Огноо___________

Хичээл №104

Сэдэв: В.Ю.Драгунский "Үндсэн голууд".

Хичээлийн зорилго: В.Ю.Драгунскийн бүтээл болон түүний "Үндсэн голууд" бүтээлтэй оюутнуудыг үргэлжлүүлэн танилцуулах; хүүхдэд хошин шогийн мэдрэмжийг хөгжүүлэх; хурдан, зөв, ухамсартай унших чадварыг хөгжүүлэх; зохиогчийн санаа зорилгын гүнд нэвтэрч сурах, яриаг хөгжүүлэх чиглэлээр ажиллах,унших сонирхлыг төрүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: "Уран зохиолын уншлага" сурах бичигВ.Драгунскийн бүтээлүүдтэй номын үзэсгэлэн, компьютер.

Хичээлийн явц

I. Зохион байгуулалтын мөч. (Слайд 1) (3 мин)

1. В.Ю.Драгунскийн намтар.

Сайн уу залуусаа!

Уран зохиолын унших хичээлээ эхлүүлцгээе. Өчигдөр бид В.Ю.Драгунскийн намтартай танилцлаа. Өнөөдөр манай оюутнууд түүний тухай товч мэдээлэл бэлдлээ.

Виктор Драгунский зул сарын гацуур модны дэргэд Санта Клаус болж ажилладаг байсан бөгөөд бүх хүүхдүүд, ээжүүд, эмээ нар, өвөө нар гэдэс дотрыг нь дөлгөөн инээлдэж байсан нь Санта Клаус үнэхээр хөгжилтэй байв.

Виктор Драгунский Цветной бульвар дахь циркийн алиалагч байсан бөгөөд сэгсгэр улаан хиймэл үстэй улаан үстэй алиалагч байв. Гэхдээ алиалагч байх нь маш хэцүү, учир нь тэрээр заль мэх үзүүлж, сальто хийх, олсоор алхах, дуулж, бүжиглэх, амьтадтай харилцах чадвартай байх ёстой. Виктор Драгунский энэ бүгдийг яаж хийхийг мэддэг байсан.

Мөн тэрээр циркийн талбайд орж ирсэн инээдтэй хосууд, дуунууд, монологууд, алиалагчийг гаргаж ирэх ёстой байв.

Драгунский ялангуяа хүүхдүүдийн өмнө тоглох дуртай байв. Түүний хувьд тоглолтынхоо үеэр зүгээр л сандлаасаа инээлдэн мөлхөж байсан бяцхан үзэгчдийг харахаас илүү таашаал байсангүй.

Баярлалаа залуусаа.

Одоо ажилдаа орцгооё! Бид хэрхэн ажиллахыг таах - өөрөө таах. Таны ширээн дээр үгс бүхий текст байдаг - зөвлөмжүүд. Тэдгээрийг текстийн мөр бүрт утгын дагуу оруулах шаардлагатай.

Бид бичвэрүүд байх болно...... (унших,)Текстээс мэдээлэл …….(хуулбар).Үзэл бодол …….(илэрхийлэх)Асуултанд …….(хариулт,)

Өөрийнхөө хувьд шинэ…….(мэдээж ав.)Мэдээжийн хэрэг, эргэлзээгүйгээр,Яриа нэгэн зэрэг …….(хөгжүүлэх!)

Санамж үгс: унших, хариулах, таних, задлах, илэрхийлэх, хөгжүүлэх.

II. Мэдлэгийг шинэчлэх. Хичээлийн сэдвийн мессеж. ( Слайд 2) (3 мин)

Өнөөдөр бид В.Ю-ийн бүтээл дээр үргэлжлүүлэн ажиллах болно. Драгунский "Үндсэн голууд".- Таны даалгавар бол уншсан бүтээлийнхээ утгыг хэр сайн ойлгосноо харуулах, өөртөө дүгнэлт хийх явдал юм. Гэхдээ эхлээд ярианы халаалт хийцгээе.

2. Яриа халаах(текстийг картууд дээр хэвлэсэн). Шалтгаан

"Шалтгаан" - ямар тохиромжтой үг вэ!

Энэ нь залхуу хүн бүрт тусалдаг.

Үүнийг тайлбарлаж байнаЭнэ нь хамардагЭнэ нь таныг ичгүүр, доромжлолоос авардаг.ТэгээгүйМартсан,Хатуу,Алс…Та шалтгааныг олох болно -Мөн гүнзгий амьсгал!Ухамсартай амар амгалан,Нэр төр гутаахгүй...Тэнд нэг зүйл дутуу байнаГэхдээ шалтгаан бий!Залуус аа, залуус ааТа маргааш эрчүүд болно.Ямар ч шалтгаан шаардлагагүй!Шалтгаан хайх хэрэггүй!(В. Викторов)

Шүлгийг шуугиан дэгдээж уншаарай.
- Дууныхаа хүчийг дээшлүүлэн шивнэж эхэлж унш.
- Хурдан унш.
- Илэрхийлж уншаарай.

2. Текстийг ойлгоход бэлтгэх.

Илтгэлийн бэлтгэлийн үеэр та "Шалтгаан" шүлгийг уншсан.

Та түүний утгыг хэрхэн ойлгосон бэ?(Хэрэв та мартсан эсвэл хичээлээ сурахаас залхуурсан бол шалтгааныг хайж чадахгүй). -“Гол голууд” өгүүллэгтэй холбож болох уу?(Тийм) -Яагаад?(Дениска хичээлээ сураагүй шалтгаанаа хайж байсан)

III. Текст дээр ажиллаж байна. (Слайд 3) (7 мин)

1. “Үндсэн голууд” өгүүллэгийн аудио бичлэгийг сонсож байна.

Залуус аа, одоо бид зохиолч Виктор Юзефович Драгунскийн тоглосон "Үндсэн голууд" өгүүллэгээс хэсгийг сонсох гэж байна.

