд хацраа соръё. Тэгээд зүү загас бөмбөг загас сэлж дараа, энэ загас шиг хацар нь хөөрөгдөж, сайн байна! Түүний ард далайн морь сэлж байна, түүний уруул хэрхэн урагш сунгаж байгааг хараарай, уруулаа яг адилхан сунгацгаая! Эцэст нь бид бөмбөлөг загасыг харж, хацрыг нь ил гаргах болно! Бид аквариумаас гараад цааш хөдөлж, бидэн рүү морь гүйж байна, эхлээд хурдан туурайны чимээ гаргая, дараа нь морь биднийг хараад бага зэрэг удааширлаа (бид туурайны чимээг удаан гаргадаг). Морь хол гүйж, бид цааш явж, анааш харав. Анааш урт хүзүүтэй төдийгүй урт хэлтэй. Одоо чи бид хоёр хэлээ анааш шиг урт болгож, хамраа хүртэл хэлээ сунгаж, гараараа битгий туслаарай! За, одоо эрүү рүү нь татъя. Агуу их! Цаашаа явж, том амтай хиппопотамыг харцгаая! Алив, тэд хиппос шиг өргөн, өргөн амаа нээв. Тэгээд жаахан ингээд зогсож байя. Сайн байна, бид танд амьтны хүрээлэнгээр аяллаа, одоо бөмбөг тоглоцгооё.

Одоо бид өмнөх хичээлүүд дээр сурсан хэлээ эргүүлж санаж байх болно, эхнийх нь "Грекээр аялах" бөгөөд бид үг бүрийг чанга, удаанаар хэлдэг.

(Хүүхдүүд хэлээ мушгиадаг)

Грек голын дээгүүр давхиж,

Хорт хавдар нь Грекийг гол мөрөнд хардаг

Грекийн гарыг гол руу гацсан

Грекийн DAC-ийн гараар хорт хавдар.

Үүний нэгэн адил бид хоёр дахь "Хөхөө хөхөө" -ийг та бүхэнд тодорхой бөгөөд идэвхтэй дуудаж байна.

"Хөхөө хөхөө

Би бүрээс худалдаж авсан

Бүрхүүлд байгаа шиг

Тэр хөгжилтэй"

(Бяцхан теннисний бөмбөг ав) Тэгээд одоо амласан ёсоороо бид бөмбөг тоглох болно! Хосоор хуваагдаж, бие биенийхээ эсрэг зогсоно (хүүхдүүд хосоороо хуваагдана). Одоо та бүгдээрээ хэлний мушгианаас нэг мөрийг уншиж, сүүлчийн үгээр, стресстэй үе дээр бөмбөгийг хамтрагч руугаа шидэх болно. Зүүн тал нь эхний мөрийг хэлдэг, баруун тал нь хоёр дахь мөрийг хэлдэг бөгөөд хэлийг мушгих бүрийн төгсгөл хүртэл үргэлжилнэ. (Хүүхдүүд даалгавраа гүйцэтгэдэг). Сайн байна залуусаа!

Елена Михайловна Иванова
Дууны хичээлийн тойм

Тойм

нээлттэй ангиуднэмэлт боловсролын багш

Иванова Елена Михайловна

толгой дууны тойрог"Дуулах найзууд"

Биробиджан хотын технологийн коллеж

Сэдэв ангиуд дууны тоо».

Зорилтот ангиуд: сурсан дууны гүйцэтгэлийн чанарыг сайжруулахад туслах ажлын дараалал, агуулгын талаархи ойлголтыг бий болгох, олж авсан мэдлэгээ бие даасан ажилд хэрхэн ашиглахыг заах.

Даалгаврууд:

а) боловсролын:

Үзэл баримтлалыг бататгах "соло"Тэгээд "чуулга"дуулах;

Үзэл баримтлалыг өг "алгоритм";

Ажиллах алгоритмыг танилцуулж өмнө нь судалсан материалыг нэгтгэн дүгнэ дууны ажил;

Хүүхдүүдэд олж авсан мэдлэгээ бие даасан ажилд ашиглахыг заах;

б) хөгжиж байна:

Ажиллаж байна дуугаар-дуулах ур чадварыг хөгжүүлэх найрал дууны ажил;

Хүүхдүүдийг дуун дээр ажиллахад татан оролцуулах замаар бүтээлч байдлыг хөгжүүлэх;

в) боловсролын:

Хөгжмийн тогтвортой сонирхлыг бий болгох дууны соёл;

Бие биетэйгээ болон бусадтай сайн харилцаатай байх.

