آنتونینا پوشمینتسوا

"سفر به سرزمین چند رنگ."

خلاصه درس هنرهای تجسمی برای کودکان 5 (6) ساله

در مرکز رشد کودک Skazka.

پوشمینتسوا A. A.

هدف درس: گسترش درک دانش آموزان از امکان مواد غیر سنتی در دسترس برای ایجاد یک تصویر هنری.

ایجاد علاقه به تکنیک های طراحی غیر سنتی.

توسعه فانتزی و تخیل، استقلال، مشاهده.

القای حس زیبایی و میل به کمک به دیگران در کودکان.

گسترش دانش در مورد روش های ترسیم و توسعه مهارت های عملی در ترسیم درختان با اتصال لکه های رنگی مرتب شده در "مرحله".

تقویت دانش در مورد رنگ های اصلی، رنگ های گرم و سرد و ترکیب رنگ ها.

روش تدریس: کلامی، تصویری، عملی.

فرم آموزش: گروهی

سن کودکان - 5 (6) سال

زمان درس - 30 دقیقه

تجهیزات:

تخته تزئین شده.

پوستر "رنگین کمان".

شاه سه رنگ، رنگ قرمز، رنگ زرد، رنگ آبی، جادوگر چرنیلدا، جادوگر بسوتیتسا، آدم برفی نگهبان.

عکس های طبیعت زمستانی، تکثیر نقاشی های ژانرهای مختلف.

لیوان کاغذی رنگی.

کلیدهای کاغذی رنگی

نشانگر رنگ های مختلف.

کارت هایی با وظایف "حیوانات را پیدا کنید".

گواش سفید و قهوه ای.

برس های رنگ.

ورق های کاغذ آبی.

نوارهای مقوایی برای پاشش.

طرح درس.

1. مرحله سازماندهی.

2. گفتگوی مقدماتی.

3. بیان وضعیت مشکل

5. کار عملی.

6. نتیجه درس - مشاهده آثار، انعکاس.

پیشرفت درس:

1. مرحله سازماندهی

سلام معلم:

سلام پاشا. داشا. ماشا (اسم همه بچه ها نامیده می شود!

همراه با خورشید طلوع می کنیم،

ما با پرندگان بلند می شویم:

صبح بخیر

بعد از ظهر بخیر!

این چقدر خوب زندگی می کنیم!

2. گفتگوی مقدماتی، انگیزه برای کار آینده.

امروز از شما دعوت می کنم به سفری به سرزمین رنگ ها بروید. می توانید با باز کردن دروازه جادویی وارد آن شوید. این چه نوع دروازه ای است؟ معما را حدس بزنید:

-"دروازه های رنگارنگ

کسی آن را در چمنزار ساخته است

اما عبور از آنها آسان نیست،

آن دروازه ها بلند هستند.

استاد تلاش کرد

او مقداری رنگ برای دروازه ها گرفت

نه یک، نه دو، نه سه -

به اندازه هفت، نگاه کنید.

اسم این دروازه چیست؟

شما باید کلید آنها را پیدا کنید!" (رنگین کمان).

بازی "دروازه های رنگارنگ"

بیایید با چیدن آنها به ترتیب صحیح، یک رنگین کمان از نشانگرها درست کنیم. برای تکمیل کار چه چیزهایی را باید به خاطر بسپاریم؟

پاسخ کودکان:

ضرب المثل "هر شکارچی می خواهد بداند قرقاول کجا می نشیند" (کودکان به صورت جفت کار می کنند و رنگین کمانی از قلم های نمدی روی میز می گذارند).

آفرین! شما دروازه رنگین کمان را ساخته اید و ما می توانیم آن را با سه کلید اصلی باز کنیم. چه رنگی خواهند بود؟ چرا؟

پاسخ کودکان:

آبی، قرمز و زرد سه رنگ اصلی هستند.

(کودکان 3 کلید از 7 کلید را انتخاب می کنند).


درسته! خوب انجام شد، و ما کلیدهای مناسب را انتخاب کردیم. بیایید چشمانمان را ببندیم و با هم بگوییم:

یک، دو، سه دروازه ها را باز کنید و وارد سرزمین چند رنگ شوید!

3. بیان وضعیت مشکل.

پس ما وارد سرزمین رنگارنگ شده ایم و چه کسی به ما سلام می کند؟ (شاه سه رنگ).


درست است، این شاه سه رنگ و سه دستیار مهم او هستند. اما چرا خود شاه به استقبال ما آمد؟ چه اتفاقی می توانست افتاده باشد؟

پاسخ کودکان:

او از دیدن ما بسیار خوشحال است. او فکر می کند ما دشمن هستیم. و می خواهد از کشورش محافظت کند.

- "مصیبت اتفاق افتاد، در پاییز، چرنیلدا جادوگر به درخشندگی و زیبایی جنگل پاییزی حسادت کرد و آن را سوزاند و آن را به زغال سنگ سیاه تبدیل کرد، حیوانات این جنگل توسط بندگان چرنیلدا اسیر شدند و به سحر و جادو تقدیم شدند. آنها را سحر و جادو کرد و آنها را بی رنگ کرد خود ساکنان این کشور نمی توانند در برابر جادوگران بد مقاومت کنند و از ما می خواهند که کشورشان را نجات دهیم.

4. تکنولوژی برای انجام کار.

خوب، بچه ها، آیا موافقید که به ساکنان کمک کنید؟ چه کار باید بکنیم؟

پاسخ کودکان:

به King Three-Color کمک کنید و اعمال جادوگران را اصلاح کنید، ساکنان کشور را نجات دهید.

آفرین! شما بچه های بسیار شجاعی هستید و قطعاً با تمام مشکلات کنار خواهید آمد. من به شما کمک خواهم کرد.

بیایید در نمایشگاه "منظره زمستانی" نظم و ترتیب دهیم و تمام نقاشی های غیر ضروری را حذف کنیم.

بازی "منظره زمستان".


(کودکان نقاشی های ژانرهای دیگر و مناظر فصول دیگر را از روی تابلو حذف می کنند).

چه زمستان زیبایی بود در کشور رنگارنگ و حالا خواب است. بیایید او را با حدس زدن معماهایی در مورد پدیده های زمستانی بیدار کنیم.

او در یک گله سفید پرواز می کند. و در پرواز برق می زند.