2. Текстийг ойлгох асуултууд:

Энэ түүхийг хэний өмнөөс ярьж байна вэ?(Денис Кораблевын нэрийн өмнөөс)

Денискагийн хэлсэн үйл явдал хаана болдог вэ?(сургууль дээр, ангид)

Дениска яагаад ийм инээдтэй байдалд оров?(Тэр цаасан шувуу, сансар огторгуйд маш их завгүй байсан тул дэлхийн бүх зүйлийг мартжээ. Денис ямар ч хичээлийн талаар бодохоо больсон.)

Амьдралдаа хоцрох, дуусаагүй хичээлүүдтэй ирэх үед тэд чамаас байнга асуудаг, эсвэл зөвлөгөө нь ойлгомжгүй байдаг ийм нөхцөл байдал таны амьдралд тохиолдож байсан уу? Тэр үед та юу мэдэрч байсан бэ?(Би даалгавраа гүйцээгүйдээ ичиж байсан).

Дениска нөхцөл байдлыг сайжруулахын тулд ямар заль мэх хийдэг вэ?(асуултыг сонсоогүй дүр эсгэх).

Найзуудын зөвлөгөө баатарт тусалдаг уу?(Үгүй).

Гол голуудын талаар бараг юу ч ярьдаггүй нь танд санаа зовохгүй байна, гэхдээ ажил ийм нэртэй болсон. Яагаад?(Учир нь Денис Америкийн голыг буруу нэрлэсэн).

3. Бүлгээр ажиллах.

Бүлэг бүр агуулгын талаар 1 асуулт гаргаж, бусдаас асуух шаардлагатай.1-р бүлэг - Дениска хэдэн настай байсан бэ? (8 настай).2-р бүлэг - Дениска өдөржин юу хийсэн бэ? (хашаандаа цаасан шувууг сансарт хөөргөв)3-р бүлэг - Дениска ямар яруу найрагчийн шүлгээс ишлэл цээжлээгүй вэ? (Некрасова)IV. Фразеологийн нэгжүүдтэй ажиллах. (Слайд 4) (3мин)

- Унших, хэлц үгийн утгыг тайлбарлах

1-р бүлэг: МИНИЙ ТОЛГОЙГҮЙ - (мартсан).

2-р бүлэг: ГАЛЫН ТӨЛӨӨ ХУВЦАЛАХ - (маш хурдан хувцаслах).

3-р бүлэг: НУЛИМС БОЛСОН ИНЭЭ - (удаан инээ, инээ).

- Шалгацгаая(бүлэг бүрээс нэг хүн).Сайн байна!

V. Физик минут (супер физик минут) (2мин)

Одоо жаахан амарцгаая.

VI. Сургаалт үгстэй ажиллах. (Слайд 5) (5 мин)

Картан дээрх зүйр цэцэн үгс.

- Зүйр цэцэн үг зохиож, уншиж, зургаар нь тааруулж, шалгаарай.

1-р бүлэг: БИЗНЕСИЙН ТӨЛӨӨ - ЦАГ, ХӨГЖИЛТЭЙ - НЭГ ЦАГ.

2-р бүлэг: ТА АЖИЛ ХИЙСЭН, ЗОРИГТОЙ АЛХ!

3-р бүлэг: ЗУЛГАЙ ЗҮЙЛЭЭ ХОЙШЛОО, ГЭХДЭЭ АЖЛЫГ БИТГИЙ хойшлуул.

Шалгалт.

Зүйр цэцэн үгсийн утгыг тайлбарла(Эхлээд та юм хийх хэрэгтэй, дараа нь алхаж, тоглох хэрэгтэй).

Эдгээр зүйр үгс нь ажлын гол санааг тодорхойлж чадах уу?(Тийм).

Яагаад?(Учир нь Дениска эхлээд гэрийн даалгавраа хийхийн оронд цаасан шувуу нисгэсэн).

Тэр хүүгийн зан авирыг шоолж байна уу?( Тэр хоёулаа түүнийг буруушааж, өрөвдөж байна).

Виктор Драгунский ямар зан чанарыг инээдэг вэ?(Чухал зүйлд анхаарлаа төвлөрүүлж чадахгүй байх. Жишээлбэл, гэрийн даалгавар хийх).

Залуус аа, уран зохиолын ийм бүтээлийг хошигнол гэж нэрлэдэг.

Тэдний зорилго бол уншигчдад тэдний зан байдал, харилцан яриа, үүрэг хариуцлагад хандах хандлагын дутагдлыг харуулах явдал юм.

VII. Текст дээр ажиллах (үргэлжлэл) (Слайд 6) (15 мин)

1. Интерактив самбартай ажиллах. "Чимээгүй" тоглоом.

Мөн та эдгээр асуултуудад самбар дээр хариулах болно (интерактив самбар ашиглан).

1 асуулт. Гол мөрөн, Дениска аль улсад суралцах ёстой байсан бэ?(Америк)

Асуулт 2. Раиса Ивановна гэж хэн бэ?(Багш)

Асуулт 3. Зохиолд хүмүүс ямар мэргэжлийн талаар ярьж байна вэ?(Гал сөнөөгчдийн тухай)

( Оюутан бүх хариултыг самбар ашиглан харуулдаг).

За, сайн байна!

Таны бодлоор хамгийн хөгжилтэй мөчүүд юу вэ?(Денис голын нэрийг буруу хэлсэн үед).

2. Бүтээлийг унших.

Бүтээл рүүгээ буцаж очоод дахин уншъя.

1) "Үндсэн голууд" өгүүллэгийн аудио бичлэг тоглогддог.

2) Сурагчийн бичсэн түүхийг үргэлжлүүлэн унш.

3) Түүхийг Мушулов А., Пындыч Е., Шварцбаум Е.

Танд залуусын тоглолт таалагдсан уу? Тэдэнд алга ташилтаар талархал илэрхийлье.