Хэрэглэсэн технологиуд анги:

Дууны соёлыг төлөвшүүлэх технологи.

Ялгаварлан сургах технологи.

Хувь хүний ​​сургалтын технологи.

Эрүүл мэндийг хэмнэх технологи.

Материаллаг нөөц сургалт:

Төгөлдөр хуур

Самбар, шохой

Соронз

Мультимедиа проектор, дэлгэц

Харандаа, дэвтэр

Зөөврийн компьютер

Микрофон

Фонограм хасах

Нотны хөгжим, дууны үг

Хичээлийн явц

I. Зохион байгуулалтын мөч.

Тойргийн сурагчид ангид орж, суудалдаа сууна.

Багш аа:

Сайн уу. Тантай дахин уулзаж байгаадаа баяртай байна. Өнөөдөр залуус аа, бид дуунууд дээрээ үргэлжлүүлэн ажиллах болно. Эхний хагас ангиудБид баярын концертод бэлтгэж буй шинэ материал, нийтлэг дууг судлахад өөрийгөө зориулж, хоёрдугаар хагаст бие даасан болон бие даасан ажил хийх болно.

Ажил дээрх аюулгүй ажиллагааны сургалт газар:

Манай бүх техникийн тоног төхөөрөмж цахилгаанаар ажилладаг тул ийм байх шаардлагатай гэдгийг сануулж байна болгоомжтой: төгөлдөр хуур, дуу хураагчийн утсанд хүрэхгүй байхыг хичээ, гартаа микрофоны утсыг мушгиж болохгүй. Осол гэмтлээс зайлсхийхийн тулд сандал дээр бүү савлуулаарай.

Бидний сэдэв ангиуд ийм сонсогдож байна: "Гол болон чуулгын тоглолтыг өндөр түвшинд хүргэхэд чиглэсэн ажлын алгоритм. дууны тоо", А.

бидний өнөөдрийн зорилго: ямар дарааллаар ажил хийгдэж байгааг олж мэдээрэй дуу хоолойажиллаж, олж авсан мэдлэгээ бие даан хэрэгжүүлж сурах.

II. Онолын хэсэг.

Шинэ материал сурах.

Тэгээд бид хичээж эхлэх болно ойлгох: сэдвийн мөн чанар юу вэ ангиуд. Эхний үг танд хамгийн сонирхолтой санагдах байх гэж бодож байна - "алгоритм". Шууд Би асууя: магадгүй хэн нэгэн энэ нь юу гэсэн үг болохыг мэдэх болов уу?

Оюутнууд: …

Багш аа:

Гэхдээ үүнээс илүү энгийн зүйл байхгүй: алгоритм - зорилгодоо хүрэхэд чиглэсэн үйлдлүүдийн дараалал (алхам), өөрөөр хэлбэл хүссэн үр дүнд хүрэхийн тулд юу хийх ёстой вэ.

Бидний гол зорилго юу вэ? Бид яагаад энд ирдэг юм дууны тойрог) сурах уу?

Оюутнууд: Дууг сайхан дуулж, тайзан дээр тоглож сурах.

Багш аа:

Зөв. Бид зүгээр нэг дуу дуулахыг хүсэхгүй байна (харахад бидний ангиудБид үүнийг хэрхэн зохистой түвшинд гүйцэтгэхийг сурахыг хичээдэг. Төгс төгөлдөрт хязгаар байхгүй гэдгийг мэддэг ч бид үүний төлөө хичээх ёстой. Тантай хамтран ажиллахдаа сайн үр дүнд хүрэхийн тулд энэ нь юунаас бүрддэгийг тодорхой ойлгох ёстой.