مانند ستاره ای خنک، روی کف دست و دهان ذوب می شود،

او هم سفید است و هم پشمالو،

و مثل خرس کرکی

آن را با بیل پراکنده کنید

حالا اسمش را بگذار

مثل یک قو که می چرخد،

در طول مسیر می خزد،

رد پایش را می پوشاند

(کولاک).

نه برف و نه یخ،

و با نقره درختان را از بین خواهد برد.

چه آدم بزرگی هستی! ما کار را انجام دادیم. احساس می کنید زمستان در حال بیدار شدن است و سردتر می شود. پیشنهاد می کنم قبل از اینکه جلوتر بروید بدن خود را با داروی ویتامین تقویت کنید تا مریض نشوید. آه، سه گل برای ما دارو درست کرد، اما جادوگران شیطانی آن را ریختند. حالا باید خودمان آنها را بسازیم.

بازی "نمونه های رنگ".

توت فرنگی قرمز + گلابی زرد = آب پرتقال.

توت فرنگی قرمز + آلو آبی = آب بنفش.

گلابی زرد + آلو آبی = آب سبز.


آفرین! ما یک کار عالی با این کار انجام دادیم و اکنون پر از قدرت و آماده هستیم تا برای نجات حیوانات مسحور در جاده پادشاهی Blossom حرکت کنیم. اما کجا پنهان شده اند؟

بیایید آنها را پیدا کنیم و آنها را با رنگ های گرم گرم کنیم. چه رنگ هایی از رنگین کمان به ما کمک می کند؟ (قرمز، زرد، نارنجی).

بازی "حیوانات مسحور را بیابید."


(روی کارت ها شبح های پنهان حیوانات جنگلی وجود دارد که در شاخه های درخت کشیده شده اند).

آفرین! ما حیوانات جنگل را از شکوفه نجات دادیم و گرم کردیم. اما از آنجایی که جنگل سوخته است، آنها کجا زندگی خواهند کرد؟ زمستان از خواب بیدار شده است و بدون خانه در جنگل حیوانات می میرند! قرار است چه کار کنیم؟ چگونه می توانیم به حیوانات کمک کنیم؟

پاسخ کودکان:

بیایید یک جنگل بکشیم.

5. بخش عملی.

هر کدام از شما یک درخت ترسیم می کنید و با هم یک جنگل زیبا و افسانه ای ایجاد می کنیم. ابرهای برفی و یخبندان جادویی که زیموشکا به ما داد به ما کمک خواهد کرد. اما ما باید عجله کنیم، حیوانات جنگل جایی برای پنهان شدن ندارند.

1. برف را با خطوط سفید به شکل ابر روی زمین بکشید و برفک (نمک) بپاشید.

2. یک ابر کوچکتر را بالاتر بکشید و آن را با یخ بپاشید.

3. یک ابر حتی کوچکتر را بالاتر بکشید و آن را با یخ بپاشید.

4. کوچکترین ابر را در بالا بکشید و با یخ زدگی تزئین کنید.

5. حالا بیایید برس جادویی کوچکمان را برداریم و بگوییم:

- "یک، دو. سه - ابرها را به درخت تبدیل کنید!"

بیایید رنگ قهوه ای بگیریم و یک تنه و شاخه های درخت بکشیم، ابرها را به هم وصل کرده و آنها را به یک درخت افسانه تبدیل کنیم.

6. برف در حال ریزش را با استفاده از برس چسب با تکنیک "اسپری" رنگ می کنیم. برای انجام این کار، قلم مو را در رنگ فرو کنید و آن را در امتداد لبه صفحه از بالا به پایین اجرا کنید.

(کارهای تمام شده کودکان را روی تخته آویزان می کنیم و یک جنگل افسانه ای به دست می آوریم).

چه جنگل خارق‌العاده و افسانه‌ای داریم، همه درخشان و درخشان. حیوانات از این خانه جدید بسیار خوشحال هستند و از کمک ما سپاسگزار هستند. وقت آن است که به خانه برگردیم. برای جلوگیری از ورود جادوگران بد به جنگل، بیایید محافظ های برفی بسازیم. چه کسی خواهد بود؟

پاسخ کودکان:

آدم برفی ها

بازی "ما در حال ساخت یک آدم برفی هستیم."

یک دست و دو دست،

(کودکان یک دست را به جلو و سپس دست دیگر را دراز می کنند)

ما داریم آدم برفی درست می کنیم.

(ساخت گلوله های برفی را تقلید کنید).

یک گلوله برفی می غلتانیم

(کف دست ها حرکات دایره ای روی ران ها انجام می دهند)

اینجاست!

(آنها بازوهای خود را به طرفین باز می کنند و اندازه بزرگی از توده را نشان می دهند)

و سپس کمتر کام،

(با کف دست به سینه بمالید)

اینجاست!

(با دست اندازه توده کوچکتر را نشان می دهند)

و ما آن را در بالا قرار می دهیم

(سوختگی گونه ها با کف دست)

توده کوچک.

(انگشتان را کنار هم قرار دهید، کف دست ها را از هم دور نگه دارید)

بنابراین نگهبان ما بیرون آمد - آدم برفی!

(دست ها را روی پهلوها گذاشته و بدن را به چپ و راست بچرخانید).

اکنون جنگل مدافعان قابل اعتمادی دارد و ما از کشور رنگارنگ به خانه برمی گردیم. برای خارج شدن از جنگل سرد چه کلیدهایی برداریم؟

پاسخ کودکان:

سرد: آبی، آبی، بنفش.

درسته! بیایید چشمانمان را ببندیم و با هم بگوییم:

"یک، دو، سه، دروازه را باز کنید و سریع به خانه فرار کنید!"

(بچه ها با معلم صحبت می کنند).

6. بخش پایانی. انعکاس درس، جمع بندی.

اینجا ما در خانه هستیم! اما قطعا در بهار به کشور رنگارنگ باز خواهیم گشت. بیایید برداشت هایمان از سفرمان را به اشتراک بگذاریم.

در طول درس چه چیزهای جدید و مهمی یاد گرفتید؟ چه چیزهای جالبی یاد گرفتی؟ چه چیزی برای شما آسان بود؟ چه چیزی دشوار بود؟ چه چیزی را بیشتر به خاطر دارید؟ (پاسخ های کودکان).

آفرین به همه امروز، از سفر عالی شما متشکرم. خداحافظ بچه ها

فهرست ادبیات استفاده شده

1. Kartushina M. Yu. -م. : مرکز خرید Sphere، 2004.

2. Trofimova M.V., Tarabarina T.I. هر دو مطالعه و بازی: هنرهای زیبا - یاروسلاول: "آکادمی توسعه"، 1997.

منابع تصویرسازی

1. عکس از آرشیو شخصی.