Дениска болсон бүх зүйлээс ямар сургамж авсан бэ? Текстээс үгээр хариул.

(Хэдийгээр би 9 дэх жилдээ явж байгаа ч би өчигдрөөс л хичээлээ сурах хэрэгтэйг ойлгосон. Хүссэн ч бай, дургүй ч бай, залхуу ч бай, үгүй ​​ч бай чи хичээлээ сурах ёстой. Энэ бол одоо би нас ахих хүртлээ сургамж авна гэж тангарагласан.

- Денис энэ тангаргаа биелүүлнэ гэж та бодож байна уу?(Дениска энэ тангаргаа заавал биелүүлэх болно гэж би бодож байна).

Та яагаад тэгж бодож байна вэ?(Учир нь тэр энэ сургамжийг насан туршдаа санах болно).

Зохиогч биднийг юуны талаар бодоход хүргэдэг гэж та бодож байна вэ?(Хичээлдээ үргэлж суралцах ёстой тухай).

3. Зүйр цэцэн үгийг тайл.

- Бүлэг бүр ширээн дээр даалгавар бүхий дугтуйтай байна. Тэнд юу бичсэнийг олж мэдэх хэрэгтэй.

Мэдэхгүй байх нь гутамшиг биш, сурахгүй байх нь ичмээр юм.

Та энэ зүйр үгийг уг бүтээлийн аль дүрд нь хэрэглэх вэ?(Денис Кораблев руу)

Та эдгээр үгсийг өөртөө хэрэглэж чадах уу?(Тийм. Учир нь бид заримдаа гэрийн даалгавраа хийхээ мартдаг).

4. "Денискагийн түүхүүд" ном (Слайд 7)

- Залуус аа, энэ жил 55 нас хүрсэн "Денискагийн түүхүүд" номонд В.Драгунскийн "Үндсэн голууд" өгүүллэг орсон. Энэ номын талаар танай ангийн найз танд хэлэх болно.

Энэ нэртэй цуглуулга 1959 онд гарч ирэв. Зохиолчийн бүх түүхийг нэг баатар нэгтгэдэг - хөгжилтэй, ер бусын түүхүүд тохиолддог Дениска хүү. Эдгээр түүхүүд эцэс төгсгөлгүй байсан. Зохиолч хүү Денисийн амьдралаас түүхийг авсан гэж олон хүн боддог байв. Энэ нь бүхэлдээ үнэн биш юм: зохиолч асар их бүтээлч төсөөлөлтэй байсан.

VIII. Тусгал (3 мин)

Та ямар шинэ зүйл сурсан бэ?(Виктор Драгунский циркт улаан үстэй алиалагчаар ажиллаж байсан)

Бид ямар түүхийн контент дээр ажиллаж байсан бэ?(“Үндсэн голууд” Виктор Драгунский).

Хичээл дээр юу сурсан бэ?(Түүхийн гол санааг тодорхойл. Үг хэллэгтэй ажиллах. Зүйр цэцэн үг зохиож, утгыг нь тайлбарла).

Та өөртөө ямар дүгнэлт хийсэн бэ?(Гэрийн даалгавраа үргэлж хий).

IX. Хүүхдийн үйл ажиллагааны үнэлгээ. (2 мин)

- Тэд идэвхтэй ажилласан, ер бусын жүжигчид байсан ...

Тэд бодол санаагаа сайхан, зөв ​​илэрхийлжээ...

Бид ангийнхаа хүүхдүүдийг анхааралтай сонссон ...

1. "Глад" Агуулга: Самбар дээр цэцгийн цэвэрлэгээ байдаг. Хүүхэд бүрийн өмнө эрвээхэй, үүл байдаг.

Одоо хичээл дээрээ хийсэн ажлаа үнэлнэ үү. Хэрэв та шаргуу хөдөлмөрлөж, олон шинэ, сонирхолтой зүйлийг сурсан гэж бодож байвал клиринг дээр эрвээхэй хавсаргана уу. Хэрэв хичээл дэмий хоосон байсан эсвэл та ажилдаа сэтгэл хангалуун бус байвал үүл.

Манай талбайн дээгүүр эрвээхэйнүүд эргэлдэнэ. Энэ нь бидний хичээл дэмий хоосон байгаагүй гэсэн үг юм. Танд таалагдсанд баяртай байна.

X. Гэрийн даалгавар: Текстийг дүрээр илэрхийлэн унших. "Денискагийн түүхүүд" номыг уншина уу. Анхаарал тавьсан та бүхэнд баярлалаа. Хичээл дууслаа. Баяртай.

Гол мөрөн - Виктор ДРАГУНСКИЙ - онлайнаар сонсох

Dragunskiy/glavnye-reki.mp3 татаж авах

Би хэдийнэ ес дэх жилдээ явж байгаа ч хичээлээ сурах хэрэгтэйг өчигдөр л ойлгосон. Дуртай ч бай, дургүй ч бай, залхуутай ч бай, дургүй ч бай сургамж авах хэрэгтэй. Энэ бол хууль. Үгүй бол та өөрийнхөө хүмүүсийг танихгүй тийм замбараагүй байдалд орж болно. Жишээлбэл, би өчигдөр гэрийн даалгавраа хийх цаг байсангүй. Биднээс Некрасовын нэг шүлгээс болон Америкийн гол мөрнүүдээс нэг хэсэг сурахыг хүссэн. Тэгээд сурахын оронд хашаандаа цаасан шувууг сансарт хөөргөв. Тэр одоо ч сансарт нисээгүй, сүүл нь хэтэрхий хөнгөн байсан тул тэр орой шиг эргэлддэг. Энэ удаад. Хоёрдугаарт, би цөөн тооны утастай байсан бөгөөд би байшинг бүхэлд нь хайж, өөрт байгаа бүх утсыг цуглуулсан; Би үүнийг ээжийнхээ оёдлын машинаас авсан бөгөөд энэ нь хангалтгүй болсон. Цаасан шувуу мансарда руу нисч, тэнд эргэлдсэн боловч сансар огторгуйгаас хол хэвээр байв.