Бид маш их хөгжим сонсох, унших, амьсгалын янз бүрийн дасгал хийх, дуу хоолойгоо хөгжүүлэх гэх мэт олон зүйлийг хийх ёстой нь ойлгомжтой. Харин одоо бид хичээх болно ойлгох: ямар үе шатууд, ямар үе шатуудаас бүрддэг дуу нь гоцлол ч бай, чуулга ч бай.

Дашрамд хэлэхэд хэн чадах вэ сануулах: бие даасан тоглолт, чуулгын тоглолт хоёрын ялгаа юу вэ? Мөн тус бүрийн нарийн төвөгтэй байдал юу вэ?

Ганцаараа дуулах - 1 хүн дуулдаг, хэрхэн дуулах талаар маш их хариуцлага хүлээдэг, ойролцоо найзын тохой байхгүй - сэтгэлзүйн дэмжлэг байхгүй, тиймээс айдас, боломж байхгүй "нуух"Хэрэв ямар нэг зүйл таны хүссэнээр болохгүй бол.

Чуулгад байгаа бусад хүмүүс онцлог: олон дуу хоолой, энд эв найртай дуулах, өөрөөр хэлбэл гүйцэтгэлийн эв нэгдэлд хүрэх нь чухал юм.

Энэ хэсэг нь соло эсвэл чуулга байхаас үл хамааран алгоритм нь ойролцоогоор ижил байна. Чуулгад илүү их цаг зарцуулдаг тул ажил нь илүү төвөгтэй болдог, ялангуяа эхэнд хэсэг сурсан үед. (санал)(өөрөөр хэлбэл тус бүрийн аялгуу, хэмнэл, дараа нь тэдгээрийг холбож, эв зохицлыг бий болгох.

За, залуус аа, та бүхний анхааралд дараах диаграммыг үзүүлэв. (диаграмм No1-ийг үзнэ үү)Өнөөдөр бид түүнтэй дөнгөж танилцаж байна. Тэгээд дараагийнх нь дээр ангиудБид үүнийг илүү нарийвчлан судлах болно. Энэ диаграм нь хэн нэгэнд санагдуулдаг "шат", зарим хүмүүсийн хувьд сүүлийн үеийн Олимпийн наадамтай холбоотой "суурь". Эндхийн ялагч нь хамгийн өндөр шатанд хүрсэн хүн байх бөгөөд шагнал нь юу байх вэ?

Оюутнууд: …

Багш аа: Тийм ээ, үзэгчдийн алга ташилт, хийсэн ажилдаа сэтгэл ханамж.

Физминутка

Багш аа: Одоо бид мэдлэгээ практикт хэрэгжүүлэхийг хичээх болно. Гэхдээ бид өөрсдийн урын сан дээр ажиллаж эхлэхээсээ өмнө юу хийх хэрэгтэй вэ?

Оюутнууд: …

Багш аа: Тийм ээ, дуулах хэрэгслийг ажилд бэлтгэ, учир нь уран бүтээлийн гүйцэтгэлийн чанарыг сайжруулах ажил нь дасгал хийхээс эхэлдэг.

III. Практик хэсэг.

Гоцлол болон чуулгын тоглолтын чанар дээр ажиллана дууны бүтээлүүд.

3. 1 Дуу дуулах хэрэгслийг ажилд бэлтгэх (зогсож ажиллах):

1. Дууны суурилуулалт.

2. Үе мөчний гимнастик:

Хацрын хөгжил: "Алиалагч ярвайх: хоолой инээмсэглэл", "Арслангийн ам", « Шишүүхэй: өлсөж цадсан", "Сэлэм".

Уруулын хөгжил: "Гахайн", "Бид уруулаа хаздаг", "Сэтгэл хангалуун бус морь".

Хэлний хөгжил: "Бохь", "Үзэх", "Морь ба одой морь".

Зөөлөн хөгжүүлэх тэнгэр: "Дугуй", "Эшгээе".

3. Амьсгалын дасгал:

"Лаатай тоглоом" (гүнзгий амьсгал - удаан амьсгалах).

"Бөмбөлөг үлээж байна" (1-5 хүртэл зогсоод амьсгалах).

"Насос" (удаан амьсгалах - хүчтэй амьсгалах).

"Халуунд байгаа нохой".

4. Уран дуулах:

"Амаа аниад нэг дуугаар" (+ гинжин амьсгал).

