Eesmärgid:õpetada nägema looduse ilu läbi visuaalse tegevuse vahendite.

Programmi sisu: tutvustada lastele ebatavalist joonistamistehnikat - puulehtede väljatrükke, kinnistada laste oskust töötamisel hoolikalt värve kasutada, arendada loomingulisi võimeid ja kasvatada huvi joonistamisprotsessi vastu.

Materjal: joonistuspaberi lehed, pintsel, guašš, vatitupsud, veepurgid, niisked salvrätikud, puulehed.

Haridusvaldkondade integreerimine:“kunstiline loovus”, “suhtlemine”, “muusika”, “tunnetus”.

Tunni käik:

Kasvataja: lapsed, mis aastaaeg praegu on?

Lapsed: sügis.

Kasvataja: Jah. Üks ilusamaid aegu aastas. Paljud luuletajad, kirjanikud ja kunstnikud kujutasid oma teostes sügist.

Lapsed vaatavad I. I. Levitani maali “Kuldne sügis” reproduktsiooni.

Mis on pildil näidatud?

Milliseid tundeid tahtis kunstnik väljendada?

Miks kannab maali nime "Kuldne sügis"?

Milliseid värve kasutas kunstnik sügise “kulda” näitamiseks?

Mis võib juhtuda nii imelise maastikuga kahe nädala, kuu pärast?

Kasvataja: loeb luuletusi sügisest (A. Puškini “Sügis”, I. Bunini “Mets nagu maalitud torn”).

Õpetaja esitab küsimuse: kuidas kirjeldasid luuletajad aastaaega “sügis”? Laste vastused.

Õpetaja: Hästi tehtud, puhkame nüüd natuke (toimub füüsiline harjutus "Lehed"):

Oleme sügislehed, istume okstel (lapsed kükitavad)

Tuul puhus - nad lendasid (tõstke käed üles, raputage neid)

Lendasime, lendasime (lihtne ringis joosta)

Ja nad istusid vaikselt maas (lapsed kükitavad)

Tuul tõusis tugevalt (käed tõstes ja raputades)

Ja ma korjasin kõik lehed (lihtne ringiga joosta)

Keerutas ja lendas (lapsed keerlevad)

Ja nad istusid vaikselt maas (lapsed kükitavad).

Koolitaja: Hästi tehtud, millist sügismaastikku tahaksite kujutada, kui oleksite kunstnik? mis värve kasutaksid? Õpetaja kutsub lapsi joonistama sügist puude lehtede abil (lapsed kogusid neid jalutuskäigul). Värvime guaššvärviga lehe ja teeme selle jäljendi paberilehele, joonistame pintsliga puutüve ning joonistame vatitikuga palju lendlevaid sügislehti. Mida veel saame oma maastiku jaoks joonistada?

Lapsed: taevas, päike, jõgi.

Praktiline osa.

Iseseisev töö.

Peegeldus:

Kasvataja: lapsed, mida me täna tegime?

Lapsed: maalisid sügismaastikku.

Koolitaja: kuidas joonistasime sügispuid?

Lapsed: puulehtede jäljendid.

Koolitaja: Hästi tehtud, milliseid ilusaid sügisjoonistusi olete loonud. Las need sügismaastikud rõõmustavad ja tõstavad tuju.

Kokkuvõtteks kuulavad lapsed katkendit P.I.Tšaikovski teosest „Oktoober. Sügislaul."

Märkused joonistamise kohta ettevalmistusrühmas “Sügis pargis”.

Ülesanded:
õpetada lapsi ebatavaliselt joonistama - torkimismeetodil;
tugevdada puu joonistamise oskusi;
kinnistada ja laiendada arusaama sügise märkidest ja aastaaegadest;
arendada rütmi- ja värvitaju;
kasvatada huvi oma muljeid ja ettekujutusi loodusest joonistustes kajastada.

Materjalid, tööriistad, seadmed:
guaššvärv;
albumilehed;
tutid;
fonogramm “Aastaajad. Sügis" P. I. Tšaikovski.

Eeltöö:
puude jälgimine;
vestlused aastaaegadest, sügisestest muutustest looduses.

Tunni käik:

Õpetaja loeb lastele ette I. Vinokurovi luuletuse “Sügis”.

Sügis on tulemas meie pargis,
Sügis kingib kõigile:
Punased helmed - pihlakas,
Roosa põll - haab,
Kollane vihmavari - paplid,
Sügis annab meile vilju.