OOD در گروه اول نوجوانان

هنری و زیبایی شناختی راتوسعه

وظایف:

    به آموزش کشیدن اشیاء گرد آشنا به کودکان ادامه دهید و قلم مو را آزادانه با سه انگشت نگه دارید.

    تقویت توانایی تشخیص بچه حیوانات در تصاویر و نامگذاری آنها.

    توانایی پاسخ دادن به سؤالات، ارتقاء رشد گفتار و فعال کردن واژگان را توسعه دهید.

    ایجاد تمایل به بازی با معلم در بازی های ساده در فضای باز در کودکان.

    تقویت استقلال و دقت هنگام کار با رنگ ها، علاقه به طراحی.

مواد:

رنگ های اصلی، قلم مو برای هر کودک، برگه های آلبوم، گربه اسباب بازی

مورکا گربه (اسباب بازی) از قبل آورده شده است. از بچه ها دعوت می شود که به آن نگاه کنند، به آن غذا بدهند، به گروه خود نشان دهند، با انگشت بازی کنند، گربه را نوازش کنند، با محبت آن را صدا کنند و غیره. بعد معلم می گوید که ...

پیشرفت درس:

گربه مورکا اخیرا بچه گربه به دنیا آورد. به من نشان بده بچه های مورکا کجا هستند؟ (به تصاویری بیاورید که حیوانات بچه را نشان می دهد، اما بچه گربه ای در آنجا وجود ندارد)

اینها بچه های کی هستند (اسم)

بچه گربه ها کجا هستند؟ باید باهاشون تماس بگیریم چگونه؟ (بوسه-بوسه-بوس).

عکسی از بچه گربه ها را وارد کنید. آن‌ها هنوز کوچک هستند، اما از قبل می‌دانند چگونه شیر بپاشند، سریع بدوند، و همچنین دوست دارند بازی کنند، اما بچه گربه‌های مورکا هیچ اسباب‌بازی ندارند. چه چیزی باید به آنها بدهم (به اطراف نگاه کنید).

بیایید به بچه گربه ها حلقه بدهیم؟ (حلقه را از هرم نشان می دهد).

آیا می دانید چگونه می توانید با حلقه بازی کنید (گزینه های بازی با آن را نشان دهید: آن را روی زمین بغلتانید، بچرخانید و غیره)

اینجوری میشه با رینگ بازی کرد. من فکر می کنم بچه گربه ها واقعا از هدیه ما خوششان می آید. اوه، بچه گربه ها زیاد هستند، اما چند حلقه؟

چه باید کرد؟ من به این فکر افتادم که حلقه های زیادی بکشم تا برای همه بچه گربه ها کافی باشد. با دقت به حلقه نگاه کنید. حلقه چه شکلی دارد؟ حلقه گرد است. چگونه می خواهیم آن را ترسیم کنیم؟ بیایید نشان دهیم. (کودکان با انگشت خود در هوا، ابتدا با دست راست و سپس با چپ دایره ای می کشند.)

حالا ببین چه نوع حلقه هایی خواهم کشید. (حلقه های کوچک و بزرگ را روی سه پایه می کشد و می گوید: "اینجا یک حلقه بزرگ است. و این یک حلقه کوچک است.") این حلقه هایی است که من گرفتم. آیا می خواهید به من کمک کنید تا حلقه ها را بکشم؟

معلم از بچه ها دعوت می کند که پشت میزها بنشینند، به آنها نشان دهد که چگونه قلم مو را به درستی در دست بگیرند، سپس در طول فرآیند نقاشی، تکنیک های کار را کنترل می کند و به کودکانی که در انجام کار مشکل دارند کمک می کند.

اجازه دهید حلقه های ما خشک شود در حالی که ما با مورکا بازی می کنیم.

P/بازی "موش"

ساکت، موش ها! سر و صدا نکن!

گربه واسکا را بیدار نکن.

واسکا گربه بیدار خواهد شد -

رقص گرد شما را از بین می برد!

5. انعکاس.

مربی: مورکا بچه گربه های خود را از دست داد، آنها بچه گربه های شما هستند ( بچه ها با کمک معلم نقاشی های خود را روی غرفه نمایش می دهند).

نگاه کن، مورکا دوست دارد بچه گربه‌ها با حلقه‌هایی که شما کشیده‌اید بازی کنند، می‌توانید صدای خرخر او را بشنوید: "خر، خرخر!" اینم تشکر از او و بچه گربه ها هم می گویند چطور؟ "خخخخخخ!" مزاحمشون نشویم بذار بازی کنن من و تو بریم... (دستمونو بشوریم و..)

موسسه بودجه آموزشی پیش دبستانی شهرداری

مهد کودک شماره 111

چکیده

سازماندهی فعالیت های آموزشی برای توسعه هنری و زیبایی شناختی

در گروه اول نوجوانان

نقاشی "حلقه های چند رنگ"

مربی: فومنکو T.S.

روستای لازارفسکویه، 2015

پیش دبستانی های گروه ارشد همچنان به مهارت های تجسم هنری دنیای اطراف، یک طرح داستانی یا ادبی، توسعه مهارت های ترکیبی، بهبود تکنیک ها برای انتقال ویژگی های مشخصه شکل، رنگ و جزئیات یک شی یاد می گیرند. نقاشی کودکان از خانه های شخصیت های افسانه ای مورد علاقه خود به آنها کمک می کند تا مهارت های چیدمان فضایی مناسب قسمت هایی از یک شی، ترسیم جزئیات و پر کردن پس زمینه را به آنها کمک کند و به آنها یاد می دهد که نسبت ها و ابعاد یک شی را به درستی منتقل کنند. علاوه بر این، این موضوع مهارت‌های فنی ترجمه یک مفهوم هنری به نقاشی را بهبود می‌بخشد، افق دید کودک را گسترش می‌دهد، دنیای درون را غنی می‌کند، به او می‌آموزد تا برداشت‌ها و تجربیات زیبایی‌شناختی خود را منتقل کند و علاقه درونی به فعالیت بصری را بیدار می‌کند.

پذیرایی ها و تکنیک هایی که در چارچوب موضوع «خانه های افسانه ای» استفاده می شود.