"Хоёр дуу чимээ : би, у, а" (эгшиг үүсэх + зөөлөн довтолгоо).

"Таван чимээ": "уруул дуулах" (+уруулын булчингийн ажил).

"Таван чимээ" : аа-аа... өө-өө... бас-ба..." (+тусламж дээр дуулах).

"Таван чимээ" : Ми-и-а-ми... А-ми" (эгшиг үүсэх + хатуу ба зөөлөн довтолгоо + үсрэлт).

"T 5/3 ба D"(хүрээг өргөжүүлэх + дэмжлэг + дууны тембр будах + амьсгал + дууны довтолгоо).

Багш аа: Одоо дуун дээрээ ажиллаж эхэлцгээе "Зөвхөн урагшлах".

3.2 Чуулга дээр ажиллах дууны ажил

("Зөвхөн урагшлах"- 1 шүлэг ба найрал дуу):

1. Дууны давталт (1 шүлэг, найрал дуу).

2. Найрал дуу:

Чуулгын хэмнэл, хэмнэл нэгдмэл байдал.

Дууны үйлдвэрлэлийн нэгдсэн арга барил: бөөрөнхий эгшиг.

Үг хэллэг.

3. Шүлэг (гоцлол дуучидтай ажиллах):

4. Шүлгийг холбох найрал дуу:

Гоцлол дуучдыг цаг тухайд нь танилцуулах.

Найрал дууны өмнө түр зогсоо.

5. Дууны дууны хавсралт (1 шүлэг, найрал дуу):

Төгөлдөр хуур, багшийн тусламжтайгаар.

Ганцаараа.

Физминутка

Багш аа: Залуус аа, одоо бид ямар шатандаа явааг хэлж өгөөч. Хариулах шалтгаанаа хэл.

Хүүхдүүд: Голчлон эхний шатанд (интонацын цэвэр байдал, зохицол, хэмнэлийн нарийвчлалын талаар ажил хийгдэж байгаа боловч бид аажмаар 2-р шатны элементүүдийг (дуу гаргах, хэл яриа, артикуляция, амьсгалын нэгдсэн арга) ашиглаж эхэлж байна. дууны довтолгоо).

Багш аа: Сайн хийлээ. Одоо би танд бие даан ажиллахыг санал болгож байна. Таны өмнө байгаа даалгавар байх болно дараачийн: одоо миний бие даан ажиллах залуус дууны ажлын аль шатанд байгааг тодорхойлох.

Болоорой анхааралтай: бүү шүүмжил - зарим нь багт эрт ирсэн, зарим нь хожим, зарим нь үүнийг арай хурдан хийдэг, зарим нь илүү их цаг хугацаа шаарддаг гэдгийг та ойлгох ёстой. Та зүгээр л тодорхойлох хэрэгтэй (хэнтэй ч зөвлөлдөхгүйгээр)тэдний байгаа алхам, өөрөөр хэлбэл мэдлэгээ харуулах.

Ажлыг багш гүйцэтгэдэг Зэрэгцээ: Ажлын 2 хэлбэрийг ашигладаг: бие даасан болон урд талын.

3.3 Ганцаараа ажиллах дууны ажил:

1. "Цагаан шувууд"Елена Фурман, Кристина нар Сэнко:

Уран сайхны чуулга,

Нэвтрэх цаг тухайд нь

Дикц ба артикуляция,

Найрал дууны аялгууны цэвэр байдал.

2. "Хөхөө"Ксения Боковня:

Дууны үйлдвэрлэлийн нэг дугуй хэлбэр,

Дэмжлэг дээр дуугарах - хашгирах үед дуулахаас ангижрах.

3. "Оддын хуанли"Настя Егрищина:

Дикц ба артикуляция,

Дууны үйлдвэрлэлийн нэг нээлттэй арга,

Тулгуур дээр дуулж байна.

4. "Би буцаж ирнэ"Жулиа Слесарчук:

Динамик сүүдэр,

Тулгуур дээр дуулж байна

Үг хэллэг,

Бүтээлийн төрөл, шинж чанар,

Дууны интонаци-драматик хөгжил (эсрэг).