Тэгээд би энэ цаасан шувуу, орон зайд маш их завгүй байсан тул дэлхийн бүх зүйлийг ор тас мартжээ. Би тоглох сонирхолтой байсан тул ямар ч хичээлийн талаар бодохоо больсон. Энэ нь миний бодлоосоо бүрмөсөн унав. Гэвч энэ нь ичмээр зүйл болсон тул таны хэргийг мартах ямар ч боломжгүй болсон.

Өглөө жаахан унтаад, үсрэн босоход багахан хугацаа үлдлээ... Гэхдээ би гал сөнөөгчид ямар авхаалжтай хувцасладгийг уншсан - тэдэнд нэг ч илүү хөдөлгөөн байдаггүй, надад маш их таалагдсан. Зуны хагасыг хэрхэн хурдан хувцаслах талаар дасгал хийж өнгөрөөсөн. Тэгээд өнөөдөр үсрэн босоод цагаа хармагцаа гал гарч байгаа юм шиг хувцаслах ёстойгоо шууд ойлгов. Тэгээд би нэг минут дөчин найман секундын дотор хувцасласан, зүгээр л би хоншоороо хоёр нүхээр уясан. Ерөнхийдөө би сургуульдаа цагтаа ирсэн бөгөөд Раиса Ивановнагаас хэдхэн секундын өмнө хичээлдээ яаравчлав. Өөрөөр хэлбэл, тэр коридороор чимээгүйхэн алхаж, би хувцас солих өрөөнөөс гүйсэн (дахин залуус байхгүй байсан). Би Раиса Ивановнаг алсаас хараад хар хурдаараа гүйж, анги руугаа таван алхам ч хүрэхгүй Раиса Ивановнаг тойрон алхсаар анги руу үсрэн орлоо. Ерөнхийдөө би түүнийг секунд хагасын хугацаанд хожсон бөгөөд түүнийг орж ирэхэд миний номууд аль хэдийн ширээн дээр байсан бөгөөд би өөрөө Мишкатай юу ч болоогүй юм шиг сууж байв. Раиса Ивановна орж ирэхэд бид босч, түүнтэй мэндлэхэд би түүний эелдэг байдлыг харахын тулд хамгийн чангаар мэндлэв. Гэвч тэр үүнийг огт тоосонгүй, алхаж байхдаа:

Кораблев, самбар руу!

Би гэрийн даалгавраа бэлдэхээ мартсанаа санаад сэтгэл санаа минь тэр дороо муудлаа. Тэгээд би ширээний ард гарахыг үнэхээр хүсээгүй. Би шууд л түүн рүү наачихсан юм шиг. Гэвч Раиса Ивановна намайг яаравчилж эхлэв;

Кораблев! Та юу хийж байгаа юм бэ? Би чамайг дуудаж байна уу үгүй ​​юу?

Тэгээд би самбар руу явлаа. Раиса Ивановна хэлэхдээ:

Би томилогдсон шүлгийг уншиж өгөхийн тулд. Гэхдээ би тэднийг мэддэггүй байсан. Би ямар даалгавар байдгийг ч сайн мэдэхгүй байсан. Тиймээс Раиса Ивановна ч гэсэн асуусан зүйлийг мартаж, уншиж байгаагаа анзаарахгүй байх болов уу гэж би шууд бодсон. Тэгээд би баяртайгаар эхлэв:

Өвөл!.. Тариачин, ялгуусан,

Түлээ дээр замыг шинэчилнэ:

Түүний морь цас үнэртэж байна,

Ямар нэгэн байдлаар гүйсээр...

Энэ бол Пушкин" гэж Раиса Ивановна хэлэв.

Тийм ээ, - гэж би хэлэв, - энэ бол Пушкин. Александр Сергеевич.

Би юу асуусан бэ? - гэж тэр хэлэв.

Тийм ээ! - Би хэлсэн.

"Тийм" гэж юу вэ? Би юу гэж асуусан бэ, чамаас асууя? Кораблев!

Юу? - Би хэлсэн.

Юу "юу"? Би чамаас асууж байна: би юу асуусан бэ?

Тэгээд Мишка гэнэн царайлаад:

Таны Некрасовоос юу асуусныг тэр мэдэхгүй гэж үү? Тэр асуултыг ойлгосонгүй, Раиса Ивановна.

Жинхэнэ найз гэдэг ийм л үг. Энэ бол Мишка надад ийм зальтай байдлаар зөвлөгөө өгч чадсан юм. Раиса Ивановна аль хэдийн уурлав:

Заанууд! Надад хэлж зүрхлэх хэрэггүй!

Тийм ээ! - Би хэлсэн. - Чи яагаад авирч байгаа юм, Мишка? Чамгүйгээр Раиса Ивановна Некрасовоос юу асуусныг би мэдэхгүй! Би энэ тухай бодож байсан, чи энд байна, зүгээр л нураах гэж оролдож байна.

Баавгай улаан болж, надаас эргэж харав. Тэгээд би Раиса Ивановнатай дахин ганцаараа үлдэв.

За? - гэж тэр хэлэв.

Юу? - Би хэлсэн.

Минут тутамд баас гаргахаа боль!

Тэр үнэхээр уурлах гэж байгааг би аль хэдийн харсан.

Унших. Зүрх сэтгэлээсээ!

Юу? - Би хэлсэн.

Мэдээжийн хэрэг шүлэг! - гэж тэр хэлэв.

За! гэж Раиса Ивановна хэлэв.

Юу? - Би хэлсэн.

Одоо уншаарай! гэж хөөрхий Раиса Ивановна хашгирав. - Одоо унш, тэд чамд хэлж байна! Гарчиг!