یک طرح افسانه ای یک کودک را در دنیای شگفت انگیز و مرموز فانتزی و حکمت عامیانه غوطه ور می کند. همراه با شخصیت اصلی، بچه ها شاهزاده خانم را نجات می دهند، به دنبال اشیاء شگفت انگیز می روند و بر موانع خائنانه در راه رسیدن به هدف گرامیشان غلبه می کنند. با سفر در یک کشور افسانه ای، می توانید از قلعه پری خوب یا پاکسازی جنگلی مسحور شده در مقابل کلبه بابا یاگا دیدن کنید یا در خانه امن سه خوک کوچک از دست گرگ فرار کنید. خانه‌های افسانه‌ای عجیب و غریب به کارت ویزیت هر داستان تبدیل می‌شوند، قهرمانانی تمام عیار که بدون آن‌ها تصویر یک قسمت افسانه‌ای خالی و بی‌جان می‌شود و جذابیت جادو را از دست می‌دهد.

تکنیک های کلاسیک:

  • طراحی با مدادهای ساده و رنگی.
  • طراحی با مداد شمعی.
  • طراحی با نوک خودکار.
  • روش ترکیبی (مدادهای رنگی و آبرنگ، خودکارهای نمدی یا مداد رنگی)
  • نقاشی با قلم مو با استفاده از گواش - یکی از ویژگی های این ماده تیرگی آن است که به شما امکان می دهد لایه ها را با یک رنگ جدید همپوشانی کنید. به لطف این توانایی، گواش یک ماده بسیار محبوب برای جزئیات تزئینی است.
  • نقاشی با قلم مو با استفاده از آبرنگ. به کودکان آموزش داده می شود که چگونه به درستی رنگ را روی قلم مو قرار دهند و آن را مخلوط کنند تا سایه رنگ مورد نظر را به دست آورند.

کار کودکان با استفاده از تکنیک های کلاسیک (عکس)

طراحی با مداد رنگی طراحی با رنگ آبرنگ طراحی با مداد رنگی طراحی با مداد رنگی نقاشی با رنگ آبرنگ طراحی با رنگ آبرنگ طراحی با رنگ آبرنگ طراحی با تکنیک ترکیبی (مداد رنگی مومی و گواش) طراحی با رنگ آبرنگ گواش طراحی با رنگ گواش طراحی با مداد رنگی طراحی با رنگ آبرنگ طراحی با مداد رنگی نقاشی با رنگ آبرنگ طراحی با استفاده از تکنیک ترکیبی (نمد و مداد رنگی) طراحی با مداد رنگی

تکنیک های غیر متعارف

  • نقاشی با انگشت - پیش دبستانی های بزرگتر به طور مستقل گزینه هایی برای استفاده از نقاشی انگشت در ترکیب با تکنیک های کلاسیک ارائه می دهند.
  • چاپ کف دست - کودکان پیش دبستانی بزرگتر با قلم مو روی کف دست خود رنگ می زنند و خودشان اثر می گذارند، سپس خطوط و جزئیات شی را کامل می کنند.
  • نقاشی با سنگ نمک، غلات با پر کردن یک شبح که قبلاً با چسب آغشته شده است یا با پاشیدن کانتور جسمی که با چسب چرب شده است.
  • نقاشی خونریزی - خطوط یک شی با مداد رنگی مومی یا یک شمع روی یک ورق کاغذ خالی کشیده می شود، سپس لایه بالایی با آبرنگ های یک یا چند رنگ اعمال می شود.
  • مهر زنی تصویری از اشیاء است که با استفاده از مهر و شابلون بر روی کاغذ چاپ می شود (پمپ لاستیکی فوم، بلوک های چوبی ساخته شده از سبزیجات، میوه ها، مواد زائد و غیره).
  • خراشیدن عبارت است از خراشیدن خطوط کلی طرح بر روی سطحی که با موم یا رنگ آغشته شده است.
  • نیتکوگرافی ایجاد تصویری از نخ های کامل و ریز خرد شده با استفاده از چسب است.
  • Monotype انتقال آینه تصویر از یک پایه (سلفون، سطح پلاستیک، فویل) روی یک ورق کاغذ است.

تصاویر کودکان با تکنیک های غیر سنتی (گالری عکس)

طراحی با سواب پنبه طراحی با غلات طراحی با استفاده از تکنیک nitkografiya طراحی با عناصر اپلیکو طراحی با تکنیک کف دست نقاشی خون ریزی نقاشی با سمولینا طراحی با شمع طراحی روی خیس طراحی با تکنیک مونوتایپ کار با تکنیک گراتاژ

تکنیک های نقاشی در گروه ارشد

کودکان پیش دبستانی بزرگتر سخت تلاش می کنند تا تکنیک های نقاشی خود را با مداد، مداد رنگی و خودکار بهبود بخشند، زیرا سایه زدن ماهیچه های دست را تقویت می کند، مهارت های حرکتی ظریف و چشم را توسعه می دهد و بنابراین به آماده سازی کودکان برای نوشتن کمک می کند.

  • خط - می تواند پیکربندی های مختلفی داشته باشد (مستقیم، موج دار، مارپیچ، شکسته و غیره) و به ترسیم یک خط، کمک می کند تا طرح کلی شکل جسم، اندازه آن و رابطه متناسب قطعات را منتقل کند.
  • Hatching ساده ترین و موثرترین راه برای رندر رنگ و ترسیم بافت یک شی است. سکته مغزی نه تنها محبوب ترین و در دسترس ترین راه برای به تصویر کشیدن یک شی است، بلکه یک شبیه ساز عالی برای توسعه مهارت های حرکتی ظریف و هماهنگی حرکات است. انواع سایه زنی:
    • هرج و مرج - ضربه ها در یک جهت آزاد گذاشته می شوند، سپس با ترسیم کانتور اضافی از شبح جسم اصلاح می شوند.
    • عمودی - ضربه های متراکم در جهت عمودی اعمال می شود. تنظیم نیروی فشار به شما این امکان را می دهد که به تغییر صاف سایه های رنگی مختلف دست پیدا کنید.
    • مورب - محبوب ترین برای ترسیم شبح یک شی یا پس زمینه.
    • افقی از نقطه نظر اجرای فنی یک تکنیک نسبتاً دشوار است ، زیرا نیاز دارد که کودک در طول فرآیند نقاشی مرتباً موقعیت دست خود را تغییر دهد.
    • شکل‌سازی یک گزینه پیچیده و زمان‌بر برای ترسیم شکل یک جسم، به عنوان مثال، خورشید، گل یا ابر است.
  • سایه زدن بسته به درجه فشار مداد به دستیابی به عمق های مختلف رنگ کمک می کند. یک طرح کلی روشن تر و متضاد تر را می توان با استفاده از فشار قوی منتقل کرد، در حالی که شدت رنگ شبح یک شی یا الگوی پس زمینه بسیار ملایم تر خواهد بود.
  • نقطه، ضربه ریتمیک، قلم مو با تکنیک نقاشی با آبرنگ و رنگ گواش.