IV. Дүгнэж байна.

Багш аа: АнгиМанайх дуусах дөхөж байна, би чамаас хүсч байна сонсох: Та өнөөдөр өөртөө ямар шинэ зүйл сурсан, өнөөдөр ямар ажил хийсэн, таны бодлоор ямар ажил бидний өмнө байна.

Оюутнууд: 1. Өнөөдөр бид танд ажиллах алгоритмыг танилцууллаа дуу хоолойбүтээл хийж, бүтээл дээр ажиллах үйл явцыг олох үе шатыг тодорхойлж сурсан. 2. Бид дууны 1-р хэсгийн чуулга дээр ажилласан "Зөвхөн урагшлах". 3. Бид бие даасан дуунууд дээр ажиллаж, тэдний тоглолтын түвшинг дээшлүүлсэн.

Та бид хоёр өнөөдөр маш сайн ажил хийлээ, та нар бүгд хичээсэн, сайн ажилласан. Бидний өмнө маш олон сонирхолтой ажил байна. Гэхдээ дараагийнх нь болно ангиуд. Өнөөдөр бүгдэд нь баярлалаа, баяртай!

Төлөвлөгөө - хичээлийн хураангуй

Хичээлийн сэдэв:Дууны бүтээл дээр ажиллах хамгийн чухал нөхцөл бол үг хэллэг

Хичээлийн зорилго:Артикуляцийн аппаратын үйл ажиллагаа дээр ажиллах замаар диктор, дууны чанарыг сайжруулах.

Хичээлийн зорилго:

1. Боловсролын

Оюутнуудад үе мөчний аппаратын онцлог шинж чанаруудын талаархи мэдлэгийг хөгжүүлэх;

Сэдвийн талаар өмнө нь олж авсан мэдлэгээ нэгтгэн дүгнэх, системчлэх"Артикуляция".

2. Хөгжлийн- оюутны хөгжлийн нөхцөлийг бүрдүүлэх

Төрөл бүрийн хэмнэлтэй дикцийн ур чадвар;

Төрөл бүрийн нюанс бүхий артикуляторын аппаратын үйл ажиллагаа;

Сэтгэл хөдлөлийн - дуулах дасгал хийх, дууны бүтээл дээр ажиллах явцад сэтгэлзүйн үйл явцын (төсөөлөл, сэтгэлгээ, санах ой) дүрслэлийн хүрээ;

Доод захын-диафрагмын амьсгалыг ашиглах чадвар.

3. Боловсролын- нөхцөлийг бүрдүүлэх:

Сурах ухамсартай хандлагыг төлөвшүүлэх;

Өөрийгөө үнэлэх, өөрийгөө сайжруулах хүсэл эрмэлзэл, бүтээлч сэтгэлгээний түвшинг нэмэгдүүлэх;

Бүтээлийн тайлбарыг бий болгоход оюутнуудын бүтээлч эрэл хайгуулыг идэвхжүүлэх.

Хичээлийн төрөл: нэгтгэсэн.

Ажлын аргууд:

ПО мэдлэгийн эх сурвалж:

Visual - харааны - дүрслэл, слайд шоу, дэлгэц, TSO;

Амаар - тайлбар, тайлбар (практик үйл ажиллагааны тайлбар), харилцан яриа;

Практик - дасгал, практик даалгавар;

танин мэдэхүйн үйл ажиллагааны мөн чанараар: тайлбар-зураглал, нөхөн үржихүйн, хэсэгчлэн хайх, судалгааны аргын элементүүд.

Дууны сурган хүмүүжүүлэх арга зүй: төвлөрсөн, авиа, дууны дасгал, үзүүлэх, дуурайх арга, сэтгэлгээний дуулах, харьцуулсан дүн шинжилгээ.

Технологи:

хувь хүнд чиглэсэн, хөгжүүлэх сургалт, салбар хоорондын холбоо; асуудалд суурилсан сургалтын элементүүд, мэргэжлийн үйл ажиллагааны загварчлал, тоглоомын загварчлал, мэдээлэл, урлагийн технологи; гүйцэтгэх технологи: дуулах соёлыг төлөвшүүлэх, ассоциатив-дүрслэлийн сэтгэлгээг бий болгох.