Түүнийг хашгирч байхад Мишка надад эхний үгийг хэлж чаджээ. Тэр амаа ангайлгүй шивнэсэн ч би түүнийг маш сайн ойлгосон. Тиймээс би зоригтойгоор хөлөө урагшлуулж уншив:

Бяцхан хүн!

Бүгд чимээгүй болов, түүний дотор Раиса Ивановна. Тэр над руу анхааралтай харахад би Мишка руу улам анхааралтай харав. Мишка эрхий хуруугаа зааж, яагаад ч юм хумс дээрээ дарав.

Тэгээд ямар нэг байдлаар би тэр даруй гарчгийг санаж:

Хумсаар!

Тэгээд тэр бүгдийг хамтдаа давтан хэлэв:

Хумстай бяцхан хүн!

Бүгд инээв. Раиса Ивановна хэлэхдээ:

Хангалттай, Кораблев!.. Битгий оролд, бүтэхгүй. Хэрэв та мэдэхгүй бол бүү ич. - Дараа нь тэр нэмж хэлэв: - За, таны алсын хараа юу вэ? Өчигдөр бид бүхэл бүтэн ангиараа сургалтын хөтөлбөрөөс гадуур сонирхолтой ном уншина гэж тохиролцсоныг санаж байна уу? Өчигдөр та Америкийн бүх гол мөрний нэрийг сурахаар шийдсэн. Та сурсан уу?

Мэдээж би үүнийг сураагүй. Энэ могой, хараал ид, миний бүх амьдралыг сүйрүүлсэн. Би Раиса Ивановнад бүх зүйлээ наминчлахыг хүссэн боловч түүний оронд би гэнэт, бүр санаандгүй байдлаар хэлэв:

Мэдээж би сурсан. Гэхдээ мэдээжийн хэрэг!

За, Некрасовын шүлгийг уншаад төрсөн энэ аймшигт сэтгэгдэлээ засаарай. Америкийн хамгийн том голыг хэл, би чамайг явуулъя.

Тэр үед л надад муухай санагдсан. Миний гэдэс хүртэл өвдөж байна, үнэнийг хэлэхэд. Ангид гайхалтай нам гүм болов. Бүгд над руу харж байлаа. Тэгээд би тааз руу харж байсан. Тэгээд би одоо үхэх байх гэж бодсон. Баяртай, бүгдээрээ! Тэгээд тэр секундэд би хамгийн сүүлийн зүүн эгнээнд Петка Горбушкин надад ямар нэгэн урт сонины тууз үзүүлж байгааг харлаа, дээр нь бэхээр сараалжтай, зузаан сараачсан зүйл байсан гэж тэр хуруугаараа бичсэн байх магадлалтай. Тэгээд би эдгээр захидлуудыг харж эхэлсэн бөгөөд эцэст нь эхний хагасыг уншсан.

Эрхэм эцэг эхчүүд ээ, хүүхдүүдийг унтахынхаа өмнө В.Ю.Драгунскийн "Үндсэн голууд" үлгэрийг уншиж өгөх нь үлгэрийн сайхан төгсгөл нь тэднийг баярлуулж, тайвшруулж, нойрмоглодог. Дахин нэг удаа, энэ зохиолыг дахин уншсанаар та шинэ, хэрэгтэй, боловсронгуй, чухал зүйлийг олж мэдэх нь гарцаагүй. Гол дүрийн дотоод ертөнц, зан чанарыг таньж мэдсэн залуу уншигчид эрхэмсэг, хариуцлагатай, өндөр ёс суртахууны мэдрэмжийг өөрийн эрхгүй мэдэрдэг. Бүтээлүүд нь байгалийг жижигрүүлсэн дүрслэлийг ихэвчлэн ашигладаг бөгөөд ингэснээр үзүүлсэн зургийг илүү хурц болгодог. Зохиол нь энгийн, өөрөөр хэлбэл амьдралтай төстэй, бидний өдөр тутмын амьдралд үүнтэй төстэй нөхцөл байдал үүссэн тохиолдолд энэ нь илүү сайн цээжлэхэд хувь нэмэр оруулдаг. Мэдээжийн хэрэг, сайн сайхныг муугаас давуу гэсэн санаа нь шинэ зүйл биш, мэдээжийн хэрэг, энэ тухай олон ном бичсэн байдаг, гэхдээ үүнийг үргэлж батлах нь сайхан байдаг. Сэтгэл татам байдал, бахдал, үгээр илэрхийлэхийн аргагүй дотоод баяр баясгалан нь ийм бүтээлийг уншихад бидний төсөөлж буй зургуудыг бий болгодог. Драгунскийн "Үндсэн голууд" үлгэрийг хүн бүр онлайнаар үнэ төлбөргүй уншихад тохиромжтой, гүн гүнзгий мэргэн ухаан, гүн ухаан, сайн төгсгөлтэй үйл явдлын энгийн байдал.

Би хэдийнэ ес дэх жилдээ явж байгаа ч хичээлээ сурах хэрэгтэйг өчигдөр л ойлгосон. Дуртай ч бай, дургүй ч бай, залхуу ч бай, үгүй ​​ч бай сургамж авах хэрэгтэй. Энэ бол хууль. Үгүй бол та өөрийнхөө хүмүүсийг танихгүй тийм замбараагүй байдалд орж болно. Жишээлбэл, би өчигдөр гэрийн даалгавраа хийх цаг байсангүй. Биднээс Некрасовын нэг шүлгээс болон Америкийн гол мөрнүүдээс нэг хэсэг сурахыг хүссэн. Тэгээд сурахын оронд хашаандаа цаасан шувууг сансарт хөөргөв. Тэр одоо ч сансарт нисээгүй, сүүл нь хэтэрхий хөнгөн байсан тул тэр орой шиг эргэлддэг. Энэ удаад. Хоёрдугаарт, би цөөн тооны утастай байсан бөгөөд би байшинг бүхэлд нь хайж, өөрт байгаа бүх утсыг цуглуулсан; Би үүнийг ээжийнхээ оёдлын машинаас авсан бөгөөд энэ нь хангалтгүй болсон. Цаасан шувуу мансарда руу нисч, тэнд эргэлдсэн боловч сансар огторгуйгаас хол хэвээр байв.