— Millisest aastaajast luuletus räägib? (Sügis)

— Mis aastaaeg praegu on? (Sügis)

— Kas praegu on vara või hilissügis?
(Laste vastused)

Jah, sügis on käes. Ta rõõmustab meid värviliste lehtede ja lehtede langemisega. Praegu on varasügis.
Poisid, vaadake pilte. Maale uurides: Isaac Levitan “Kuldne sügis”, Ilja Ostroukhov “Kuldne sügis”, Vassili Polenov “Kuldne sügis”

Mida need näitavad? Milliste värvidega värvis sügis puid?

— Punased on haavad, kollased kased ja pärnad, oranžid vahtrad, tammed rohelised, männid ja kuused jäävad roheliseks nagu suvelgi.

- Mis värvi sa lehti nägid? (Kollane, punane, pruun, karmiinpunane, kuldne, kollakasroheline, täpiline, oranž.)

Poisid, täna loosime sügispargi.

Puud võivad paikneda erinevalt: poolringis, tee ääres, künkal, 1-2 puud esiplaanil ja teised eemal. Puutüved on erineva paksuse, kõrguse ja värvi poolest.

Alustame.

Ja joonistame P. I. Tšaikovski muusika “Aastaajad. Sügis". Kuulake, kuidas helilooja "maalib" sügist oma loomingus helide abil.
Lapsed joonistavad valgele albumilehele puutüvesid ja oksi, roheliste ja kollaste õitega maapinnale ja puude lähedusse ning helesinisega taevast.

Poisid, pange oma joonised kõrvale, laske neil kuivada ja nüüd teeme harjutusi ja joonistame siis krooni - lehed ja lehed langevad.

Kehaline kasvatus minutiks:
- Muutkem sügislehtedeks.
Sügislehed keerlevad vaikselt (lapsed keerlevad käed külgedele)
Lehed langevad vaikselt meie jalge alla. (kükid)
Ja teie jalge all nad kahisevad, kahisevad (käte liigutamine paremale ja vasakule)
Nagu tahaksid nad uuesti uimaseks saada. (nad pöörlevad jälle oma varvastel)

Pärast kehalise kasvatuse minutit joonistavad lapsed oma pintslitega krooni ja
lehtede langemine (lehed lendavad puudelt maha ja kukuvad maapinnale). Poisid, kes on lõpetanud, pange oma töö kõrvale.
Töö kuivamise ajal esitavad lapsed küsimusi: miks lehed sügisel?
maha kukkuma?

Õpetaja täpsustab laste vastuseid: „Lehti heites valmistuvad puud talveks
külm ilm Lehed katavad maapinna pideva vaibaga ja kaitsevad puid selle eest
külmad.Maapind langenud lehtede all ei külmu sügavalt, raskuse all
Lumi ei tihene palju, see hoiab õhku, mis on väga oluline erinevatele mullaelanikele - putukatele, kes kobestavad ja muudavad selle viljakaks. Kevadel, kui lumi sulab, säilib pinnas pikka aega niiskust. Maapinnale langenud lehed pole prügi. Muld ja sellel kasvavad taimed vajavad neid.”

Nüüd riputame oma maalid näituse jaoks üles.

Märkused joonistamise kohta ettevalmistusrühmas “Sügis pargis”.

Victoria Sahharova
Ettevalmistusrühma “Hilissügis” joonistamise tunni kokkuvõte

Ülesanded:

äratada lastes huvi hilissügis, arendada võimet olla emotsionaalselt häiritud luules edasi antud kurbuse, leina meeleolust. Äratada soovi seda seisundit värvi abil maastikujoonistel väljendada; õppige töötama paletiga, looma värviskeemi ja saama tuhmi halle toone. Tugevdada puude ja põõsaste lehtedeta kujutamise oskust.

Arengukeskkond:

maalide seeria" Sügis", albumilehed, guašš, palett, erineva suurusega pintslid, vesi, salvrätikud.

Eeltöö:

vestlus teemal hilissügis, selle märkide hulka kuuluvad maalide vaatamine, luuletuste päheõppimine, kõndimise ajal vaatlemine.

Tunni edenemine.

Poisid, kuulake A. Pleštšejevi luuletust ja mõelge, mida autor ütleb sügishooajal:

Igav pilt!

Pilved on lõputud.

Vihma sajab pidevalt

Veranda ääres lombid.