یادداشت های درسی

در گروه ارشد، این برنامه هر هفته یک درس نقاشی ارائه می دهد. طبق استانداردهای بهداشتی، مدت کار مستقل مداوم کودکان نباید بیش از بیست تا بیست و پنج دقیقه باشد. برای فعال کردن توجه و تفکر کودکان، روش شناسان و روانشناسان انجام بازی های بیرون از خانه و جلسات تربیت بدنی را توصیه می کنند که به رفع فشارهای روانی، خستگی ذهنی و تنش های فیزیکی از وضعیت ثابت بدن در وضعیت یکنواخت کمک می کند. تمرینات انگشت نیز مفید و موثر خواهد بود و به شل شدن عضلات دست کمک می کند.

طرح کلی درس

  1. بخش سازمانی (3-5 دقیقه) - خواندن یک افسانه، معماها، شعرها، نمایش تصاویر، ارائه ها، فیلم های آموزشی یا کارتون. مرحله اطلاعات برای تحریک علاقه کودکان به طرح افسانه و مطالعه ویژگی های ساخت موضوع تصویر ضروری است. استفاده از لحظات غافلگیرکننده، عناصر بازی های نمایشی یا آموزشی که کنجکاوی، فعالیت شناختی را بیدار می کند و فضای خلاقانه مطلوبی ایجاد می کند، مهم است.
  2. بخش عملی - معلم ترتیب ایجاد یک ترکیب و ترسیم یک شی را بر اساس نمودار توضیح می دهد (3-5 دقیقه). کودکان شش ساله از قبل با بیشتر تکنیک ها آشنا هستند، بنابراین آنها برای تحقق بخشیدن به بینش هنری خود آزادتر هستند. نمایش یک تصویر یا نمونه نباید برای بازتولید تحت اللفظی استفاده شود، بلکه فقط باید برای توضیح و تقویت درک صحیح از توالی و تکنیک های انجام کار استفاده شود. این کار بر اساس نقشه های تکنولوژیکی، نمونه ها یا بر اساس طراحی رایگان کودکان انجام می شود. الگوریتم ترسیم قصر:
    1. یک مستطیل اصلی را در مرکز بکشید، ورودی اصلی در آن قرار دارد.
    2. اکستنشن های کوچک را در طرفین بکشید.
    3. برج های بلند را در امتداد لبه های تصویر بکشید. در بالای ورق فضایی برای کشیدن سقف ها بگذارید.
    4. سقف هایی با اشکال مختلف بکشید.
    5. بالای برج های مشاهده را تزئین کنید.
    6. دروازه اصلی را بکشید.
    7. شکل پنجره ها را متناسب با شکل درها بکشید.
    8. جزئیات تزئینی تزئین نمای ساختمان را کامل کنید.
  3. کار مستقل کودکان (15-20 دقیقه). معلم به کودکانی که در نقاشی مشکل دارند کمک می کند، اما کار را برای آنها کامل نمی کند.
  4. بخش پایانی تحلیل و ارزیابی کودکان از آثار خود و نقاشی های رفقا است. به کودکان آموزش داده می شود که دیدگاه خود را با دلیل فرموله کنند و درک زیبایی شناختی از آثار خلاق را به صورت شفاهی بیان کنند (3-5 دقیقه).

ارائه با موضوع "خانه های افسانه" (گالری عکس)

قلعه ملکه برفی داخلی قلعه ملکه برفی برج باستانی از داستان های عامیانه روسی خانه شیرینی زنجفیلی خانه شیرینی زنجفیلی خانه کدو تنبل خانه قارچ خانه خوکچه خانه خرگوش خانه خرگوش قلعه قلعه شاهزاده خانم از یک داستان قهرمانانه خانه برای یک آدمک خانه برای یک گنوم

یادداشت های درسی

معلم در یادداشت ها اهداف درس را بیان می کند:

  • یاد بگیرید که کاخ های افسانه ای، کلبه های جادویی، ساختمان های باستانی را به تصویر بکشید، ظاهر کلی را منتقل کنید، قسمت اصلی ساختمان را با اضافات و الحاقات معماری (برج ها، دروازه ها، پنجره ها، سقف های پیکربندی های مختلف، جزئیات تزئینی) ترکیب کنید.
  • آشنایی با ویژگی های معماری باستانی روسیه، آموزش دیدن زیبایی های دنیای معماری؛
  • همچنان دانش آموزان را با افسانه های عامیانه و ادبی روسی آشنا می کند.
  • بهبود توانایی کشیدن با مداد، خودکار، آبرنگ و رنگ گواش، ترکیب رنگ ها برای به دست آوردن سایه دلخواه.
  • مهارت های انتخاب مستقل مواد برای تصویر، و همچنین ساخت یک ترکیب در کل ورق کاغذ، قرار دادن صحیح اشیا و عناصر پس زمینه در فضا را توسعه دهید.
  • یاد بگیرید که طرحی با مداد ایجاد کنید که قبل از مرحله رنگ آمیزی با مداد یا رنگ باشد.

خلاصه درس با موضوع "کاخ ملکه برفی" (نویسنده Kokorina T.)