Тэгээд би энэ цаасан шувуу, орон зайд маш их завгүй байсан тул дэлхийн бүх зүйлийг ор тас мартжээ. Би тоглох сонирхолтой байсан тул ямар ч хичээлийн талаар бодохоо больсон. Энэ нь миний бодлоосоо бүрмөсөн унав. Гэвч энэ нь ичмээр зүйл болсон тул таны хэргийг мартах ямар ч боломжгүй болсон.

Өглөө жаахан унтаад, үсрэн босоход багахан хугацаа үлдлээ... Гэхдээ би гал сөнөөгчид ямар авхаалжтай хувцасладгийг уншсан - тэдэнд нэг ч илүү хөдөлгөөн байдаггүй, надад маш их таалагдсан. Зуны хагасыг хэрхэн хурдан хувцаслах талаар дасгал хийж өнгөрөөсөн. Тэгээд өнөөдөр үсрэн босоод цагаа хармагцаа гал гарч байгаа юм шиг хувцаслах ёстойгоо шууд ойлгов. Тэгээд би нэг минут дөчин найман секундын дотор хувцасласан, зүгээр л би хоншоороо хоёр нүхээр уясан. Ерөнхийдөө би сургуульдаа цагтаа ирсэн бөгөөд Раиса Ивановнагаас хэдхэн секундын өмнө хичээлдээ яаравчлав. Өөрөөр хэлбэл, тэр коридороор чимээгүйхэн алхаж, би хувцас солих өрөөнөөс гүйсэн (дахин залуус байхгүй байсан). Би Раиса Ивановнаг алсаас хараад хар хурдаараа гүйж, анги руугаа таван алхам ч хүрэхгүй Раиса Ивановнаг тойрон алхсаар анги руу үсрэн орлоо. Ерөнхийдөө би түүнийг секунд хагасын хугацаанд хожсон бөгөөд түүнийг орж ирэхэд миний номууд аль хэдийн ширээн дээр байсан бөгөөд би өөрөө Мишкатай юу ч болоогүй юм шиг сууж байв. Раиса Ивановна орж ирэхэд бид босч, түүнтэй мэндлэхэд би түүний эелдэг байдлыг харахын тулд хамгийн чангаар мэндлэв. Гэвч тэр үүнийг огт тоосонгүй, алхаж байхдаа:

- Кораблев, самбар руу!

Би гэрийн даалгавраа бэлдэхээ мартсанаа санаад сэтгэл санаа минь тэр дороо муудлаа. Тэгээд би ширээний ард гарахыг үнэхээр хүсээгүй. Би шууд л түүн рүү наачихсан юм шиг. Гэвч Раиса Ивановна намайг яаравчилж эхлэв;

- Кораблев! Та юу хийж байгаа юм бэ? Би чамайг дуудаж байна уу үгүй ​​юу?

Тэгээд би самбар руу явлаа. Раиса Ивановна хэлэхдээ:

Би томилогдсон шүлгийг уншиж өгөхийн тулд. Гэхдээ би тэднийг мэддэггүй байсан. Би ямар даалгавар байдгийг ч сайн мэдэхгүй байсан. Тиймээс Раиса Ивановна ч гэсэн асуусан зүйлийг мартаж, уншиж байгаагаа анзаарахгүй байх болов уу гэж би шууд бодсон. Тэгээд би баяртайгаар эхлэв:

Өвөл!.. Тариачин, ялгуусан,

Түлээ дээр замыг шинэчилнэ:

Түүний морь цас үнэртэж байна,

Ямар нэгэн байдлаар гүйсээр...

"Энэ бол Пушкин" гэж Раиса Ивановна хэлэв.

"Тийм ээ, энэ бол Пушкин" гэж би хэлэв. Александр Сергеевич.

- Би юу асуусан бэ? - гэж тэр хэлэв.

- Тийм ээ! - Би хэлсэн.

-“Тийм” гэж юу вэ? Би юу гэж асуусан бэ, чамаас асууя? Кораблев!

- Юу? - Би хэлсэн.

- Юу "юу"? Би чамаас асууж байна: би юу асуусан бэ?

Тэгээд Мишка гэнэн царайлаад:

- Тэр таны Некрасовоос юу асуусаныг мэдэхгүй байна уу? Тэр асуултыг ойлгосонгүй, Раиса Ивановна.

Жинхэнэ найз гэдэг ийм л үг. Энэ бол Мишка надад ийм зальтай байдлаар зөвлөгөө өгч чадсан юм. Раиса Ивановна аль хэдийн уурлав:

- Заанууд! Надад хэлж зүрхлэх хэрэггүй!

- Тийм ээ! - Би хэлсэн. - Чи яагаад авирч байгаа юм, Мишка? Чамгүйгээр Раиса Ивановна Некрасовоос юу асуусныг би мэдэхгүй! Би энэ тухай бодож байсан, чи энд байна, зүгээр л нураах гэж оролдож байна.

Баавгай улаан болж, надаас эргэж харав. Тэгээд би Раиса Ивановнатай дахин ганцаараа үлдэв.

-За? - гэж тэр хэлэв.

- Юу? - Би хэлсэн.

- Минут тутамд баас гаргахаа боль!

Тэр үнэхээр уурлах гэж байгааг би аль хэдийн харсан.

- Унших. Зүрх сэтгэлээсээ!

- Юу? - Би хэлсэн.

- Шүлэг, мэдээжийн хэрэг! - гэж тэр хэлэв.

- За! гэж Раиса Ивановна хэлэв.