Салбар хоорондын холбоо:сольфежио, хөгжмийн онол, хөгжмийн бүтээлийн шинжилгээ, дагалдан хөгжим, уран зохиол, хөгжмийн боловсролын арга зүй, дадлага, компьютерийн шинжлэх ухаан.

Тоног төхөөрөмж:төгөлдөр хуур, зөөврийн компьютер, хичээлийн сэдвээр илтгэл, толь.

Ашигласан хөгжим:

1. F. Abt. Дууны сургууль. - М., 1985.

2. Дууны болон сурган хүмүүжүүлэх репертуарын уншигч: меццо-сопраногийн хувьд. Хөгжмийн сургуулийн I-II курс./ Comp. П.Понтрягин. - М .: Хөгжим, 1970.

3. Д.Кабалевский. "Ромео Жульетта" жүжгийн хөгжмөөс Бенволиогийн романс./ Сайтаас авсан хөгжим -

4. Хүүхдийг дуулахыг заа: Хүүхдэд (3-5 настай) дуу хоолойг хөгжүүлэх дуу, дасгал. Хөгжимчдөд зориулсан гарын авлага. хүүхдийн толгой цэцэрлэг / Comp. Т.Орлова, С.Бекина. - М.: Боловсрол, 1986.

Хичээлийн үеэр.

I. Хичээлийн сэдэв, зорилго, зорилтыг зарлах.

II. Мэдлэгийг шинэчлэх. Дууны ур чадварыг бий болгох, нэгтгэх.

1. Амьсгалын тогтолцооны элементүүдгимнастик А.Н. Стрельникова (Хавсралт No1).

2. Уран дуулах. Анхны дууны ур чадвар бол "дуулах хандлага" (оюутны дэлгэрэнгүй хариулт).

Дасгалын хэрэглээ: интонаци-фонопедик, дууны хүчийг хөгжүүлэх, хүрээг өргөжүүлэх, дууны үндсэн ур чадварыг бий болгох (дууны аппаратыг хөгжүүлэх фонопедийн аргын зохиогч В.В. Емельянов);

дууны аппаратыг идэвхжүүлж, хэл яриаг сайжруулах янз бүрийн дууны ур чадварыг бий болгох, нэгтгэх дасгалууд, түүний дотор хэлийг эргүүлэх.

Уйтгар гуниг, баяр баясгалан, уур хилэн, бахдал гэх мэт янз бүрийн сэтгэл хөдлөлийн өнгө бүхий "Сайн минжүүд ой руу явдаг" хэлийг ашиглан сурагчдын уран сэтгэмжийг хөгжүүлэх "сэтгэл хөдлөлийн сургалт" арга.

Оюутнуудыг хөтлөхдуу хоолойны үйлдлүүд, тэдгээрийн бие даасан хэрэглээний талаар аажмаар ойлгох. Тэд харааны, чичиргээ, мэдрэгчтэй өөрийгөө хянах чадварыг ашиглан тодорхой ажлыг гүйцэтгэх дотоод тохиргоог өөрсдөө олох ёстой.

3. Дуу хоолой хийх ажил ( Ф.Абт. Дуу хоолой №10).

Ажлын даалгавар бол сайн кантилена (хоолойны гөлгөр байдал дээр ажиллах, "зөв" амьсгалыг тайвнаар авах), бүх хүрээг хамарсан дууны жигд, зөөлөн байдал, чөлөөтэй хэллэг, чадварлаг хэллэгт хүрэх явдал юм.

Ажлын явцад оюутнууд дууны онолын үндэслэлийг санаж байна ("Дууны аппаратын бүтэц" - "Артикуляцийн аппарат", слайд №12-15 хэсгээс). Багштай ярилцахдаа дууны ур чадвар, тухайлбал "дикц", "артикуляци" гэж ярьдаг.