Kidur pihlakas

Saab akna all märjaks

Vaatab küla

Hall laik.

Kas olete selle pildiga rahul? joonistanud luuletaja?

Nii see on erinev sügis! Kas särav, elegantne või vaikne, kurb, hall. Täna teeme joonistada selline sügis. Milliseid värve selleks vaja läheb – sooja, heledat või külma, halli?

Vaata pilti, millel on kujutatud hilissügis. mis värvi on taevas? - Millised on puud?

Nüüd ma ütlen teile, kuidas neid pehmeid värve saada. Teie laudadel on paletid; kunstnikud kasutavad neid värvide koostamiseks. Ja sa teed seda. Halli värvi saamiseks peate valgele lisama veidi musta värvi. Kui sa oled joonistada pilvi, seejärel võtke sinine värv ja lisage sellele veidi mustvalget värvi, segage neid paletil. Muru värv hilissügis Ta on kaotanud ka oma heleduse – on pruun. Võtke roheline värv ja lisage sellele veidi kollast ja pruuni - saate pruuni värvi.

Niisiis, kõigepealt peate paletile panema õige värvi ja seejärel joonistage see paberilehele. Mõelge oma maalile ja asuge tööle.

Peale kooli lõpetamist joonistamine tööd on vaatamiseks välja pandud.

Värvidega joonistamine.

Tunnid vaimse alaarenguga laste kompensatsioonirühmas, kooliks ettevalmistusrühmas

Teema: sügispuu tuules ja vihmas.

Sihtmärk: jätkuvalt arendada oskust luua värvide abil narratiivseid kujundeid.

Ülesanded:

1. Õppige tuulise ja vihmase ilmaga puud joonistama.

2. Jätkake harja otsaga õhukeste joonte tõmbamise oskuste arendamist.

3. Arendage oskust lisada joonisele omapoolseid täiendusi (pilved, linnud, rohi jne).

4. Arendada kuulmis- ja visuaalset tähelepanu, mälu, kõnet, visuaal-kujundlikku mõtlemist.

5. Arenda huvi ja jälgimist ümbritseva looduse vastu, märka selles muutusi.

6. Kasvatage loodusearmastust, iseseisvust ja aktiivsust.

Haridusvaldkondade integreerimine: kognitiivne areng, kõne areng, füüsiline areng, kunstiline ja esteetiline areng, sotsiaalne ja kommunikatiivne areng.

Sõnavaratöö: hilissügis, pilvine, tuuline, vihmane.

Eeltöö: leksikaalse teema “Sügis” harjutamine, kõndides sügispuu vaatamine. Hommikul: vaatame illustratsioone ja fotosid teemal “Sügis”.

Materjalid: värvid, pintslialused, pintslid, sipipurgid, salvrätikud, hilissügisesed joonised (näidised), tööplaanid.

Tunni edenemine.

1.Sissejuhatav osa

Õpetaja kogub lapsed vaibale ja kutsub luuletust kuulama.

Lehed langevad, langevad,

Meie aias langevad lehed.

Kollased, punased lehed lendavad...

Linnud lendasid lõunasse: haned, vanker, sookured.

See on viimane kari

Lehvib kauguses tiibu.

2. Põhiosa

Lapsed, öelge, mis aastaaeg praegu on? (sügis)

Milline on sügis? (hilja)

Milline ilm on hilissügisel? (tuuline, pilvine, vihmane)

Ütle, Kirill,…….. (häälda korduvalt sõnavara sõnu, tugevda sõnade hääldust üksikult ja kooris).

Vaatame hilissügise joonistusi ja arvame ära mõistatuse.

Kus ta elab, pole teada

See hüppab alla ja painutab puid,

Ja me ei näe teda,

Kes see on – kas oskame arvata? (tuul).

Täpselt nii, tuul.

Proovide uurimine.

Räägi mulle, kui väljas on tuuline, siis milline on ilm? (- tuuline, sõnakordus).

Mis saab puudest? (õõtsuke, kummarduge maa poole).

Eesmärgi seadmine. Diagrammide ülevaade ja nende arutelu.

Täna joonistame tuules ja vihmas sügispuu.

Need diagrammid aitavad teil joonistada. Vaatame, kust alustame, mis on esimene...

Mängime nüüd natuke, kujutame ette, et oleme puud.

Kõne koordineerimine liikumisega.

Käed tõstetud ja raputatud;

Need on puud metsas;

Käed painutasid ja värisesid,

See on tuul, mis lehed maha lööb,

Lehvitame sujuvalt - need on linnud, kes lendavad,

Kui nad istusid, olid nende käed tahapoole painutatud.

Enne alustamist sirutagem sõrmi ja mängime nendega: sõrmede võimlemine

1,2,3,4,5, kogume lehti. Kogume kaselehti, pihlakalehti, vahtralehti, viburnumi lehti, tammelehti ja viime emmele sügisese kimbu

(Soovitan asuda tööle. Laste töötamise ajal kasutan kaudse juhendamise võtteid, kasutan füüsilist abi, juhiseid, pööran tähelepanu diagrammidele. Loon edusituatsiooni, stimuleerin lapsi tegutsema.

Soovitan oma joonist täiendada detailidega: pilved, vihm, linnud ära lendavad, viimased lehed ringi lendavad jne..).

3. Lõpuosa. Alumine joon.

Lõpetanutel palutakse vaikselt, teisi segamata oma tööruum korda teha.

Töö lõpetades võtan lapsed kokku ja esitan küsimusi:

Ütle mulle, mida me täna (nüüd) joonistasime?

Milliseid puid saime?

Olete kõik toredad sellid, imelised joonistused, viime need meie näitusele ja näitame oma vanematele.

SIHT : arendada laste kunstilisi ja loomingulisi võimeid.

ÜLESANDED :

tutvustada uusi inimesimittetraditsiooniline joonistusmeetod - lehtedega trükkimine ;

julgustada lapsi oma omadusi edasi andmasügisesed puud , ekspressiivsuse saavutamine värvi abil;

jätkake tööd sõnavara rikastamisega, aktiveerige omadussõnad laste kõnes, tugevdage kontseptsiooni"maastik" ;

parandada käte peenmotoorikat;

arendada oskust leida loomingulistele probleemidele mittestandardseid lahendusi;

arendada emotsionaalset vastuvõtlikkust ilulesügis .

SEADMED : valge paberileht, A4 formaadis, guašš, akvarell, 2pintsel : paks nr 5, purk vett, salvrätikud, puulehed(tamm, saar, haab jne) ,valge paber kõigile lastele proovimiseks. P. I. Tšaikovski muusika salvestus« Sügis » tsüklist"Aastaajad" ; I. Levitani maalide reproduktsioon"Kuldne sügis » , I. Grabar"Pihlakas" , I. Ostroukhova"Kuldne sügis » ja jne; Z. Fedorovskaja luuletus« Sügis » .

EELTÖÖ : - puude vaatlemine kõndides; - tutvumineebatraditsiooniline kunstilised ja graafilised tehnikadjoonistamine , proovide uurimine; - vestlus endiste ülesügis; eelvarjutas lehe (tegi kogu joonise tausta) .

Edusammud:

Kasvataja : -Poisid, meie loodus on ilus igal aastaajal, kuid on üks aeg aastas, mis annab meile erilist ilu. Sel ajal sähvib loodus viimast korda mitmevärviliste värvidega, et kevadeni sügavasse unne vajuda.

Poisid, mis on selle aastaaja nimi?

Lapsed : Sügis .

Ja mis juhtubsügis ?

Lapsed : -Varajane, kuldne, hiline.

- sügis on erinev , nüüd särav ja elegantne, nüüd kurb ja hall, umbessügisest on palju räägitud , luuletajad kirjutasid temast oma luuletustes,kunstnikud maalisid pilte .

Lapsed, kuidas nimetatakse pilte loodusest?

Lapsed : -Maastik.(näitab maalidega slaide)

Lapsed, kas teile meeldib reisida?

Jah!

Täna läheme teiega kuninganna maagilisse metsaSügis . Paneme silmad kinni ja liigume sinna.(lapsed sulgevad silmad, kõlab muusika)

Kasvataja-Sügis : Toon saagi,

Ma külvan jälle põldu,

Ma saadan linnud lõunasse,

Ma riisun puud

Kuid ma ei puuduta jõulukuuske,männid . Kes ma olen -…

Lapsed : - Sügis

Kasvataja :

Ja nüüd, poisid, ma loen teile luuletuse:"Suvi lendab minema" :

Hommikul läheme õue

Lehed langevad nagu vihm,

Nad kahisevad jalge all

Ja nad lendavad, lendavad, lendavad. ,.