هدف: ایجاد قلعه ملکه برفی
وظایف:
- توانایی رنگ آمیزی با گواش را تثبیت کنید، قلم مو را بشویید، آن را روی پارچه خشک کنید، رنگ را در پالت مخلوط کنید.
- مفهوم رنگ های گرم و سرد را از طریق بازی تثبیت کنید.
- تثبیت توانایی ترسیم طرح کلی ساختمان و ارائه تزئینات و جزئیات.
- به رشد تخیل کودکان ادامه دهید.
- پرورش علاقه به خلاقیت
مواد نمایشی: بازتولید نقاشی های هنرمندان Aivazovsky، Roerich. ضبط صوتی Sviridov "Blizzard"، چایکوفسکی "فصول. ژانویه» گل هایی با رنگ های گرم و سرد.
جزوات: برگه آلبوم، برس های شماره 5 و شماره 2، گواش، دستمال، پالت، شیشه های آب.
تکنیک های روش شناختی: گفتگو-گفتگو، بررسی بازتولیدها، فعالیت تولیدی، تجزیه و تحلیل نتیجه فعالیت.
1. بخش سازمانی.
بچه ها چشماتون رو ببندید و با دقت گوش کنید.
موسیقی Sviridov "Blizzard" روشن است
بعد از پایان موسیقی:
مربی - بچه ها کجا داریم میریم؟ هنگام گوش دادن به موسیقی چه چیزی شنیدید؟ چه احساسات و عواطفی را در شما برانگیخت؟

پاسخ بچه ها
مربی - به تصاویر روبرو نگاه کنید، چه چیزی را به تصویر می کشند؟
پاسخ بچه ها
مربی - چرا این تصمیم را گرفتی؟ بله، در واقع، ما خود را در پادشاهی ملکه برفی یافته ایم. وارد قلعه ی زیبا، شفاف و آبی او می شویم، باد در آن می وزد و برف بی صدا در حال باریدن است، چه احساسی دارید؟ (موسیقی چایکوفسکی دوباره در پس‌زمینه پخش می‌شود. فصل‌ها دسامبر، ژانویه)
بچه ها سرد هستند.
مربی - چرا؟
کودکان - یک قلعه ساخته شده از یخ، برف، باد.
مربی - بله، برف و یخ، در گرگ و میش آبی، آبی می شود، و این باعث می شود حتی سردتر شود. بیایید به یاد بیاوریم که چه چیز دیگری در طبیعت سرد و همچنین آبی، نیلی، بنفش است؟ (آسمان، آب)
درست است، به این تصاویر نگاه کنید. در اینجا چه چیزی نشان داده شده است؟
کودکان - زمستان

مربی - درست است، چرا برف اینجا آبی و حتی بنفش است؟
بچه ها - او در سایه است.
مربی - اینجا چه چیزی ترسیم شده است؟
کودکان - آب دریا، آبی.
مربی - بنابراین، این رنگ ها - آبی روشن، فیروزه ای، نیلی، بنفش - سرد نامیده می شوند زیرا شبیه برف، یخ، آب، آسمان هستند. این رنگ ها و سایه های آنها هستند که برای رنگ آمیزی آب، برف، آسمان و یخ استفاده می شوند.
ملکه برفی ظاهر می شود.

ملکه برفی - چطور جرات می کنی با کمک برف و باد به قلعه من بیایی!
از دیوارهای سردش نمی ترسی؟ یا اینکه بتونم تو رو یخ کنم؟
مربی - سلام، ملکه برفی، ما اصلاً نمی خواستیم مزاحم شما شویم، اما به طور تصادفی به سراغ شما آمدیم که قلعه شما را تحسین می کردیم.
ملکه برفی - آن را دوست داشتم! ها ها ها ها قلعه من دیگر به زیبایی قبل نیست، بادها آن را به کلی تغییر داده اند و برف تمام قله ها را پوشانده است. علاوه بر این، باد گلهای گرمی را به قلعه من آورد و از گرمای آنها قلعه من آب می شود.
مربی - بچه ها، بیایید به ملکه برفی کمک کنیم و تمام گل های گرم را از قلعه او حذف کنیم. به نظر شما اینها چه نوع گلهایی هستند؟
کودکان زرد، نارنجی، قرمز هستند.
مربی – چرا به آنها می گویند گرم؟
کودکان - آنها شبیه خورشید، آتش هستند که گرما را ساطع می کنند.
در کنار موسیقی، کودکان گل جمع می کنند: گل های سرد برای آدم برفی و گل های گرم برای خورشید قرار می گیرند.

مربی - آفرین بچه ها، همه چیز درست است، اما چرا این گل ها را روی آدم برفی گذاشتید؟
کودکان - رنگ های سرد هستند و شبیه برف، یخ، آب هستند.
مربی - بله، رنگ های گرم و رنگ های سرد وجود دارد!
خوب، آیا بچه ها با وظیفه ملکه برفی کنار آمدند؟
ملکه برفی - بله، دوباره در قلعه من سرد است و دیگر آب نمی شود، متشکرم. اما هنوز زشت و ویران است و زمستان و یخبندان نمی خواهند به من در ساختن یک قصر جدید کمک کنند، آنها به نمونه هایی نیاز دارند که یک قصر چگونه می تواند باشد تا آن را ایجاد کنند. کجا می توانم چنین صنعتگری را پیدا کنم که بتواند به من کمک کند؟ و طرح هایی از قلعه را بکشید؟
2. بخش عملی.
معلم - ملکه برفی، بچه ها و من می توانیم به شما کمک کنیم. اینها بچه های بسیار با استعدادی هستند، آنها تخیل و تخیل غنی دارند، آنها به خوبی نقاشی می کنند و من مطمئن هستم که آنها می توانند قلعه های غیرمعمول زیبایی را برای شما ترسیم کنند. واقعا بچه ها، ما می توانیم به ملکه برفی کمک کنیم، درست است؟
ملکه برفی - موافقم، بگذار کمک کنند.
مربی - اما پس باید اجازه دهید ما به خانه برگردیم و به مهدکودک خودتان برگردیم.
ملکه برفی - باشه، من شما را رها می کنم، همینطور باشد، اما ابتدا لطفاً برای من قلعه بکشید.
3. کار مستقل کودکان.
بچه‌ها به سمت میزها می‌روند و شروع به کشیدن قلعه ملکه برفی روی زمینه سفید یا سیاه می‌کنند و فقط از رنگ‌های سرد استفاده می‌کنند و آنها را روی پالت مخلوط می‌کنند.

4. بخش پایانی.
مربی - ببین، ملکه برفی، بچه ها چه قلعه های زیبایی ساخته اند، حالا فراست و زمستان کار خواهند کرد و باد جایی برای پرسه زدن خواهد داشت.
ملکه برفی - ممنون دوستان، حالا چشمانتان را ببندید و من شما را به خانه می فرستم.

نمونه و شرح گام به گام روند کار

موضوع "خانه های پری" (عمارت، کلبه، قصر، قلعه، خانه های شخصیت های افسانه) هم در قالب کلاس های نقاشی فردی و هم به عنوان بخشی از پروژه های کوتاه مدت و بلند مدت ("عامیانه روسی" مورد مطالعه قرار می گیرد. افسانه ها، "قصه های پریان A.S. پوشکین"، "قصه های مردم جهان"، "قصه های اچ. اچ اندرسن" و غیره).

"قلعه سلطنتی" - کار جمعی با استفاده از تکنیک مهر زنی

ترکیب‌های بزرگ که از بخش‌ها، جزئیات و اشیاء زیادی تشکیل شده‌اند، معمولاً با تلاش جمعی ایجاد می‌شوند. مرحله مقدماتی، که در طی آن پس‌زمینه نقاشی می‌شود، عناصر فردی ترسیم می‌شوند، جزئیات کار می‌شوند، در زیرگروه‌ها یا به‌صورت جداگانه اجرا می‌شوند و سپس کودکان با هم یک تصویر کامل را بر اساس آن می‌سازند و بخش‌های جداگانه شی یا شبح‌های شی را می‌چسبانند. ترکیبی که توسط آنها تهیه شده است، به طور همزمان توانایی های تفکر فضایی را توسعه می دهد و تجربه عمل هماهنگ را به دست می آورد. در فرآیند خلاقیت جمعی، کودکان بر روی یک الگوریتم یا طرح آزاد تمرکز می کنند، مهارت اجتماعی هماهنگ کردن اقدامات مشترک و همچنین ویژگی های شخصی درک و همکاری متقابل را بهبود می بخشند.

هنگام ایجاد یک ترکیب جمعی، درک درستی از الگوریتم اقدامات در کودکان مهم است:


"قلعه در پس زمینه نورهای شمالی" - نقاشی با قلم های نمدی

تکنیک اصلی سایه زدن است.

مواد: ورق منظره، خودکارهای نمدی، مداد رنگی.

دستورالعمل:

  1. یک خط افق منحنی را به هر ترتیبی رسم کنید.
  2. کوه های کم ارتفاع را در کناره ها بکشید، با یک قلم نمدی آبی در سایه های متراکم رنگ کنید.
  3. مستطیل اصلی را بکشید، برج های جانبی و سقف های نوک تیز را به سبک گوتیک اضافه کنید.
  4. کودکان جزئیات اضافی (پنجره ها، درها) و تزئینات معماری را به تنهایی اختراع و به تصویر می کشند.
  5. آسمان را با ضربه هایی به شکل خط زیگزاگ سایه بزنید. برای جلوه بیشتر طرح، رنگ ها باید روشن و غنی انتخاب شوند.
  6. موج بعدی با رنگ متفاوت در بالای خط اول قرار دارد.
  7. بر اساس اصل کیک لایه ای، به تدریج کل فضای پس زمینه را سایه بزنید.
  8. تمام سطح آسمان با درخشش رنگ روشن می درخشد، تراکم سایه را می توان افزایش داد.
  9. تنه درختان را بکشید.
  10. شاخه ها و سوزن ها را بکشید.
  11. خطوط برف را کامل کنید.
  12. از یک برس نرم و آب برای محو کردن کمی استفاده کنید و درزهای بین لایه های سایه را نرم کنید.

"قلعه برفی" - نقاشی با مداد رنگی

دستورالعمل:

  1. طرحی از قلعه بکشید.
  2. بارش برف را تمام کنید.
  3. به رنگ های شفق شمالی سایه بزنید.
  4. درخت را کامل کنید و پس زمینه را محو کنید.

آثار کودک (گالری عکس).

نقاشی کودکان نقاشی کودکان نقاشی کودکان

خلاصه یک درس تلفیقی در گروه اولشعر از A. Barto "فیل". دروازه های چند رنگ.

وظایف:این اثر هنری را معرفی کنید؛ توانایی گوش دادن به آثار شاعرانه را بهبود بخشد، فرصتی را برای کودکان فراهم کند که کلمات و عبارات را هنگامی که معلم شعر می خواند، تمام کنند. آموزش بازی با اسباب بازی ها؛ توانایی کشیدن با مداد را تثبیت کنید، یاد بگیرید خطوط کمانی بکشید، خطوط کلی آنها را تشخیص دهید، کار خود را بررسی کنید. آشنایی با درک موسیقی کلاسیک

پیشرفت درس.

    لحظه سازمانی (نمایش موزیکال "فیل" اثر سی سن سانز در حال پخش است.مربی:می شنوید؟ یک مهمان به سمت ما می آید. به موسیقی گوش دهید و حدس بزنید که ممکن است کی باشد. بله، این یک فیل است که از باغ وحش به دیدن ما می آید! اینجا با تنه اش برایت دست تکان می دهد. اینگونه است که یک فیل به شما می گوید: "سلام!"

    بخش اصلی . خواندن یک شعر . مربی:ما مهمان خود را خوشحال خواهیم کرد. برایش شعر بخوانیم.

معلم شعر A. Barto "فیل" را می خواند. سپس معلم از بچه ها دعوت می کند که به تصویر نگاه کنند و به فیل بگویند که چه چیزی روی آن کشیده شده است. معلم سطرهایی از شعر را تکرار می کند و از بچه ها می خواهد که آنها را به صورت گروهی یا جداگانه تلفظ کنند.

مربی:اگر خودتان شعر را به او بگویید، فیل بسیار خوشحال می شود.

بچه ها بعد از معلم کلمات شعر را تکرار می کنند.

درس تربیت بدنی "فراست".

من از یخبندان نمی ترسم.

من با او دوست صمیمی خواهم شد.

سرما به سراغم خواهد آمد.

دستش را می گیرد، بینی اش را لمس می کند.

بنابراین، شما نباید خمیازه بکشید.

بپرید، بدوید و بازی کنید.

کودکان حرکاتی را انجام می دهند که توسط متن پیشنهاد می شود: خود را با دست لمس کنند، بینی، بپرند، بدوند.

    کشیدن دروازه.

مربی: فیل در کشورهای گرم زندگی می کند. و اینجا در زمستان بسیار سرد است. بنابراین خانه ای بزرگ و زیبا برای فیل ساخته شد. (تصویر خانه را به فلانلگراف پیوست می کند).فیل در آن احساس گرما و راحتی می کند. اما مهمان ما واقعاً می خواهد یک دروازه زیبا جلوی خانه بسازد که یک فیل از زیر آن عبور کند و یک ماشین از آن عبور کند. بیایید ببینیم فیل کدام دروازه را دوست دارد. (تصویر یک دروازه را به فلانلگراف وصل کنید). خوب، بیایید به او کمک کنیم آنها را بسازد؟ امروز برای خانه ای که فیل در آن زندگی می کند دروازه های رنگارنگ می کشیم. آنها یک شکل قوسی غیر معمول دارند. ( آنها را با اشاره مشخص می کند و بچه ها را به تکرار این حرکت دعوت می کند.).