Оюутны уран сэтгэмж, уран сэтгэмжийг ашиглан оюутныг тод илэрхийлэл, уран сайхны жүжгийг чадварлаг бүтээх, дууны болон техникийн дутагдлыг засах нөхцөлийг бүрдүүлэх шаардлагатай. Хөгжим, зохиолыг хүлээн авч шинжлэхийн үр дүнд сурагчдад уран сайхны дүр төрхийг мэдрэх, мэдрэх боломжийг олгох шаардлагатай. Хайлтын нөхцөл байдал, тэргүүлэх асуултууд нь дуучны дууны гүйцэтгэлийн тохирох арга техникийг олох, эрэл хайгуулд санаачлага гаргахад нь туслах бөгөөд үүний ачаар дуулж сурч буй оюутны сэтгэлгээ, бие даасан байдал, бүтээлч байдал хөгждөг.

III. Дүгнэлт, дүгнэлт. Тусгал (юу нь ажилласан, юу нь болохгүй байсан, ямар алдаа байсан, тэдгээрийг хэрхэн засах талаар ярилцах).

IY. Гэрийн даалгавар.Шилдэг дуучдын тоглолтын бичлэгийг интернетээс хайж олооройдуунууд.

Хавсралт No1.

Амьсгалын дасгалын элементүүд A.N. Стрельникова

Санал болгож буй аргачлалыг багш-дуучин Александра Николаевна Стрельникова боловсруулсан.

Энэхүү эмчилгээний амьсгалын дасгалын дасгалууд нь амьсгал, дуу хоолойг сэргээхээс гадна ерөнхийдөө бие махбодид маш сайн нөлөө үзүүлдэг.

Хамрын амьсгалыг сэргээх,

Гуурсан хоолойн ус зайлуулах үйл ажиллагааг сайжруулж,

Эдгээр нь цусны хангамж, түүний дотор уушигны эдэд чухал үүрэг гүйцэтгэдэг бодисын солилцооны үйл явцад эерэг нөлөө үзүүлдэг.

Биеийн ерөнхий эсэргүүцэл, түүний аяыг нэмэгдүүлэх,

Биеийн мэдрэлийн болон сэтгэцийн байдлыг сайжруулдаг.

Дасгалыг 8-д хуваагдах хэд хэдэн удаа хийдэг, хамгийн сайн нь "Стрельниковын зуун" нь 96 удаа хийгддэг боловч энэ гимнастик нь хичээлийн ажлын нэг хэлбэр тул хөдөлгөөний тоог хуваарилсан цагаар зохицуулдаг. энэ төрлийн үйл ажиллагааны хувьд. Бид "Дуу хоолой үйлдвэрлэх" хэсгээс амьсгалын дасгалын 32 хөдөлгөөн хийж, дууны аппаратыг цаашдын ажилд бэлтгэдэг. Эдгээр дасгалууд нь:

Дасгал" Мөрөө тэвэр"(Цээжийг шахаж байхдаа амьсгалах).

Эхлэх байрлал: шулуун зогс. Гар нь тохойгоороо нугалж, мөрний түвшинд дээш өргөгдөж, гараа бие бие рүүгээ харуулна. Хамараар богино хугацаанд чимээ шуугиантай амьсгалах үед бид мөрөөр тэврэх мэт гараа бие бие рүүгээ шиднэ. Гар нь хөндлөн биш, харин бие биентэйгээ зэрэгцээ хөдөлж байх нь чухал юм. Дасгал хийх явцад гар нь зэрэгцээ хөдөлж байх ёстой;

Дасгал" Насос" Эхлэх байрлал: шулуун зогсож, гараа доошлуул.

Шал руу бага зэрэг бөхийлгөх: нуруу чинь дугуй хэлбэртэй (шулуун биш), толгойгоо доошлуулсан (шал руу харж, хүзүүгээ бүү тат, чангалахгүй, гар нь доошоо). Нумны төгсгөлд богино, чимээ шуугиантай амьсгал аваарай ("шал үнэрлэх"). Өөрийгөө бага зэрэг дээшлүүлээрэй, гэхдээ бүрэн шулуун болохгүй - энэ мөчид хамар эсвэл амаар бүрэн идэвхгүй дамждаг.

Дахин бөхийж, бөхийж байхдаа богино, чимээ шуугиантай амьсгал аваарай. Дараа нь амьсгалаа гаргахдаа ам, хамраараа агаарыг гаргаж, бага зэрэг шулуун чангал. "Дугуйг шахах" алхмын хэмнэлээр хялбар бөгөөд энгийн байдлаар хий.