Ämblikuvõrgud lendavad mööda

Ämblikega keskel,

Ja kõrgel maapinnast

Kraanad lendasid mööda.

Kõik lendab!

See peab olema see

Meie suvi lendab minema!

Koolitaja:

Milline imeline salm. Mängime teiega natuke, kujutage ette, et meiesügisesed lehed !

FÜÜSILINE MINUT. Infolehed

Oleme lehedsügis ,

Istume okstel. Tuul puhus ja nad lendasid.(Käed küljele.)

Lendasime, lendasime

Ja nad istusid vaikselt maas.(Istu maha.)

Tuul tuli jälle

Ja ta korjas kõik lehed üles.(Keerake käed sujuvalt pea kohal.)

Keerutas ja lendas

Ja nad istusid uuesti maa peale.(Lapsed istuvad.)

Koolitaja:

Teate, ma võin lehti värvida erinevates värvides!

Kas sa tahad, et ma sind õpetaksin?

Lapsed : - Jah!

Ja oma töö alustamiseks vajame albumilehti, teil on need juba olemasette valmistatud , toonitud!

Vaatame lehti, öelge, millistelt puudelt need lehed pärinevad?

Lapsed : Tammest, tammest, vahtrast, vahtrast...

Kasvataja : -Poisid, üllatagem meidsügis ja me joonistame talle imelisi maastikke! Kuid kõigepealt meenutagem, midame juba teame ebatavalisi joonistamisviise ? Lapsed : - Me saamenäpuvärv , peopesa, trükk porolooniga, kortsus paber, märjal paberil, lehtedega trükk.

Kasvataja : -Tojoonistage meie sügismaastikke , kasutame täna meetoditjoonistus – lehtedega trükk .

Kasvataja :

Kui lehte tähelepanelikult vaadata, on igal neist näha väike puu, leht ise näeb välja nagu puu võra, lehe keskel on soon, millest külgedele ulatuvad peenemad veenid - need on oksad. Lehe allosas on vars, see meenutab puutüve. Nüüd näitan teile, kuidas lehti kasutades printida. Selle jaoksvajalik : 1) Võtke suvaline leht, katke see värviga(kollane, punane, oranž, pruun) . Lehe ühe poole võid katta ühe ja teise teise värviga. Värvi kanname paksu pintsliga, jätmata tühja ruumi. 2) Asetage lehe maalitud pool maastikulehele, käepide allapoole ja suruge see salvrätikuga tihedalt paberi külge. 3) Seejärel võtke leht ettevaatlikult varrest ja eemaldage see paberilehe pinnalt.

4) Võtke järgmine paber, värvige see erinevat värvi ja printige see esimese kõrvale.

5) Ja nii edasi kõik lehed.

Kasvataja : - Joonista nüüd oma puud.

Kuid selleks peame oma sõrmi sirutama.

Sõrmede võimlemine :

"Tuul, tuul, tuul"

Tuul puhus läbi metsa, laps tegi peopesadega sujuvaid liigutusi.

Tuul luges lehti : lainelised liigutused.

Siin on tammepuu, Laps painutab näppu korraga.

Siin on vahtra, Laps tõstab käed üles ja siis sujuvalt

Siin - pihlakas, nikerdatud, paneb oma peopesad lauale või põlvedele.

Siin - kasepuust, kuldne.

Siin on haavapuu viimane leht

Tuul viskas selle rajale

Lapsed istuvad laudades ja joonistavad; kõlab kerge ja vaikne muusika. Õpetaja teeb individuaalset tööd.Kasvataja : - Meie maastikud on peaaegu valmis. Lapsed lõpetavad oma töö, õpetaja aitab neid, kellel on raskusi.

Koolitaja:

Kui suurepärane te olete, kui ilusaid joonistusi olete teinud. Teeme teie maalidest näituse, kui teised lapsed minu juurde tulevad, näevad nad teie imelisi joonistusi!

TÖÖANALÜÜS :

Koolitaja: - Kellel on teie arvates kõige eredam pilt? Kellel on kõige tihedam mets? Kellel on kõige kõrgemad puud? Kumb siisebatavaline joonistusmeetod, mida kasutasite ?

TUNNI TULEMUS. Koolitaja:

Olete kõik nii suurepärased, proovisite kõik, selleks olen ma teile kingitusi valmistanud, musügisesed õunad , aita ennast!( Sügis jagab õunu )