- Юу? - Би хэлсэн.

- Одоо унш! гэж хөөрхий Раиса Ивановна хашгирав. - Одоо унш, тэд чамд хэлж байна! Гарчиг!

Түүнийг хашгирч байхад Мишка надад эхний үгийг хэлж чаджээ. Тэр амаа ангайлгүй шивнэсэн ч би түүнийг маш сайн ойлгосон. Тиймээс би зоригтойгоор хөлөө урагшлуулж уншив:

- Бяцхан хүн!

Бүгд чимээгүй болов, түүний дотор Раиса Ивановна. Тэр над руу анхааралтай харахад би Мишка руу улам анхааралтай харав. Мишка эрхий хуруугаа зааж, яагаад ч юм хумс дээрээ дарав.

Тэгээд ямар нэг байдлаар би тэр даруй гарчгийг санаж:

- Хумсаар!

Тэгээд тэр бүгдийг хамтдаа давтан хэлэв:

- Хадаастай бяцхан хүн!

Бүгд инээв. Раиса Ивановна хэлэхдээ:

– Хангалттай, Кораблев!.. Битгий оролд, бүтэхгүй. Хэрэв та мэдэхгүй бол бүү ич. "Тэгээд тэр нэмж хэлэв: "За, чиний алсын хараа юу вэ?" Өчигдөр бид бүхэл бүтэн ангиараа сургалтын хөтөлбөрөөс гадуур сонирхолтой ном уншина гэж тохиролцсоныг санаж байна уу? Өчигдөр та Америкийн бүх гол мөрний нэрийг сурахаар шийдсэн. Та сурсан уу?

Мэдээж би үүнийг сураагүй. Энэ могой, хараал ид, миний бүх амьдралыг сүйрүүлсэн. Би Раиса Ивановнад бүх зүйлээ наминчлахыг хүссэн боловч түүний оронд би гэнэт, бүр санаандгүй байдлаар хэлэв:

-Мэдээж сурсан. Гэхдээ мэдээжийн хэрэг!

- За, Некрасовын шүлгийг уншаад төрсөн энэ аймшигт сэтгэгдлийг засаарай. Америкийн хамгийн том голыг хэл, би чамайг явуулъя.

Тэр үед л надад муухай санагдсан. Миний гэдэс хүртэл өвдөж байна, үнэнийг хэлэхэд. Ангид гайхалтай нам гүм болов. Бүгд над руу харж байлаа. Тэгээд би тааз руу харж байсан. Тэгээд би одоо үхэх байх гэж бодсон. Баяртай, бүгдээрээ! Тэгээд тэр секундэд би хамгийн сүүлийн зүүн эгнээнд Петка Горбушкин надад ямар нэгэн урт сонины тууз үзүүлж байгааг харлаа, дээр нь бэхээр сараалжтай, зузаан сараачсан зүйл байсан гэж тэр хуруугаараа бичсэн байх магадлалтай. Тэгээд би эдгээр захидлуудыг харж эхэлсэн бөгөөд эцэст нь эхний хагасыг уншсан.

Сургуулийн сурах бичгийн хариултууд

Энэ түүхийг Денис Кораблевын нэрийн өмнөөс өгүүлдэг.

2. Нөхцөл байдлыг засахын тулд Дениска ямар арга заль хэрэглэдэг вэ? Найзуудын зөвлөгөө баатарт тусалдаг уу? Тайлбарлах.

Дениска номуудаа ширээн дээрээ тавиад багштай эелдэгхэн мэндэлсэн ч түүнийг самбарт дуудсан хэвээр байна. Денис ямар шүлэг бичсэнийг сайн мэдэхгүй байсан тул Некрасовын оронд Пушкиныг уншиж эхлэв. Манай баатар гэрийн даалгавраа огт хийгээгүй тул найзуудын зөвлөгөө ч тус болохгүй. Та хичээлээ судалж, бага зэрэг мартсан эсвэл түүхийн гол санааг алдсан тохиолдолд л зөвлөмжийг ашиглаж болно. Найз нөхдийн муу үйл ажиллагаа нь эцэстээ инээдтэй нөхцөл байдалд хүргэсэн.

3. Түүх хүүгийн зан авирыг шоолж байна уу? Найзтайгаа ярилц.

Денис Кораблев багшаасаа "юу?" гэж байнга асууж, ангийнхныхаа үгийг буруугаар ойлгож, Н.Некрасовын "Мариголдтой бяцхан хүн" шүлгийг Америкийн гол гол гэж нэрлэжээ. Миссисипи, "Миси-Писи".

4. Болсон бүх зүйлээс Дениска ямар сургамж авсан бэ?

Түүнд тохиолдсон түүх Денис Кораблевыг гэрийн даалгавраа үргэлж хийхийг заажээ.
Энэ нь Денис Кораблевын өөрийнх нь хэлсэн үгээр нотлогддог: "Хэдийгээр би ес дэх жилдээ сурч байгаа ч би хичээлээ сурах хэрэгтэй гэдгээ өчигдөр л ойлгосон. Чи үүнд дуртай, хайрладаггүй, үүнийг хүсч байна, хүсэхгүй байна, чи залхуу байна уу, үгүй ​​юу, гэхдээ чи сурах хэрэгтэй. Энэ бол хууль. Тэгэхгүй бол та өөрийнхөө хүмүүсийг танихгүй тийм замбараагүй байдалд орж болно." Энэ инээдтэй үйл явдал хүүхэд бүрийг бодоход хүргэнэ. Найзуудынхаа нүдэнд инээдтэй байж, тэнэг харагдахыг хүсэхгүй байгаа бол өдөр бүр гэрийн даалгавраа судлаарай.

5. Текстийг дүрүүдийн аль нэгнийх нь үүднээс дахин ярина.

Денис Кораблевын өнцгөөс дахин ярьж байна
1) Орой нь би гэрийн даалгавраа бэлдэх цаг завгүй байсан бөгөөд өглөө нь би бага зэрэг унтсан.
2) Би ангидаа нуугдаж чадаагүй бөгөөд Раиса Ивановна намайг самбар дээр дуудлаа.
3) Раиса Ивановна надаас шүлгийг уншихыг шаардсан боловч би тэднийг мэдэхгүй.
4) Залуус надад зөвлөгөө өгч эхэлсэн ч энэ нь бүр ч дор болсон.
5) Дараа нь Раиса Ивановна миний оюун ухааныг шалгахаар шийдэж, Америкийн хамгийн том голыг нэрлэхийг надаас хүсэв.
6) Би үргэлж хичээлээ сур гэж үгээ өгсөн.

Энэ түүх нь Денис Кораблевын тухай юм. Дениска гал сөнөөгчид шиг хурдан бэлдэж, хувцаслахын тулд зуны турш бэлтгэл сургуулилтаа өнгөрөөсөн. Нэгэн өдөр тэр хичээлдээ явахдаа унтаж байсан ч нэг минут дөчин найман секундын дотор хурдан хувцаслаж чаджээ. Раиса Ивановнагийн багш орохоос хэдхэн секундын өмнө Денис анги руу орж, сурах бичгээ ширээн дээр тавив.

Ангид ороход багш тэр даруй хүүг самбарт урив. Денис түүнийг алга болсон гэж бодсон. Тэр цаасан шувуу хөөж байсан болохоор оногдсон шүлгээ сураагүй. Би Раиса Ивановна гэрийн даалгавраа хийхээ мартсан гэж шийдсэн. Денис тэс өөр зохиолч А.С.-ын шүлгийг уншиж эхлэв. Пушкин. Некрасовоос асуув. Мэдээжийн хэрэг, Раиса Ивановна юу ч мартаагүй бөгөөд маш их уурлаж, хашгирч эхлэв. Тэрээр Дениска гэртээ ямар ажил, зохиолч сурахаар томилогдсоноо санахыг санал болгов.

Хамгийн сайн найз Мишка найздаа бүтээлийн зохиогч гэж хэлэхээр шийдсэн боловч Раиса Ивановна түүний яриаг таслав. Денис өгсөн шүлгийг мэдэхгүй гэдгийг тэр ойлгов. Би түүнд туслахаар шийдэж, Америкийн хамгийн том, хамгийн чухал голын талаар асуулт асуув. Хүү ч үүнийг мэдээгүй, голын тухай ном уншаагүй. Денис голын нэрийг мэдэхгүй гэдгээ шударгаар хэлэх хэрэгтэй гэж бодов. Гэтэл яагаад ч юм одоо хэлнэ гэж хариулсан. Тааз руу хараад тэр голын нэрийг санаж байгаа дүр эсгэж эхлэв. Денис хүртэл гэдэс нь өвдөж, толгой нь эргэж байв. Энэ үед Петька холын ширээнээс сонин дээр голын нэрийг бэхээр бичжээ. Дениска үүнийг уншаад юу ч бодолгүй чангаар "Миси-писи" гэж хэлэв.

Ангийн бүх хүүхдүүд, багш нар удаан уйлтал инээлдэв. Тэр Денист хоёр том оноо өгсөн хэвээр. Хүү хууран мэхэлсэндээ маш их ичиж байв. Хөгшрөх хүртлээ үргэлж сургамж авна гэж өөртөө амласан.

Энэ түүх таныг өөртөө болон үйлдлийнхээ төлөө хариуцлага хүлээхийг зааж, хэзээ ч хуурч мэхлэхгүй байхыг заадаг.

Америкийн гол голуудын зураг эсвэл зураг

Уншигчийн өдрийн тэмдэглэлд зориулсан бусад тайлбар, тойм

  • Андерсен Найтингейлийн хураангуй

    Энэхүү түүх нь үзэсгэлэнт цэцэрлэгт хүрээлэн, янз бүрийн гайхалтай цэцэг бүхий гайхамшигтай газар байрладаг Хятадын ордонд болсон. Цэцэрлэгийн ард ой мод байв. Далайн эргийн дэргэд нэгэн булшин амьдардаг байв

  • Шварц луугийн хураангуй

    Уг бүтээлийг жүжгийн хэлбэрээр бичсэн. Ихэнхдээ харилцан яриа, зарим үзэгдэлийн тайлбар. Муур байгаа өрөөнд санамсаргүй байдлаар өнгөрч буй Ланселот орж ирснээр үлгэр эхэлдэг. Ланселот мууртай ярилцаж байна

  • Твардовскийн "Санах ойн эрх"-ийн хураангуй

    А.Т.-ийн бүтээл. Твардовскийн "Санах ойн эрхээр" бол яруу найрагч зөвхөн өөрийн эмгэнэлт амьдралыг төдийгүй харгис дарангуйлагчийн хэлмэгдүүлэлтэд өртсөн бүх хүмүүсийн амьдралыг дүрсэлсэн намтар юм.

  • Хэмингуэй хэний төлөө хонх цохиж байгаа тухай хураангуй

    Энэхүү бүтээл нь ХХ зууны шилдэг зуун романы жагсаалтад зүй ёсоор байр сууриа эзэлдэг. Зохиолч өөрөө нэг удаа дайнд шууд оролцож, түүний утгагүй, харгислалыг ойлгосон. Энэ санаа романы дундуур улаан утас шиг урсдаг.

  • Гүнгийн балгасуудын тойм Гайдар

    Түүхийн гол дүрүүд бол Яшка, Валка хоёр найз юм. Тэд жижиг тосгонд амьдардаг. Тэд зуны амралтаараа явж байна. Найзууд загасчлахаар явж, хүч чадлаа хэмжиж, Стёпкагийн компанитай тулалддаг. Тэд нэг бус удаа зодолдож, байнга зодуулж байсан