Дасгал" Том дүүжин"("Насос" + "Мөрөө тэврэх"). Эхлэх байрлал: шулуун зогс. Шал руу бага зэрэг бөхийлгөх (гар нь өвдөг рүүгээ хүрэх боловч доороосоо бүү унаад) - амьсгалах. Тэгээд тэр даруй, зогсолтгүй, бага зэрэг хойшоо бөхийлгөж (нуруугаараа бага зэрэг бөхийж), мөрөөр тэврээрэй - мөн амьсгал аваарай. Амьсгалах нь амьсгалах хөдөлгөөнүүдийн хооронд идэвхгүй алга болдог. Тиймээс: шалан дээр бөхийж, гараа өвдөг дээрээ буулгах - амьсгалах, дараа нь доод нурууг бага зэрэг бөхийлгөх - толгойгоо бага зэрэг хойш шидээд гараараа эсрэг хөдөлгөөн хийх (мөн амьсгалах).

Хачигт, шалнаас амьсгалах - таазнаас амьсгалах. Бүсэлхий нуруугаа хэт бөхийлгөж, чангалж болохгүй: бүх зүйл хялбар бөгөөд энгийн бөгөөд шаардлагагүй хүчин чармайлтгүйгээр хийгддэг.

Хавсралт No2.

V. V. Емельяновын үе мөчний гимнастик.

Хэлнийхээ үзүүрийг хазаж, шүлсний булчирхай идэвхжсэнийг мэдрэх хүртэл энэ үйлдлийг 4-8 удаа давтана.

- Хэлийг "хэрчих", өөрөөр хэлбэл. хэлээ хазаж, аажмаар гадагшлуулж, хэлний дунд хэсгийг хазаж эхэлнэ. 4-8 удаа давтана.

Амныхаа хэмжээ, тохиргоог өөрчилснөөр хэлээ дарна уу. Хэлээ дээд уруул, доод уруул, хацар руугаа "нух". Дасгалыг "зүү" гэж нэрлэдэг. Хэд хэдэн удаа давтана.

Бохь болон уруулынхаа хооронд хэлээ явуул. Энэ дасгалыг хэлээрээ шүдээ угааж байгаа мэт "сойз" гэж нэрлэдэг.

Бид доод уруулаа эргүүлж, нүүрэндээ гомдсон илэрхийлэл гаргаж, дээд уруулаа дээш өргөөд, дээд шүдээ гаргадаг. Бид эдгээр байрлалыг ээлжлэн сольдог: гомдсон царай - аз жаргалтай царай.

Үүний дараа хуруугаа доод эрүүний үе эсвэл дээд эрүүний үений хэсэгт байрлуулж, хурууны доорх ясны эдийг мэдрэхийн тулд хүчтэй массаж хийж, дараа нь эрүүгээ "урагш доош" хөдөлгө. Тойрог эргэлт. Эхлээд хэвтээ хавтгай руу - урагш, дараа нь босоо хавтгай руу - доош.

Төгсгөлд нь амаа ангайлгаж, дээд шүдээ нээхдээ эрүүгээ урагш доош нь дугуй хөдөлгөөнөөр хөдөлгөж, өөрөөр хэлбэл. идэвхтэй дээд уруултай, доод уруул нь цухуйсан тул дээд, доод 4 шүд ил гарна. Хэд хэдэн удаа давтана. Ам нь бүрэн нээлттэй байх ёстой, өөрөөр хэлбэл. эрүүг "урагшаа доошоо" хамгийн дээд хэмжээнд нь татсан бөгөөд нэгэн зэрэг амны булангуудыг уруулын комисс гэж нэрлэдэг. Ам нь тэгш өнцөгт шиг харагдах ёстой бөгөөд богино талдаа байрлуулна. Зууван эсвэл тойрог биш тэгш өнцөгт. Энэхүү артикуляторын байрлалыг "Ууртай муур" ("ZK") гэж нэрлэе.

Уран зохиол

    Щетинин. М.Н. Амьсгалын гимнастик A.N. Стрельникова./ M.N. Щетинин. - 3 дахь хэвлэл. – М., 2008: