שיחה "נימוס, או סתם נימוסים טובים"

מטרות: להכיר לתלמידים נושא חדש; לדבר על מערכת ההדרכה; לשכנע את התלמידים בצורך ללמוד את יסודות הנימוס.

התקדמות האירוע

תארו לעצמכם שיש לפנינו שני מצביעים. אחד מהם מראה את הדרך לארץ הנימוס, והשני למדינה שבה אין חוקים. באילו מהמדינות האלה היית רוצה לבקר?

(אם ילדים בוחרים בארץ הנימוס, אז המורה מזהירה שהדרך לשם עוברת דרך מדינה שאין בה חוקים).

- אז, בסופו של דבר הגענו איתך במדינה שבה אין חוקים. הסיסמאות העיקריות במדינה הזו הן: "אבל אני רוצה את זה ככה!", "לא אכפת לי!", "אני הכי טוב!", "לא אכפת לי!" דמיינו לרגע מה אתם יכולים לראות ברחובות המדינה הזו.

(ילדים מחליפים דעות.)

האם היית רוצה להישאר במדינה כזו לפחות יום, יומיים, שבוע? למה?

ועכשיו נמהר לארץ הנימוס. הוא נשלט על ידי אתיקה של המלכה. היא כבר בת כמה מאות שנים, אבל היא צעירה, יפה, חיננית. היא היא שלימדה את כולם להיות אדיבים ומתחשבים, הוגנים ומדויקים. היא היא שלימדה את תושבי ארצה לא רק לציית לכללי ההתנהגות, אלא גם להתייחס יפה זה לזה. חסד ושלום שולטים במדינה הזו. במדינה הזו, כל אדם הוא קוסם קטן. הוא בוודאי יעודד את העצובים, יעזור במצב קשה, ישמח מההצלחות שלך, כאילו היו שלו.

אם אתם רוצים להפוך לפחות קצת קוסמים טובים, אתם בהחלט צריכים להכיר את כללי הנימוס, הכללים שלפיהם אתם צריכים להתנהג בחברה, בין אנשים, את כללי ההתנהגות התרבותית.

אז, הנושא של השיעור הראשון שלנו הוא "נימוס, או סתם נימוסים טובים".

נורמות הנימוס המקובלות הן פשוטות ונגישות לכולם, אך רק שמירה מתמדת שלהן תהפוך את נימוסיו של האדם ליפים, ואת האדם עצמו למקסים.

- מה זה נימוסים? (הדרך להתנהג, צורת ההתנהגות החיצונית, היחס לאנשים אחרים).

נימוסים

1. אדם מנומס הוא דייקן, הוא אף פעם לא מאחר, בין אם זה עבודה, מסיבה או פגישה עם חבר.

2. לעולם לא ישב לשולחן לפני הזקנים.

3. בדלת הוא ייתן לבכור או לילדה לעבור.

4. אם הוא נכנס לחדר בו כבר נמצאים עמיתיו או חבריו, הוא מברך אותו קודם.

5. קם מדבר עם זקנים.

6. בידיעה שהילדה מקדימה, הילד יכול להרשות לעצמו ללכת, רק במקרים מסוימים:

אם הדרך גרועה;

כשיורדים במדרגות;

כשהוא פותח את הדלת;

בכניסה למעלית או כשצריך לקחת על עצמך עסק קשה ומסוכן;

כשיוצאים מהרכב.

נימוסים אנושיים באים לידי ביטוי במחוות, הבעות פנים ופנטומימה. והם מרכיבים את המראה שלו, כמו גם את הרמה המוסרית של הפרט: טקט, אדיבות, צניעות ורצון טוב, או היעדרם.

מדענים אומרים שבמהלך שיחה באמצעות תפיסה, אנו מקבלים רק 20-40% מהמידע. השאר נופל על מחוות, הבעות פנים, פנטומימה, אינטונציה של דיבור.

מחוות הן, קודם כל, תנועות ידיים. חוקרים סופרים למעלה מ-700,000 תנועות ידיים שונות. גיוון כזה עוזר להעביר את הגוונים העדינים ביותר של מצב הרוח שלנו, הרגשות שלנו. מחוות עשויות להיות נימוסים, מעוררי התנגדות ובלתי מקובלים.

למשל, זה לא מקובל להחזיק את הידיים בכיסים, להצביע, לנפנף בזרועות וכו'.

מחוות לא רצויות:

אין מטרה להפוך כל חפץ (עיפרון, כפית וכו') בידיים שלך;

סובב את הכפתור של בן השיח;

תוף עם עיפרון או סרגל על ​​השולחן;

משוך את השרוול תוך כדי דיבור;

מחאו כפיים על הכתף, תולים על מישהו;

השתלשלו עם הרגליים כשאתם יושבים ליד השולחן.

מימיקה - הבעת פנים (חיוך, מבט, צחוק).

ציור הפנים הטוב ביותר הוא ההבעה המיטיבה שלו. צחוק רם נחשב למגונה, צחוק מסיבות שאינן ידועות לאחרים: אחרי הכל, מישהו יכול לקחת את הצחוק הזה באופן אישי ולהיעלב מאוד. אבל אם ילדה, למשל, יודעת להודות במבט, בחיוך, בהנהון ראש על האדיבות שהפגינו כלפיה וכו', זה נחשב לסימן לטון טוב, לאדיבות ולגידול טוב.

פנטומימה - תנועות גוף (יציבה, הליכה, יציבה).

מה הפנטומימה יכולה לספר על אדם? (תשובות של ילדים.)

כן, פנטומימה יכולה לספר הרבה על אדם. זה נחשב מגונה להעווות את פניך, להוציא את הלשון, לפתוח את הפה לרווחה. יציבה, נימוסים צריכים להיות מכבדים. פנטומימה נועד להדגיש את הכבוד שלך, ולא כדי לבדר אחרים.

חלק מעשי. תרגילים - משחקים לפיתוח הבעות פנים, מחוות, פנטומימה.

סיכום. יש ללמוד נימוסים טובים. אדם צריך להיות מרוסן בנימוסים. חייב להיות מסוגל לשלוט בעצמו.

הרבה בחיינו תלוי בשאלה האם אנחנו יודעים איך להתנהג נכון, באיזו מידה מחנכים אותנו ובאיך אנחנו שומרים על כללי התנהגות. חשוב במיוחד להכיר את כללי הנימוס אם אנחנו צריכים לעשות רושם טוב על בן השיח. למשל, אם אתה מקבל עבודה חדשה ומגיע רֵאָיוֹן או שאתה בדייט עם מישהו שאתה אוהב.

לעתים קרובות, הרושם הנוסף של אדם יכול להיות תלוי בשיחה הראשונה, אז היום החלטנו לדבר על איך להתנהג במהלך שיחה כדי שלא תצטער על התנהגותך מאוחר יותר.

לפגוש ולברך

אז, אתה נפגש עם בן שיח, אילו כללי התנהגות עליך לזכור?

  • כשמברכים, הצעירים מברכים תחילה את המבוגרים, הגברים מברכים את הנשים, והנשים מברכות את הגברים אם הם מבוגרים בהרבה. לפי כלל זה צריך להיות הֶכֵּרוּת .
  • ללא קשר למין ולגיל, מי שנכנס לחדר הוא הראשון לומר שלום, והיוצא הוא הראשון להיפרד, ולא זה שנשאר.
  • אם יש כמה אנשים בחדר, אז קודם כל אתה צריך לברך את הבעלים או את המפקד בתפקיד הרשמי, ואז את השאר.
  • אם גבר יושב, אז מברך את הנכנס, הוא צריך לקום (כמובן, אם גילו ובריאותו מאפשרים), האישה במצב זה יכולה להמשיך לשבת. עם זאת, אם גברת מוצגת לגברת אחרת, עליה לקום. בעלי הבית תמיד קמים לברך את האורחים.

שִׂיחָה

כללי התנהגות במהלך שיחה

התפתחה שיחה, יש לזכור כי:

הבעות הפנים שלך והמחוות שלך במהלך שיחה עלולות לקלקל את הרושם שלך, גם אם אתה מנומס, מסוגל להקשיב היטב ולדבר נכון. העובדה היא שפת סימנים זה גם סוג של תקשורת.

למרבה הצער, תנועות מסוימות, מחוות יכולות להתרחש באופן אוטומטי או מתוך הרגל, ולא תמיד להיראות יפה. כדאי לצפות בזה ולהימנע מהדברים הבאים:

  • זה בסדר אם אתה נוגע קלות בלחי שלך, אבל אם אתה נשען לגמרי על הסנטר, בן השיח שלך יחשוב שאתה משועמם או עייף.
  • אם אתה נשען על היד, בעוד הסנטר מונח על האגודל, והאצבע המורה שלך מכוונת לכיוון הרקה, זה נראה מבחוץ, כאילו אתה לא באמת סומך על בן השיח או מעריך אותו.
  • אל תשאיר את כפות הידיים צמודות זו לזו, ואל תשליך את הידיים על החזה. עם המחוות האלה נראה שאתה מסתגר מבן השיח, מה שיכול לגרום לך לחוסר אמון בו. כמו כן, אל תשאיר את הידיים מאחורי הגב.
  • אל תגרד. גירוד באוזן, בצוואר, בזרוע וכן הלאה מעיד על כך שאתה מגרד לומר את דעתך, או שאתה עייף ורוצה לעזוב.
  • אין להחזיק אצבעות, עפרונות או עטים בפה. זה נראה מכוער.
  • בשום מקרה אל תראה מחוות עם האצבעות, זה עשוי להיראות וולגרי, זה חשוב במיוחד אם אתה נפגש עם זרים. לדוגמה, "V" (ניצחון) הלטינית במערב פירושו "ניצחון", בעוד שבאיטלקים זה סימן לניאוף. מבלי להכיר את התכונות הללו, אתה יכול להגיע למצב לא נעים.

MOU "חדר כושר על שם גיבור ברית המועצות V.V. Talalikhina, Volsk "מחנכת ה-GPA אברמובה אלנה איבנובנה

שיחה עם תלמידי GPA

נוֹשֵׂא: "נימוס, או סתם נימוסים טובים"

יַעַד:להכיר לתלמידים נושא חדש; לדבר על מערכת ההדרכה; לשכנע את התלמידים בצורך ללמוד את יסודות הנימוס.

מהלך השיחה.

    ילדים, אנו שומעים לעתים קרובות בקרב ילדים "אבל אני כל כך רוצה את זה!", "אבל לא אכפת לי!", "אני הכי, הכי", "לא אכפת לי מכלום!"

    האם אתה רוצה להיות חבר של ילדים כאלה? (ילדים מחליפים דעות)

    היום נעשה טיול לארץ הנימוס. היא נשלטת על ידי מלכת האתיקה. היא היא שלימדה את תושבי ארצה לא רק לציית לכללי ההתנהגות, אלא גם להתייחס יפה זה לזה. היא לימדה את כולם להיות אדיבים ומתחשבים, הוגנים ומסודרים. חסד ושלום שולטים במדינה הזו. במדינה הזו, כל אדם הוא קוסם קטן. הוא יעודד את העצוב, יעזור במצב קשה, ישמח מההצלחות שלך, כמו שלו.

    אז, הנושא של השיעור הראשון שלנו הוא "נימוס, או סתם נימוסים טובים".

נורמות הנימוס המקובלות הן פשוטות ונגישות לכולם, אך רק שמירה מתמדת שלהן תהפוך את נימוסיו של האדם ליפים, ואת האדם עצמו למקסים.

מה זה נימוסים? (הדרך להתנהג, צורת ההתנהגות החיצונית, היחס לאנשים אחרים).

בואו נזכור מה צריך להיות נימוסים טובים.

נימוסים:

אדם מנומס הוא דייקן, הוא אף פעם לא מאחר. בין אם זה עבודה, מסיבה או פגישה עם חבר.

הוא לעולם לא ישב ליד השולחן לפני הזקנים.

ליד הדלת, הוא ייתן לבכור או לילדה לעבור.

אם הוא נכנס לחדר שבו כבר נמצאים עמיתיו או חבריו, הוא מברך אותו קודם.

קם ומדבר עם הזקנים.

הוא יודע שהילד יכול להרשות לעצמו ללכת לפני הילדה רק במקרים מסוימים:

    אם הדרך גרועה;

    כשיורדים במדרגות;

    כשהוא פותח את הדלת;

    כשנכנסים למעלית או כשצריכים לקחת על עצמכם משימה קשה או מסוכנת;

    בעת היציאה מהרכב.

נימוסים אנושיים באים לידי ביטוי במחוות, הבעות פנים ופנטומימה. והם מרכיבים את המראה שלו, כמו גם את הביטוי החיצוני של הרמה המוסרית של הפרט: טקט, אדיבות, צניעות ורצון טוב, או היעדרם.

מדענים אומרים שבמהלך שיחה באמצעות תפיסה, אנו מקבלים רק 20-40% מהמידע. השאר זה לא מחוות, הבעות פנים, פנטומימה, אינטונציה של דיבור.

מחוות הן, קודם כל, תנועות ידיים. לחוקרים יש יותר מ-700 אלף תנועות ידיים שונות. גיוון כזה עוזר להעביר את הגוונים העדינים ביותר של מצב הרוח שלנו, הרגשות שלנו.

מחוות עשויות להיות נימוסים, מעוררי התנגדות ובלתי מקובלים.

לדוגמה, זה לא מקובל להחזיק את הידיים בכיסים, להפנות אצבע, לנופף בזרועות ואחרים.

מחוות לא רצויות כוללות:

    לסובב חפץ ללא מטרה (עיפרון, כפית וכו')ביד;

    סובב את הכפתור של בן השיח;

    תיפוף עם עיפרון או סרגל על ​​השולחן;

    למשוך מישהו בשרוול במהלך שיחה;

    סטירה על הכתף, לתלות מישהו;

    להניף את הרגליים כשאתה יושב ליד השולחן.

מימיקה - הבעת פנים (חיוך, מבט, צחוק).

הציור הטוב ביותר של פנים הוא ההבעה המיטיבה שלו. צחוק רם נחשב למגונה, צחוק מסיבות שאינן ידועות לאחרים: אחרי הכל, מישהו יכול לקחת את הצחוק באופן אישי ולהיעלב מאוד. אבל אם ילדה, למשל, יודעת להודות במבט חטוף, בחיוך, בהנהון ראש על האדיבות שהפגינו כלפיה וכו', זה נחשב לסימן לטון טוב, לאדיבות ולגידול טוב.

פנטומימה - תנועות גוף (יציבה, הליכה, יציבה).

כן, פנטומימה יכולה לספר הרבה על אדם. זה נחשב מגונה להעווות את פניך, להוציא את הלשון, לפתוח את הפה לרווחה. יציבה, נימוסים צריכים להיות מכבדים. פנטומימה נועד להדגיש את הכבוד שלך, ולא כדי לבדר אחרים.

חלק מעשי. תרגילים - משחקים לפיתוח הבעות פנים, מחוות, פנטומימה.

סיכום:יש ללמוד נימוסים טובים. אדם צריך להיות מרוסן בנימוסים. חייב לשלוט בעצמו.

בהחלט כל האנשים צריכים להכיר את כללי הנימוס הסטנדרטיים. כללי התנהגות במהלך שיחהרק הקפד להחזיק מעמד, וזה לא משנה עם מי אתה מתקשר. לעתים קרובות, הרושם הכללי של אדם תלוי בשיחה הראשונה. לכן, היום נסתכל על כללי נימוס.

הרבה בחיים תלוי בדיוק באיך בדיוק אנחנו מתנהגים בסיטואציה נתונה, כמה אנחנו מקפידים על נימוסים במהלך שיחה, עד כמה אנחנו גדלים. חשוב להכיר את כללי האדיבות הכלליים אם אתם מתכוונים לעשות רושם טוב על בן השיח. יש לזה מצבים שונים, אתה מקבל עבודה, מכיר את ההורים של חבר הנפש שלך, חותם על חוזה משתלם וכו'. כללי התנהגות בזמן תקשורתחשוב מאוד, בלי זה פשוט אי אפשר להרשים.

לפגוש ולברך

הייתה פגישה עם אדם, אבל איזה כללי נימוס צריך לזכור קודם כל?

1. כאשר מברכים, הצעירים הם הראשונים לברך את הגדולים, הגברים לנשים, בתורם, הנשים הן הראשונות לברך את הגברים, אם הם הרבה יותר מבוגרים, זהו התנהגות חובה במהלך הברכה.
2. ללא קשר לגיל ומין, מי שנכנס לחדר הוא הראשון לומר שלום, הראשון שיצא, האדם הנותר הוא האחרון להיפרד.
3. אם יש יותר מאדם אחד בחדר, במקרה הזה, קודם כל צריך להגיד שלום לבעלים, ואז לשאר, אלו הם כללי הנימוס.
4. אם גבר יושב, לפני שמברכים את הנכנסים, הוא חייב לקום, כלל זה אינו חל על נשים, הן יכולות להמשיך לשבת. אם אתה מציג לבחורה בחורה אחרת, אז היא חייבת לקום.

שִׂיחָה

כללי ההתנהגות במהלך השיחה נכתב:

דבר בצורה ברורה, רכה וברורה. הנאום צריך להיות מובן לחלוטין עבור כל בן שיח, הימנע מלחוש, במיוחד אם אתה לא לבד.
אל תפריע למספר בשום צורה, עליו להביע את נאומו המתוכנן, ולאחר מכן תוכל לדבר.
הקשיבו היטב לבן השיח במהלך שיחה, אל תסיחו את דעתו מעניינים זרים אחרים: הסתכלו על השעון, דברו בטלפון סלולרי, כתבו משהו, חפשו כמה דברים בארנק.
אין צורך במהלך שיחה להתמקד אך ורק בעצמך, זה בורות ו נימוסי שיחה גרועים. אל תדבר יותר מדי ואל תהיה יודע הכל. אתה תראה נימוסי שיחה טובים על ידי הקשבה יותר מאשר דיבור.
דעו להגן בצורה יפה על עצמיכם, כמו גם על נקודת המבט והדעה שלכם. הישארו רגועים בניסיון לגלות את האמת. אל תרים את הקול או אפילו תצעק על בן השיח. בכל הנסיבות, כבד את נקודת המבט של מישהו אחר.
אם זה הגיע לאנקדוטות ובשלב מסוים הבנת שאתה מכיר אותו, אל תפריע לאדם שמספר.
אל תתווכח על נושא שאתה לא מבין היטב.
כללי נימוס- הימנעו מהמילים "טוב", "בכלל", "אה", "זה הכי הרבה" וכו'. מילים מגונות וסלנג הן בדרך כלל טאבו.
לשאול יותר מדי שאלות זה לא רעיון טוב. בחר את העיקריים שהכי מעניינים אותך.
נסו לא לשתוק. אם אין לך מה לומר, בכל זאת המשיכו בשיחה, במקרים קיצוניים, הסכימו, אחרת בן השיח עלול להיעלב מכם.
לפני שאתם עושים משהו להגיד או להתבדח, חשבו שלוש פעמים האם זה מתאים כרגע, האם יבינו אתכם והאם הבדיחה תזכה להערכה.
לפני שאתה שואל שאלה או בקשה, לא יהיה מיותר לומר תחילה את המילה "תן לי", "אני מצטער", "אני מצטער".
אתה תמיד צריך להחזיק את כרטיס הביקור האישי שלך איתך, אתה לא יודע מתי ואיפה אתה עשוי להזדקק לו.
מתחילת היכרות חדשה, הקפד להתקשר לבן השיח ל"אתה", ל"אתה", אתה יכול לעבור בהסכמה הדדית, אם אתה רואה לנכון, כמובן.

כללי נימוס, מחוות

מחוות והבעות פנים לא מבוקרות בהחלט עלולות לקלקל את הרושם ממך, למרות העובדה שאתה מנומס. חלק מהתנועות והתנועות מתרחשות אוטומטית במהלך שיחה, אך עדיין תוכל לנסות לשלוט בהן. אתה פשוט חייב לדעת את האמור לעיל כללי נימוס. כללי התנהגות במהלך שיחה הם מדע שלם, אז התחל ללמוד כבר עכשיו.

נטליה מרקינה
נושא: "גינוני הוד מלכותו" בקבוצת ההכנה, שיחה בנושא נימוסים

יַעַד: ליצור תרבות אתית, ערכי מוסר ונורמות, ידידותיות ונימוס בקרב התלמידים. כבוד ורגישות כלפי אנשים אחרים.

נוֹשֵׂא: "שֶׁלוֹ נימוס הוד מלכותי»

מטרות:

1. למדו את הילדים את כללי ההתנהגות שעוזרים להם ליצור אינטראקציה עם אנשים ולהרגיש ביטחון במצבים שונים.

2. לפתח נורמות חברתיות וכללי התנהגות שנלמדו בעבר.

3. לטפח כבוד וטאקט לאישיות של אדם אחר.

טופס התנהלות: משחק חינוכי

מטפלת: היום נדבר על כְּלָלֵי הִתְנַהֲגוּת. כְּלָלֵי הִתְנַהֲגוּתזו מילה צרפתית. נימוס מורכב מחוקיםהמכסים התנהגות במקומות ציבוריים. צורות תקשורת, ברכות, נימוסים, סגנון לבוש. כְּלָלֵי הִתְנַהֲגוּתמחייב אדם להתנהג בהתאם למצב, בהתאם לנורמות המקובלות בחברה נתונה. כללים כְּלָלֵי הִתְנַהֲגוּתשרד לתקופתנו. כל אחד מאיתנו שואף להתנהג בצורה הגונה. לא משנה מה נעשה, לא משנה איך נפעל, עלינו לזכור תמיד שאנחנו לא חיים לבד בעולם, אנחנו מוקפים באנשים אחרים. לכן, בכל מצב, עלינו להתנהג כך שיהיה להם קל ונעים לגור לידנו. אדם משכיל מגלה כבוד ואכפתיות לכל האנשים בכל דבר.

היום נערוך שיעור במשחק, גלה כמה אתה משכיל, איך אתה מציג את הידע שלך על הכללים כְּלָלֵי הִתְנַהֲגוּת.

(באבא יאגה נכנס בלי לדפוק)

באבא יאגה: והנה אני, אתה מזהה אותי, מי אני?

יְלָדִים: באבא יאגה

מטפלת: התכנסנו עם החבר'ה ל לדבר על נימוסבשביל מה אנחנו צריכים את זה.

באבא יאגה: הו, אני יודע את זה, אני אגיד לך עכשיו. מה תווית.

מטפלת: רגע באבא - יאגה. לא הספקת להיכנס וכבר עברת על הרבה חוקים כְּלָלֵי הִתְנַהֲגוּת.

באבא יאגה: ומהם הכללים האלה...

מטפלת: חבר'ה, בואו לגלות אילו טעויות עשה האורח שלנו.

יְלָדִים: תקן טעויות (לא דפק, לא ביקש רשות להיכנס, לא אמר שלום, הטון לא נכון)

באבא יאגה: רק תחשוב, מצאתי כאן טעויות, ואני לא מכיר אותן.

מטפלת: באבא - יאגה, אל תתעצבן, תישאר איתנו ולמד הרבה דברים מעניינים, ואנחנו מתחילים את המשחק שלנו.

חבר'ה, על כל תשובה נכונה תקבלו שבב ובסוף המשחק שלנו נסכם, שם נגלה מי מכם ראוי לפרס "שֶׁלוֹ הוד מלכותי - כללי התנהגות» .

אז בואו נתחיל: « נימוסי רחוב»

באבא יאגה: הו, איך אני אוהב ללכת .... ויש גם חוקים...

מטפלת: בכל מקום יש חוקים. הרי את רוב זמנו, אדם מבלה "בציבור"- זה ברחוב, בתחבורה, במקומות ציבוריים, בגן וכדומה. לכן יש צורך לשמור על כללי נימוסים טובים בחברה. כמו ציות לחוקי הדרך.

לא בכדי חיבר העם הרוסי פתגמים ואמירות על כללי התנהגות רבים.

מי מכיר פתגמים ואמירות כאלה?

יְלָדִים:

1. זה דבר רע לפגוע בשכן.

2. מדברי נימוס, הלשון לא תקמל

3. אל תתחצפי עם הקטן, הזקן לא יזכור.

4. מה השלום, זו התשובה.

5. קידה - הראש לא נופל

מטפלת: בואו נתחיל את הסיבוב הראשון.

שאלה מספר 1.- איך תתנהג כשתיפגש ברחוב עם החברים שלך? (ילדים עונים)

מס' 2. - אתה עומד מול הכניסה לחנות, מוסדות, אנשים נכנסים ויוצאים, למי אתה צריך לתת? (ילדים עונים)

מספר 3. - קשיש נכנס לתחבורה צפופה, מה צריך לעשות? (ילדים עונים)

מס' 4. - באים לקראתך ילדים שלועסים מסטיק, מכרסמים זרעים ויורקים על האדמה, מה דעתך על התנהגותם? (ילדים עונים)

מס' 5. - אם עובר אורח חמק בקרבת מקום, מה תגובתך? (ילדים עונים)

מס' 6. - אם אתה רואה משהו יפה, איך אתה מפנה אליו את תשומת הלב של חבר קרוב? (ילדים עונים)

מס' 7. - פעם במוזיאון או בתערוכה, אפשר לגעת במוצגים? למה?

(ילדים עונים)

מס' 8. - פגשת ברחוב אדם לבוש מרושל בן אנוש: בחולצה מקומטת ומלוכלכת, עם כפתורים קרועים, לא מטופחת, מלוכלכת. מה אתה חושב על זה? (ילדים עונים)

הסיבוב הראשון הראה את מה שאתה יודע « נימוסי רחוב» ובעתיד חייב להמשיך לשמור על כללי הנימוס בחברה.

הסיור הבא « נימוס הרחק»

באבא יאגה: אנחנו הולכים לבקר? אני אוהב לבקר. לדוגמה…. (מתאר איך היא הלכה לבקר)

מטפלת: רגע, רגע, באבא יאגה, חוקים מסוימים חלים גם כאן כְּלָלֵי הִתְנַהֲגוּת. והלאה « נימוס במסיבה» יש גם פתגמים משלו. תנו שמות לילדים שלהם.

Regale regale, אבל שבי הוא לא שבי.

הם הולכים למיסה בצלצול, ולארוחת ערב בשיחה.

איפה שאתה מאושר, אל תאיץ שם, ובמקום שאתה לא מאושר, אל תישאר לנצח!

כדי ללכת לביקור - חייבים לנסוע גם לעצמכם.

לדעת להתקשר, לדעת להיפגש.

הגיע - לא אמר שלום, עזב - לא נפרד (אורח חסר כבוד).

יש לו ארבע פינות, הוא מרוצה מעצמו (אדם לא מסביר פנים).

מטפלת: מה הדבר הכי מתוק לאדם? החיים – כי כל השמחות שלנו, כל האושר שלנו, כל התקוות שלנו קשורות בזה. והדבר הטוב ביותר בחייו של אדם הוא החברות שלו עם אנשים אחרים אשר לְהַקִיף: קרובי משפחה, חברים, מכרים, חברים לכיתה. לכן, מימים ימימה נחשב: "הקישוט של הבית שלך הוא חברים, מבקרים בו.

בואו נתחיל את הסיור « נימוס הרחק»

הפעלת מצבים: איך היית עושה.

מס' 1. באת לבקר חבר, והוא חוגג יום הולדת.

מס' 2. בא לבקר אדם שהוא לא ממש טוב - אז אתה אוהב את זה.

מספר 3. חבר שלך בא לבקר אותך, התיישב על כיסא ושבר אותו.

מס' 4. באת לבקר ליום הולדת ובטעות ישבת על עוגה.

באבא יאגה: כמה אתה חכם, אתה יודע הכל, אתה משחק סיטואציות, אבל אני בספק אם אתה יודע לקבל אורחים ולערוך את השולחן, כמו שאומרים כְּלָלֵי הִתְנַהֲגוּת?

מטפלת: באבא - יאגה, לשווא אתה בספק, החבר'ה יודעים איך לקבל אורחים, ועוד יותר מזה לערוך את השולחן. לעתים קרובות אנו חוגגים חגים וימי הולדת, עורכים התכנסויות. הילדים ערכו את השולחנות בעצמם.

באבא יאגה: אני אוהב לבשל טעים שונים, ובאים אלי אורחים. אה, ואנחנו חוגגים ...., אבל אני יכול להראות לך איך לסדר את השולחן בצורה נכונה? הנה, אז אני מכיר את החוקים שלך.

מטפלת: כן, בבקשה, באבא יאגה, הראה את כישוריך, ונראה.

(באבא יאגה מסדר את השולחן בצורה לא נכונה)

מטפלת: הו-הו, באבא יאגה, מה עשית? הגדרת הטבלה לא מתבצעת כך.

באבא יאגה: איך זה לא? (מסביר איך היא שירתה)

מטפלת: חבר'ה, בואו נתקן את הטעויות? (ילדים צודקים)האם באבא יאגה הבינה את הטעויות שלה?

באבא יאגה: ואיך, הבנתי, זה יוצא כל כך יפה, מסודר. אני אוהב לשבת ליד שולחן כזה. בואו נערוך תחרות כדי לראות מי יכול לערוך את השולחן לארוחת ערב מהר יותר וטוב יותר.

המשחק הוא תחרות "עריכת שולחן לארוחת צהריים"

באבא יאגה: וואו, אני עייפה, קשה להתחרות איתך, אבל איכשהו ערכתי את השולחן, אסתטית, יפה, אוי, אני אוהבת את זה בעצמי, איזו בחורה חכמה אני. עכשיו אני יודע את כל החוקים.

מטפלת: רגע, באבא יאגה, זה לא הכל. עכשיו הגיע הרגע לפגוש את האורחים, איך על המארחת להתנהג ועל אילו כללים עליה לפעול?

באבא יאגה: מה יש לדעת? ועוד יותר מכך, לציית? (מספר איך לברך אורחים)

מטפלת: אתם טועים, תקשיבו, ילדים לכם יספר: (ילדים עונים, מביעים את דעתם)

המארחת צריכה תמיד להיות ידידותית.

זה לבבי לפגוש אורחים, לעזור להם להתפשט, להזמין אותם לחדר, לעשות משהו להעסיק ולארח.

היא תמיד צריכה להיות קשובה, לראות את כל האורחים, לא לחסוך בספרים, צעצועים, פינוקים ובעיקר זמן לאורחים שלה.

באבא יאגה: וואו, אותם חוקים בכל מקום. לאן שלא תלך, כל החוקים כְּלָלֵי הִתְנַהֲגוּת! כדאי שאלך לאכול ארוחת צהריים. איפה הכפית שלי?

מטפלת: באבא יאגה, אתה יודע איך להשתמש בסכו"ם?

באבא יאגה: אילו מכשירים? מה זה? וכנראה שזה סיר, מצקת!

מטפלת: סכו"ם הוא מזלג, כף, סכין. פריטים אלו חיוניים בעת אכילה. לכן, אנו לא משתמשים בהם לשווא בעת הנחת השולחן. האם אנו מסוגלים להשתמש בהם? (כן)עכשיו בואו נבדוק. יש לך סכו"ם על השולחנות, אני אציין את הכלים, ואתה מעלה מכשיר כזה או אחר שצריך כשאוכלים את המנה הזו, תהיה קַשׁוּב:

חביתה, דייסת חלב, חזיר, חסה, בורשט, פסטה עם קציצה, כופתאות, מרק, פלפלים ממולאים, לחמניות כרוב, פירה, תפוחי אדמה מטוגנים עם נקניק.

כל הכבוד חבר'ה, התמודדתם עם המשימות ועברתם את הסיור בהצלחה.

(באבא יאגה מדבר בטלפון)

מטפלת: באבא יאגה, מה אתה עושה? עם מי אתה מתקשר?

באבא יאגה: כן, דיברתי בטלפון עם חברי לשים. יש לי חבר טוב, לעתים קרובות אנחנו מתקשרים אליו ומפטפטים, מפטפטים, במשך שעתיים ואפילו שלוש.

מטפלת: טוב שאתה אוהב שבבא יאגה מדבר בטלפון, אבל אתה לא יכול לעשות את זה כמו שאתה עושה. מדובר בהפרה בוטה של ​​הכללים. כְּלָלֵי הִתְנַהֲגוּת. והיכולת לדבר בטלפון היא כישרון. הֲדָדִי השיחה חייבת להתנהל בטקט. בנימוס. תקשיב לחבר'ה, הם יגידו לך את כללי התקשורת בטלפון.

אז הסיבוב השלישי "תתקשר אלי, תתקשר".

כל משתתף מדבר על זה. איך הוא מתקשר בטלפון?

יְלָדִים:

הקפד לומר שלום ולהיפרד כאשר אתה מדבר בטלפון.

כשאני מתקשר, אני תמיד מציג את עצמי, נותן את שמי.

אני מתקשר לחברה או לחבר, וההורים שלי לוקחים את זה, ואז אני מבקש להתקשר לחבר לטלפון ולהגיד "אנא".

כשאני מתקשר לחבר שלי בחג, אני תמיד מברך אותו קודם, ואחר כך אני מדבר.

אני אף פעם לא צועק לטלפון, אני מדבר בנימוס.

אם קיבלתי טלפון, ויש לי אורחים, אני בהחלט אתנצל ואדחה את השיחה לפעם אחרת.

השיחה מסתיימת עם מי שהתחיל אותה.

אם אני מתקשר לאנשים מבוגרים, אני לא ממהר לנתק עד שהשיחה מסתיימת.

מטפלת: כל הכבוד חבר'ה, אתם יודעים איך לתקשר בטלפון. אז הסיבוב השלישי הסתיים. המשחק החינוכי שלנו הגיע לסיומו. בואו נסכם, נספור את הצ'יפס ממי כמה. לזוכה מוענק מדליה שלו נימוס הוד מלכותי. אז מה זה כְּלָלֵי הִתְנַהֲגוּת?

באבא יאגה: אני יכול לומר, עכשיו אני יודע הרבה חוקים כְּלָלֵי הִתְנַהֲגוּתותמיד ישתמש בהם. נימוס זה חינוך, נימוסים טובים, היכולת להתנהג בחברה.

מטפלת: למד את הלקחים הנכונים נימוסי באבא יאגההבינו הרבה.

אנו מזמינים אתכם להתארח אצלנו לשתות תה.