معلم روی سه پایه تکنیک هایی را برای کشیدن یک قوس نشان می دهد، در حالی که می گوید: "در اینجا ما یک دروازه بزرگ داریم، اما اینجا یک دروازه کوچکتر داریم." سپس معلم از آماده ترین کودکان دعوت می کند تا دروازه ای با رنگ متفاوت در کنار آن بکشند.

بچه ها شروع به کشیدن می کنند. معلم از کودکان دعوت می کند تا مدادی را که بیشتر دوست دارند انتخاب کنند، نحوه کار آنها را کنترل می کند، به کودکانی که در انجام یک کار مشکل دارند کمک می کند، فعالیت آنها را فعال می کند، مثلاً می گوید:دروازه ویکا بسیار کوچک است. فیل از زیر آنها عبور نمی کند. یک دروازه بزرگتر بکشید ».

    انعکاس.

نقاشی های کودکان در غرفه نمایش داده می شودمربی: چه دروازه زیبایی داریم! قرمز، سبز و آبی وجود دارد. هم بزرگ و هم کوچک. دروازه بزرگ برای فیل - پدر، کوچک - برای بچه فیل است. اجازه دهید فیل ما هر دروازه ای را که دوست دارد انتخاب کند.

النا روسیاوا
خلاصه درس نقاشی در گروه اول نوجوانان "توپ های چند رنگ"

محتوای برنامه توانایی کودکان در استفاده از حرکات دایره ای و خطوط مستقیم را تقویت کنید توپ های نخ را بکشید، علاقه به فعالیت های هنری را پرورش دهید.

کار واژگان. گلومرول.

تکنیک های روش شناختی نمایش یک نقاشی، تمرین بازی "گربه ها با آنها بازی می کنند گلومرول ها» ، نمایش تکنیک ها طراحی، گفتگو ، فعالیت مستقل کودکان ، تجزیه و تحلیل کار کودکان.

مواد. مداد رنگی، کاغذ منظره، گلومرول ها, کاغذ واتمن, ماسک بچه گربه.

کار مقدماتی. بازی های کودکانه با گلومرول ها، مشاهده یک نقاشی، کار فردی

پیشرفت درس.

1 ایجاد یک موقعیت احساسی مهم و مشکل ساز.

معلم توجه بچه ها را جلب می کند سبد خرید:

بچه ها تو سبد چیه؟ (گلومرول)

چه رنگی گلومرول ها? (قرمز، زرد، آبی، سبز)

از بچه ها دعوت کنید یکی از آنها را بگیرند گلومرول، متوجه می شود که چه کسی چه رنگی گرفته است گلومرول.

ولادا تو چه رنگی هستی گلومرول? (زرد)

ایرینا، قرمز را بگیر گلومرول.

بچه ها کی میتونست اینا رو بیاره؟ گلومرول ها? (مادربزرگ، مادر، بچه گربه)

2 بازی با گلومرول ها.

از بچه ها دعوت کنید که ببرند گلومرول هایک رنگ خاص و نام رنگ را مشخص کنید، سپس با آن بازی کنید گلومرول ها. تبدیل به بچه گربه های کوچکی شوید که دوست دارند با آنها بازی کنند گلومرول ها. بچه ها آنها را بیرون می اندازند.

3 نمایش نمونه

معلم بچه ها را به سمت سه پایه ای که کاغذ واتمن روی آن قرار دارد هدایت می کند و نشان می دهد کشیدن توپ های رنگارنگ.

بچه ها، نگاه کنید بچه گربه بازیگوش چگونه بیرون می زند گلومرول- خطوط مستقیم در جهت های مختلف.

حرکات دایره ای در جهات مختلف.

کودکان در هوا حرکات را نشان می دهند "مداد" (مستقیم و دایره ای).

4 بچه ها به طور مستقل کار را انجام می دهند.

بچه ها پشت میزها می نشینند و مداد برمی دارند. معلم دوباره رنگ مداد را مشخص می کند. نقاشی بچه ها توپ های رنگارنگ. معلم کمک دوز ارائه می دهد.

5 تحلیل آثار کودکان.

پیشنهاد دهید نقاشی های خود را روی فرش قرار دهید و زیبایی را تحسین کنید گلومرول هامعلوم شد و تعداد آنها چقدر است. رنگ ها را مشخص کنید گلومرول ها. معلم استقلال کودکان را تشویق می کند.

انتشارات با موضوع:

هدف: تحکیم توانایی چسباندن دایره هایی با رنگ های مختلف. از کار کردن با یکدیگر احساسات مثبت ایجاد کنید. اهداف: آموزشی: تحکیم.

خلاصه فعالیت های آموزشی مستقیم در گروه دوم خردسال "توپ های جادویی برای موش"خلاصه فعالیت های آموزشی مستقیم در گروه دوم خردسال "توپ های جادویی برای موش" وظایف: 1. به بچه ها زنگ بزن

خلاصه فعالیت های آموزشی مستقیم "توپ های رنگارنگ"زمینه های آموزشی: خلاقیت هنری، ارتباط، شناخت. انواع فعالیت ها: بازی، ارتباطی، تولیدی. وظایف:.

Alesya Lokhmanova یادداشت هایی در مورد نقاشی در کلاس دوم خردسال "پرچم های چند رنگ روی یک رشته" هدف: آموزش کشیدن اشیاء مستطیلی به کودکان.

چکیده OD در OO "رشد شناختی" در گروه ارشد، با عناصر آزمایش "حباب های معجزه چند رنگ" اهداف: معرفی.

خلاصه درس "گلبول ها"کلاس های توسعه هنرهای زیبا موضوع: "Klobochki" MDOU مهد کودک شماره 82 "Teremok" گروه جوان معلم: آگافونوا. I.A.

خلاصه درس نقاشی "حباب های صابون چند رنگ" (گروه خردسال)با موضوع: حباب های صابون چند رنگ ". هدف: یاد بگیرید که اشیاء گرد را بکشید، مداد را به درستی در دست بگیرید؛ تمرین کنید.